Diamantenfeest. BERICHT Het Betouftiikste 54e Jaargang No. 16335 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 23 September 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTEK MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT FEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand f 1.10, per 3 maanden f3.25, franco per post f3.55, losse nrs. f 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.7254 Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer i 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer f 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid f 600.-. Overlijden f 600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-. Wijsvinger 1150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk ƒ30.-, ongeschiktheid f 2000.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400 Verlies Duim f 75.- Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger f 30.-. het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. De verminderde huurtoeslag. Moeilijkheden door den minister ondervangen. In ons vorig nummer wezen wij er op, dat er zich moeilijkheden voordeden wat de toepas sing betreft van de vermindering van den huurtoeslag voor werkloozen. Wij schreven o.a.: .Aannemende dat de huishuur van A. f 5 bedroeg, dan ontving deze voorheen aan huurtoeslag 1 gulden- Als gevolg van de steun-wijziging door de regeering voorgeschreven wordt deze toeslag nu f 0.50. Indien A. nu tot zijn huiseigenaar het ver zoek richt om zijn huishuur met den vermin derden huurtoeslag, in dit geval dus met 50 cent te willen verlagen en indien de huis eigenaar hiermede accoord gaat, dan zal toch de steuntoeslag van de werklooze opnieuw met 16 of 17 cent worden verlaagd, want dan wordt de rekening aldus: huur f 4.50. of f 1 boven de f 3,50, zoodat slechts een huurtoe slag van 1/3 van f 1 gegeven mag worden, dus 33V2 cent. Dan staat dus de werklooze weer opnieuw voor een moeilijkheid, niettegenstaande de huiseigenaar hem tegemoet gekomen is. De lichamen voor steunverleening moeten namelijk rekening houden met den inhoud van de ministerieeie circulaire van 13 Septem ber, waarin staat dat thans niet meer dan 13 als huurtoeslag mag worden gegeven." De minister van Sociale Zaken heeft thans een nieuwe circulaire gericht aan de betrok ken gemeentebesturen inzake de toepas- sins van de steunregeling. Daarin wordt o.a. gezegd: Het maximum der vermindering tengevolge van de beslissingen van 31 Juli is beperkt tot f 1 per week. Deze beperking geldt voor alle arbeiders, die in het tijdvak van 1 Maart tot en met 12 September 11. gedurende korteren of lange- ren tijd in de steunregeling zijn opgenomen geweest. Het bovenstaande wordt met twee voor beelden toegelicht. a. Een arbeider meldt zich in October 1936 om steun aan. Bij onderzoek blijkt, dat betrokkene ook reeds in April 1936 in de steunregeling opgenomen is geweest. Voor hem kan de vermindering dan beperkt blij ven tot f 1. b. Een arbeider meldt zich om steun aan na 13 September 1936. Bij onderzoek blijkt, dat hij in het tijdvak van 1 Maart tot 13 Septem ber nimmer in de steunregeling is opgenomen geweest. Voor dezen arbeider geldt geen be perking. Zijn steunaanvrage moet worden be handeld als een nieuw geval, zoodat de bere kening van zijn steun geheel moet geschie den overeenkomstig de bij circulaire gegeven voorschriften, echter zonder dat hier de be perking tot f 1 geldt. Voorts is de vraag gesteld, of indien de huiseigenaar is overgegaan tot verlaging van de huur, bij de berekening van den steun re kening moet worden gehouden met de oude of met de nieuwe huur. Ook hier moet eerst we derom worden uitgemaakt, of er sprake is van een oude dan wel van een nieuwe steun aanvrage. Betreft het een nieuw ondersteu- ningsgeval, dan moet voor de berekening van den huurbijslag met de verlaagde huur worden rekening gehouden. Betreft het een oude aanvrage dan is het de bedoeling, dat de volle huurverlaging ten goede zal komen aan den huurder en dat daarvan niet weer een deel in den vorm van ver laagden huurbijslag aan hem wordt afgenomen. Dit geldt ook in het geval, dat een arbeider verhuist naar een goedkoo- pere woning. Ook hiervan geeft de minister twee voor beelden: a. Een arbeider woont in een gemeente, waar een huurbijslag wordt gegeven voor woningen boven f 3. Betrokkene was in het tijdvak van 1 Maart tot 13 September 1936 hetzij doorloo pend, hetzij bij tusschenpoozen in de steun regeling opgenomen. Hij verwoonde oorspron kelijk f 3.90 per week, doch heeft huurverla ging gekregen, ingaande na 13 September 11. tot f 3.50 per week. Voor dezen arbeider mag de huurbijslag berekend blijven naar een huur van f 3,90 zoodat hij maximaal aan huurbij slag kan ontvangen 1/3 van f 0.90 is f 0.30. b. De onder a. bedoelde arbeider komt in October om steun. Hij heeft in het tijdvak van 1 Maart tot 13 September nimmer steun ont vangen. Voor hem moet als hij om steun komt, de huurbijslag worden berekend naar een huur van f 3,50, zoodat hij maximaal aan huurbijslag kan ontvangen 1/3 van f 0.50 is f 0.16. In het bovenstaande staat plaatsing bij de werkverschaffing gelijk met opneming in de steunregeling. Conferentie ten Stadhuize. Hedenmorgen heeft te Haarlem ten Stad huize een conferentie plaats gehad tusschen den heer M. A. Reinalda. wethouder der Volks huisvesting. en het bestuur van de vereeni- eing „Vereenigde Huiseigenaren", over de moeilijkheden die een gevolg zijn van de ver laging (in de toekomst afschaffing! van den huurtoeslag voor werkloozen. De bespreking had een informeerend karakter. Uit het feit. dat het bestuu rdezer vereeniging contact ge zocht heeft met het gemeentebestuur, kan blijkbaar afgeleid worden, dat de particuliere (Te Amsterdam xoordt, ter gele genheid van het zilveren jubileum van de Diamantbeurs een tentoon stelling van diamanten ge- houdenJ De Diamantbeurs jubileert, Er is een schat geëxposeerd Van d' allerkostelijkste steenen; Een wondere verzameling Van weelderige schittering, Waarvan ik graag den lof bezing, Al is een diamant een ding, Dat mij nog nooit heefttoegeschenen. Je kijkt eens naar zoo'n duren steen, En denkt: een handjevol alleen Heeft daarvan al een groote waarde; Maar wie kan in een tijd van nood, Zoo'n steen nog kiezen boven brood, Al is zijn schoonheid nog zoo groot Wat glans, gewonnen uit den schoot Van onze oude Moeder Aarde. Mijn eigen beurs is bij elkaar, Haast ook wel vijfentwintig jaar. Maar die deed nooit in diamanten; Als z' op haar jubileumsdag Nog iets van zilver hebben mag, Dan vier 'k hem zonder zelfbeklag, Al maak ik er niet van gewag En komt er niets van in de kranten. Radiodistributie Haarlem. Menschen laat U niet misleiden, Schaft U toch het beste aan. Met het distributie-nemen Heeft nog geen verkeerd gedaan. NIEUWE GRACHT 5 TELEFOON 10010. (Adv. Ingez. Med.) huiseigenaren een weg willen zoeken om zoo mogelijk in samenwerking met het gemeente bestuur voor de gerezen moeilijkheden een oplossing te zoeken. Van de zijde van het bestuur vernemen wij nog, dat de vereeniging haar standpunt wat gedaan moet worden tegenover werkloozen die geen volle huur hebben willen betalen, maar de huur wenschten te verminderen met het ingehouden bedrag van den huurtoeslag, nog niet bepaald heeft. Die quaestie komt pas in de vergadering van Dinsdag aan de orde. De straatverlichting Haarlem. te Overbodig brandende lantaarns. Een lezer schrijft ons: „Allerwege streeft men naar bezuiniging, evenwel bij het Gasbedrijf schijnt dit niet zoozeer het geval te zijn Vaak moet ik des morgens constateeren, dat, wanneer de dag reeds lang en breed is aangebroken, de straatverlichting nog niet gedoofd is. Dit was Zondagmorgen wederom het geval toen om 6.30 uur de lantaarns nog niet gedoofd waren". Namens de Directie van het Gemeentelijk Gasbedrijf werd het volgende medegedeeld: Het ontsteken en dooven van de straatlan taarns geschiedt van de fabriek uit door le den van het personeel, die daarvoor aange wezen zijn. Het gebeurt echter wel eens. voor al in dezen tijd van het jaar. dat dit door andere werkzaamheden, die eveneens ver richt moeten worden een weinig vertraagd wordt. Dit was ook Zondag jl. het geval. Maatregelen zullen worden genomen om dit in de toekomst zooveel mogelijk te voorko men. Het drama te Broek op Langendijk. De drie andere jongelui, die betrokken zijn geweest bij het drama te Broek op Langen dijk, waarbij in den nacht van Maandag op Dinsdag een 24-jarige jongeman door een revolverschot, gelost door den brigadier v. d. B., gedood is, zijn in het huis van bewaring te Alkmaar opgesloten. Bij het verhoor zou de brigadier, die pas enkele maanden te Broek op Langedijk ge- sbationneerd en voordien te Velsen dienst had gedaan, hebben verklaard, dat hij aan vankelijk zijn klewang had getrokken, nadat hij de jongelui herhaaldelijk had gesom meerd om met het lawaai maken op te hou den. Toen de jongelieden hem echter van voren en van achteren dreigden aan te vallen, zou hij zijn revelver hebben getrokken en de jongelui nogmaals hebben gesommeerd. Na enkele schoten in de lucht te hebben gelost, is toen het noodlottige schot gevallen. Volgens verklaringen van hen. die de vier jongemannen dien nacht hadden gezien, zou den deze niet dronken zijn geweest. Wel wa ren zij vroolijk geweest, terwijl zij bij slui tingstijd door de politie uit een café waren verwijderd. Men acht ter plaatse de mogelijk heid niet uitgesloten, dat dit eenig kwaad bloed heeft gezet en dat de jongelieden den veldwachter hebben willen plagen. Deze zou zich. door den korten tijd van stationneering. ook nog niet volkomen vertrouwd hebbe^ kunnen maken met den aard der bevolking GR. HOUTSIR. 19 NIEUWE HERFSTMODELLEN (Adv. Ingez. Med.) Doodelijk ongeluk bij de legeroefeningen in Brabant. Militair in den rug getroffen. ROOSENDAAL. 23 September. Vanmorgen om kwart over zeven heeft bij de legeroefeningen in N. Brabant een droevig'ongeluk plaats gehad. Op een afstand van ongeveer twee kilo meter ten oosten van Nispen had een stuk 6 c.M. veldgeschut stelling genomen. Men had het geladen met losse munitie. Toen een patrouille infanterie naderde vroeg deze verlof om het stuk te mogen passeeren. en nadat dit was toegestaan, trok de patrouille voorbij. Door tot dusverre niet opgehelder de oorzaak ging plotseling een schot af, dat een van de laatste mannen, behoorend tot de mortierencompag- niet van het 14e regiment infanterie te Bergen op Zoom, in den rug trof. Korten tijd later is de militair aan de opgeloopen wonden bezweken. Het gebeurde heeft grooten indruk bij de troepen gewekt. Verder zijn in den loop van den nacht eenige ongevallen van minder ernstigen aard voorgevallen, waarvan twee huzaren het slachtoffer werden. Twee paarden die schrok ken, wierpen hun berijder af. Een huzaar be kwam verwondingen in het gelaat, de andere liep een trap van een paard op, waardoor hij een been brak. Voorts is een escadron huzaren in het duister terecht gekomen in een aantal rij wielen langs den weg. Zeven rijwielen wer den onder de hoeven der paarden vernield. Uitbreiding Stadhuis. Commissie van beoordeeling en advies ingesteld. Ter beoordeeling van de ontwerpen voor de uitbreiding van het Stadhuis te Haarlem, ingezonden door de vijf daartoe door de ge meente uitgenoodigde architecten en voorts tot het dienen van advies aan hun College, hebben B. en W. een commissie ingesteld, be staande uit de heeren Mr. Th. A. Wesstra, se cretaris der gemeente Haarlem, voorzitter, Ir. Jos. Th. J. Cuijpers, architect te Roermond, Ir. G. Friedhoff, architect te Amsterdam. Ir. M. H. Maas, Directeur van openbare werken der gemeente Haarlem en A. P. Smits, archi tect te Aerdenhout. Als secretaris is aan deze commissie toege voegd Ir. F. Ottevangers. ingenieur bij het be drijf openbare werken der gemeente Haarlem De werkverschaffing. Uitbreiding van de rouleering. Door den Minister van Sociale Zaken is eenige uitbreiding gegeven aan den termijn welke in de werkverschaffing gewerkt kon worden, dus de zoogenaamde rouleeringster- mijn, waarover den laatsten tijd in verschil lende werkverschaffingen nogal het een en ander te doen is geweest. Ook was door de verschillende vakcentralês bij den Minister aandrang uitgeoefend om den termijn te verlengen. De termijn welke acht weken was, zal nu in den vervolge tien weken zijn. Voor Haarlem zal dit beteekenen, dat het gemiddelde van 8 op 10 weken wordt gebracht daar hier de termijnen varieerden naar het bedrag dat de werklooze aan steun ontving; de termijnen waren van 4 tot 12 weken, nu worden ze van 6 tot 14 weken. Driejarig jongetje verdronken. Dinsdagmorgen kwart over tien wilde het driejarig jongetje H. A. van der Mey voor zijn ouderlijke woning aan de Brouwersvaart nabij de Hoofmanstraat iets in het water gooien. Hij geraakte daarbij te water Dit werd ge zien door zijn driejarig vriendje A. Bulders, die het onmiddellijk aan zijn moeder vertelde. Zij is terstond met een eigen dreg aan het dreggen gegaan, maar zonder resultaat. Dooi de inmiddels gewaarschuwde politie werd het dreggen tot kwart vóór één voortgezet. Maar ook zij vond den drenkeling niet. Te half twee werd het lijkje nabij het Has- selaersplein opgehaald door den heer J. van Waard, electricien, die zich daartoe gekleed te water begaf. Er werd nog gepoogd door kunstmatige ademhaling de levensgeesten op te wekken, maar dit mocht natuurlijk niet gelukken. Het lijkje werd naar het St. Eli sabeths Gasthuis vervoerd. De surséance van Lakeman's bank. Helft der vorderingen kan mogelijk als verloren worden beschouwd. ENKHUIZEN. 23 Sept. In een circulaire aan de crediteuren in de surséance van beta ling van de N.V. Wed. S. Lakeman en Zonen te Enkhuizen, deelt de commissie belast met de behartiging van de belangen der gedupeer den o.m. mede, dat men geen overdreven ver wachtingen heeft te koesteren, want dat de activa zeer sterk zijn tegengevallen. Crediteuren zullen rekening hebben te hou den met de mogelijkheid dat aanmerkelijk meer dan de helft van hun vorderingen als verloren moet worden beschouwd. Franco's opmarsch naar Toledo vordert. Rechtsche op slechts c K.M. van de stad verwijderd? HET BIOSCOOPCONFLICT. Het personeel der Haarlemsche bioscoop theaters heeft zich tot den Minister van Bin- nenlandsche Zaken gewend met een adres, waarin het den Minister verzoekt, het besluit van den Haarlemschen Gemeenteraad tot verhooging der Vermakelijkheidsbelasting, uitsluitend ten aanzien der bioscoopvoorstel lingen, niet goed te keuren. Wordt dit besluit goedgekeurd, aldus adres santen, dan zullen de bioscopen gesloten en het personeel zal werkloos worden. Bij het adres is een lijst gevoegd met de namen van allen, die in dat geval gedupeerd zullen worden, met vermelding van de sa menstelling hunner gezinnen. CACERES, 23 Sept. (Reuter-A.N.P.) Het hoofdkwartier van generaal Franco heeft officieel medegedeeld: De rechtsche troe pen hebben de stad Torrijos. bij Toledo bezet, waar de regeeringstroepen 80 dooden hebben achtergelaten, zoomede tal van gevangenen. In Guipozcoa hebben de rechtsche troepen Vergara bezet. Aan het front in Andaluzie zijn twee vliegtuigen der regeering neerges/hoten. Zij, die zich met ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. Het woord is aan.... Kardinaal de Retz: Niets overtuigt meer de menschen met weinig ver stand dan datgene dat zij niet begrijpen. Kind uit het St. Vincentius- huis ontvoerd. De ontvoerders en het kind opgespoord. \Ajs Ail-... 01.. rtUii'lL»e regeei...g. uu.pen hebben ver scheidene bruggen in de lucht laten vliegen om den opmarsch der rechtschen te stuiten. Uit het St. Vincentiushuis te Lisse is op 20 September jj. een 9-jarig kind ontvoerd. Zondag 20 September was het n.l. bezoek dag. De bezoekers moeten om toegelaten te worden, voorzien zijn van een toegangskaart. Tijdens dit bezoek werd een ongehuwde moe der. mej. P. C. uit 's-Gravenhage, onder de bezoekers opgemerkt, die hetgeen later bleek niet in het bezit was van zulk een kaart. Mej. P. C. had in het Huis een kind. dat onder voogdij stond van de Vincentius-ver eeniging. Omstreeks 4 uur ontstond er plotseling een ware paniek onder de kinderen. Tot hun groote ontsteltenis zagen zij het voogdijkind P. G. C. plotseling door een onbekend mans persoon ontvoeren en achter op een motor rijwiel zetten, dat in dé richting Den Haag verdween. Onmiddellijk werd de politie van een en ander op de hoogte gesteld, die een uitge breid onderzoek instelde. Dank zij de medewerking van de politie te 's-Gravenhage is het de politie alhier mogen gelukken, de ontvoerders van het kind. ge naamd P. C., H. B. en J. W. S. allen te 's-Gra venhage, op te sporen en in ver-zekerde be waring te stellen. Het kind werd weer onder de hoede van de inrichting gesteld. De Tel. meldt nog, dat het kind sedert Juli aan de ouderlijke macht onttrokken was. De moeder was in gezelschap van twee mannen naar Lisse gekomen. Een van hen bleef op den achtergrond. Zijn motor stond aan den kant van den Rijksstraatweg, achter de hooge heg en zelf had hij zich verdekt opgesteld achter de haag van het Kerkpad, dat even wijdig loopt met de oprijlaan van het ge sticht. Toen de anderen buiten wandelden zag de moeder kans, haar zoontje even aan de hand mee te nemen en te brengen naar den wachtende, een 22-jarigen kennis van haar. De vrouw stapte daarop in de juist vertrek kende Leidsche tr.am. Aangehouden zijn, behalve de moeder en haar kennis, een 21-jarige metselaar J. W. S. en H. B., die van medeplichtigheid worden verdacht KROON - BEHANGSELS SMAAKVOLLE BEHANGSELS. Alléén: GR. HOUTSTRAAT 179, Telef. 14269. (Adv. Ingez. Med.) De burgeroorlog 111 Spanje. Verbreekt Uru guay de betrekkingen met Madrid? pag. 4 Italië verlaat de radioconferentie te Genève pag 4 Sir Samuel Iloare over Engeland's positie in de Middellandschc Zee. pag. 4 In 1937 wordt geen R. A. I. tentoonstelling ge houden. pag. 3 De regeering neemt de uitkeering van f 2.50 aan werkloozen voor haar rekening. pag. 3 De regeering blijft zich met de bacon be moeien zoolang de bijzondere omstandig heden duren. pag. 3 Gisteravond zijn in de vergadering van de Kamer van Koophandel mededeelingcn ge daan over het Kennemer Borgstellingsfonds Pa§- 6 Bij de manoeuvres in Brabant is een milicien gedood. pag. 1 De moeilijkheden bij het verminderen van den huurtoeslag zijn door den minister onder vangen. pag. 1 ARTIKELEN ENZ. Wickham Steed: Engeland's herbewapening. pag 4 Mr. E. Elias: Het ware gelaat van Frankrijk. pag. 3 J. H. de Bois: Haarlem's Kunstbezit. pag. 3 Prins Bernhard's Parijsche tijd. pag. 11 Van onzen Berlijnschen correspondent: Phi- latelie in Duitschland. K. de Jong: Galaconcert in het Amsterdam- schc muzieklyceum. pag. 11 A.: Modeshow bij Vroom en Dreesmann. a üag 11 Natuurbescherming loor het P W. N. Ko Zweeres: Vlieland-vogelland. II. D. Vertelling: Het pendant. Dag 6 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 7.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1