mouw DONDERDA'G 24 'SEPTEMBER 1936 H A A R L" E M'S DA'GBEÏ D" 10 De afbeelding toont een drietal Jurkjes voor jonge meisjes. Links: een theaterjaponnetje van crêpe satijn in een goudbruine tint. In het midden een leuk, vlot kantoorjurkje van een geruit wollen stofje. De mouwen zijn in raglanvorm geknipt; de „TIROLER ART." De Tiroler vestjes, die we door veel meisjes zien dragen en die ook heerlijk zijn onder den mantel van den winter zijn natuurlijk heel gemakkelijk zelf te breien. Voor dit modelletje in blauw, groen, rood en beige, voor een leeftijd van 2 a 3 jaar, hebben we slechts 100 gram blauwe wol noodig be nevens wat restjes van bovengenoemde kleuren. We zetten voor het llnkerzijpand 70 st. op en breien 1 r. 1 aver. Eerst 3 toeren groen, dan 8 toeren blauw, waarna we de gaatjes breien voor het koord. Na 5 st. omslaan, 2 te zamen, dan telkens na 10 st. omslaan, 2 te zamen. Na de gaatjes nog 65 toeren en dan begin nen we met het armsgat. Hiervoor kanten we 15 st. af (4x3 plus 2). Van de overige 56 st. laten we aan de voorzijde eerst 24 op de pen staan, daarna kanten we 4 x achter eenvolgens nog 3 st. af. zoodat we een ronding hebben gekregen van 35 st. De overige 20 st. van den schouder (de 36 hebben we zoolang op een draadje geregen) breien we op tot het heele vestje 28 cM. hoog is. Afkanten. De andere zijde is het spiegelbeeld van den linkerkant alleen breien we om de 12 toeren een knoopsgat, door 4 st. xan den kant 3 st. af te kanten en die er in den volgenden toer bij op te zetten. Voor de achterzijde zetten we 124 st. op weer eerst 3 toeren groen en 8 toeren blauw en dan de gaatjes om de 10 st. Op dezelfde hoogte als de voorkant het armsgat van 14 st. Nu staan er nog 96 st. op, die we tot op de helft breien. In 't midden breien we nu telkens ded, laatste 2 st. te zamen. Dit IS x zoodat we een puntvormige, uitsnijding krij gen achter. Daarna nog 5 x telkens 2 st. afkan ten en de overige 20 st. breien we nog 4 x. waarna we afkanten. Rechter helft van de hals evenzoo. Nu kunnen we de schouders en zijnaad dichtnaaien en aan de halsbies beginnen. We nemen eerst de steken op die voor nog op een draadje zitten en dan elke afgekante steek, tot er van de voorzijde af tot midden achter 124 st. op de pen zijn. Om de afschuining achter goed te krijgen, breien we aan die kant telkens aan 't begin en aan 't eind van de pen 2 st. te zamen. De bies is ook 1 r. 1 aver., eerst 3 pennen groen, dan 12 pennen helrood. Nu zetten we de steken op veel dunnere pennen en breien nog 3 pennen groen. Stevig afkanten. De andere zijde evenzoo en de 2 schuine kanten achter dichtnaaien. De hals wordt met rood omgehaakt (3 lossen, 1 vaste) waarna er een groen koord doorgehaald wordt, evenals in de taille. Mouw. We beginnen weer aan de kop en zetten 27 st. op. Vóór en achter maken we er om de pen 1 st. bij tot er 54 st. opstaan, daarna aan weerszijden 13 st. bij opzetten, zoodat er 80 st. opstaan. Om de 4 pennen minder enwe nu voor en achter 1 st. tot er 60 st. opstaan en dan breien we door tot de mouw van de kop af 28 cM. lang is Nu 3 pennen groen. 12 rood, 3 groen en afkanten. Op het plaatje zijn de bloempjes beige met oranje hartjes en de takjes groen, een ver siering die het zeer goed ..doet". En dan natuurliik: Tiroler knoopjes! Sp. Th. japon wordt aan den vorokant met knoopen gesloten en de zakjes zijn schuin opgestikt. Rechts een gekleed middagjaponnetje van korenblauwe soepele wollen stof. De mouwtjes zijn met eenige ruimte ingezet; terwijl een kraagje van wit piqué 'n noot van fleurigheid in het jurkje brengt. HET MENU VOOR DE HEELE WEEK ZONDAG: Tomatensoep. Gebraden kip. Appelmoes. Aardappelen. Riz Condé. Kippenragout. Spaghetti. Sla. Drie in de pan. Runderbiefstuk. Aardappelen. Postelein. Cara meivla. WOENSDAG: Runderrolletjes. Andijvie. Aardappelen. Rijst met pruimen. DONDERDAG: Varkenslappen. Slaboonen. Aardappelen. Appelmoes met sinaasappelsaus. VRIJDAG: Gekookte schelvisch. Peterseliesaus. Worteltjes. Aai'dappelen. Broodschoteltje. ZATERDAG: Vischschoteltje. Witte boonen met tomatensaus. Gebakken aardappelen. Vruchten. RECEPTEN RIZ CONDé. 1 L. melk. lVb ons rijst. 1 ons suiker. 1/4 L. slagroom. Vanille. 2 Eiwitten. 8 blaadjes witte gelatine. 3 ons gedroogde abrikozen. Kook op de gewone wijze rijstebrij van melk, rijst en vanille. Roer hierdoor de suiker en de in kokend water opgelosten gelatine, en meng er, wanneer de massa wat bekoeld is, de slagroom die met de eiwitten is stijf gesla gen. Vul de goed omgespoelde puddingvorm laag om laag met de rijst en de abrikozen, wanneer de rijst stijf begint te worden. De abrikozen zijn hiertoe een dag geweekt en daarna gekookt in het weekwater, waarna suiker naar smaak is toegevoegd. Gebruik voor de pudding alleen de vruchten, maak van het r.at, een saus door het te vermengen met het sap van een citroen en het te binden met wat aardappelmeel. APPELMOES MET SINAASAPPELSAUS. Maak op de gewone wijze dikke appelmoes van de vruchten met de schillen en zoo min mogelijk water. Zeef het moes, voeg de suiker bij en laat het afkoelen. Maak tegelijkertijd 3 dL. melk en bindt dit met wat aangemengde maïzena. Pers een sinaasappel en een halve citroen uit, verwarm deze en vermeng ze met drie eetlepels basterd suiker. Voeg dit als melk en sap beiden zijn afgekoeld, bij de melk onder voortdurend roeren. Schep de appelmoes in een vlakom en giet er de saus overheen. DE SULTANE VAN JOHORA. De officieele kroningsplechtigheden voor den nieuwen heerscher over Groot-Brittannië zijn vastgesteld voor de maand Mei van het volgend jaar. Nu reeds brengen de kranten dagelijks berichten en bijzonderheden erover. Er heeft zich reeds een officieel comité ge vormd. dat de uit alle deelen der wereld komende gasten volgens rang en aanzien ontvangt en hun de plaatsen aanwijst, waar ze gedurende de plechtigheid kunnen zitten. Tot dit comité wenden zich de deelnemers met alle vragen en bezwaren, die de rang ordening betreffen en tot dit comité heeft ook mrs. Helen Wlison, die persoonlijk van een der Indische protectoraten naar Londen kwam, zich gewend om voor haar rechten op te komen. Ze maakt er aanspraak op bij de kroningsfeesten een plaats te hebben onder de Engelsche vazallenheerschers in een roode, met hermelijn afgezetten mantel en gekroond met een juweelen kroon. Mrs. Helen Wilson? Ja dat was eens de naam van een Schotsche arts. Maar tegen woordig is ze sultane van Johore, een onder Engelsch protectoriaat staande staat. Ze zal haar gemaal, die sultan van Johore is, in Londen vertegenwoordigen, omdat zijn slechte gezondheidstoestand de lange reis niet doorstaan kan. En daar de sultane van Johore dus niet alleen als vrouw van de heerscher van Johore komt, maar ook als zijn vertegenwoordigster, heeft ze recht een vooraanstaande plaats onder de gasten in te nemen en zelfs haar opwachting bij den koning te maken na de kroning. WENKEN VOOR DE HUISVROUW. Blik, dat vuil is geworden, kan in vet, heet zeepsop gewasschen worden en moet daarna goed afgedroogd worden. Is het zoo aange slagen, dat het alleen door poetsen schoon te krijgen is, dan wordt het met een papje spiritus en krijt gepoetst of met oleïne en daarna met krijt nagewreven. De binnen kant van taartvormen en puddingvormen wordt met heet water schoongewasschen. Slijt het vertinsel van het blik af en sche mert het ijzer dus door, dan doet men het beste het geheele laagje tin er af te schuren en het voorwerp verder als blank ijzer te schuren, daar het anders toch allicht gaat roesten op de plaatsen, waar het vertinsel afgesleten is. Ons Wekelijksch Knippatroon Onderstaand patroon is alleen te verkrijgen in maat 44: bovenwijdte: 102 centimeter; taillewijdte 86 centimeter en heupwijdte 110 centimeter. Door het al of niet aan aanknippen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Nr. 697: elegant complet, bestaande uit japon en mantel, te vervaardigen van wollen stof. De japon heeft een strakke mouw; de rok is aan voor- en achterzijde voorzien van een dubbele openspringende plooi. Een ,.Koningin-Christina kraag" en een doorge stikte ceintuur vormen de garneering. De mantel heeft de moderne drie-kwartlengte Aardig is de mouw, die heel wijd op de pols valt. Benoodigd materiaal: 4 meter stof van 130 cM. breedte. Men kan deze japon natuurlijk ook van zijde vervaardigen, zoo wel effen als gebloemd. Men heeft dan 5.50 meter van 100 centimeter noodig. Prijs van het patroon: 40 ct. per stuk. Dit patroon is dus in maat 44 tegén de genoemde prijs te verkrijgen bij het bureau van dit blad plus 6 cent portokosten. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestelling duidelijk het nummer van het gewenschte patroon en tevens naam en adres zoo volledig en nauwkeurig mogelijk op te geven. Men voorkomt daardoor onnoodige vertraging in de verzending. Verder verzoeken we de dames beleefd haar bestelbrieven vol doende te frankeeren; daar we deze anders niet accepteeren. Bovenstaand patroon is ook op maat lever baar; de prijs wordt dan 70 ets. We leveren verder niet alleen patronen van de hier ge publiceerde modellen, doch van ieder ge- wenscht model. Toezending van een af beelding of schetsje, met vermelding van maten is voldoende. Prijs van deze patronen op maat zijn: voor een mantel 60 ets., voor een japon 50 ets., voor lingerie en kinderkleeding 40 ets. en voor blouse of rok 30 ets. per stuk. o, AanvangSeizoen 1936-'3715 October 'WA Spreekuur dagelijks van 11-12, 2-5 en 7-9 uur. Schagchelstr. 29, Telef. 10806. N.V. DANSACADEMIE Qj. G. MARTIN ZONEN HAARLEM AMSTERDAM BUSSUM HILVERSUM (Adv. Ingez. Med.) TAFELDEKKEN EN DIENEN. Wanneer er een ding is, dat helpt om iemand eetlust te doen krijgen, zoodat hij het maal alle eer aandoet, is het een goed gedekte tafel, waarop alles uitmunt door reinheid en ordelijkheid. Maar niet alles, wat op tafel staat moet uiterst zindelijk zijn, ook de dienster en de vrouw des huizes moeten er voor zorgen er zoo keurig mogelijk uit te zien. In de eerste plaats moet het te gebruiken tafellaken goed passen; het mag dus niet net de rand van de tafel halen, maar het mag er evenmin meters overheen hangen. Bij het ontbijt kan men het laken schuin leggen. Voor men het laken op tafel legt, wordt er een molton deken op gelegd; dat is om het geluid te dempen en tevens om te voorkomen dat de heete schalen en terrinese kringen maken op het tafelblad. Daarna legt men het laken; er moet altijd op gelet worden, dat de rechte kant naar boven ligt. In sommige ge zinnen heeft men de gewoone om een mooi kanten kleedje in het midden op tafel te leggen. De borden worden regelmatig geplaatst, de rand van het bord gelijk met de rand van de tafel; de patronen moeten dezelfde kant uitwijzen. Voor ieder volwassen mensch rekent men een plaatsruimte van minstens 60 centimeter. Schoone servetten of vingerdoekjes wor den met de opengeslagen zijde naar links en de zelfkant naar de rand der tafel op de borden gelegd; gebruikte servetten krijgen een plaatsje aan de linkerkant van het bord. Naast het bord wordt de messenlegger gelegd met de punt van het mes erop, de snede naar het bord en het uiteinde van het heft gelijk met de rand der tafel. Rechts boven het bord zet men het glas of de melkbeker. Op ontbijt- en koffietafel zorgt men verder, dat een of meer botervlootjes met mesjes erbij neergezet worden, de kaas stolp met een kaasmesje, vleeschschaaltjes, jam. koek, alles goed in orde. Wordt een warme schotel gegeven, dan moet een matje op tafel gelegd worden. Verder wordt er voor vleeschvorkjes, lepels, zoutstrooier, e.d. gezorgd en worden er, wan neer er gekookte eieren gegeten worden, eierdopjes en lepeltjes boven het bord ge plaatst. Voor de middagtafel worden matjes op ge lijke afstand van elkaar op tafel gelegd: ge bruikt men een vingerkommetje, dan wordt dit links boven het bord geplaatst. Heeft men echter genoeg personeel om te bedienen, dan worden de vingerkommetjes op de dessert bordjes op het buffet, of de dien tafel uit gezet, met het dessertzilveren het vruchten mesje. Ook plaatst men hierop de vruchten, netjes op vruchtenschalen gerangschikt, het koude nagerecht en tafelschuiertje en blikje het dienmandje enz. Bij een eenvoudige maaltijd plaatst men de soepterrine rechts van het platte bord der huisvrouw, zet de soepborden óf op óf links naast het platte bord. Na het gebruik der soep wordt de soepterrine in de dienbak of op een groot blad naar de keuken gebracht. De soepborden met de soeplepel erin wor den aan de rechterkant weggenomen, het zilver zachtjes in het dienmandje, dat aan den linkerarm hangt, of in de vorken- en lepelbak, die tegen de linkerheup rust, ge legd. De schalen voor de tweede gang worden regelmatig en gemakkelijk voor de aanzit- tenden neergezet. Na het gebruik neemt men eerst de schalen weg. daarna de borden, waarop men tegelijkertijd messenlegger, mes en gebruikt zilver legt.'Ook nu wordt dit weer in het dienmandje gelegd; maar messen, vorken en lepels scheidt men in twee vakken, opdat de messen het zilver niet krassen. De kruimels worden weggeschuierd, olie- en azijnstel, peper- en zoutvaten weggenomen, het niet gebruikte zilver op een schoon bord of in een zilvermandje weggenomen. De dessertbordjes worden met de rechterhand rondgegeven en de toespijs op tafel geplaatst. VOOR HANDIGE VINGERS. BAKVISCHJURK. Bakvischjes zijn moeilijk te kleeden, menig moeder zal u dat zuchtend kunnen bevesti gen. Het hier afgebeelde model, dat bestemd is voor meisjes van 14 a 15 jaar, is al bijzonder gunstig voor de hoekige vormen van het opgroeiende meisje. Vooral de met ruimte in gezette mouwtjes zullen heel aardig staan. Zandkleurige wollen stof is het meest ge schikt voor deze jurk; de garneering be staat uit applicaties van suêde in een afste kende kleur, rood of blauw bijv. De ceintuur is eveneens van suède gemaakt. Voor deze jurk hebben we 2 meter stof van 130 centimeter breedte noodig. Het blousje wordt van voren met knoopjes gesloten; het kraagje is driedubbel; het middelste is even eens van suède gemaakt. De mouwen worden schuin geknipt. Met zet ze met 2 plooien in de armsgaten; de ruimte mag volstrekt niet ingerimpeld worden. Aan den onderkant wordt de mouw afgewerkt met een smal manchetje. De rok bestaat uit twee deelen. Op onze teekening ziet u slechts de helft van een der deelen. De rok krijgt twee zijnaden. Men stikt een paar reepjes suède schuin op de rok, bij wijze van,zakjes. Wie er zich wat meer moeite voor getroosten wil, kan ook echte zak ken maken. Tenslotte borduurt men aan den linkerkant van het blousje een aardig bloemmotief je, zooals men dat op de teekening zien kan. Het leukst is dit motiefje in dezelfde kleur te houden van de rest der garneering. Als men dus rood suède gekozen heeft, maakt men het 'oorduurseltje eveneens rood; terwijl bij blauw een blauw borduurseltje hoort. Tenslotte perst men het jurkje op onder een vochtigen doek en het is klaar. Voor men gaat knippen, doet men er verstandig aan, eerst het kind de maat te nemen en de afme tingen van het papieren patroon na te meten. Dat voorkomt iedere teleurstelling. VERZORG UW UITERLIJK. Nu het herfst wordt, is ook het tijdstip om ons uiterlijk te verzorgen weer aangebroken. De bruine verweerde tint, die we dezen zomer verkregen hebben, „doet" het niet bij de herfst- en winterkleeding. Het is dus weer zaak een zachte huid en een frissche gelaats kleur te verkrijgen. We zorgen daarom in de eerste plaats de bruine tint kwijt te raken Dit kan, door het gelaat een paar maal daags af te wrijven met een watje, gedoopt in waterstofperoxyde. Men kan ook bleekende crèmes koopen; maar uit de aard der zaak is dat kostbaarder. Vervolgens wrijft men ge zicht, hals en handen iederen avond in met vette crème. Vooral om de oogen moet dat goed gebeuren. Niet hard wrijven, maar voorzichtig de crème in de huid kloppen. Ook de nagelriemen worden soepel gemaakt met olie en vet. 's Morgens wasschen we het ge zicht met warm water af, wrijven het in met dagcrême en leggen slechts heel weinig poeder en rouge op. ONTBIJTCARNITUUR. Juist nu de herfst er is en het vooruitzicht van de lange wintermaanden ons een weinig somber stemt moeten we de vroolijkheid en fleurigheid zooveel mogelijk in uiterlijke din gen betrachten. Te beginnen met het ont bijt. Wat is er gezelliger dan aan een fleurig gedekte ontbijttafel den dag te beginnen? We maken het hier afgebeelde ontbijt- kleed van wit of gekleurd linnen. Het borduur sel is zeer eenvoudig. Alleen in de hoeken is het motief geborduurd en in medaillonvorm midden op het kleed. Zooals men zien kan bestaat het motief voornamelijk uit een rijg- steek. Iedere figuur is om zoo te zeggen om zoomd met een rand „korrels". Hoe deze korrels gemaakt worden kan men op de bijgaande illustratie duidelijk zien. Het aardigst is natuurlijk wanneer men bij dit kleed passende vingerdoekjes maakt en even tueel een overtrek voor de koffie of thee- warmer. Er bestaan verschillende combina ties van linnen en borduurzijde. Zoo kan men het kleed wit maken en met een afstekende kleur er op borduren; maar men kan ook het kleed van linnen in een zachte pasteltint ma ken en het borduursel wit houden of in de zelfde kleur in een iets donkerder nuance Dat alles hangt natuurlijk af van de kamer, waar in het gebruikt moet worden en van het servies, dat er op komt te staan.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 14