jem/m 1 ELIXER SITTERSUKAR MAANDAG S OCTOBER 1936 HAABLE M'S DAGBLAD 3 Houten noodwoningen afgebrand. Brandweer stond voor een moeilijke taak. Vuur in onbewoond huis ontstaan. Zondagavond omstreeks zes uur werd dooi de bewoners van een complex houten nood woningen. gelegen op de Kleine Heide te Venlo, brant ontdekt in een der woningen. Het betrof een onbewoond huisje, dat door tot nog toe onopgehelderde oorzaak in brand was geraakt. Kort nadat de brand ontdekt was, deelde het vuur zich mede aan een naastgelegen woning, terwijl weldra ook een derde houten huisje, even als de beide andere onbewoond, door het vuur werd aangetast. De gezinnen van de aan deze wo ningen grenzende huisjes begonnen nu in allerijl have en goed in veilig heid te brengen. Een felle wind joeg het vuur snel voort langs de houten daken en een vierde woning, waarin de familie Janssen, huisde, stond weldra even eens in vlammen. Het gelukte den bewoners, hun inboedel gedeeltelijk naar buiten te brengen. De brandweer, die met groot materiaal ter plaatse 'kwam, stond voor een moeilijke taak. aangezien men op een afstand van 900 Meter met slangen aansluiting moest zoeken met een brandkraan. De verbinding was evenwel snel tot stand gebracht en spoedig werd wa ter gegeven. Zoodra de daken der branden de huizen ineenstortten, trok men met vuur- haken de houten woningen omver, teneinde het vuur zoo weinig mogelijk gelegenheid te geven zich nog verder tot de naastgelegen woningen uit te breiden. Men wist tenslotte hierdoor den brand tot vier woningen te be perken. De woningen zijn het eigendom van de ge meente en dienden in de oorlogsjaren als quarantaine stations voor krijgsgevangenen en deserteurs. Diefstal te Rotterdam nog niet opgehelderd. Met kracht zet de Rotterdamsche politie het onderzoek voort naar den geheimzinni- gen diefstal van de kist met geld uit een postwagen van de Rotterdamsche Tramweg Mij. op het handelsterrein van de Rosestraat te Rotterdam. Twee mannen, die naar aan leiding van het verhoor van vele getuigen werden gearresteerd, blijven voorloopig op het politiebureau Sandelingplein in bewa ring. Zij worden er van verdacht behulp zaam te zijn geweest bij het vervoeren van de kist, zij hebben echter nog geen 'bekente nis afgelegd. De kist bevatte een bedrag van f 7500,—. GRIEVEN TEGEN DE DRANKWET De Nijverheidsraad deelt ons het volgende mede: De Nijverheidsraad heeft met toestemming van den tegenwoordigen minister van Sociale Zaken een overdruk verspreid van zijn in No vember 1934 aan den toenmaligen minister van sociale zaken uitgebracht rapport inzake de drankwet. De raad beoogt hiermede, steun te vinden voor het streven, om het bedrijfsleven op te heffen uit de knellende banden van de drank wet. Het is namelijk gebleken, dat de door den Nijverheidsraad voorgestane wetswijziging ook thans nog niet is te verwachten. Toch zou daardoor de bestaansmogelijkheid van talrijke bedrijven verbeterd en het vreemde lingen verkeer bevorderd kunnen worden; dit zou geen sociale gevaren opleveren, integen deel,, de ethische strekking der drankwet zou dan beter verwezenlijkt worden dan thans. Hoe kunnen weggebruikers een goed verkeersinzicht krijgen? Uitslag prijsvraag van de K. N. A. C. Zooals bekend heeft de K. N. A. C. een prijs vraag uitgeschreven, waarbij de deelnemers de volgende vraag moesten beantwoorden: ,„Wat kan gedaan worden om alle wegge bruikers een goed verkeersinzicht te doen krijgen en wat is daarbij de taak der over heid?" Voor de beooi-deeling der antwoorden werd een jury benoemd, onder voorzitterschap van mr. J. Linthorst Homan, voorzitter van de K. N. A. C., bestaande uit de heeren:. mr. L. Einthoven, hoofdcommissaris van politie te Rotterdam, jhr. mr. F. A. Groen in x van Zoe- len, ambtenaar O. M. te Zwolle, P. J. H. C. Herten, districtscommandant van de Rijks- veldwacht te Utrecht, luit.-kol. A. M. M. van Loon, commandant van den motordienst, Haarlem, mr. A. Baron Schimmelpenninck van der Oye, voorzitter van het Verbond van vereenigingen voor veilig verkeer te Baarn, mr. dr. J. F. Schönfeld, administrateur bij het departement van Waterstaat te \s-Gra- venhage. Ingekomen waren 107 antwoorden. De jury heeft thans haar beslissing geno men. Zij teekent daarbij aan, dat de beoor deeling moet worden gezien als een vergelij kende waardeering der ontvangen antwoor den. Voorts dat omtrent de volstrekte waarde van de in die antwoorden vervatte beschou wingen, in verband met het karakter van het vraagstuk, dat veelomvattend is, geen stelling is genomen. De jury heeft de volgende prijzen toegekend. De eerste prijs aan de inzending onder het motto ..Het woord is aan de psychologie" van mr. J. H. van Gelderen te Haarlem. De twee de prijs aan de inzending onder het motto „Safety first" van den heer A. M. Nieuwen- huisen. burgemeester te Schoonhoven. De derde prijs aan die onder het motto „Weest paraat voor de veiligheid op straat" van een inzender die ongenoemd wenscht te blijven. Voorts zijn premiën toegekend aan de antwoorden, ingezonden door de heeren K. H. E. Ladestein, inspecteur van politie te 's-Gra venhage, dr. Leo Lips te Rapallo en P. W. Scharroo, luit.-kolonel der genie te Amers foort (volgorde alphabetisch)zoomede aan een antwoord onder het motto „Veilig Neder land", waarvan de inzender bezwaar heeft tegen publicatie van zijn naam. De prijsuitreiking zal geschieden op den twee den wegverkeersdag van de K.N.A.C. op 27 Oc tober a.s. in het gebouw voor Kunstqn en Wetenschappen te 's-Gravenhage. Prof. Goudriaan over waarde vast geld. Optimisme na de waardevermindering van den gulden. De Nederlandsche vereeniging voor waar devast geld heeft hedenmiddag in „Diligentia" te 's-Gravenhage een druk bezochte openbare vergadering gehouden waarin prof. dr. ir. J. Goudriaan uit Eindhoven heeft gesproken over „waardevast geld, de eerste voorwaarde voor het behoud van welvaart, vrijheid en cultuur". Prof. dr. ir. J. Goudriaan begon met le constateeren, dat het plotselinge besluit van de regeering om den Nederlandschen gulden te devalueeren, door de overgroote meerder heid van het volk met een gevoel van groote opluchting is begroet. De angst voor verdere prijsdaling en voor steeds meer toeneming van de werkloosheid is thans van ons weggenomen. Er is alle reden om de toekomst met groot vertrouwen en optimisme tegemoet te zien en te verwachten, dat Nederland weldra de plaats in de wereld zal hernemen, waarop krachtens zijn geheele geschiedenis de economische en moreele kracht van zijn bevolking recht heeft, namelijk te zijn een van de allerbeste landen van de wereld. Hetgeen ons de laatste jaren het allermeest gehinderd heeft, is de voortdurende tegen werking, die wij hebben ondervonden om onze meening vrijuit tot de publieke opinie te laten doordringen. Thans kan de Nederlandsche vereeniging voor waardevast geld haar eigen lijke taak eerst goed beginnen De hoofdzaak is, dat men nog veel sterker dan tot dusver de publieke opinie er van doordringt: 1. dat het geldvraagstuk niet alleen het economisch leven, maar ook de geheele socia le en politieke structuur van de maatschappij beheerscht; 2. dat dit geldvraagstuk in zijn werkelijke natuur niet is een theologisch of een nera- physisch, maar een technisch vraagstuk, waarbij over bepaalde nuanceeringen in cie te nemen maatregelen altijd verschil van meening mogelijk zal zijn. Het geldvraagstuk moet onttrokken worden aan het autoritaire gebaar van de directeuren der circulatiebanken. De ervaring heeft nu voldoende geleerd hoezeer hun inzichten heb ben gefaald en ook al zouden zij het nieuwe willen, dan nog is hun positie tegenover de publieke opinie niet onafhankelijk genoeg om daaraan onbewimpeld uiting te geven. Zij moeten geleid worden door den invloed van een goed geïnstrueerde publieke opinie en niet omgekeerd. De eerste groote gedachte, die de Nederland sche vereeniging voor waardevast geld in het Nederlandsche volk wil verbreiden, is deze dat het werkloosheidsvraagstuk, dat aan den wortel ligt van alle maatschappelijke ellende, in wezen is een geldvraagstuk. Het strategisch juiste aangrijpingspunt van het vraagstuk ligt in het tot stilstand brengen (dat wil dus praetisch zegcm het binnen zeer nauwe grenzen houden) van de synchrone schommelingen van de grondstoffenprijzen. Belastingdruk in Nederland. Overzicht van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek zijn wederom de nieuwste gegevens op belastinggebied vereenigd tot een publicatie, die onder den naam van „Belastingdruk in Nederland 1936/1937" zoo juist het licht heeft gezien. Volgens deze publicatie is het aantal ge meenten, waarin geen opcenten op de gemeen tefondsbelasting rechtstreeks worden geheven, gedaald van 183 over 1932/1933 tot 26 over 1936/1937, terwijl het aantal gemeenten met het hoogst mogelijk aantal opcenten in dit tijdvak is gestegen van 115 tot 664. Verder blijken Verscheidene gemeenten, die zich met betrekking tot deze belasting voor 1932/1933 in de eerste, resp. tweede klasse had den gerangschikt voor volgende jaren naar de tweede, resp. derde klasse te zijn overgegaan. Van 1932/1933 tot 1936/1937 is het aantal ge meenten der eerste klasse dientengevolge 119 en dat der tweede klasse 176 kleiner geworden., terwijl 'het aantal gemeenten der derde klasse 282 grooter is geworden, Opgemerkt zij, dat door deze verandering van klasse onder overi gens gelijke omstandigheden een grooter aan tal personen in de gemeentefondsbelasting valt, waardoor een hoogere belastingopbrengst wordt verkregen. Voor de overige belastingen zijn de verschil len ook belangrijk. Zoo is het aa.ntal gemeen ten, waarin" geen opcenten op de vermogens belasting worden geheven, die rechtstreeks aan de gemeente ten goede komen, gedaald van 404 over 1932/1933 tot 89 over 1936/1937. Daarentegen is het aantal gemeenten met het hoogst mogelijk aantal opcenten op deze be lasting gestegen van 581 tot 923. Het aantal gemeenten met het hoogste aan tal opcenten op de grondbelasting is van 1932 op 1936 gestegen van 811 tot 1040 voor ge bouwde en van 841 tot 1049 voor ongebouwde eigendommen, terwijl het aantal gemeenten met 200 of meer opcenten op de personeele be lasting in dit tijdvak is toegenomen van 68 tot 582. Het aantal gemeenten, waarin geen op centen op deze belasting werden geheven, daalde van 157 tot 9. Verder is het aantal gemeenten met een wegen-, straat-, vaart- of rioolbelasting ge stegen van 201 over 1932 tot 340 over 1936, in hetzelfdetijdvak nam het aantal gemeenten met een baatbelasting toe van 75 tot 110 en het aantal gemeenten met een belasting op tooneelvertooningen en andere vermakelijk heden van 427 tot 553. Daarentegen is het aan tal gemeenten met een zakelijke belasting op het bedrijf gedaald van 91 tot 76, terwijl nog slechts enkele gemeenten een belasting hef fen op de verzekering tegen brandschade, op openbare aankondigingen of op bouwterrei nen. Een logeergastenbelasting is tot dusver in geen enkele gemeente ingevoerd. Rous en Van Beekum zijn terecht. Door een Australisch vlieger gevonden. Een vliegtuig, dat op zoek was naar de ver miste Indische sportvliegers Rous en van Beekum heeft de plaats ontdekt, waar bei den zijn neergekomen. De vliegers zijn onge deerd en bevinden zich op 120 mijl ten Zuid- Oosten van Kalgoorlie. Het Australische vlieg tuig heeft levensmiddelen omlaag geworpen. M'n kunstgebit was bedekt met zwarte plekken Thans zoo schoon en rose als nieuw zP- i „Ik heb mij cr vroe- zondigd eenige firma een tevredenheidsbe tuiging te zenden maar ik voel mij er toe verplicht in dit geval van S ter aden t. Ik zag Uw adver tentie en probeerde een doosje. Mijn kunsttanden waren reeds jaren bedekt met zrva plekken en waren in zulle slechten toestand, met gelen aan slag, dat ik mi] genoodzaakt ge voelde tot. de kosten van aanschaffing van s?tt nieuw gebit over te gaan. Door ze slechts twee nachten in water te laten met toevoeging van een theelepeltje Steradent, werden ze absoluut zoo rose en zuiver als ik ze negen jaar geleden kreeg.[Daarom mijn gelukwcnschen aan den eminenten tandarts die Steradent ontdekte", schrijft Wm. M. B. Het doet er niet toe hoe verkleurd, bevlekt of oud Uw kunstgebit is. Steradent maakt het gegarandeerd zoo schoon, frisch en natuurlijk-lijkend als op den dag, dat U het pas kreeg en het blijft zoo. Elke aanslag verdwijnt als bij tooverslag: zelfs de zwartste tabakvlekken van jaren her gaan na eenige behan delingen geheel weg. Film. tandsteen, aanslag en alle ongezonde resten worden tevens verwijderd. Uw gebit krijgt weer die gezonde, vleezlg-rose kleur. Doffe, geel aangeslagen tanden worden zuiver, glanzend en aantrekkelijk. Steradent. een krachtig steriliseercnd middel, zuivert Uw gebit en geeft een koelen frisschen smaak. Geen geborstel. Geen zuren. Geen'reuk of nare smaak. Absoluut onscha delijk voor elk kunstgebit-materiaal. Tevredenheid gegarandeerd. Prijs f 0.50 en 0.90. Verkrijgbaar bij alle apothe kers en drogisten, of franco toezending door G. Lindner Co., Singel 115, Amsterdam-C. (Adv. Ingez. Med.) Twee eeuwen Engelsche kunst. Tentoonstelling een week verlengd. Naar wij vernemen, hebben de pogingen, om de door Engelsche musea en particulieren afgestane kunstwerken nog een week in Am sterdam te behouden, tot een gunstig resul taat geleid. De tentoonstelling zal derhalve tot en met Zondag 11 October mede des avonds op werkdagen van 7.30 tot 10.30 uur voor het publiek geopend blijven. Teneinde misverstand te voorkomen, vestigt het secretariaat der Engelsche tentoonstel ling er de aandacht op, dat de tentoonstelling lederen dag tot 5 uur geopend blijft, hoewel het gewone sluitingsuur van het Stedelijk Mu seum van 1 October af op vier uur is gesteld. Deze sluitingstijd van 5 uur geldt eveneens voor de tentoonstelling van Aziatische kunst in het Stedelijk Museum. DE ZAAK VAN DEN NIJMEEGSCHEN COMMISSARIS. Naar de Tel. verneemt is de instructie in de zaak tegen den gewezen commissaris van politie te Nijmegen, die begin Juli in voor- loopige hechtenis was gesteld wegens finan- cieele onregelmatigheden, in functie gepleegd .gesloten. De zaak zal in November voor de Arnhemsche rechtbank worden behandeld. Verdachte worden vei-schillende feiten van verduistering en valschheid in geschrifte ten laste gelegd. f T?7 IN UW BORREL ÊÖN U COCKTAIL LIKEUR .Sta® X VERMOUTH SHERRY CAIZ&Zn.VAN PEKEIA-GRONINGEN (Adv. Ingez. Med.) De „De Ruyter" in dienst gesteld. Rede van H. M. de Koningin. Zaterdagmiddag heeft de Koningin den kruiser „De Ruyter" in dienst gesteld. Na een triomftocht door Schiedam naar de werf Wil ton Fijenoord begaf de Vorstin zich aan boord van den kruiser, waar de Koningin de volgen de rede heeft gehouden: Officieren, onderofficieren en manschappen! Het was mijn wensch persoonlijk aan boord' van den kruiser „De Ruyter" aanwezig te zijn ten einde den commandant op te dragen het schip in dienst te stellen. Met de marine verheug ik mij bijzonder in deze aanwinst, te meer daar wij er op kunnen bogen, dat het schip op vaderlandschen bo dem is gebouwd en door Nederlandsche indu strie is vervaardigd, terwijl het den toets der vergelijking met zijne soortgenooten in het buitenland ten volle kan doorstaan. Het zal ongewijfeld op u allen bezielend in werken en een eer,voor u zijn te dienen op dezen kruiser, die den naam draagt van Ne derlands grootsten admiraal. Gij zult krachtig kunnen meewerken aan het beste wat steeds in de marine heeft geleefd de voortzetting eener goede traditie, waarvan de grondslagen in de tijden van De Ruyter zijn gelegd. Ik besluit met den wensch, dat het dit schip beschoren zal zijn onder Gods zegen steeds ge lukkig te mogen varen en de eer van onze driekleur op alle zeeën hoog te houden. En thans noodig ik den commandant uit, den kruiser „De Ruyter" in dienst te stellen". Dan wordt commando gegeven de vlaggen te hijschen. De tamboers slaan den vaandel - marsch, het Wilhelmus klinkt breed en plech tig over het water, en dan gaat statig de com- mandovlag omhoog, met aan het dek de natio nale driekleur, aan den boeg de geus! Het schip is nu geworden: Hr. Ms. kruiser „De Ruyter". Na deze plechtigheid heeft de com mandant gesproken. Daarna heeft de Koningin de bemanning geinspecteerd. Toen de Koningin het terrein van de werf verliet, dreunden 35 saluutschoten •over de stad. Dienstbode wilde wraak Poging een echtpaar te vergiftigen. Vloeibare nicotine in den wijn gedaan. Dezer dagen heeft een bejaard echtpaar wonende aan het rozenbosch te De Steeg (gemeente Rheden), de minder aangename gevolgen ondervonden van de wraak van hun dienstbode. Nadat de echtgenoot van een glas wijn had gedronken, werd hij kor ten tijd later ernstig onwel. De hulp van een in de nabijheid wonenden geneesheer werd ingeroepen. De medicus constateerde een ernstige vergiftiging en diende onmiddellijk een tegengif toe. waardoor hij levensgevaar bij den ernstig zieken patiënt wist te voor komen. Bij een ingesteld onderzoek bleek dat de wijn vloeibare nicotine, welke tot bestrijding van insecten op boomen en planten wordt gebruikt, bevatte. Bij verhoor door de politie bekende de 23-jarige dienstbode, die af komstig is uit Doetinchem, dat zij uit een fleschje, dat op de schrijftafel van den heer der huizes stond, een scheutje vloeibare ni cotine in den wijn had gedaan. Zij was tot deze daad gekomen, omdat zij zich had willen wreken op haar mevrouw, die, naar zij zeide, haar bevitte en aanmerking op haar werk maakt, Het meisje zal ter beschikking van den officier van justitie worden gesteld. Ook de echtgenoote had van den wijn willen drinken, doch deze bij den eersten teug van wege den slechten smaak weer uitgespuwd (A. N. P.) Brutale roofoverval te Wassenaar. Houdster van consumptietent neergeslagen, De houdster van de consumptietent „Sunny Home", welke op een afgelegen plek in de duinen van Meijendell bij Wassenaar staat, is Vrijdagavond het slachtoffer geworden van een zeer brutalen roofoverval. Omstreeks kwart over acht kwam een man de consumptietent binnen en bestelde een kop koffie. Toen de juffrouw het bestelde ging klaar maken en daarbij den rug naar den laten bezoeker keerde, werd zij door dezen plotseling beet gegrepen en met geweld de keuken in geduwd. Daar greep de onverlaat haar bij den keel. Een worsteling ontstond en de vrouw slaagde er in zich los te rukken De man pakte toen een brandend pertroleum stel, dat binnen zijn bereik stond en slingerde dit de tenthoudster naar het hoofd. Het ge vaarlijke projectiel miste gelukkig, maar ver oorzaakte een begin van brand, dat evenwel tijdig werd gedoofd. De roover greep daarop een groote gevulde roomflesch en sloeg deze stuk op het hoofd van de juffrouw, die ten gevolge van den slag ineenzakte. De man is vervolgens naar den voorkant van de tent teruggegaan, waar hij uit de toonbanklade een bedrag van tien tot vijftien gulden wegnam. De vrouw, die inmiddels was bijgekomen, verliet de tent aan de achterzijde en riep luide om hulp. De roover snelde hierop weer naar den achterkant, waar hij vrouw opnieuw te lijft ging. Toen er evenwel hulp kwam opdagen, maakte hij zich ijlings uit de voe ten. Alhoewel men den man goed heeft kun nen opnemen, heeft men hem niet kunnen grijpen. Hij is in het duister verdwenen. Vermindering der wegen belasting gevraagd. Tevens wijzigingen in de Motorrijtuigen belastingwet. In een adres aan de ministers van financiën en van waterstaat heeft de K. N. A. C ver zocht, een verlaging van de tarieven der mo torrijtuigenbelastingwet te willen bevorderen en verder, haar in de gelegenheid te stellen, bij wijziging van deze wet van advies te dienen. Daarbij worden o.m. de volgende toelichtin gen gegeven: Uit de maandelijks gepubliceerde cijfers van de opbrengst der wegenbelasting is duidelijk waarneembaar, dat het motorwegverkeer den druk van de met rond 50 pet. verhoogde be lasting, welke als gevolg van de instelling van het verkeersfonds per 1 Januari 1935 is inge gaan, niet heeft kunnen opvangen, waardoor het aantal motorrijtuigen zich in een steeds verder gaande dalende lijn bevindt. Bleef in 1935 de totale opbrengst ruim 6 pet. onder de raming, in 1936 zal dit percentage waarschijn lijk tot 9 pet. stijgen. Wanneer, zooals is te verwachten, de wegenbelasting gedurende dit jaar met 2 millioen bij de raming van 22V2 millioen ten achter blijft, dan geeft dit beden kelijk verschijnsel voor de rijksschatkist, in verband met de andere financieele lasten, waaraan het motorwegverkeer is onderworpen (extra benzineheffingen, personeele belasting enz.) een mindere opbrengst van ongeveer 6 millioen gulden. De K.N.A C, heeft de overtuiging, dat dooi de opvoering van de lasten op het motorwej, verkeer en de onvermijdelijke reactie, van een ontwikkeling van het motorverkeer geen sprake meer kan zijn, aan de volkshuishou ding de voordeelen van het gebi-uik van een economisch, nuttig en comfortabel, aantrek kelijk en populair transportmiddel in belang rijke mate wordt onthouden. Ten einde het nuttig rendement van deze belasting te verhoogen en een opbrengst te verkrijgen als waarop in de verkeersfonds- begrooting van 1937 wordt gerekend, zal het noodig zijn, tijdig van koers te veranderen en tot een redelijke verlaging van het onsyste matisch verhoogde tarief dezer belasting over te gaan. Tevens zouden verschillende oneffenheden in de motorrijtuigen-belastingwet of de uit voering daarvan, welke het motorwegverkeer in min- of meerdere mate belemmeren, kun nen worden weggenomen, waardoor in fiscaal opzicht ongetwijfeld een voordeel in plaats van schijnbaar een riadeel zou worden ver kregen. Daartoe behoort in de eerste plaats de invoering van zg. maand-, week- en dag kaarten als uitbreiding van de kwartaal- kaarten, bedoeld in art. 4 van de motorrij tuigenbelastingwet. Biewetfouikstiigiiu tuyetoMt. De Engelsche brouwers maken reeds eenige jaren collectief reclame voor bier. 180-376 werden van December 1933 tot September 1935 belegd in reclame in de pers. En dit bleek juist gezien: het verbruik steeg in die periode met 16%. Van Juni 1935 tot Juni 1936 produceer den de brouwers 17 meer dan in het voorafgaande tijdvak. Hoewel er ook wel andere factoren in het spel zijn, kan men toch zonder voorbehoud concludeeren dat de uit muntende advertenties in couranten een zeer belangrijk aandeel hebben ge had in het markante succes van deze collectieve campagne. Advetieeten foeuql vaatdeel. De prijzen der schoenen. Gevolgen van het verlaten van den Gouden Standaard. Naar wij vernemen is tendepartemente van Handel een besprëking gehouden over den invloed, welken het verlaten van den gouden standaard op de prijzen der schoenen moet hebben. Bij deze bespreking is gebleken, dat er van de zijde der regeering geen bezwaar tegen bestaat, dat in de nieuwe prijzen direct ver disconteerd worden de prijsverhoogingen der grondstoffen, hulpstoffen, fournituren e.d. voor zoover deze verhoogingen het ge volg zijn van het verlaten van den gouden standaard. SCHOTERWEG 1, TELEFOON 16659. (Adv. Ingez. Med.) Jecovitol levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a f 0.75 per flacon, (Adv. Ingez. Med.) Auto tegen trein gereden. Geen persoonlijke ongelukken. Zaterdag is een luxe auto op den onbe- waakten overweg bij de Nieuwe Kalfjeslaan te Nieuwer-Amstel tegen een passeerenden trein gereden. De auto werd door de tweede wagon fe- grepen en geheel vernield. De bestuurder, de reiziger C. G. R. uit Nieuwer Amstel sprong op het laatste oogenblik uit zijn wagen en kwam er met de schrik af. De trein had een gering oponthoud en was niet beschadigd. De auto is geheel vernield. Het uitzicht ter plaatse is goed. Inbrekers wonden een bejaard man ernstig. Een messteek dicht bij het hart Na hun daad op de vlucht geslagen. In den nacht van Zaterdag op Zondag om streeks drie uur is te Laag Keppel een bru tale inbraak bij den sluiswachter Voskamp gepleegd. Drie personen verschaften zich via een raampje toegang tot de woning van V., waarna de achterdeur kon worden geouend. De bejaarde man en vrouw, die boven sliepen hoorden verdachte geluiden waarop de man zich naar beneden gaf. Twee van de drie in brekers, kwamen daarop uit de voorkamer. Met één hunner geraakte V. in gevecht, waarbij de inbreker hem drie messteken toe bracht. Eén der steken trof het slachtoffer dicht bij het hart De daders sloegen, toen zij den man bloedend ineen zagen zinken, op de vlucht. De sluiswachter, die veel bloedverlies heeft geleden, is naar het ziekenhuis te Doetin chem vervoerd, waar men operatief ingrij pen noodzakelijk achtte. Zijn toestand is thans redelijk. De daders hebben waarschijnlijk geweten, dat Voskamp tamelijk veel geld in huis had van ontvangen sluisgelden, die maandelijks worden afgedragen. Het politie-onderzoek is in vollen gang, waarbij een spoor van de daders, door een politiehond aangegeven tot op eenige hon derden meters kon worden gevolgd." De sluiswachter kon geen nauwkeurig sig nalement van de inbrekers opgeven. Voor zoover men kan nagaan wordt geen geld gemist.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5