H.D. VERTELLING VRIJDAG 25 SEPTEMBER 193(5 H A A R L E M'S DAGBLAD 7 De taak der coöperaties in de komende ordening. De Coöperatieve Broodbakkerij en Verbruiksvereeniging „Vooruitgang" heeft gisteravond in het gebouw van den Protestantenbond een algemeene ledenvergadering gehouden. Na hetopeningswoord van den voorzitter, den heer P. van Gessel, hield de heer D. Groenveld, leider van het Economisch Bureau van den Centralen Bond van Ned. Verbruiks coöperaties, een inleiding over het onderwerp „welke rol kan de Coöperatie in de komende ordening vervullen?" In de eerste helft van de 19de eeuw ont stond een felle concurrentiestrijd tusschen de kapitalisten, waarbij het kleinbedrijf ten gronde ging. Hierdoor ontstond de groote massa van proletariërs. In dien eersten tijd waren de arbeidsvoorwaarden buitengewoon slecht. De concurrentie was echter ook schadelijk voor de ondernemers zelf, die gedwongen wa ren hun prijzen lager en lager te stellen. Bo vendien zag men in, dat het prefeete groot bedrijf alleen winstgevend was. De fabrikan ten trachtten toen zekere afspraken, wat be treft prijs en productie, te maken. Er ont stond een streven naar de vorming van „kar tels", die zooals men weet thans het geheele bedrijfsleven beheerschen. Het liberalisme wilde zoo weinig mogelijk staatsbemoeiing met het zakenleven. De vrij heid werd echter weer beperkt door de reus achtige trusts. Als voorbeeld van zoo'n mach tige trust noemde spr. de bekende Unilever. Ordening nu, aldus de heer Groenveld, is langzamerhand een modewoord geworden. Wat men daar werkelijk onder verstaan moet, heeft dr. F. M. Wibaut eens gezegd: de organisatie van het bedrijfsleven om zooveel mogelijk menschen van zooveel mogelijk stoffelijke middelen te voorzien ter bevordering van de volkswelvaart". De crisis heeft de gedachte der ordening sterk naar voren gebracht. Want de crisis is voor een groot deel veroorzaakt dooi de te groote vrijheid, die in het economische leven geheerscht heeft. Die economische vrij heid wil men dus gaan inperken. In tal van kringen is deze ordeningsgedach te opgekomen. De R.K., de Prot.-Christelijke en de socialistische economen hebben hun denkbeelden hierover geuit. De eerste twee groepen willen een aantal corporaties vormen, vereenigingen, uit werkgevers en werknemers van een bepaald bedrijf samengesteld, Boven deze corporaties willen zij een eeonomischen raad stellen. De socialistische plannen gaan voor. een groot deel in dezelfde richting, maar zij willen ook de verbruikers in de ordende organen vertegenwoordigd zien. Op het gebied van de landbouwcrisiswet geving en de contingenteeringspolitiek heeft men in ons land reeds een zeer sterke staats bemoeiing gekregen. De ondernemers hebben echter hierbij een veel te grooten invloed, aldus spr., waardoor voor groote groepen van verbruikers groote gevaren ontstaan, vooral daar men het systeem nog wil ^uitbreiden. De Coöperaties hebben de taak de uitbui ting van den consument té voorkomen. In de eigen bedrijven kan men nagaan, hoe hoog de prijzen gesteld moeten worden. Zoodoende kunnen zij bij de ordening critiek uitoefenen op de berekeningen der producenten ter be scherming van de verbruikers. De taak van de coöperaties, de marges in het distributie bedrijf omlaag te brengen, is vervangen door deze nieuwe en veel grootschere taak. Zij kun nen deze alleen vervullen, wanneer een groot aantal toegewijde verbruikers achter haar staat. Spr. .riep tenslotte allen op, de coöperaties in haar grooten strijd te. steunen. Het huishoudelijke deel werd" hierna be handeld. Volhouden - - tegen den stroom in. Een getuigenisavond van „Kerk en Vrede". „Volhouden tegen den stroom in" was het onderwerp, dat ds. N. Padt uit Zutphen gekozen had, toen hij Donderdagavond in de Remonstrantsche kerk voor „Kerk en Vrede" sprak. Aan deze toespraak ontleenen wij de vol gende opmerkingen. „De mensch kan een symbool wezen. Dit is het wonderlijke van dit leven Dit is het. wat wij vinden in het prachtige boek van Was- sermann „Christian Wahnschaffe", waarin Karin de chaos gesymboliseerd ligt. Er gaat door de menschen thans iets demonisch, een verlangen naar het einde, naar den dood. Wij echter durven het vol te houden, dat wij hebben trouw te zijn aan dat kleine stuk taak, aan dat kleine stuk verantwoordelijk heid. Onverschillig of de maatschappij en de menschheid zelfmoord pleegt. 19141918! Sommige dachten, dat het een inzinking was in de cultuurontwikkeling. Sommigen, dat het de liquidatie van de ne gentiende eeuw was! Naief, maar idealistisch. En de historie heeft geglimlacht en is voort gegaan. Thans nc j hoort men dat dienstweigeraars tot elf jaar gevangenisstraf veroordeeld wor den. En van dag tot dag wordt de dreiging grooter! Moeten wij ook maar opgeven? Zeker, het wordt de chaos of als men wil, het wordt nog chaotischer, Maar wij mogen niet! Als wij hooren, dat men bij het Alcazar op de opstandelingen heeft gespoten met benzine danDan m o e t e n wij vol harden. Want de wereld van Christus is niet die van brisantgranaten, van gifgassen. Chris tus' wereld is een wereld van dienen, waarin geen plaats is voor den hoogmoed. Wij hebben den stroom wel tegen, want alles schijnt te jagen naar een oorlog. In alle lagen gaat men de oplossing in den oorlog zoeken, afgestompt, moedeloos, óp. Doch dat betee ken t de ondergang, het einde Wij hebben den stroom tegen. De massa is bereid, terwille van dit of terwille van dat. Maar wijWij moeten zeggen: „dat kun nen wij niet!" Want wij weten, dat zij worden opgezweept en vergiftigd met de eerzucht, want in de eer van het vaderland voelt de kleine burger man een klein stukje eer voor zichzelf, Doch wij weten dat er slechts één koning is, die recht heeft op ons bloed, op ons lichaam en onze ziel." GROENTEMARKT TE HAARLEM. Tomaten' 46 ct. per K.G. Snijboonen 1622 ct. per K.G. He'ereboonen 812 ct. per K.G. Andijvie 1535 ct. per kist. Spinazie 20—30 ct. per kist. Postelein 1235 ct. per kist. Groenekool 1020 ct. per kist. Roodekóol 3—5 ct. per kist. Bloemkool 410 ct. per stuk. Komkommer 24 ct. per stuk. Slaa pér kist 1025 ct. Wortelen 3—5 ct. per bos. Rabarber 4—6 ct. per bos. Prei 25ct. per bos. Selderie 25 per bos. Peterselie! 25 ct. per bos. Haarlem: Gr. Houtstr. 32, Tel. 13440 (Adv. Ingez. Med.) Overtreding van de geldschieterswet. Drie maanden geëischt voor de rechtbank. Terzake van overtreding van art. 46 der Geldschietex-swet had zich een 43-jarig Haar lemmer voor de rechtbank te verantwoorden. Hij had in de jaren 1933, 1934 en 1935 aan verschillende personen geld geleend en het beroep van geldschieter uitgeoefend zonder m het bezit te zijn van de vereischte vergun ning van B. en W. Het waren bedragen van veertig, honderd, tweehonderd, vijf en dertig, zeventig en twee honderd vijf en twintig gulden geweest. Het bleek dat verschillende personen groo- tere bedragen hadden moeten teruggeven dan zij hadden gekregen, Iemand die f 100 had ge leend moest bijv. f 107,50 terugbetalen, een ander die f 200 vroeg moest later f 250 terug geven, een derde had f 225 gekregen en had f 300 moeten terugbetalen. Dit was de rente, die gevraagd werd en die in sommige gevallen hooger was omdat verschillende personen van tijd tot tijd weer meer geld kwamen halen. De verdachte, die een slechte boekhouding bleek te hebbed gehad, verklaarde met het leenen van geld te zijn opgehouden. De officier van justitie meende dat, ver- verdachte den naam van woeker aai- had, na 1 Maart 1933, toen de geldschieterswet in wer king trad, het bedrijf van geldschieter uit geoefend heeft. Hij eischte drie maanden ge vangenisstraf. De raadsman van verdachte mr. L. G. v. Dam was van meening, dat op grond van het in art. 2 en art. 46 van de wet bepaalde, ver dachte niet strafbaar was. Bovendien meende hij dat men bij 't af en toe leenen van geld niet van 't uitoefenen van een bedrijf of beroep kon spreken. Volgens pl. moest ontslag van rechtsvervol ging volgen, subs, vrijspraak op laatstgenoem de gronden en indien de rechtbank verdachte toch schuldig mocht achten vroeg pl. een voor waardelijke straf. Uitspraak 8 October. e a Aanvang Seizoen 1936-'3715 October Spreekuur dagelijks van 11-12, 2-5 en 7-9 uur. Schagchelstr. 29, Telef. 10806. K|A N.V. DANSACADEMIE G. MARTIN ZONEN HAARLEM AMSTERDAM BÜSSUM HILVERSUM (Adv. Ingez. Med.) Haarlemsche Amateur- Fotografen Vereeniging. Opening van het nieuwe seizoen. De Haarlemsche Amateur-Fotografen Ver eeniging hield gisteravond in haar vereni gingslokaal aan de Gedempte Oude Gracht haar eerste bijeenkomst in het seizoen 1936- 1937. De voorzitter, de heer B. Schaap, sprak de openingsrede uit, waarbij hij allen hartelijk welkom heette, in het bijzonder den spreker van den avond, generaal-majoor b. d. L. E. W. van Albada, en de vertegenwoordigers dei- directie van de NZ.H.T.M,, die in verband met de geëxposeerde foto's van den zomer wedstrijd der Tramweg Maatschappij aanwe zig waren. Het woord was daarna aan den heer Van Albada. die sprak over het onderwerp ..Maak alles zooveel mogelijk zelf!" Spreker haalde verschillende typische herinneringen op uit den tijd, toen hij zijn eerste schreden zette op het gebied der fotografie, thans ruim veertig jaar geleden. Dat waren de dagen, toen de amateur-fotograaf zelf zijn platen en ontwikkelaar maakte, omdat de handel daar nog niet in voorzag. In dien tijd had de amateur volop gelegenheid zelf alles te doen. Spreker zette o.a. uiteen, hoe hij zelf te werk ging bij het in elkaar zetten van een sluiter, vertelde van zijn ervaringen met de stereo camera en zijn 1318 toestel, dat nog niet in Nederland te krijgen was en heelemaal uit Parijs moest komen. Verder beschreef spreker de projectielantaam als „huisvlijt- product", terwijl hij bijzondere aandacht wijdde aan hot vergrootingsapparaat, dat zonder al te groote moeilijkheden door den amateur vervaardigd kan worden. Het ver grootingsapparaat is voor den modernen fo tograaf vrijwel onmisbaar geworden sinds het „kleinbeeld" al het andere verdrongen heeft. Spr. toonde mot dit alles aan. dat men ook tegenwoordig nog ruimschoots in de 'ge legenheid is zelf de handen uit de mouwen te steken. Het interessante, dikwijls amusante betoog van den heer Van Albada werd door de 'toe hoorders met groote aandacht gevolgd. In de pauze waren de aanwezigen in" de ge legenheid de inzendingen van den wedstrijd der N.Z.H. te bezichtigen. De uitgebreide col lectie mocht zich in veel belangstelling ver heugen. IJSBESTRIJDINGSFONDS. De commissie voor Verkeer en Vervoer heeft aan de Kamer van Koophandel rap port uitgebracht over de financieele toestand van het IJsbestrijdingsfonds in 19351936. Bijgedragen hebben: Gem. Gasbedrijf, Haarlem. Gebr. Stuyt, Haarlem. Stork Hijsch, Haarlem. Fa. Frans Perquin, Haarlem. Haarlem's Dagblad Haarlem. Ned. Raffinaderij v. Petroleum Producten, Haarlem. Bataafsche Import Maatschappij, Haar lem. The American Petroleum Company, Haar lem. N.V. Werf „Vooruit", Haarlemmerliede. Beurtvaartvereeniging „Haarlem", Haar lem. Saldo vorig jaar f 490. Ontvangsten f 250 X 740 Uitgaven Saldo f 740 Verpleegster kon voeten niet op den grond zetten. Nu bevrijd van rheumatische pijn. Het volgende schrijft ons Zr. M. F. te W.: „Ik begon Kruschen Salts te nemen na een hevige aanval van rheumatische pijn in beide knieën. Het was zoo erg dat ik drie weken lang zelfs mijn voeten niet op den grond kon zet ten, en 's nachts was de pijn bijna niet te verdragen. Mijn knieën kraakten van stijf heid, en ook mijn humeur werd beneden peil. Ik begon met Kruschen Salts te nemen en hield vol. Het eerste, wat ik opmerkte was ver betering. totdat tenslotte mijn rheumati sche pijnen geheel verdwenen, en mijn knieën weer soepel werden. Ik ben een vrouw van 50 en moet mijn kost verdienen met verplegen in een gesticht, en ik doe nu zonder eenige moeite precies hetzelfde werk als vrouwen half zoo oud als ik. U kunt dus trots zijn op de voordeelen van Kruschen Salts". De voortreffelijke eigenschappen van Kru schen Salts, die het ontleent aan de zes mine rale zouten, welke het bevat, kunnen niet ge noeg herhaald worden, Deze zouten sporen Uw afvocrorganen aan tot betere, meer intensieve werking. Het gevolg hiervan is dat de afval stoffen weer snel en geregeld uit het lichaam worden verwijderd, zoodat er geen ophooping kan ontstaan van schadelijke stoffen, o.a. van het urinezuur, dat in vele gevallen de rheumatische pijnen veroorzaakt. Hierdoor wordt Uw bloed gezuiverd en uw rheumatische pijnen zullen geleidelijk verminderen om ten slotte geheel te verdwijnen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0.40, f 0.70 en f 1,60 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Let, op, dat op het etiket op de flesch. zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. (Adv. Ingez. Med.) SYNAGOGEDIENSTEN. Ned. Israël. Gemeente. Vrijdag: Middagdienst te 1.30 uur. Joum Kippoer: Avonddienst: Kol Nidrei te 7.15 uur. Predikatie voor het gebed Ja'aleh. Ochtenddienst te 7 uur. Einde 7.29 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten: Zondag te 7.15 uur. Andere dagen te 7 uur. Avonddiensten te 7.30 uur. Talmoed Touroh: 's avonds te 7 uur. Woensdag: Middagdienst te 1.30 uur. Loofhuttenfeest: Woensdag: Avonddienst te 7 uur. Ochtenddienst op beide dagen te 8 uur. Donderdag: Middagdienst te 2 uur. Avonddienst te 7.17 uur. Sabbath: Aanvangsdienst te 6.15 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1,30 uur. Avonddienst te 7.13 uur. De avonddienst op de Werkdagen, alsmede Talmoed Touroh worden verricht in het Ge meentegebouw, Lange Wijngaardstraat 14. Alle overige diensten vinden plaats ter Synagoge. Lange Begynestraat 11. Het Zomerhuisje. EEN VACANTIE-VERHAAL door GUUS BETLEM Jr. Het was op een avond, kort na het eten. dat Sientjë met eenig ontzag in haar stem aan kondigde, conform de lessen, haar door Joep gegeven: Jonkheer van Zuylen! - Goed zoo, beste meid! prees Joep en als maakte hij zijn entree in een overvolle feest zaal, zoo zwierig trad hij binnen in onze ne derige woonkamer, waar we juist de stoelen voor de open terrasdeuren hadden geschoven om van een rustigen zomeravond te gaan ge nieten. Hallo, Elientje! groette de aangekomene mijn vrouw, en dan tot mij: Zoo, jonge manwat zitten jullie hier knusjes! Zal ik maar neervallen! hij sleepte een derden stoel aan, Hè ja, jongenwat bén je toch een slecht gastheer! verweet Elientje me, maar Joep wuifde nonchalant met z'n hand: Welnee.... welnee, prettig juist. Een bewijs, dat'ik hier thuis ben. Zoohij zuchtte be- hagelijk. En raden jullie nü eens, wat ik hier kom doen.... ja, raad maar, gerust! drong hij aan. Ik. dacht niet lang na, Leenen! sprak ik prompt. Joep keek me verwijtend aan. We zijn tenslotte op de wereld om elkaar te helpen! •meende hij duister. Maar ieder op zijn beurt, vulde ik aan. Precies! juichte Joep precies wat ik wilde zeggen: ieder op z'n beurt. En.... wel, ik ben geen ondankbare! .Vraag wie je wilt, maar jonkheer Joep van Zuylen is géén on dankbare, en daarom. Daarom? Daarom kom ik jullie inviteeren! vulde hij aan. i Inviteeren? riepen wij verbaasd. Juist, precies! sprak Joep opgewekt, en dan tot mijKomaan, brave werker, de boog kan niet altijd gespannen zijn! Smijt die vulpen van je neergerust, smijt 'm neer, of nog betergooi 'm weg! Breek de toetsen van je schrijfmachine, opdat de werk- duivel je niet wéér in z'n klauwen krijgt verscheur ieder snippertje papier, dat je in huis hebt en ga mee met m ij naar Klei dorp! Een kopje viel rinkelend op den vloer. Naar wat? Naar Kleidorp? informeerden we ontsteld. Kleidorp! beaamde Joep met een verza ligden glimlach om z'n lippen hij het succes van z'n openbaring. Maar wat moeten we in vredesnaam in Kleidorp doen? vroeg ik. Niets! sprak Joep, op een wijze, als schonk hij ons een kwart millioen ziedaar het heele geheim van deze kleine escapade.... niéts! Dusvacantie? begreep Elientje, en ik voelde aan de intonatie van haar stem, dat ze een gevaarlijke medeplichtige zou worden. Noem het zoo! knikte Joep vacantie! Waarom zou je géén vacantie nemen? wendde hij zich tot mij je ziet er uit alsals mijn zakdoek op Zaterdagavond, om zoo te zeggen. Ja, maarwierp ik aarzelend tegen. M'n werk. Wat werk?"Je werkt te hard, baasje, veel te hard, dat is het 'm juist! vond Joep. Je werkt als hout, dat nieuw is.je kraakt om zoo te zeggen! Waar zijn je gezonde blossen, die ik vroeger zoo graag zag op je rose wan gen? Waar?.... Ja, maarbegon ik andermaal. Feitelijk is het me ook al opgevallen, dat je er den laatsten tijd echt moe uitziet! hielp Elientje. Meer dan moe! schetterde Joep afge mat! Als dood in z'n stoel! Ik zal nog een siga ret van je hemen, vrind! Ja, maar Dat is' dan afgesproken, vervolgde onze toekomstige gastheer enne... ik inviteer jullie om zoo te zeggen. Niéts te doen verder.... zarg voor alles! Morgenmiddag om twee uur drie gaat de treinals ik er nog niet ben, neem je maar vast de kaartjes: drie enkele Kleidorp. Zoo, en laten we nu gaan bridgen! Puffend en blazend, met veel geknars van remmende wielen stond het lokaaltje voor het miniatuur stationnetje van ons toekom stige vacantie-oord Kleidorp. Natuurlijk was Joep te laat geweést, had ik de kaartjes ge nomen en betaald, waarover hij met geen woord meer repte, en had hij ons den gehee le lange reis verveeld met een langdradig verhaal over het knusse zomerhuisje, dat hij had gehuurd in Kleidorp. Een zomerhuisjeweifelde Elientje en ik voelde dat ze dacht aan onze eigen ge rieflijke woning. Een zomerhuisje! bevestigde Joep een dot, een schat van een zomerhuisje! Of hoe jullie die dingen noemen? Ergens dicht verscholen achter het lommerrijk loover aan een stillen straatweg. Denk je eens in, jochie.de rust!! De rust van dat heerlijke lieve kleine plaatsje! Zie je de zon over de landerijen? Zié je de schaduw van de groote beuk voor het huis? Zié je We knikten vaag en ik meende dat zelfs Elientjes enthousiasme ietwat werd getem perd, toen we aan het vaal-schemerige sta tionnetje uitstegen, waar alles van een troos- telooze eenzaamheid getuigde. Dat we de ééni- ge reizigers waren voor Kleidorp, behoeft nauwelijks betoog. Maar Joep liet zijn goede stemming niet bederven, ondanks den regen die in venijnige loodrechte straaltjes omlaag drupte. Hij schoot den stationschef-kaartjesknipper aan, die bij den uitgang op ons stond te wach ten, Zeg'es, vrindkunt u me misschien ook zeggen, dat buitenhuisje vaneh Dinges, hoe heet-ie. kom je weet weldat leuke groene dingetje, groen met rood, kom hoe héét dat nou toch ook weeriets van hep, hep De stationschef keek ons verwilderd aan. Nooit van gehoord, bromde hij norsch maar Hij voleindigde den zin niet, daar Joep hem eensklaps een vriendelijken opstopper had ge geven. Zég, da's waar.hoe heet dat moppie, dat ze vroeger altijd door de radio speelden? Och toe, je weet welze speelden 't haast eiken dag om zoo te zeggen.... En opeens ging den stationschef een licht op. O, wacht'esU bedoelt Happy Days! Precies, wat ik zeggen wou! meende Joep opgelucht Happy Days! Welhaïud en de man lachte bulde rend ik dacht wérkelijk, dat u me voor den mal hield! Juist, Happy Daysja, dan moet u hier rechtuit, dan linksaf, daarna rechtsaf een klein landweggetje in tot u wéér aan een breeden straatweg komt, en dan ziet u 't van zelf, als u dan de eerstvolgende Juist knikte Joep tevreden een bagatel dus, om zoo te zeggen. Wel, komaan! Aardige naam voor een huisje, Happy Daysnou, het zullen gelukkige dagen zijn, dat zullen het, stationchef! en den verbijsterenden man achterlatend stapte hij vóór ons het hek uit en den straatweg op. We wandelden door de dorpsstraat, ver geefs zoekend naar een mogelijkheid om links af te slaan, waarna op voorstel van Joep ten- siotte maar réchtsaf werd geslagen, omdat je nu eenmaal niet altijd rechtuit kon loopen, volgens hem. Maarweifelde Elientje ben je hier dan nog nooit geweest? Je hèbt toch dat huis je gehuurd? Dat weet je toch zéker, Joep? Ja, viel ik haar bij, met een lichte drei ging in m'n stem vertel 'es op! Want ik heb weinig zin om weer in één van die onzin nige avonturen van jou te worden gewikkeld, en Joep keek ons om beurten zacht verwijtend aan. Welk een miskenning! sprak hij dan. Kijk, viel hij dan zichzelf in de rede hier gaan we weer linksaf, zooals de man van de Kleidorpsche express ons dat in luchtige, dui delijke bewoordingen heeft uiteengezet. En dan moet het daar zijn.... Het was er niét! Dan zijn we verkeerd! ontdekte Joep op timistisch, om meteen te vervolgen: enne natuurlijk heb ik dat huisje gehuurd. Schrif telijk kindertjes, alles schriftelijk! En als we thuis zijn zal ik jullie dé bewijzen laten zien, neen, neenik sta erop! Foei, chcht! Welk een wantrouwen! Een schat van een huisje, groen met rood, of rood met groen, of een paar andere kleuren bij elkaar, begrijp je? Duidelijk omschrevenneen, dat is in orde. Maar.om het te vinden! glimlachte hij dan, als we eensklaps voor een groote, dor uitziende heidevlakte stonden. Daar zal het wel niet zijn, peinsde ik. Dan gaan we terug, vond Joep, als im mer. ook nü niet uit het veld geslagen. Nadat we op deze wijze meer dan een uur doelloos hadden rondgezworven, hielp een minzaam mensch ons tenslotte op den rechten weg en na veel ontberingen het was in tusschen bijna geheel donker geworden naderden we het huisje „Happy Days", dat er het moét gezegd worden werkelijk alleraardigst uit zag. Frisch schemerde het rood door de hoo rnen. Elientje en ik keken elkaar veelbeteekenend aan, en er lag een zekere vergevensgezindheid in onze blikken bij de herinnering aan Joep's langdradige opsommingen gedurende den treinreis. Het huisje was allerliefst! Vriendelijk was de entree, vriendelijk waren ook het roode dak. de groene met. rood afgebiesde deur en de vensters met de kleine, grappige luikjes, die wijd openstonden. ik voeldehiér zou ik kunnen werken. Tja, peinsde dan Joep voor de deur staande, temidden van een chaos van kof fers en valiezen nu heb ik De sleutel? schrok Elientje. Wat natuurlijk geen bezwaar is, geen be letsel om zoo te zeggen, om tóch binnen te komen! vervolgde Joep dan haastig. Of anders een smid! weifelde Elientje schuchter. Welnee, deed Joep luchtig een peule schilletje, zusjewe loopen even het huis om en dan zal d'r wel een raam of zoo ergens openstaan. In buitenhuizen staan altijd ra men open, of andere dingenmaar in ieder geval komen we naar binnen! stelde hij vast. En gauw! vulde ik aan, trappelend met een paar doorweekte voeten. We liepen om het huis heen, èn Nèt zooals ik zei, baasjede keuken deur staat open! Een welkom als je 't zoo noemen wilt, een attentie van den eigenaar. Welnu, treedt binnen, enhè, hoau.... wat nu? Het helsche lawaai, dat volgde werd veroor zaakt door een grooten hond, die zich als een schuldeischer aan Joep's linkerbroekspijp had vastgeklemd, en voorloopig niet van plan scheen, die los te laten. Geef 'm een trap, vadertje! verzocht Joep met een hulpeloos gezicht. Ik keek naar de druipende boomtakken in den tuin. Toe, riep Elientje help hem tenmin ste. Als-le me géén vadertje wil noemen, zal het me een waar genoegen zijn, vond ik min zaam. Kom, ouwe pennelikker, wees niet haat dragend, en verlos me van dat monster! smeekte Joep opnieuw. De opdracht was niettemin gemakkelijker uitgesproken dan gedaan, maar tenslotte ge lukte het ons, het beest te overweldigen en samen sloten we het in de schuur achter de woning, waar het onmiddellijk een barbaarsch gejank aanhief. Sommige bewoners hebben de gewoonte, hun honden te vergeten! legde Joep uit maar niettemin zullen we ons door dit kleine oponthoud niet laten ontmoedigen. Een baga tel, om zoo te zeggen, vade Ik trad op de schuur toe, gedecideerd. Wat ga je doen! wilde Joep weten. Den hond loslaten! dreigde ik en 'k mag lijden, dat-ie een stuk uit je been bijt, va-dèrtjel Maar Elientje wist me met vrouwelijke tact tot andere gedachten te brengen, en achter elkaar traden we nu de keuken binnen, die er werkelijk allergenoeglijkst uitzag. Alsof-ie nog pas is gebruikt! sprak Elien tje, en ik voelde weer de argwaan bij me op komen. Maar grooter nog werd deze, toen in de zit kamer de tafel nog gedekt stond, en alles den indruk wekte, alsof de bewoners eerst een kwartier geleden eruit waren getrokken. Ik krijg zoo'n ideeaarzelde dan .ook Elientje dat er tóch iets niet in orde is. Je weet toch wel zéker. Joep Natuurlijk, natuurlijk! Dat zei ik je toch al? Dat kleine schattige huisje met dat roode dak, daar moesten we zijn, en. Zoo? klonk dan een barsche stem ach ter ons, en omziende keken we eensklaps in den loop van een revolver. Maar de man, die haar vasthield alleen, was al voldoende ge weest om ons de stuipen op het lijf te jagen. Kalm, kalm! suste Joep ons,geen re den tot ongerustheid, als ik het zoo mag zeg gen. Geen steek, begrijp je? Niets? Hiér....! en hij diepte in z'n portefeuille, waaruit hij een brief vischte. Jawel, begon ae man daar zult u de politie mee voor het lapje moeten houden, maar Wellaat ze komen! zei Joep. Laat ze komen, want wat i k graag zou willen we ten, is wat of u hier doet? Niet dat ik iets tegen uw bezoek heb, sprak hij hoffelijk in tegendeel zelfs, maar dan zou ik zeggen, laat Elientje hier, dat is de vrouw van m'n vriend als ik even mag toelichten, niet de mijne helaas een kopje thee schenken. En in dien tusschentijd. Jawel, maaraarzelde de man nu en ik constateerde voor de zooveelste maal, dat het immer dè groote fout is van hen. die met jonkheer Joep van Zuylen in aanraking ko men, dat zeaaxzelen. Het verslapt hun positie, want ook nü was de revolver niet meer zoo vast op ons gericht als in den aanvang. En in dien tusschentijd, vervolgde Joep onverstoorbaar: zou ik u den brief kunnen voorlezen, waarin de eigenaar mij verklaart, dit vriendelijke, wèl- verzorgde huisje te willen afstaan voor den tijd van één maand, voor een kleineeh.„. vergoeding, zoogezegd een gratificatie. En het epistel openvouwend, las hijen ik deel u mede, dat ik u het huisje gaarne voor een maand zal afstaan, tegen den over eengekomen prijs. Het is goed gemeubeld, en... Ja, maarwierp de man tegen, en er kwam een hopelooze uitdrukking in z'n cogen, maar Elientje verzocht: Lees verder, Joep! Goed. goed, best! vond deze zooals je zietalles is in orde., 't Is alleen maar, dat deze meneerenfin! berustte hij dan, waar was ik O, jagoed gemeubeld en u zoudt het reeds onmiddellijk kunnen betrekken, indien gewenscht. Het Ls zeer aar dig gelegen aan den Rijksstraatweg, naast Joep hield op, terwijl een rimpel zich tusschen zijn wenkbrauwen grifde. U zei naast! herhaalde de bezoeker, die weer wat hoop scheen te krijgen. Ja, inderdaad? stelde Joep dan vast dat zei ik: naast! Enwat deksel, dat staat er ook! Naast het landhuisje „Happy Days", een aardig, frisch, groen met rood geschil derd buitenhuisje We keken elkaar aan. Dat verklaart alles! sprak de man dan en liet de revolver zakken. Alles, inderdaad? stelde Joep vast als ik het zoo zeggen mag.ülles! En als drie betrapte schoolkinderen verlie ten wij achter elkaar het vriendelijke huisje Happy Days, om onze Intrek te nemen in de woning ernaast, waar de tafel niét gedekt stond, om de eenvoudige reden, dat er geen wks, want het kleine onooglijke, drie-pootige meubel in een hoek van de kamer, mocht op deze benaming toch zéker geen aanspraak maken; waar het duf rook, de gootsteen vol vuil stond en waar maar twee bedden wa ren, die Joep ons welwillend afstond, doch waar we onmiddellijk besloten geen gebruik van te maken, gezien de onmiskenbare wrak ken en het veelvuldig gebruik van het bed dengoed. En waar er dien avond geen trein meer ging om ons terug te voeren, logeerden we in de Bonte Koe, om den volgenden ochtend per allereerste gelegenheid te vertrekken naar be- hagelijker oorden

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 9