H.D.* H VERTELLING Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT D I y S D A G 29 SEPTEMBER 19.% HAARLE M'S DAGBLAD' VOORDEN— IPOLITIERECHTER—I Besluiten van den L.T.B. Gevonden voorwerpen. Zeer veel menschen beschouwen een gevon den voorwerp als een geschenk dat hun in den schoot geworpen wordt en beschikken daar over. als ware het hun wettig eigendom, wat natuurlijk onjuist is. maar bovendien zijn er menschen. voor wie het begrip gevonden bui tengemeen rekbaar is en zoo was er eens een man. die een vloermat, door een huisvrouw even voor de deur gelegd, omdat ze dat voor werp wilde kloppen, als een gevonden voor werp meenam. Eenzelfde mentaliteit had de man, die zich thans voor den rechter moest verantwoorden wegens het vinden van een hond. Omdat dit dier, zooals hij zei, maar een bewijs daarvoor werd niet geleverd, hem op straat was nageloopen, had hij het maar 111 huis genomen en gewacht tot de eigenaar zou komen. Mogelijk ware die redeneering opge gaan. als hij een paar dagen later niet met den hond naar iemand toe was gegaan om te vragen of deze hem wilde koopen, daarbij be werende. dat hij het dier van de geboorte af had opgekweekt, terwijl hij nog vertelde, dat hij gedacht had een rashond te hebben, maar zich daarin had vergist. Dat zou hem dan ook niet meer gebeuren, want in den vervolge kocht hij geen hond zonder stamboom. Hij kreeg een rijksdaalder voor het dier, dat spoedig daarop weer van eigenaar verwissel de, want het werd bij ruiling van auto's op een oude Essex toegegeven. Toevalligerwijs echter werd de hond weer door zijn oorspronkelijken eigenaar ontdekt en zoo kwam men via de Essex weer bij den hondenvinder, die nu een heel verhaal deed om zijn goede trouw aannemelijk te maken, maar daarin niet slaagde. Ongelukkigerwijs had hij geen schoone lei en dat maakte, dat de officier van justitie meer aan honden vangen dan aan vinden dacht en een maand gevangenisstraf eischte. De rechter vond het geval ook ernstig genoeg voor gevangenisstraf, doch verminderde de maand tot 2 weken. Was bij de vorige zaak twijfel aanwezig of van vinden gesproken kon worden, bij de tweede was dit niet het geval. Een oude dame had op den Rijksstraatweg een harer diaman ten oorknoppen verloren en omdat die dingen Iemand niet naloopen, mag men aannemen, dat een meisje werkelijk dat sieraad vond. Ze bracht het bij haar moeder en die deed er geen aangifte van bij de politie. Omdat ze echter met één oorknop niet veel kon begin nen, liet ze er een ring van maken, wat haar vijf gulden kostte, maar het huishoudelijk budget kon die uitgave niet lijden en daarom ging de ring naar Öome Jan, die er weer vijf gulden voor gaf. zoodat de juffrouw toen pre cies zoo ver was als vóór de vondst. Ongeluk kig voor de juffrouw was Oome Jan goed be vriend met de politie en zoodoende ging die belang in den ring stellen, omdat ze wist van 't verliezen van den oorknop en zoodoende kwam de. juffrouw voor den rechter. De of ficier van justitie was, gezien het overigens goede gedrag der juffrouw en het feit. dat het hier werkelijk een gevonden voorwerp betrof, milder gestemd dan tegen den hondenvinder en eischte een voorwaardelijke gevangenis straf van 6 weken. De politierechter voelde daar ook wat voor, doch wil eerst nog eens zien, wat de reclas- seering van de juffrouw zegt, zoodat een rap port zat worden aangevraagd. Weer een steuntrekker. Een metselaar kon, ondanks zijn vakbe kwaamheid. geen werk vinden en was zoo doende op steun aangewezen. Die steun was niet groot en hij probeerde, door anderen ge holpen, of hij als caféhouder aan den kost kon komen. In 't cafébedrijf is het echter ook al misère en de man kwam weer bij Maat schappelijk Hulpbetoon, nadat hij het café verlaten had. dat hem niets had opgeleverd dan schuld. Van de steungelden schuld af te betalen is al heel moeilijk en daarom zocht zijn vrouw werkhuizen op, waar ze een paar gulden in de week verdiende, welk geld, zoo verklaarde zij. gebruikt werd om de schuld af te doen. De man gaf echter aan de steun- commissie de bijverdiensten van zijn vrouw niet op en daarvoor had hij zich thans te ver antwoorden. De officier van justitie was van meenmg, dat de heele steunregeling op losse schroeven gezet zou worden, als men maar steun kan trekken en er iets bij verdienen, zonder daar van opgave te doen. Dit moet met kracht wor den tegengegaan en daarom eischte de offi cier 6 weken gevangenisstraf. Mr. W. de Rijke was het met den officier eens. dat het verzwijgen van bij-inkomsten niet goed was en de steunregeling ondermijnt, maar hier waren volgens den verdediger toch veel verschoonende omstandigheden en daar zijn cliënt iemand was van een voorbeeldig gedrag, pleitte hij een voorwaardelijke straf. De politierechter ging er mee accoord en gaf een maand voorwaardelijk. SCHRIJVERS GETUIGEN TEGEN DEN OORLOG. Op Woensdag 28 October belegt de Jonge ren Vredes Actie in de groote zaal van het Concertgebouw te Haarlem een zoogenaamden „Schrijversavond", een grooten openbaren ge tuigenisavond waarop door schrijvers van ver schillende politieke en godsdienstige gezind heid het woord zal worden gevoerd. De schrijfster Elisabeth Zernike en de schrijver Maurits Dekker hebben zich reeds bereid verklaard om op dezen avond te komen spreken, terwijl nog zijn aangezocht de schrij vers A. Viruly, Lodewijk van Deysel en Garmt Stuiveling. In dezen tijd van steeds toenemende oor logsdreiging is het een zeer verheugend tee- ken. dat talrijke schrijvers krachtig stelling nemen tegen den oorlog. Het is van groot be lang, dat de stem van deze schrijvers overal in het land gehoord wordt. Daarom besloot het landelijk bestuur der J.V.A. tot het orga- niseeren van bovengenoemden avond. DE BLOEMENDAALSCHE ZEEWEG. Bij de samenkomst van den Bloemendaal- sche Zeeweg met den Boulevard is een ge vaarlijk verkeerspunt, omdat even daarvóór het in het midden van den Zeeweg gelegen rijwielpad eindigt, waardoor de wielrijders genoodzaakt zijn den rijweg te kruisen. Bovendien is het. door het gemis van een goede verlichting, zelfs voor rer olaatse be kende automobilisten, komende van "len Bou levard, des avonds bezwaarlijk den goeden weg te houden, waardoor het reeds meerma- Ine is gebeurd, dat zij met hun auto op het middenpad terecht kwamen. Ir. verband hiermede heeft de A. N W. B tot het Gemeentebestuur van Bloemen daal het verzoek gericht, het aanbrengen van een asverkeersstreep, alsmede van een goede verlichting te willen bevorderen. Verdere resultaten van de Jaarvergadering. De vergadering van den R.K. Diocesanen Land- en Tuinbouwbond in „St. Bavo" te Haarlem werd Maandagmiddag om ongeveer half drie voortgezet. Aan de orde waren toen de voorstellen der afdeelingen en kringen. Na heropening van de vergadering verwel komde de heer Groen den algemeenen voor zitter van den L. T. B„ den heer G. W. Kampschoer. dien hij met zijn herkiezing gelukwenschte. De heer Kampschoer zeide na rijp geraad de functie van algemeen voor zitter opnieuw te aanvaarden. (Applaus) Spr. aanvaardde het voorzitterschap onder Gods zegen met de hoop. dat eindelijk ver- belering in den benarden toestand moge ko men. Het voorzitterschap over den middagver gadering lag in handen van 'den heer Kamp schoer, die Mr. van Haastert, secretaris van den Katholieken Nederlandschen Boeren- en Tuinders Bond, en Mr. Schaepman, rechts kundig adviseur van den L.T.B., welkom heette. Pater Alexander o. m. cap., drong in een kort woord aan op het degelijk ter hand ne men van de kernvorming. De behandeling der voorstellen eischte ver der een geheelen middag op. Honderd acht en dertig voorstellen waren ingezonden, doch daar het hoofdbestuur voorzag, dat deze toch niet allemaal goed behandeld konden worden, besloot men de meest prlncipieele te behan delen en de vakbelangen over te laten aan de vergaderingen der vakbonden, die ten spoe digste belegd zullen worden. Bij de behandeling der voorstellen stond men, (gelijk wij gisteren reeds gemeld heb ben), stil bij het voorstel van den kring Lei den om den boerenvakbond van den L.T.B. vertegenwoordigd te krijgen in het bestuur van den Katholieken Nederlandschen Boeren- en Tuindersbond. Het prae-advies van het hoofdbestuur, dat betoogt dat zulks niet te verwachten is. maar dat de vertegenwoordi gers van den L.T.B. in het bestuur van den K.N.B.T.B. de gelegenheid hebben-gebruikt om- de boerenbelangen te behartigen, werd aan vaard. Betreffende de wenschen nopens het Bonds orgaan zette mr. Van Haastert uiteen, dat het niet mogelijk is om aan de verlangens van alle soorten boeren en tuinders te vol doen in het weekblad, dat toch al het groot ste in omvang is. De voorzitter voegde hier aan nog toe, dat het hoofdbestuur zich. ge zien de"verdeelde stemming, ernstig moet be raden alvorens tot het uitgeven van een eigen L.T.B.-orgaan over te gaan. De voorzitter spoorde de aanwezigen aan om er bij hun. veilingen op aan te dringen, dat de groep .veilingen" alle berichten aan alle or ganen doorzendt. Westland stelde, voor het stichten van een T.B.C.-fonds. wat het hoofdbestuur aanleiding- gaf om te besluiten tot het instellen van een eno.ucte Het resultaat hiervan zal t.z.t. wor den bekend gemaakt. Met betrekking tot de voorstellen ten aanzien van verlenging der vaste lasten uitte de heer Van der Weyden dc vrees, dat riu na een halfslachtige deflatiepolitiek thans een halfslach tige devaluatiepolitiek door de regee- ring zal worden gevolgd. In verband met de vaste lasten en de rentabiliteit achtte spr. verhooging van de prijzen voor den producent noodig en in verband met de stijging van de waarde van den grond drong spr. met klem op een executieregeling aan. Burgemeester De Bier van Obdam, zeide dat hij het met den heer Van der Weyden niet eens is, omdat op het oogenblik niet over de vaste lasten kan worden gesproken. Spr. had het volste vertrouwen in het hoofdbe stuur van den L.T.B. De voorzitter zeide, dat de hoofdtrekken van het wetsontwerp nopens de regeling van de pacht, dat op de agenda van de Tweede Kamer staat, bevredigend zijn. Het verlaten van oen gouden standaard helpt het probleem van de vaste lasten naar de meening van het hoofdbestuur niet uit de wereld. In het alge meen ging het hoofdbestuur met den heer De VERTRAGING. (Nadruk verboden). Ongeduldig liep Jim het kleine perronne tje op en neer. Nog vijf minuten en hij zou Mary weer in zijn armen kunnen sluiten, na een afwezigheid van twee jaar, welke zij voor haar gezondheid in het buitenland had door gebracht. Een paar maal had hij haar in dien tijd bezocht en hij was best over haar te spreken geweest, best! De rust deed haar goed, en zienderoogen knapte zij op, zooals zij hem nadien ook telkens schreef. Nu was zij geheel genezen en zou zij weer thuis ko men. Gemist had hij haarontzettend! De weken waren omgekropen, in het aardige zonnige huisje, waar hij nu geheel alleen woonde. O zeker, hij had bij zijn familie kun nen logeeren, dien tijd, maar hiervoor voel de hij weinig. Hij was nu eenmaal een stille in zichzelf gekeerde jongen, die het liefst al leen gelaten werd als hij verdriet of zorgen had. En verdriet had hij gehad! Weinigen eseften dan ook, wat het voor hem be- teekende. nu Mary weer bij hem terugkwam. Hij had haar willen halen uit het buiten land. maar zij had hem geschreven, dat hij het niet moest doen. De reis was toch al zoo ongezellig en het weerzien stelde zij zich het heerlijkst voor aan het leuke, kleine station netje van hun woonplaats.... En nu stond Jim daar. en.wachtte. Hij stond er alleen, terwijl in zijn huisje de geheele familie vereenigd was om de jonge vrouw met bloemen te verwelkomen, als zij aan den arm van haar man haar wo ning weer zou betreden. Zenuwachtig tuurde Jlm In de verte. Die treinwaar bleef die trein nu toch! Hij raadpleegde zijn horloge Ja zeker het was Mid. hoogste tüd! Daar kwam de stationschef err 'oe .,U zult nog vijf minuten geduld moeten hebben, meneer Brown", sprak de man vrien- AanvangSeizcen 1936-3715 October Spreekuur dagelijks van 11-12, 2-5 en 7-9 uur. Schagchelstr. 29, Telef. 10806. /tóKk N V- dansacademie G. MARTIN ZONEN HAARLEM AMSTERDAM BUSSUM HILVERSUM (Adv Ingez. Med.) Boer accoord. Met spanning wordt afgewacht wat thans' de voorstellen der regeering zul len zijn. Ten aanzien van het executievraag- stuk zal het hoofdbestuur uiterst waakzaam zijn. De voorzitter zeide: Wij moeten komen, tot een toestand, waarin het land- en tuinbouwbedrijf weer loonend wordt. Een redelijke prijsstijging is dus verantwoord. Zoo lang deze niet heeft plaats gehad, zal steun aan land- en tuinbouw noodig blijven. Tegen onredelijke prijsverhooging moet echter met klem worden gewaarschuwd". Hierop volgde de bespreking van de voor stellen over kwesties waarover reeds actie is gevoerd of waarover voorzieningen worden voorbereid. Na ds rondvraag werd de drukbezochte bij eenkomst door den voorzitter gesloten met een woord van dank aan de voorzitters van afdeelingen en kringen voor den in het ver leden verrichten arbeid. Wanneer wij, aldus spr., in de afdeelingen onderrichtend werken, kunnen wij allen, die nog niet tot den L.T.B. zijn toegetreden, voor deze principieele or ganisatie winnen. Spr. hoopte, dat door gemeenschappelijken arbeid veel voor den boeren- en tuinders- bond zou kunnen worden tot stand gebracht. HAARLEM'S TOONEEL. Na afloop der voorstelling van Haarlem's Tooneel op Vrijdag 2 October as. gespeeld wordt „De weg naar het Geluk" zal de re gisseur, de heer Joh. Kaart Jr., gehuldigd worden in verband met het feit dat dit het 25e door hem voor deze Vereeniging gere gistreerde stuk is. De huldiging zal te ongeveer 11 uur n.m. plaats vinden. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Handschoen en ceinturen, actentasch met inhoud, stuk van gebit, heerenhoed, porte— monnaie met inhoud, kinderringetje. Politie bureau Smedestraat; autoped, v. Dortmund, Slachthuisstraat 82; beursje met inhoud, Kil- lian, Amsterdamschevaart 58 rd.; gouden bril, Taxi-standplaats, Rinnegomlaan, Aerden- hout; emmer. Antonisse, Nassaulaan 49; ge wicht. Boek. Zijlweg 4rd.: hond, v. Huisstede, Wilgenstraat 104; damesarbandhorloge, Boll, Jan Kostelijklaan 12 te Velsen: hond. Kruuze, Tetterodestraat 104; hond, Datama, Lelie straat 40; damesjas. Witkamp, v. Zeggelen- straat 84; kleedje, Prent, Nijlstraat 25, zak mes-, klein. Brouwersstraat 15 rd.; oorbel, Rob, Javastraat 30; uniformpet, v. Aanholt, Olmenstraat 26rd.; rijwielplaatje, Storm de Jong, Maxwellstraat 10; rijwielplaatje, Buri, Rembrandlaan 16 te Heemstede; rol schuur- lihnen. Habig,. Gasthuislaan 168; kindèr- taschje met inhoud, Koopman, Gasthuislaan 140; zak met brood, Schuk, De Witstraat 22; zeemen lap, Verbeek, N. Kruisstraat 3; dek zeil, Beenders, Oranjeboomstraat 54. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-N. TELEF 6 7 2 6 va na f - met garantie, pijn- vdHal OQ' i0QS trekken inbegr. BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen van 9—12 en 14 uur. Zaterd. 912 uur Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 79 u. Adv. Ingez. Med.) delijk. „De trein waarop u wacht, heeft en kele minuten vertraging". Jim smoorde een verwensching en staarde nerveus langs de gladde ijzers. Een angstig, zenuwachtig gevoel bekroop hem. „Als er eensals die treinHij sprak zijn gedachte niet uit, durfde ze niet uit te spreken, doch het liet hem niet meer los. het angstgevoel. Weer kropen vijf minuten voorbij. Jim stapte het bureau van den chef binnen. .Crosse!" sprak hij in zijn agitatie den man tutoveerend ..Crosse, weet je niet wat er met dien trein is?" „Met dien trein? Wel, niets natuurlijk! Alleen, dat hij een verliefden jongeman wat lang laat wachten op zijn vrouw!" „Verkoop nu geen onzin! Er is nooit een trein te laat. en Opeens ratelde de te lefoon, terwijl de telegraaf plotseling uit alle macht begon te werken. Jim zag het gelaat van den stationschef doodsbleek worden, terwijl de man, die het telegraaftoestel bediende, een luiden kreet slaakte Jim wankelde op zijn beenen. Dus tochdus tóch „Ja", hoorde hij als van héél uit de verte de stem van den chef, zenuwachtig en ge smoord, „ja dus.over enkele minuten na dere bijzonderheden.,., goed. Wat? O, juist de oorzaak verkeerde wisselstaydnéé!" De stationschef smakt den hoorn op het toe stel en draaide zich met een ruk om. „Trein 527 verongelukt tusschen East- Castle, en hier! Verscheidene dooden en zwaar gewonden. Ontelbare lichtgewonden"... Jlm wankelde. Het was alsof er iets in zijn hersens knapte. Hij wilde de deur uitrennen, doch bleef als vastgenageld staan, toen we derom het telegraaftoestel begon te werken. Als waanzinnig staarde hij naar den man, die het bediende. Hij hoorde namen. Jones. Tompkins. Clark. Hij slaakte een luiden kreet.greep zich vast om niet te vallen. Dan stormde hij het perronnetje af, en sprong in zijn wagen, die buiten voor het station stond te wachten Eén enkele greep, en. voort vloog hij. Eerst naar huls. waar de familie hem wacht te.... Néén niet hèm bedacht hij own? haar. Hij vloog over den weg. Eensklaps zag hij van den tegenover- NIEUWE HAARLEMSCHE KUNSTKRING. Het bestuur van den Nieuwen Haarl. Kunst kring deelt ons mede. dat het voor haar e.v. voorstelling op 16 en 17 November e.k. de keus heeft laten vallen op „Charlotte" (The Old Maid), door Zoé Akins, het Engelsche tooneelspel, waarmee het Nieuwe Schouw- tooneel in Amsterdam thans avond aan avond een groot succes oogst. De in uitzicht gestelde Cabaretavond zal 5 November e.k. in de Gem. Concertzaal plaats vinden. Het belooft een zeer bijzondere avond te worden. De conférencier Paul Ostra zal met verschillende artisten, w.o. Eline Pisuisse, Jean du Béla e.a., het vroolijke gedeelte van den avond verzorgen, met Joop de Leur aan den vleugel. Het verdere muzikale gedeelte zal door een band van 10 man worden verzorgd. Het Ballet van Tilly Sylon zal op zeer origi- neele wijze aan dezen avond medewerken waardoor het geheele programma bijzonder aantrekkelijk wordt. Het bal, waarmede de avond besloten wordt zal, mede daardoor, ook voor de „kij kers" bijzonder amusant zijn. Een speciale zaalverlichting en -versiering zal worden aangebracht. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE OP WOENSDAG 30 SEPT. Progr. I Hilversumll (Huizen.) Progr. n Hilversum I. Progr. III: 8.-Qeulen. Concert door het Wartel Rastzke Orkest. 8.02 idem, „Kalender- blatt". Tijdsein. Weerbericht. Waterstandbe- richt. 8.30 idem. Gymnastiek voor de vrouw. 8.45 Diversen. 10.Deutschlandsender. Gym nastiek voor de huisvrouw. 10.50 Deutschland sender. Voor de kinderen. 11.20 Parijs Radio. Populair concert o.lv. Maurice André. 12,20 Keulen. Concert. Verzoekprogramma. 1.20 Brussel Vlaamsch. Gesproken Dagblad van het N.I.R. 1,35 Keulen Concert m.m.v. Rudi Eisenberg, bariton. 2,20 idem.. Mededeelingen. 2,35 Idem Vervolg concert. 2,50 Parijs Radio. Concert o.l.v. Henri Tomasi m.m.v. Pauline Goeon, piano. 4.20 Parijs Radio. Gramofoon- muziek. 5.20 Brussel Fransch. Modekroniek. 5.25 Brussel Fransch Het Omroeporkest o.l.v. Paul Douliez, speelt Amerik. populaire mu ziek. 6.20 Keulen. Sonate in fis kl. t. op. 2 van Brahms, door Hans Hass, piano. 7.50 London Regional. Pianorcital door Solomon. 8.20 Be- romünster. Chopin", romantische Operette met muziek naar Chopin, Wereldpremiere. 10.20 Weenen, Nieuwsberichten. Weersverwach ting. 10.30 idem. Populair Concert. 11,25 idem. Nieuwsberichten. 11,50 idem. Vroolijk Pro gramma. Programma IV: 8.— Brussel Vlaamsch, Gymnastiekles. 8.20 idem. Tijdsein, Gramo- foonmuziek. 8.30 idem. Kroniek van den dag. 8.40 idem. Gramofoonplaten. 8.45 idem. Ge sproken Dagblad van het N.I.R. 9.idem. Gra mofoonmuziek. 9.30 Diversen. 10.35 Droittwich. Korte Gods dienstoefening. 10.50 idem. Tijdsein van Green wich. Weerbericht. 11.05 idem. Orgelconcert door Quentin Mac Lean. 11,35 idem. Gramo- foonmuziek. 11,50 Londen Regional. Charles Manning en zijn orkest. 12,50 Droitwich. Gramofoonmuziek. 1.20 idem. Het Birming- hamsch Hippodrome Orkest o.l.v. Harry Pell. 2.25 Londen Regional. Hea BBC Welsh Orkest .o.l.v. Hansel Thomas. 3.20 idem. Owen B. Ho well. „Through the clear, Ether Silenty. 3.35 idem. Gramofoonmuziek. 4.20 idem. Charles Ernesco met zijn kwintet en Webster Booth. 5.05 idem. Gramofoonmuziek. 5,35 Droitwich. Het BBC-dansorkest o.l.v. Henry Hall. 6.20 Di versen. 7.00 Droitwich. Het Leslie Bridgewater Kwintet. 7.35 Droitwich. Een avond in ,.The Red Sarafan". 8.20 London Regional. Eric Si- day met zijn orkest in „I've got to have music" 8.45 idem, Promenadeconcert in Queens Hall. 9.50 idem. Het Walford Hyden Magyar Or kest. 10.40 idem. Weer- en Nieuwsberichten. 10.50 idem Bram Martin en zijn dansorkest met Gene Crowley. Programma V; Van 8.v.m. tot 7.nam. Diversen. 7.Eigen Gramofoonplatenconcert; Duitschland-Tirol. 1. Deutschmeister Regi- mentsmarsch, Groot orkest; 2. Kuckuck, Minnsh Reverelli. 3. Steyer Landler, Tiroler kapel; 4. Die Mühle in Schwartzwald, Dajos Bela. 5. Armamirl, Minnah Reverelli; 6. Le- gernsee Landler, Tiroler kapel; 7. De Neuren- berger Speeldoos. Pierre Palla; 8. Verschiedene Schweitzer Jod'ler, Minnah Reverelli; 9. Uberall san d'Laden zua, Tiroler Kapel; 10. Ein Lied aus meiner Heimat, Richard Tauber; 11. Bei uns Dachauer, Minnah Reverelli. 12. Haushammer Schuhplattler. Tiroler Kapel: 13. Unsere Marine. Harmonie Orkest: 14. Dort wo die Walder grüh'n Gitta Alpar; 15. Kirch- weih Schottisch, Tiroler Kapel; 16. Bayerische Volkstanze, Tiroler Kapel; 17. Feuert Los! Groot orkest; van 8.— tot 12.— Diversen. stelden kant een bekenden wagen aanko men. Wie?O. ja, zijn zwager Een broer van zijn vrouw. In razende vaart passeerde hij hem. Wat? Hij riep iets. Beduidde hem te stop pen, enlachte. Hij lachte! Jim gaf vol gas. De andere wagen keerde en reed hem achterop. Eindelijknog één straat Met een ruk stond hij stil, opende het portier en sprong uit den wagen. Hij wilde de deur openen, doch deze week inmiddels, als door een onzichtbare hand, envoor hem stond stralendMary! Zijn vrouw! Als een blok viel Jim neer Even later kwam hij bij op den divan, waar Mary angstig, over hem heen gebogen stond. „Vröuwtje!" stamelde hij, „vrouwtje. Ma ryis het heusch waaris het werke lijkheido, ik „Ja. mijn jongen, het is werkelijk waar! Maar moet je daar nu zóó van schrikken, malle vent!" Jlm kwam overeind. „Maar lieve help wéten jullie dan nog niets? Hoe kan dat? Wéten jullie dan nog niet, dat de trein Jouw trein, Mary, verongelukt is?" Op dat moment kwam John binnen, Ma ry's broer Tranen stonden in zijn oogen. Zwijgend drukte hij allen de hand, terwijl hij Mary met een dankbaren blik in de oogen keek. „John!" stamelde Jim ontroerd, „wist jij dan. kerelheb jij dan... „Ja, jongen.... ik was met mijn wagen juist in East-Castle, toen ik mij herinnerde, dat Mary's trein daar over vijf minuten zou aankomen. Ik heb haar toen afgehaald en met mij" wagen verder naar hier gebracht. ■Jij was nèt weg. naar het station. t.oen wij hier aankwamen. Daarom reed ik jouw daar straks tegemoet naar het station. Ik dacht, dat je er misschien kwaad om zou zijn. nu •e daar voor niets stond te wachten, en ik Marv had gehaald in plaats van jij! Maar je reed zoó hard. dat ik je niet meer kon In halen. Toenontmoette ik een kennis, die het my vertelde.O, het is vreeselijk! Het rijtuig, waar Mary inzat, toen ik haar :n East-Castle afhaaldeis totaal ver winter* Dien lazen de krant de namen der overledenenzeven en veertig waren fcul/tQuwstUtiifi. Antwoorden. Antwoorden kunnen wij verdeelen in: ant woorden die wij geven en antwoorden die wij krijgen en van beide categoriën bestaat ieder antwoord in dupio: het antwoord zooals het bedoeld wordt en zooals het opgevat wordt. Er zijn natuurlijk antwoorden die zoo over duidelijk zijn dat zij niet vatbaar zijn voor misverstaan, maar dit soort is gewoonlijk onvriendelijk en op de kant van onwellevend af. Als er door een antwoord een misverstand ontstaat, en dat zien wij dagelijks om ons heen gebeuren, dan kan dit liggen aan de wijze waarop het antwoord gegeven werd. Degene die ervan overtuigd is een onvrien delijk antwoord te zullen krijgen krijgt vast en zeker iets onplezierigs te hooren omdat de geest, er op ingesteld, iets onvriendelijks te hooren, niets anders vermag te hooren. Wanneer het klankbord valsch is afgestemd klinkt ieder muntstuk onzuiver. Het meest feilloos gespeelde muziekstuk komt niet tot zijn recht op een valsch en ontstemd in strument. Zoo worden ook de vriendelijkste bedoeling en de hartelijkste stembuiging misverstaan door een geest, ontstemd door vooringeno menheid. En wanneer herhaaldelijk onze goede bedoelingen worden misverstaan, voe len wij ons al spoedig onbegrepen. Er dwalen heel wat onbegrepen zielen rond door het aardsche tranendal, menschen (heusch niet alleen vrouwen!) die het o zoo goed bedoelen maar die er nimmer in schij nen te kunnen slagen anderen ervan te over tuigen hoe goed zij het eigenlijk wel bedoe len. En naast deze onbegrepen zielen dwaalt een andere categorie rond dat zijn de ver ongelijkten. wier ziel onophoudelijk wordt gekwetst door de uitingen van anderen. Deze twee gezelschappen met elkaar (hun overstelpende talrijkheid maakt het alleen nog maar een beetje erger!) hebben al heel wat narigheid en verdriet in de wereld ge bracht. Narigheid en verdriet welke laten wij het maar dadelijk zeggen niet alleen best gemist kunnen worden maar die ook totaal overbodig zijn, omdat wij ze kunnen ver mijden op een wijze zoo simpel, zoo verbluf fend eenvoudig dat wijheelemaal niet op dat idee komen en het gewoonlijk veel ver der en veel dieper zoeken. Wij wanen de oplossing van heel wat mis verstand uiterst moeilijk en ingewikkeld en zij ligt vlak vóór ons maar wij zien haar niet. Het middel ls niet moeilijk en wij kunnen het allemaal dadelijk toepassen. Het heet: vooropgezette welwillendheid, d.w.z. het on der alle omstandigheden veronderstellen van goede vriendelijke bedoelingen bij anderen, ook als de uitingen van die anderen anders lijken. Een beetje nadenken bij het formuleeren van de antwoorden die wij geven en een loetje toegeeflijkheid bij het beoordeelen van de antwoorden die wij krijgen, dat is de prak tische toepasing. Vooropgezette welwillendheid kan iedereen bij zichzelf aankweeken. Moeilijk is het niet. De voedingsbodem waarop dit plantje het best gedijt is: goede wil. Het groeit het voor spoedigst in de zon der warme menschelijke vriendelijkheid. Daar bloeit het met wonde- mooie bloemen en de vruchten zijn gouden appelen. De bloemen heeten: naastenliefde en de vruchten: Waardeering en onderling begrijpen. Zou het niet de moeite waard zijn? AMY GROSKAMP TEN HAVE. MAIL- EN LUCHTPOSTVERZENDING TOT 3 OCTOBER 1936. Nederl. Oost Indië, zeepost via Amsterdam p. Marn. van St. Aldegonde 30 Sept. laatste buslichting 3.25: mail via Genua 1 Oct. 1. busl. 3.25; vliegdierust AmsterdamBandoeng 30 Sept., 3 Oct. 1. busl. 3.25. Suriname, mail per Costa Rica via Amster- dem 2 Oct. 1. busl. 3.25; vliegdienst New York -Paramaribo 29 Sept., 2 Oct. 1. busl. 19.10. Aruba, Bonaire, Curasao. mail via Southampton 30 Sept. 1, busl. 10: mail en zee post via Amsterdam 2 Oct. 1. busl. 3.25: vlieg dienst New YorkLa GuyaraPort of Spain 29 Sept., 2 Oct. 19.10. Amerika (Vereenigde Staten van Noord), via Cherbourg 29 Sept.. 2 Oct 1. busl. 19.10. Canada, via Cherbourg 2 Oct. 1. busl. 16.45. Argentinië, Brazilië, Uruguay. via Southampton 2 Oct. 1. busl. 6.via Genua 4 Oct. 1. busl. 3.25; vliegdienst DuitschlandZd Amerika 30 Sept. 1. busl. 11.40; vliegdienst FrankrijkZuid Amerika 3 Oct. 1. busl. 11.40. Chili, via Genua 4 Oct.. 1. busl. 3.25: vlieg dienst DuitschlandZuid Amerika 30 Sept. 1. gusl. 11.40; vliegdienst Frankrijk—Zuid Ame rika 3 Oct. 11.40. China, Hongkong, Japan via Siberië 1. busl. 18.30. Vliegdienst als Ned. Oost Indië. Philippijnen en Mautsjoerije, via Siberië 1 Oct. 1. busl. 18.30. Vliegdienst als Ned. Oost Indië. Irak (Mesopotamië), via Istanbul- Damascus 2 Oct. 1. busl. 3.25. Vliegdienst als Ned. Oost Indië. Palestina, via Istanbul—Beyrouth 3 Oct. 1 busl. 2.15. Vliegdienst als Ned. Oost Indië. Britsch Indië, via Brindisi 1 Oct 1. busl. 10.— Vliegdienst als Ned. Oost Indië. Ceijlon, via Napels 2 Oct. 1. busl. 10 Vliegdienst als Ned. Oost Indië. Penang en Siam. via Genua 1 Oct. 1. busl 2 15 Vliegdienst als Ned. Oost Indië. Singapore, via Genua 1 Oct. 1. busl. 3 25 Vliegdienst als Ned. Oost Indië. Egypte, via Brindisi l Oct. 1. busl. 10.—- via Napels 2 Oct. 1. busl. 10.—. Vliegdienst als Ned. Oost Indië. k Oost^ Afrika, via Marseille/Aden 1 Oct. 1. Vliegdienst als Ned. Oost Indië i Vnie ïia Southam'3ton Vliegdienst als Ned. Oost Indië Australië, via Toulon 1 Oct. 1. busl. 10.—.; via Napels 2 Oct. 1. busl. 10.—. Vliegdienst als Ned. Oost Indië. Nieuw-Zeeland, via Cherbourg—San Fran cisco 2 Oct. 1. busl. 19.10. Vliegdienst als Ned. Oost Indië.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10