Vaderdag. Overgangstoelagen in plaats van huurbijslagen. Provinciale begrooting van Noord-Holland. Scott wint de luchtrace. Hei Beiottgtijltsie 54e Jaargang No. 16342 Verschijnt 9agelijks, HeKalve op Zon- ën Feestdagen Donderdag 1 OctoKer 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ÜITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72^. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij.10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplem 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.-, Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f 2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Ooa 400.-, Verlies Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger f 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, I October. Vreemdelingenbezoek. Een van de onmiskenbare gevolgen van de daling van den gulden op de buitenlandsche geldmarkt, resulteerend in de dienovereen komstige stijging van de buitenlandsche va luta in Nederland is, dat het volgend jaar het vreemdelingenbezoek in ons land sterk zal toenemen en het maken van buitenland sche reizen door Nederlanders sterk zal af nemen. Dit zal ons hotelwezen en den mid denstand in het algemeen in hoogen mate ten goede komen, als er bijtijds van geprofi teerd wordt doe» reclame in buiten- en bin nenland te maken en door te zorgen dat men de aantrekkelijke centra in ons - land extra aantrekkelijkheid verschaft. Dat de nieuwe toestand intreedt aan het einde van het reis- seizoen is om twee redenen gunstig. Ten eer ste heeft men den winter voor zich om plan nen te beramen en. na de revisie van finan- ciëele overheids-mogelijkheden die zich zal moeten voltrekken, een nieuw beroep op overheidssteun te doen. Ten tweede zal de gulden tegen den aanvang van het nieuwe reisseizoen voldoende gestabiliseerd zijn om den vreemdeling gelegenheid te geven zijn reisplannen op een betrouwbare berekening te baseeren. Het is goed er nu reeds de aandacht op te vestigen dat wij hier in Haarlem, wat het nieuwe reisseizoen betreft, altijd het eerst aan het bod zijn. (Een bijzonder geval doet zich ditmaal voor Den Haag voor door de vie ring van het huwelijk van Prinses Juliana). De bollentijd opent overigens de reeks der „vaste" Nederlandsche attracties voor den buitenlandschen bezoeker. Wij moeten dus vlugger zijn met onze voorbereidingen dan andere Nederlandsche centra. Er is meer. Het jaar 1937 was al speciaal aangewezen voor verscheidene' feestvieringen en herdenkin gen in onze stad. De instelling van de „Ver- tiers-commissie" heeft bewezen dat men al gemeen is gaan beseffen dat er meer leven in de brouwerij moest komen. Onlangs heb ik al met instemming over de taak dezer commissie geschreven en de verwachting uitgesproken dat zij succes zou behalen. Dat was op 27 Augustus, toen niemand aan een spoedige loslating van den gouden standaard dacht. Sinds Zondag is een nieuwe toestand inge treden, die geheel nieuwe mogelijkheden voor een welslagen van het werk der commissie opent. Ik hoop dat men dit ook van gemeen tewege volkomen zal blijken in te zien. Er is nu een kans om Haarlem als vreemdelingen centrum nieuw leven in te blazen, zooals er in vele jaren geen geweest is. Voor den vreemde ling was Nederland gedurende die jaren een der „duurte eilanden" in Europa. Nu „het goudblok" niet meer bestaat is ook Nederland voor hem geen duurte-eiland meer. Moge men overal, ook in onze badplaatsen, beseffen dat men hem dit in 1937 duidelijk zal moeten doen gevoelen om den buitenlandschen trek naar ons land voorgoed te herstellen. Want afgezien van de hooge noteering van den gulden op de internationale wisselmarkt, die hem weinig guldens in ruil voor zijn ponden, dollars, francs gaf had hij bovendien nogal eens rechtmatige klachten over hooge tarieven politiek. De directeur van het Bureau van de Ned. Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer heeft reeds de verwachting van een aanmerkelijke verbetering in het vreemdelingenbezoek uitge sproken. Het is te hopen dat hij in Den Haag den steun voor zijn vereeniging zal vinden, die met zulke gunstige vooruitzichten welbesteed en alleszins gerechtvaardigd zal zijn. Ik hoop evenwel ook dat men in de Nederlandsche gemeenten, en in de eerste plaats in ons dis trict, dat de eerste kans krijgt, met vooruit- zienden en breeden blik deze mooie kans zal erkennen en te baat nemen. Er zal krachtige en goed-verzorgde propaganda ondernomen dienen te worden en de tijd is er om die uit stekend voor te bereiden. R. P. Madrid bereidt zich voor tot verdediging. MADRID, 1 October (A.N.P.) Vracht auto's vol mannen en voorraden zijn uit Valencia onderweg naar Madrid, teneinde gevol te geven aan de oproep der Madrileensche regee ring, die dringend hulp verzocht heeft voor het in staat van verdedi ging brengen van de hoofdstad In Madrid zelf hebben zich reeds dui zenden mannen aangemeld bij het hoofdkwartier der volksfrontmilitie om, in antwoord op den doorde re geering uitgevaardigden oproep van yrijwilligers dienst te nemen. (In aansluiting op Moederdag, 20 Meiis thans ook, zij het niet bepaald officiéél, ,edn Vaderdag ingesteld en wel 3 October.) De derde October wordt Vaderdag, Neemt u nu eens op mijn gezag, Wij mogen dien niet negeeren; Werkelijk, reden is er genoeg, Om vader, bij al zijn hard gezwoeg, Eén dag in het jaar te eeren. Vader, nietwaar, is dan toch de man, Die zorgt, dat het zaakje draaien kan, Al is het een harde dobber; De super-Olympische athleet, Die alle horden te nemen weet, Een krachtmensch en toch een tobber. Een held in het nuchtere gewaad, Dat bedenkelijk glimt op de naad, En dat hij straks weer laat keeren, De werker, die het gelag betaalt, Die speurt waar Abram den mosterd haalt, En zelf het probeert te leeren. Vader, in alles de altruïst, De zon in het huis, de optimist, Naar wien men met eerbied luistert, Die ieder ander weer moed inspreekt, Wanneer eens de zorg wat extra steekt, Het licht in 't gezin wat duistert. Vader, symbool van het aartsgeduld, Altijd van offeringszin vervuld, Al treft het hem aan den lijve, Die steeds betaalt met een blij gezicht. Dieneen, genoeg, want ik zou wellicht Tenslotte gaan overdrijven. Als ik het nog één keertje zeggen mag, De derde October is Vaderdag, En vraagt u mij soms nog nader, Waarom 'k dat uitdrukkelijk releveer, Tja - hm! - nou enfin, het komt hierop neer, Ook ik ben sinds jaren vader. P. GASUS De werkloosheid te Haarlem. Een lichtpunt! Het aantal werkloozen te Haarlem is groot, namelijk 6460. Verleden jaar was dit cijfer in dezen tijd 5843. Er zijn dus nog ruim 600 meer. Op zich zelf een verontrustend cij fer. Maar er is een lichtpunt als men bedenkt, dat wij in het begin van het jaar meer dan duizend hooger waren dan een jaar te voren. De toeneming gaat thans gelukkig veel minder snel. In de maanden Augustus en September is het aantal werkloozen nu slechts met 250 toege nomen tegen 550 in dezelfde maanden van 1935. Deze cijfers wijzen dus uit dat de toeneming nu veel langzamer gaat. Als dit zoo blijft geeft het goede verwachtingen want juist in het najaar van 1935 was de toeneming ont stellend groot. Het geeft hoop voor de veronderstelling, dat wij het dieptepunt van de crisis achter den rug hebben! De Minister van Sociale Zaken deelt ter nadere toelichting van hetgeen door den minister-president Woensdagmiddag in de Tweede Kamer ter zake is ver klaard, het volgende mede: De huurbijslag wordt met ingang van 4 October geheel afgeschaft. De betrok kenen zullen, te rekenen van 4 October a.s. af, een overgangstoelage op den steun ontvangen, welke zal worden be rekend naar den huurprijs op 30 Septem ber volgens de regeling van den huur- toeslag, welke vóór 13 September j.l. bestond, dus als regel naar Ys van de som, welke de huur meer is dan een bepaald bedrag. Wijzigingen in het huurbedrag naar boven dan wel naar beneden, zullen geen wijziging brengen in deze toelage. Deze toelage zal mede worden ontvan gen door hen, die later dan 1 October in ondersteuning komen, mits zij ook reeds gedurende eenigen tijd steun genoten hebben in het tijdvak Maart October 1936. Evenals zulks met den huurtoeslag het geval was, zal de overgangs toelage begrepen worden in de maximum steunuitkeering. De werkloozen krijgen dus het eerst uitbetaald de week 510 October. Nog heden vergadert de contactcommissie uit de vakbonden met den minister van Sociale Zaken, Mr. M. Slingenberg, over deze aan gelegenheid. Als de regeling heden wordt vastgesteld zal het zeer vermoedelijk weer noodiq zijn dat de diensten voor Werkloosheidsbestrijding en Maatschappelijk Hulpbetoon voor eiken werklooze weef een nieuwe berekening maken voor de nieuwe uitkeering. De termijn daarvoor is natuurlijk zeer kort. Mr. Slingenberg, De douche-badhuizen te Haarlem. Er wordt minder gebaad. „Het Witte Kruis" exploiteert 5 douche badhuizen, waarvan het tekort op de exploi tatie door de gemeente gedekt wordt. De bad huizen zijn aan den Koudenhorn, op het Leidsche Plein, den Schotersingel, het Hof- dij kplein en de van Egmondstraat. In de crisisjaren is het aantal baden vrij belangrijk teruggeloopen. Het aantal baden (buiten de sclioolbaden) was in de laatste 10 jaar: 1926: 127.702; 1927: 129.903; 1928: 130.295; 1929: 131.432; 1930; 162.262; 1931: 162.671; 1932: 163.815. 1933: 157.024; 1934: 157.561; 1935: 143.798. Sinds 1932 dus een achteruitgang van 20.017 of 12.2 pet. Alleen in liet laatste jaar was de achteruitgang 13.763 of 8,7 pet. En dat hoe wel de bevolking in aantal gestegen is!En Maai bij moet men nog bedenken, dat er in 1934 13182 werkloozen-baden genomen werden, tegen slechts 9798 in 1934. Het aantal geno men baden ging dus in het laatste jaar niet minder dan 18552 achteruit. Opmerkelijk is ook het aantal schoolbaden in 1935 slecht 39.630 was tegen 41.035 in 1934. Verleden jaar is bij de behandeling der Haarlemsche gemeentebegrooting in den raad gesproken over de wenschelijkheid om de tarieven der badhuizen te verlagen om daardoor te bereiken dat er van deze nut tige instellingen meer gebruik gemaakt zou worden. Het aantal personen dat er van gebuik maakt is op de geheele bevolking gerekend slechts zeer weinig Als men rekent dat elke vaste klant een bad in de week neemt, dan zou men er toe komen dat slechts 2765 per sonen geregeld van de badhuizen gebruik maken. Ongetwijfeld zal deze quaestie bij de be handeling der begrooting voor 1937 opnieuw de aandacht van den raad hebben. Geen belastingverhooging. Ged. Staten van Noord Holland hebben aan de de Provinciale Staten de begrooting voor 1937 aangeboden. Het eindcijfer is f 50.305.100. In de toelichting schrijven Ged. Staten o.a.: Met heffing van hetzelfde getal opcenten op de belastingen kan worden volstaan. Gelet op de gegevens van de rijksadministra tie hebben Ged. Staten hetbedrag van één op- cent op de verschillende belastingen namelijk niet wederom lager behoeven te schatten. Stelt men dit met een kleine verhooging in verband met het noimaal accres van de op brengst der belasting op de gebouwde eigen dommen op f 189.500,dan mag men bij gelijkblijvend opcentental de ontvanagst we gens opcenten in totaal ramen op f 3.790.000, Gespecificeerd zullen de 20 opcenten op de verschillende belastingen opbrengen: gebouw de eigendommen f 950.000, ongebouwde eigen dommen f 140.000, rijksinkomstenbelastinj f 2,340.000 en vermogensbelasting f 360.00. Met deze bedragen kan de begrooting slui tend worden gemaaakt, terwijl dan, evenals in voorafgaande jaren, f 250.000,— als bijdrage uit de gewone middelen aan het Wegenfonds kan worden geraamd. Daarnaast is f 250.000.geraamd als bijdra ge uit de gewone middelen in de kosten van den bouw van eene nieuwe schutsluis in het Nieuwe Meer. Deze raming wordt gecompen seerd door het hoogere batige saldo van den dienst 1934, dat aan den dienst 1937 ten goede komt. Dit bedraagt namelijk f 1.762.366,37. Vermelding verdient nog de post van •f 250.000,— ten behoeve van de bestrijding van de werkloosheid. Deze uitgave wordt gedekt door eene uitkeering uit het Fonds tot gedeel telijke reserveering van batige saldi, waarin nog f500.000,aanwezig blijft. Voor onvoorziene uitgaven blijft een bedrag van f 622.359,84 beschikbaar. D volgende subsidies vinden wij vermeld: voor het- herstel der Groote Kerk te Haarlem f 500, Noord Hollanadsche Vereeniging voor tuberculosebestrijding f40.000, H. O. V. te Haarlem f 4500. De schuldenlast der provincie zal op 1 Jan. 1937 f 100.793.600 zijn, het bedrag der verplichte aflossing daarop beloopt f3.353.475. Het saldo van het Prov. Electriciieitsbedrijf wordt voor 1937 geraamd op f 250.000, welk bedrag aangewend zal worden ter versterking van de reserve. Bezoek van prins Bernhard aan Bennebroek. Prins Bernhard heeft dezer dagen incognito en in gezelschap van zijn secretaris een bezoek gebracht aan den burgemeester van de gemeente Bennebroek, den heer K. J. Baron van Hardenbroek, alwaar hij de thee gebruikte. De extra rijksdaalder. Ook aan werkloozen die onder de wapenen waren. Door den Minister van Sociale Zaken was o.m. ook bepaald dat zij die onder de wape nen waren geroepen voor de herhalingsoefe ningen, ook in aanmerking kwamen voor een extra toeslag van f 2.50 bij de verloving van Prinses Juliana. Aan deze toezegging was evenwel nog geen gevolg gegeven doch thans kunnen we mede- deelen dat de ondersteunden welke in de week van 13 tot 19 September onder de wa penen waren, deze week bij hun;*-" onder steuning ook den rijksdaalder extra zullen ontvangen. Extra-bijslag. Ook voor „kasgerechtigden". Bij het verstrekken van een extra bijslag van f 2.50 aan de werkloozen ter gelegenheid van de verloving van Prinses Juliana heb ben wij er de aandacht op gevestigd dat de werkloozen die volgens de steunregeling uit keering ontvingen, volgens de circulaire van den Minister van Sociale Zaken, voor den extra bijslag in aanmerking zouden komen over de week van 13 tot 19 September. Deze beslissing hield in dat zij die krachtens de Armenwet onderstand ontvingen hiervoor niet in aanmerking zouden komen, doch door B. en W. werd besloten ook aan dezen de extra bijslag van f 2 50 te doen uitkeeren. wat niet in alle gemeenten geschiedde. Maar ook de werkloozen die toevallig over de week van 13 September tot 19 September van hun werkloozenkas uitkeering ontvingen, vielen niet onder het besluit, waarover veel ontstemming ontstond, daar hier menschen waren die ook geruim en tijd met werkloos heid te kampen hadden en soms na een pe riode in de werkverschaffing te hebben ge werkt voor uitkeering van hun eigen ver zekering in aanmerking kwamen. Door verschillende organisaties werd de aandacht op deze onbillijkheid gevestigd en verzocht alsnog de verstrekking ook voor de kasgerechtigden toe te staan. De Minister van Sociale Zaken heeft thans aan de gemeentebesturen bericht, dat hij hiermede accoord gaat, mits de extra uit keering van f 2.50 en het normale steunbe drag van de kas, niet meer is dan het steun bedrag, dat de betrokkene volgens de steun regeling zou ontvangen. Indien het verschi1 minder dan f 2.50 is zal alleen het verschi! worden verstrekt. Voorbeeld: de kasuitkeering bedraagt f 14, en de steunuitkeering f 12. Dit is met de f 2 50 extra uitkeering f 14.50. In dit geval kan dan het verschil tusschen f 14.50 en f 14 is f 0.50 als extra gift worden verstrekt. Het woord is aan... Frederik van Eeden: Muziek lokt van een ziel muziek weer los. Winnaar der Melbournerace als eerste te Johannesburg geland. (Men zie ook pag. 4.) JOHANNESBURG, 1 October (Reu- ter-A.N.P.) De Engelscliman Scott is te 12.32 pi. tijd hier aangekomen. Hij heeft daardoor de luchtrace PortsmouthJohannesburg gewon- C. W. Scott. Geen nieuws van Llewellyn. LONDEN,, 1 October (Reuter-A.N P.) Sedert het oogenblik, waarop Llewellyn en zijn met gezel, die deelnemen aan de luchtrace naar Johannesburg Entebbe in Oeganda zijn gepasseerd, heeft men niets meer van hen ver nomen. ITALIAANSCHE BEURZEN TOT NADER ORDER GESLOTEN. Officieel wordt uit Rome medegedeeld, dat de Italiaansche beurzen, die vandaag weer ge opend zouden worden, bot nader order zullen gesloten blijven. De monetaire maatregelen der Fransche re geering voor den Senaat. pag. 4 Dr. Schacht heeft medegedeeld, dat Duitsch- land niet zal devalueeren en bereid is tot internationale economische besprekingen. pag. 4 De Tweede Kamer keurt de monetaire poli tiek der regeering goed. pag. 3 In de textielindustrie zullen zooveel mogelijk de oude prijzen worden gehandhaafd. pag. 3 De provinciale begrooting van Noord-Holland voor 1937 is sluitend gemaakt zonder be lastingverhooging. pag- 1 De werkloosheid te Haarlem neemt minder snel toe dan in 1935. pag. 1 De huurbijslag wordt vervangen door een overgangstoelage. pag. 1 Het jubileum van den heer Reynicr van 't Hoff. pag. 6 Geldleeningen van Noord-Holland. pag. 9 ARTIKELEN ENZ. R. P-: Vreemdelingenbezoek. pag. 1 Van onzen correspondent te Stockholm: Een nieuwe regecring in Zweden. pag. 4 Mr. J. H. v. Gelderen: Herziening van kos- telooze procedure. pag. 7 J. Bastiaans: Het onderwijs. pag. 7 Thysse's Hof in herfsttooi. pag. 7 Amy Groskamp-ten Have: Fen vrouw s^hrüft H. D. Vertelling: Een vijand van onzen tijd*! Pag. 6 Voor de Vrouw. pag. 10 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 11,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1