Ontsiering van het Haarlemse he Stadsbeeld. J 7 A TERDAG 26 SEPTEMBER 1936 HAARLE M'S DAGBLAD 7 Ergenis die zooveel mogelijk moet verdwijnen. In de Jansstraat tegenover het Gerechtsgebouw. De hoek Ged. Oude GrachtRaaks. In de Spaarnwouderstraat, waar vroeger het Visschershofje stond. In de Damstraat. Wie bovenstaande foto's ziet zal het onge twijfeld jammer vinden dat door deze ontsie ringen het Haariemsche stadsbeeld ontsierd wordt. Als men in de betrekkelijk kleine bin nenstad vijf van zulke punten kan kieken, dan kan toch niet van een op-zich-zelf-staand geval gesproken worden. Dat de gemeente ook in dezen crisistijd, die tot uitersten bezuiniging dwingt, nog geld be schikbaar stelt voor verkeersverbeteringen is uitstekend, maar het is daar naast verkeerd om de wonden die men daardoor in het stads beeld slaat onverbonden te laten. \toor de omwonenden is dit niet plezierig. Trouwens ieder stadgenoot en vreemdeling die zoo'n punt passeert wordt onaange naam getroffen. Nu weten wij wel dat voor elk geval voor het achterwege blijven van maatregelen van overheidswege zooals geen verklaring dan toch een verontschuldiging is aan te voeren. Aller eerst den slechten toestand van de gemeente financiën, maar toch willen wij de volgende vraag stellen: Is het Haariemsche stadsbeeld geen 1000 gulden waard om deze leelijke „kankergezwellen" aan het oog te ont trekken? Laten wij de 5 punten even de revue laten passeeren. Allereerst de Jansstraat. Tegenover het Pa leis van Justitie zijn eenige oude huizen ge sloopt. Het is van ouds een ideaal geweest op die plek een doorbraak naar de Smedestraat te verkrijgen. Voorloopig wordt het nu door afbraak verkregen pleintje gebruikt voor het parkeeren van auto's, iets waaraan op deze plek (bij het Gerechtsgebouw. Kantongerecht, Rijksarchief, Gemeentearchief en Bisschoppe lijk Museum) groote behoefte bestaat. Maar de aanblik op de twee Schoolstegen is nu wel bedroevend leelijk geworden. De muren van de huizen die nu aan het pleintje zijn komen te •grenzen moeten be pleisterd worden. De moeilijkheid is evenwel, dat de huizen particulier eigendom zijn, zoo dat eigenlijk de eigenaars dit zouden moetes^ betalen. De ervaring leert evenwel dat slechts" weinigen zich daartoe geroepen gevoelen. De gemeente heeft zoo redeneeren zij de aangrenzende huizen gesloopt en nu moet eok de gemeente maar voor het pleisterwerk zorgen. De betrokken ambtenaar der gemeente, die in dezen tijd wel begrepen heeft, dat de wet houder van financiën hem als hij niet pro ductieve uitgaven voorstelt liever ziet gaan dan komen, stelt het heel begrijpelijk uit om met adviezen te komen die geld kosten in de hoop, dat in dien tusschentijd de betrokken perceelen verbouwd of opgeknapt worden. Natuurlijk is men er bij om maatregelen te bedingen als een eigenaar die met den zij muur van zijn pand aan de openbare weg is komen te liggen ramen wil maken. Zoo'n geval doet zich nu voor in de Spaarn wouderstraat, hoek Burgwal. De gemeente heeft daar eerst eenige kleine huisjes gesloopt om den hoek die gevaarlijk voor het ver keer was af te ronden. Een klein gedeelte van het open gekomen terrein zou bebouwd kunnen worden, zoodat op den duur de lee lijke muur wel aan het gezicht onttrokken zou worden. Die verkoop van grond heeft nu in- tusschen plaats gehad, zoodat het nu wel niet lang meer zal duren of op dezen nu leelijken hoek wordt een fraai geheel verkregen. Maar de omwonenden hebben intusschen toch veel langer dan een jaar tegen de ruïne kunnen aankijken. Op den tegenovergestelden hoek van den Burgwal en de Spaarnwouderstraat is de toe stand nog leelijker. Daar is het bouwvallige Visschershofje gesloopt. Het opengekomen terrein is met palen en draad afgezet. Het is in de toekomst de bedoeling achter de huizen van de Spaarnwouderstraat om een verbin ding te krijgen met de Houtmarkt, maar de uitvoering van dit plan zal nog wel jaren op zich laten wachten. Blijkbaar heeft de gemeente gehoopt, dat de eigenaar van het bloot-gekomen huis ver bouwingsplannen zou krijgen, maar daarvan is nog niets gekomen. Nu hooren wij verluidden, dat de open grond binnenkort verhuurd zal worden en dan zal de huurder natuurlijk wel verplicht worden om er een behooi'lijke schut ting te zetten. De gemeente zal evenwel goed doen om aan den eigenaar van het huis toe- stemminig te vragen om den muur te be pleisteren. De hoek SpaarnwouderstraatBurgwal. De aanblik van het nog onbebouwde ge deelte van de Damstraat is verre van fraai, omdat de achter- en zijgevels van de huizen in de Veerstraat en het Spaarne niet ge maakt zijn om open te komen liggen. Als er nog niet gauw koopers komen voor den grond in de Damstraat is het wel gewenscht ook wat te doen om de ontsiering wat aan het oog te onttrekken. Heeft de dienst voor den Hout en de Plantsoenen niet wat hooge groene hees ters te missen? Tenslotte den hoek Ged. Oude Gracht Raaks. De verkeersverbetering op dit punt ver kregen is zeer belangrijk. Maar er zijn twee zijgevels bloot gelegd. Het huis aan de •Ged. Oude Gracht blijft in de toekomst staan, zoo dat dit zeker voor opknappen in aanmerking komt. Door den tijd wordt het huis aan de Raaks gesloopt voor verdere verbreeding der Raaks, maar omdat de gemeetne nog een onteigeningsprocedure over een ander huis op die rij voert, zal op slooping nog wel wat uitblijven. Een beetje pleister zou ook daar goed besteed zijn. H. O. V.-concerten. Er worden propagandisten gevraagd. Bij den administrateur der Haariemsche Orkest Vereeniging hebben zich eenige mu ziekliefhebbers aangemeld die in egen kring willen trachten belangstelling voor de H.O.V. op te wekken en abonnementen voor het komende seizoen te plaatsen. Uit den aard der zaak is deze spontane hulp hoogst welkom! Het hard werkende Orkest verdient aller steun ep sympathie! Zoodoende worden allen, die het orkest willen steunen, hetzij als pro pagandist, hetzij op andere wijze, verzocht zich in verbinding te stellen met den Admini strateur der H.OV.. den heer Jhr. D. E. Dib- bets, Vondelkade 2, Heemstede, telefoon 26859. Aller hulp is welkom! GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN (Inlichtingen ten politiebureele, Smedestr. 9. uitsluitend tusschen 11 en 13 uur). Cein tuurs en handschoenen: Politiebureau, Sme destraat 9. Cijfer leerboekje: De Graaf. Indi- schestraat 139. Badpak en -doek: Angenent, Kruisstraat 43. Dop van autowiel: Hartog Sla perdijk 90 'Spaarndam). Etui met schoolbe- hoeften: Politiebureau. Smedestraat 9. Hondje Banning. Barteljorisstraat 9. Grijze regenjas Sijpesteijn. W. de Zwijgerlaan 89. Kist (ge merkt): Politiebureau Smedestraat 9. Zakmes Blom. Rijksstraatweg 61. Damesportem. met sleutel: Kruijt, Berkenstraat 25. Damesportem. met 60 ct. en gaspenn.: Buschmann, Soutman- straat 11. Damesportem. met 75V2 ct.: Koole Bastiaanstraat 74. Portemonnaie met inh. Ros. Spaarnhovenstraat 80. Leeren riem: Blokland Mercuriusstraat. 9. Rijwielbel.merk: De Blauw Wagenweg 224. Idem gemerkt): Van Thienen, Karei van Manderstraat 102. Bruin, kinder schoentje: Sonnemans. Duncklerstr. 50. Tee- kening: Politiebureau, Smedestr. 9. Vulpen en -potlood, Hamig, Ged. Raamgracht 19 A. VRIJ EVANGELISCHE CONFERENTIE TE H.AARLEM. Van Maandag 28 tot en met 30 September a.s. wordt te Haarlem een Vrij-Evangelische Conferentie gehouden tot Opwekking en Ver dieping van het Geestelijk leven, uitgaande van de „Vereeniging tot Stichting van een Vrije Evangelische Gemeente te Haarlem". De Consulent Ds. P. van Vliet, predikant der Vrije Evangelische Gemeente (Wetering- kerk) te Amsterdam hoopt Maandagmiddag om 3 uur de Conferentie te openen. Als sprekers zullen optreden Br. G. J. H. Alink te Amsterdam, Ds. C. J. Hoekendijk. V. E. Pred. te Bussum, Ds. Joh. J. van Petegem V. E. Pred, te Hilversum, Ds. I. J. Vasseur V. E. Pred. te Den Haag, Ds. D. W. Veltkamp VE, Pred. te Leeuwarden en Ds P. van Vliet algemeen leider. Van Maandag tot en met Woensdag wordt eiken middag om 3 uur een samenkomst ge houden in het gebouw der Vereeniging Park laan 106 en iederen avond om 8 uur een samenkomst in de Kerk der Broedergemeen te Parklaan 34. VOOR DEN- -POLITIERECHTER Eendie den fiscus ontweek. Een Zwanenburger was zoo onnoozel te den ken, dat hy den fiscus ikon ontkomen en zette er een spurt in. toen een belastingambtenaar hem gelastte halt te houden en van de fiets te stappen, 't Is waar, in de wedren, die nu volgde', moest de ambtenaar het afleggen en bleef vele ronden achter, maar de Zwanen burger moest toch weer tot zijn penaten te- rugkeeren en daar wachtte de ambtenaar hem op; de Zwanenburger had echter een behoor lijk belastingplaatje op zijn fiets en zoodoende zou men meenen, dat de zaak daarmee was af- geloopen. De man van den fiscus toch ver klaarde. dat. toen hij den wielrijder had ge zegd te stoppen, dit was geweest om te con troleeren of deze een belastingplaatje op de fiets dan wel op de jas had en de ambtenaar, die redenen scheen gehad te hebben om te ge- looven, dat zulks niet het geval was. opperde thans de veronderstelling, dat de wielrijder met een plaatjeslooze fiets was weggespurt om die ergens te verruilen voor een met een plaatje. Hoe 't zij, de jongeman had, toen hij terug gekeerd was. wel een belastingmerk en er viel uit dien hoofde dus niet te bekeuren of beslag op de fiets te leggen. Niettemin lei de ambtenaar toch beslag op de fiets, maar dat was voor wat anders: de Zwanenburger had nog schuld aan den fiscus, omdat hij geen zegeltjes had geplakt en dat geld kon ae fiscus maar niet binnen krijgen. Daarom wilde de ambtenaar beslag op het rij wiel leggen, om er eventueel de schuld op te kunnen verhalen, doch de schuldenaar sprak thans de veronderstelling uit, dat de controle op de rijwielplaatjes maar een smoesje was geweest om de fiets in handen te krijgen. Er is geen wettelijk voorschrift, dat zegt, dat de fiscus ter invordering van zegeltjesschuld het recht heeft iemand te gelasten met zijn rij wiel te stoppen. In de oogen van den Zwanen burger had hij dus geen strafbaar feit begaan door weg te spurten, omdat het om de zegel tjesschuld en niet om het rijwielplaatje ging. Beide partijen putten zich dus uit in ver onderstellingen, maar daarop kan de rechter geen recht doen en deze bepaalde zich dus al leen tot het feit, dat de ambtenaar onder eede verklaarde, dat het wel om het rijwiel plaatje ging en de jongeman niet had gestopt. Daarvoor werd door den officier f 20 boete geëischt, doch aan het geval zat meer vast, want de zegeltjesschuld had den ambtenaar bewogen het rijwiel vast te grijpen en daarop was een gevecht om het rijwiel ontstaan, wat den Zwanenburger op een paar gevoelige klappen en een bloedende hoofdwonde kwam te staan, waarvoor hij meende den ambtenaar te moeten aanklagen. Dat wordt nu in Den Haag aan het ministe rie van financiën uitgezocht: de rechter hier had dit buiten de zaak gelaten, maar de ver dediger Mr. J. E. Goudsmit bracht het naar voren om zoo mogelijk een voorwaardelijke straf voor zijn cliënt te krijgen, waarmee hij in zooverre succes had, dat de politierechter besloot een reclasseeringsrapport aan te vra gen, wat veelal de inleiding is tot een voor waardelijke straf. Doch het drama was daar mee nog niet ten einde, want de vader van den Zwanenburger, dien we dus Zwanenburger senior kunnen noemen, moest zich nog ver antwoorden, omdat hij den ambtenaar had uitgescholden, toen deze op het erf van een boer een belastingbiljet kwam uitreiken en Zwanenburger senior zich toevallig ook op dat erf bevond. Hij had zich vreeselij k txpgewonden, toen hij den man zag, die, zoo hij meende, zijn zoon geslagen had en hem een scheldwoord toege voegd. Hij meende, dat de ambtenaar ook hier weer de schuldige was, want wat deed deze op het erf, waar hij, Zwanenburger senior, zich bevond? Hij had met zijn belastingbiljet door moeten loopen en betere tijden afwachten. Verder begon de oude heer er ook de verlo ving van de Prinses nog bij te halen in welk verband was ons een raadsel maar toen vond de rechter, dat Zwanenburger senior toch wel wat al te veel uit de richting was en werd hij verzocht bij de zaak te blijven. Had hij gescholden, ja of neen? Ja, hij had schoft gezegd en daarvoor eischte de officier f8 boete. Ook nu weer bepleitte Mr. Goudsmit een voorwaardelijke straf, maar de officier vond f 8 boete veel beter, want de oude Zwanen burger was erg driftig, had al eerder een ver- oordeeling voor beleediging gehad en kon be ter nu f 8 betalen, dan was de kous af, kreeg hij een voorwaardelijke gevangenisstraf, dan bestond er alle kans, dat hij later die straf zou moeten uitzitten en was hij er veel slech ter aan toe dan wanneer hij nu die paar gulden betaalde. De rechter vond het ook, maar om dat de oude heer de laatste keer tien gulden boete had gekregen, meende de rechter daar nu niet onder te moeten blijven, zoodat hij diezelfde straf oplegde. 4 Steenen voor brood. Een juffrouw uit Zaandam moest dertig gulden van een man hebben, wien zij een pak had geleverd en ze kreeg steenen voor brood, dat wil zeggen, dat ze een klap op haar ge zicht kreeg, dat de tanden haar in den mond rammelden en bloed haar langs de kin liep. Nu was dit niet zóó gegaan: „Jan. zou je me die dertig gulden willen be talen?" Antwoord van Jan: Pats! Neen, zoo'n kort proces was dat niet. De juffrouw was bij Jan op het erf gekomen en was, toen er nog een ander bijstond, gaan vra gen, of Jan de schuld wilde betalen en deze had toen gezegd: „Dat is al lang in orde", wat wellicht grootspraak is geweest tegenover den derde. Men wil nu eenmaal niet graag vooreen ieder weten, dat het met. de solvabi liteit; slecht gesteld is. De juffrouw dacht zoover niet na of mo gelijk had ze gedacht, dat de schuldenaar in het bijzijn van een derde zou gezegd hebben: „O, neem me niet kwalijk juffrouw: 't was me glad door 't hoofd gegaan; laat ik het meteen afdoen", waarop hij met een zwierig gebaar zijn portefeuille ut den zak gehaald zou heb ben en de juffrouw betaald. Dat was nu niet gebeurd, waarschijnlijk door de omstandigheid, dat Jan met geen mogelijk, heid f 30 te voorschijn had kunnen tooveren en, zooals gezegd, ontkende hij de schuld. Dat maakte de juffrouw, die meegaand genoeg was, want ze had het voorstel willen doen van een kwartje per week af te betalen, boos en ze betoogde haar goed recht op het geld, om, toen de ander het hoofd bleef schudden, hem bij zijn mouw te pakken, uitroepende: „Dit jasje is ook niet betaald." Denkelijk zou de man, indien hij versche nen ware, betoogd hebben, dat het grijpen aan het jasje een aanvalsdaad was, waartegen hij zich moest verweren, maar veel zou het hem niet gebaat hebben. De officier en de rechter waren het er over eens, dat de klap op den mond met f 15 boete of 6 dagen hech tenis bestraft moet worden. MACHINISTEN-EXAMEN. Geslaagd voor het theoretisch gedeelte van diploma „B" de heer R. Kooijmans te Haar lem. Jaarvergadering A.-R. Studie- en Propagandaclub. Rede van Ds. G. R. Kuyper. De Anti-Revolutionnaire Studie- en Propa gandaclub heeft gisteravond in het Wijkge- bouw der Ned Herv. Gemeente aan de Ged. Oude Gracht de jaarvergadering gehouden. De bijeenkomst werd met Psalmgezang en gebed geopend. Uit het jaarverslag bleek, dat de Club een uitgebreide verkiezingscampagne met iectuur- verspreiding en huisbezoek heeft georgani seerd. Het ledenaantal is vrijwel stationnair gebleven. Ds. G- R Kuyper. Geref. Predikant te Rot terdam voerde het woord over het onderwerp „De strijd tegen twee fronten' Spr. liet een waarschuwing hooren tegen de ..fladderpo'.i- tiek" van dezen tijd en riep de anti-revolu- tionnairen op, te strijden tegen twee fronten: het fascisme en het bolsjewisme. In Neder land zijn wij bij alle economische benauwing nog bevoorrecht boven Rusland. Duitschland en Spanje. Maar men moet bedenken, dat in vier jaar tijds de politieke verhoudingen zeer veranderd blijken te zijn. Ook van de A. R - partij zullen er afwijken naar rechts, de N S. B.. of naar links, de C. U- Er wordt overal gesuggereerd, dat wij een keuze zullen moeten doen tusschen fascisme en communisme. De principieele groep, die te gen die twee fronten wil strijden, is merk baar aan het afnemen. De A. R Studieclub nu heeft de taak, tegen die twee fronten positie te kiezen, aldus spr. Fascisme zoowel als com munisme spruiten voort uit de revolutie, de uitschakeling van Gods Woord uit den staat. Beiden hebben als consequentie: despotisme. Er is dus geen sprake van een keuze tusschen deze twee stroomingen. Een eeuw geleden stelde men Groen van Prinsterer en de zijnen voor de keuze tusschen liberalisme en conservatief absolutisme. Groen heeft echter die keuze verworpen, daar beide fronten zich keerden tegen den levenden God in het staatsbestel, De strijd tegen twee fronten kan alleen ge voerd worden, wanneer men gedragen wordt door een sterk geloof. Men moet een grondige studie van onze beginselen maken, wil men een vruchtbare propaganda kunnen voeren, zoo zeide ds. Kuyper. Door gespannen studie kunnen wij tevens de dreigende vervlakking van den modernen tijd ontkomen. Er zijn in onzen strijd ook hoopvolle tee kenen, zoo vervolgde spr. Noch het commu nisme. noch het fascisme past in het Neder- landsche volkskarakter, dat zich keert tegen alle dictatuur Het Oranjehuis, wars van des potisme, is nog altijd het centrum van na tionale eenheid. Toch zijn deze steunende krachten slechts secundair. Onze groote steun is ons geloof aan den levenden God, zoo besloot spr. Na een korte pauze was het woord aan Mr. A. Bruch. lid van Ged. Staten en voorzitter der A. R. Kiesvereeniging. Spr. uitte de vreugde van de Kiesvereeniging „Nederland en Oranje", dat er te Haarlem een zoo actieve Studie- en Propagandaclub der anti-revolu- tionnairen bestaat. Vooral de belangstelling der jongeren doet de Vereeniging goed. Gerui- men tijd hebben de jongeren op de vergade ringen ontbroken, waarvoor spr. verschillen de oorzaken aangaf. Daar het accent van den strijd verlegd is naar economisch terrein, dacht men. dat de partij het geestelijk pro gram verwaarloosde. Gelukkig ziet thans ook de jeugd in, dat dit geenszins het geval is. Voor onzen strijd is noodig geloof, liefde èn kennis, aldus mr. Bruch. De studie van de beginselen, zooals die door de A. R. Studie club wordt beoefend, is daarom zoo belangrijk. In dezen voor-verkiezingstijd moet echter ook een intensieve propaganda gevoerd wor den. Spr. wekte tenslotte allen hiertoe op. De vergadering werd hierop gesloten. LEZING OVER SOVJET RUSLAND. In de eerste helft van October hoopt de heer W. Rempel, auteur van het bekende boek „De Sovjethei ontvlucht" een tournée door Nederland te maken. Behoudens toestem ming van den burgemeester, zal hij ook hier ter stede een lezing houden over zijn jaren lang verblijf in Sovjet-Rusland STADS BILIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. (Openbare Leeszaal en Bibliotheek). Nieuwe aanwinsten. Boek- en Bibliotheekwezen. Houwink (red.) Rondom het boek. Schmook: Wordingsgeschiedenis van het boek. Zede en Zielkunde. Jong: De parapsychologie. De Toekomst der academische gegradueer den: rapport. Geneeskunde; Gezondheidszorg; Sport; Spel. Le Coultre: De huid en haar verzorging. Mortimer: Olympisch spel. Sajet: Wenken bij ziekte. Folklore. Klokman: Hendrik-Eume, Van der Ven: Het vendelzwaaien herleeft. Toonkunst. Bottenheim: Franz Liszt. Pot: Het kruizen- en mollendogma en de natuurlijke basis van ons toonstelsel. Nederl. en i. h. Nederl. vert. romans. De Dood: De profeet. Genderen Stort: Helene Marveil. Kraemmer: Evensen. Pirandello: De goede ziel en Het zwarte geitje: twee vertellingen. SkekelyLulofs: De hongertocht. Fransch romans: Duhamel: Chronique des Pasquier. I: Le notaire du Havre. Lavedan: Avant l'oubli. 1: Un enfant rêveur. 2. Eer ire. Rolland: L'ame enchantée: 1. Annette et Sylvie. 2. L'été. 3. Mère et fils. 4. L'annonciatrice: 1. La mart d'un mon de; 2. L'enfantement. CURSUSSEN DER K. v. K. Het programma van de cursussen, ingsteld door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken is thans vastge steld als volgt: Cursus Spaansch door mevr. J. L. van SluysBarbiers, Vrijdagsavonds 2021 uur. Cursus Zweedsch door mevr. A. J. L. Boo gaard, Vrijdagsavonds 2021 uur. Cursus Handel en Recht door Mr. J. Ver- heus, Woensdagsavonds 20—21 uur. Cursus Warenkennis voor kruideniers door A. H. Hoefnagel. Donderdagsavond? 20! 21V2 uur. Cursus Boekhouden door G. Schellekens. Dond^rdagsavonds 2122 uur. De meening van anderen. Met de meening van anderen gaat het in ons leven eigenlijk precies als met de weers gesteldheid er zijn er die er zich totaal niets van aantrekken, er zijn er die er zich tegen wapenen, er zijn er die er een over dreven gewicht aanhechten en over vrijwel niets anders weten te praten en er zijn er die er een bijzonder behagen in scheppen om den storm te trotseeren. De wellevendheid doet ons tot op zekere hoogte rekening houden met de meenlne van anderen, met hun wenschen, hun verlangens, hun oordeel en veroordeel. Maar waar de intimiteit van den huiselij- ken kring begint daar houdt maar al te vaak de wellevendheid op! Het komt zeer zelden voor dat alle leden van een en hetzelfde huisgezin eenzelfde standpunt huldigen ten opzichte van onver schillig welke kwestie ook Zooveel hoofden zooveel zinnen zegt het spreekwoord en in de meeste huishou dens wordt dat dag aan dag bewaarheid Hoe staan wij tegenover onze huisgenoo- ten. tegenover hen die ons het allernaast zijn. wanneer het gaat om een verschil van meening? Het gebrek aan onderlinge waar deering is in het hedendaagsche maatschap pelijk leven een ontbindende factor, welke niet nalaat ook en vooral op het huiselijk leven een ongunstigen invloed uit te oefe nen. Het waardeeren van een meening die lijn recht ingaat tegen de onze is wel een zeer moeilijke opgave, maar een opgave waar van de oplossing do moeite waard is. Willen wij echter tot deze waardeering ge raken dan dient hieraan eerst iets anders vooraf te gaan en dat andere is een ernstige wil tot begrijpen met een vooropgezette wel willendheid waar het gaat om het stand punt van den ander. Hoevee] bittere wrok en opstandigheid zouden niet kunnen worden vermeden wan neer de ouders van de rijpere jeugd zich de moeite zouden willen getroosten de vaak on bekookte en toch zoo ernstig en eerlijk be doelde uitingen van hun kinderen te willen beoordeelen met vooropgezette welwillend heid. Hoeveel misverstand en verdriet zou niet voorkomen kxinnen worden wanneer de jeugd de beweegredenen zou trachten te ver staan van datgene, wat zij als zwaartillend heid. bemoeizucht of onwil van de zijde der ouderen meent te ondervinden. Hoeveel huwelijksgeluk zou niet onge schonden en gaaf bewaard blijven wanneer echtgenooter. onderling wat meer moeite de- deden elkanders standpunt te benaderen, althans te begrijpen. Datgene te eerbiedigen wat wij zelf niet kunnen aanvaarden, ziedaar de ware gemeen schapszin. Zoovelen meenen dat zij hun waardigheid, hun persoonlijke vrijheid en hun overtuiging prijsgeven met een trachten naar waardee ring van het standpunt van den ander. Niets is minder waar. Het kennis nemen en doorgronden van an dermans meening kan ons eigen inzicht slechts ten goede komen en verruimen. Alleen overtuiging getoetst aan anderer inzicht heeft blijvende waarde. En daarom laten wij in het dagelijksche leven een beetje ruimte laten voor de mee ning van anderen. AMY GROSKAMP-TEN HAVE. - AanvangSeizoen 1936-'3715 October Spreekuur dagelijks van 11-12, 2-5 en 7-9 uur. Schagchelstr. 29, Telef. 10806. ja N.V. DANSACADEM1E G. MARTIN ZONEN HAARLEM AMSTERDAM BUSSUM HILVERSUM (Adv. Ingez. Med.) R.K. PROVINCIALE KIESKRING „VELSEN". HAARLEM Zaterdag Heden wordt in hotel „De Leeuwerik" alhier een algemeene vergadering gehouden van de R.K. Provincialen Kieskring „Velsen". De Eerw. Heer Henri de Greve zal spreken over: „Onze positie in deze moeilijke tijden" terwijl een voordracht moet worden opgemaakt voor de vacature bestuurslid Kamercentrale Haar lem. „OM DE RONDE TAFEL" (FAMILY AFFAIRS) In de besprekingen van „Family Affairs", naar aanleiding van de opvoering door het De Boer—van Rijk ensemble in den Amster- damschen Stadsschouwburg door de verschil lende critici is bijna unaniem de opmerking gemaakt, dat het wenscheiijker zou wezen als het tooneelstuk „Family Affairs" een Neder- landsche titel zou hebben gekregen. Mevr. Esther de Boer—van Rijk en haar regisseur, Nico de Jong hebben daarom be sloten het stuk in den vervolge te doen op voeren onder den titel „Om de ronde tafel". Het De BoerVan Rijk ensemble zal het stuk dan ook verder in den lande onder dezen naam spelen. BEDRIJFSRAAD VOOR HET BLOEMBOLLEN BEDRIJF. Dezer dagen kwam te Lisse de bedrijfsraad voor het bloembollenbedrijf voor het eerst in vergadering bijeen. De bedrijfsraad, welke in opdracht van den minister van sociale zaken was bijeen geroepen door den heer Th. X. van Rijn te Lisse, werd door dezen geïnstalleerd. De raad maakte een rooster op, volgens welke de leden achtereenvolgens telkens voor een jaar als voorzitten zullen optreden. Voor de eerste maal treedt als voorzitter op de heer Th. X. van Rijn te Lisse en als tweede voorzitter de heer A. J. Loerakker te Haarlem. Op voorstel van verschillende le den werd tot secretaris benoemd de heer W. Th a. van Beek te Haarlem. Voorts werd de begrooting voor 1937 vast gesteld. Een commissie werd samengesteld om en kele belangrijke aangelegenheden, met na me de kwestie van de werkloosheid, de loon- bijslag e.d. nader te bezien en zoo mogelijk tijdig eventueele voorstellen dienaangaande aan den bedrijfsraad voor te leggen

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 9