GRATIS PROEVEN VERKADE VERTELLING Rubriek voor Vragen VRIJDAG 2 OCTOBER 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 8 Kinder-demonstratie voor den Vrede. Sen witte lampion-optocht op 11 November te Haarlem. Zooals nu reeds drie achtereenvolgende ja ren gebeurd is op 11 November, wordt ook dit jaar op dien dag een licht-ommegang voor kinderen georganiseerd In tegenstelling met vorige jaren, toen de organisatie uitging van den Kinderbond, zal nu de Commissie van Moeders en Opvoedsters uit de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede de leiding van deze demonstratie hebben. De voorbereidingen zijn reeds in een ver gevorderd stadium en er mag aangenomen worden, dat er op 11 November een zeer In drukwekkende stoet gevormd zal worden. Het ligt in de bedoeling, dat op drie plaat sen van de stad, n.l. het Leidscheplein, de Parklaan en het Nagtzaamplein, de kinderen zullen samenkomen in de schoollokalen daar ter plaatse. De kinderen moeten voorzien zijn van een bonnetje, dat tegen betaling van 0.10 yerkrijgbaar is aan de hieronder vol gende lijst van adressen. Op vertoon van de zen bon wordt aan de kinderen een witte lampion met kaars en stokje verstrekt. Van de drie pleinen uit zetten de stoeten zich in beweging en trekken op naar het Provinciaal Gebouw aan de Dreef; een muziekkorps zal iederen stoet begeleiden. Op de groote stoep en opgang naar het ge bouw kunnen duizenden kinderen geplaatst worden; zij zullen met hun witte lampionne tjes tegen den achtergrond van het machtige gebouw een diepen indruk wekken. Het ligt in de bedoeling, dat de kinderen op dien oprit en het bordes een viertal liede ren zingen, n.l. drie vredesliederen en het zes de couplet van het Wilhelmus. Er is. behalve van de muziekkorpsen, medewerking gekre gen van een paar kinderzangvereenigingen. De te zingen liederen zijn op alle scholen ter beschikking gesteld van den onderwijzer of de onderwijzeres die het zangonderwijs leidt, met verzoek om de liederen met de kinderen in te studeeren. Het lied „Wij willen" wordt reeds nu op het carillon van de Groote Kerk gespeeld; het kinderkoor van Jacob Hamel zal het voor de microfoon instudeeren. Op den avond zelf zal een radio-reportage worden opgenomen, niet alleen voor Neder land, doch ook door de Phohi voor onze kolo niën. Aan alle ouders dus om hun kinderen tot deel'^ming aan dezen tocht op te wek ken en op deze wijze hun steentje bij te dra gen tot het slagen van deze demonstratie, die tot in de uithoeken der wereld getuigen zal van den vx-edeswil van de Haarlemsche kin deren en ouders! Zooveel mogelijk zullen de groepen in school verband worden opgesteld, onder leiding van de onderwijzers. Waar dit niet mogelijk is, worden de kinderen in groepen verzameld, ge leid door vrijwillige helpsters en helpers. Zij die zich hiervoor beschikbaar willen stellen, of die behulpzaam willen zijn bij het gereed maken en uitreiken der lampions, kunnen zich melden bij een der dames van het dage lij ksch bestuur, n.l. mevrouw Nienhuys, tel. 22120, mevrouw Vissering, secretaresse. Hooge Duin en Daalscheweg 31. Bloemendaal. Tel. 22133. mevr. Bonebakker, penningmeesteresse Dr Dirk Bakkerlaan 63. tel. 22096 en mevr. de Balbian Verster. tel, 11131, Vredenhofstraat 9. In verband met de zeer hooge kosten, die met deze organisatie gepaard gaan. maken wij gaarne van de gelegenheid gebruik om aandacht te vragen voor het adres van de penningmeesteresse: haar gironummer is: 191853: ook het kleinste bedrag is welkom. Zij. die de liedjes thuis willen instudeeren, kunnen deze verkrijgen bij dezelfde adres sen waar de bonnetjes voor deelneming wor den afgegeven, tegen betaling van 0.10 voor de drie vredesliederen met muziek tezamen. De heer Marinus Adam heeft zich bereid verklaard de muziek en zang te dirigeeren. De heer Fortgens heeft de verzorging der opstel ling op zich genomen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 3 OCTOBER 1936. Progr. 1 Hilversum II (Huizen). Progr. 2 Hilversum I. Progr. 3. 8.00 Keulen, Concert door het Om roeporkest van Breslau. 8.20 Keulen, Kalen- derblatt. Tijdsein. Weerberichten. Waterstand- bericht. 8.30 Keulen, Gymnastiek voor de vrouw. 8.45 Diversen. 10.05 Keulen. Tijdsein. Weerbericht. Nieuwsberichten. 10.20 Keulen. Drei Reiter im Busch, hoorspel van Willi Ehmer. 11.20 Parijs Radio, Populair concert o. l.v Ernest Gecris. 12.20 Keulen, „Buntes Wo- chenende". 1.20 Brussel Vlaamsch, Gesproken Dagblad van het N. I. R. 1.30 Brussel Vlaamsch. Concert o.l.v. Walter Feron. 1.50 Brussel Vlaamsch, Gramofoonmuziek 2.20 Brussel Fransch, Populair concert. 3.20 Brussel Fransch, Gramofoonmuziek. 4.20 Keulen. Gra mofoonmuziek. 5.05 Keulen. Laurentz Kiesgen vertelt. 5.20 Keulen, De Krefelder zangver- een iging o.l.v. August Schlösser. 5.50 Keulen. „Die Anstellungsprobe" door Walter Bombe. 6.15 Keulen, Dansmuziek door het kleine Om roeporkest. 7.20 Parijs Radio, Gramofoonmu ziek. 7 50 Londen Regional, Het Lener Strijk kwartet met Olga Losser. 8.20 Brussel Fransch, Jazzmuziek o.l.v. Stan Brenders. 9.20 Berlijn, „Das Vergniigte Orchester", vroolijk p I-O gramma. 10.20 Beromünster, Dansmuziek. 10.50 Berlijn, „Und Morgen ist's Sonntag". Progr. 4. 8.00 Brussel Vlaamsch, Gymnastiek les. 8.20 Brussel Vlaamsch, Tijdsein. Gramo- foonmuzieik. 8.30 Brussel Vlaamsch, Kroniek van de Dag. 8.40 Brussel Vlaamsch, Gramo- foonplaten. 8.45 Brussel Vlaamsch, Gesproken Dagblad van het N. I. B. 9.00 Brussel Viaamsch, Gramofoonmuziek. 10.35 Londen Regional, Korte Godsdienstoefening. 10.50 Londen Re gional. Tijdsein van Greenwich. Weerbericht. 1105 Londen Regional, Het BBC. Northern Orkest o.l.v. A. Barker. 11.20 Droitwich, Orgel concert door Frederick Bayce. 11.50 Droitwich, Het Willoughby Strijkkwartet. 12.50 Droitwich, Gramofoonmuziek. 1.20 Droitwich. Het Com modore Grand Orkest o.l.v. Harry Davidson. 2.20 Droitwich Gramofoonmuziek. 3.05 Droit wich, Het Coventry Hippodrome Orkest o.l.v. W. Pethers 335 Droitwich, „Girl Guide Rally". Lady Baden Powell spreekt, 3.35 Droitwich, Het Serge Krish Septet. 4.35 Droitwich, Het BBC. Schotsch Orkest o.l.v. Guy Warrack. 5 25 Droitwich. Het B.B.C. Dansorkest o.l.v. Henry Hall. 6.20 Diversen. 7 10 Droitwich, Het B B C. Theater Orkest o.l.v. Harold Lowe. 8.05 Droitwich. Eddi Caroll en zijn Orkest met Gerry Fitsgeraid en Caroline. 8.40 Droitwich, „Music-Hall". 9.40 Droitwich, Weer- en Nieuws berichten. 10,10 Droitwich, Tweede deel van het. Promenadeconcert in Queens Hall. 11.00 Droitwich, Ambrose en zijn Orkest. Progr. 5. Van 8.00 v.m. tot 7.00 n.m. Diversen. 7 00 Eigen Gramofoor.platenconcert: 1. Graf Zeppelin's Weltreise. 2 An den blauen Was- sern von Hawaii. 3. Tomi Tomi. 4. Japanischer Lantementanz, 5 Song of the Islands. 6. Ha waiian Moon. 7. Hawaiian Reverie. 8. In einen Chinesiscen Tempelgarten. 9. Alches Oe. 10. Oua Oua. 11. The Blue Bird. 12 Mauna Loa. 13 Chinesische Strassenserenade. 14 Indiana Skies. 15. Siamesische Wachtparade. 16. Aufl einen Persischen Markt. 17. My little grass Shack. Van 8.00 tot 12.00 Diversen. Keuring dienstplichtigen. In November en December a.s. zal de her- keuringsraad in eenige gemeenten zitting houden. De gelegenheid om in die zitting een ge neeskundig onderzoek te ondergaan, kan door den voorzitter worden gegeven aan inge schrevenen voor den dienstplicht, die nog niet bij de land- of de zeemacht zijn ingelijfd, maar nog niet als dienstplichtige in werkelij- ken dienst zijn geweest. Behoudens bijzondere machtiging van den Minister van Defensie worden tot het onder zoek niet toegelaten personen: a die bestemd zijn tot buitengewoon dienstplichtige of als zoodanig zijn ingelijfd; b. die dit jaar tijdelijk ongeschikt voor den dienst werden verklaard: c. die als vrijwilliger behooren tot de landmacht uitgezonderd den vrij willigen landstorm tot de zeemacht of tot de over- zeesche weermacht. Om deze keuring te ondergaan, behoort een aanvraag te worden ingediend, in welke aan vraag aannemelijk worden gemaakt: dat de persoon, wien het geldt, na de uit spraak van den keuringsraad vermoedelijk ongeschikt voor den dienst is geworden (dit geldt voor hen, die dit jaar door een der keuringsraden geschikt werden verklaard); of dat hij vermoedelijk ongeschikt voor den dienst is (dit geldt voor hen, omtrent wie dit jaar geen der keuringsraden uitspraak deed). De aanvraag moet voorts vermelden den geslachtsnaam, de voornamen (voluit) en het nauwkeurig adres van den belangheb benden, datum en jaar van geboorte, de ge meente en lichting, voor welke hij voor den dienstpicht is ingeschreven, verder voor zoover hem bekend het korps, korpsonder deel of dienstvak, waaraan hij is toegewezen of waartoe hij behoort, en het tijdvak of den datum, voor zijn inlijving op zijn opkomst in werkelijken dienst vastgesteld, en ten slotte: of hij dit jaar voor een der keurings raden is verschenen en, zoo ja, hoe de uit spraak van den raad luidde. Wenscht iemand, die behoort tot de hiervóór onder a, b of c bedoelde personen, keuring aan te vragen, dan is het wenschelijk tevens in de aanvraag te vermelden, welk bijzonder belang voor hem in het ondergaan van de keuring zou zijn. De aanvraag behoeft niet gezegeld te zijn, doch moet zoo spoedig mogelijk gefrankeerd worden toegezonden aan het volgende adres: Aan den Voorzitter van den Herkeuringsraad, Gebouw van het Departement van Defensie, Plein 4, 's-Gravenhage PERSONALIA. Opnieuw willen wij U gratis onze 5 cents chocolade reep laten proeven. Op de rollen groote beschuit en thans ook bij Verkade's koeken vindt U tijdelijk een reepenzegelVoor 5 van die zegels geeft Uw winkelier U gratis een 5 cents Verkade's chocolade-reep. (Adv. lngez. Med.) Twee doodelijke aanrijdingen voor de Rechtbank. Duizend gulden boete en drie maanden gevangenisstraf geëischt. Voor wiskunde L.O. is geslaagd de heer G. J. Wiersma te Haarlem. FAILLISSEMENT. Op 1 October 1936 werd door de Arrondisse- ments-Rechtbank te Haarlem in staat van faillissement verklaard Marinus Erdtsieck. los werkman, wonende te Haarlem, Lange Raamstraat 36. Rechter commissaris: Mr. S. J. Pit. Curator: Mr. F. v. d. Goot, advocaat en pro cureur te Haarlem. IllllllPIMl'llllilfilflIIIM Majoor Harrison. Olga verveelt zich een beetje. Het is nu al de tweede Zondag dat ze zich alleen moet amuseeren. Paul is nog steeds bij zijn ouders in Nantes en komt niet voor Dinsdagavond terug. De trouwe Estelle heeft zich met haar studie boeken op haar kamer opgesloten en is niet te bewegen te voorschijn te komen. Het weer is ongestadig. Om tien uur schijnt de zon zoo verleidelijk, dat Olga besluit naar het Bois de Boulogne te gaan. Langzaam loopt ze, zonder bepaald doel. Het begint zachter en zachter te regenen en er komen alweer stukken blauw aan de lucht. Ze knoopt haar jas lo; en laat den zoelen wind tegen zich aanwaaien. In de verte wordt het uitgebreide paleizen- complex van het Louvre zichtbaar en auto matisch gaat ze den weg, dien ze al zooveel malen gegaan is. Het is tamelijk vol in het museum en het publiek is van een ander soort dan door de week. Meer Parijzenaars en minder buiten landers Olga is op een der fluweelen bankjes gaan zitten. Zij ziet toe en luistert. Het kost haar moeite niet te lachen. Ze is zoo verdiept in haar beschouwing, dat ze niet eens bemerkt dat er iemand naast haar plaats neemt. Het is een man van omstreeks vijf-en- veertig jaar, slank en met een bleek donker gezicht. Hij spreekt haar in 't Engelsch aan: hij heeft opgemerkt, dat ze lacht om die Ameri kanen. Ook hem amuseert dat geval. Ze is toch geen Francaise? Studeert ze in Parijs? Ach, een Hollandsche! En dan begint hij plotse ling Hollandsch te spreken, met een vreemd accent maar overigens vrijwel zonder fouten. Hij stelt zich voor: majoor Harrison, Engelsch officier, gedurende den oorlog in Den Haag geïnterneerd geweest. De Amerikanen zijn reeds nergens meer te zien, ais Olga en de majoor eindelijk opstaan en door de zalen wandelend hun gesprek voortzetten. Hij is een enthousiast kunstlief hebber en wijst Olga details, die haar zelf niet zijn opgevallen. Hij vertelt van zijn groote reizen door Britsch Indië en van zijn Engelsche verwanten. „In jaren heb ik geen Hollandsch gesproken", zegt hij, „ik ben U zoo dankbaar, dat U er me weer toe in de ge legenheid stelt. Zult U het me zeggen, als ik een fout maak?" ,1k blijf slechts één dag in Parijs", vertelt de majoor ,Ik ben op de doorreis naar En- eland en kom hier feitelijk alleen voor de rennen van dezen middag. Gaat U daar mis schien ook heen?" .Rennen?" vraagt Olga, „dezen middag? Daar wist ik niets van". „Weet U daar niets van!" De majoor zegt het met oprechte verbazing. „De groote ge beurtenis van dit seizoen! Interesseert dat U dan niet?" „Eigenlijk niet zoo bijzonder", antwoordt Olga met een verontschuldigend lachje. ,.Ik voel niet veel voor dergelijke sport". ,Maar hier moet U toch heengaan", zegt de majoor beslist. „Zooiets komt zelden voor. 't Zal heel .spannend worden. 1^ heb' zoo vervolgde hij met gedempte stem r ele- gram uit Engeland gekregen. F, een paard mee, dat zeker zal winnen Hiu weten Het veroorzaken van dood door schuld was ten laste gelegd aan een inwoner van Bols- ward. Hiervoor stond hij Donderdag voor de Haarlemsche rechtbank terecht. Tal van getuigen waren opgeroepen, waar van er vier a décharge waren. Als deskundi ge was gekomen dr. J. P. L. Hulst. De verdachte zou op 29 Mei met zijn auto in de omgeving van Koog aan de Zaan den be stuurder van een bakfiets hebben aangere den, den man daarbij zoo ernstig verwondend, dat hij onmiddellijk overleden was. Nadat dr. Hulst zijn vei'klaring over de ver richte sectie had afgelegd, en een luitenant van het motorcorps zijn oordeel over de be schadigingen had medegedeeld, werden de ;etuigen gehoord. Het had dien dag hard gewaaid, wat mis schien wel zal hebben gemaakt, dat de aan- geredene tevoren wat zigzag gereden had, doch naar de meening der getuigen kon dit niet de reden zijn, dat auto en bakfiets met elkaar in botsing waren gekomen. Een schui- ftan.sngSeizcen 1936-'3715 October *fïm Spreekuur dagelijks van 11-12, 2-5 en 7-9 uur. Schagchelstr. 29, Telef. 10806. f/'B^ N V- DANSacademie G. MARTIN ZONEN HAARLEM AMSTERDAM BUSSUM HILVERSUM (Adv lngez Med.) iiüirii;; de menschen dat zoo niet. Het is een schitte rende kans. Ik heb er dertigduizend francs op gezet. Vanavond zal ik die som minstens vi.jf- of zesvoudig terugkrijgen". Olga luistert zonder veel belangstelling. Haar stemming wordt voortreffelijk en het komt haar nu ineens belachelijk voor. dat ze zooeven den majoor heeft gewantrouwd. Het is toch eigenlijk een beschaafd en innemend man. En ze moet toegeven, opgedrongen heeft hij zich heelemaal niet. Het is allemaal als vanzelf gegaan. Maar nu vindt ze toch, dat het tijd wordt afscheid te nemen. Ze blijft staan en steekt hem aarzelend haar hand toe. „Het was me heel aangenaam met U kennis te maken, maar nu moet ik heusch „Nee, gaat U nog niet weg", valt de majoor haar in de rede. Zijn stem is van een smeeken- de onderdanigheid. „Ik wou U vragen, of U mij vanmiddag naar de rennen wilt verge zellen. U zoudt er me een groot genoegen mee doen. Dan kunnen we verder Hollandsch pra ten. Zooiets valt me zoo zelden te beurt. Doet U het, ja? Dan kom ik U afhalen met mijn wagen." Olga is door dit voorstel min of meer over rompeld. Het liefst zou ze weigeren, ze weet zelf niet waarom. Ik weet niet of ik wel kan", antwoordt ze weifelend. De majoor merkt haar onzekerheid en dringt sterker aan. ,.U moet meegaan. U zult er werkelijk geen spijt van hebben. En dan moet U ook een kleinigheid wedden op dat paard. Veel hoeft niet. Laten we zeggen dui zend francs. Het is absoluut safe. Vanavond zult U me dankbaar zijn voor dit advies". .Ik wed nooit", antwoordt Olga vrij bits. En dan. om haar woorden wat te verzachten, aarzelend: ,,'k Heb nooit geluk. Maar ik zou t dit keer eens kunnen wagen, zoo voor de grap. Alleen, duizend Francs vind ik nog veel te hoog." De majoor wordt nu een beetje boos. „Voor de grap", herhaalt hij verontwaardigd. „Zoo iets moet men serieus doen". Maar de risico", brengt Olga weifelend in 't midden. ,Er is geen risico", antwoorde de majoor beslist. Ik geef U mijn woord als officier en Engelschman. En zou ik dan zelf dertigdui zend francs wagen, als er risico was?" Hij haalt een rose papiertje vol cijfers uit den binnenzak van zijn jas. „U ziet, dertig duizend francs", zegt hij, en zijn toon klinkt min of meer beleedigd. Olga voelt zich niet op haar gemak. Het liefst zou ze den majoor den rug toedraaien en naar huis gaan. Maar iets is er, dat haar tegenhoudt. Misschien verspeelt ze door haar weigering een amusanten middag. Misschien beleedigt- ze door haar argwaan iemand, die het goed met haar voorheeft. Wat heeft ze voor reden dien man te waxxtrouwen? Ze wei felt. En dan geeft ze toe. Ze zal meegaan en een klein bedrag zal ze inzetten. Waarom ook eigenlijk niet? De majoor is verheugd over haar verstan dig besluit. Hij vertelt haar hoe ze handelen moet en waar het kantoor is. Ja, veel tijd is er niet meer. Om één uur wordt gesloten. Maar hij zou voor haar kunnen opbellen. En welk bedrag mag hij dan noemen? Olga denkt na. Het wedden laat haar koud Ze heeft volstrekt geen verwachting, dat ze iets winnen zal, ondanks de zekerheid van den majoor. Maar ze wil nu niet meer terug. „Ik heb niet veel geld bij me", zegt ze ten slotte „Hoogstens honderdvijftig francs". .Dat gaat niet", zegt de majoor spijtig. „Het minimum is driehonderd". Maar dat ls niets", vervolgt hij. „ik wil U het ontbrekende wel voorschieten. Dan rekenen we later wel af". Olga vindt nu alles goed. De majoor stelt haar voor ergens iets te gaan gebruiken. Dan >nvoerder was van het noodlottig ongeval de ooggetuige geweest. De bakfiets was ongeveer bij de plaats, waar zijn schuit gemeerd lag, toen hij een geknars van remmen hoorde. Hij zag de bakfiets om slaan en snelde dadelijk naar de plaats van het ongeluk. Toen reeds had de autobestuur der verklaard, dat de bakfiets plotseling naar links was uitgeweken. Een kennis van verdachte, die in de auto had meegereden, zei, dat slechts met matige snelheid was gereden. Van het ongeluk had hij slechts het aller laatste gezien, toen de bakfiets en de auto zich plotseling achter elkaar bevonden. De be stuurder had volgens dezen getuige op het laatste oogenblik nog uitgehaald, om de bak fiets te ontgaan. Een andere getuige kende verdachte als een „niet-onvoorzichtig of woest rijder". Prof. J. Watering trad als psychiater op als deskundige. Deze wees erop. dat psycho technisch verdachte als chauffeur niet is, zoo als men zou wenschen. Deze verklaring werd met voorbeelden gestaafd. Het is mogelijk, dat verdachte's waarneming buiten zijn schuld onvoldoende is, terwijl niet verondersteld be hoeft te worden, dat het individu zich van dit mankement bewust is. IN ZIJN REQUISITOIR wees de officier van justitie op de tragische omstandigheid, dat verdachte eens zelf zijn zoontje door een on geluk heeft verloren en thans zelf den dood van een jongeman heeft veroorzaakt. Maar moet men -nu toch niet concludeeren, dat dit een doodeenvoudig ongeluk is. waarbij men iedere onwaarschijnlijke suppositie achterwe ge kan laten? Wat de verklaringen van den psychiater betreft, moet men toch concludee ren, dat er een normale psychische structuur is. doch dat verdachte psychotechnisch onge schikt is voor het besturen van een auto. Spreker concludeert, dat verdachte nooit meer zal mogen chauffeeren. doch dat, gelet op de verzachtende omstandigheden, geen hechtenis gevraagd behoeft te worden. Doch een zware geldboete is toch op zijn plaats. Spr. requireert f 1000.— boete exx ontzegging van de rijbevoegdheid voor 1 jaar. De verdediger, Mr. Sprenger, concludeerde, dat men inderdaad van ontoerekeningsvat- baarheid niet kan spreken. PI. vroeg clemen tie, doch liet de grootte van de boete aan den rechter over. Een tweede aanrijding werd nog berecht. Een 22-jarige jongeman uit Haarlem had op 25 Juli op de Hoofdstraat te Hillegom een voetganger op het trottoir aangereden. Het slachtoffer was aan de verwondingen over leden. Bij de behandeling van deze zaak werd niet duidelijk, hoe dit ongeluk gebeurd kon zijn. Verdachte zelf kan zich niet begrijpen, hoe het zich kan hebben toegedragen. Hij heeft een schok gevoeld en heeft toen dade lijk gestopt. Hij zeide dat hij vermoedelijk door oververmoeidheid zijn aandacht van den weg heeft verloren. Een juffrouw, die in de straat gewandeld had, verklaarde, gezien te hebben, dat de chauffeur het trottoir was opgereden en daarna den voetganger had aangereden. De officier van justitie zeide in zijn requi sitoir, dat jonge chauffeurs op den weg ter dege moesten opletten. Hij wilde een voor beeld stellen en eischte een gevangenisstraf van drie maanden met ontzegging van de bevoegdheid motorrijtixigen te besturen ge durende zes maanden. De verdediger. Mr. B. W. Stomps verzocht met het oog op de jeugd van verdachte een voorwaardelijke straf op te leggen. 15 October uitspraak. kan hij tegelijk de zaak voor haar in orde maken. Olga is moe van het drentelen en dankbaar neemt ze naast hem plaats op een caféterras. De majoor verdwijnt in het café om op te bellen. Na enkele oogenblikken komt hij terug. „Het kon gelukkig nog net. Maar nu heb ik geen bewijs voor U. Dat krijg ik pas straks, als ik het geld breng. Mag ik U daarom mijn eigen biljet als onderpand geven? U zult er wel goed oppassen, niet waar?" En hij haalt het rose papiertje te voorschijn. Olga wijst het terug. Zij opent haar taschje en reikt hem met een onverschillig gebaar een briefje van honderd en een van vijftig francs. Dan staat ze op en de majoor rekent af met den kellner. Even later zijn ze weer op straat. „Dus ik kom U met mijn wagen afhalen", zegt de majoor. .Ik verheug er me zoo op. dat U meegaat. Ja, ik heb Uw adres. Ik zal het wel vinden. Tot drie uur dus". En buigend en lachend neemt hij afscheid Wat een clown, denkt Olga. Op het oogen blik. dat de majoor haar het rose biljetje als onderpand wilde geven, had zij begrepen dat hij een oplichter was. En zij had hem de honderdvijftig francs als een fooi toege schoven. Rustig op haar eentje luncht ze in de stad en oxxi twee uur keert ze terug op haar kamer. Claxon-geluid in de straat. Een auto houdt beneden stil. Olga is verdiept in haar boek en bemerkt niets voor er op de deur geklopt wordt. Het is de bediende. Er wacht beneden iemand op de juffrouw. En snel verdwijnt hij weer. Een oogenblik zit Olga verbijsterd. Zou het toch de majoor zijn? Zou ze zich in hem vergist hebben? Ze opent het raam en kijkt naar beneden. Een auto staat voor, maar ze kaxx van bovenaf niet zien wat voor een het is. Ze sluit het raam en gaat naar beneden. In de kleine wachtkamer aan de straat zit in een der ouderwetsche roodfluweelen fauteuils de majoor. Als Olga binnenkomt, springt hij op en maakt een diepe buiging. Of ze nog meegaat? Het is zulk mooi weer. Zijn wagen staat voor. En zou ze hem misschien een dienst willen bewijzen en hem nu de andere honderdvijftig francs willen geven? „Ik zou het anders niet vragen", zegt hij verontschuldigend „maar ik bezit momenteel geen Fraxxsch geld meer. Alleen ponden en die kan ik op Zondag niet wisselen". Olga is in haar hart diep beleedigd. dat de majoor haar voor zoo onnoozel houdt. Maar ze laat niet merken, dat ze hem nu ge heel en al doorziet. ,Het spijt me", zegt ze deelnemend, „maar ik verkeer in het zelfde geval. Ik heb alleen maar Hollandsch bankpapier en dat kan ik vandaag evenmin wisselen". De majoor kijkt even verbluft. Dan glim lacht hij hoffelijk. U begrijpt, dat ik niet met U uit kan gaan zonder Fransch geld. Ponden worden hier niet aangenomen." Olga begrijpt het volkomen. „Maar misschien", zoo vervolgt hij, „kan de portier van het Claridge-hotel me helpen Daar zal ik even heenrijden. Wilt U dan zoo lang op me wachten? Binnen twintig minu ten ben ik terug". Buigend neemt hij afscheid, zijn gezicht één vriendelijke glimlach. Even later ziet Olga een doodgewone taxi wegrijden. De wagen van den majoor. En daarna is hij werkelijk nooit me ruggekomen BETTY GRANT. I Voelde zich ellendig. Nu rheumatische pijnen verdwenen en goede humeur teruggekeerd. Gekweld te worden door spit, jicht of rheu matische pijnen, daar is zelfs het beste hu meur niet tegen bestand, zonder Kruschen Salts tenminste! Hier is een bekentenis, die voor zichzelf spreekt. „Voordat ik Uw merkwaardig Kruschen Salts nam, voelde ik mij oud en ellendig. Ik had aanvallen van spit in mijn rug. rheumatische pijn in mijn beenen, knieën en één arm, en zenuw-rheu- matiek van mijn rechterschouder langs mijn geheele arm tot aan mijn vingertoppen toe. Een paar maanden geleden begon ik met 's ochtends in mijn eerste kop thee Kxuschen Salts te nemen. Spit en rheumatische pijn zijn nu aan banden gelegd, en ik blaak van gezond heid. Mijn vrouw zegt dat ik geheel verjongd ben, en onlangs werd nog bij een oudleerlin gen-diner van mijn school door verscheidene „veteranen" in hun toespraken opgemerkt, hoe goed ik er uitzag. Voor menschen op mijn leeftijd (60is Kruschen Salts een zegen." A. B. te W. Rheumatische pijnen ontstaan maar al te dikwijls door onvoldoende verwijdering van afvalstoffen uit het lichaam, waardoor scha delijke stoffen als urinezuur gelegenheid krij gen zich op te hoopen. De zes minerale zou ten. waaruit Kruschen Salts bestaat, sporen de afvoerorganen, lever nieren en ingewanden, op geheel natuurlijke wijze aan tot actievere wer king. zoodat de gevaarlijke afvalstoffen snel en afdoende worden weggevoerd. Het bloed wordt hierdoor gezuiverd. Uw rheumatische pijnen zullen langzaam maar zeker geheel ophouden, om niet meer terug te keeren. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten f 0.40. f 0.70 en f 1.60 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Let op. dat op het etiket op de°flesch~ zoowel als op de-buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappen. Amsterdam, voorkomt. (Adv. lngez. Med.) DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de RedactieGroote Houtstraat 93. met duidelijke vermelding van naam en woon plaats Vragen, waaraan naam en adres ontbrekenworden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie- geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. RECEPTEN VRAAG: Hoe kan ik het beste 25 pond zuur kool inmaken en wat bob ik hiervoor noodig? ANTWOORD: Benoodigd: 3 witte kooien, 4 savoyekoolen, 90 gram zout. 10 gram zwarte pe perkorrels, 10 gram jeneverbessen. Ontdoe de kool van de buitenste bladeren, snijd ze in de helft. Verwijder den harden stronk en snipper de kool in zeer fijne, lange snippers, liefst met een koolmes. Wasch deze en laat ze uitdekken. Kneed dan de kool zoo lang met het zout, tot zich pekel vormt. Vermeng ze met de peperkorrels en de jeneverbessen en pak ze in een schoongemaaktén ICeulschen pot. Sluit af met een schoonen doek( stop dezen er aan alle kanten bij in. leg hierop een schoongeborsteld plankje en een zwaren steen. Dek de pot toe met een schoonen doek. (Voor 25 pond zult u naar verhouding meer van alles moeten nemen). VRAAG: Hoe moet Ik een blauw gabardine re genjas, die met vlekken zit, weer schoonmaken? Kan ik hem ook wasschen? ANTWOORD: Ja, u zoudt de jas wel kunnen wasschen. Met lauw neutraal zeepsopje stevig afboenen, daarna eenige minuten glad ophangen om uit te druipen. Daarna 10 minuten behande len In een oplossing van 1 half pond fijne aluin in 10 liter warm water. Daarna glad over een kleerhanger ophangen te drogen. De jas is dan weer waterdicht. VRAAG: Hoe maakt r i pindakaas? ANTWOORDOntdoe een pond gepelde pin da's goed van alle velletjes en maal ze in den amandelmolen fijn. Kneed het daarna goed met 1V2 ons boter en een snufje zout en peper. VRAAG: Hoe moet ik tomaten inmaken? ANTWOORD: Het recept voor tomaten au jus is: Wasch de tomaten in koud water, verwijder de groene kelkblaadjes. Schik ze in wijde fles- schen. die uitgekookt en bekoeld moeten zijn (voor het springen van het schilletje der toma ten). giet er zooveel koud water op. tot de vruch ten onder staan en pasteuriseer ze 15 minuten op een temperatuur van sn graden Celsius. TOCHTJES VRAAG: Wat is de kortste en mooiste weg an Haarlem naar Medemblik? Hoeveel K.M. ANTWOORD: Haarlem Spaarndam Assendelft Wormerveer De Rijp Scliermerhorn Avenhorn Berkhout Wognum Benninghroek Midwoud Op perdoes Medemblik. 50 K M. RECHTZAKEN VRAAG: Zijn kinderen uit een eerste huwelijk verplicht in de kosten van onderhoud van bun tweede moeder bij te dragen of berust deze plicht uitsluitend en alleen bij de kinderen uit het tweede huwelijk? ANTWOORD: Zij zijn daartoe niet verplicht; die plicht berust alleen op de eigen kinderen. VRAAG: Ik trek steun (IJmuiden) en heb r.u in verband met den aftrek van den huurbijslag 0.S0 minder. Ik heb een huurcontract voor een jaar. Vervalt dit contract nu of. indien dit niet het geval is. moet dan" de gemeente of 1k de schade van 0.80 lijden? Verhuizen kan ik ze ker' niet? ANTWOORD: LT zult u aan het contract moe ten houden, tenzij u tot een minnelijke schikking •net den verhuurder kunt komen. DIEREN VRAAG: l. Wat moet ik doen tegen kelder mot? 2. En wat tegen houtworm? ANTWOORD: 1. Den kelder eerst goed en grondig met heet water ultschrokken. Daarna nog eens met koud water, waarin een weinig ly sol of carbol is gedaan. Den kelder daarna - enige dagen laten open staan om te luchten. 2. Goed Inspuiten met wnsohboftisine, zo> -oo- dig eenige keeren. Als de benzine geheel ver dampt is, goed in- en uitwrijven met was. Geen vuur of vlam in de nabijheid.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10