Ijzervreter. Het BetauaeiiltsU 54e Jaargang No. 16336 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 24 September 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTEK MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ NV Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post i3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.72X,. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTlëN 15 regels 1-75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim f 250.-. Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk f 30.-, idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden /600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim ƒ75.-. Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.- Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 24 September. Olympisch Prestige. In het totale resultaat van de jongste Olympische Spelen bereikte Groot-Brittannië slechts de tiende plaats, onder Nederland dus, dat nr. 9 was. Nederland behaalde zes gouden medailles, Groot-Brittannië slechts 4. Het Britsche wereldrijk in zijn geheel won er zes, dus precies evenveel als Nederland. Duitschland daarentegen veroverde er 33, de Vereenigde Staten sleepten er 24 in de wacht. Dit verschil heeft in Engeland wel eenige commentaar uitgelokt en sommigen in dat land zijn er zelfs nogal ontstemd over ge worden en hebben gezegd, dat Engeland zich voortaan liever maar van deelneming ont houden moest, als het geen betere resultaten kon bereiken. Algemeen is deze ontstemming evenwel heelemaal niet. Zeer vele Engelschen maken zich kennelijk niet druk over het be halen van „Olympisch prestige", zich uitend in een zoo hoog mogelijke plaats op de rang lijst. Het is wel interessant en leerzaam te lezen wat een bekend Engelsch weekblad, „The Spectator", hierover te zeggen heeft. Het blad citeert de meening van den Amerikaanschen hardlooper Jesse Owens, dien het aanduidt als „een merkwaardige en verstandige neger". Owens merkt op dat de Amerikanen, de Duit- schers en de Japanners er alles voor over heb ben om te winnen: het komt er niet op aan hoeveel tijd, energie, concentratie en geld er aan besteed moeten worden. De Engelschen daarentegen houden wel van allerlei soorten sport en vinden het ook prettig erin uit te blinken,.maar als zij een bepaald punt bereikt hebben getroosten zij zich niet de geweldige Inspanning, die thans noodig is als men de geheele wereld wil overtreffen. „Het zou betreurenswaardig zijn als de Engelsche staat tijd en geld ging besteden aan het organiseeren der athletiek ten behoe ve van wedstrijden en nationalistische doel einden", merkt The Spectator hierbij op. „De eenige voorwaarde, waarop voor Engeland het winnen van de Olympische Spelen de moeite waard zou zijn, is dat het niet een paar ge specialiseerde kampioenen erheen zendt, maar de besten van een volk, waarvan alle leden zich in zekeren zin athleten kunnen noemen. Dan alleen zou een overwinning een algemee- ne verbetering van den physieken toestand des volks weerspiegelen. In het geheele land zijn er te weinig oefenterreinen, zweminrich tingen enz. Dit geldt vooral voor Londen". De bedoeling van The Spectator is duidelijk. Het blad wil de gelegenheid te baat nemen om maatregelen tot verbetering van de volks gezondheid te propageeren. Maar prestige verlies door een tekort aan behaalde gouden medailles erkent het niet. Het oordeelt zeer nuchter: „Het is altijd moeilijk te zeggen wat pres- tige-verlies precies beteekent, maar hier be duidt het waarschijnlijk, dat zoodra andere landen gaan beseffen dat hun athleten har der loopen, verder springen en verder werpen dan de Engelsche, zij op politiek en militair gebied niet langer dien eerbied voor Enge land zullen behouden, dien de Engelschen gewoon zijn als nuttig te beschouwen. Dat behoeft Engeland nu niet bijzonder te ver ontrusten. Als het winnen der Olympische Spelen een doel wordt der Britsche politiek, dan heeft Engeland inderdaad het stadium der seniliteit, der echte decadentie bereikt". Dit is niet malsch gezegd, en evenmin malsch is het oordeel van The Spectator over de Spelen zooals ze tegenwoordig gehouden worden: „De Olympische spelen met de organisatie, die eraan vastzit, de publiciteit, de internatio nale incidenten, de gelegenheid voor nationa listisch exhibitionisme, worden dikwijls geken merkt door een platvloerschheid, een hysterie, welke niets meer gemeen heeft met den een voud van de sport, zooals gewone menschen die beoefenen. Velen zien in, dat sport, athle tiek, een nuttiger doel heeft en meer vreugde kan geven dan te Berlijn of te Tokio overwin naar te zijn. Engelands suprematie in de athletiek is, evenals zijn industrieele suprematie, lang voorbij; het heeft die grootendeels verworven, omdat het zich het eerst op deze terreinen heeft begeven. Indien spelen een les bevatten, dan is de les der Olympische spelen, dat Engeland blij moet zijn, nu andere landen zich zoo geestdriftig geven aan iets wat de Engelschen zelf op prijs stellen De meeste Engelschen zullen inzien, dat het dwaas is, ernstige conclusies te trekken uit d« Britsche nederlagen". Dit zijn krasse termen, maar velen ook in ons land zullen ze onderschrijven. Als middel tot internationale toenadering, om maar te (Te Triëst is een man geopereerd, die er zijn beroep van maakte, ijzeren en stalen voorwerpen in te slikken. Uit zijn maag kwamen o.a. 15 sleutels, 13 potlooden, 5 penhouders, 4 messen, lepels, geld stukken enz. tevoorschijn.) Dat onder menschen smaken zeer verschillen, Dat is een feit, aan iedereen bekend, Maar het is een idee om van te rillen Dat je zoo'n staal- en ijzerslikker bent. Staal wordt door dokters dikwijls voor geschreven Omdat het zwakke constituties sterkt, Maar geen van hen zal 't in de vormen geven, Waarin zoo'n vreemd artiest het spul verwerkt. Nu is zoo'n ridder van de sterke magen, Zoo'n ijzervreter in den waren zin, Zoo'n „magisch" krachtmensch door zijn maag verslagen, En de chirurg zet diep het mes erin. Daar kwamensleutels, pennehouders, messen, Potlooden, geld en meer nog voor den dag, Als „staaltjes" van zijn kunnen en successen, Die men eens in zijn keel verdwijnen zag. Wel mag die man zijn dokter dankbaar wezen Hij zit er nu niet meer mee in zijn maag. Maar is hij ook van 't vreemd beroep genezen? Dat blijft natuurlijk nog een open vraag. Het kan wel zijn, dat hij dezelfde dingen Weer aanstonds als zijn „broodje" slikken gaat, Totdat opnieuw de maagpijn aan komt dringen, Dat hij zich ijlings opereeren laat. Hoe kan een mensch ooit zoo'n beroep aanvaarden, En maar ik ben niet artistiek misschien, Hoe krijgt zoo'n vak bij het publiek zijn waarde, Wat is ter wereld daar nou aan te zien. P. GASUS zwijgen van „verbroedering" hebben de Olym pische Spelen in de oogen van zeer vele men schen ook in dit land iedere waarde verloren. Sommige wedstrijden, met name het voetbal- tournooi, leveren integendeel een voortdurend gevaar op voor internationale incidenten, die op zichzelf wel niet veel beteekenis hebben maar bij een deel der volksmassa verbittering inplaats van sympathie jegens andere landen wekken. Er zijn vertooningen ten beste gegeven die uitsluitend gevolg zijn van het vooropgezette doel, tot lederen prijs te winnen. Deze op vatting is in strijd met den Olympischen eed en met de edelste tradities van de sport, welker „opvoedende waarde" op zulk een wijze vrijwel geheel te loor gaat. Wat het „nationalistisch exhibitionisme, de plat vloerschheid en de hysterie" betreft, zijn het waarlijk niet alleen Engelschen die zich daaraan geërgerd hebben. En ook zij zien volkomen in dat sport, athletiek, een nutti ger doel heeft en meer vreugde kan geven dan te Berlijn of te Tokio overwinnaar te zijn Het is goed de opmerkingen van The Spec tator eens te lezen en te beseffen, dat zeer velen van ons dit Engelsche standpunt ten volle deelen. Wij zijn tenslotte in overgroote meerderheid een nuchter volk, steeds geneigd om de dingen op hun werkelijke waarde te onderzoeken, en geen lawaaischoppers, die in ernst meenenUat hun nationale eer en natio naal prestige werkelijk zouden afhangen van het al of niet winnen van een aantal blikjes met hardloopen, hardzwemmen, hoog- en ver springen en wat meer van dien aard zij. Wij kunnen waarachtig wel wat beters, evenals andere volken. En als wij het, in dat betere ver willen brengen, moeten wij ons daarop toeleggen en dat eeren. Het begrenst zich ook geenszins tot politiek en militair prestige, waarvan The Spectator spreekt. Het houdt meer en grooter dingen in. R. P. Centraal Comité voor Werkloozen. Ontwikkelingscursussen. De ontwikkelingscursussen voor volwassen werkloozen (boven 24 jaar), uitgaande van bovengenoemd Comité, zullen voor het seizoen 19361937 half October beginnen. Er zullen 8 cursussen zijn, n.l. in: Espe ranto. Engelsch. betonconstructie, electro- techniek. autotechniek, schilderen, (houten, marmeren, letteren, decoratiewerk, enz.), eerste hulp bij ongelukken (een aanvangs- cursus en een diplomacursus, alleen voor cursisten van den vorigen cursus) en een cursus in costuumnaaien voor vrouwen van werkloozen. Aanmeldingen voor deelneming worden vóór 6 October a.s. ingewacht bij de Arbeids beurs, Hoofmanstraat 17. Inschrijvingsformu lieren zijn hier ook verkrijgbaar en bij de besturen der vakvereenigingfn, aangesloten bij de bestuurdersbonden. De doodelijke aanrijding op den Haarlemmerweg. Cassatie aangeteekend. Naar wij vernemen zal de 65-jarige Haar lemmer, die door het Gerechtshof te Am sterdam wegens het veroorzaken van dood door schuld is veroordeeld tot f 2500 boete, subsidiair 50 dagen hechtenis, van dit von nis in cassatie gaan. Rusland koopt Nederlandsche haring. Twintigduizend vaten worden dezer dagen uit Rotterdam verscheept. 's-GRAVENHAGE, 24 September. Het stoomschip „Oussouri" komt a.s. Zaterdag te Rotterdam en zal Maandag 28 en Dinsdag 29 September 14.000 vaten haring inladen, met bestemming naar Rusland. De resteerende 6000 vaten zullen worden verscheept met een boot welke vermoedelijk 3 October a.s. te Rot terdam zal aankomen. Nederland en Italië. „Betrekkingen moeten herzien worden," zegt Gayda. ROME, 23 Sept. (Havas-A.N.P.) Naar aanleiding van het standpunt der Nederland sche regeering en de werkzaamheid van mr. Limburg in de verificatiecommissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar de geldigheid der Abessynische volmachten, schrijft de be kende Italiaansche journalist Gayda: ..Wij noemen Nederland onder de staten, ten op zichte waarvan Italië het zich tot taak zal stellen de traditioneele betrekkingen te her zien." Oude man verdronken. Woensdagmorgen half twaalf kwam iemand aan den politiepost in de Groote Houtstraat mededeelen, dat er een lijk in den Raamsingel lag. Het bleek te zijn van den 82-jarigen heer P. V., wonende ten huize van zijn schoonzoon aan de Slachthuisstraat. De oude heer was Maandagmiddag half twee volgens gewoonte de deur uitgegaan voor een wandeling. Hij was daar niet meer terug gekeerd. De heer V. was slecht van gezicht en liep moeilijk. Men vermoedt dat hij, zooals reeds meer gebeurd is, aan het dwalen is geraakt en dat hij 's avonds door de duisternis misleid, in het water terecht is gekomen. Het lijk is naar het Sint Elisa beths Gasthuis vervoerd. Inwoners van Londen in bewondering voor den troon, waarop Edward VIII in Mei van het volgend jaar tot koning zal worden gekroond. Deze beroemde zetel stamt uit den tijd van Edward I en is in de Westminster Abdij voor het publiek te bezichtigen. Huurverlaging van Arbeiders woningen. Gemeentebestuur wendt zich tot de regeering. Medewerking voor huurverlaging van 770 woningen verzocht. De vorigeweek schreven wij reeds, dat het gemeentebestuur van Haarlem alle maatrege len treft om de gevolgen van de intrekking der huurbijslag-regeling zooveel mogelijk te ver zachten. Thans vernemen wij, dat het Gemeentebe stuur aan de Regeering medewerking heeft verzochi om de huren van een 770-tal wonin gen te verlagen. Het gemeentebestuur stond hierbij voor groote moeilijkheden. Een feit is toch, dat van de met Overheidssteun gebouwde woningen, ten getale van bijna 5200, behou dens in een tweetal complexen, waarvan de huur sedert kort belangrijk is verlaagd, nage noeg geen woningen onverhuurd zijn. Daarin was dus geen motief voor verlaging gelegen. Om de huren te verlagen uitsluitend omdat in de complexen personen wonen, wier huurbij- slag gedeeltelijk is ingetrokken, was eveneens bezwaarlijk, omdat het aantal van die perso nen in de meeste complexen slechts een vrij gering percentage van het aantal huurders uitmaakt. Weer een andere moeilijkheid was gelegen in het feit, dat de Regeering tot nu toe steeds weigerde door het verleenen van bijdragen uit 's Rijks kas mede te werken aan de verla ging der huren van de z.g. garantie woningen, dat zijn woningen gebouwd met gelden, niet bij het Rijk geleend. Bij dit alles kwam, dat in Haarlem de huren van met Overheidssteun gebouwde woningen regelmatig zijn verlaagd, zoodat die huren in vergelijking met die in andere steden ook nu nog niet aan den hoogen kant zijn. Het beste bewijs hiervoor en voor het feit, dat die huren belangrijk liggen beneden de huurprijzen der particuliere woningen, is wel de omstandig heid, dat er nagenoeg geen der overheidswo- ningen onverhuurd is. Ondanks dat alles meende het Gemeentebe stuur toch, in die gevallen, waarin het gevoe gelijk kon, aan huurverlaging te moeten medewerken, er daarbij naar strevende tevens een zoo groot mogelijk getal personen, wier huurbijslag werd verminderd, eenigszins tege moet te komen. Vandaar het genoemde voor stel aan de Regeering om mede te werken tot verlaging der huren van 770 arbeiderswonin gen, waardoor meer dan 160 personen, die hun huurbijslag zagen verminderen, in meer dere of mindere mate worden geholpen. De garantiewoningen. Hieronder vallen geen garantiewoningen.. Wel zal ook voor een aantal van deze woningen de huur kunnen worden verlaagd, indien over eenkomstig de door den Minister gedane toe zegging, de rente van bij de overheidsfondsen voor den woningbouw geleende gelden tot 4 pet. wordt verlaagd. Bovendien zullen maat regelen worden genomen om de rente van door de gemeente voorgeschoten gelden even eens terug te brengen tot 4 pet. Op die wijze zal dan ook voor de werkloozen in die com plexen iets kunnen worden gedaan. Liever zou echter het Gemeentebestuur over de geheele linie tot huurverlaging komen. Hiervoor is echter de medewerking der Regee ring noodig, omdat het uitgesloten moet wor den geacht in verband met den stand der ge- meentefinanciën, dat de gemeente alléén de financieele gevolgen der huurverlaging voor de garantiewoningen op zich neemt. Het be treft hier toch een getal van 2166 woningen waarvoor de gewenschte huurverlaging een jaarlijksch offer van ongeveer f 100.000 zou vorderen. Deze druk kan de gemeente-begroo ting onmogelijk dragen. In dit verband mag er wel op worden gewezen, dat reeds nu op de gemeente-begrooting ieder jaar aan uitgaven in verband met de Volkshuisvesting een bedrag van rond f 260.000 wordt uitgetrokken. Het Gemeentebestuur heeft zich daarom nogmaals tot de Regeering gewend met het verzoek, in overeenstemming met de be palingen der Woningwet bijdragen te verlee nen opdat ook voor de z.g. garantiewoningen een redelijke huurverlaging kan plaats hebben. Zooals hierboven reeds werd vermeld zul len van 770 woningen de huren worden ver minderd. Bij de keuze dezer woningen is in 't bijzonder gelet op het percentage huurbijslag- trekkenden onder de huurders Op de bijna 5200 met overheidssteun gebouwde woningen zijn er 635 huurders die huurbijslag zagen verminderd, dus ruim 12 pet. In genoemde 770 woningen bedraagt het percentage der huur- bijslagtrekkenden echter ruim 20 pet. Bij de bepaling van het bedrag, waarmede de huur zou worden verminderd kon echter geen rekening worden gehouden met de ver mindering van den huurbijslag. Hierbij dien de op allerlei andere omstandigheden te wor- der gelet, zoo b.v. op ouderdom, ligging en type der woningen. Immers het spreekt van zelf. dat de toevallige omstandigheid, dat de huürbijslag, die eenige bewoners van een complex van derden ontvangen wordt vermin derd. nooit de maatstaf kan zijn voor de be paling der huurwaarde van de woningen van dat complex. Wel betreurt het Gemeentebestuur het dat door de hiervoor genoemde maatregelen niet alle huurbijslagtrekkenden worden geholpen. Getracht wordt te doen wat maar eenigszins mogelijk en verdedigbaar is Bij het oordeel hiervoor dient niet uit het oog te worden verloren, dat het Gemeentebestuur hier. als zoovele anderen, geplaatst is voor een pro bleem. dat het zelf niet heeft gesteld doch waarvan het de gevolgen voor zoover 't Ge meentebestuur dat vermag, wil trachten te verzachten. I Het woord is aan.... Emanuel Wertheimer: De ioeg naar een ridder orde is dikwijls zoo steil, dat men er op handen en voeten over moet kruipen. Het jubileum van de Herv. Waalsche Gemeente. Vrijdagavond een bijzondere dienst. Morgen. Vrijdagavond zal in de oude Waal sche kerk aan het Begijnhof een bijzondere dienst gehouden worden in het Fransch en in het Hollandsch. De jubileerende Hervormde Nederlandsche Gemeente in de Fransche taal („de langue franoaise"), de z.g. Waalsche Ge meente wil getuigen van het feit. dat zij een „paroisse" een gemeente is en met alle andere „Nederduitsche" gemeenten een deel vormt van de oude Nederlandsche Hervormde Kerk. Deze dienst staat onder leiding van Pasteur Krafft. Ds. K. H. Miskotte, voorzitter van den Ker- keraad der Nederduitsch Herv. Gemeente en Ds. J. G. van Dijk. Nederd. Herv. Pred. in Bloemendaal en president van de Alledag kerk, zullen eveneens hun medewerking verleenen. Iedere predikant zal in zijn eigen taal spre ken. Voor dezen bijzonderen Hollandsch-Fran- schen dienst zal het zeker niet aan belang stelling ontbreken. TEGEN POLITIEKE RECLAME. In den afgeloopen nacht is door de politie te Heemstede proces-verbaal opgemaakt tegen een 3-tal personen, die de Heemsteedsche Dreef aan het bekladden waren met reclame voor een partij, wat in Heemstede verboden is. Door „Openbare Werken" is reeds in de vroege morgenuren deze reclame verwijderd. Een pot witte verf een kwast en een karton waarin de reclameletters waren uitgesneden, zijn in beslag genomen. Oneerlijke Bankbediende. 400.verduisterd. In den afgeloopen nacht heeft zich bij de Haagsche politie aangemeld 'n 21 -jkantoor bediende uit Haarlem, die verklaarde, gedu rende het laatste half jaar een bedrag van ongeveer f 400 verduisterd te hebben ten na- deele van den Bankinstelling te Haarlem, waar hij werkzaam was. De jonge man is ter be schikking van de Haarlemsche politie gesteld. WANDGEDIERTE. ABSOLUTE VERDELGING onder geheimhou ding en schriftelijke garantie. Waar anderen faalden, slaagden wij. Zuu/exuiysfrtcUctt. „Tlodieaoi" GEN. CRONJéSTRAAT 135, HAARLEM-N. TELEFOON 11657. (Adv. Ingez. Med.) Dc burgeroorlog in Spanje. Het Alcazar thans in handen der regeering. pag. 4 De Abessynische delegatie wordt tot de As semblee toegelaten. pag 4 Een nieuw incident, dat zich te Sjanghai heeft voorgedaan, dreigt ernstige gevolgen te hebben. pag. 4 De Abessynische gezant tc Parijs, Wolde Ma- riam, heeft zich aan Italië onderworpen. pag. 4 Een treinbotsing bij Lourdes kostte aan 14 personen het leven. pag 4 De moord te Rotterdam is thans opgehelderd. pag. 3 Prins Bernhard zal waarschijnlijk eenigen tijd de werkzaamheden van een bankinstelling te Amsterdam gaan volgen. pag. 3 Het Ilaarlemschc gemeentebestuur wendt zich inzake de huurverlaging tot de regecring. pag. 1 Op 6 October bestaat H. P. C. 20 jaar. pag. 9 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Olympisch prestige. pag. 1 Dr. E. van Raalte: Verrassing te Genève. pag. 11 Van onzen Londenschen correspondent: Re- bellenkwartier in een Londensch hotel? Pa§- 4 P. II. Schroder: Nederland voor 125 jaar. pag- 3 H. Meeusen: Hoe Haarlem zich ontwikkelde. pag. 13 J. B. Schuil over Family Affairs. pag. 13 K. de Jong: Fritz Hirsch-Operette. pag. 13 J. C. E.: Uit de groote Stad. pag. 11 Amy Groskamp-ten Have: Een vrouw schrijft pag. 6 II. D. Vertelling: Het bridge-partijtje. i, Da& 8 \oor de Vrouw. pag. 10 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 7.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1