m Ttff® 9oifUintt H.D. VERTELLING DIT IS HET LAND. De geheimzinnige Gastheer MAANDAG 5 OCTOBER 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 12 JT (Adv. Ingez. Med.) Haarl. Motet- en Madrigaal- vereeniging. Het programma voor hedenavond. Op het kerkconcert, dat hedenavond wordt gegeven in de Groote Kerk te Haarlem, zal door de Haarlemsche Motet- en Madrigaal- vereeniging het volgende programma wor den uitgevoerd: Paree Domine J. Obrecht. In Monte Oliveti A. A. Ingegneri. Timor et Tremor O. di Lasso. O Hemelsche Vader Noé Faignient. Ic seg Adieu Anoniem (ong. 1550) Caelestis Urbs Jerusalem, A. Diepenbrock. Abend Z. Kodaly. De bekende violiste Ria Schmitz-Gohr zal spelen Adagio en Fuge uit c dur sonate van J. S. Bach en de Sonate a. moll op. 91 no. 1 van Max Reger. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 6 SEPT. Progr. I Hilversum II (Huizen). Progr. II Hilversum I. Progr. III 8.05 Parijs Radio Gymnastiek. 8.20 idem Gramofoonmuziek. 9.05 Keulen Tijdsein. Nieuwsberichten. Waterstand be richten. 9 20 idem Herdenking van Hans Schemm. 9.50 idem Kindergarten. 11.20 Parijs Radio Populair concert d. h. Kamp orkest van de Pasdeloupeconcerten o. 1. v. M. Flament. 12 20 Brussel Vlaamsch Gramofoonmuziek. 12.50 idem Populair concert o. 1. v. Paul Gason. 1.20 idem Gesproken dagblad v.h. N. I. R. 1.30 idem Populair concert: Werken van Strauss: 1.50 idem Gramofoonmuziek. 2.20 idem Binnenscheepvaartberichten. 2.23 idem. Schoolradio. 3.05 Parijs Radio Gramofoon muziek; 3.50 idem Marie Talbot en Jean Variot dragen een scène voor uit Schiller's ..Maria Stuart". 4.05 idem M. des Gachons Les grands écrivains et la nature 4.20 idem Gramofoonmuziek. 5.20 Brussel Vlaamsch Concert o.I.v. Paul Gason. 6.05 idem Kinder uurtje 6 50 Parijs Radio Concert d. h. kamer orkest van de Pasdeloupconcerten o.I.v. Henri Tomasi. 7:50 Beromünster Populair concert o.I.v. C. Bernhardt. 8.20 Brussel Fransch Populair concert o.I.v. Paul Gason. 9.20 idem Roger Lambert: L'avenir de la television. 9.35 idem Vervolg concert. 10.20 Berlijn Zie Ham burg. 11.20 Weenen Orkestconcert o.I.v. Louis Seidl. Progr. IV. 8.Brussel Vlaamsch Gymna stiek. 8.20 idem Tijdsein. Gramofoonmuziek. 8.30 idem Kroniek van de dag. 8.40 idem Gra- mofoonplaten. 8.45 idem Gesproken dagblad v.h. N.IR. 9.idem. Gramofoonmuziek. 9.20 Diversen. 10.35 Londen Regional Korte Gods dienstoefening. 10.50 idem Tijdsein v. Green wich. Weerbericht. 11.05 idem. Het New Vic toria Cinema Orkest o.I.v. Sydney Phasey II.50 idem Het BBC Orkest van N, Ierland o.I.v. Whiteway. 12.50 Droitwich Het Aming- ton Orkest o.I.v. Roland Davis. 1.50 idem Jack Wilson met zijn Versatie Fiva. 2.20 Londen Regional Dansmuziek (gr.pl.) 2.50 Geiger en zijn Orkest. 3.20 idem Het Folke stone orkest o.I.v. Eldridge Newman. 4.50 Droitwich Het Forum Theater orkest o.I.v. Ph. Martell 5.05 idem Gramofoonmuziek. 5.35 idem Walter Collins met zijn populair orkest. 6.20 diversen. 6.45 Droitwich Orgel concert door H. Robinson Cleaver. 7.20 Idem Het BBC-Harmon ie Orkest o.I.v. Walton O'Donnell 7.50 Londen regional Het koor van de Gentleman's Glee Club. 8.20 Droitwich Het BBC-Revuekoor en het BBC-Theater-Orkest o.I.v. Mark H. Lubbock 9.20 Londen Regional Het BBC-dansorkest o.I.v. Henry Hall. 10.— idem Rudolphe Dolmetsch. kalvecimble, speelt werken van Remeau. 10.20 idem Weer- nieuws- en sportberichten, act. causerie. 10.45 idem Lew Stone en zijn orkest in Café de Paris. Progr. V. 8.007.00 Diversen. 7.Eigen gramofoonplatenconcert: Zang en lichte klassieke muziek. 1. Funiculi. Funicula Bruna Dragoli. 2. Schlösser die im Monde liegen. Richard Tauber. 3. Was kann so schön sein Gitta Alpar. 4. Tango del Rose. Hélène Cals 5. Lolita Wladislow Ladis. 6. Ciribiribin, Grace Moore. 7. Erst eine Walzernacht. Marte Eg- gerth. 8. Die Afrikanerin. Costa Milona. 9. Forna a Sorriento, Alfred Piccaver. 10. Sere nade van Tosselli. Dajos Bela. 11. Serenade van Moscowsky. Dajos Bela. 12. Humoreske van Dvorak. Edith Lorand. 13. Cavatina v. Raff. Paul Godwin. 14. Standchen v. Heykens Dajos Ba la. 15. Menuett v. Paderewski, Dajos Bela. 16. Czardas v. Monti. Edith Lorand; 17 Liebeslied v. Kreisler, Vasa Prihoda. 18. Liebes freut v. Kreisler, Vasa Prihoda. 8.0012.00 Diversen. Feestavond Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Het Instituut voor Arbeidersontwikkeling heeft Zaterdagavond het seizoen geopend met een intiemen feestavond in de tuinzaal van het Gem. Concertgebouw. In zijn openingswoord besprak de voorzit ter, de heer L. van Asperen, het programma van het komende winterseizoen. Hij wekte allen op, actief aan het werk van het Insti tuut deel te nemen. Een groep der A.J.C. voerde een dans uit, waarna de beurt was aan den bekenden liedjeszanger Geert Dils, die jong en oud boeide met zijn vroolijke of gevoelige verzen. De spreker van dezen avond was de heer F. N. Noordhoff, oud-voorzitter van het centraal bestuur van het Instituut. Het was een verheugend feit, aldus spr., toen bijna 12 jaar geleden een commissie uit S.D.A.P. en N.V.V. besloot den ontwikkelings arbeid op te dragen aan een aparte instelling. Het Instituut heeft de periode der kinder ziekten wel degelijk gekend. Een snelle be stuurswisseling bracht onvastheid in de lei ding en had veel nuttelooze experimenten tengevolge. Thans echter, zoo vervolgde de heer Noord' hoff, nu wij bijna 12 jaar na de oprichting wederom staan aan het begin van een nieuw winterseizoen in een der grootste afdeelingen kunnen wij met recht zeggen hetgeen in het Ontwikkelingsplan geschreven staat „Wij zijn de derde pijler van ric democratische beweging in Nederland". Om twee rdenen is dit juist: In de eerste plaars zijn de resultaten van den scholingsdienst en van de planclubs van het grootste belang vooral ook daar de jeugd wordt opgeleid. Im mers, wanneer de huidige generatie haar taak aan een volgende moet overdragen, zal blijken, of haar werk zal standhouden. De tweede taak van het Instituut is de organi satie van „leesclubs". die ten doel hebben, de intellectueele leemten, die de arbeiders klasse nog bezit, aan te vullen. Gelukkig heeft het Instituut niet te klagen over gebrek aan sympathie, aldus spr. Maar laat men die sympathie ook in daden om zetten, want de arbeiderspartij heeft een grooten geestelijken weerstand noodig. om eventueele schokken te kunnen opvangen en beantwoorden. Met de beste wenschen en een warme aan beveling voor het werk in het komende sei zoen, besloot de heer Noordhoff zijn rede. Het verdere programma werd verzorgd door de A.J.C. en Geert Dils, die met hun dans. spel en voordracht de aanwezigen ten zeerste boeiden. Bij de opvoering van een schets bleek, dat onder de jongelui eenige voor treffelijke dilettant-acteurs scholen. Het Instituut voor Arbeidersontwikkeling heeft met een zeer geslaagden avond het sei zoen ingezet. PERSONALIA. Tot onderwijzeres aan de U.L.O school van het Instituut Oranje-Nassau alhier is be noemd mej. M. H. Tolk te 's-Gravenhage. De heer J. Verheus te Haarlem is te Delft geslaagd (met lof) voor het examen scheikun dig ingenieur. NEDERLANDSCHE JEUGDBOND VOOR NATUURSTUDIE. Zaterdagavond hield de afd. Haarlem van den Nederlandschen Jeugdbond voor Na tuurstudie haar jaarlijksche ledenvergade ring in gebouw de Nijverheid. De voorzitter der afd. de heer J. van Breemen, opende de vergadering met een woord van welkom aan de aanwezigen, terwijl hij tevens een kort overzicht af van den stand van zaken in de afdeeling, die bevredigend is te noemen. De bespreking van het win terprogramma •gaf aanleiding tot een levendige gedachten- wisseling. waarbij vooral het verlangen naar een grooter aantal lezingen tot uiting kwam Verder zullen gedurende de maand Octo ber vogeltrekwaarnemingen worden verricht in samenwerking met het Vogeltrekstation Texel, in de windermaanden zal het strand- onderzoek ter hand worden genomen „Jacob van Lennep". De plannen voor het komende seizoen. Men schrijft ons: De Haarlemsche Tooneelvereeniging „Jacob van Lennep" is het afgeloopen seizoen zwaar getroffen door het overlijden van haren be schermheer Jhr. O. van Lennep en haar ver dienstelijk werkend lid, den heer H. J. van Zandbergen. Het is echter voor de vereeniging een groote voldoening, dat de zoon van wijlen Jhr. O. van Lennep bereid is gevonden het beschermheerschap der vereeniging te aan vaarden. daarmede het voetspoor van zijn va der volgend, -die altijd voor de vereeniging een groote moreele steun is geweest. Het a.s. seizoen zal 15 October worden ge opend met een reünie voor de leden met hun dames in de gezellige Cosy Corner van het café-restaurant „Lido". Plein, met medewer king van het vermaarde Lido-dansorkest. Dinsdag 20 October geeft „Jacob van Len nep" haar eerste tooneelvoorstelling in den Stadsschouwburg. Opgevoerd zal worden het blijspel in 3 bedrijven „Amor op dwaalwegen" (opoe), van Jaap van de Poll. Aan deze voor stelling, zullen, behalve de jongeren, mede werken eenige oude beproefde krachten, o.a. mevr. Bergman, bij velen nog bekend in haar rollen uit tooneelwerken als „De Grond", ..De Schande" en „Tropenadel"; mevr. Wijnekus, die bij Jacob van Lennep in „De Grond", Tro penadel e.a. steeds buitengewoon goed spel te zien gaf, en die na een tiental jaren bij het Ned. Indisch Tooneel in Indië werkzaam te zijn geweest, direct bij haar terugkomst bereid was, een rol in het openingsstuk van Jacob van Lennep te vervullen. Ook de heer Arie van Hemert, bekend door zijn succesrollen in bo vengenoemde stukken en in „Onder één dak" zal ee-n rol vervullen. De rolverdeeling van het stuk „Amor op dwaalwegen" luidt als volgt: Broun, opa: de heer Huib Tuninga; mevr. Broun, opoe: mevr. H. Bergman: Jim, haar zoon: de heer A. van Hemert; Helen, zijn vrouw: mevr. Wijnekus; Mary, hun dochter: mej. E. Oosterheert; Kitty Moody: mevr. J. Bennik; Tom, haar zoon: de heer Hee-rsmerg en Alice, dienstmeisje: mevr. D. Tuninga. Regie: K. Visser. Na afloop is er bal in de zalen van het ge bouw van den Haarlemschen Kegelbond waar aan medewerkent de Zandvoortsche Vis- schersband, leider de heer Paap. Half November zal „Jacob van Lennep" dan voor hare leden een cabaretavond met bal geven, terwijl met een bonten avond in De cember het 1ste halfjaar wordt afgesloten. Het 2e halfjaar begint dan in Januari met een tooneelvoorstelling, in Februari volgt het balmasqué, in Maart een dansavond met at tractie, terwijl de slot-tooneelvoorstelling einde April zal plaats hebben. BESTUUR NATIONAAL JONGEREN VERBOND. Op de onlangs gehouden ledenvergadering van het Nationaal Jongeren Verbond afd. Haarlem, is het bestuur als volgt samenge steld: voorzitter P. A. J. van Kessel, secre taris J. Varekamp, penningmeester C. Roo- denburg. commissaris E. Smit. TEGENGAAN VAN PRIJSOPDRIJVING. De burgemeester van Bloemendaal heeft den agent van politie. M. van Ee, belast met het toezicht op de naleving van de wet tot het tegengaan van prijsopdrijving. CONCERT IN DE GEM. CONCERTZAAL. Woensdag 14 October a.s. zal het eerste con cert van het winterseizoen in de Gem. Con certzaal, plaats vinden. Solisten zijn de zangeressen To van der Sluys. sopraan: Annie Woud, alt en de orga nist George Robert. ij Het ligt in de bedoeling van den heer Robert, dit seizoen nog eenige concerten met solisten in de Gem. Concertzaal te organiseeren. VULPEN DANTUMA ALTIJD PRIMA VULPENDOKTER ZIJLSTRAAT 90 - Telefoon 11161 (Adv. Ingez. Med.) HAARLEMSCHE MEISJESCLUBS. Het jeugdwerk dat in het bekende clubhuis Damstraat 19 wordt geleid, is zijn winter seizoen met een vol programma begonnen. Zoowel in clubs, die het heele jaar door gaan. als in cui'sussen, die 12 avonden om vatten. hebben de meisjes een ruime keuze. Behalve de verschillende N.M.C. afdeelingen: streepjesgroepen. driehoek- en voortreksters- groepen. heeft men als clubs georganiseerd: 2 Engelsche clubs, 2 handwerkclubs. een or kest-, mandoline-, orgel- en volksdansclub. Als cursussen komen voor: een in knippen en naaien, in handenarbeid, in rythmisch dansen, volksdansen en mondorgel. De mu- ziekclubs zijn meestal gemengd, overigens is dit H.M.C.-jeugdwerk uitgesproken meisjes- werk. De hoofdleidster, mevr. S. M. de Milde- Kapteyn, houdt 4 avonden per week spreek uur. Het clubhuis biedt ook gelegenheid tot ver huur van eenvoudige kamers, per week en zonder pension. OUDERAVOND SCHOOL 27. Dezer dagen werd aan school 27, In de Scho terstraat, een ouderavond gehouden. Nadat de heer v. d. Hart, hoofd dei' school, den avond met een welkomstwoord geopend had, hield de heer Hoek een lezing over het nut van Esperanto op de Lagere School, die me-t veel belangstelling werd aangehoord, Na dat eenige vragen waren gesteld, sloot de heer v. 't Hart deze zeer geslaagde bijeenkomst met den wensch, dat het nieuwe bestuur op deze wijze mag door gaan en nog veel vruchtdra gend werk mag leveren, in het belang van het lageT onderwijs. OVERDEKTE ZWEMINRICHTING. Hoewel het nog slechts een zestal maanden geleden is, dat de architect A. Koster te Haar lem opdracht kon geven voor den bouw van een overdekte zweminrichting te Hillegersberg, welke thans reeds in exploitatie is, heeft hij nu opnieuw het zetten van een dergelijke in richting opgedragen, en wel aan den aanne mer A. van Varik en de N.V. v.h. Jonker's Be tonbouw te Haarlem. Dit is reeds het vijfde bedrijf van deze soort die de heer Koster in enkele jaren tijds heeft opgericht. ALLER OÖGEN ZIJN GERICHT OP 5 de Tueidife Cts KWATTA REEP CUD met getdig kitfaUa sotdaatj* 18 B (Adv. Ingez. Med.) De andere wereld Meneer Bliek was een romantische man. Zijn jeugd was eentonig geweest en ook zijn niet zeer bewogen huwelijksleven hadhem geen bevrediging gegeven voor den weemoedigen drang, hij zelf dacht er altijd aan als aan zijn „betere" verlangen, naar romantiek. In zijn verstandige uren geneerde meneer Bliek zich er een beetje voor, maar zijn ver standige uren waren zeldzaam en meestal voelde hij zich weemoedig en onrustig. Het liep tegen den middag, toen meneer Bliek in de autobus stapte, die hem uit de stad moest brengen naar het dorpje, een uur tje rijden de provincie in. Het voertuig was tamelijk vol en warm en meneer Bliek ver- wenschte reeds zijn gedwongen reis, toen een onverwachte verschijning zijn sombere ge dachten wegvaagde en hem het oogenblik deed prijzen, waarop hij juist déze bus had gekozen. De autobus had gestopt om een passagier op te nemen en toen meneer Bliek den reizi ger in het oog kreeg, sprong zijn hart op van vreugde. Want een jonge, elegante vrouw wipte naar binnen en nestelde zich op de bank te genover hem. Meneer Bliek was, zooals gezegd een roman tisch man. Hij was een goed huisvader en een trouw echtgenoot, maar elegante vrouwen, zoo uit een geheel andere wereld dan de zijne, déden hem iets. Zij deden hem droomen van zijn betere wenschen, van verre reizen, van een bewogen leven, als een dichter of als een de tective, maar niet als een notarisklerk. De conducteur kwam. Waar of ze heen moest? „Ja, een retour naar D.", zei het vrouwtje lief en onderwijl morrelde ze wat aan haar taschje. Geduldig stond de conducteur te wachten, doch het slot van het taschje scheen groote moeilijkheden te geven. En reeds keek de elegante overbuurvrouw van meneer Bliek hulpeloos en stamelde: „Ja, U moet maar even wachten, ik kan het slot niet open krijgen." Toen schoot meneer Bliek een gedachte "door het hoofd, een leelijke, wantrouwende, heer lijke gedachte. Hij had zoo het een en ander gelezen in zijn leven, en dit gevalletje herin nerde hem.. Ja! natuurlijk, dat was het. Meneer Bliek herinnerde zich een verhaal uit een tijdschrift, van een jonge elegante vrouw, die op die manier welwillende heeren geld af handig maakte. Die schoten haar dan „zoo lang" de reis voor en leenden haar nog wat klein geld. Thuis zou ze dan de tasch laten openmaken, Het geld kregen ze per omgaande! Maar dat zagen ze nooit terug. Het was een heerlijke gedachte. Nooit was meneer Bliek in aanraking gekomen met een oplichter of, nog erger, met een oplichtster. En n.u, hier, daar zat er een tegenover hem. Nauwelijks had hij den tijd dit alles te overdenken, toen hoorde hij zichzelf reeds spreken. Hij was behulpzaam, trachtte het taschje te openen, waar geen verwikken of verwegen aan was, en toen Toen bood meneer Bliek de mooie jonge vrouw aan, haar het geld voor te schieten. De reis en nog wat meer, voor onvoorziene ge vallen. En ze nam het aan, bedankte hem, vroeg hem naar zijn adres! Meneer Bliek voel de zich duizelig. Dat was het dus. En peinzend keek hij vooruit, langs het fragiele fisuurtje, den rechten boomloozen weg af. Hij stapte uit, met 'n eerbiedigen groet aan dat kleine stukje van die andere wereld, van dat verre verschiet van romantiek. En het stukje romantiek groette hem vriendelijk terug. Meneer Bliek liep het dorp in, droomend, als op veeren. Hij had een oplichtster gezien, gesproken, hij voel de zich bijna medeplichtig. En om hem zweef de nog haar zacht parfum. Doch den volgenden morgen lag er een post wissel voor hem. Afgezonden door den heer Sanders, met dankbetuiging voor de hulp, zijn echtgenoote verleend. Voor meneer Bliek stortte een geurende verre wereld ineen, en mevrouw Bliek keek wantrouwend. Een mooie film over Palestina. Een volk heeft zijn land teruggekregen. In een barre woestijn bouwt het zijn toekomst, uit een armelijken wijnstok, tot een boeiend volk, een stad van honderd twintig duizend in woners, een bloeiend land. Hoeveel bloed en hoeveel tranen dit volk geofferd heeft voor het herwinnen van dit „beloofde land", 't eeuwen oude land, waar het zijn geschiedenis, zijn cultuur en zijn wijsheid weet te wortelen, zelfs deze film vermag er ons slechts een vaag idee van te geven. Een woest, een verlaten en verdroogd land wacht op hen. Zij zijn slechts enkelen, die de pioniers zullen zijn van deze groote beweging. Zon, schroeiende hitte en dorst wachten hen. Doch dit land houdt een grootere belofte in dan alleen een bestaansmogelijkheid. En in alle ontberingen houden zij vol, bou wen aan hun nieuwe vaderland hun nieuwe, oude. herwonnen vaderland. Dan, na den we reldoorlog (onduidelijke passage In deze film) wordt de arbeid hervat. En overal spruit nieuw leven uit dezen woestijngrond. Niet langer stroomt nutteloos de Jordaan uit in de Doode Zee. Een enorme stuwdam verrijst, zand en stof worden overstroomd, bevloeid en tot vruchtbaarheid gewekt. En eindelijk verschijnt dit nieuwe Palestina ons als een bloeiend land, met een bloeiend volk. Naast zwakke momenten vertoont de film ,Dit is het land" nu en dan verrassende vond sten. Een pionier sterft. Een brandende zon straalt op den akker, waar een uitgeput man den ploeg bestuurt. Dan wankelt hij zakt ineen, ondermijnd door ontberingen en terwijl hij sterft neemt reeds 'n ander den ploeg op. Zijn schim ligt in den grond en de scherpe kouter snijdt de figuur, ploegt de schim in den grond van het nieuwe vaderland. Een vondst, die ze ker een vermelding verdient. Ook de fotografie, en zelfs meer gelijkma tig, is opmerkelijk. Al vervallen de makers In herhalingen van wat anderen reeds hebben gedaan, al détailleeren zij onnoodig. er is in deze opnamen een groote bekwaamheid, een greote liefde voor het onderwerp en een goedé smaak. Door deze eigenschappen is de film „Dit is het land" geworden een pleidooi, niet alleen voor het nieuwe Palestina, maar ook voor een eerlijker, zuiverder filmkunst. MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING DER TOONKUNST. Aan de Toonkunst-muziekschool alhier be staat het voornemen tegen half October a.s. een Samenspelklasje genaamd „Lilliput" op te richten, voor kinderen van 5 tot en met 12 jaar. Het doel hiervan is het rhythmisch gevoel bewust te ontwikkelen door de kinderen met verschillende Fantasie-instrumentjes te leeren samespelen. Enkele leerlingetjes kunnen daarbij twee of nieerhandig piano spelen INSCHRIJVING VOOR DIENSTPLICHTIGEN De burgemeester van Haarlem maakt be kend, dat in October 1936 voor den dienst plicht moeten worden ingeschreven personen, die geooren zijn in 1918. Voor de aangifte ter inschrijving zal in het bijzonder gelegenheid worden gegeven ter ge meentesecretarie op Dinsdag 6 October voor hen, wier namen aanvangen met de letters A. Ba t 'm Bo. Woenséag 7 October voor hen. wier namen aanvangen met de letters Br, t/m Bz. C, D en E. Donderdag 8 October voor hen. wier namen aanvangen met de letters F, G en H. Vrijdag 9 October voor hen. wier namen aanvangen met de letters I. J en K, Zaterdag 10 October voor hen, wier namen aanvangen met de letter L. Maandag 12 October voor hen. wier namen aanvangen met de letters M, N, O, P en Q. Dinsdag 13 October voor hen. wier namen aanvangen met de letters R en S. Woensdag 14 October voor hen, wier na men aanvangen met de letters T, U, V, W, X, IJ en Z. PASTOOR ROOVERS 9 OCTOBER ZESTIG JAAR. Vrijdag 9 October a.s. zal pastoor P. Roo- vers; van de kerk in de Amsterdamstraat den zestigjarigen leeftijd bereiken. Sedert 1931 is pastoor Roovers werkzaam te Haarlem, waar hij wijlen pastoor Boog- mans opvolgde. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. (Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie Smedestraat uitsluitend tusschen 11 en 13 uur). Handschoenen en ceinturen: Politiebureau Smedestraat. R.K. boekje: Plantenga. 2e Voor uitgangstraat 12 en Horeman, Grebbestraat 17. Doek: Verzijlberg. Ducklerstraat 54 Etui met vulDen en vulpotlood: Luijtjes. Iordenstraat 67. Radeerdoosje: Nijhuis. Kruistochtstraat 50. Halsdoek: Bijleveld Garenkokerskade 90. Armbandhorloge: Groenendijk. Mercurius- st-raat 45. Hond- Kennel Haarlem. Amster- damschevaart 320. Mand met vleesch: Brug wachter. Langebrug. Alpinomuts: Nieuwdorp. Santpoorterplein 7. Portemonnaie met inhoud: Emmer. Allard Piersonstraat 15. Honden penning: Trap. Karei v. Manderstraat 44. Rijwielplaatje: Politie bureau Smedestraat. Tasch met inhoud: Brandt, Tetterodestraat 74. Schooltasch met inhoud: Kan, de Clercqstraat 172. Vulpotlood: de Vries. Gr. v. Wiedstraat 21. FEUILLETON door ELSA KAISER. 18) „Ik heb u niet veel uit te leggen", ant woordde de oude heer nog altijd ruw. „bent u het geweest die de banken in de stad, waar ik mijn vermogen belegd heb, opgebeld heeft om naar de stand van zaken in informeeren, ja of neen?" „Neen." antwoordde Lutton waardig, „mijn heer Kings, u is een oud man, ik zal u niet beleedigen, hoewel u het mij deed. Het spijt mij dat u mij in staat acht tot dergelijke handelingen. U hebt mij met uw vertrouwen vereerd en ik zou dus wel den moed hebben gehad u openlijk vragen te stellen als het mij noodig was voorkomen, ik deed het niet en het zou nimmer In mij opkomen dit achter uw rug te doen. Ik hoop dat deze verklaring genoeg voor u ls". Zoo dus u was het niet", was alles wat de oude heer zeide. Hij keerde zich om en verliet zonder een woord van verontschudiging de kamer. In dit oogenblik was het Lutton duidelijk geworden hoe pijnlijk zijn positie in dit huis was. Het was den ouden heer bepaald ter oore gekomen dat de beide vrienden samen spanden om het geheim te ontdekken. Maar, zoo troostte Lutton zich, het zou niet lang meer duren of het geheim was opgelost en dan zou alles veranderen, tot zoolang moest hij het uithouden, dit was hij tegenover William ver plicht. Toen William om drie uur in den nacht nog niet was teruggkeerd begon Lutton doode- lijk beangst te worden. Doch eindelijk bracht iemand een briefje waarin stond dat Lutton zich niet ongerust moest maken, alles was in orde. De oude heer Kings scheen nog te werken want toen Lutton naar zijn kamer was gegaan zag hij dat de vensters van de bibliotheek verlicht waren. Er zweefde nu en dan een schaduw voorbij, alsof de oude heer rusteloos heen en weer liep. Lutton had met den opzich ter afgesproken de binnenplaats te bewaken en zoodra hij iets verdachts opmerkte hem dadelijk te roepen. Tegen zeven uur in den morgen kwam Wil liam terug. Lutton hoorde hem op de binnen plaats, hij opende het venster en riep den jongen man zacht bij den naam. William kwam dadelijk naar boven en vertelde dat zijn vader iets beter was. De oude heer was kalmer geworden en had zich nu ter ruste begeven. Maar nu moet ik je het voornaamste vertellen, zeide William. „Ik weet nu wie die kerel is, tenminste, ik weet waar hij is. Hij heeft hier vlak bij, een klein huisje gehuurd, een oud jachthuisje dat bij de bezittingen van Kolonel Grand behoort; zooals je weet is dat de kolonel die vaak met vader en de anderen komt bridgen. Het huisje staat links van den grooten weg, in het bosch, dicht bij de beek. Ik heb bij allen in het dorp geïnformeerd en hoorde op deze manier alles bij stukjes en beetje wat ik je nu vertel. Hij heeft het huisje voor de zomermaanden gehuurd en de geheele huursom ineens betaald. Men denkt dat hij Amerikaan ls. Hij doet zijn huishou den zelf en kookt ook voor zichzelf. De kolo nel vond wel iets vreemds aan hem, maar had toch geen bezwaar hem het huisje te ver huren. Het is trouwens meer een hut dan een huis, want het heeft maar één groote kamer met een open haardvuur, meer is er niet. Wat hij deed of welke bedoelingen hij had, wist de kolonel niet, wel had de man gezegd dat hij om gezondheidsredenen hier wilde wonen, afgezonderd van alles en iedereen, want hij was zeer overspannen en had rust noodig om tevens aan een groot plan te werken. Dat was alles wat de kolonel van hem wist. Nu heb Ik het volgende gedacht. Zouden wij sa men dien kerel niet kunnen overvallen om zoodoende te weten te komen wat hij in zijn schild voert, want dat het dezelfde kerel is lijdt geen twijfel, de kolonel beschreef hem juist zooals jij het mij hebt- gedaan. Van vader kom ik toch niets te weten, als hij niets wil zeggen, doet hij het ook niet!" „En vond de kolonel hem niet een merkwaar dig mensch?" vroeg Lutton. „Neen", zei William, „wel was het uiterlijk van den man hem ln het eerst een beetje on aangenaam geweest, maar toen hij een poosje met hem had zitten praten leerde hij hem als een Intelligent, ja zelfs als een intellectueel ontwikkeld man kennen". „En zijn naam, welken naam gaf hij op?" „Hij noemde zich Maitland" antwoordde William. De kolonel vond geen redenen om hieraan te twijfelen of een nader onderzoek te doen, de man had alles betaald en leefde overigens zeer afgezonderd en stil". William vertelde dit alles op vroolijkert toon. „Ik ben ook nog bij Angèle geweest en heb met haar vader gesproken. Angèle is een engel", zei hij trotsch. „Was zij dit dan niet altijd?" lachte Lutton. „Ja. kijk het zit zoo", legde William uit en werd rood. „Ik vond dat het mijn plicht was haar te vertellen dat vader zijn vermogen had verloren en ik dus nu arm was. Ik vroeg haar of zij desondanks toch van mij wilde blijven houden". „En wat was haar antwoord?" „Welnu, zij zeide dat zij hoopte gauw met mij te trouwen, het geld was geen bezwaar, zij zou flink meewerken om de boel weer op pootjes te zetten en zoo" Williams oogen gloeiden bij deze woorden. „Gefeliciteerd kerel!" riep Lutton hartelijk en drukte zijn vriend de hand. „Je begrijpt", hernam William met de hand van zijn vriend nog altijd in de zijne, „dat ik nu zoo gauw mogelijk klaarheid in de zaak wil brengen. Ik wil weten waar ik aan toe ben en wat die kerel in zijn schild voert! Zullen we nog even om het huis heen loopen, je kunt nooit weten waar dat goed voor is?" De beide vrienden gingen naar beneden en liepen rondom het huis. De opzichter kwam tevoorschijn en meldde dat er niets bizonders was voorgevallen. William liet hem zijn re volver zien. „Het is beter, dat u een revolver bij u hebt, je kunt nooit weten waar het goed voor is". De opzichter beaamde dit en ging naar bijgebouwen om een wapen te halen. Toen de beide jongemannnen in de eetkamer kwa men, troffen zij daar den ouden heer aan. Hij droeg zijn kamerjasje en zag er moet en bleek uit. „Jullie liepen om het huis heen? Waar ben je den seheelen tijd gebleven''" '•neg hij in één adem. (Wordt vpwolgd)

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 14