De Haarlemsche financiën. Om de wereld. Hei BefauftijksU 54e Jaargang No. 16345 VerscKijnt dagelijks, EeKalve op Zon- én Feestdagen Maandag 5 OctoEer 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM- ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 13.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72ï4. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1—5 regels 11.75, elke regel meer f 0.35. Reclamej ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.-, Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet^of Oog ƒ400 -, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. Het nieuwe Motor- en Rijwielreglement. Overzicht der nieuwe verkeersregels. 's-GRAVENHAGE, 5 October. Heden wordt afgekondigd staatsblad no. 578, hou dende het koninklijk besluit van 18 Septem ber 193*6 tot nadere wijziging van het motor en rijwielreglement. Uit de vele bepalingen en voorschriften, welke in het nieuwe reglement zijn opgenomen, heeft het A.N.P., met welwillende medewer king van den Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W. B een overzicht samengesteld, waaraan wij het volgende ontleenen: De allerbelangrijkste bepaling is ongetwijfeld de instelling van z.g. voorrangswegen; het verkeer dat daarop rijdt, heeft bij kruisingen, splitsingen, enz. voorrang zoowel boven het voor hem van links als van rechts naderende verkeer. Hoe de voorrangswegen aangeduid zullen worden zal op in een motor- en rijwielbe schikking te bepalen wijze aan de weggebrui kers worden kenbaar gemaakt. Niet alleen op als zoodanig aangeduide voor rangswegen heeft zoowel het van links als van rechts komende verkeer voorrang, doch bij kruising van den verharden weg met een on- verharden weg of een rijwielpad wordt de verharde weg als hoofdweg beschouwd. In het nieuwe motor- en rijwielreglement is nu ook de verplichting vastgelegd, in elk ge- vai voorrang te verleenen aan begrafenis stoeten, tot dusverre gold deze verplichting voor trams en militaire colonnes. Inhalen van trams. Als grondregel geldt, d'at men trams rechts moet voorbijrijden. Indien ter rechterzijde evenwel niet voldoende wegbreedte is, mag men de tram ook links inhalen. Een tram, die ten behoeve van de passagiers stilstaat, mag men slechts dan voorbijrijden aan de zijde waar nroet worden in- of uitgestapt, indien daar een vluchtheuvel ligt of door het tram personeel toestemming tot doorrijden wordt gegeven. Vluchtheuvels. Het langzame verkeer (fietsers, paarden- karren, enz.) moet vluchtheuvels (daaronder begrepen tramuitstapheuvels) altijd rechts voorbijrijden; voor auto's en motorrijwielen geldt deze verplichting eveneens, tenzij op den vluchtheuvel is aangegeven, dat ter weers zijden mag worden voorbijgereden. Niet hinderlijk stilstaan. Tot dusverre was alleen het rijden verboden op zoodanige wijze, dat men de veiligheid in gevaar brengt of de vrijheid van het verkeer belemmert; dit voorschrift is nu ook uitge breid tot het stilstaan (zoowel met auto's, mo torrijwielen en rijwielen als handkarren, enz.). Het is verboden, op bruggen stil te staan. Voor „uitritten" en binnen 8 meter van auto- bushaltebordjes mag men alleen stilstaan voor onmiddellijk in- en uitstappen; in bochten binnen bebouwde kommen en onoverzichtelijke bochten daarbuiten, binnen 8 meter van vluchtheuvels of binnen 8 meter van straat hoeken is het daarenboven ook nog toege staan, onmiddellijk te laden of te lossen. 's Nachts geen geluidssignalen. Tusschen een half uur na zonsondergang en 10 uur des avonds mag men, indien een ge luidssignaal noodig is, in plaats van zoo'n sein ook knipperen met de koplichten. Van 10 uur 's avonds tot een half uur voor zons opgang zijn geluidssignalen verboden (tenzij natuurlijk in een noodgeval, dan moet men echter tevens zichtbaar vaart verminderen!. Voorts zijn nu ook bepalingen vastgesteld inzake de maximum geluidssterkte van den hcorn en in het algemeen ook van het geluid, dat het motorrijtuig voortbrengt; voor zie kenauto's is een speciaal drietonig signaal voorgeschreven. Lantaarns van motorrijtuigen. Automobielen, motorische bakfietsen, mo torrijwielen met zijspan, kortom alle motor rijtuigen op meer dan twee wielen, moeten aan de voorzijde voorzien zijn van twee onge veer even heldere gele of witte lichte, aange bracht op nadere te bepalen wijze (overgangs termijn tot 1 Januari 1938) Auto's, langer dan 9 meter, moeten boven hun roode achterlicht een tweede rood achter licht voeren (lengtelicht), zoodat men direct ziet, dat men een zeer lange auto moet in halen. De bermlampen (mistlampen) moeten links zitten; hun stralen moeten bij nadering van andere weggebruikers, rechts gericht zijn. Stilstaande auto's. Alleen als een auto staat op een als zooda nig aangeduid parkeerterrein of niet verder dan 30 meter van een brandende straatlan taarn, behoeven de lichten bij avond niet te branden. Een rechts langs den weg stilstaande auto behoeft slechts één lichtbron te voeren (links aangebracht, naar achteren rood en naar voren wit licht gevend». Een links van den weg stilstaande auto mag van 1 Januari 1938 af slechts één lichtbron (rechts aangebracht, naar voren rood en naar achteren wit licht gevend). Verblindend licht. Verblindend licht is verboden: 1. Voor wielrijders onder alle omstandig heden. 2. Voor motorrijtuigen tijds het stilstaan. (Drie Amerikaansche journalisten houden een soort wedvlucht om de aarde, die zeer spatmetid is.) Drie Yankee ridders van de pen Zijn om den aardbol aan het jagen, In ademlooze snelheidsren, Hopen zij records te verlagen. Zij zijn aan snelheid wel gewend, In 't daaglijksc-h journalistenleven, Want hun beroep, het is bekend. Pleegt daarvan volle maat te geven. Het is geen reisje van de soort, Die j' als vacantie uit zou kiezen, Zij jakkeren maar haastig voort, Zonder één uur zelfs te verliezen, Door onderweg eens stil te staan En rustig om zich heen te kijken, Zij denken slechts aan verder gaan, Om snel het einddoel te bereiken. Straks, in hun eigen land terug, Moet wel hun woord in dezen geest zijn: Wij reisden heel modern en vlug, Maar vraag ons niet. waar wij geweest zijn. Doch 'k weet, hoewel ik hen niet ken, Dat zij er vreugde aan beleven, Dat eens een keertje niet door hen Maar over hen veel wordt geschreven. P. GASUS. Radiodistributie Haarlem. Hard, of zacht, al naar verkiezing, Geven wij U alles door. En dan zonder atmosferisch, Of soms buurmannisch gestoor. NIEUWE GRACHT 5 TELEFOON 10010. (Adv. I7igez. Med.) 3. Voor motorrijtuigen tijdens het rijden: a. Binnen bebouwde kommen, waar straat verlichting aanwezig is. b. Tijdens het tegemoetkomen van de overige weggebruikers van het moment af, dat de te genligger zich in de gerichte stralenbundels der koplampen bevindt tot het oogenblik, waarop men elkaar gepasseerd is. Snelheid en verlichting. 1. Motorrijtuigen die niet sneller rijden dan 40 K.M. per uur behoeven den weg voor zich niet verder dan tot op 25 M. te verlichten. 2. Motorrijtuigen die sneller rijden dan 40 K.M. per uur moeten den weg 'tot op minstens 100 M, voor zich verlichten. De minister van waterstaat kan voorts be palen, dat op sommige wegen verblindend licht steeds verboden is (b.v. waar natriumverlich- ting aanwezig is), hier moet men dus hetzij met stadslicht rijden of met gedimde kop lampen. Het is verder verboden een voorrijdende auto in te halen, indien deze op zijn beurt al bezig is een voor hem uitrijdende auto voorbij te rijden. Bij het ingehaald worden moet men zooveel mogelijk rechts houden en mag men zijn snelheid niet vermeerderen. Naast den autobestuurder mogen slechts dan twee personen zitten indien de totale breedte van de bank minstens 140 c.M. be draagt (120 c.M.), indien die personen nog geen 12 jaar oud zijn). Naast of voor den bestuurder mag men niet anders zitten dan op de daarvoor bestemde zitplaatsen (kin deren tot 5 jaar mogen op schoot zitten». Voor fietsers, die op een rijwielpad rijden dat geen deel uitmaakt van een verharden weg, is een verharde weg welke hun pad kruist, in alle gevallen een hoofdweg, wordt hun pad gekruist door een niet-verharden weg of door een ander soortgelijk rijwiel pad, dan geldt de bestaande regel: „rechts gaat voor". Er zijn nieuwe voorschriften opgenomen, waarin aangegeven wordt, hoe tijdelijke weg afsluitingen en omleggingen moeten worden aangegeven. Over den invloed van den veranderden monetairen toestand daarop. Een interview met Wethouder W. J. B. van Liemf. Wij stelden heden den heer W. J. B. van Liemt, wethouder van Sociale Zaken der ge meente Haarlem, eenige vragen in verband met den veranderden monetairen toestand in ons land. Verwacht u zoo vroegen wij allereerst een vermindering van de werkloosheid? Daarop antwoordde de heer van Liemt: Ongetwijfeld. Trouwens de Minister van So ciale Zaken doet dit ook, want hij heeft de zer dagen immfrs alleen afgezien van de in voering van lagere standaardloonen omdat hij een vrij belangrijke werkverruiming ver wacht. Het is dus te begrijpen, dat wij te Haarlem dus ook hopen, dat ons aantal werk- loozen in de naaste toekomst naar beneden zal gaan. Op dit oogenblik kunnen, wij na tuurlijk nog niets van die daling bemerken, daarvoor is de tijd nog veel te kort geweest. Zoo iets gaat zich pas op z'n vroegst over eenige weken afteekenen, terwijl ook aan te nemen is, dat het in verschillende be drijven wat de aanstelling van meer perso neel aangaat, nog wel eenige maanden zal duren. Hebben B. en W. bij het opmaken van de gemeentebegrooting voor 1937 daarmede al rekening gehouden^ Op deze vraag herorden wij: B. en W. haas ten zich niet met het opmaken van de be grooting. Het college was reeds overtuigd, dat het, in verband met de onzekere toestanden die heerschen, gewenscht was niet te spoedig met de begrooting te komen, omdat hoe dich ter men bij 1 Januari komt, hoe grooter de kans wordt, dat men met eenige vastigheid kan oordeelen over de verwachtingen voor 1937. Dit bleek goed- gezien te zijn, want nu kunnen wij immers ook even aanzien, welke invloed op de begrooting uitgeoefend zal wor den door de wijziging op monetair gebied. Misschien kunnen wij over eenige weken iets meer zeggen hoe groot die invloed zal zijn, Een daling van het aantal werkloozen heeft op onze begrooting natuurlijk zeer veel invloed Het is niet onmogelijk, dat B. en W. het verantwoord zullen achten om, in ver band met de feiten die zich in den eersten tijd op de arbeidsmarkt openbaren, een wat kleiner bedrag aan werkloozen-steun op de begrooting te zetten als aanvankelijk noodig werd geacht. Maar natuurlijk zullen B. en W. daartoe alleen overgaan als dit reëel ver antwoord is. De toeneming van het aantal werkloozen heeft steeds als een tweesnijdend zwaard op de begrooting gewerkt. De arbeiders die werkloos werden moesten gesteund worden, maar daarnevens ondervond de gemeente nog de nadeelen van minder belasting, min der schoolgeld, enzoovoort. Maar als de werk loosheid gaat afnemen werkt het ook twee ledig. De arbeiders die gaan werken vallen dan niet alleen buiten den steun, maar zij gaan ook weer belasting en schoolgeld be talen. Haarlem geeft nu aan werkloozen-steun on geveer 2.700.000 uit. A 1 s, dit is natuurlijk al leen een veronderstelling, Haarlem eens het derde van zijn werkloozen-aantal kwijt raak te, zou dit een verminderde uitgaaf beteeke- nen van 900.000. Hiervan komt een gedeelte aan het rijk ten goede, dat immers een be langrijk deel van den steun voor zijn reke ning genomen heeft, maar op de gemeente lijke uitgaven zou in dat geval toch zeker 400.000 gespaard worden. Zoo'n belangrijke besparing van uitgaven zou op onze begrooting natuurlijk van bui tengewoon veel invloed zijn. Is aan te nemen, dat, als de komende we ken inderdaad aanwijzingen brengen dat ons aantal werkloozen terug gaat loopen, dat B. en W. nog zullen afzien van een verhooging van het aantal opcenten op de Personeele be lasting van 185 op 200? Daarop kan ik alleen zeggen zoo vervolg de de heer Van Liemt dat. als B. en W. met, deze belastingverhoogïng zullen komen, dat inderdaad met een bloedend hart zal worden gedaan. In het college heeft steeds de over tuiging bestaan, dat als deze verhooging eenigszins voorkomen kan worden, dit ook absoluut gedaan moet worden. Nu weet ik natuurlijk nog niet hoe het in de komende weken zal gaan, maar wij hopen van harte, dat blijken zal dat er reden zal zijn om op reëele gronden aan te nemen, dat onze ver wachtingen voor 1937 wat gunstiger worden. Hoe staat het met verschillende bezuini gingsplannen, waarover in de stad reeds een en ander gemompeld wordt. Bijvoorbeeld over een verdere inkrimping van het voorbereidend onderwijs? Ik kan alleen zeggen, dat over de be zuinigingsvoorstellen. waarop u doelt door B en W. nog geen beslissing genomen is. Na tuurlijk hopen wij, dat de toestand zooveel zal verbeteren, dat er reden is om van die ver dere bezuinigingen af te zien. Men kan over tuigd zijn. dat B. en W. alleen met verdere voorstellen tot bezuiniging zullen komen, ook op het gebied van het voorbereidend onder wijs, als de financieele toestand daartoe dwingt. In alles is het dus nog afwachten ihoe de stand van zaken zich in de komende weken zal ontwikkelen. Als inderdaad een vrij be langrijk aantal werkloozen weer arbeid zal vinden is er reden om aan te nemen, dat ook door zijdelingschen invloed de financieele positie van rijk en gemeenten verbeterd wordt. Als die werkloozen immers meer wer ken zal 't gevolg daravan zijn, dat de koop kracht der bevolking stijgt, waarvan ook de middenstand zal profiteeren. En als de mid denstand weer wat krachtiger wordt, betee- kent dit ook weer meer ontvangst aan be lastingen. 1937 zal voor de gemeente nog wel een moei lijk jaar zijn, maar als de opleving, die alge meen verwacht wordt, komt, zal het er voor 1938 ongetwijfeld gunstiger uitzien, want dan is immers aan te nemen, dat de belastingop brengst over liet belastingjaar 1937/1938 weer eens naar boven zal gaan, terwijl wij in de afgeloopen jaren steeds met een dalende be lastingopbrengst moesten rekening houden. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De landbouwer H. Verbeek, uit Hoofddorp, die eenigen tijd geleden in Heemstede met een auto, waarin ook familieleden van hem waren gezeten, met de tram in botsing kwam, is Zondagmorgen in het Diaconessenhuis te Haarlem aan de gevolgen overleden. De heer V. was 57 jaar oud en gehuwd. Hij heeft van zijn geboorte af in onze gemeente gewoond en was in de Haarlemmermeer een bekend persoon op landbouwgebied. De toe stand van zijn echtgenoote en den heer en mevr. N., die min of meer ernstige kneuzin gen kregen, is naar omstandigheden redelijk. Devaluatie van de lire. ROME. 5 October (Reuter/A.N.P.) De lire is gedevalueerd tot het peil van 4.677 gram goud per 100. Journalistieke race om de wereld. Ekins achterhaalt in de Flamingo het Indië- toestel de Kwak. De Vri^zmn.g-Democratische Jongeren Oigamsaiie mei .uug in het slot „Assumburg" een conferentie voor de Hollandsche afdeelingen. De deelnemers op de brug voor het kasteel. De Amerikaansche journalist Ekins, die, evenals twee zijner collega's op zoek is naai den snelsten weg om de wereld, heeft een voorsprong op zijn concurrenten, weten te behalen. Ekins had reeds gedurende den overtocht op de „Hindenburg" een plaats in het Indiëvlieg- tuig de „Kwak" besteld, doch toen het lucht schip vertraging had en de „Kwak" zonder hem moest vertrekken, charterde hij de „Fla mingo", die-bestuurd door Tepas, Zaterdag de „Kwak" achterna vloog. Zaterdagmiddag om 5.19 vertrok de „Flamingo" van Frank fort: zij maakte een landing te Weenen en vertrok Zondagmorgen om vijf uur naar Athe ne, waar het toestel om elf uur aankwam. Vanmorgen is de reis verder gegaan maar met de „Kwak" onder leiding van gezagvoerder Hondong. Want de „Flamingo" heeft de „Kwak" ingehaald. Met dit toestel vervolgt Ekins zijn wereld reis. Miss Kilgallen, een der twee rivalen van Ekins, heeft Zondag eveneens vorderingen gemaakt. Zij is aldus lezen wij in het N. v. d. D. met een vliegtuig van de Swiss Air van Frankfort naar Bazel gereisd en vandaar per trein naar Brindisi. Heden hoopt zij met een machine van de Imperial Airways naar Egypte te kunnen gaan. De derde deelnemer aan deze ren om de we reld is de „mystery-man" van het trio. Nie mand weet waar hij zich thans bevindt welke wegen heeft hij gekozen om zijn doel te be reiken. Zaterdag ging het gerucht, dat hij naar Milaan wilde vliegen om vandaar uit de reis te vervolgen. Doch Zondag heeft men niets meer van hem gehoord. WIJ VERKOOPEN ONZEN VOORRAAD TEGEN DE OUDE PRIJZEN. (Adv. Ingez. Med.) Het woord is aan.... Voltaire H ij is rijk genoeg, die altijd weet te genieten. De collecte voor het Crisis Comité. Opbrengst 2200. Naar wij vernemen heeft de Zaterdag alhier gehouden collecte voor het Haarlemsch Crisis Comité een bedrag van f 2200 opgebracht. Dit is aanzienlijk minder dan verleden jaar, toen de opbrengst ruim f 3400 was. Meisje aangereden en gedood Ongeluk op den Rijksstraatweg. Zondagavond om kwart over zes heeft op den Rijksstraatweg ter hoogte van de Maasstraat een ongeval plaats ge had, dat aan een 5-jarig meisje het leven heeft gekost. Het kind speelde aan den kant van den straatweg, toen uit Haarlem een auto nader de. Onverwachts stak zij den rijweg over, zon der te letten op het naderende gevaar. Voor de auto tot stilstand gebracht kon worden, was de aanrijding al geschied. Het kind werd tegen den grond geslagen. Een medicus, die onmiddellijk ter plaatse was. constateerde een schaafwond aan het voorhoofd en een buil aan het achterhoofd. Het jeugdige slachtoffer is eerst naar de ouderlijke woning en vervolgens naar de Maria-stichting gebracht. Het bleek dat zij een zware hersenschudding had opgeloopen. Haar toestand was bij het transport reeds vrij wel hopeloos. Omstreeks negen uur is het meisje in de Maria-stichting overleden. Volgens zijn verklaring reeds de automobi list slechts met matige snelheid. Zijn auto is in beslag genomen voor het onderzoek. Vliegtuigen der Spaansche opstandelingen hebben Madrid gebombardeerd. pag. 4 Te Londen is het tot ernstige botsingen tus schen fascisten en anti-fascisten gekomen. pag. 4 Tijdens een groote communistische bijeen komst te Parijs heeft de politie 1500 aan hangers van De la Roque gearresteerd. pag. 4 Ook de laatst overgebleven deelnemers aan de Afrika race zijn uitgeschakeld. pag. 4 Prof. Goudriaan is optimist na de waarde vermindering van den gulden. pag. 3 De Indische sportvliegers Rous en van Bee- kum zijn terecht. pag. 3 H.M. de Koningin heeft de kruiser „De Ruy- ter" in dienst gesteld. pag. 3 Te Wassenaar is een houdster van een con- sumptictent neergeslagen. pag. 3 De invloed van den veranderden monetairen toestand op de Haarlemsche financiën. pag. 1 Zondagavond is op den Rijksstraatweg te Haarlem een meisje bij een aanrijding ge dood. pag. 1 De voornaamste bepalingen uit het nieuwe motor- en rijwielreglement. pag. 1 ARTIKELEN ENZ. Speciale correspondentie: De „Nazificatie" van Dantzig. - Pag- 4 Speciale correspondentie: Vliegende om de Middellandsche Zee. pag. 2 J. B. Schuil over „Het wederzijds huwelijks bedrog". pag. 2 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 1L

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1