MODESHOW ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1926 HAAR' E F. M'S D A 'G BEAT) 17 Huisarbeidwet-1933 treedt 1 October in werking. Een overzicht van verschillende bepalingen. Op 1 October a.s. zullen de huisarbeidwet 1933 en het daarop gegronde huisarbeidsbe sluit 1936 in werking treden. In verband hiermede volgt hieronder een beknopt overzicht van eenige bepalingen waarmede werkgevers en huisarbeiders reeds direct rekening hebben te houden. Als huisarbeid worden voorshands alleen beschouwd de navolgende werkzaamheden, welke voor een onderneming worden verricht in open of besloten ruimten, welke geen deel uitmaken van die onderneming, te weten: het plakken van gummiartikelen en het bewerken, sorteeren en verpakken van cellu- loid-waren; het vervaardigen, herstellen en afwerken van onder- en bovenkleeding. daar onder begrepen schoeisel en hoofdbedekking: het vervaardigen, herstellen en afwerken van huishoudgoed. zooals lakens, sloopen, servet ten en dergelijke; het vervaardigen en afwer ken van lampekappen en van vormen voor lampekappen; het schoenstikken. het op kaartjes naaien of op andere wijze bevesti gen van knoopen; het strijken en opmaken van waschgoederen; het behandelen van vuil waschgoed; het behandelen van lompen en anderen afval en het schoonmaken van fruit en het lezen van peulvruchten en koffie- boorien. Iedere werkgever, die werk in huisarbeid doet verrichten, is verplicht zich te voorzien van een huisarbeidersregister, een loonlijst en een loonregister. Deze zijn tegen betaling bij de algemeene landsdrukkerij te 's Gra- venhage verkrijgbaar en kunnen door tus- schenkomst van de postkantoren worden be steld. De werkgever moet voorts zorgen, dat de huisarbeider voorzien is van een loonboekje. Deze loonboekjes worden door of vanwege den burgemeester uitgereikt en kosten f 0.50 per stuk. Voor personen beneden 13 jaar worden geen loonboekjes afgegeven. Gelden bovenstaande bepalingen alleen voor huisarbeid, de in artikel 3 der wet neergelegde bepalingen ten aanzien van de bestrijding van gevaar voor de gezondheid, de zedelijkheid of het leven gelden niét alleen voor huisarbei ders maar voor alle ondernemingen, waar bo venvermelde werkzaamheden wordtn verricht. Deze bepalingen zijn nader uitgewerkt in de artikelen 3 tot en met 10 van het huisarbeids besluit. Daarin worden allerlei elschen gesteld ten aanzien van de ruimten, waarin de werkzaam heden worden verricht. Voor de verschillende werkzaamheden loopen deze eischen uit een. Zoo mag. om een voorbeeld te noemen, het strijken en opmaken van goede ren niet geschieden in lokalen, waarin, zij het ook op andere gedeelten van den dag. gesla pen wordt, Verscheidene andere werkzaamhe den. waarvoor hetzelfde voorschrift geldt, zijn bovendien verboden in lokalen, waarin, zij het ook op andere gedeelten van den dag, gegeten, gekookt, of gewoond wordt. Door of namens den minister van sociale zaken kan van de hierbovengenoemde ver bodsbepalingen vrijstelling worden verleend Voor nadere inlichtingen omtrent deze nieuwe wettelijke bepalingen kan men zich richten tot de districtshoofden der arbeidsin spectie. RECHTSINGANG TEGEN VOLKSRAADSLID BATAVIA, 25 Sept. (Aneta). Het „Bat. Nieuwsblad", meldt, dat het hoofdparket rechtsingang met instructie zal vorderen tegen het lid van den volksraad dr. Ratu Langie, wegens valschheid in geschrifte (hetindienen van onjuiste declaraties). Het blad wijst er op dat dit de eerste maal is dat het forum privilegiatum voor een lid van den Volksraad wordt toegepast. Denaturatie-vergoeding voor aardappelen. Met ingang van Maandag a.s. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat met Ingang van Maandag 28 Sept. a.s. vergoeding zal worden verleend voor het denatureeren van aardappelen van den oogst 1936 met uitzondering vn vroege aardappelen en fa brieksaardappelen, welke -zijn geteeld en worden gedenatureerd met inachtneming van de dienaangaande gesteld voorschriften. De grootte van de denaturatievergoeding zal afhankelijk zijn van de rubriek, waarin de aardappelen worden ingedeeld, en van het tijdstip vn denaturatie. Het bedrag der denaturatievergoeding is voor denaturatie in het tijdvak van 28 Sept tot 1 Dec. 1936 f 0.70 per 100 K.G van 1 De cember 1936 tot 1 Maart 1937 f 0.80 per 100 K G. en van 1 Maart tot en met 15 Juli 1937. f 0.90 per 100 K.G., met dien verstande, dat voor aardappelen der rubriek a, welke in het tijdvak van 1 Febr. tot en met 15 Juli 1937 gedenatureerd zullen worden en behoudens nadere wijziging dezer rubriek, f 1.50 per 100 K.G. zal worden uitbetaald. In de rubriek a zullen worden ingedeeld de volgende rassen van den kleigrond," voor zoo ver de aardappelen voldoen aan nader te stellen eischen: Bevelanders. Noordeling. Bonte Star (Bon te Roode Start. Roode Star. Blauwe Eigen heimers, Eigenheimers. Furore. Westeinder Blauwe, Zeeuwsche Blauwe. Zeeuwsche Bonte. Omtrent deze nadere eischen zullen t.z.t. verdere publicaties worden gedaan. Hoofd zaak is hierbij, dat de aardappelen zullen moeten voldoen aan de eischen. welke rede lijkerwijze aan een goede consumptie-aard appel gesteld kunnen worden. Alle andere aardappelen worden in de ru briek b ingedeeld. De denaturatie kan geschieden zoowel door georganiseerden bij een der provinciale land- bouw-crisis-organisaties. als door handela ren bij de Nederlandsche akkerbouwcentrale als georganiseerde aangesloten. De aanvragen om denaturatie moeten op dezelfde wijze als vorig jaar door georgani seerden bij een 1. c. o, geschieden aan die 1. c. o.. en door handelaren, die uitsluitend bij de Nederlandsche akkerbouwcentrale zijn georganiseerd, aan deze centrale. Om voor steun in aanmerking te komen, mogen in de partij niet voorkomen aardap pelen, welke kunnen vallen door een ope ning van 35 m.M. vierkantsmaat, terwijl ook nat-rotte knollen moeten zijn verwijderd, Ook zullen van steun worden uitgesloten partijen aardappelen, die, naar het oordeel van genoemde centrale, zoodanig door ziekte zijn aangetast, dat zij niet meer voor vee voeder geschikt kunnen warden geacht, en partijen die stukken bevatten welke op an dere wijze dan bij het rotten of omwerken of wel door yietery van insecten zijn ont staan. Voorontwerp wijziging Ongevallenwet. De kwestie der beroepsziekten behandeld. Zooals reeds gemeld heeft de minister van Sociale Zaken een voorontwerp van wet tot wijziging van de Ongevallen wet 1921 en een voorontwerp van wet tot wijziging van de Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922 bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig ge maakt. Deze voorontwerpen worden thans gepubliceerd en bij de algemeene landsdruk kerij te 's-Gravenhage verkrijgbaar gesteld teger. den prijs van 15 cent. Aan een commissie uit den raad zal wor den opgedragen omtrent deze voorontwerpen praeadvies uit te brengen. Wij ontleenen aan de toelichting tot deze voorontwerpen het volgende: Als gevolg van de redactie van het eerste lid van artikel 87a is de verzekering tegen geldelijke gevolgen van beroepsziekten be perkt tot dë werklieden, die zelf de in artikel 87b aangewezen werkzaamheden verrichten. Indien personeel eener onderneming, dat niet zelf die werkzaamheden verricht, doch dat in verband met de dienstbetrekking niet temin aan de inwerking der gevaarlijke stof fen of gassen is blootgesteld, door een be roepsziekte zou worden getroffen, kan der halve naar de geldende wettelijke regeling aan dat personeel geen schadeloosstelling worden verleend. Daarom wordt wijziging van de redactie van het eerste lid van artikel 87a voorgesteld, waardoor vorenbedoeld on billijk gevolg wordt voorkomen. Volgens dé nieuw voorgestelde redactie zal aanspraak hebben op schadeloosstelling ieder werkman, werkzaam of werkzaam geweest In een bedrijf, waarin werkzaamheden wor den verricht, die tot een der in de wet ge noemde beroepsziekten kunnen leiden, bij wien zich een beroepsziekte openbaart, voor zoover niet blijkt, dat dit zich 'openbaren geen verband houdt met de dienstbetrekking van den betrokken arbeider. In het bijzonder is bij deze wijziging ge dacht aan kantoorpersoneel, dat door zijn werkzaamheden in het bedrijf aan de in werking der gevaarlijke stoffen of gassen kan zijn blootgesteld, hoewel het niet recht streeks met die stoffen of gassen omgaat. De geldende redactie van art. 8713 wijst voorts met name aan de werkzaamheden, waarvan de beroepsziekte het gevolg moet zijn De ervaring heeft echter doen zien, dat deze opsomming onvolledig is, hetgeen tot opvallende onrechtvaardigheden leidt. Zoo kon b.v. aan werklieden, die een duidelijke loodvergiftiging hadden, geen schadeloos stelling worden toegekend."omdat zij werkten in een fabriek, waar loodwit wordt gemaakt, en derhalve werkzaamheden worden ver richt. die niet in artikel 87b zijn genoemd. Daarom wordt een nieuwe redactie van arti kel 87b voorgesteld, waarbij de ziekteveroor- zakende werkzaamheden zoo ruim mogelijk worden omschreven. Tenslotte wordt een bepaling voorgesteld bij art. 87a. waardoor de verzekerde, die e- durende ten minste een iaar werkzaam is geweekt in een of meer ondernemingen, waar in met gevaarlijke stoffen of gassen wordt omgegaan, en bij wien zich een der aange wezen ziekten openbaart na afloop van den in den algemeenen maatregel van bestuur aangegeven termijn, gedurende zekeren tijd en onder zekere voorwaarden zal worden toegelaten tot het bewijs, dat zijn ziekte ver band houdt met zijn dienstbetrekking in een der bedoelde ondernemingen, De bewijslast komt derhalve op dén verzekerde te drukkenr Hij zal door bewijsmiddelen aan het or gaan der verzekering en eventueel den rech ter aannemelijk hebben te maken, dat zijn ziekte in verband staat met de dienstbetrek king. waarin hij aan het gevaar was bloot gesteld. DR. B. H. VOS VERLAAT HELLENDOORN. Dr. B. H. Vos, die bijna 32 jaar aan het hoofd van het Volks-Sanatorium te Hellen- doorn heeft gestaan als geneesheer-directeur dier inrichting, zal op 30 September a.s. als zoodanig aftreden wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd. Dr. Vos geniet in het land niet alleen be kendheid als specialist in zake bestrijding van longziekten, maar heeft zich ook naam ge maakt dooi' de wijze waarop hij het Groene Kruis-werk propageerde en afdeelingen voor t. b. c.-bestrijding in het leven riep. Verder geniet hij bekendheid als drankbestrijder, in welke hoedanigheid hij een brochure het licht deed zien, welke in een oplaag van niet minder dan 225.000 ex. werd verspreid. BEDRIJFSRADEN VOOR HET TUINBOUW BEDRIJF IN NOORD- EN ZUID-HOLLAND. De beide bedrijfsraden voor het tuinbouw bedrijf in Noord- en Zuid-Holland kwamen dezer dagen te Haarlem in vergadering bij een. Na de behandeling der ingekomen stuk ken stelde de voorzitter in verband met het terugtreden van den heer ir. A. W. Ausems aan de orde het benoemen van een nieuwen secretaris Op voorstel van verschillende leden werd voor beide bedrijfsraden benoemd als secreta ris de heer W. Th. A. van Beek te Haarlem. De raden hebben voorts breede besprekin gen gewijd aan diverse belangrijke aangele genheden, w o. collectieve contracten, tuin- bouwonderwijs, etc. WEER IN DE VAART. Het s.s. „Eibergen" en het s.s. „Helbergen" van Furness' Scheepvaart en Agentuur Mij. te Rotterdam, we'ke schepen reeds sedert Juni 1930 waren opgelegd, zullen binnenkort weer in de vaart worden gebracht SPORTVLIEGER VLIEGT UIT NED-INDIë NAAR EUROPA. SOERABAJA, 25 Sept. (Aneta). Van morgen is de Soerabajasche Sportvlieger, de heer Beek. vergezeld van zijn zoon, met een De Havilland Moth vertrokken voor een vliegtocht naar Europa. Bij het vertrek van Morokrembangan waren vele belangstellen den aanwezig. De heer Beek heeft het voorne men den tocht in een kalm tempo te volbren gen. CONTINGENTEERING VAN CEMENT WORDT VERLENGD. Men verzoekt ons mede te deelen. dat naar mag worden verwacht, de contingenteering van cement per 1 October a.s. voor den duur van 9 maanden zal worden verlengd, waarbij het percentage op 40 van het bruto-gewicht zal worden gehandhaafd, terwijl 1931 en 1932 als basisjaren zullen gelden. De aandacht wordt erop gevestigd dat bovengenoemd per centage alleen betrekking heeft op de auto nome landencontingenten. derhalve niet op de bij handelsverdrag verleende contingen ten, welke in vele gevallen hooger zijn. DE MAN DIE DE BERGEN VOOR DE STUDIO VERWISSELDE. Louis Trenker, de bekende bergbeklimmer, heeft eenige jaren geleden de bergen verwisseld voor de studio. Hij heeft hoofdrollen in Alpinistische films gespeeld en is regisseur geworden, in welk beroep hij veel succes heeft gehad. Zijn film „Der Kaiser von Kalifornien" werd op de Biennale te Venetië van dit jaar bekroond. Thans is hij bezig met de Duitsch-Italiaansche film „Condottieri". Draaiboek: Louis Trenker. Regie: Louis Trenker. Hoofdrol in beide versies: Louis Trenker. Het filmbedrijf schijnt altijd nog lucratiever te zijn dan het beroep van gids, waar ook al de klad in is gekomen. Wielrijder door vrachtauto aangereden. Na enkele uren overleden. Een aantal vrachtauto's, waarop militairen zaten, die van de manoeuvres in Noord-Bra bant terugkeerden, reed op den Oostsingel te Delft, toen een der auto's bij het passeeren van een motorrijder meer gas gaf. Van den anderen kant naderde een wielrijder, de 19- jarige G. v. d. W. uit Delft, die met de vracht auto in aanraking kwam en daarbij de laad bak van den wagen tegen het lichaam kreeg en tegen den grond werd gesmakt. Zeer ernstig gewond werd het slachtoffer naar het gasthuis te Delft vervoerd, waar liet bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Naar de schuldvraag wordt een nader onder zoek ingesteld. De fraude bij den B. V. L. Schriftelijke vragen van den heer Mendels. De heer Mendels heeft de volgende vragen gesteld aan den minister van Binnenlandsche Zaken: Heeft de minister zich op de hoogte ge steld van de malversaties die zich hebben voorgedaan bij het beheer van de geldmidde len van den Bijzonderen Vrijwilligen Land storm in de gewesten Limburg en Zeeland? Ls de minister in staat en bereid inlichtin gen te verstrekken omtrent aard en omvang dier malversaties met mededeeling tevens van de voorschriften regelende het beheer van de geldmiddelen en genoemd instituut en van de wijze en frequentie der controle die op dat be heer werd uitgeoefend? heeft de minister in het voorgevallene aan leiding gevonden te overwegen of in dat be heer en in die controle wijziging ware aan te brengen? Laatst vroeg de meester op de school Wat levert ons PERQUIN De klas rees op, riep ANTHRACIET De meester gaf een tien (Adv. Ingez. Med.) AGENDA ZATERDAG 26 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Cor Ruys in „De Film held", 8.15 uur. Protestantenbond: Volksuniversiteit: Lezing Dr. J. C. L. Zuyderhoff, 8 uur. H. K. B.. Tempeliersstraat: Soirée Dansante van „The Harlem Kings". 8 uur. Hotel „De Leeuwerik": Soirée D. E. V. 8 uur. Café Brinkman (Plein): Reünisten Ver. H. H. S. V., 8.30 uur. Gebouw Olympia: Balavond V. O. G. Palace-Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Cinema Palace: Harry Baur in „Samson" 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: de Nederlandsche film „Rubber" geprolongeerd 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Spook te koop", re gie René Clair. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Regina" met o.a Adolf Wohlbrück, 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. ZONDAG 27 SEPTEMBER Stadsschouwburg. Wilsonsplein: Cor Ruys in „De Filmheld". 8.15 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. MAANDAG 28 SEPTEMBER Palace-Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws Bio^oopvoorstellingen 's middags en des avonre. ROOSTER VAN APOTHEKEN. (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid.) Voor de apotheken die toestemming ge vraagd hebben om 's avonds, 's nachts en Zondags te sluiten, ls door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt Van Zaterdag 26 Sept. des avonds 8 uur tot en met Vrijdag 2 Oct. zijn de volgende apotheken op Zondag, 's avonds na acht uui en des nachts geopend: H. J. M. Bartels. Firma C. G. Loomeyer en Zn Barteljorisstraat 11. Tel. 10175. B. W Ferguson. Park-Apotheek. Klever- oarkwep 13. Tel. 1179'' B K Blommendan Nolt roedkoope apo theek Kruisstraat 26 Tel 11174. J. W. Florijn, Centraal Apotheek, Gr. Hout straat 78. Tel. 10500. Handelsverdrag met Joego slavië onderteekend. Reuter meldt ons uit Belgrado: Vrij dagavond is hier het handelsverdrag tusschen Joego-Seavië en Nederland onderteekend. Bijzondere dienst Waalsche Kerk. Viering van het 350-jarig bestaan. HAARLEM Zaterdag. Vrijdagavond vond in de Waalsche kerk aan het Begijnhof een bijzondere dienst plaats, welke in het Fransch en in het Neder- landsch werd gehouden in verband met het 350 jarig bestaan van de Hervormde Neder landsche gemeente in de Fransche taal. Dezen avond voerden behalve pasteur Krafft ook ds. K. H. Miskotte, voorzitter van den kerke raad der Nederduitsch Hervormde gemeente en ds. J. C. van Dijk, Nederduitsch predikant te Bloemendaal, het woord. De beide laatsten spraken in het Nederlandsch. Pasteur Krafft sprak over de geschiedenis van Haarlem, hierbij een vergelijking makend tusschen de ..villes des réfugé's" uit het Oude Testament en de stad Haarlem In de zeven tiende eeuw In 1581 trokken de Zuid-Nederlanders naar Haarlem en stichtten hier in 1586 de Waalsche gemeente. Doch zij, in tegenstelling met de „réfugé's" uit het JJude Testament, hadden slechts één misdaacu-begaan, die van het geloof, waarvan de „listes des formats" alt de kerkarchieven nog getuigen. In den loop van de eeuwen heeft de Waal sche gemeente haar traditie gehandhaafd en is gebleven een toevlucht voor hen, die het Evangelie boven alles en allen stelden. „Christ seul est tout" luidt het oude devies, dat ook thans nog geëerbiedigd wordt. Hierop sprak Ds. K. H. Miskotte, die na mens de leden van de Groote Kerk zijn geluk- wenschen aanbood aan de jubileerende ge meente. De eeuwen zijn voorbijgegaan, zoo sprak ds. Miskotte, en zij hebben veel veranderd aan het Begijnhof De romantsche sfeer is ver gaan, de oude huizen der bagijnen zijn ver dwenen en een zakelijker sfeer is er voor in de plaats gekomen. Doch de geest van de Waalsche kerk bleef ongewijzigd. Het geloof in Christus bleef behouden Moge dit geloof in deze moeilijke dagen, vooral nu, nu velen zich van het geloof afwenden, de gemeente kracht geven. Tenslotte sprak ds. J. C. van Dijk. Er zijn veel talen, waarin het evangelie beleden wordt en het stemt, tot vreugde dat ook de schoone Fransche taal daaraan haar deel heeft. Maar belangrijker dan de taal is het Evangelie zelf. De Waalsche gemeente heeft een waardige ge schiedenis. zij neemt een mooie plaats in de geschiedenis van het Christendom in. Moge zij nog in lengte van dagen met Gods zegen haar arbeid mogen verrichten. Acht jaar tegen dienstmeisje geëischt. Wegens moord op haar mevrouw. Vrijdag stond voor de rechtbank te Assen terecht Eike V. uit Meppel. thans gedetineerd, wegens den moord op mevr. Rebecca Stern— Chottel te Meppel, waar zü als dienstbode in betrekking was. Op 3 Mei werd Meppel opgeschrikt door dezen moord, en er is nadien heel wat ge sproken over de omstandigheden, waaronder deze moord heeft plaats gehad. Het was n.I algemeen bekend, dat mevr Stern een zeer lastig persoon was. De deelneming met het meisje, dat deze daad in woede heeft uitge voerd, was algemeen. Het gebeurde op een Zondagmorgen. De heer Stern, echtgenoot van het slachtoffer, was op reis. Mevrouw Stern lag te bed. Zij ontbood het meisje bij haar op de slaapkamer en liet htaar schilderijen verhangen, waarbij zij het meisje telkens instructies gaf. Het meisje moet tenslotte zoo in woede zijn ontstoken, dat zij met een hamer op mevr. Stern is toegevlogen en haar verscheidene keeren met dit voorwerp op het hoofd heeft geslagen Vervolgens is het meisje de deur uitgegaan en is met haar vriendinnetje gaan wande len als of er niets was gebeurd. Mevr. Stern was bewusteloos geraakt en werd later, badend in bloed, gevonden. De politie stond voor een raadsel, daar men er geen oogenblik aan dacht, dat het meisje den moord gepleegd zou hebben Bij haar eerste verhoor ontkende zij iets van den moord te weten. De aanwezigheid van eenig bloed in haar schort verklaarde zij door te zeggen, dat zij zich had gesneden. Des avonds echter viel zij door de mand, toen ook in haar schoeonen bloed werd aangetroffen. Zij bekende toen volledig. Mevr. Stern Ls in den nacht van 4 op 5 Mei aan d« "evoleen overleden. De Off:c °r vip Justitie etechte acht jaar gevangenisstraf De rechtbank gelastte een nader onderzoek naar verdachtes geestver mogens. WISBRUN LIFFMANN. Wie een paar jaar geleden een modeshow bezocht zag daarbij aan het begin enkele wollen jurkjes, die als „heel aardig" werden gequalificeerd. maar veel werk was er niet van gemaakt: de eigenlijke toiletjes begon nen pas by de zijden jurkjes. Dat is wel heel anders geworden in den laatsten tijd; wollen japonnetjes worden een groot deel van den dag gedragen en alleen de gekleede middag toiletten zijn nog van een zijdestof ge maakt. Dit was bij de modeshow van WLsbrun en Liffmann ook duidelijk merkbaar, want niet alleen aan alle wollen kleeding was een groot deel van de show gewijd, ook aan de gebreide deux en trots pieces was veel zorg besteed, zoodat er aardige resultaten werden bereikt. Opvallend veel zwarte japonnetjes waren hierbij met zorg versierd opdat een vroolijke noot het al te sombere zou wegnemen. Zoo zagen wfj een casaquc van zwart wollen kant over een zwart rokje: een zwarte ceintuur werd met een verzilverde gesp gesloten, en als garneering dienden verder kleine bolle nikkelen knoopjes boven aan de taille en aan de mouwen. Niet minder jeugdig was een zwarte deux pieces waarvan het lijfje versierd was met witte pluisjes en de ceintuur sloot met een roode gesp. Behalve dit zwart, waren er echter nog flatteuze wollen ochtend- en middagjurkjes in steenrood, terracotta, blauw, bruin en alle mogelijke fantasiestoffen, de gebreide daar van zoo glad mogelijk, zoo zelfs dat bij de deux pieces de overgang van blouse op rok haast niet te zien was. de wollen stoffen japonnen met kopmouwen, halfhooge boorden en zelfs een enkele met jabot zooals het zwarte jurkje in casaquee-model met -paarse ceintuur en groote gesp en een witte jabot. Zoolang het weer het nog toelaat, kunnen wij bij die wollen jurkjes buitenshuis een van de pikante hoedjes dragen, waarin deze mode zoo sterk is: een bruin hoog dopje, met een rechtop staande veer, waarvan de punt is omgebogen ,een paars geval met een plat liggende klep als van een groote jockeypet. een bruin hoedje-met-rand met een veer dwars door den bol gestoken, een klein zwart hoedje met een voiletje, en dergelijke. En het zal met de meesten wel hetzelfde zijn: een wollen japon met bijpassenden hoed wordt graag gedragen en is ook flatteerend. Behalve sportieve jassen, driekwart en heel lang. werden er natuurlijk ook gekleede man tels getoond, en het was hier duidelijk zicht baar dat dikke en warme stof met bont in combinatie tot een uitstekend en elegant ge heel kunnen worden gemaakt. Zwarte man tels met wijde kragen van bont. soepel val lend, soms met nog meer bontgarneering ter hoogte van de knieën vormden een mooi ge heel: niet minder elegant was de groene mantel met een opstaand kraagje van de stof en verder manchetten en revers van zilver vos, terwijl een bruine mantel zonder bont, sluitend met twee nikkelen gespen, de moei lijke combinatie van sportief en toch ook gekleed, in zich vereenigde. Onder de zoogenaamde bridgetoiletten die over het algemeen streng van lijn zijn. maar vrij kostbaar van materiaal, merkten wij een zeer lange casaque van goudlamé op. met een goudkleurig boordje, gedistingeerd en een voudig van maaksel, terwijl zeer nieuw was een tunique van zwarte matelassée georgette op een rokje van ciré. Ook hierbij dus veel zwart, maar daarnaast ook een rood middagtollet, met vergulde schakelversiering, een aubergnie japon met een jasje afgezet met lichtgrijs bont een witte tunique met roode broche op een zwart rokje. En tenslotte toonden de avondtoiletten veel kleuren en zelfs veel lichte kleuren, rose, vieux-rose. lichtblauw, grijsblauw. Verrassend was het rose avondtoilet met de zeer ruime schoot aan de taille, die ook als cape gedra gen bleek te kunnen worden; als avondtoiletje om „erbij" te hebben was het tafzijden jurkje te beschouwen in ruiten van rood en taupe in alle mogelijke tinten, met alleen een paar smalle bandjes over de schouders. Rijk van kleur was een roode avondjapon van velours chiffon met een prachtigen gloed, terwijl aan een blauwe taft avondjapon met een rose corsage de terugkeer van de queu de Paris duidelijk was te zien. Alleen zal deze her nieuwde mode straks wel een anderen naam krijgen! Behalve het vele goede dat op deze show werd vertoond, was ook de duur ervan niet overmatig lang. een kwaal, waaraan mode shows nog weieens plegen mank te gaan. In ruim twee uur kan men heel wat ver- toonen en heel wat zien. maar het is niet doenlijk om de aandacht veel langer te blij ven vasthouden. En nu gingen de bezoeksters met veel Indrukken, maar zonder vermoeien- den overdaad naar huls. E. E. J.—P. Prins Bernhard bij de Neder landsche Handel Maatschappij Zooals reeds gemeld is, is Prins Bernhard zijn werkzaamheden bij de Nederlandseche Han del Maatschappij te Amsterdam begonnen. Vrijdagochtend fe tien uur arriveerde de vor stelijke gast in gezelschap van zijn secretaris Jhr. Röell op het kantoor der maatschappij, waar hij door den president-directeur. Mr. D. Crena de Iongb. werd verwelkomd. Na in de directiekamer ontvangen te zijn. heeft de heer Crena de long met den nrins een rondgang gemaakt door de verschillende afdeelingen van de handelmaatschappij, tijdens welke de chefs der afdeelingen aan den Prins werden voorgesteld. Vooral ae archief-afdeenng tros de aan dacht van den prins, Donderdag was per rondschrijven van de directie aan alle leden van het nersoncel der Nederlandsche Handel Maatschappij mede deeling gedaan van het feit. dat. Prins Bern hard met het doel economische studies te ma ken, eenigen tijd op de bank werkzaam zou zijn. De prins zal tijdens zijn verblijf bij de bank van de chefs der afdeelineen alle benoodicde inlichtingen ontvangen, terwijl levens in het rondschrijven mededeeling wordt gedaan ook andere inlichtingen te verstrekken. In de cir culaire wordt tevens vermeld, dat wanneer de prins met zijn werkzaamheden zal zijn begon nen. het werk normaal zal worden voortgezet. Voor Prins Bernhard is op de dirertie-af- deeling een speciale werkkamer ingericht. Vrildagmlddap om half vüf vertrok do r>*ins weer en -.verd afgehaald door ziin secretaris. Toen hij In zijn auto stapte ging er uit het talrijke publiek, dat zich bij den hoofdingang had opgesteld een luid hoera op.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 19