THIJS IJS EN HETKATTENLECER Devaluatie-debat in de Fransche Kamer. Problemen bij internationaal overleg. DINSDAG 29 SEPTEMBER '1936 HAARDE M'S DAGBCSÖ Minister Auriol verdedigt het regeeringsheleid. De bezwaren van Bonnet en Reynaud. Maatregelen tegen prijsstijging. Bij den aanvang van de zitting van Maan dag van de Fransche Kamer gaf de alge- meene rapporteur Schmidt een uiteenzettinj van het monetaire ontwerp. Hij schatte het door de herwaardeering van het goud van de Banque de France beschikbaar gekomen bedrag op 16 milliard, waarvan direct 10 milliard zullen worden aangewend voor een egalisatiefonds voor de terugbetalingen aan de Banque de France en voor beschikbare middelen. Colomb (onafhankelijk radicaal der demo cratische linkerzijde) betrad vervolgens het spreekgestoelte om de prealabele kwestie te stellen (motie om over te gaan tot de orde van den dag zonder de aangelegenheid te behandelen). Hij beschuldigde Blum er van deni frank voor 50 pet. te hebben gesociali seerd. De frank, aldus Colomb, kan geen weerstand bieden aan de socialistische geste de uitgaven systematisch te vermeerderen en aan de kapitaalsvlucht, welke het gevolg is der maatschappelijke onrust. De rechterzijde applaudisseerde, toen Co lomb herinnerde aan de beloften der re geering inzake een niet overgaan tot deva luatie. Op verzoek van Vincent Auriol nam Co lomb de prealabele kwestie terug. Louis Marin (Republ. Federatie) vroeg de terugwijzing van het wetsontwerp naar de financiecle commissie. Hij was van meening, dat de Kamer onvoldoende tijd heeft om het ontwerp te bestudeeren. Dit verzoek werd met 365 tegen 248 stem men verworpen. In de namiddagzitting werd allereerst het woord gevoerd door den radicaal-socialist Bonnet. Hij zeide, dat zijn partij voor het re geer ingsontwerp zal stemmen hoewel zij ver schillende reserves maakt. Hij gaf een exposé van de radicaal-socialistische bezwaren tegen de devaluatie. Met de invoering van de glij dende loonschaal aldus Bonnet geeft de regeering toe dat zij een prijsstijging ver wacht. Vervolgens sprak oud-minister Reynaud. afgevaard.ede der onafhankelijk radicale links-republikeinen. Hij betreurde dat men zoo iaat tot devaluatie heeft besloten. De deflatie is veroordeeld, aldus Reynaud. Wij gaan thans onze laatste kaart uitspelen. Vijftig landen hebben gedevalueerd en die devaluatie is overal gelukt. De aanpassing der valuta's van de drie groote democrati sche mogendheden is een begin van samen werking. Ook Reynaud maakte de regeering er op opmerkzaam, dat zij in haar ontrwerp de prijsstijging aankondigt. Indien de re geering haar tegenwoordige politiek blijft volgen, zal zij het volgend jaar leeningen moeten sluiten. Na een- pauze van een half uur nam de minister van financiën Vincent Auriol, het woord* Hij verklaarde er van overtuigd te zijn, dat hij zijn plicht heeft gedaan. Hij herinnerde er aan. dat een ernstige crisis in dertijd de devaluatie van Lire. Pond Sterling en Dollar heeft veroorzaakt. Frankrijk paste te goeder trouw de politiek van delfatie toe; niettemin breidde de crisis zich uit tot het geheele economische leven. De regeering zoekt naar een middel om de goudafvloeiing te doen ophouden en streeft op economisch terrein naar internationale ententes, die on misbaar zijn voor de waarborging van vrij heid en veiligheid van het land. Naar aanleiding van de persberich ten. volgens welke de bepalingen van een driemogendhedenaccoord Frank rijk zouden zijn opgelegd, verklaar de Auriol: „De overeenkomst, geslo ten door de drie groote bevriende mogendheden, werd geïnspireerd door groote bezorgdheid voor de econo mische orde en den internationalen vrede. Wij zijn er trotsch op. dat het geheim der onderhandelingen zoo goed bewaard is gebleven". De monetaire samenwerking tusschen de drie staten zal doelmatig zijn. „Deze samen werking". aldus de minister „vormt een der machtigste factoren ten aanzien van het eco nomisch wereldherstel en de consolidatie van den vrede". De minister van financiën is er van over tuigd dat de handel, de landbouw en de producenten zullen winnen bij de ïieuwe maatregelen. De binnenlandsche prijs wordt niet be ïnvloed als door een inflatie en daarom zullen ongemotiveerde prijsverhoogingen worden voorkomen. De minister deelde verder mee. dat reeds dien ochtend een aanzienlijke hoeveelheid baren goud aan de grens werd aangehouden. De rede van minister Auriol werd luide door de afgevaardigden van de linkerzijde toegejuicht. Na een schorsing van de Kamerzitting werd om half tien het woord gevoerd door den on- afhankelijk-republikeinschen afgevaardigde Fernant Laurant, die de monetaire operaties der regeering critiseerde. Niet de technische positie van Frankrijk, aldus spr. heeft de regeering er toe gebracht, de munt te deva- lueeren, doch de onmogelijkheid om een in evenwicht zijnde begrooting in te dienen. Langzamerhand werd het rumoerig, en daar het tumult voortduurde, schorste voor zitter Herriot de zitting om 11.05 uur. Ijet woord was vervolgens aan Thellier (linksch-republ.) die o.a. zeide, dat het land een nieuwe inflatie vreest. De methodes der regeering zijn slecht en haar politiek heeft gefaald. Toch heeft de oppositie de proef neming der regeering niet tegengewerkt. De 'radicaal-socialist Rethore, die daarna SDrak. stelde voor, „de ware heeren van dit land te laten betalen: de 200 famililes", het geen den spreker een ironisch applaus dei- rechterzijde bezorgde. Toen het tumult op nieuw begon, verklaarde Herriot niet te kun nen toelaten, dat een debat van zoo grooten ernst wordt gevoerd in een sfeer van wanorde en derhalve schorste hij de zitting. Na middernacht vervolgde Rethore zijn rede. Hij verklaarde slechts voor het regee- ringsontwerp te zullen stemmen, indien het een heffing op groote vermogens zal om vatten. Vervolgens beklom de communist Duclos *t spreekgestoelte. Deze zeide, dat z.i. de de valuatie niet onvermijdelijk was. Naar zijn meening heeft de deflatie tot devaluatie ge leid. Duclos betreurde het, dat de regeering geen heffing op de groote vermogens heeft ingesteld. Nadat talrijke afgevaardigden op beëindi ging der discussies hadden aangedrongen, stemde de Kamer te 1 uur door handopste ken voor sluiting der algemeene behande ling van het monetaire ontwerp. Daarop ontspon zich een debat, over een ingediend verzoek om artikelsgewijze stem ming over het ontwerp, waartoe tenslotte met 344 tegen 246 stemmen besloten werd. Maatregelen tegen prijsstijging. Tijdens een pauze in de zitting van de Ka mer zijn besprekingen gevoerd tusschen de vertegenwoordigers der linkergroepen en Léon Blum, die geleid hebben tot de opstel ling van een tekst, waarbij de regeering bui tengewone volmachten worden verleend om te strijden tegen een stijging der prijzen en om alle andere maatregelen te nemen, die zij noodig acht voor het welslagen der mo netaire operatie. Na de vertegenwoordigers van de C.G.T hebben ook de communisten zich in prin cipe met dezen tekst accoord verklaard. Wijziging in het monetaire ontwerp voorgesteld. De leden van de „Délegation des gauches" hebben een onderhoud gehad met Blum en zijn vervolgens opnieuw bijeengekomen. Zij zijn het er met Blum over eens geworden, dat zal worden voorgesteld, de artikelen betref fende de glijdende schaal te laten vervallen en te vervangen door nieuwe bepalingen, welke de regeering volmacht tot verhindering van prijsver hooging geven. De nieuwe tekst zal worden onderworpen aan de goedkeuring der C.G.T. Genève. Litwinof aan het woord. In de Volkenbondsvergadering is gisteren o.a. het woord gevoerd door den vertegenwoor diger der Sovjet-Unie, Litwinof. Hij zeide o a. dat eenige landen gevaarlijk zijn door hun agressieven geest en hij laakte de landen, die een neutrale houding aannamen, aangezien dit niet voldoende is om een oorlog tegen te houden. Zij zien den storm over Europa na deren en beperken zich tot verklaringen over hun aanhankelijkheid aan de collectieve vei ligheid. Litwinof achtte het voldoende, dat de vredelievende machten zich aaneensluiten om te doen zien. dat een gemeenschappelijke actie mogelijk is, om den aanvaller vroeg of laat te dwingen ook tot het systeem van collectieve veiligheid toe te treden. Ten aanzien van de herziening van artikel 19 is de Sovjetdelegatie van meening, dat dit alleen mogelijk is, als instemming van alle betrokken partijen wordt verkregen. Verder is de delegatie van oordeel, dat voor werke lijke ontwapening eveneens algemeene maat regelen noodig zijn. Vervolgens keerde Lit winof zich tegen den staat, die geregeerd wordt door mannen, die in hun politiek pro gram de verovering van grondgebied van een anderen staat hebben geïncorporeerd. Litwi nof ziet liever een bond zonder universaliteit, dan een universeelen bond zonder de principes van algemeene veiligheid. Rusland stelde voor, dat de kwestie van de toepassing van de grondbeginselen van het pact tot nadere studie wordt voorgelegd aan de eerste commissie, vervolgens aan een bijzondere zitting van de Volkenbondsvergadering, indien tenminste de commissie niet nog tijdens de huidige zitting gereed komt. Ten aanzien van de Spaansche kwestie ver klaarde Litwinof, dat Sovjet Rusland deel neemt aan de noninterventieovereenkomst omdat anders een internationaal conflict zou kunnen uitbreken. Na Litwinof sprak de vertegenwoordiger van Denemarken, Munch. Hij achtte het niet opportuun nu het pact te wijzigen en stelde voor een commissie te benoemen, welke de procedure van verzoening en bemiddeling moet bestudeeren. Tenslotte wees hij erop, dat geen veiligheid bestaat zoolang „over-bewapende" staten bestaan. Vervolgens las de voorzitter een verklaring voor van de Nederlandsche, Deensche, Fin- sche. Noorsche en Zweedsche delegaties, waar in wordt voorgesteld een derde commissie te benoemen belast met de studie van de ontwa pening. De meeste verdedigers van het Alcazar bevrijd. Vandaag een beslissende slag aan het Toledo-front? Ook de Spaansche zender Radio-Jerez, in handen der opstandelingen, heeft meegedeeld, dat de troepen van Mola gisteren Toledo heb ben bezet Driehonderd regeer ingssolda ten zouden zijn gedood. De verdedigers van het Alcazar werden aldus het station onder onbeschrijflijk enthousiasme bevrijd. Officieel wordt uit Talavera meegedeeld, dat de verdedigers van het Alcazar, ten getale van 1200, levend zijn gevonden, op een 80-tal na. Wel zijn 500 van hen gewond. De meeste regeeringtroepen verlieten To ledo voor de stad gevallen was en slechts enkele geïsoleerde groepen bleven in de stad om het hoofd te bieden aan de manschappen van het vreemdelingenlegioen en de Marok kanen, die de voorhoede van de aanvallers vormden. De commandant van het Alcazar, kolonel Moscardo is verdwenen. Men weet niet wat van hem geworden is. Verder wordt nog ge meld. dat tijdens de belegering twee kinderen zijn geboren. Van de straathoeken, de daken en uit vensters stelden zij zich tegen de aanvallers teweer met geweren, mitrailleurvuur en hand granaten. Toen de aanvallers in het gezicht van het Alcazar kwamen, deden de beleger den een uitval en tezamen werden de regee ringstroepen verdreven. De opstandelingen maakten eenige honderden gevangenen en de regeeringstroepen telden ongeveer 300 dooden. De speciale vertegenwoordiger van Havas meldt, dat de door de regeeringstroepen 6000 granaten van 75 m.M. en 4000 van 155 m.M. op het Alcazar afgeschoten zijn. Enkele daar van waren gevuld met gifgas. Verder hebben de regeeringstroepen een drietal mijnen doen ontploffen met 3000 K.G. springstof. Vandaaag beslissende slag aan het front van Toledo? Aan het Toledo-front zal vandaag een strijd beginnen, die mogelijk wel beslissend zal kun nen blijken voor het bezit van Madrid, aldus een Reuterbericht uit die stad. Luit. kol. Rubio, die het bevel in dien sector over de regee ringstroepen voert, heeft den Reutercorres- pondent bij de regeeringstroepen medegedeeld, dat de regeeringstroepen gisteren genoodzaakt waren eenige kilometers langs den weg van Toledo terug te trekken en het dorp Bargas in handen der opstandelingen te laten, daar de opstandelingen over een overmacht van vlieg tuigen en artillerie beschikken. Dinsdag, zoo voegde Rubio er aan toe, zullen de zaken an ders staan. Maandag hebben de regeerings troepen een hevigen tegenaanval gedaan en zijn zij er'in geslaagd tot op een 100 Meter van de kerk van Bargas door te dringen. Hess wenscht de verdedigers van het Alcazar geluk. De vertegenwoordiger van den Fuehrer Rudolff Hess heeft de „helden van het Alca zar" en hun bevrijders namens de N.STJ.AP. telegrafisch geluk gewenscht. Italië en de a.s. Locarna- conferentie. Bereid tot deelneming. Reuter meldt uit Rome 28 September: De houding van Italië ten aanzien van een con ferentie der vijf Locamo-mogendheden is niet gewijzigd. Italië is bereid actief deel te nemen aan deze bijeenkomst. Het wenscht slechts, dat de voorbereiding voltooid wordt en derhalve met spoed ter hand genomen wordt. Britsche consulaat te Gore gesloten. Wegens den onrust in het land. Uit Londen. 28 September: Naar hier wordt vernomen is het Britsche consulaat te Gore (West-Abessynië) tot nader order gesloten. De Britsche consul Erskine, heeft de stad ver laten en is naar den Soedan vertrokken. Naar verder vernomen wordt, zal het con sulaat pas weer worden geopend, als de toe standen in het land, waar de stammen elkaar thans fel bestrijden, weer normaal zijn ge worden (Reuter) ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC Maar nu is het oogenblik gekomen om handelend op te treden. Thijs heeft ontzettend veel plezier gehad over die kattenruzie, maar nu alle dieren in den hollen boomstam zitten, mag hij niet langer met de uitvoering van zijn plan wachten. Vlak bij hem ziet hij een ron dstuk hout liggen, dat houthakkers bij hun werk van een boom afgeslagen hadden. Dat komt hem prachtig van pas. Snel grijpt hij het en rent er mee naar den stam, waaruit nog voortdurend het helsche spektakel van de betooverde katten opstijgt. Een oogenblikje, en Thijs heeft het hout in den open bovenkant geschoven, zoodat het heele kattengezelschap dus netjes opgesloten zit! De Kleine Staten. De pers. (Speciale correspondentie) Een gelukkig toeval deed mij, toen ik naar Genève vertrok om daar de zeventiende Vol kenbondsvergadering bij te wonen, op het laatste oogenblik een hoogst belangwekkend boek over de Parijsche vredesconferentie in mijn koffer stoppen. En nu ik in een vrij uur tje weer eens zit te lezen in de door Harold Nicholson, die in 1919 tot den staf der Engel- sche delegatie behoorde, aan die conferentie gewijde herinneringen (in zijn Peacemaking 1919), treft mij in het bijzonder wat hij daar in opmerkt in verband met de kleine staten en aangaande de pers. Want in beide opzich ten doen er zich in deze dagen in de Volken- bondsstad ook weer hoogst merkwaardige ge beurtenissen voor. Nu zij onmiddellijk opgemerkt, dat ik be paald een tegenstelling meen te' ontdekken tusschen hetgeen er met en dank zij de klei ne staten thans te Genève gebeurt en wat Ni cholson dienaangaande omtrent zijn Parij sche ervaringen te boek heeft gesteld. De fout nu was ontegenzeggelijk dat de groote hee ren er aanvankelijk op uit waren, de kleine te negeeren. Dat was op zichzelf volkomen verkeerd en is hun op een pijnlijk échec te staan gekomen. In Nicholson's oogen zou men echter in 1919 te Parijs juist verkeerd gedaan hebben met al te zeer rekening te houden met de klein tjes; een opvatting, die ik zeker niet zoo maar wil onderschrijven. In het gedeelte van zijn boek, waarin hij zich met dien kant van de organisatie en gang van zaken ter vredescon ferentie bezig houdt, is duidelijk de Brit aan het woord, de man van oude diplomatieke (vermoedelijk heden ten dage geenszins meer door hem aangehangen; opvattingen. Nicholson dan geeft te kennen, dat het heel juist gezien was de leiding der Pqrijsche conferentie in handen te leggen van een Raad van vijf groote mogendheden. Hij noemt het alleen betreurenswaardig, dat men deze z. i. absolute noodzakelijkheid niet ronduit ten overstaan van de geheele conferentie had vastgesteld en door" deze laten erkennen. Al heel spoedig verviel volgens hem de Opperste Raad in de fout. tenslotte toch al te veel ge legenheid aan de kleinere mogendheden te geven om hun wenschen en denkbeelden voor te dragen. Terecht hadden de groote hee ren ingezien, dat beraadslagingen tusschen al de 27 te Parijs vertegenwoordigde landen tot een dwaasheid geleid zou hebben en dat zij zelf, die een macht van liefst 12 millioen gewapenden representeerden, de leiding moesten hebben. Zij voelden echter ook wel, dat de kleintjes dit minder aangenaam zouden vinden. Om nu niet alleen de persoonlijke ge voelens van de vertegenwoordigers der kleine re staten te ontzien, maar eveneens de natio nalistische verwachtingen van hun Kamers en kiezers thuis, moest er toch iets voor hen gedaan worden. Daarom was men er van den beginne af op uit een en ander zoo te orga- niseeren. dat de afgevaardigden van de klei nere staten thuis tenminste den indruk kon den geven, dat zij bij de beraadslagingen in den Oppersten Raad wel wat in de melk te brokken hadden. Met het oog hierop kregen de gedelegeerden van den hier bedoelden groep van landen gelegenheid schriftelijk hun territoriale en andere verlangens in te die nen. En vervolgens mocht dan nog elk hun ner voor den Oppersten Raad de gronden, waarop die verlangens berustten, mondelin! uiteen zetten. Resultaat aldus Nicholsbn heel wat tijdverlies en bovendien vorming van een valsch beeld der verhoudingen. Voorts was het zoodoende onvermijdelijk, dat de kleine staten in hun uiteenzettingen schro melijk overvroegen. Vanzelf leidde het nog eens mondeling voordragen van hun elschen er toe, dat zij eigenlijk herhaalden wat zij reeds schriftelijk hadden betoogd en dat de weerstandskracht der „oude heeren" in den Oppersten Raad, in die warme en stoffige ka mer waar zij zaten, verminderde. Dit alles had echter meer en ernstiger gevolgen dan alleen tijdverlies. Door de eischen van de kleine mogendheden tot uitgangspunt te gaan nemen, concentreerde de Raad van Tien zijn aandacht op verkeerde wijze. Men ging zich nu met de verschillende problemen tegelijk bezig houden en liet niet datgene, wat het be langrijkste was, het met Duitschland te slui ten vredesverdrag, heelemaal aan de rest vooraf gaan. Met het resultaat, dat er heel wat verwarring ontstond en krachtsversnip pering plaats vond. Nog daargelaten of het juist ware geweest, Indien ter Parijsche Vredesconferentie de klei ne mogendheden, naar Nicholson meende, nog minder gelegenheid gekregen hadden om zich te laten gelden, moet in elk geval opge merkt. dat het met het wezen en met de wor dingsgeschiedenis van den Volkenbond volko men in strijd is, wanneer te Genève de groo ten, als van ouds. de kleinen zonder meer wil len doen aanvaarden, wat zij. grooten, nu eenmaal wenschelijk of nuttig achten. In dit opzicht frappeert juist de tegenstelling tus schen wat Nicholson in verband met Parijs gaarne gezien had en wat thans met betrek king tot den Volkenbond gewoonweg uit den booze genoemd moet worden. Daarentegen treft mij wel buitengewoon de overeenstemming tusschen de ter vredescon ferentie van 1919 door den zooeven genoem den schrijver opgedane ervaringen t. o. v. de pers en wat juist nu weer in dat opzicht te Genève viel waar te nemen Ongeveer 500 bijzondere correspondenten waren onder zeer hooge kosten naar Parijs gezonden. Van den beginne af, zoo merkt Ni cholson op, protesteerden zij er tegen, dat de verdragen, waarover men aan het onder handelen ging, na geheime besprekingen tot stand zouden komen. Dit protest maakte in druk op den Oppersten Raad, die besloot dat de pers dan tot alle plenaire conferentiever gaderingen toegang zou hebben. Als resultaat hiervan werden er slechts zes dergelijke bij eenkomsten belegd En daarvan had alleen die, welke aan het Volkenbondshandvest ge wijd was, meer dan een louter formeel ka rakter. Om nu de verontwaardiging van hun landgenooten-journalisten wat te doen afne men, gingen de deelnemers aan de geheime besprekingen er toe over op eigen houtje bij stukken en brokken wat inlichtingen te ver schaffen. Gevolg, dat men elkaar over en weer bittere verwijten maakte en van het ver oorzaken van lekken beschuldigde. Nu ware het volgens Nicholson veel beter geweest, indien men de pers voor de opening der con ferentie gewaarschuwd had, dat het heusch niet de moeite, noch het geld waard zou zijn eigen speciale correspondenten naar Parijs te sturen. De schrijver besluit hier met de even ware als wijze opmerking, dat er eigenlijk maar twee manieren zijn om met een demo cratische (d.w.z. vrije en onafhankelijke) pers om te gaan. Het best acht hij het den heeren journalisten alles te vertellen. Wil men dat niet, dan is het 't beste hun niets mee te dee- len, wat hun tenminste den roem kan bezor gen dat zij achter een heel geheim verhaal gekomen zijn hetgeen nu eenmaal een hooge waarde als „nieuws" bezit. Het slechtst van al les is echter, hun halve waarheden mee te deelen methode, die te Parijs werd gevolgd in den vorm van het maken van lekken om hen te goed vriend te houden. Welnu, dit laatste is juist in de spannende dagen, die zich zoo pas te Genève in verband met de al of niet toelating der Abessynische delegatie voordeden, het geval geweest. Aan den eenen kant was o zoo strenge geheimhou ding voorgeschreven, doch tegelijkertijd ont stonden er hier en daar lekken. Met het al heel onbevredigend resultaat, dat allerlei ver keerde voorstellingen van zaken post konden vatten, waarmee tenslotte niemand gediend is. Ter vermijding van misverstand voeg ik hieraan terstond toe, dat anders in Volken bondskring veelal op zeer verstandige wijze met de pers wordt omgegaan, maar dat zulks dit keer helaas niet het geval was. Misschien lag de fout hem hierin, dat hetgeen dan zoo geheim moest blijven, niet uitsluitend in nachtelijke bijeenkomsten in een of andere hotelkamer besproken is. Een goed kenner van Geneefsche gebruiken wist mij tenminste te vertellen, dat zijn ervaring hem geleerd had, dat deze methode werkelijk in den regel feil loos blijkt. Overigens bleek mijn zegsman, die ter Parijsche conferentie soortgelijke onder vinding had opgedaan" als Nicholson, in tal van opzichten voor diens boek als een rijke bron van hedendaagsche leerzame historie groote bewondering te koesteren. Wat ten volle gerechtvaardigd is, Dr. E. v. RAALTE Tandheelkund. Inrichting voor den Middenstand Rijksstraatweg 25, H.-N. (tegenover het oude raadhuis). MINIMUM-TARIEF Geheel gebit met inb. van trekken ƒ35.met garantie. Spreekuren alle werkdagen v. 9-4 u. Avondspreekuren Maandags, Dins dags en Donderdags van 7-9 uur. (Adv. Ingez. Med.) RADIO PROGRAMMA WOENSDAG 30 SEPT. 1936. HILVERSUM I, 1875 M. VARA-uitzending. 8.Gram. platen. 9.30 Kookpraatje. 10. Morgenwijding. 10.15 Causerie, Gram. platen en voordracht. 12.Gram. platen. 12,151.45 VARA-orkest en Gram. platen. 2.Orgelspel. 2.30 Voor de Vrouw. 3.Voor de kinderen. 5.30 Melody-Circle en Gram. platen. 6.50 Cau serie „Zonnestraal" roept u. 7.Sportuitzen- ding. 1.15 De Roodborstjes. 7.40 Causerie „So ciale verzekering". 8.SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP. VARA-Varia, 8.15 VARA-or- kest. 9.Radio-tooneel. 9.30 Gram. platen. 10.Berichten ANP. 10.05 De Flierefluiters en solist. (In de pauze: Gram. platen). 11. Causerie „Huwelijksverhoudingen". 11,3012.- Gram. platen. HILVERSUM H, 301 M. NCRV.-Uitzending. 8.Schriftlezing. 8.159.30 Gram. platen. 10.30 Morgendienst. 11.12.Ensemble Van der Horst. 12,15 Gram. platen. 12,30 Vervolg van 11.1,15 Orgelspel. 2.— Gram. platen. 2.15 Sopraan en piano. 3.— Chr. Lectuur. 3.30- 3,45 Gram. platen. 4.Trioconcert. 5.Kin deruur. 6.Landbouwhalfuur. 6.30 Afgestaan. 7.Berichten. 7.15 4 October. Dierendag, causerie. 7.45 Reportage. 8.— Berichten AJST.P. 8.15 10-jarig bestaan Nederl. Oranjevereen. „Het Zuiden" te Rotterdam. 10.25 Berichten A.N.P.. 10.30—11.30 Gram. platen. Hierna Schriftlezing. DROITWICH 1500 M. 11,05 Orgelspel. 11.35—11,50 Gram. platen. 12,05 BBC-Nonhern-Ireland-orkest en soliste. 12,50 Jazzmuziek. 1,20—2,20 Birmingham Hip- podrome-orkest. 3.10 Het Intern. Staf-orkest van het Leger des Heils. 3.50 Piano-recital. 4.20 Vesper. 5.10 Het MacArthur-wintet. 5.35 Dansmuziek. 6.20 Be,richten. 6.40 Fransche causerie. 7.Het Bridgewaterkwintet. 7,35 Russisch cabaretprogramma. 8.20 Radio-too neel. 9.35 BBC-variété-orkest en solisten. 10. Berichten. 10.30 BBC-orkest en solist. 11,35 12,20 Dansmuziek. RADIO PARIS 1648 M. 7,20 en 8,20 Gram. platen 11,20 Orkestcon cert. 2.50 Symphonieconcert. 4.20 Gram. pla ten. 5.50 Orkestconcert. 8.20 Concert. 9.05 Ra dio-tooneel. 11.05—12,35 Dansmuziek en po pulair concert KEULEN 456 M. 6.50 en 12,20 Orkestconcert. 1,35 Omroep orkest en solisten. 4.50 Het Düsseldorfer con cert-orkest. 6.20 Piano-recital. 7.20 Gram.- platen, 8.35 Erntearbeit im Dorf, rijkszending. 9.05 Operette-uitzendingè 10.5012,20 West- duitsch Kamerorkest en solist. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12,20 Gram. platen. 12,50 Salon orkest. 1,502.20 Gram. platen. 6.20 ditoa 6.50 Klein-orkest. 8.20 Omoeporkest. 10.30-11,20 Gram. platen. 484 M.: 12,20 Gram. platen. 12,50 Klein-or- kestè 1.30 Salon-orkest. 1,50—2,20 Gram. pl., 5.25 Omroeporkest. 6.35 Gram. platen. 8.26 Symphonieconcert en zang. 10.30—11,20 Dans muziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.35 Piano-recital. 9.05 ..Das Lied von der Ernte". rijkszending. 9.35 Militair concert. 10.20 Berichten. 10.50 Harp en fluit. 11.05 Weerbericht. 11,2012,20 Dansmuziek.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 6