Strenge maatregelen tegen prijsopdrijving. Waarom een egalisatiefonds noodig is. DINSDAG 29 SEPTEMBER 1936 HAARDE M'S DAGBESÖ 3 Goederen kunnen in beslag worden genomen. Maximumprijzen kunnen gesteld worden. Winkeliers moeten ook tegen hamsterenwaken. Ingediend is een wetsontwerp, houdende tij delijke maatregelen tot het tegengaan van prijsopdrijving. In de toelichting wordt gezegd: In verband met het door de re geering genomen besluit, den uitvoer van goud te verbieden, zal zijn reke ning te houden met een beweging in de wisselkoersen, die voor den gul den in nederwaartsche richting zal gaan. In hoeverre het prijsniveau daardoor zal worden beïnvloed is van tevoren niet vast te stellen. Ech ter moet men bedacht zijn op de mo gelijkheid, dat dientengevolge min der scrupuleuze lieden van de onwe tendheid van het publiek zouden ge bruik maken. en. door het opzetten van de prijzen of het achterhouden van voorraden, een normaal verloop van zaken zouden bemoeilijken. In het bijzonder dient er voor te worden gewaakt, dat niet de eerste levensbe hoeften en noodzakelijke gebruiksar tikelen aan een onevenredige prijs stijging zouden worden blootgesteld. Daarnevens is het wenschelijk ook de vergoeding, bedongen voor het verrichten van diensten en de huur van onroerend goed, waar het alge meen belang een prijsopdrijving niet gedoogt, tijdelijk onder controle te stellen. Het onderhavige wetsontwerp beoogt dit doel te bereiken door het in het leven roepen van enkele bepalingen, welke zich tegen ge dragingen als hierboven geschetst, richten. Art. 1 geeft den ministers van. Handel, Nij verheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij de bevoegdheid, regelend op te treden met betrekking tot de prijzen, welke, hetzij landelijk, hetzij plaatselijk, maximaal in den handel zullen gelden. Deze bevoegd heid omvat zoowel het in concreto vaststel len van algemeen geldende maximumprijzen als bijv. het bedrag of percentage, waarmede de prijs den in een vroeger tijdvak of op een vroeger tijdstip in rekening gebrachten ten hoogste mag overschrijden. De artikelen 2 en 3 geven overeenkomstige voorschriften ten aanzien van het verrichten van diensten en het verhuren van onroeren de goederen. Voor die gevallen waarin voor toepassing van de artikelen 1. 2 en 3 geen aanleiding bestaat, houdt art. 4 een algemeen verbod van prijsopdrijving in. Het artikel bedoelt uiteraard niet elke verhooging van prijzen tegen te gaan. doch wel de zoodanige, welke niet kan worden aangemerkt als een nood zakelijk uitvloeisel van den geschapen toe stand. Artikel 5 luidt aldus: 1. In de gevallen, waarin bij den burgemeester eener gemeente ge gronde verdenking bestaat, dat het bepaalde krachtens artikel 1 of bij artikel 4 wordt overtreden, kan hij de in zijn gemeente aanwezige, tot den voorraad der betreffende onder neming behoorende goederen van de soort, ten aanzien waarvan de ver denking van overtreding bestaat, zonder eenige formaliteit in bezit ne men. 2. Het bepaalde in het vorig lid vindt overeenkomstige toepassing ingeval geweigerd wordt, tot den voorraad eener onderneming behoo rende goederen te verkoopen, indien naar het oordeel van den burgemees ter, hetzij voor de weigering geen gegronde redenen bestaan, hetzij de weigering in strijd is met het door deze wet beoogde doel. 3. De op grond van de beide voorgaande leden in bezit genomen goederen worden door den burgemeester zonder verwijl op door hem te bepalen wijze ter beschikking gesteld ten behoeve van de bevolking of be paalde groepen der bevolking van zijn ge meente tegen prijzen, welke onderscheiden lijk de krachtens art. 1 geldende en voor zoover dit artikel geen toepassing heeft ge vonden de normale prijzen, niet te boven gaan. Schadeloosstelling. 4. De schadeloosstelling voor de in bezit genomen goederen door de gemeente te be talen, vtordt door een door den gemeente raad aan te wijzen schatter geschat. Zij be draagt in geen geval meer dan 90 procent van den hoogsten prijs, waarvoor de goede ren ingevolge- het vorig lid ter toeschikking kunnen worden gesteld. 5. De burgemeester en de door hem aan te wijzen ambtenaren zijn te allen tijde be voegd. de uitlevering te vorderen van de in bezit te nemen goederen. Zij. alsmede de hen op hun laste vergezellende personen, hebben te allen tijde vrijen toegang tot alle plaatsen, waar redelijkerwijze vermoed kan worden, dat zich de goederen bevinden. Wordt hun de toegang geweigerd of belemmerd, of wordt hun op aanmelding tot toegang niets geantwoord, dan verschaffen zij zich dien desnoods met inroeping van den sterken arm. 6. In woningen treden de ambtenaren en de hen vergezellende personen tegen den wil van den bewoner niet binnen dan op bijzon deren of algemeenen schriftelijken laste van den burgemeester, dan wel vergezeld van de zen. Van dit binnentreden wordt door hen proces-verbaal opgemaakt, dat binnen vier en twintig uren aan hem. wiens woning is binnengetreden, in afschrift wordt medege deeld. 7. Tot een inbezitneming, als bedoeld in dit artikel, wordt niet overgegaan, tenzij volgens door ons nader vast te stellen re gelen. de in lid 4 bedoelde schadeloosstelling vooraf is verzekerd. Het bepaalde in dit artikel is ten deele ont leend aan de wet van 3 Augustus 1914 'Staatsblad no. 351) tot aanvulling der ont eigeningswet ter voorkoming van vasthou ding en prijsopdrijving van waren. Bij het tweede lid kan worden op gemerkt, dat naar de meening van de regeering een ernstige poging van de zijde van het koopende publiek om goederen te hamsteren, in voor komend geval als gegronde reden zou kunnen worden beschouwd om den verkoop dier goederen te weige ren. Goederen moeten geprijsd zijn. Art. 6 lufdt: hij, die goederen, ten aanzien waarvan artikel 1 toepassing heeft gevon den, in het klein te koop aanbiedt of ver koopt, is verplicht, bij die goederen op voor het publiek duidelijk zichtbare wijze den pi*ijs dier goederen te vermelden. Dit artikel bedoelt de noodige openbaar heid te geven aan de prijzen, welke voor de te verkoopen goederen in rekening worden gebracht. Artikel 8 luidt: 1. Hij die handelt in strijd met het bepaal de bij of krachtens de artikelen 1, 2, 3 of 4, wordt gestraft met hechtenis van ten hoog ste zes maanden of geldboete van ten hoog ste zesduizend gulden. 2. Overtreding van het bepaalde bij artikel 6 wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste duizend gulden. 3. De feiten worden beschouwd als overtre dingen. De overige artikelen behoeven geen toe lichting. Het spreekt vanzelf, dat. gelijk ar tikel 10 bepaalt, de wet slechts een tijdelijk karakter draagt. „Coöperaties moeten de regeering steunen." In haar actie tegen prijsopdrijving en extra- groote inkoopen. Het secretariaat van den Centralen Bond van Nederlandsche Verbruikscoöperaties heeft een circulaire tot de bij hem aangesloten coöperaties gericht, waarin de coöperaties er op worden gewezen, dat zij aan een even- tueele ongemotiveerde prijsstijging niet mede behooren te doen. krachtens hun beginsel, dat hun gebiedt, de belangen van de verbruikers te behartigen. Aan de besturen wordt aangeraden, zoonoodig maatregelen te treffen, dat aan de leden geen abnormaal groote voorraden worden afgeleverd, terwijl eveneens moet worden voorkomen, dat de winkels door niet-leden zouden worden leeggekocht. De Coöperaties behooren er een eer in te stellen, de regeering bij te staan in de moeilijke taak, welke haar wacht. De bijeenroeping der Eerste Kamer. Indiening van één of meer wetsontwerpen. 's-GRAVENHAGE, 28 September. In over leg met de betrokken ministers heeft de voor zitter de Kamer op morgen, Dinsdagavond, bijeengeroepen met de bedoeling één of meer wetsontwerpen, welke inmiddels bij de Sta- ten-Generaal zullen worden ingediend, dien avond in de afdeelingen te doen onderzoeken en in openbare behandeling te brengen, bij aldien de genoemde wetsvoordrachten dien dag door de Tweede Kamer mochten zijn aangenomen Regeering verwacht geen groote fluctuaties. „Wij moeten onze vrijheid van handelen behouden". Het gouduitvoer-verbod. Ingediend is een wetsontwerp, houdende eenige voorzieningen in verband met de buitengewone omstandigheden ten aanzien van de wisselkoersen op het buitenland. De regeering zegt ter toelichting: De loop der omstandigheden heeft ten slotte ook Nederland gedwongen, den gouden standaard tijdelijk los te laten. De regeering heeft' een verbod van den uitvoer van goud moeten afkondigen. Het zal wel overbodig zijn. hierbij aan te teekenen, dat de regeering onverzwakt haar meening handhaaft, dat het welbegrepen en duurzaam belang van het land het best door het systeem van den internationalen gouden standaard gediend wordt, zoodat zij zich bij voorbaat bereid verklaart, tot het herstel van dat systeem hare volle medewerking te verleenen. De regeering wenscht thans echter het, zoolang de internationale mone taire verhoudingen zoo onzeker zijn als thans het geval is, ongewenscht zou achten, zich aanstonds aan een bepaalde goudpariteit te binden. Zoo lang niet de voornaamste wereldva luta's aan een internationaal mone tair systeem, gebaseerd op het goud gebonden zijn, ware een dergelijke band ook voor Nederland niet aan te leggen. Dit beteekcnt geenszins, dat de regeering belangrijke schommelin gen in de goudwaarde der zooeven be doelde valuta's verwaoht of waar schijnlijk acht. Het beteekent slechts, dat naar de meening der regeering, Nederland, onder de huidige omstan digheden, zich zijn vrijheid van han delen dient voor te behouden. Deze gedachtengang zou er toe kunnen leiden, geenerlei voorziening te treffen en den gulden, volgens de gebruikelijke termi nologie, zijn eigen waarde te laten vinden. De practijk der laatste jaren heeft intusschen boven twijfel gesteld, dat het beoogde dool op de aangegeven wijze niet zou worden be reikt. Verplaatsingen van de nog steeds be langrijke kapitalen, welke op korten termijn worden aangehouden, en speculatieve over wegingen kunnen een ongewenschten invloed oefenen en schommelingen in het leven roepen, die, in het belang van het bedrijfs leven. voor zoover mogelijk, dienen voorkomen althans beperkt te worden. Het hierbij aan geboden wetsontwerp strekt tot het scheppen van het instrument, hetwelk, naar het oor deel der regeering, niet zal kunnen worden gemist Geen benadeeling van vaste inkomsten en geen valuta-dumping. Volgens artikel 1 zal een fonds worden in gesteld met het doel buitenlandsche valuta's en goud te koopen en te verkoopen ten einde langs dien weg invloed uit te oefenen op den loop der buitenlandsche wisselkoersen, omtrent de prijzen, waartegen deze aan- en verkoopen zullen geschieden kunnen uit den aard der zaak geen definitieve gegevens a priori worden verstrekt. Zij zullen met de marktontwikkeling en in het algemeen met de monetaire verhoudingen op internationaal gebied samenhangen. Wel stelt de regeering er prijs op de verzekering te geven, dat met behoedzaamheid zal worden te werk gegaan, zoodat zoowel een onnoodige benadeeling van de z.g.n. vaste inkomsten a'.s het verwijt van valuta-dumping zal vermeden worden. Artikel 2 regelt de beschikbaarstelling van de middelen, waarover het fonds ter uitvoe ring van zijn taak zal moeten beschikken. Met een maximum van 300 millioent-'zal, naar aan te nemen is. kunnen volstaan worden. In verband met den aard der voorschotten ligt het voor de hand, de benoodigde gelden door de uitgifte van schatkistpapier te ver krijgen. Het schatkistpapier zal geplaatst kunnen worden in de open markt dan wel in onder pand aan de Nederlandsche Bank kunnen gegeven worden. De rente zal ten laste van het fonds ge bracht worden. In verband daarmede kan verevening van rente op de rij ksbegroo ting achterwege blijven. Crediethulp der Nederlandsche Bank. Artikel 3 opent voor de bank de mogelijk heid tot dit laatste haar medewerking te ver leenen. In hoever het wenschelijk of noodig zal blijken om in overleg met de Nederland sche Bank, voor het hierbesproken doel van haar crediethulp gebruik te maken ;al van de omstandigheden, in het bijzonder van den stand der geldmarkt afhangen. Waar het hier een rijksfonds betreft, zal de minister van financiën het beheer moeten regelen en het toezicht op dat beheer en de boekhouding moeten oefenen Publicatie van gegevens om trent het fonds zou het bereiken van het beoogde doel in ernstig gevaar brengen. Zulks is in alle landen waar dergelijke fondsen bestaan erkend. Een en ander is geregeld in artikel 4. Geen inwisseling van bankbiljetten tegen goud. Artikel 5 beoogt de bank tijdens de opschorting van den gouden stan daard tegen overigens niet waar schijnlijk massale aanvragen tot in wisseling harer biljetten te waarbor gen. Dit artikel luidt: de verplichting van de Nederlandsche bank tot be taling van haar biljetten is opge schort totdat daaromtrent nader bij de wet zal zijn beslist. Zooals vanzelf spreekt, zal de bank voor de verwisseling van haar biljetten in zilve ren munt ten behoeve van een goede ver zorging van den geldsomloop op denzelfden voet als tot dusver het noodige blijven ver richten Golflengtebespreking in Den Haag geslaagd. Doch uitvoering der overwogen maatregelen zal nog wel eenigen tijd duren. Van 23 tot en mei 26 September zijn be sprekingen gevoerd met de vertegenwoordi gers van de Europeesche onderteekenaars van het arangement, betreffende het ge bruik der zgn. lange scheepsgolven (150-160 kc/s) in den Atlantischen Oceaan, tot welke besprekingen de Nederlandsche P. T. T. ad ministratie het initiatief had genomen, in gevolge het verzoek tot haar gericht op de conferentie der U. I. R. te Ouchy in Juni jl. Deze besprekingen hebben geleid tot een bereidverklaring van de zijde der genoemde onderteekenaars. welke, indien ook de Ver- eenigde Staten en Canada, die eveneens het genoemde arrangement hebben ondertee kend. daarmede instemmen, de mogelijkheid van een oplossing van de golflengte moeiiijk- heid met Roemenië in den Radio-omroep na der brengt. De vertegenwoordigers der ad ministraties hebben nl. bij wijze van deroga- tie en onder zekere beperkende voorwaarden ter vermijding van ontoelaatbare storing van het scheepsverkeer. een omroepstation (Kaunas in Lithaueni toegestaan op de golflengte van 151 kc s te werken. Hoewel de vooruitzichten voor het oogen- blik bevredigend zijn. zal met de uitvoering van het bovenstaande uiteraard nog eenige tijd gemoeid zijn. Chr. Middenstandsbond tegen prijsopdrijving en „hamsteren" De Christelijke Middenstandsbond zond alle afdeelingsbesturen, vakbondsbesturen en leden de volgende circulaire: Nu onze regeering door de buitenlandsche gebeurtenissen waardoor Nederland alleen kwam te staan inzake de handhaving van den gouden standaard, zich genoodzaakt zag de door haar tot dusver gevolgde monetaire politiek te wijzigen, wacht haar vanzelf sprekend opnieuw een zware taak. Het is van het grootste belang, dat ons volk door een rustige, kalme en waardige houding haar helpe die taak te volbrengen. Het is zaak voor ieder, het zij han deldrijvende of industrieele midden stander, dit te beseffen en zich naar dit besef te gedragen. De regeering deelde bereids mede maatregelen te zullen treffen om elke prijsopdrijving en het pogen tot hamsteren in den kiem te smoren. Het hoofdbestuur van den Christe lijke middenstandsbond rekent op u en verwacht, dat ge sterk zijt om alle verleiding in deze te weerstaan. Nederlandsch Clearing- Instituut. Geen stortingen in de verschillende clearingen. Het Nederlandsch Clearing Instituut ver strekt de volgende nadere mededeeling. Het Nederlandsch Clearinginstituut maakt bekend, dat het krachtens verkregen machti ging van de regeering, in verband met de door haar aangekondigde maatregelen op monetair gebied, met ingang van Maandag, 28 Septem ber, voorloopig geen stortingen in de verschil lende clearingen aanneemt. Het vorenstaande sluit niet in, dat de vol doening van schulden, welke over de verschil lende clearingen dient te geschieden, intus schen buiten de clearing om zou mogen plaats vinden. Wettelijke regeling van het goud-embargo. Thans is ingediend het aangekondige wets ontwerp tot verbod van uitvoer van gouden munt en goud-muntmateriaal. Ter toelichting merkt de regeering nog op: De regeering heeft zich. ten einde den goudvoorraad in Nederland tegen verdere af vloeiing te beschermen, verplicht gezien bij Koninklijk Besluit van 26 September 1936 den uitvoer van gouden munt en goudmateriaal te verbieden. Zij heeft dit verbod moeten uit vaardigen zonder daartoe wettelijk bevoegd te zijn. daar, ingeval zij gewacht zou hebben op de totstandkoming eener wettelijke machti ging. inmiddels zonder twijfel een afvloeiing van grooten omvang zou hebben plaats gehad. Reeds vroeger heeft een dergelijk geval zich voorgedaan met het Koninklijk Besluit van 31 Juli 1914 (Staatsblad no. 333), dat ook onder buitengewone omstandigheden zij het andere dan thans dezelfde materie regelde en achterna kracht van wet gekregen heeft door de wet van 3 Augustus 1914 (Staatsblad no. 344). Ook in Indië krachtige maat regelen tegen prijsopdrijving. BUITENZORG, 28 September. (Aneta). In verband met de berichten, uit verschillende plaatsen ontvangen, betreffende ongemoti veerde en aanzienlijke prijsopdrijving van levensmiddelen, zooals rijst, klapperolie, meel boter en suiker, en de zich ontwikkelende prijsopdrijving voor grondstoffen voor le vensmiddelen en huishoudelijke artikelen, heeft de gouverneur-generaal aan alle ge westelijke bestuurshoofden een algemeene machtiging verleend tot zoo noodige in bezit neming van producten, zulks op grond van artikel 88 der onteigeningsordonnantie. DE GOUDPRIJS. De goudprijs te Amsterdam, die Maanïag gestegen was tot f 2360 is in den loop van den dag gedaald tot f 1950. ADRES VAN HET R.K.W.V. Het R.-K. Werkliedenverbond heeft een adres aan de Regeering gezonden, waarin het zijn vertrouwen uitspreekt, dat de re geering de zoo sterk ingekrompen bestaans mogelijkheid van die arbeiders, welke vooral de tot dusver gevolgde aanpassingsmethode hebben ondergaan, aan de thans met groote waarschijnlijkheid intredende nieuwe situa tie opnieuw zal aanpassen, resp. de aanpas sing daarvan zal bevorderen. Met name is bij het verbond de vraag ge rezen. of een der jongste wijzigingen in de steunregeling, de maatregel tot liquidatie van den huurtoeslag. niet ten spoedigste on gedaan moet worden gemaakt De dagelijksche besturen van S.DA.P. en N.V.V. hebben eveneens den toestand onder oogen gezien Directeuren van hypotheek banken vragen maatregelen. Om ontwrichting van het bedrijf te voor komen. De Vereeniging van directeuren van hypo theekbanken heeft een telegram aan den mi nisterraad gezonden, waarin gevraagd wordt: 1. Op korten termijn maatregelen te tref fen tot verlaging van overheidslasten op on- roerend goed daaronder begrepen straat belasting. gemeentelijke waterleiding en elec- triclteitstarieven en van erfpachtcanons. 2. Te verhinderen, nieuwen aanbouw met overheidssteun van woningen in de grootste steden, waar duizenden voor bewoning ge schikte woningen in de huurklasse van f 2.50 tot f 6 per week leeg staan, zoodat verdere aanbouw met overheidssteun slechts tot meer dere ontwrichting van de bestaande woning markt kan leiden, 3. Met het tot stand brengen van de dooi den minister van justitie toegezegde nood- aanvullingswet der crisis-hypotheek-aflos- singswet. de meest mogelijke spoed te be trachten en onmiddellijke inwerkingtreding te bevorderen. Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 29 September: De Fransche regeering heeft nu voor goed met den heer Eiffel een overeen komst gesloten, waarbij bepaald is dat laatstgenoemde zijn reusachtigen ijze ren toren ter gelegenheid van de wereld tentoonstelling in 1889 op het Veld van Mars zal doen verrijzen. De Staat levert een bijdrage van l'/t millloen; de door Eiffel gevormde maatschappij zal 6 mil- lioen bijeenbrengen. De toren zal twintig jaren lang op het veld van Mars blijven staan. Vrachtauto tusschen twee treinen verpletterd. Chauffeur op slag gedood. Treinverkeer ondervindt aanzienlijke vertraging. Maandagavond om even over half zes is op de lijn HilversumUtrecht nabij Maartensdijk een vrachtwagen door een trein, komende uit de richtnig Hilversum gegrepen en een eind mee gesleurd, tengevolge waarvan de be stuurder vrijwel op slag gedood werd, terwijl het treinverkeer groote stag natie ondervond, daar van den ande ren kant eveneens een trein naderde, waardoor de vrachtwagen tusschen de beide elkaar passeerende locomotieven ven werd versplinterd en de treinen werden ontzet. Om 5 26 uur vertrok een trein uit Hilversum naar Utrecht en ter hoogte van het voor malige station Nieuwe Wetering bij Maar tensdijk passeerde een vrachtwagen beladen met bananen den on be waakten overweg, juist op het oogenblik. dat de trein naderde. Ver moedelijk tengevolge van een hagelbui, die met mistige dampen gepaard ging, zag de machinist den vrachtwagen te laat en een aanrijding was niet meer te voorkomen De wagen werd door de locomotief gegrepen en meer dan honderd meter meegesleurd. De chauffeur, de ongeveer 30-jarige F. van Pauw uit Utrecht werd uit de cabine geslingerd en vrijwel op slag gedood. Op hetzelfde moment naderde een trein uit de richting Utrecht nog vóór dat de trein uit Hilversum tot stilstand was gekomen. Het gevolg was, dat de vracht auto tusschen de beide treinen in elkaar werd gedrukt en de beide locomotieven ontzet wer den. Hierdoor ondervond het treinverkeer lang durige vertraging. Eerst om bij half tien wa ren de beide hoofdsporen weer vrij. Verlenging machtiging voor radio-distributie. Ten einde de juiste onderlinge verhouding der in den Nederlandschen radio-omroep werkzame groepen, met name de omroeporga nisaties en de distributie-bedrijven, te bevor deren en tevens de mogelijkheid te openen, dat deze en andere in den omroep werkzame organen, elk op zijn geboed, op doelmatige en harmonische wijze kunnen medewerken aan de vervolmaking van dezen omroep, zijn bij Koninklijk Besluit van 8 September 1936 (Staatsblad no. 348) voorzieningen getroffen voor het ter beschikking stellen van gelden, ten einde deze doelstelling te verwezenlijken. Aangezien door deze regeling, welke na overleg met de vertegenwoordigers van de be trokken belangengroepen tot stand kwam, een voorspoedige ontwikkeling van den Nederland schen omroep als geheel wordt mogelijk ge maakt, heeft de minister van binnenlandsche zaken termen kunnen vinden om deze ont wikkeling ook anderzijds te bevorderen door met betrekking tot de verlenging van de voor de radiodistributie verleende machtigingen, waarvan het meerendeel in April 1937 afloopt, de volgende gedragslijn vast te stellen. Indien de gemeentelijke en particuliere radiodistribuanten zich blijven beijveren om de machtigingsvoorwaarden zoowel technisch als exploitatie! zoo stipt mogelijk na te komen, zal er in het algemeen in April 1937 geen aan leiding zijn, een anderen exploitatie-vorm voor die verzorging in het leven te roepen. Met inachtneming van het vorenstaande zullen dan ook de thans loopende machtigin gen met 5 jaren. d.i. tot 1 Mei 1942 worden verlengd, met de bepaling, dat deze termijn na ommegang wederom met 5 jaren kan wor den verlengd, wanneer mocht blijken, dat bij het beëindigen van den eersten vijfjarigen termijn daartegen geen technische en öf ex- ploitatieve bezwaren kunnen worden aange voerd. Delegatie der Internationale Vredescampagne naar Genève Gedelegeerden in een speciale zitting der Assemblée aan het woord? 's GRAVENHAGE. 28 September. Het secretariaat van de internationale vredes campagne meldt: De Volkenbondsvergadering zal een dezer dagen een belangrijke delegatie ontvangen, geleid door Lord Robert Cecil en bestaande uit vertegenwoordigers van 35 landen waar onder de Vereenigde Staten. Deze delegatie zal aan de vertegenwoordi gers der regeeringen den vasten wil te kennen geven van de volkeren, dat deze het werk van den Volkenbond voortgezet en verstevigd willen zien. en zal getuigen cvan de groote gehechtheid van de volkeren aan het vredes werk. Deze delegatie, door de Rassemblement Universel pour ia Paix (de internationale vredes-campagne) belast om inlichtingen te geven over de werkzaamheden van deze al gemeene beweging, die zich spontaan ge vormd heeft om de grondbeginselen van den Volkenbond te ondersteunen en die zich Dui ten alle vraagstukken van binnenlandsche politiek houdt wordt met levendige belang stelling te Genève verwacht. Het is zelfs mogelijk, dat enkele regeerin gen het Initiatief zullen nemen, een speciale vergadering van de Assemblée aan te vragen om de vertegenwoordigers van de interna tionale publieke opinie aan te hooren.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5