FLITSEN UIT MONROVIA, Gewijzigde steunregeling aanvaard. AKKEHTJES# INGEZONDEN /TUKKEN V R IJ D A G 25 SEPTEMBER 1936 HAAKLE M'S DAGBLAD 14 RAAD HEEMSTEDE. Handelwijze van Maatschappelijk Hulpbetoon afgekeurd. Verhooging huur gymnastieklokalen aangehouden. Vergadering van den Gemeenteraad op Donderdagavond, onder leiding van den bur gemeester, Jhr. J. P. W. van Doorn. Afwezig de heer Meeuwenoord. Steunregeling vuor werkloozen. B. en W. bieden den Raad ter vaststelling aan een gewijzigde steunregeling voor werk loozen. De heer Rijkes (V.B.) zal zijn stem aan het voorstel geven, nu B. en W. hebben ver zekerd, dat de nu voorgestelde regeling niet meer zal .kosten dan de bestaande. De heer Diss el koen (S.D.A.P.) zegt dat zijn fractie het compromis, in het voorstel van B. en W. vervat, zal aanvaarden, zij het noode. omdat de toestand voor velen gunsti ger zal worden door dit voorstel. Spr.'s fractie zal geen amendementen indienen en advi seert den anderen fracties, dit voorbeeld te volgen. De heer Voors (C.H.) betoogt dat hij niet bereid is aan deze voordracht zijn stem te geven. Wat B en W. oorspronkelijk voorstelden, sloot zich beter aan bij de tijds omstandigheden. Den heer Jonckbloedt (R.-K.) zou het spijten, als nu weer aan deze voordracht wordt getornd. Het zal bezwaarlijk gaan een betere oplossing te vinden. Den heer Kromhout (CD.U.) doet het genoegen, dat B. en W. op eenige dingen zijn teruggekomen. Maar toch zijn te veel pun ten (huurbijslagregeling enz.) nog onvol doende geregeld. Wanneer het gaat over een regeling als de onderhavige, mag van een compromis-politiek geen sprake zijn. Spr. heeft eenige amendementen. De heer Van der Erf <R.-K.) meent dat, als de heer Kromhout in de commissie zit ting had gehad, hij anders zou oordeelen. Men aanvaarde nu deze regeling De heer Van Unen (V.B.) zal zijn stem aan de voordracht geven uit deferentie voor een door den Raad onlangs genomen besluit, dat de tweede regeling niet duurder zou zijn dan de eerste. Spr. behoudt zich het recht voor, bij de be grooting op de zaak terug te komen. De heer Von Mayenfeld (A.-R.) ge looft niet. dat het financieel verantwoord is, voor de voordracht te stemmen. De heer Audretsch (Vrijz.) oordeelt als de heer Van Unen. De heer Disselkoen (S.D.A.P.) wijst er nog eens op. dat de voorgestelde regeling van groote practische beteekenis voor de werk loozen is. De V o o r z i 11 e r uit zijn vreugde over het gunstig oordeel van verschillende leden van den Raad. Overeengekomen is. dat een rege ling zou worden gemaakt, die niet duurder zou zijn dan de bestaande. Ook spr. zou gaar ne zien, dat aan deze regeling nu niet meer getornd werd; de Raad aanvaarde haar zoo als zij is. Overgegaan wordt tot de artikelsgewijze behandeling van de verordening. Een aantal amendementen van den heer Kromhout (C D.U.) wordt door den Raad verworpen, met alleen de stem van den 'heer Kromhout voor. Voordat tot stemming over de geheele re geling wordt overgegaan verklaart de heer Kromhout dat hij voor zal stemmen, om de regeling niet in gevaar te brengen. De geheele regeling wordt goedgekeurd met de stemmen van de heeren Von Mayen feld en Voors tegen. Wijziging reglement Maatschappelijk Hulpbetoon. Aan de orde komt het voorstel van B. en W. tot wijziging van het reglement op den gemeentelijken dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon. De heer Disselkoen (S.D.AP.) betoogt, dat het bestuur van Maatschappelijk Hulp betoon herhaalde malen in een bepaald ge val steun heeft uitgekeerd, tegen de opvat ting van B. en W. en van den Raad in. Hier aan moet een einde worden gemaakt en spr.'s fractie stelt daarom voor, dat de Raad B en W. zal uitnoodigen, voorstellen in te dienen, waardoor de dienst van Maatschap pelijk Hulpbetoon onder rechtstreeksche ver antwoordelijkheid van het gemeentebestuur zal worden gebracht. De heer Van Unen (V.Bis het hier mede volkomen eens. De toestand is onge hoord. De Voorzitter zegt, dat B. en W. her haaldelijk mondeling en schriftelijk met Maatschappelijk Hulpbetoon in contact zijn geweest, maar Maatsch. Hulpbet. heeft niet aan de geuite wenschen willen voldoen. Dit is inderdaad onaangenaam geweest voor de meerderheid van B. en W. Op voorstel van den heer Disselkoen zullen B. en W. praeadvies uitbrengen op zijn voorstel. De heer Van Unen (V.B.) vraagt welke gedachtengang M. H, toch eigenlijk heeft, dat het zich 16 maanden lang heeft verzet. Wethouder Dr. Droog (R-K,) zegt dat dit in het praeadvies kan worden toegelicht. De heer R ij k e s (V.B.) vindt het vreemd, dat er in dezen een minderheid is van B. enW. Die minderheid sanctionneert dus de ver keerde handelingen van M. H. in het door den heer Disselkoen bedoelde geval? Wethouder Dr. Droog (R.K.) meent dat er verklaringen kunnen worden aangevoerd voor de handelingen van M. H. Maar de min derheid van B. en W. keurt het niet goed. dat M H. ingaat tegen een besluit van den Raad, ook al is M. H. autonoom De heer Van Unen (VB.) betreurt het. dat. B en W. den Raad niet eerder op de hoogte hebben gesteld van de onwilligheid van M. H. De heer VanderErf (R.-K.) meent dat juist in verband met het autonoom zijn van M. I-I. niet kan worden gesproken van een be sluit van den Raad. De heer De Tello (S.D.A P.) ziet niet in. waarom in dezen geen maatregelen zouden kunnen worden genomen. De Raad zou zelfs credieten aan M. H. kunnen onthouden, al zou dit nu misschien niet dadelijk gewenscht zijn. Het voorstel van B. en W. wordt z.h.s. aan genomen. Rekening-courant overeenkomst. B. en W. stellen voor, hen te machtigen jnet de (Stichting tot Exploitatie van Bad- en Zweminrichtingen te Heemstede en reke ning-courant-overeenkomst aan te gaan. De heer Rijkes (V.B.) heeft bezwaar dat overtollige kasgelden van de Stichting zullen worden gestort bij Openbare Werken. Waar om niet bij den gemeente-ontvanger. Wethouder Dr. Dro og (R.K.) zet uiteen dat dit vereenvoudiging van administratie geeft. De gemeente-ontvanger mag niets doen zonder mandaat. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met de stem van den heer Rijkes tegen Wijziging verordening op het gebruik van gymnastieklokalen. B. en W. stellen een verhooging van tarieven voor voor het gebruik van gymnastieklokalen der openbare scholen.. Ingekomen is een verzoek van C. W. Kouw, te Heemstede, houdende verzoek de zaalhuur niet te verhoogen. De heer Audretsch (Vrijz.) vraagt ont heffing te verleenen voor een gymnastiek- ïeeraar. die nu al zeven jaar zeer in den smaak vallende avonden in een gymnastieklokaal organiseert. De heer R ij k e s (V.B.) vraagt wat het financieel voordeel is van de voorgestelde tariefsvernooging. De heer kromhout )C.D.) dient het amendement in. dat aan hen die de zalen voor 6 achtereenvolgende maanden huren, een reductie van 50 pet. zal worden toegestaan. De heer Disselkoen IS.D1P.) kan B. en W. in dezen op haar weg naar „huurver- hooging" niet volgen. Spr. is het eens met wat in het adres-Kouw c.s. wordt gevi'aagd. Vele vereenigingen en clubs zullen worden ge dupeerd als het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Wethouder Jhr. v. d. Poll (C.H.) zegt dat B. en W. van oordeel zijn dat meest gebruik wordt gemaakt van de lokalen door gegoeden die best meer dan f 1 kunnen betalen. De gymnastiekieeraren, die gebruik maken van de lokalen, zullen het grootere bedrag op hun leerlingen verhalen. Bovendien heb ben B. en W. gemeend dat het onbillijk is, dat menschen die een uur een zaal gebruiken hetzelfde betalen als zij die 3 uur er gebrek van maken. Het financieel voordeel voor de gemeente hebben B. en W. nog niet precies uitge- kend. De heer Rij kes (VB.) wil aan een ver hooging van 200 pet. niet meedoen. De heer Jonckbloed (R.K.) stelt voor dat het voorstel wordt aangehouden en nog ernstig bekeken wordt in de betrokken com missie. De heer Disselkoen (S.D.A.P.) sluit zich hierbij aan. Besloten wordt tot aanhouding. Extra uitkeering aan werkloozen. B. en W. stellen voor. ter gelegenheid van de verloving van Prinses Juliana aan de gehuwde steuntrekkende werkloozen een extra-uitkeering te verstrekken van f 2,50. Wordt goedgekeurd. Verkeersverbetering gevraagd. Bij de rondvraag vraagt de heer De Tello (S.D.A.P.) het aanbrengen van een automa tische lichtinstallatie, die van den zijkant kan bediend worden, op den hoek van de Zandvoortschelaan en den Heerenweg. Zal overwogen worden. Te 12 uur wordt de vergadering geslo ten. Zonder hoofdelijke stemming werden in den loop der zitting aangenomen de voor stellen van B. en W. betreffende: 10e wijziging jaarweddenregeling ambtenaren; verkoop van grond langs de Herfstlaan verhuur tuingrond bij den Glipperweg; geldleeningen; voor waarden voor subsidieering van fondsen voor ziekenhuisverpleging: vaststelling herziening L I b van het uitbreidingsplan; wijziging van voorwaarden (4 pet. in plaats van 4Y2 pet.) voor geldleeningen. die in Juni 1918 zijn aan gegaan; het geven van de namen Burgemees ter van Lennepweg en Breitnerweg aan ge projecteerde straten bij de Kerklaan en het Spaarne en de Crayenestervaart; wijziging van het besluit inzake bijdrage in school geld (het R-K. Gymnasium voor Meisjes „Sancta Maria" te Haarlem is „R.K. Lyceum voor Meisjes „Sancta Maria" geworden)af koop cvan gebruiksvergoeding voor bijzondere scholen; vaststelling van achtergevelrooilijn voor den Bleékersvaartweg; crediet van f 3500 voor uitbreiding en verbouwing van het Raadhuis: machtiging aan B. en W. om te besluiten tot het voeren van rechtsgedingen inzake aanvaringen en aanrijdingen. TUINLIEDENVEREENIGING AERDENHOUT EN OMSTREKEN. Woensdagavond hield de Onderlinge Tuin- liedenvereeniging Aerdenhout en Omstreken een drukbezochte ledenvergadering, meer m het bijzonder om de vraag te bespreken, of de uitgestelde Dahliatentoonstelling dit jaar nog gehouden zou worden. Na ampele bespreking werd besloten Zater dag en Zondag een tentoonstelling te organi- seeren, doch de prijsvraag dit jaar niet te doen geschieden, maar collectief in te zen den. De opstelling zal geschieden in de ach terzaal van café-restaurant „Hof van Heem stede'. Valkenburgerlaan. Op deze tentoon stelling zal dan nog eens geëxposeerd wor den een gedeelte der collectie gedroogde en geprepareerde planten benevens een groep zieke planten, en de middelen tot bestrijding der ziekten, waarmee de heer K. Goudzwaard, bestuurslid der vereeniging. het vorige jaar op de Lathyrus-tentoonstelling een gouden medaille behaalde in Boekenrode. Deze ten toonstelling zal voor belangstellenden gratis te bezichtigen zijn Zaterdag 26 September van 2—10 uur en Zondag van 10—10 uur. Door de heer H. v. Gurp was ingezonden een groepje dahliaknollen van stekken, met A. S. F. korrels bemest. Deze planten gaven duidelijk weer de uitstekende knolvorming als gevolg dezer bemesting, Mede waren door den heer K. Goudzwaard ingezonden 6 soorten van één-jarige zaad- planten voor den tuin, waarvan bij zonder opvielen de enkelbloemige Tagetus hybr. een import uit Engeland, mooi kastanjebruin, Salvia hybr. met een onbeteekenende bloem, maar met aan den top blauwe schut- of lok bladeren en de Penstatemon, een zaailing, bloem bloedrood met mooie witte keel. Ter keuring waren ingezonden door den heer H. v. Iperen Achimenes en een collectie Colleus, waarvoor 8 en 2 x 9 punten werden toegekend. Vervolgens werd het winterprogramma Als Ge U rillerig oev.oelt, als Ge begint te niezen, of Uw keel voelt dik worden, dan weet Ge dat Ge hebt kou gevat. Neem dan dadelijk zoo'n "AKKERTJE". Morgen zijt Ge weer fit! AKKER-CACHETS KoKer met 12 stuks 52 ct. Zakdoosje. 3 stuks 20 ct. (Adv. Ingez. Med.) vastgesteld. In de October vergadering zal de heer K. Goudzwaard een lezing houden over de ziekten der vruchtboomen en de bestrij ding daarvan. BLOEMENDAAL GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: H. König, Duinvliets- pad 4, Overveen, een rijwielbelastingmerk; Kennel Kleist, Houtvaartpad 206, Haarlem, een zwarte hond; H. Everts. Haitsma Mulierstr. 7. Haarlem, een jongensjasje: D. J. van Wi- chen, Spaanschevaart straat 90, Haarlem, een verm. gouden hangertje; v. d. Bent. Willem de Zwijgex-laan 89, Overveen, een grijze regen jas; een zwarte poes; Kennel „Fauna", Haar lem; Luyrink, P. C. Hooftkade 3, Heemstede, een portemonnaie met inhoud; H. van Stee nis, Dompvloedslaan 47, Overveen, een unster; J. Komin, Platanenlaan 83, Bloemen- daal, een rozenkrans; J. v. Roon, Prins Hen driklaan 152, Overveen, een blazer; aan het bureau van politie Overveen, een wandelstok; een zilveren ketting; een portefeuille; een Lipssleutel; een paar beige dameshandschoe nen; een nappa handschoeon. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE ZATERDAG 26 SEPT. Progr. I Hilversum n (Huizen). Progr. n Hilversum I. Progr. III. 8.00 Keulen, Fröhlich klingt's zur morgenstunde. de orkestvereen. Gleiwitz- Beuthen. 8.20 Keulen, Kalenderblatt. Tijdsein. Weerbericht. Waterst. ber. 8.30 Keulen, Gym nastiek voor de vrouw. 8.45 Diversen. 10.50 Keulen, Fröhlicher Spiegel für die Kleinsten. 11.20 Parijs Radio, Populair concert d. h. or kest o.l.v. Jean Morel. 12.20 Brussel Vlaamsch, Gramofoonmuziek. 12,50, Brussel Vlaamsch, Weerverwachting. 12.51 Brussel Vlaamsch, Concert o.l.v. Walter Feron. 1.20 Brussel Vlaamsch, Gesproken dagblad door het N. I. R. 1.30 Brussel Vlaaamsch, Populair concert. I.50 Brussel Vlaamsch, Gramofoonmuziek, 2.20 Brussel Fransch, Berichten. 2.25 Brussel Fransch, Concert door Max Alexys en zijn orkest. 2.50 Parijs Radio, Gramofoonmuziek. 3.20 Brussel Fransch, Gramofoonmuziek. 4.20 Parijs Radio, Populair concert d. h. Victor Pascal-orkest. 5.20 Brussel Vlaamsch, Popu lair concert. 6.20 Brussel Vlaamsch, Populair concert o.l.v. Walter Feron. 6.50 Parijs Radio, Gramofoonmuziek. 7.20 Parijs Radio. Accor- deonmuziek. 7.50 Londen Regional, Charles Ernesco met zijn Kwintet. 8.20 Keulen, Nieuws berichten. 8.30 Keulen. Musikalisches Kunter- bunt, populair concert m.m.v. het groote om roeporkest. 10.20 Brussel Vlaamsch, Gesproken dagblad v. r. N. I. R. 10.30 Cabaret-program ma, Brussel Fransch, 10.50 Berlijn E. A., Und morgen ist 's Sonntag. Progr. IV, 8.00 Brussel Vlaamsch, Gym nastiekles. 8.20 Brussel Vlaamsch, Tijdsein. Gramofoonmuziek, 8.30 Brussel Vlaamsch, Kro niek van de Dag. 8.40 Brussel Vlaamsch, Gra- mofoonplaten. 8.45 Brussel Vlaamsch, Gespro ken Dagblad van het N. I. R. 9,00 Brussel Vlaamsch, Gramofoonmuziek. 10.35 Londen Regional, Korte Godsdienstoefening. 10.50 Londen Regional. Tijdsein van Greenwich. Weerbericht. 11.05 Lx>nden Regional, Het B. B. C. Northern Orkest o.l.v. Alfred Barker. 11.20 Droitwich, Orgelconcert door Horace Finch. II.50 Droitwich, Het Shadwick Strijkkwartet. 12.50 Droitwich, Gramofoonmuziek. 1.20 Droit wich, Het Commodore Grand Orkest o.l.v. Harry Davidson. 2.20 Droitwich. Gramofoon muziek. 2.50 Droitwich, Het J. H. Squire Ce- leste Octet. 3.35 Droitwich, Het Coventry Hip podrome Orkest o.l.v. William Pethe. 4.35 Droitwich, Het B, B. C. Schotsch Orkest o.l.v. Guy Warraok. 5.35 Droitwich Billy Thorburn en zijn orkest. 6.20 Diversen. 6.50 Londen Re gional, Het Orkest van Z. M. Welsh Guards 0.1.v. Maj. Andrew Harris. 7.20 Droitwich, Het B. B. C. Theateir Orkest. 8.10 Droitwich, Oog getuige verslag van de zesdaagsche. 8.20 Brus sel Fransch, Het Symphonie Orkest van het N. I. R. 8.50 Droitwich. Variété. 10.00 Londen Regional, David Wise, viool en John Pauer, pano. 10.40 Londen Regional. Weer- en nieuws berichten. 10.50 Londen Regional, Henry Hall en zijn Orkest. Progr. V. 8.00—7.00 n.m. Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplaten concert: Operette. 1. Der Vogelhandler, Sopraan, tenor, koor en orkest. 2. Der Graf von Luxenburg, strijkork. solisten en koor. 3. Das Dreimaderlhaus, Orkest van Paul Godwin. 4. Die Dollarprinzessin, Da- los Bela. 5. Schwartzwaldmadel, Odeon Künstler Orkest. 6. Grafin Maritza, Odeon Künstler. 7. Zigeunerbaron, Solisten, koor en orkest. 8.0012.00 Diversen. Op den zevenden Januari 1822 bereikte het Amerikaansche schip, de Alligator, onder lei ding van Divine Providence, met een groot aantal vrijgekomen slaven de kust van West- Afrika, waar thans Liberia is gelegen. Dat was het begin van de stichting van de onaf hankelijke Negerrepubliek Liberia. Deze eerste kolonisten en velen van hen, die later zijn gekomen, hebben het uiterst moeilijk gehad. Naast den strijd tegen het klimaat moesten zij den weerstand overwinnen van de inheem- sche bevolking. Ln de Liberiaansche geschie denis staan, met betrekking tot dezen strijd, een tweetal data in het bijzonder geboekstaaft, de 11de November en de lste December 1822. Na een verbitterd gevecht tusschen emigran ten en „natives" op eerstgenoemden datum, had op dien eersten December een tweede ge vecht plaats, waarbij Matilda Newport een rol speelde en op het kritieke oogenblik het vuur bij het geladen kanon bracht, dit zoodoende in werking stelde, met het gevolg, dat de na tives de overwinning niet konden behalen. De strijd bij Fort Hill, zooals dit feit in de ge schiedenis bekend is. was een belangrijk eve nement in de historie van Liberia, terwijl deze moedige Amerikaansche vrouw, heden ten dage nog als een nationale figuur wordt ge- eerd. Zeker niet minder belangrijk is de herden king van den 26sten Juli 1847, den dag, waarop Liberia zich vrij en onafhankelijk verklaarde. Vanaf 1848 tot het huidige oogenblik heeft het land 17 Presidenten gehad, ieder gekozen voor een tijd van 4 jaren, terwijl in 1936 deze ter mijn tot 8 jaren is verlengd. De eerste Presi dent was Mr. J .J. Roberts. Na 1900 traden resp. als leiders op: Mr. Garretson, W. Gibson (1902 1904), Arthur Barclay (19041912), Daniel E. Howard 1912—1920), Charles D. B. King (19201924) en E. Barclay (1924-heden). De herdenking van den Onafhankelijkheids dag gaat met de noodige feestelijkheden in Monrovia gepaard. Het toeval wilde, dat wij dien dag in de Liberiaansche hoofdstad waren, 's Morgens om 7 uur wordt parade gehouden op een ruime open vlakte, een eind buiten het stadscentrum. Het regende, maar de gelegen heid dezen wapenschouw mede te maken, mochten wij niet laten voorbijgaan. Het exercitieveld was aan de eene zijde met touwen afgezet, om het kijklustige publiek binnen de perken te houden. Een uiterst eenvoudige tri bune gaf den President, den Minister en aller hande autoriteit gelegenheid deze parade bij te wonen. De officieren en manschappen zijn in het bruin gekleed, uiterst eenvoudig. Eerst genoemden dragen rijbroeken en kaplaarzen, zoomede een sabel. Zij zijn, evenals de soldaten zelf, te splitsen in beroepsmilitairen en vrij willigers. Zij ontvangen hun opleiding van een te Monrovia gedetacheerden officier van het Amerikaansche leger. De soldaten loopen ten deele op bloote voeten, ten deele dragen zij schoenen. Zij, die tot het staande leger be- hooren, zijn voorzien van moderne geweren en zijn uit den aard der zaak beter gedrild dan de vrijwilligers. De bereden wapens ont breken, evenals de kanonnen, mitrailleurs enz. 't Geheel maakt geen kleurigen indruk, als gevolg der donkere uniformen. Geruimen tijd waren reeds oefeningen gehouden om de pa rade te doen slagen. Een tamelijk goed bezette muziekkapel, grootendeels bestaande uit jeug dige negers, zorgde voor de noodige afwisse ling. Nadat de troepen voor den President hadden gedefileerd, werden verschillende of ficieren uitgenoodigd voor de tribune te ver schijnen, waar zij certificaten in ontvangst te nemen hadden, waaruit bleek, dat zij vol doende op de hoogte waren van het han- teeren van den sabel. Daarna vertrok de President. De troepen, met de muziek voorop, maakten een marsch door de stad. langs de Presidentswoning en ontbonden zich voor het Ministerie van Oorlog, naast ons huis gelegen, zoodat wij alle gelegenheid hadden de noo dige foto's te maken en ons filmapparaat in werking te stellen. 's Ochtends en 's middags hield de Presi dent, in zijn privé-woning. aan de Ashmun- street gelegen, receptie. Fraai gepavoiseerd met de nationale vlaggen van de landen, die in Monrovia vertegenwoordigd zijn en langs de hoogere balcons versierd met frisch pal- mengroen, de eigen standaard in top, zag deze ruime woning er buitengewoon smakelijk uit. Bij de recepties, zoowel als bij de bals, die in den avond worden gehouden, kan men alleen op uitnoodiging komen, in grand gala. Want men is in Monrovia uitermate gesteld op goede vormen en op een zeker decorum. Daaraan houden zich niet alleen de officieele, doch ook de mindere Goden. Met bewondering hebben wij eenige uren hen gadegeslagen, die zich langs ons huis ter receptie begaven. De heeren in zwart costuum, met witten boord, sommigen voorzien van witte slobkousen en met een wandelstok over den arm. De dames in de meest moderne toiletjes, gewoonlijk met lichte kousen en fleurige hoedjes. Zoo verliep deze Independance dav. Bij den Minister van Oorlog en Binnenlandsclie Zaken Op Woensdag 29 Juli 1936, des morgens te Merkwaardige data. circa tien uur, heb ik mijn opwachting ge maakt bij Mr. Henry A. Cooper, Secretary of War of Liberia. Met den heer Van Ee, van de Oost-Afrikaansche Compagnie, meldde ik mij, zonder eenige voorbereiding, op de eerste ver verdieping van het uiterst sobere ministerie bij den Chief Clerk, iemand, dien men bij ons zou kunnen vergelijken met den Secretaris- Generaal van een onzer Departementen. Na een kort oogenblik werden wij toegelaten. De Mi nister zat achter een zeer eenvoudig bureau, waarvóór een viertal houten stoelen stonden. Na door den heer Van Ee voorgesteld te zij^, informeerde de minister op welke wijze ik Morovia had bereikt. Toen ik Z.E. mededeelde tot Dakar per vliegtuig gekomen te zijn, in formeerde hij, of het weer nu (het waaide hevig) geen bezwaar zou zijn te vliegen. Na mijn antwoord kwam het gesprek op Holland en deelde hij mede ongeveer zeven jaar ge leden in Rotterdam te zijn geweest, ter ge legenheid van de eerste reis van de Maaskerk. De Minister uitte zijn bewondering over het feit, dat zoowel in Rotterdam, als in Amster dam, de schepen tot in de stad kunnen komen en toen hij begreep, dat ik „amongst the bulbfields" woon, liet hij onmiddellijk volgen, dat ook hij de bloeiende bollenvelden had ge zien, welker verscheidenheid van kleuren hij zeer in 't bijzonder had bewonderd. Het korte onderhoud was daarmede afge- loopen. De minister liet ons zelf uit en een oogenblik later waren wij in 't gewone leven van Monrovia teruggekeerd. MOLLERUS. VEREENIGING VAN TECHNISCHE AMBTENAREN VAN DEN RIJKSWATERSTAAT. De vereeniging van technische ambtenaren van den Rijkswaterstaat heeft in hotel restaurant „Lion D'or" haar jaarvergadering gehouden onder praesidium van ir. P. van Tiel. Een zeventigtal leden was aanwezig. Na het af\yerken der agenda werd door ir. A. H. Ingenhousz, dierecteur van de N.V. Kon. Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken te Velsen, een lezing gehouden over de hoog- ovenbedrijven, ter inleiding van een bezoek dat door de leden aan die bedrijven is ge bracht. Voor den inhoud dezer rubriek stélt de Redactie zich niet verantiuoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, icordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Arbeidsinspectie en winkelsluiting. Geachte Redactie. Met het ingezonden stuk van den heer F. J. Steenbergen in uw blad van Dinsdag ben ik het volkomen eens. Ik meen echter, dat de arbeidsinspectie in deze zaken veel te clement is. In het bijzonder geldt dit m.i. voor de banketbakkerijen. Of men begint daar te vroeg, óf men werkt er 's middags in schafttijd door, óf men gaat te laat naar huis. Waarom wordt in andere gevallen van wetsovertreding zoo streng opgetreden, maar laat men hier zooveel onvervolgd? Zelfs als er niet genoeg personeel is, mag dat toch geen oorzaak zijn. dat de sociale wetten niet worden nageleefd. Een werkdag van 8V2 uur is toch werkelijk lang genoeg. Het mag toch wel een noodzakelijkheid heeten, dat desnoods meer controleerend personeel wordt aangesteld om de wet te handhaven en de arbeiders te beschermen. U, redactie, dankend voor de verleende plaatsruimte, teeken ik H. L. Naschrift: De Arbeidsinspectie, die wij met deze klacht in kennis stelden, is van meening dat in het algemeen van slappe controle geen sprake is. Ook is het door den inzender ge uite vermoeden, dat men over te weinig per soneel beschikt, ongegrond. Overtredingen worden op elk terrein begaan, doch van mis toestanden kan niet gesproken worden. De Arbeidsinspectie stelt er prijs op, dat derge lijke klachten, schriftelijk of mondeling te harer kennis gebracht worden. Dan kan men ieder geval onderzoeken. In California werd dit nieuwe reuzen vliegtuig gebouwa, waarvan de kosten een half millioen dollar bedroegen. Het toestel biedt plaats dan 32 personen. Een Prins Bernhardstraat? Redactie van Haarlem's Dagblad, In antwoord op het ingezonden stuk van den heer K. van 19 September, gelieve u dit te plaatsen: Geachte heer K., Ik heb met „overkokende" verontwaardi ging uw ingezonden artikel gelezen. Het eerste wat me te binnen schoot was de gedachte: Is de heer K. een rechtgeaard vaderlander, die wat voelt voor Oranje en zijn Vorsten huis? Of is hij het type van een nuchtere Hollander. Wanneer ondergeteekende. die geen Holland- sche is, zich gelukkig gevoelt met de ver- stelijke verloving, wat moet dan niet elke Hollander voelen, die het hart op de rechte plaats heeft zitten? U schrijft: Wat heeft Z.D. nog kunnen doen voor land of volk of stad? Maar dan vraag ik me af: Welke verdiensten hebben vogels en bloemen, dat heele stadswijken naar hen genoemd worden? Of is de heer K. meer voor stander van poëtische straatnamen als: „De Horidesteeg", „Kromme Elleboogsteeg", ,,'t Krom", ,,'t Zakje", „Zakstraat", „Vijf Heeren straat'', ..2e Doodweg" enz. Dergelijke straatnamen toch, wekken de gedachte, indien er geen historische grond geweest is, (wat ik als buitenlandsche niet kan beoordcelen) of ze wel in het brein van een mensch met gezond verstand zijn opge komen. Hopende dat deze regels u. geachte heer K.. een weinig enthousiasme hoeft nog niet overkokende te zijn) bezorgd hebben, onder- teeken ik, JLONKA,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 16