FRY'S Hoe Haarlem zich ontwikkelde. Rubriek voor Vragen WOLLEN DEKENS •klSCIlHJ,® Nieuwe Clubs Talen Instituut MEISJES GEVR'AGD DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1936 HAARDE M'S D A G B D A D !3 Belangrijke momenten uit de geschiedenis. Evenals die van de meeste steden is ook 1 de geschiedenis van het ontstaan en eerste ontwikkeling van Haarlem onzeker en nevel achtig. Zeker is het echter, dat reeds vóór het jaar 1000 Haarlem bestond. Buitenge woon gunstig was de ligging. In het noorden was er de verbinding met het IJ en van daar uit met de Schermer, de Wormer, de Beemster, de Purmer, enz. Kennemerland, Westfriesland en Waterland waren van het Spaarne uit te bereiken. Naar het zuiden, waar het Spaarne in verbinding stond met het Haarlemmermeer, stond de toegang tot het eveneens waterrijke Rijnland open De landweg langs de duinen van Noord naar Zuid naderde, waar Haarlem ligt, het Spaar ne. Deze buitengewoon gunstige ligging was oorzaak, dat Haarlem zich reeds vroeg vrij sterk ontwikkelde. In 1155 was zij dan ook reeds een tamelijk bloeiende stad en bij Handvest (aan haar gegeven door Willem. Graaf van Holland) werd aan haar in 1425 stadsrecht toegekend. Het oudste gedeelte van Haarlem is onge twijfeld dat gedeelte, hetwelk gelegen is ten noorden van de tegenwoordige Groote Markt tot aan de voormalige Kruispoort en Jans poort. De Groote Markt, vroeger ..het Zand" geheeten, vormde het voornaamste stadsge deelte. omdat daaraan gelegen waren het Grafelijk Paleis (het tegenwoordige Raad huis en Prinsenhof) en het Stadhuis, op den hoek van de Smedestraat en door zijne lig ging en vrij hoogen grondslag was het o.a. voor het houden van tournooien bij uitstek geschikt. Het Zand was toen echter grooter dan de tegenwoordige Groote Markt, omdat de Groote Kerk nog niet bestond. Wel stond ook toen daar ter plaatse eene St. Bavokerk, doch slechts eene kleine, die daarom weinig plaats innam. Ook het blok. waar thans de Vleeschhal en de voormalige Sociëteit „Trou moet blijcken'' staat en het voorste gedeelte van het blok tusschen de Groote Houtstraat en de Koningstraat behoorden tot het Zand. Vast staat, dat in 1328 Haarlem begrensd werd in het oosten door het Spaarne. in het zuiden en westen door de Stadsgracht, later de Oude Gracht en tegenwoordig de Ge dempte Oude Gracht geheeten, terwijl de Bakenessergracht de grensscheiding vormde aan de zijde van de oude buurt Bakenes. De ligging aan een zoo druk bevaren wa ter als het Spaarne was oorzaak, dat men zich hier al vroeg op den scheepsbouw ging toeleggen. In 1274 had Haarlem reeds een drukken scheepsbouw, die aan veel lieden werk verschafte en mede oorzaak was van Haarlem's bloei. Vermoedelijk waren de wer ven daar, waar nu de Scheepmakersdijk is. De voornaamste oorzaak van Haarlem's bloei moet echter waarschijnlijk worden toege schreven aan Graaf Willem n, die in Haar lem werd opgevoed en haar vele vrijheden en voorrechten schonk. Deze Grafelijke in woning en de vele vrijheden en voorrechten lokten velen naar Haarlem, zoodat de stad te klein werd en aan uitlegging moest wor den gedacht. Besloten werd aan de overzijde van de Beek huizen te bouwen. Kort daarop werd weder tot uitlegging der stad overge gaan. welke eveneens aan de zuid- en west zijde, langs de Oude Gracht plaats had. De derde vergrooting had plaats omstreeks 1355. Vóór dien tijd was er aan de overzijde, van het Spaarne nog niet gebouwd. Over het Spaarne werden nu bruggen gelegd en het ge deelte tusschen het Spaarne en den Burgwal werd bij de stad getrokken. In de 15e eeuw had wederom een uitbreiding der stad plaats. Onder de bedrijven die Haarlem in die eeuwen een stad van beteekenis deden wor den, nemen de brouwerijen en de lakenfa brieken een eerste plaats in. Beide soorten van bedrijven werden door de overheid sterk bevorderd en gesteund. Het Haarlemsche bier stond als uitstekend bekend en groot was de uitvoer er van. Het aantal brouwerijen was dan ook groot. Er waren er niet minder dan 50, volgens sommigen zelfs 72. Veel werd ge daan om dezen tak van nijverheid in stand te houden. Hertog Willem van Beyeren ver bood het verkoopen en gebruiken van vreem de bieren in Kennemerland, terwijl Hertog Al- brecht dit verbod tot geheel Holland uit strekte. Ten einde te voorkomen, dat door het vuile water der bleekerijen de brouwerijen zouden worden benadeeld werd verboden aan de zuidzijde van den Zijlweg bleekerijen aan te leggen. Tot het laatst der 13e eeuw voorzag Vlaan deren geheel noord-west Europa van fijn la ken. Toen begon men zich ook in de Hol- landsche steden op het laken weven toe te leggen. Spoedig neemt deze nijverheid ook in Haarlem een voorname plaats in. De „ra men", waarop het laken werd gedroogdmoes ten geregeld worden uitgebreid en een groot gedeelte moest ten slotte worden overgebracht naar de overzijde van den Singel. Aan dien bloeienden tak van nijverheid herinneren ons thans nog de Raamgracht, Wolstraat, La kenstraat, Drappenierstraat enz. De bloei van fabrieken en brouwerijen bracht een groote welvaart en vermeerderde in belangrijke mate den bloei en het aanzien der stad. Zoo groot was de toevloed van vreemdelingen, dat Haarlem reeds in 1622 uit 39.455 personen bestond, die waren aangesla gen in het door de Staten van Holland uitge schreven hoofdgeld. Het gevolg van dezen toevloed van vreemdelingen was, dat Haar lem in de 17de eeuw de grootste uitbreiding verkreeg. Eerst in het zuiden en westen, later ook in het noorden Na dit bloeitijkperk kwam er een tijd van verval. Koffie en thee hadden voor een be langrijk deel het bier verdrongen, met het gevolg, dat de bierbrouwerijen langzamerhand verdwenen. Ook de lakenindustrie kreeg in de Engelschen, die het laken weven van ons ge leerd hadden zware concurrenten. Onze la kenindustrie en -handel werd geleidelijk min der en verdween tenslotte nagenoeg geheel. Het verval was zoo sterk, dat tusschen 1734 en 1807 meer dan 1200 perceelen werden ge sloopt. In 1798 telde Haarlem niet meer dan 21.227 inwoners en lang zou het duren voor Haarlem weder het zielental bereikte, dat het reeds in het midden der 17e eeuw bezat. De Napoleontische periode was ook voor de ontwikkeling van Haarlem verre van gunstig. Nog vele jaren daarna zou die periode rem mend op die ontwikkeling werken. Op 31 Dec. 1850 telde Haarlem dan ook nog maar 25.888 inwoners. De daarop volgende 20 jaren steigt het aantal inwoners zeer langzaam. Op 31 Dec. 1860 waren er 27.781 en op dien datum van 1870 31.012 inwoners. Hierna gaat de ont wikkeling in een eenigszins sneller tempo. In 1880 telde Haarlem 38.152 inwoners, doch bleef daarmede nog belangrijk beneden het zielental van 1650. Nadat in 1833 een gedeelte van Heemsetede n.l. het gedeelte ten noorden van de Meester- lottenlaan. en een gedeelte van Schoten bij Haarlem waren gevoegd, kwam er 1 Augus tus 1884 een belangrijke uitbreiding in het noorden, n.l. tot de grenzen van Haarlem, zooals die waren tot vóór de grenswijziging van 1927. In 1890 telde Haarlem nu 52120 in woners. In 190i) 64.819. in 1910 69.594, in 1920 77327 en op 30 April 1927, dus voor de laatste grenswijziging, 80.055 inwoners. De met ingang van 1 Mei 1927 tot stand ge komen grenswijziging was de belangrijkste, die Haarlem tot nu toe gehad heeft. Het grondgebied van Haarlem vermeerderde van 635 H.A. tot 2556 H.A. Op het toegevoegde ge bied waren gevestigd 31.184 personen, n.l. 20.963 in Schoten, 5509 op het van Heemstede toegevoegde gebied, 2543 op dat afkomstig van Bloemendaal, 1418 op dat van Haarlemmer- liede en 751 op dat van Spaarndam. Een ge deelte van Spaarndam met 184 inwoners werd' bij Velsen gevoegd. Door de grenswijziging was dus het aantal inwoners van Haarlem gestegen va*x 80.055 tot 111.239 inwoners. Bovendien was de mogelijk heid geschapen voor eene ruime ontwikkeling. Deze bleef dan ook niet uit. De bebouwing nam zienderoogen toe en groot was het getal van hen, die Haarlem als woonstad verkozen. Het zielental steeg dan ook van ruim 111.000 op 1 Mei 1927 tot ruim 132.000 op dit oogen- blik. De oorzaak van dezen sterken bevolkings aanwas is ongetwijfeld de aantrekkelijkheid, die Haa'-'em als woonstad heeft. De ruime eengezins woningen met betrekkelijk lage huurprijzen, veel groen en plantsoen in de verschillende wijken, voortreffelijk onderwijs op scholen van allerlei soort en richting en gemakkelijk voor de kinderen van iedere wijk bereikbaar, de gelegenheid om naar bosch en zee uitstapjes te maken en zoovele andere voordeelen maken inderdaad Haarlem tot een woonstad bij uitnemendheid. Wanneer daarbij handel en industrie weder tot opbloei mogen komen, dan zal Haarlem's bloeiperiode zeker nog tal van jaren aanhouden. Wie over dit onderwerp meer wil lezen ver wijs ik naar het werk „Geschiedenis en be schrijving van Haarlem" door F. Allan (4 dee- len) van welk werk verschillende gegevens voor bovenstaand stuk zijn ontleend. H. MEEUSEN FAMILY AFFAIRS. Het repertoire van het De Boer—van Rijk Ensemble is geheel ingesteld op het talent van de actrice, die haar naam aan dit ensem ble heeft gegeven. Behalve in Allerzielen, in welk zinnzbeeldig spel zij slechts een onder geschikte rol vervult, is zij steeds weer de centrale figuur waaromheen het stuk feitelijk geschreven is. In „Family Affairs", van Gertrude Jennings is het al niet anders. In deze Engelsche ko medie is mevrouw De Boer een oude lieve en verstandige vrouw, die voor haar volwassen kinderen en kleinkinderen steeds het hoofd der familie gebleven is en met tact en be grijpende liefde in het leven van haar zoons ingrijpt, wanneer zij zelf de moeilijkheden niet vermogen op te lossen. Zij weet de oogen te openen van een van haar zoons, als die op het punt staat een verbintenis te sluiten met een vrouw, die hem ongelukkig dreigt te maken. Zij voert het huwelijkswagentje van haar kleinzoon, dat van den weg was afgeraakt, weer in het goede spoor en offert zich zelf op voor haar oudsten jongen, die als de verloren zoon na 15 jaar van omzwervingen weer in haar huis terugkeert. Bestaan er in dezen tijd nog zulke matriar chale familieverhoudingen? Wij zouden 'tvele families toewenschen, althans wanneer de mater familias een vrouw is als deze Lady Madehurst. Geheel overtuigen doet de schrijfster ons niet altijd. Wij gelooven bij voorbeeld niet, dat huwelijksontsporingen zooals bij Nevil den kleinzoon en Rose zoo in den grooten familiekring zullen wor den hersteld als in dit stuk en de schrijfster treedt dikwijls evenzeer handelend op als mevrouw Madehurst, waardoor zij enkele le den der familie zooals Harvey haar zoon en Nevil. haar kleinzoon tot marionetten maakt. Maar de oude moeder in dit stuk leeft en om die moeder was het de schrijf ster in de eerste plaats te doen. Ook in de voorstelling wordt zij de centrale levende figuur, nu mevrouw de Boer-van Rijk deze rol speelt. Mevrouw de Boer doet geen moeite van deze lieve, oude dame een Engel sche te maken. Integendeel is mevrouw Ma dehurst zoo Hollandsch als zij maar zijn kan en daarom had de vertaler Nico de Jong ook beter gedaan dit stuk een Holland- schen titel te geven. Maar in die transforma tie naar eigen bodem, heeft mevrouw de Boer de rol alle hartelijkheid, liefde, tact en fijnen humor meegegeven, waarover zij be schikt en dat is niet weinig. De andere rollen blijven bij deze oude me vrouw Madehurst wel wat in de schaduw, vooral ook omdat zij althans vele niet zoo de volle maat van de spelers krijgen. Willem van der Veer maakte iets heel aardigs van Herbert, den wat oppervlakkigen zoon, die van Van der Veer nog al wat „maniertjes" mee kreeg en daardoor dikwijls de lachers op zijn hand had. Ludzer Eringa speelde sober een der andere overigens nog al vaag ge toe kende zoons en Ferd. Sterneberg worstelde tegen de rol van den verloren zoon op, die hij niet geheel aan kon. Wim Pauw hebben wij ook wel eens beter vooral losser gezien dan in dit familiestuk. Van de verscheidende dames trof Corry Ko- revaar meer door haar smaakvolle, goed ge dragen toiletten dan door haar spel, was Jeanne Verkade wat al te opzettelijk in haar actie en bleef mevrouw Fie de Vriesde Boer een wat neutrale figuur. Corry Poots, die het jonge vrouwtje speelde, dat dreigde een mis stap te begaan, zagen wij voor het eerst. Voor een debuut als het dit tenminste was mogen wij het niet onverdienstelijk prijzen. Hes Rijke—Van Rijk ging door dit stuk als een oude-dame, die de rol van enfant terrible speelde, een nog al onmogelijke figuur, die wat erg uit het milieu van deze familie viel. Nico de Jong heeft de regie gevoerd. Dat het eerste bedrijf nog al lang leek, moet voor een deel aan de schrijfster, maar toch ook aan het wat te langzame tempo worden geweten. Overigens heeft hij het geheel met vakkennis geleid. Alleen het slot deed met die eigenaar dige bewerking wat melodramatisch aan. De voorstelling heeft het Amsterdamsch publiek blijkbaar wel geboeid en na elk be drijf heeft de zaal de bewonderenswaardige, vitale actrice, die mevrouw de Boer zich ook weea' in dit stuk toonde, warm toegeklapt. J. B. SCHUIL. MUZIEK FRITZ HIRSCH-OPERETTE. Ich habe in Wien einen Walzer getanzl De inhoud van de nieuwste operette, die het Fritz Hirsch-gezelschap Woensdagavond in den Stadsschouwburg vertoonde, verschilt niet zoo heel veel van dien van vele vroeger opgevoerde. De liefde in haar grillige neigin gen en de daaruit voortvloeiende conflicten vormen de voornaamste bestanddeelen, of er nu een prins en een arm meisje dan wel een gravin en een muzikant mee gemoeid zijn. Tot een bevredigende oplossing der verwikkelin gen komt het wel steeds en bovengenoemd „zangspel" wijkt wat dat betreft slechts in zoo ver van de meeste andere af. dat de oplossing pas 20 jaar later verondersteld wordt. Al die jaren heeft de muzikant Jan Barana in ar ren moede rondgezworven en heeft zijn ver loofde Milada op hem gewacht. En als ze bei den vergrijsd zijn vinden ze elkaar weer en valt het doek. Pèer Gynt en Solvejg wie zou de voorbeelden niet herkennen, al is Jan niet zoo'n schuinsmarcheerder als Peer? Ernstige afdwalingen van het pad der deugd komen trouwens in geen dier operettehistories voor. evenmin als politieke of moreele satires. Dat is wel eens anders geweest, maar de tegen woordige operebtes schijnen als lammetjes te zijn, wat ongetwijfeld een deugd is. Gelegen heid tot het '^nbrengen van vroolijke inter mezzi is er toen wel en zoo hebben we ons gisteravond kunnen amuseeren om de levende ganzen (echte, hoor!), de oudmodische kin derwagens met hooge wielen en zonder een spoor van stroomlijn, den dorpsbarbier die zijn klanten „nach alter Sitte" inzeept, scheert, snijdt en bepleistert, de reizende circustroep met clowns, een echte trompet en valsche 200- ponders en nog zooveel meer. Dat dit alles „lebenswahr" was voorgesteld, dat de ganzen snaterden en de baby's huil den; dat Paul Harden als Jan Barana zelfs echt viool scheen te spelen op zijn applies - tuur na, want die was heel afwijkend daarvoor was de als steeds voortreffelijke regie van Fritz Hirsch borg en de schitterende aan kleeding, waarbij altijd zelfs de geringste on derdeden verzorgd zijn vermocht de illusies te volmaken. Toch kon dit alles niet wegnemen dat de inhoud, vooral van het eerste bedrijf, vrij poover leek, als een reeks tooneelen zonder veel verband. Daarbij kwam nog, dat de mu ziek van Bernhard Griin al heel weinig belang stelling kon wekken. Een reeks gemeenplaat sen, met meer of minder handigheid samen gesteld. enkele malen een vleugje van oor spronkelijkheid dat was al, en zelfs de .Schlager" toonde weinig kracht. De melo dramatische illustraties waren al heel zwak, en toch waren er genoeg gegevens voor sterke muzikale schildering. Werkelijk, toen we in een der entre-actes een potpourri van melodieën van Johan Strauss hoorden de onvermij delijke „Fledermaus" fladderde er natuurlijk ook door gaf dit iets als een opfrissching. Maar Grün is geen Strauss en een moderne operette is niet als een uit Strauss' tijd. D. w. z. de zangkunst speelt in die nieuwerwetse he een ondergeschikte rol. De beste partij had nog Mady Meth als oude zigeunerin; haar altstem trok de aandacht. Friedel Dotza, wier weder zien een spontaan applaus verwekte, scheen minder bij stem dan vroeger en de zang van Martha Wagner was te scherp dan dat hij kon bekoren. Een goed tenorgeluid ontwikkelde Paul Harden, wiens uitstekende grime-veran dering' „na 20 jaren" een bijzónder woord van lof verdient. Wat zullen we verder nog zeggen van aan kleeding en decors, dat we niet bij vroegere gelegenheden gezegd hebben? Een lust voor 't oog, daarbij als altijd een levendige actie, keurig ingestudeerde dansen, soms zeer ver makelijk, als toen Hector met den ouden bar bier of hoffriseur rondsprong en ondanks zijn hoogen leeftijd een merkwaardige been vlug heid ontwikkelde, enfin, al die kenmerken, die elke voorstelling van dit gezelschap aantrek kelijk maken, en die ons telkens weer nopen, het een tot weerziens toe te roepen. K. DE JONG. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseera aan de Redactie, Groote Houtstraat 93. met duidelijke vermelding van naam en woon plaats Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. RECEPTEN VRAAG: Hoe kan men een hout-granieten vloer schoon houden? ANTWOORD: De vloer eenmaal in de veertien dagen goed inwrijven met vloerolie. Een nieuwe vloer mag in het begin wel iedere week een beurt hebben. VRAAG: Hoe maakt men zuurkool? ANTWOORD: Benoodigd: 4 witte kooien, 2 savoyekoolen. 60 gram zout. 12 zwarte peperkor rels, Keulsche pot, doekje, plankje, steen. Ontdoe de kooien van de buitenste bladeren, snijd ze in tweeën, verwijder den strond en snijd ze met een koolmes of koolschaaf in lange, dunne reepen. Kneed de kool met het zout zoolang door elkaar, tot zich pekel gevormd heeft. Doe er de peperkorrels door en druk de kool zoo stevig mogelijk in een goed schoongemaakte Keulsche pot, bedek ze met een schoon doekje, leg er een plankje en een steen op. Gebruik de zuurkool eerst na 6 of S weken. VRAAG: Hoe maakt men abrikozenjam van gedroogde abrikozen? ANTWOORD: Wasch de abrikozen zorgvuldig in lauw water, laat ze dan 24 uur weeken in zoo veel water, dat ze juist bedekt zijn. Maal de geweekte abrikozen (die ongeveer al het omringende vocht zullen hebben opgenomen) door een openklepbaren molen. Weeg het moes en laat dit met 3/4 van zijn gewicht aan suiker tot de gebruikelijke jamdikte inkoken. VRAAG: Ik zou graag tomaten in willen ma ken. maar ze heel en rauw laten. Hoe moet ik dat doen? ANTWOORD: Ontdoe de tomaten van de kroontjes en wasch ze goed schoon. Rangschik ze dan in een inmnakpot en overgiet ze met pekel (1 ons zout in 1 liter gekookt water) zoo dat de tomaten geheel onder staan. Bedek het met een dun laagje geklaarde boter. PLANTEN VRAAG: In mijn tuin staat een aalbessen boompje, dat dit jaar aardig wat bessen heeft opgeleverd. Kan er van den winter nog iets ge daan worden om den groei van het boompje te bevorderen ANTWOORD: Zeer zeker. Geef dit najaar een flinke bemesting met koemest. Den grond (bo venste laagje) los houden en in het a.s. voorjaar den grond bedekken met wat afval of korte mest om te veel uitdrogen te voorkomen. VRAAG: 1. Hoe worden geraniums behan deld? 2. Hoe worden deze gestekt en wanneer is daarvoor de tijd? 3. Hoe verkrijgt men zaad en wanneer is het zaaitijd? 4. Hoe houdt men deze gedurende den winter goed? ANTWOORD: Gedurende het najaar kunnen de planten buiten blijven tot de nachtvorsten be ginnen. Ze kunnen geen vorst verdragen. 2. Stekken in het eind van Juli tot half Augus tus. U kunt het nu nog probeeren, doch het Is wat laat. want ze moeten eigenlijk voor den win ter wortels hebben. 3. Zaad geven doen ze zeer weinig en voor een leek is het niet te doen om te zaaien. 4. Zoo droog mogelijk op een lichte plaats en vorst vrij. VRAAG: Hoe moet men een Ster van Bethle hem behandelen? ANTWOORD: De plant zoo licht mogelijk zet ten. maar niet in de zon. Vooral niet te warm. De hoeveelheid water hangt af van de plaats waar zij staat, doch in het algemeen gebruiken ze nogal veel water, vooral als ze volop in bloei staan. VRAAG: Hoe moet men een cyclame behan delen. die buiten staat en reeds uitloopt? ANTWOORD: Laat u de plant buiten staan tot het weer guur en koud wordt. Zet dan de plant in een onverwarmd vertrek dicht voor het raam. VRAAG: 1. Mijn clivia heeft vier stekken. Is dit nadeelig voor de plant? Zij krijgt nu alweer bloemen, maar die worden ieder jaar kleiner. Moet ik de plant mest geven, ik doe dat nu niet. 2. Hoe moet ik een azalea in den winter be handelen Moet de plant veel water en ook mest hebben? ANTWOORD: 1. Dat de bloemen kleiner wor den is te begrijpen, want door die jonge plan ten krijgt zij te weinig voedsel. Geef eens per week bloemenmest of pokon of aftreksel van koe mest. Het kan nog eens of twee keer voor den winter en dan wachten tot Maart. 2. Azalea's moeten zoo koud mogelijk bewaard worden, maar volop In het licht. De hoeveelheid water hangt af van de plaats waar zij staat. U moet dat zelf aan de aarde zien. Zoo nu en dan in een bakje water zetten is raadzaam. Met be mesten wachten tot April. VRAAG: Wanneer kan ik een clivia stekken en hoe? ANTWOORD: U doet het best te wachten tft het laatst van Maart. De jonge scheut met een scherp mesje in den grond van de moederplant afsnijden. De mogelijkheid bestaat dat er dan eenige worteltjes aanblijven. De jonge plant in een pot zetten, gevuld met bladgrond, waardoor wat scherp zand en tuinaarde. VRAAG: 1. Kan ik mijn geraniums, die den heelen zomer in den vollen grond hebben ge staan. nu stekken? Ze zijn erg groot geworden, maar zitten nog vol knop. 2. Wanneer moet een hortensia binnengehaald worden en hoe moet ik die behandelen? I-Iij staat met pot en al in den grond. 3. Mijn klavertje kwijnt den heelen zomer, al zitten er bloempjes en eenige blaadjes aan. Wat moet ik doen om het weer vol in blad en bloem te krijgen? Misschien bemesten? ANTWOORD: l. U had beter gedaan in de tweede helft van Juli of begin Augustus te stek ken. U kunt het nog probeeren, maar indien voor den winter geen wortels maken, zullen ze hoogstwaarschijnlijk verrotten. 2. Zoolang wachten tot de nachtvorsten begin nen en dan niet of zeer weinig water geven. 3. Heeft u het plantje ook te donker staan? Ge durende den winter heel weinig water geven en begin April wat bloemenmest, doch niet te veel. RECHTZAKEN VRAAG: 1. Indien een dienstmeisje, dat voor dag en nacht dient, zich in haar betrekking der mate heeft overwerkt, dat zij een rustkuur van eenige maanden, op doktors advies, in een zie kenhuis moet doormaken, hoelang moet de werk gever dan haar loon doorbetalen? 2. Is een meisje, dat voor dag en nacht dient, verplicht de onkosten van mondverzorglng zelf te betalen of moet de werkgever de rekening van den tandarts betalen? ANTWOORD: 1. Gedurende 14 dagen. 2. Als regel zijn deze voor rekening van het meisje. DIVERSEN 1. In welk jaar kwamen de rijwielplaatjes in omloop? 2. Bestond er voor dat Jaar reeds belasting op fietsen ANTWOORD: 1. 1 Augustus 1924. 2. Neen. VRAAG: Op welke dagen en uren kan men kosteloos in het Ziekenhuis te Lelden behandeld worden? ANTWOORD: lederen werkdag des morgens te ongeveer 9 uur. VRAAG: 1. Wat is het doel van de Alg. Ned. Voetbalvereeniging „De Zwaluwen"? 2. Is het dit reeds van de oprichting af? 3. Hoe lang ongeveer is deze vereeniging werkzaam ANTWOORD: 1. Het doel der vereeniging ia het Nederlandsche voetbalspel te bevorderen door veredeling van de hoedanigheid. Zij tracht dit doel te bereiken door: a. het samenbrengen van een aantal goede Nederlandsche spelers en het onderling doen oefenen door hen; b. zich te doen vertegenwoordigen door haar elftallen in ge vallen, waarin zij acht dat de voetbalsport in het algemeen en het Nederlandsche spel in het bij zonder er door gebaat kan worden; op alle mo gelijke wijzen te doen wat nog meer bevorderlijk kan zijn voor verbetering van de hoedanigheid van het Nederlandsche voetbalspel. 2. Ja. 3. Van 17 Juli 1907 af. HET WEER IN HET BUITENLAND. Weersomstandigheden hedenochtend 8 uur. Parijs, zwakke Oostnoordoosten wind, 15 gr. C., betrokken. Londen, zwakke Noordoosten wind, 14 gr. C. nevelig. Berlijn, zwakke Noordnoordoosten wind, 14 gr. C., betrokken na lichten motregen. Marseille, zwakke Zuidoosten wind, 18 gr. Cn tamelijk mooi weer, half bewolkt. MARKTBERICHTEN VAN BARNEVELD. Pluiniveemarkt. Oude kippen 30—70 c. Oude kipper per K.G. 18—24 ct. Oude hanen 30—65 ct. Jonge hanen 2065 ct. Jonge hanen per K.G. 3238 ct. N.H. Blauwen per K,G. 4550 ct. Jonge hennen 70f 1,35. Duiven, per paar 20—30 ct. Tamme eenden 1540 ct. Ganzen 90 ct.f 1,25. Kalkoenen peh K.G. 4050 ct. Tamme konijnen f 1—f 1.25. Wilde konijnen 30—40 ct. Piepkuikens 15—25 ct. Aanvoer 29.200; Handeltraag. Eiermarkt. Witte eieren f 4,40f 4,60. Ge mengde eieren f4,50—f4,75. Bruine eieren f 4,65—f 5. Eendeneieren f 1,50—f 2,75. Aanvoer 1.180.000. Handel vlug. Veemarkt. Zeugen f35—f45. Dr. Zeugen f 45f 65. Schrammen f 16f 20. Biggen f 9— 'f 14. Zware varkens 10—20 ct. per pond. Zou ters 19—20 ct. per pond. Vette kalveren 18— 25 ct. per pond. Nuchtere kalveren f 6—f 10 Handel vlug. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 7.49. Berlijn 59.34. Parijs 9.73. Brussel 24.97. New-York 1.47 3/4. Ondertrouwd: C. M. REINDERS FOLMER C. A. FONTEIN Amsterdam, P. C. Hooftstraat 169 Eemnes, Heidelaan 1 Geen ontvangdag Eenige en algemeene kennis geving Heden behaagde het den Heere plotseling tot zich te nemen onzen geliefden Man. Vader, Behuwd- en Grootvader Andreas Hoekema in den leeftijd van 54 Jaar. M. HOEKEMA-DE VRIES kinderen en klein kinderen Heemstede, 23 Sept. 1936 Pleden overleed mijn ge liefde Echtgenoot Pieter Alexander Kuijken Jr. in den ouderdom van 47 jaar. M. L. KUUKEN-PUTS Haarlem. 22 Sept. 1936 Middenweg 5 Begrafenis op het R.K. Kerkhof. Vrijdag 25 Sept.. omstreeks 10 uur. door ons gestoomd, zien er steeds KEURIG HELDER uit en worden weer wollig en warm. De behandeling in onze fa briek is dan ook iets bijzonders. DE PRIJZEN ZIJN ENORM VERLAAGD Bij vonnis der Arrondissements- Rechtbank te Haarlem d.d. 15 September 1936 is Julius Johan nes Scholten, vroeger wonende te Amsterdam, doch verpleegd wor dende in het geneeskundig ge sticht voor krankzinnigen het „Provinciaal Ziekenhuis" nabij Santpoort, gemeente Velsen. we gens krankzinnigheid gesteld on der curateele. Haarlem, 23 September 1936 De Procureur van verzoekster Mr. Dr. F. A. BIJVOET FATfïTi. A. DALMAN Bij vonnis der Arr. Rechtbank te Haarlem d.d. 23 Juni 1936 is ANDRIES DALMAN, voorheen groentenhandelaar. wonende te Zandvoort, Hoogeweg 58. In staat van faillissement verklaard met benoeming van den E.A. Heer Mr, A. L. M. van Berckel tot rechter commissaris en met aanstelling van ondergeteekende tot curator. Krachtens beschikking van den rechter-commissaris zal de verifi catie-vergadering worden gehou den op Woensdag 14 October 1936 te 10.30 v.m. in het Palcis van Justitie te Haarlem. Vorderingen kunnen tot en met 30 September a.s. bij den curator worden inge diend. Haarlem, Ged. Oude Gracht 92. De curator: Mr. R. C. BAKHUIZEN VAN DEN BRINK ZOEKT U IETS op rijwielgebied? Wij hebben nog 2de h. rijwielen w.o. Ie klas mer ken. prijzen vanaf 7. Ook heb ben wij 2 motor carriers, een m. open bak en een Gazelle m. ge sloten bak. Wij repareeren alle merken carriers en rijwielen. Alle maten banden voorradig. Lage prijzen. Prima afwerking. A. KOELEMEIJER, Breestraat 3 Verruilen. Verhuren. Emaillcercn Dr. M. H. Eijsvogel keel-neus-oorarts v. VRIJDAG t.m. MAANDAG a.s. AFWEZIG. Leert Boekhouden Les aangeboden door gediplo meerd vakleeraar. Opl. v. d. prak tijkexamens. Privaatles f 5.— p. m. 2 pers. 8 p. m. Verdere lnl 's av. S10 uur Kleverp.weg 80, Tel. 16107. 1 OCT. AANVANG vanaf 7.50 per 3 maanden ENGELSCH DUITSCH FRANSCH Grooto Houtstr. I rood, Haarlem Tandarts KNETEMANN AFWEZIG TOT 29 SEPTEMBER Gevr. op Lingerie-atelier Leerling Naaisters Aanm. heden tusschen 5 en 6 uur Zijlweg 158 FLINK MEISJE eevr., per 15 Oct., zelfst k. w. en k. Kockoeksweg 2, Aerdcnh. b.d. Zandv.weg. voor den Stoom mangel. Aanmel den Stoomw. Edelweiss, Z. B. Spaarne 28/30 Mevr MAX—BLOCH. Wester laan 24. Aerdenhout. zoekt voor spoedige indiensttreding een KEUKENMEISJE V. g. g. v Aanm. tusschen 7 en 8 uur 's avonds. NET BUITENMEISJE b. z. a. tegen begin Oct., v. d. en n., zelfstandig kunnende w. en k., v. g. g. v. Brieven Boekh. Fraun- hoferstraat 30 Amsterd. (O.) De lezers van een dagblad zien uit, naar wat ook gij aan te bieden hebt Laat het hun weten dooi te adverteeren.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 3