^WEERBERICHT ZAT E R D A G 26 SEPTEMBER 1936 PT A ARTE M'S D 'A G B E S D" HEEMSTEDE BLOEMENTENTOONSTELLING IN ..HOF VAN HEEMSTEDE". Heden en morgen houdt de onderlinge tulnliedenvereeniging „Aerdenhout en O." haar jaarlijksche najaarsbloemententoonstel ling In café-restaurant „Hof van Heem- Stede". Van de dahlia's zijn. zoo al niet de aller nieuwste soorten .toch vele exemplaren te zien. die nog niet zoo algemeen zijn. en toch wel al bereikbaar voor ieders beurs. Bijzonder mooi is de Oranje-rozette Willy den Ouden, de decoratief roode mevr. Wijk huizen. de decoratief roode Koningin Astrid, Ballego's Glorie, rood met geel, de fraaie cactus Frans Berger, de oranje roode Matador, Thomas Laevit. geel. en de niet zoo gemak kelijk te vervangen zalmkleurige Jersey Beauty. Voor de liefhebbers der pompon-dahlia's ls wel iets te zien, evenals op het sebied van de cactussen en de groote Amerikanen. Behalve de dahlia's vragen ook bijzonder de aandacht een fraaie collectie vroegbloeiende volleg ronds chrysanten van den heer J. Schreuder: een stand van Colleus van den heer H. van Iperen, eenige vazen Helianthus Speoifolius. Herfstasters en andere bloemen. Een stand appelen en peren van den heer J. van Donselaar toont fraaie vruchten. De stand geprepareerde en zieke planten met de voorbehoud- en bestrijdingsmiddelen der ziekten ingezonden door de heeren K. Goud zwaard en W. A. van Zadel, is eveneens ieders aandacht waard. BENNEBROEK AANRIJDING In den voormiddag van Vrijdag 25 Septem ber 1936. had er een aanrijding plaats in de Bennebroekerlaan, tusschen een vrachtauto en een luxe auto De aanrijding geschiedde doordat de vrachtauto achteruit reed tegen een aldaar stilstaande auto. De schade hier door was niet groot Tegen de bestuurder van de vrachtauto is door de politie proces ver baal opgemaakt LET OP! Bij de gemeentepolitie alhier werd aangifte gedaan, dat een rijwiel, dat tegen den gevel van een huis aan den Kennemerbeekweg alhier stond, ontvreemd was. Verder werd er kennis gegeven van de ontvreemding van een rijwiel uit een garage, staande aan de Kleine Spairelaan onder deze gemeente. In ver band met het bovenstaande dringt de politie er op aan rijwielen niet onbeheerd langs den weg te laten staan. GEVONDEN VOORWERPEN. Een gebedenboekje, een portemonnaie met belastingmerk, zakboekje (melkventer), Jon genscape. BESCHIKBAARSTELLING GOEDKOOPE MARGARINE. De regeeringsmargarine, die tot nog toe alleen beschikbaar was voor werkloozen en ondersteunden niet groote gezinnen, is vanaf heden ook te verkrijgen voor de andere ge zinnen van werkloozen en ondersteunden Zij die meenen voor deze boter ad 11 'cent per pakje in aanmerking te komen, kunnen hier over inlichtingen bekomen ten gemeente huize op alle werkdagen van 10 tot 12 uur. Opgemerkt wordt dat als ondersteunden ook worden beschouwd zij, die op welke wijze ook, door de Ned. Herv. Diaconie of door het R.K Armbestuur worden ondersteund. BURGERLIJKE STAND. Overleden 20 September: A. G. Tiesenga, geb. Schardijk. oud 78 jaar. CELLULOIDSNIPPERS Cecile Sorel als Sarah Bernhardt. „Dinner at Eight" en „Anna Karenina" maakte, werkt thans voor eigen rekening en is de verfilming van de beroemde Burnett- roman „De Kleine Lord" begonnen. De moe derrol wordt vervuld door Dolores Costello, die na 'n vierjarige afwezigheid weer tot de film terug keert. De grootvader. Lord Doring- court. wordt uitgebeeld door den bekenden Engelschen speler Aubrey C. Smith. Freddie Bartholomew zal in de rol van „De Kleine Lord" opzienbaren, doordat de traditioneele pijpekrullen afgeschaft zijn. Dit is een gevolg van een prijsvraag, uitgeschreven om te weten, hoe het publiek over het uiterlijk en het karakter van dezen klassieken jongeman dacht. Eenstemmig was men van oordeel, dat de kleine Lord in een moderner kleedij kon optreden. De film wordt door John Cromwell geregisseerd. Triangle in de maak. Miriam Hopkins speelt thans voor het eerst in een Engelsche film, nl. „Triangle". Deze film wordt geregisseerd door Walter Reisch. die o.a. de draaiboeken voor „Maske rade" en „Episode" schreef en bij deze laatste film en bij „Silhouetten" ook de regie voerde. Uitgeefster van modeblad in „Mistress of Fashion". Kathleen Howard, uitgeefster van Photoplay Magazine is door Warner Bros geëngageerd voor een rol in Kay Francis' nieuwste film „Mistress of Fashion". Ze zal de rol van een modiste spelen. Miss Howard ze is actrice zangeres, uitgeefster maakte vroeger deel uit van het gezelschap bij de Metropolitan Opera en heeft reeds eerder voor de film ge speeld o.a. in „Death takes a holiday" en „The Man on the flying trapeze". Ian Hunter, Clau de Rains en Alexander D'Arcy maken deel uit van de bezetting. Michael Curtiz is met de re gie belast. Spionnagefilm in Denham. Victor Saville, een der meèst vooraan staande regisseurs uit de Engelsche in dustrie, is bezig met een spionnagefilm „Dark Journey" in de studio's te Den ham. Dit is de eerste .film, die Saville voor de United Artists maakt. „Dark Jour ney", waarvoor het draaiboek geschreven werd door Lajos Biro en Arthur Wimperis (o.a. de auteurs van 't draaiboek van Hen drik VIII en De Roo de Pimpernel) is een spionnagefilm. die voornamelijk in Stockholm speelt gedurende den wereldoorlog. In de hoofdrollen spelen Conrad Veidt en Vivian Leigh. Verdere acteurs zijn: Anthony Bushell, Margery Pickard, Elliot Makeham. Conrad Veidt. Te veel wisselgeld ontvangen. Vrouw weigerde het terug te geven. Bij het wisselen van geld ten kantore van de Coöperatieve Verbruiksvereeniging te Tegelen ontving een vrouw dezer dagen een bankbiljet van 1000. terwijl zij slechts op 100 recht had. Zij gaf het biljet echter niet terug. Toen men bij de coöperatie de vergissing bemerkte, heeft men de vrouw verhoord, die echter ont kende het biljet van 1000 te hebben ontvangen. Om dit te bewijzen toonde zij een biljet van 100, dat zij bij de coöperatie gekregen zou hebben. Bij nader onderzoek is gebleken, dat dit biljet nooit bij de vereeniging is geweest en toen bekende de vrouw het biljet van meer dere waarde te hebben ontvangen. Zij wilde echter niet zeggen, wat zij er mee gedaan had. Bij huiszoeking echter heeft haar man aan de politie bekend het biljet achter een schil derij te hebben verborgen, waar het inder daad werd teruggevonden. De man en de vrouw zijn door de politie aangehouden. Max Relnhardt, die op het oogenblik te Parijs verblijf houdt, heeft een onderhoud gehad met Cecile Sorel met betrekking tot de verfilming van de levensgeschiedenis van Frankrijks grootste tragedienne, Sarah Bern hardt. die geheel in kleuren zou worden ver vaardigd. Het resultaat van deze bespreking is dat Cecile Sorel deze rol zal spelen en dat met het produceeren van de film zal worden begonnen, nadat „Danton" gereed zal zijn. Fire over England. In de studio's te Denham is men op het oogenblik ook druk bezig met de verfilming van „Fire over England". Flora Robson, die men zich misschien nog herinneren zal uit de Bergner-film „Catharina de Groote" speelt de hoofdrol. Haar tegenspelers zijn Laurence Olivier, als Michael Ingolby, Raymand Massey (bekend uit „De Roode Pimpernel" en „De Wereld in Wording") als koning Philips van Spanje en Leslie Banks (uit „Sanders van de Rivier") als de Hertog van Leicester. William K. Howard regisseert Little Lord Fauntleroy, David O. Selznlch, die bekende films als ,J)avid Copperfield", ,A Tale of Two Cities", Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. De Leidschevaartmisère. Indien ik me niet vergis, heeft het 'vorige jaar Mr. Drilsma den raad dezer gemeente gewezen op den treurigen toestand, waarin zich de bestrating der Leidsche Vaart be vindt, waarna de betrokken wethouder be loofde daarin verbetering te laten brengen. Wie daar geregeld passeert, zal hebben ge zien, in hoeverre en op welke wijze die ver betering tot stand is gebracht. De grond tus schen Oostelijke trambaan en vaart is grooten deels van plantengroei en steenen ontdaan en is nu mulle aarde. De ruimte tusschen de rails van die baan is opnieuw bestraat. Het benoodigde zand is niet met water be sproeid en zooveel mogelijk ingeveegd, maar ls droog blijven liggen, ook op de rails. Ge volg van 't bovenstaande is dat de passeer en- de tramtreinen, die het zand tot pulver rijden wat vaak met geweldige stooten gepaard gaat zullen enorme stofwolken opjagen, dat ik meermalen fietsers, vooral bij avond heb zien afstappen, omdat ze niet uit de oogen konden zien. Vaak scheen het, of de heele Leidsche Vaart in een dikke, grauwe mist was gehuld. Het opgejaagde zeer fijne stof dringt door ramen en deuren naar bin nen zeer aangenaam voor de bewoners! Maar welk voordeel hebben genoemde be woners nu eigenlijk van den verrichten ar beid gehad? Welnu, de grootste last en de schade, die zij al zoovele jaren ondervinden, is blijven bestaan. Die komen voort uit den bedroevenden toestand van den rijweg. Bij het passeeren van, vaak onzinnig woest rij dende zware vrachtauto's, tankwagens, trac tors. verhuiswagens, bussen, enz. enz. over de kapot gereden bestrating geraken de huizen vaak zoodanig in schudding, dat allerlei voor werpen rammelen en alles dreunt. Bij O.W is heel goed bekend, dat de vlak aan de straat staande huizen van no. 222 tot no. 252 niet voldoende onderheid zijn voor een zoodanig De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen Noordelijken tot Westelijken wind. Gedeeltelijk bewolkt. Waarschijnlijk weinig of geen regen in het Zuiden. In het Noorden wellicht eenigen regen. Kouder des nachts. Overdag iets kouder. BAROMETERSTAND Hoogste 769.5 m.M. te Stornoway. Laagste 741.8 m.M. te Helsingfors. Koude nacht. De depressiekernen, welke gistermorgen over de Noordzee en omgeving waren gelegen, verplaatsten zich Noord-Oostwaarts. Een diep minimum ligt thans over Finland. Het veroorzaakt krachtigen Noordenwind langs de Oostkust van de Bothnische golf en Oostzee. Voorts had de Noordenwind-ontwikkeling over Scandinavië, de Noordzee en ons land een koude Inval tengevolge. De warme lucht is naar het Zuiden gedrongen en ligt nu nog over Zuid- en Oost-Duitschland en over Frankrijk. Langs de baan. welke de depressie gisteren koos is zware neerslag gevallen, Calais had 13, Brussel 11, Maastricht 7, Han nover 11, Stettin 13, Hamburg 13, Karlstadt 29, en Stockholm 25 m.M. Het IJslandsche hoogedrukgebied heeft zich naar het Zuiden uitgebreid en strekt zich thans over de Britsche eilanden uit. Over IJsland passeert een daalgebied, dat Zuid oostwaarts schijnt te trekken. De Oceaan depressie is naar het Westen teruggeweken. Ten onzent mag, onder invloed van het daalgebied, krimpende wind worden ver wacht. Aanvankelijke opklaring zal een kouden nacht, wellicht met nachtvorst, medebrengen. Voor het Noorden bestaat eenige kans op regen, voor het duiden zijn de regenkansen klein. BAROMETERSTAND Vorige stand 760 m.M. Stand van heden 765 m.M. Neiging: vooruit. Opgegeven door: FIRMA KEIP Optiek Gr. Houtstr. 137, tel. 11640. HOOG WATER TE ZANDVOORT: Zaterdag v.m. 11.38 uur: n.m. uur. Strand berijdbaar van 16.302200 uur. Zondag v.m. 0.17 uur; n.m. 12.55 uur. Strand berijdbaar van 5.1511.00 uur. Maandag v.m. 1.23 uur; n.m. 13.54 uur. Strand berijdbaar van 6.3012.00 uur. zwaar en snel verkeer over een zóó slechte bestrating. Vandaar, dat vele scheuren in plafonds en zelfs ln muren zijn ontstaan. Voor de verder gelegen lichter gebouwde perceelen met voortuintjes en breed trottoir geldt dit bezwaar natuurlijk in veel mindere mate. Het spreekt vanzelf, dat het boven genoemde gedeelte zeer noodzakelijk geasfal teerd moest worden, evenals de Zijlweg. Kan dit niet vanwege de kosten, dan is toch in elk geval een zoo goed mogelijke bestrating van forsche klinkers in keperverband ge legd, een eerste vereischte. Tusschen Emma- laan en Westerbrug heeft men die onlangs wel gelegd. De toestand ls onhoudbaar en eischt hoog- noodig voorziening. Wat nu hier onlangs is uitgevoerd heeft den last voor de bewoners nog vergroot Een Leidsche Vaart-bewoner. EEN VADERDAG? Geachte Redacteur, Wat is de mensch toch vindingrijk. Sinds eenige jaren vieren de kinderen een z.g. Moe derdag, en nu lees ik zoowaar in uw blad van 23 September, dat de vaders ook zoo'n dag krijgen, en wel op 3 October. Gezegende vooruitgang dus. Wie wil nu weer het initia tief nemen voor een grootmoedersdag, en daarna grootvader ook niet vergeten. Mag ik eens vragen waar blijven de overige 364 dagen, moet die dan niet aan moeder en vader gewijd zijn? Waar liefde woont, daar zijn toch alle dagen gelijk, en is het hart toch altijd dankbaar gestemd, en dit is tevens het beste geschenk wat een kind kan geven. Maar dit geldt eveneens van moeder en vader vóór het kind. Verwekt uw kinderen niet tot toorn, maar voedt ze op in de lee ring en vermaning des Heeren (d.ï. ln de liefde) dan hebben wij per jaar 365 moeder en vaderdagen.. Gelukkige gezinnen waar die liefde woont. P. VAN AMERSFOORT. PROGRAMMA DER HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZONDAG 27 SEPTEMBER. Progr. I. Hilversum n (Huizen). Progr. II. Hilversum I. Progr. III. 8.30 Keulen. Funk ins Blaue. 10.05 Diversen. 10.50 Keulen Gramofoonmuziek. 11.50 Brussel Vlaamsch. Concert door het Max Alexys orkest. 12.20 Diversen. 12.50 Brussel Vlaamsch. Concert olv. Walter Feron. 1.20 ld. Gesproken dagblad van het NIR. 1.30 ld. Gra mofoonmuziek. 2 20 Keulen. Concert door het kamerkwintet. 3.05 Parijs Radio. Symphonie concert door het Orchestre national olv. Jean Morel mmv. Jean Doyen, piano. 5.05 ld. Gra mofoonmuziek. 5.20 ld. Gevarieerd concert door het Victor Pascal-orkest. 7.20 ld. Circus Radio Parijs door Bilboquet en zijn gezel schap. 7.50 ld. Zangrecital door Jean Sorbier. 8,20 Keulen. Populair concert olv. Leo Eysoldt. 10-20 Londen Regional. Melodies of Christen dom. 28 Het BBC Koor olv. Sir Walford Davies. 10.50 ld. Epiloog. 11.05 Berlijn. Programma van München. Dansmuziek. Progr. IV. Brussel Vlaamsch. Gramofoon muziek. 8-40 ld. Gesproken dagblad van het NIR. 9.00 ld. Gramofoonmuziek. Duivensport- berichten. 11.20 Parijs Radio. Gevarieerd con cert door het kamerorkest van de Pouletcon- certen olv. Roger Ellis. 12 20 ld. Orgelconcert door George Ibos. 12.50 Droitwich. Het BBC Harmonie Orkest olv. D. Wright. 1.50 ld. Piano recital door Kendall Taylor. 2 20 ld. Gramo foonmuziek. Dido and Aenas van Purcell. 3 05 Id. Het BBC Schotsch Orkest olv. Guw War- rack. 4.05 Id. Mario de Peitro met zijn Estu- diantina. 4.50 London Regional. Concert door het bekroonde orkest van het National Mu ziekconcours in The Crystal Palace. 5 35 Id. Gramofoonmuziek. 6.05 Id. BBC Variété Or kest olv. Ch. Shadwell. 7.05 Id. Het Kedroff Kwartet. Arth Catterall, viool. 8.15 Droitwich. Kerkdienst. 9-05 Rome. Die Meistersinger von Nürnberg, opera van Richard Wagner. Progr. V. 8.30 Diversen. 10.00 Bloemendaal, Kerkdienst uit de Gereformeerde Kerk. Voor ganger Ds. Joh. C. Brussaard. Tekst Daniël II: vers 44 en 45. 11.30 Diversen. 5.00 Bloemen daal. Kerkdienst uit de Geref. Kerk. Voor ganger Ds Joh. C. Brussaard. Tekst Zondag 47 van de Catechismus „Uw naam worde ge heiligd". 6.3012.00 Diversen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE op Maandag 28 September. Progr. 1 Hilversum II (Huizen). Progr. 2 Hilversum I. Progr 3 8.00 Keulen. Concert door het Ste delijk Orkest o.l.v. Wilh. Frantzen; 8.20 idem, „Kalenderblatt". Tijdsein. Weerverwachting. Waterstandb. 8.30 idem Gymnastiek voor de vrouw. 8.45 Diversen. 1005 Keulen. Tijdsein. Nieuwsberichten. Waterstandberichten. 10.20 idem. „Die Bremer Stadtmuzikanten", sprook jesspel naar Grimm. 10.50 idem Richard Hei- nemeyer: „Was brachte der Sportsonntag?" 11.20 Parijs Radio. Gevarieerd concert oJ.v. M. Grossier. 12.20 Keulen. Concert. Verzoek programma. 1.20 Brussel Vlaamsch. Gespro ken Dagblad van het N.I.R. 1.30 idem. Gra mofoonmuziek. 2.20 idem. Binnenscheep- vaartberichten. 2.25 Diversen. 2.50 Parijs Ra dio. Gramofoonmuziek. 3.20 Parijs Radio. Zangrecital door Marguerite Girard. 3.35 idem Gramofoonmuziek. 3.50 idem Renée Parny leest uit werken van Edmond Jaloux. 4.10 idem. Muziekkroniek. 4.20 idem Programma uit Straatsburg. Concetr o.l.v. M. Villers. 5.20 Brussel Fran^ch. Dansmuziek. 6.20 Keulen. Populair concert o.l.v. Leo Eysoldt. 8.05 Droit wich. „Meet the Prince" blijspel met koor en orkest. 9.20 Berlijn. Programma van Frank fort. Populair concert. 10.20 Brussel Vlaamsch Gesproken Dagblad van het N.I.R. 10.30 Wee- nen. Populair concert door het Omroeporkest o.l.v. J. Holzer. 11.20 idem, Nieuwsberichten. 11.35 idem. Vervolg Populair concert. Progr. 4 8.00 Brussel Vlaamsch. Gymnas tiekles. 8.20 idem Tijdsein. Gramofoonmu ziek. 8.30 idem Kroniek van den dag. 8.40 idem. Gramofoonplaten; 8.45 idem Gespro ken dagblad van het N.I.R. 9.00 idem Gra mofoonmuziek. 10.35 Droitwich. Korte gods dienstoefening. 10.50 idem. Orgelconcert door Horace Finch, 11.35 idem Gramofoonmuziek. 11.50 London Regional. Het B.B.C. Schotsch orkest o.l.v. Guy Warrack. 12.05 idem Haydn Heard en zijn orkest. 12.45 Droitwich. Het B.B.C. orkest van N. Ierland. 1.20 London Regional. Nieuwe Gramofoonmuziek. 2.05 id. Arthur Salisbury met zijn orkest. 2.55 idem Het B.B.C. Midland orkest o.l.v. Reg. Burston. 3.55 idem. Solistenconcert. 4.20 idem. Orgel concert door Harold Ramsay. 4.50 idem. Het Victoria Hotel orkest o.l.v. Emilio Colombo. 5.35 Droitwich. Eugene Pini en zijn Tango orkest met Diana Clare. 6.20 Diversen. 7.00 Droitwich. Het B.B.C. Midland orkest o.l.v. Reginald Burston. 7.50 London Regional. Garland Wilzon. piano. 8.05 idem J. C. Tre vor: The negroes of the Virgin Islands. 8.20 idem Iersc'ne Volksliederen van West Kerry. 8.55 idem Promenade concert in de Queens Hall. 9.40 idem. Het Leslie Bridgewater Harp Kwintet. 10.40 idem Weer- en nieuwsberich ten 10.50 Droitwich. Het Orchestre Raymon- de o.l.v. George Walter. 11.20 idem. Het Gros- venor House dansorkest o.l.v. Sydney Lipton. 11.50 idem. Dansmuziek (gr.platen). Progr. 5 van 8.00 v.m. tot 7.00 n.m. Diver sen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Dansmuziek. 1. It don't mean a thing. Wash board Rhythm Kings. 2 Basin Street Blues. Four Blackbirds. 3 Someday Sweetheart. Eddy Lang. 4 Roll Along. Prairie Moon. Hen ry lian, 5 Blackpool Switchback le deel. Re ginald Dixon. 6 Sentimental Gentleman from Georgia. Washboard Rhytm. Kings. 7 After you've gone, Jos. Venuti. 8 Farewell Blues. Eddie Lang 9 Mammy. I'll sing about you. Harry Roy. 10 Mi Mudrid, Argentijnsch Or kest. 11 Beale Street blues. Joe Venuti. 12 Go into your dances. Harry Roy, 13 Blackpool Switchback 2e deel. Regionald Dixon. 14 I wished on the moon. Henry Allan. 15 She's a Latin from Manhattan, Harry Roy. 16 Tus Ojes Negroes, Argentijnsch Orkest. 17 About a quarter to nine, Harry Hoy, 18 Tiger Rag. Mat Gonella. Van 8.00 tot 12.00 Diversen. (Is reeds in een deel dei vorige oplage geplaatst) Hervorming van den Volken bond. Een supra-nationaal orgaan is noodig. Memorandum van „Volkenbond en Vrede". Reeds sedert enkele jaren is een roep om hervorming van den Volkenbond door de wereld gegaan, een roep, welke sinds den Abes- synischen krijg zeer aan sterkte heeft gewon nen. Daarbij is dan ook als nieuw element gekomen: een aandrang tot algemeene her vorming, hetzij omdat de Bond gefaald heeft, hetzij omdat hij niet in nieuwe rechtsvorming is geslaagd, in ordening van den staatkundi gen toestand, hetzij omdat men meent, dat de waarborg- en sanctieverplichtingen het oorlogsgevaar vergTooten, hetzij dat men het Pact wil ontdoen van al die bepalingen en verplichtingen, waaraan de leden zich blijk baar niet willen houden. Door dit verschil in oorsprong der strevin gen bestaat er natuurlijk ook groot verschil ten aanzien van de richting, waarin de her vorming zich zou moeten bewegen. Alle her ziening van den Bond zal echter, naar in een uitvoerig memorandum van het hoofdbestuur van „Volkenbond en Vrede" aan den minister van buitenlandsche zaken wordt uiteengezet, dienstbaar moeten zijn aan één groot doel: een vreedzame statensamenleving te bevorde ren. Dit doel kan in de volgende vijf, onver brekelijk samenhangende, punten worden omschreven lo. handhaving van geldend recht; 2o. ontwikkeling van het recht en voorkoming van spanningen: 3o. voorkoming van de ver storing van orde en vrede; 4o. herstel van gestoorde orde; 5o. dit alles slechts: door de gemeenschapsorganen in plaats van door den enkeling of door den staat in eigen rich ting. Dus: arbitrage (lo. en 2o.), veiligheid (3o. en 4o.), ontwapening (5o). Van de klachten klinkt die inzake het on vermogen veranderingen van den territoria- len status quo aan te brengen en in groote politieke belangen, die de machtsverhoudin gen in de wereld raken, te voorzien, Daarbij worden, naar wij reeds herhaaldelijk ln ons blad hebben betoogd, tal van gevallen ver geten, waarin de Volkenbond succes heeft gehad. Vaak is meer in stilte dan met veel gerucht tot stand gebracht. Daarmede wil niet gezegd zijn, dat in de technische orga nen van den Bond, niets te verbeteren zou vallen. In het bijzonder dringt zich dan wel de vraag op of de regeling van belangencon flicten aan alle eischen van onpartijdigheid, doeltreffendheid en continuiteit voldoet. Een supra-nationaal orgaan noodig. De ervaring heeft geleerd, dat, vooral wan neer een groote mogendheid in het spel is. de nationale belangen en gevoelens in den Vol kenbondsraad, die dat conflict moet oplossen, medespreken en in staat zijn de verzorging van het al-overheerschend internationaal belang, n.l. de verzekering van de ongerept heid der leden te verzwakken. Dan ontbreekt den Volkenbond een orgaan, dat een inter nationale belangen-tegenstelling of belangen conflict strikt op de eigen mérites er van kan onderzoeken en behandelen, dat, onvervaard en in zijn internationale functie onbelem merd kan zoeken naar een regeling of oplos sing welke door rechtvaardigheid wordt ge ïnspireerd, ongeacht nationale voor- of na- deelen. De Volkenbond zou, volgens het hoofd bestuur van Volkenbond en Vrede, zeker met een supra-nationale instantie zijn voordeel kunnen doen. Het belangrijkst supra-nationale orgaan van den Bond, afgezien van het Hof, is ongetwij- fled de secretaris-generaal; hem is dan ook langzamerhand een taak toe gevallen, welke men uit het Grondverdrag onmogelijk zou kunnen aflezen. Hij echter kan alleen in dezen iets bereiken, wanneer een Bondslid zijn actie steunt. Alleen een afzonderlijk, naast den Raad staand, college zou, zoo wordt in het memorandum uiteengezet, de standing kun nen bezitten, noodig voor de hierbedoelde functie. Zulk een college zou dus tot taak hebben den Raad of de Assemblée op een gedaan ver zoek van advies te dienen voor de behande ling en oplossing van een belangenconflict, en ook den Raad te waarschuwen, wanneer ergens omstandigheden zich voordoen, die tot spanning zouden kunnen leiden, terwijl geen der Bondsleden tot actie volgens art. 11 lid 2 overgaat of zulk een actie den Raad onbe weeglijk laat. De functie zou louter advisee- rend en aansporend zijn, zonder dat ook maar eenigszins geraakt wordt aan de uiteindelijke beslissingsbevoegdheid van Raad of Assem blée. De leden van dit college zouden benoemd moeten worden niet door regeeringen, maar door de Assemblée, al of niet in samenwer king met den Raad, en zijn leden zouden, gelijk de rechters van het Permanente Hof voor Internationale Justitie en de leden der Mandatencommissie, los moeten staan van hun regeeringen. De commissie zou tijdelijk of permanent kunnen zijn. Zoo zou men de rechtsvormende functie van den bond beter tot haar recht doen komen. In zijn oorlog-afwerenden arbeid wordt de Bond sterk geremd door den eisch van een stemmigheid van besluiten. Hieraan is door een verdrag van 1931, waarbij het medestem men der partijen werd uitgesloten, tot zekere hoogte tegemoet gekomen, doch nog zeer weinig staten hebben dat verdrag geratificeerd. De Bond zal alle krachten moeten inspannen, dat dit verdrag van 1931 eindelijk in werking kan treden. Er kan ook over gesproken wor den of niet in dit verdrag de toepassing van bepaaldelijk opgesomde militaire voorzorgs maatregelen tot beveiliging van den vrede tus schen de volkeren zou moeten worden gere geld, hetzij in art. 11 van het Grondverdrag uitdrukkelijk voorzien. Een ander middel zou nog kunnen zijn den Raad de bevoegdheid te geven tot oplegging van een wapenstilstand bij uitgebroken vijandelijkheden. Voor herstel van de verstoorde orde of ge schonden recht geeft het memorandum ook richtlijnen aan voor verschillende verbeterin gen, terwijl voor het ontwapeningswerk een opdracht aan den Secretaris-Generaal tot hernieuwd onderzoek en verslag wellicht de inleiding zou kunnen vormen tot hernieuwd overleg in conferentie of commissie. Een belangrijke zaak is ook de bevordering van de medewerking van niet-leden aan de vrede-bewarende taak van Raad en Assemblée en het sluiten van regionale veiligheidsver dragen onder toezicht van Raad en Assem blée. De Volkenbond moet een moeilijken tijd doormaken, doch het is zeker, dat een nieuwe tijd, welke organisatie der wereld op de basis van het recht wenscht, komende is. De Bond helpt dien tijd nader te brengen. PRINS BERNHARD BEGINT ZIJN WERK ZAAMHEDEN BIJ DE NEDERLANDSCHE HANDEL MIJ. AMSTERDAM, 25 Sept. Naar wij verne men heeft prins Bernhard heden zijn werk zaamheden aanvaard ten kantore van de Ne- derlandsche Handel Maatschappij, welke werkzaamheden er op gericht zijn, van de werkwijze dezer groote financieele instelling op de hoogte te komen, hetgeen te meer waar de heeft in verband met de verbindingen, wel ke de maatschappij onderhoudt met onze over- zeesche gewesten. De aanstaande prins-gemaal zal voorloopig op de directioneele afdeeling werkzaam zijn, doch het ligt in de bedoeling dat Z. D. zich ook van den gang van zaken in. de andere afdeelingen op de hoogte zal stellen. Een wintersport-trein. (Van onzen eigen correspondent.) Naar wij vernemen zullen de Nederland- sche Spoorwegen dit jaar ten behoeve van de wintersportbeoefenaren een dagtrein le, 2e en 3e klasse naar Basel laten loopen, ge durende het tijdvak 19 Dec. 1936 tot 10 Ja nuari 1937. De trein vertrekt uit Amsterdam om 8.04 uur, uit Utrecht 8.53 uur, uit Maastricht 11.33 en komt in Basel S. B. B. aan om 19.42 uur. In omgekeerde richting vertrekt de trein uit Basel om 6.45 uur, aankomst Maastricht 16.02 uur, Utrecht 19.05 en Amsterdam 19.54 uur. Begrafenis H. P. Kloos. HAARLEM Vrijdag. Hedenmorgen vond op de Algemeene Be graafplaats aan de Kleverlaan de begrafenis plaats van den heer H. P. Kloos, in leven leeraar aan de Ambachtsschool te Haarlem. Velen, familie, vrienden en leerlingen van den overledene, waren bij de plechtigheid aanwezig. De heer J. W. van Zanten sprak aan de groeve namens het bestuur van de vereeni ging voor Nijverheidsonderwijs te Haarlem. De heer van Zanten bracht den tijd van elf jaren, gedurende welken de heer Kloos aan de Am bachtsschool verbonden ls geweest, in her innering, jaren, waarin hij zich een plaats in aller harten had veroverd. „Als leeraar zal hij moeilijk te vervangen zijn. Onze deelneming gaat uit naar hen, die hij achter liet, maar ook naar hen, die in hem een vriend en een leermeester verliezen". Hierop sprak de directeur van de Ambachts school, de heer A. L. Hengeveld, die de kwali teiten van den overledene releveerde. Een bewijs hiervoor, aldus de heer Hengeveld, is wel het feit, dat toen de bezuiniging ook het personeel van onze school trof. een der oude re leeraren vrijwillig heenging, om den neer Kloos voor de school te bewaren. „Bemind door ziin leerlingen, gewaardeerd door zijn collega's, hoog geschat door het be stuur, is hij onverwachts van ons heen ge gaan". De heer Hengeveld besloot met woor den van dank voor de vriendschap en mede werking, die hij steeds van den heer Kloos heeft ondervonden. Nadat ten slotte namens den wethouder van Onderwijs, de heer J. A. L. Doije. directeur van de gemeentelijke avond-nijverheidsschool gesproken had, dankte een familielid van den overledene voor de eer, den doode bewezen.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 12