Frankrijk, Engeland en de Ver. Staten vormen een monetaire entente. Frankrijks devaluatie bedreigt IJmuiden. Na de devaluatie maatregelen. Nog enkele dagen Echte Wales Anthraciet Draagt HENSEN'S Jaeger Onderkleeding 7. A T H R D AG 26 SEPTEMBER 1936 HAARLE M'S DAGBLAD 2 Devaluatie van den Franschen franc van bijna 25 tot ruim 33'l3 procent. Wisselkoers van 100 francs per pond sterling? Gelijkluidende nota's in de drie landen gepubliceerd. Beurzen tot Dinsdag gesloten. Nadat de laatste dagen de devalua tie van het Fransche ruilmiddel druk besproken was maar voorloopig niet op komst werd geacht ofschoon de te rugkomst van den devaluïstischen ex- minister van financien Paul Reynaud de aandacht heeft getrokken, is het bericht van de devaluatie van den franc hedennacht plotseling gekomen. Door de Fransche en de Engelsche regeering en die der Vereenigde Staten zijn vannacht ongeveer gelijkluiden de nota's gepubliceerd, waarin de drie staten uitdrukking geven aan hun wil den wede te handhaven en bij te dragen tot het herstel van de orde in de internationale economische betrek kingen. Zij willen een toestand schep pen, waarin de welvaart in de wereld en de levensomstandigheden der vol ken worden verbeterd. De Fransche regeering heeft in haar nota als haar meening uiteengezet dat de gewensch- te stabiliteit tusschen de voornaam ste valuta's niet op solide basis ver zekerd is, zoolang niet een duurzame verhouding tusschen de verschillende staatshuishoudingen is hersteld. Zij heeft besloten haar parlement een herziening van haar devies voor te stellen. Het gehalte van dezen ge- devalueerden franc zal krachtens deze wet tusschen 49 en 43 m.g. goud van 0.900 fijn liggen. Vóór dezen maatregel bevatte de franc 66 m.g. goud. De waardevermindering is dus te stellen op ongeveer 1/3 van de oude waarde. Waarschijnlijk zal de koers van den franc worden 100 francs per pond sterling. De financieele commissie uit de Fransche Kamer komt Zondagmiddag bijeen, de Kamer zelf Maandagmorgen om negen uur. De wisselmarkten van Parijs, Lon den en New York zullen tot Dinsdag gesloten zijn. Hedennacht werd tegelijk met nota's in de Ver. Staten en Engeland gepubliceerd de volgende Verklaring van de Fransche regeering. De Fransche regeering, na tot overeenstem ming te zijn gekomen met de regeeringen van de Vereenigde Staten en Engeland, geeft te zamen met hen uitdrukking aan den wil den vrede te handhaven, de vestiging van voor waarden te begunstigen die het best kunnen bijdragen tot herstel van de orde in de inter nationale economische betrekkingen en een politiek te volgen, die ten doel heeft de wel vaart in de wereld te bevorderen en het leven der volken te verbeteren. De regeering der Vereenigde Staten van Amerika en de regee ring van Groot-Brittannië moeten in hun internationale monetaire politiek natuurlijk ten volle rekening houden met de eischen van binnenlandschen welvaart der Amerikaan- sche republiek en van het Britsche Empire, evenals de Fransche regeering natuurlijk rekening zal houden met soortgelijke over wegingen ten aanzien van de economie van het moederland en de overzeesche bezittin gen. Zij grijpen met genoegen de gelegenheid aan, die hun is geboden om opnieuw te be vestigen, dat zij de politiek willen voortzet ten die de laatste jaren gevolgd is en waar van een der voortdurende doelstellingen is, een zoo groot mogelijk evenwicht op de wis selmarkt te handhavenen niets te verzuimen, om te voorkomen, dat door een Amerikaan- sche of Britsche monataire actie dit even wicht wordt verstoord De Fransche regeering deelt met de regee ring der Vereenigde Staten van Amerika en de regeering van Groot-Brittannië de over tuiging, dat de voortzetting van deze ge coördineerde politiek dienstig zal zijn voor de algemeene doelstellingen, die alle regeeringen zouden moeten nastreven De regeering, van meening zijnde, dat de gewenschte stabiliteit tusschen de voornaam ste valuta's niet op soliede grondslagen ver zekerd kan worden, zonder dat van tevoren de duurzame verhouding tusschen de ver schillende staatshuishoudingen is hersteld, heeft besloten aan haar parlement een her ziening van haar devies voor te stellen De regeeringen van de Ver. Staten, van Groot-Brittannië hebben, in de hoop dat zoodoende hechtere grondslagen voor de sta biliteit der internationale economische be trekkingen gevormd zullen worden, dit besluit gunstig ontvangen De regeeringen van de Ver. Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk verklaren, dat het hun doel is gebruik te maken van de juiste maatregelen waarover zij beschikken om zoo veel mogelijk te vermijden, dat de nieuwe grondslagen der wisselkoersen die het resul taat zijn van de beoogde herziening, onder mijnd worden. Tot dit doel zullen de noodige besprekingen worden gevoerd met de twee andere regeéringen, alsmede tusschen de be- bevoegde instituten. De Fransche regeering is bovendien even als de regeeringen van de Ver. Staten en Groot-Brittannië overtuigd dat het welsla gen van de hierboven aangegeven politiek samenhangt met de ontwikkeling van den internationalen handel. In het bijzonder acht zij het van het groot ste belang, dat onverwijld maatregelen zullen worden genomen om geleidelijk de huidige stelsel van contingenteering en controle op de wisselkoersen in te krimpen met het oog op de uiteindelijke afschaffing er van De Fransche regeering doet evenals de re geering van de Ver. Staten en van Groot- Brittannië een beroep op de medewerking der andere landen om te komen tot verwezen lijking der politiek zooals deze in deze ver klaring is geformuleerd. Zij rekent er op, dat geen enkel land zal trachten een onredelijk valuta-voordeel te behalen en daardoor het streven, dat de regeering van de Ver. Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk willen volgen, teneinde meer stabiele economische betrek kingen in te voeren, tegen te werken. De ministerraad heeft deze verklaring, zoo als er eveneens een te Londen respectievelijk te New-York is gepubliceerd, goedgekeurd en tevens zijn goedkeuring gehecht aan het on derwerp van een monetaire wet, waarvan het voornaamste oogmerk is de waarde van den franc, aan te passen aan den huidigen economischen toestand. Krachtens deze wet zal het gehalte van den franc komen te liggen tusschen 49 en 43 mil ligram goud van 900/1000 fijn. Voor de deva luatie bevatte de franc 66 milligram goud, zoodat de waardevermindering gesteld kan worden op 25.76 tot 34.85 procent (dus onge veer 1/3. Dit beteekent nog geen stabilisatie van den franc op een vast waardepeil. De definitieve waardevermindering zal moeten blijken uit het wetsvoorstel dat bij het parle ment zal worden ingediend. Egalisatiefonds moet de sterke koersuitslagen opvangen. Tot nader order zal een valuta- stabilisatiefonds, zooals dat in Engel land en Amerika reeds bestaat, en dat over 10 millioen francs zal kun nen beschikken, de regularisatie moeten verzekeren tusschen den franc en buitenlandsche valuta. Parlement Maandag bijeen, beurzen tot Dinsdag gesloten. Uit Parijs werd hedennacht geseind: De financieele commissie uit de Kamer zal Zon dagmiddag bijeenkomen. De Kamer zal Maandagmorgen om negen uur bijeenkomen. De wisselmarkten van Parijs, Londen en New York zullen Zaterdag en Maandag ge sloten zijn. Bij decreet van den minister van financiën zullen ook de goederenbeurzen te Parijs van heden af tot een nader vast te stel len datum gesloten zijn. Uit Parijs werd verder gemeld: Naar verluidt zullen franc, dollar en pond sterling binnen een zekere limiet worden ge stabiliseerd. De koers van den franc zal worden vast gesteld op 100 francs per pond sterling. (Tot nu toe bedroeg de koers van de franc in Londen omstreeks zeven en zeventig) Auriol licht de monetaire maatregelen toe. Te 1.15 uur hedenmorgen heeft de minis ter van Financiën, Vincent Auriol. de journa listen ontvangen en daarbij de volgende toe lichtingen gegeven op de monetaire maat regelen der regeering. Na zijn dank te hebben uitgesproken aan de regeeringen te Londen en Washington en in het bijzonder aan Morgenthau en Ne ville Chamberlain zeide de minister: ..De totstandgekomen overeenstemming is het gevolg van besprekingen, die onze re geering sedert Juni jl. heeft gevoerd Zij be vestigt" de denkbeelden, die wij reeds voor de beide Kamers hebben uiteengezet, geen een zijdige devaluatie, welke slechts een vorm is van monetaire oorlog en geen regeling zon der veiligheid, daar deze slechts een andere vorm van eenzijdige devaluatie is. De over eenkomst, die wij hebben gesloten, vormt den aanvang van een monetaire vrede welke de voorwaarde Is voor den economischen en den menschenlijken vrede Zullen zich nog andere landen aansluiten? De overeenkomst tusschen de 'drie democratische regeeringen, waarbij zich weldra andere landen, met na me België, naar ik overtuigd ben, zullen aansluiten, zal door maatrege len onzer drie groote centrale ban ken worden voltooid, en zal leiden tot een evenwicht van den economi schen toestand. Hiertoe moesten wij echter onze munt aanpassen aan het niveau van anderen. Maatregelen tegen onrecht vaardige gevolgen. Het binnenlandsche gevolg zal zijn, een herleving van ons bedrijfsleven. De regeering wenscht sociale onrechtvaardigheden te ver mijden en een socialen vrede te consolidee- ren. Om aan dezer, zorg het hoofd te bieden zal de regeering aan het parlement voorstel len 't goud tegen den dagkoers op te eischen. alsmede maatregelen ten behoeve van de kleine renteniers en oud-strijders en kleine pensioentrekkers te nemen, alsook de lobnen aan de kosten van levensonderhoud aan te passen. Zij zal alles doen om een ongerechtvaar digde prijsstijging te voorkomen en daarbij gebruik maken van haar bevoegdheden op het gebied der douanerechten. J Auriol zeide verder, dat de regeering ge meenten en departementen zal steunen. Voor hen. die hypothecaire leeningen hebben op- MODERNE GYMNASTIEK. Aanv. alle clubs 1 OCTOBER. Nog gelegenh. tot aansl. Ook middagclub v. D. Ideale inr. v. privé lessen gymn., heilgymn. en massage. JULES KAMMEIJER, Leeraar M. O., Crayenestersingel 2, hoek Lanckhorstlaan, Heemstede Telefoon 29380. (Adv. Ingez. Med.) genomen zal zij voorstellen een overeenkomst tesluiten met het Crediet Foncier, waardoor de rentevoet zal worden beperkt tot 5 pet. Voor de gemeenten zal de regeering een fonds aanvragen van 2 milliard, die geleend worden tegen 5 pet.. Op de zelfde voorwaar den zullen wij voor het scheepscrediet 500 millioen ter beschikking stellen en voor hypothecaire leeningen een zelfde bedrag. Ik ben er van overtuigd dat deze oproep tot economischen vrede diepen.terugslag in de wereld zal hebben. De regeering is er van overtuigd, dat parlement en openbare mee ning met terzijdestelling van zorgen van bin- nenlandsch-politieken aard haar zullen hel pen in haar taak van economisch herstel en bij haar vredeswerk, en zoodoende de hoop der volken te bevredigen. Uitstel van betaling van handelsschulden. Volgens een besluit van den minister zal de betaling van alle handelsschulden, hetzij in goud. hetzij in buitenlandsche valuta, die vanaf 26 dezer zullen vervallen, kunnen wor den uitgesteld op schriftelijk verzoek van den debiteur. De minister zal den datum vast stellen, waarop de betaling zal mogen ge schieden. Britsche regeering wijzigt haar monetaire politiek niet. Geleidelijke afschaffing van deviezen-contingenteering en -controle noodzakelijk. Het te Londen gepubliceerde com muniqué doet mededeeling van de be sprekingen, die de laatste dagen heb ben plaats gevonden tusschen de Britsche, de Amerikaansche en de Fransche regeering, nadat deze laatste op de mogelijkheid had geduid dat zij tot een herziening van de waarde van de franc zou besluiten. In het communiqué wordt o.a. gezegd, dat de Britsche regeering in geen enkel opzicht verantwoordelijk is voor de monetaire maat regelen, die de Fransche regeering besloten heeft voor te stellen. Deze besprekingen zijn beperkt tot de drie landen, die op het oogenblik de internationale centra van financieele transacties zijn. Geen enkele wijziging van de Brit sche monetaire politiek vloeit er uit voort. Het pond sterling zal een vrij devies blijven dat niet aan het goud of aan eenig ander devies is gebon den. Wij willenaldus gaat de communiqué voort, duidelijk doen uitkomen, dat de Brit sche ïcgeering niet opzettelijk als tegenmaat regel het pondsterling verder zal depreciee- rën. Het communiqué besluit verder, evenals in het Fransch is gedaan, met er op te wijzen, dat geen volledig herstel van den internatio nalen handel mogelijk is zonder geleidelijke loslating van het tegenwoordige contingentee- ringsstelsel en van de controle op de wissel koersen, en de Britsche regeering acht het van het grootste belang, dat alle landen zoo spoe dig mogelijk iets tot dit doel doen. NEDERLAND EN ZWITSERLAND IN ACCOORD BETROKKEN? Het Alg. Handelsblad schrijft nog: Wij vernemen, dat een accoord bereikt is tusschen Engeland, de Ver. Staten, Zwit serland. Nederland en Frankrijk. De Algemeene Raad van de Bank van Frankrijk is met spoed bijeengeroepen voor een onderzoek van een conventie met den Staat. De devaluatie van den Franschen franc en de gulden. De gulden recht overeind. Onze financieele medeweiker telefoneert ons: „Het gaat met den franc verkeerd," schre ven wij in ons financieel overzicht van deze week. En sedert is het reeds verkeerd gegaan De Kamer zal er nog over moeten beslissen, maar er wordt toch niet aan getwijfeld of het voorstel der regeering tot devaluatie van den Franschen franc met 25 a 33 Vz pet. zal worden aanvaard. De Amsterdamsche beurs heeft deze nieu we valutasensatie vandaag kalm opgenomen. Aanvankelijk waren enkele internationale fondsen, met name Koninklijke een 10 pet. beneden gisteren, maar in den loop van den morgen begonnen de koersen weer iets aan t,e trekken. Een fonds als Unilever werd zelfs tegen hoogere koersen afgedaan. (115, 119). Ook de Obligatiemarkt gaf slechts een ge ringe reactie te zien. Vieren Nederland liepen van 99 5/8 tot 99 1 8 terug. Uit den aard der zaak vindt een zoo een belangrijk monetaire gebeurtenis ook op onze beurs haar weerslag. Hier en daar worden ook te New-York aankoopen op devaluatievrees ge baseerd, afgewikkeld. De hierdoor veroor zaakte reactie is echter slechts tijdelijk, te meer, omdat volgens officieele mededeeling uit Londen en New York pond en dollar als gevolg van de devaluatie van den franc niet opnieuw zullen worden gedeprecieerd. Dit is van het hoogste belang. Een verdere daling van het pond zou de positie van Ne derland op de internationale markt in niet geringe mate schaden. Het Engelsche pond was vandaag enkele punten lager (7.40), het geen niet verontrustend is en de dollar kon zich op I.48V2 handhaven. De verklaring der Nederlandsche regeering dat de totdusverre gevolgde monetaire poli tiek zal worden gehandhaafd moge voor den Nederlandschen fondsenhouder een reden zijn om het hoofd koel te houden en zich niet te laten verleiden tot ondoordachte transactie, waardoor de laatste tijden reeds zooveel ver liezen zijn geleden. De Nederlandsche gulden staat, ondanks de gedeprecieerde franc, recht overeind. Onze omgeving en de waarde vermindering van de Franc. Informaties bij de Kamer van Koophandel. Op deze pagina geven wij bijzonderheden over den invloed van de waarde-verminde- ring van de Fransche franc voor de bloem bollenteelt en de visscherij in IJmuiden, twee belangrijke nijverheidsobjecten in onze om geving. Wij hadden ook informatie ingewonnen bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem. Daar deelde men ons mede. dat de bloembollen en de visch wel de belang rijkste onderdeelen vormen van den handel nit deze streek met Frankrijk, voor zoover het althans de uitvoer van ons land betreft. Verder wordt er nog kaas uit deze omgeving naar Frankrijk gestuurd en ruw ijzer van de Hoogovens te Velsen. Het is natuurlijk niet te zeggen of er thans voor deze leveringen nog belangrijke vorderingen op Frankrijk loopen, hetgeen natuurlijk voor de Nederlandsche handelaars een financieel nadeel zou beteekenen. In het algemeen had men op de bureaux van de Kamer van Koophandel te Haarlem den indruk, dat er in onze omgeving niét veel za ken met Frankrijk gedaan worden.Èr worden ook wel nog wat land- en tuinbouwproducten uitgevoerd, maar veel heeft dit niet meer te beteekenen. Haarlemsche industrieën hebben op dit oogenblik geen orders van beteekenis voor Fransche rekening. Chocolade wordt er zoo goed als niet naar Frankrijk gestuurd. De uitvoer van ruw ijzer van de Hoogovens naar Frankrijk was verleden jaar nog van beteekenis, maar dit jaar is die al belangrijk verminderd als gevolg van belemmerende be palingen van Franschen kant. Maar zoo besloot men de ons gedane mededeelingen al zijn de handelsbetrek kingen met Frankrijk voor deze omgeving niet van grooten omvang meer, het moet toch sterk betreurd worden als die opnieuw zouden worden ingekrompen. De toestand van onzen handel en industrie is al zeer moeilijk en als er telkens meer wordt afge knepen wordt het steeds meer nijpender. Zal een belangrijk afzetgebied geheel verloren gaan Verslagenheid is algemeen. De devaluatie van de Fransche franc zal niet nalaten voor IJmuiden zeer vèr strekkende gevolgen te hebben. Nog valt de toegebrachte schade niet te ramen, terwijl men zich uiteraard niet in voorspellingen kan verdiepen. Er is echter reden om aan te nemen dat het totaal bedrag aan vorderingen die de IJmuider Vischhandcl in Frankrijk heeft uitstaan, de 200.000 francs zal overschrijden. De nadeelen, die door den Nederlandschen vischhandcl, daarbij begrepen de reeaers, wordt ondervonden, kan men in twee rubrie ken verdeelen. De eerste slag is voor hen, die thans nog vorderingen op Frankrijk hebben uitstaan Doch daarna zal de terugslag van de prijsdalingen op de Fransche markten voel baar worden. Er is reden om aan te nemen, dat de vischprijzen in Frankrijk niet noe menswaardig zullen veranderen. In clit ver band moet men wijzen op de herhaalde ver zoeken der Fransche reeders om bescherming van hun bedrijven, die door de stakingen dei- laatste maanden en de daarop volgende loons- verhoogingen en verzwaringen der sociale las ten reeds met moeilijkheden te kampen had den. Het is niet zeker, dat deze devaluatie in de plaats zal kernen van de gevraagde afweer middelen, invoerrechten en contingentee- ringen, doch zeker is dat zij dezelfde strek king zal hebben wat de Nederlandsche vis scherij betreft. Indien inderdaad de prijzen In Frankrijk onveranderd blijven, kan men dus zeggen dat de prijzen, uit Nederlandse!) oogpunt be schouwd, met 25 pCt. zullen dalen. Dat wil dus zeggen, dat de vischhandel slechts op die dagen naar Frankrijk zal kunnen uitvoeren, dat de prijzen zeer laag zijn. Daardoor zal in het algemeen dus een inkrimping van den vischhandel te verwachten zijn, althans dit veronderselt men in bevoegde kringen. Cijfers De cijfers van den uitvoer spreken voor zich zelf. De totaal-uievoer van visch uit Nederland bedroeg in 1935 7.613.020 gulden, de totaal-uit voer naar Frankrijk was daarvan: 1.178.909 gulden. In de eerste acht maanden van 1936 waren deze cijfers: totaal-uitvoer uit Neder land: 3.459.000 gulden, waarvan naar Frank rijk werd uitgevoerd voor 740.000 gulden. Het is niet te verwonderen, dat de indruk, dien het bericht van de devaluatie in IJmui den heeft gemaakt, groot en somber is. Bevoegde personen uit den vischhandel spra ken van Frankrijk als „de kurk, waar IJmui den nog op dreef". De vraag, of de prijsdaling met 25 pCt., die de Nederlandsche visch handel, en door hen de Nederlandsche reederij, op de Fransche markt zal ondervinden, van eenigen invloed zal zijn op de prijzen op onze eigen markt meende men ontkennend te moeten beantwoorden. Het eenige gevolg is, zoo verwacht men, dat weinig of geen Nederland sche visch meer naar Frankrijk zal worden gezonden, voordat de prijzen op onze binnenlandsche markt ook 25 pCt. gedaald zijn. Daar men dit laatste niet spoedig verwacht het voordeel daarvan zou trouwens pro blematisch zijn, daar dan de prijzen op de wereldmarkt, door met 25 pCt. te dalen, alle kans op een bestaans mogelijkheid voor de reederij en uit zouden sluiten moet men dus aan nemen, dat Frankrijk voor de Neder landsche visscherij een verloren ter rein is. Mr. Trip rekent op een verstandig reageer en. Mr. Trip, president der Nederlandsche Bank. In verband met de devaluatie van den Fran schen franc heeft het A.N.P. hedenmorgen, in verband met de mogelijke gevolgen van dit besluit voor de monetaire politiek van Neder land, geïnformeerd naar de meening ten deze van den president van de Nederlandsche Bank, mr. L. J. A. Trip. Mr. Trip verwees naar de verklaring welke door de Nederlandsche regee ring is afgelegd en welke inhoudt, dat de Nederlandsche monetaire politiek onveranderd blijft. Mr. Trip voegde hieraan toe dat er, gezien zijn overtuiging dat er op kon worden ge rekend, dat het Nederlandsche publiek ook ditmaal zal blijk geven van een verstandig reageeren op de gebeurtenis ten aanzien van de Fransche valuta, geen redenen zijn om zich ongerust te maken, mede ook vooral om dat de gevolgen van een devaluatie van het Fransche betaalmiddel er reeds waren, voor dat de wijziging in de monetaire politiek zelf voltrokken werd. De Amsterdamsche wisselmarkt. Zooals te vernachten was, deed de devalu atie van den Franschen franc hedenmorgen op de Amsterdamsche wisselmarkt haar in vloed gevoelen en bleek het op de vrije markt zeer moeilijk tot vaststelling van koersen te komen. De Duitsche pers. De Duitsche ochtendbladen hechten zeer groote beteekenis aan de monetaire overeen komst. Zij schrijven dat de Fransche regee ring tot energieke maatregelen is overgegaan ter controleering van de deviezenpositie en tegen de ongeoorloofde kapitaalvlucht. Amerika en de nieuwe politiek. In bevoegde kringen in Wallstreet be schouwt men het Fransche besluit tot het instellen van een controle op de goud be talin gen als een tijdelijke restrictie op de goud- beweging, waardoor Frankrijk verdwijnt uit de rij van staten met een vrijen internatio nalen goudstandaard. Men neemt aan, dat de Fransche maatregel voorafgaat aan een for meel voorstel om de goudwaarde van den franc te herzien, welk voorstel Maandag aan het parlement zal worden voorgelegd. kunt U profiteeren van de ZOMER- PRÜZEN. o.a. a f 2.05 WITTOP KONING HARMEN]ANSWEG 67 A TELEF. 16100. (Adv. Ingez. Med.) ALLEEN: PAARLAARSTEEG 1 (Adv. Ingez Med.) De Zwitsersche bondsraad beraadslaagt. Zelfde houding als Nederland. Reuter meldt uit Bern: De Zwitsersche bondsraad is hedenmorgen bijeengekomen om te beraadslagen over den toestand, die is geschapen door de devaluatie van den Fransche franc. Het Zwitsersche te- legraaf-agentschap meent te weten, dat de Zwitsersche regeering dezelfde beslissing zal nemen als de Nederlandsche, den gouden standaard te handhaven. Gunstige indruk in Canada. De leden der Canadeesche regeering verkla ren dat zij de maatregelen tot aanpassing van den Franschen franc als zeer constructief be schouwen. Engelsche persstemmen. De Engelsche bladen juichen alle maatre gelen toe en begroeten deze als het begin van de opleving van den international-en handel. De „Times" constateert dat Frankrijk in tech- nischen zin den gouden standaard heeft los gelaten en voortaan een gecontroleerde valuta heeft. „Financial News" acht het weinig waar schijnlijk dat de Fransche regeering het Bel gische voorbeeld volgt en de franc onmiddel lijk revaloriseert op een lager niveau.-

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2