D VERTELLING GRATIS PROEVEN VERKADE Tandheelkundig I nstituut GEHEEL GEBIT £en I/cguw sdttiift. DINSDAG 6 OCTOBER 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 5 „De Lichthoeve" te Santpoort. We ontvingen het October-nummer van ,.De Lichthoeve" het orgaan van het bekende Kindertehuis aan de Kweekerslaan te Sant poort. De directrice, Zuster J. Th. Kuyck. schrijft de gebruikelijke schets, thans getiteld „Fikkie". A. S. geeft uiting aan de groote vreugde, die er in het huis heerschte, toen daar de vorstelijke verloving bekend werd. De vlag ging uit, er werd feest gevierd en een telegram van gelukwensch naar Den Haag ge stuurd, waarin de hoop werd uitgesproken, dat de inhoud in vervulling zou gaan van het sprookje: „Er was eens een Prinses; er wps eens een Prinseu ze leefden lang en gelukkig". De Administrateur doet uitvoerige mededee- lingen over de administratie. Ook wordt reke ning en verantwoording gedaan van de bin nengekomen giften in natura en geld. De uit slag van de verloting wordt gepubliceerd. Op Dinsdag 17, Woensdag 18 en Donderdag 19 November wordt in het gebouw van den Haarl. Kegelbond aan de Tempeliersstraat te Haarlem een bazar ten bate van de Lichthoeve georganiseerd. Een glijbaan en een film zullen voor afwisseling zorgen. Op Woensdag en Donderdagavond wordt dooi de kinderen een schimmeispel, opgevoerd, sa mengesteld door Zuster Kuyck. LIJST VAN MAIL- EN LUCHTPOSTVERZEN DING TOT EN MET 11 OCTOBER 1936. Neder 1. Indië, zeepost via Rotterdam per m.s. Baloeran 7 Oct. gewone stukken 2,15; mail via Genua per m.s. St. Aldegonde 8 Oct. gew. 13.15; vliegdienst AmsterdamBandoeng 7, 10 Oct. gew. st. 3.25. Suriname, mail en zeepost via Amsterdam 9 Oot. gew. st. 3.25; vliegdienst New YorkPa ramaribo 6, 9 Oct. gew. st. 19.10. Vereenigde Staten van Amerika, Canada, Mexico, Cuba, Ecuador, via Le Havre 6 Oct. gew. sit. 19.10; via Cherbourg 9 Oct. gew. st. 19.10; via Rotterdam 9 Oct. gew. st. 19.10. Argentinië, Brazilië en Uruguay, via Londen 9 Oct. gew. st. 6.Brazilië alleen via Amster dam 7 Oct. gew. st. 3.25; vliegdienst Duitsch- landZuid Amerika 7 Oct. gew. st. 11.40; vliegdienst FrankrijkZuid Amerika 10 Oct. gew. st. 11.40. Chili, vliegdienst als Argentinië 7, 10 Oct. gew. st. 11.40. China, Hongkong en Japan, via Siberië 12 Oct. gew. st. 18.30. Vliegdienst als Nederl. Indië. Phil lippijnen en Mantsjoerije, via Siberië 8 Oct. gew. st. 18.30. Vliegdienst als Nederl. Indië. Irak (Mesopotamlë), via Istanbul 9 Oct. gew. st. 3.25. Vliegdienst als Nederl. Indië. Palestina, via Genua 8 Oct. gew. st. 13.15; via Istanbul 10 Oot. gew. st. 9, 10 Oct. 23,—, Vliegdienst als Nederl. Indië. Britsch Indië, via Marseille 8 Oct. gew. st. 10.—. Vliegdienst als Nederl. Indië. Ceijlon, via Genua 8 Oct. gew. st. 13.15. Vliegdienst als Nederl. Indië. Penan© en Siam, via Genua 8 Oct. gew. st. 10.—. Vliegdienst als Nederl. Indië. Singapore, via Genua 8 Oct. gew. st. 13.25. Vliegdienst als Nederl. Indië. Egypte, via Genua 8 Oct. gew. st. 13.15; via Brlndisi 9 Oct. gew. st. 10.—; via Piraeus 11 Oct. gew. st. 22.30. Vliegdienst als Nederl. Indië. Oost Afrika, via Marseille 7 Oct. gew. st. 6.—; via Marseille/Aden 8 Oct. gew. st. 10.—; via Marseille 11 Oct. gew. st. 2.15. Vliegdienst als Nederl. Indië. Zuid Afrikaanscihe Unie, via Southampton 8 Oct. gew. st. 16.45. Vliegdienst als Nederl. Indië. Australië, via Marseille 8 Oct. gew. st. 10. Vliegdienst als Nederl. Indië. Nieuw Zeeland, vla Chertoourg/San Fran cisco 9 Oct. gew. st. 19.10. Vliegdienst als Nederl. Indië. VOOR DEN- -POLITIERECHTER PROGRAMMA DER HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP WOENSDAG 7 OCTOBER. Programma I: Hilversum "II. Programma II: Hilversum I. Programma III: 8.05 Parijs-Radio. Gym nastiek les. 8.20 Parijs Radio. Gramofoomu- ziek. 9.05 Keulen. Tijdsein. Nieuwsberichten. Walerstandberichten, 9.20 Deutschlandsendev. Erzahler aus dem Olympischen Weltbewerb. 9.50 idem. Kindergarten. 11,20 Radio Danmark Uurslag en klokkenspel van de Raadhuistoren Jens Warney's ensemble uit Hotel d'Angle- terre. 12,20 Brussel Vlaamsch. Gramofoon- muziek. 12,50 idem.. Concert o.l.v. Walter Fe- ron; 1,20 idem. Gesproken dagblad v.h. N.I.R., 1.30 idem, Concert o.l.v. Paul Douliez. 1.50 idem Gramofoonmuziek. 2,20 Keulen. Voor de groo te en k'.eine kinderen. 2,50 Parijs Radio. Con cert o.l.v. Henri Tomasi. 5.20 idem. Gramofoon muziek. 5.20 Keulen. Gevarieerd programma o.l.v, Heinz Hauschen. 6.20 idem. Kleine Kost- barkeiten aus dem Schallplattenschrank. 7.05 idem. Momentopname. 7.20 idem Nieuwsberich ten. 7.35 idem. Programma van de Deutsch- landsender. 8.05 idem. Oude dansen door het kleine omroeporkest o.l.v. L. Eysoldt. 8.50 Rome Orkest o.l.v. Tito Petralia. 10.20 Boedapest. Concert door het Zigeunerorkest van 20 Zigeu ners. 11,25 Weenen. Adolf Pauscher's dans- orkest; Franz Schier zingt. Programma IV: 8.Brussel Vlaamsch. Gym nastiekles. 8.20 idem. Tijdsein. Gramofoonmu ziek. 8.30 idem. Kroniek van den dag. 8.40 idem. Gramofoonplaat. 8.45 idem. Gesproken dagblad van het N.I.R., 9.00 idem. Gramofoon muziek. 9.30 Diversen. 10.35 Droitwich. Korte Godsdlenstoefenina 10.50 idem. Tijdsein van Greenwich. Weerbericht. 11.05 idem. Orgelcon cert door Sodney Torch. 11.35 idem. Gramo foonmuziek. 11.50 Londen Regional. Serge Krisk en zijn Octet. 12,50 Droitwich. Kings of Jazz. 3 ("gr. pl.). 1,20 idem. Het Birminghams Hippodrome orkest o.l.v. Henry Bell. 2,20 Lon don Regional. B.B.C. Wels Ork. o.l.v. Dyson. 3.10 Droitwich. Het John. Dikinson orkest o.l.v. Thomas. 3.50 idem. Pianorecital door Helen Guest.. 4.20 idem. Vesper in St.Paul's Cathe- draal. 5.10 idem. Het John MacArthur Kwintet. 5.35 idem. Het B.B.C. Dansorkest o.l.v. Henry Hall. 6.20 Dilversen. 7.— Droitwich. Het B.B.C. orkest o.l.v. Arthur Wood. 7,50 London Regio nal Carroll Gibbons en The Savoy Hotel Or- pheans. 8.20 Droitwich. Jack Hylton met zijn orkest. 9.20 idem Weer- en nieuwsberichten. 9.40 Weenen. Fragmenten uit Auf der Grünen Wiese. 10.— Droitwich. Lionel Tertis, altviool en Solomon, piano. 11,05 Idem. Uit werken van Sir Philip Sidney. 11.20 idem. Bram Marin met zijn dansorkest. 11.50 idem. Dansmuziek (Gr.pl.). Programma V: van 8.v.m. tot 7.nam. Diversen. 7.— Eigen gramofoonplatenconcert: Klassieke muziekT1. Ouverture Egmont van Beethoven, Concertgebouworkest.. 2. Ernst en luim. Poly- dor Strijkorkest. 33. Banditenstreiche, Sym- phonieorkest. 4. 2e Hongaarsche Rhapsodie van Liszt. Staatskapel van Berlijn. 5. Polonaise van Chopin. Staatskapel. 6. Largo van Handel Vasa Prihoda. viool en piano. 7. Hongaarsche Dansen Nos. 5 en 6 van Brahms Staatskapel van Berlijn. 8. Tanz der Sylphiden. Willem Menee'berg. 9 Hongaarsche Marsch. Concert gebouworkest. 10. Wals van Brahms, viool en piano., van 8.tot 12.Dif De onbekende. Het onbekende heerschap, dat reeds zoo veel onschuldigen in het ongeluk heeft ge stort door hun gestolen dingen te verkoo- pen, daarbij listiglijk zorgende, dat er nie mand getuige van was, die eventueel de on schuldigen zou kunnen ontlasten, dat heer schap deed heden weer van zich spreken. Eerst vernamen wij. dat hij zich ergens bij het Zuider Buitenspaarne in een kreupel- bosch had verstopt, bij zich dragende eenige takken van een bloeiende sneeuwbal, die hij ill een tuin had afgesneden. Een argelooze wandelaar kroop ook in dat kreupelhout en bevond zich opeens voor den bloemendief. Koopen? vroeg deze, alsof het de gewoon ste zaak van de wereld was, dat iemand, die bloemen wil koopen, daartoe naar het kreu- pelbosch aan het Buitenspaarne gaat. De aangesprokene was werkloos en dus niet te goed bij kas, maar aan de sneeuwbal len kon hij geen weerstand bieden en hij kocht ze voor vijftien cent. Een agent, die daar surveilleerde, had den wandelaar gezien zonder sneeuwballen en even later zag hij hem uit de struiken komen met een tuil van die bloemen, wat hem deed vermoeden, dat de wandelaar ze ergens ach ter die struiken, waar sneeuwballen bloei den, had afgesneden. Onlogisch was die ge volgtrekking niet. Hij hield den man aan en vroeg naar de herkomst der takken en toen was 't antwoord: Gekocht van een man, daar! En de hand maakte een vage beweging in de richting van het struikgewas. De agent sprong op de fiets en reed rond de vagelijk aangeduide plaats, maar er was geen menschelijk wezen te bekennen. We zeiden het reeds: het onbekende heerschap verstaat meesterlijk de kunst zich onzicht baar te maken. 't Gevolg was alweer, dat de onschuldige wandelaar thans voor diefstal van de bloem takken moest verschijnen. Ook nu hield hij zijn onschuld vol en ook nu weer geloofden de officier en de rechter niet aan 't bestaan van den geheimzinnigen verkooper, zoodat er f 15 boete geëischt werd, waarvan er tien werden gegeven. In het tweede geval was de onbe kende verleider aan een ander eind van de stad opgedoken bij de Munterslaan, waar in de Houcvaart een eend met zeven kuikens zwom. Hij nam het heele gezelschap mee en ontmoette iemand uit die buurt, wien hij de oude eend verwocht; waar de kuikens geble ven zijn, is niet opgehelderd. Een veertien dagen later ontmoette de kooper zoowaar weer denzelfden onbekende, die weer een eend bij zich had en ook deze aan hem verkocht. Niemand had dit gezien en de onbekende eendendief verdween zoo geheimzinnig als hij gekomen was, verheugd weer een onschuldig slachtoffer te hebben gemaakt, want ook deze kooper moest voor den rechter verschijnen. Ook hij trachtte te vergeefs den rechter te doen gelooven, dat hij de eenden gekocht had. niettegenstaan de zijn dunne portemonnaie, want ook hij was zonder werk. Het strafblad van den verdachte was niet geschikt om den rechter aan den handel te doen gelooven, want er stonden eenige von nissen voor diefstal op. De officier zei, dat de eendenkooper een eendendief was en eischte een maand gevan genisstraf, de rechter gaf een week. Om het Kind. 't Is niet ongewoon, dat in een huisgezin, waar één kind is, dit de spil is, waar alles om draalt, maar wanneer ooms en tantes, vrien den van vader en kennissen van moeder, ook mee om die spil gaan draaien, begint het op een mallemolen te gelijken met al de gevaren daaraan verbonden. Zoo'n mallemolen draaide op 19 Mei te IJmuiden. De ouders hadden ruzie gehad en moeder was met het kind vertrokken naar haar moeder, Vader schikte zich daar wel in, maar hij wou toch graag nu en dan zijn eerstgeborene zien, waartoe hij de plaats op zocht, waar hij vermoedde het kind te kunnen aanschouwen, dat was in de buurt van groot moeders woning. Op 19 Mei begaf hij zich daarheen en eenige zijner vrienden hadden ook zoo'n be langstelling voor het kind, dat zij hem ver gezelden. Ze zagen de jonge moeder aan komen, achter den kinderwagen, maar ook aan haar kant was de belangstelling voor het kind groot, getuig^ het feit. dat twee dames 1 1111111111 lllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllll lil» Over mijzelf. door ELINE (pseudoniem). Ik ben een sport-girl. Nu moet U niet den ken dat ik een jong meisje ben dat wel eens voor haar plezier tennist of zwemt of hockey- speelt. Ik beoefen'de sport niet omdat ik het zoo leuk vind, o nee, ik kan niet anders. De sport heeft mij uitgekozen, ik ben uitverkoren door haar, zij is mijn roeping. Ik ken verschil lende barer takken door en door maar mijn lievelingstak is tennissen. Ik doe het ook goed, en als U mij nu maar niet pedant gaat vin den, zelfs heel goed. Ik kan erg hard loopen, heb een slank en lenig figuurtje en 't is een lust voor de oogen mij in mijn aardig tennis- pakje over de baan te zien draven. Ik tennis ook heel dikwijls, soms lederen dag, maar dat is niet goed: dan ben ik bang, dat ik te goed ga spelen voor mijn club: dat doe ik nu ook, maar een enkelen keer verlies ik toch wel eens. Ik speel ook in tournaments mee, ik zie er dan erg leuk uit en er is altijd veel publiek als ik aan de beurt ben. Toch vallen wedstrij den dikwijls tegen: de uitslag gedoel ik. Alle keeren, dat ik niet kon winnen, heb ik ver loren, en ik houd niet van verliezen. Er is niets aardigs aan. Je wordt geschrapt, en je krijgt je inleggeld niet eens tei'ug. Ik verlies natuur lijk door mijn zenuwen, mijn spelpeil zakt daardoor onmiddellijk eenige klassen. Ook hangt in de doubles veel van je partner af. Voor de mixed word ik altijd door enorm veel lui gevraagd, ze vinden het eenig om met mij te spelen. Ik kies dan den besten speler uit. maar in den wedstrijd valt hij toch dikwijls niet mee. Misschien is hij wel t,e nerveus van blijdschap, dat hij met mij mag speien. Dat is ook leuk voor hem, ik ben de beste van mijn club en zie er in, mijn shorts echt goed uit. De opmerking van iemand uit 't publiek, dat ik net een revue-girl lijk (en nog wel een mis lukt, notabene!) is natuurlijk uit jaloezie ge-j lanceerd. en ik trek er me niets van aan. Sommige menschen zijn te dom om de schoon heden in 't leven te zien. Een keer hebben Opnieuw willen wij U gratis 'onze 5 cents chocolade- reep laten proeven. Op de rollen groote beschuit en thans ook bij Verkade's koeken vindt U tijdelijk een „reepefizegel". Voor 5 van die zegels geeft Uw winkelier U gratis een 5 cents Verkade's chocolade-reep. (Adv. Ingez. Med.) en twee heeren de moeder vergezelden. De groepen ontmoetten elkaar en de vader boog zich tot de kleine voorover om het te kussen, maar toen begon de mallemolen te draaien en slingerde vader tegen den grond, omdat hij een schop tegen zijn neus kreeg, terwijl moe der een gescheurde japon had. Een fiets zweefde door de lucht, een der heeren ging op hol met den kinderwagen en even verder stonden een paar heex-en elkaar op het ge zicht te slaan. Vader was er het slechtst aan toe, want zijn neusbeen was gebroken en een der heeren uit het gevolg van moeder moest terecht staan, omdat hij een schop tegen dien neus had ge geven. Hij ontkende dat wel, maar een had het ge zien en vader had gezien, dat bij de schoen, die hem schopte, toen hij op den grond lag, een blauwe stokersbroek behoorde, terwijl de verdachte de eenige uit het gezelschap was geweest, die zoo'n broek droeg. Hij zei, dat hij een grijze broek aan had gehad, maar dat was dom, want het dragen van die blauwe broek stond vast. Bemoei je niet met eens anders familie omstandigheden, zei de rechter, dat pakt al tijd verkeerd uit. Gezien alle omstandigheden en ook, dat de neus weer gerepareerd was, eischte de offi cier 15 boete; de rechter verminderde den elsch tot 10. Steuntrekkers. 't Is goed, er voortdurend op te wijzen, dat menschen, die de steunregeling saboteeren door inkomsten te verzwijgen, daarvoor ge vangenisstraf kunnen krijgen, want het kan wellicht meehelpen om het te bestrijden. Nu hadden weer drie personen zich voor zoo'n feit te verantwoorden en tegen alle drie eischte de officier, die streng tegen dat misbruik wil optreden, 6 weken gevangenis straf. Een hunner kreeg drie weken, omdat het reclasseeringsrapport slecht was en hij ver klaard had niet onder toezicht te willen staan. Een tweede kreeg een maand, want die had het erg bont gemaakt en het uitgebrachte rapport was ook al niet gunstig. De derde had een goed rapport en er waren verschoonende omstandigheden, waarom over hem nog een nader rapport zal worden aan gevraagd, zoodat de mogelijkheid van een voorwaardelijke veroordeeling niet is buiten gesloten. We vernamen nog, dat werkgevers, die los personeel in dienst nemen, welke lieden moei lijk op hun verdiensten zijn te controleeren, tegenwoordig den uitstekenden maatregel hebben getroffen, om steeds opgave te doen van de losse werklieden, die zij in dienst heb ben gehad, zoodat Maatschappelijk Hulp daar door een goede controle krijgt. RIJKSTUINBOUWSCHOOL. Bij Kon, besl. zijn, voor het tijdvak van 1 October 1936 tot 1 October 1937, aan de rijks tuinbouwschool te Lisse weder benoemd tot leéraar, A. J. Borggreve te Haarlem en dr. D. de Vries, te Amsterdam, en tot leerares mevr. A. J. L. Boogaard, te Bennebroek. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ mijn partner en ik den eersten prijs gewon nen, ieder e*n medaille en een aschbak. 't Is natuurlijk prettig voor me, maar toch ben ik eenvoudig gebleven. Er zijn meisjes, die hun hoofd op hol laten brengen, en die denken dan, dat ze heel wat bijzonders zijn. Ik ben zoo niet, maar 't is zeker dat de prijs volko men verdiend was. We speelden uitstekend, en ik voelde toen, dat Wimbledon maar een stap je voor me was. Maar Mama vindt dat te ver moeiend voor me, en dus moet ik die illusie helaas opgeven. Als u nu maar niet denkt, dat tennis mijn eenige sport is. Zwemmen doe ik ook buitengewoon goed en als ik van den toren spring, houdt het heele bad den adem in. 't Moet een prachtig gezicht zijn, behalve natuurlijk de keeren, dat ik ner veus ben en plat op 't water terecht kom. Daarom spring ik maar niet te vaak, maar oefen rustig alle bestaande slagen. Aan wed strijden doe ik niet mee. want ik kan maar niet uitmaken, welke slag mijn fort is. Rugzwem- men doe ik natuurlijk ook uitstekend, en u begrijpt dus hoe 'n lastig parket het voor me is. Dan hockey ik in den winter, maar toch trekt dat me minder aan. Je kunt er niet in uitblinken, of liever: als je uitblinkt, merkt niemand het. Ook kun je het nooit zelf win nen, alleen met zijn elven, en ik houd niet van groote gezelschappen. Het geestelijk peil zakt naar beneden, je geeft je af met Jan en alleman, de toon wordt ruwer, je verdwijnt in de menigte. Hockey is geen fijn spel. Bo vendien loop je wel eens leelijke klappen op, die pijn doen en jurkjes met korte mouwen kan ik dan in dagen niet aan. En het doet pijn ook. Toch ben ik niet heelemaal vervuld van de sport: mijn algemeene ontwikkeling mag er niet onder lijden. Af en toe lees ik een boek; de vervelende gedeelten sla ik natuur- over, en ook de stukken die ik niet begrijp. De hoofdzaak van een boek is toch den loop van 't verhaaltje, dat schijnen sommige schrijvers niet te weten. De meeste boeken zijn daardoor saai. Op spannende films ben ik dol en een operette vind ik eenig. Een re vue is reuze zalig, vooral als er veel finales in voorkomen. Met tennissen hebben we al tijd maar één finale, misschien is de tennis sport daardoor niet zoo populair geworden. En nu ben ik zelfs naar een echt concert ge weest. Maar ik moet u eerlijk zeggen: het valt tegen. Niet dat ik er erg veel verwach- Ontstaan en karakter van het Wilhelmus. Lezing van kolonel K. E. Oudendijk voor het Alg. Ned. Verbond. Voor de afdeeling Haarlem van het Alge meen Nederlandsch Verbond heeft gister avond in den Stadsschouwburg Kolonel K. E. Oudendijk uit Huis ter Heide een lezing gehouden over het Wilhelmus. De Vereeni- ging „Koninginnedag" had tot dezen avond met het Alg. Ned. Verbond samengewerkt. De voorzitter, Mr. Julius Hoog heette den aanwezigen welkom. Hij bracht dank aan de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" voor haar bereidwilligheid, aan dezen avond mede te werken. Tevens leidde hij den spreker Ko lonel Oudendijk in. Nadat „Zang en Vriendschap" het eerste couplet van het volkslied gezongen had, was het woord aan Kolonel Oudendijk, die zijn rede met lichtbeelden illustreerde. Sur. deed eerst uitkomen, hoe het Wilhelmus ontstaan in in een tijd van zware beproevingen. Twee wereldvraagstukken beroerden het Neder- landsche volk: de strijd tegen den absoluten regeeringsvorm en de strijd voor gewetens vrijheid. Ook in de partijen zelf stond men dikwerf nog scherp tegenover elkaar. In dien moeilijken tijd gaf een man zijn volk een ge meenschappelijk doel. Dat was Willem van Oranje, de Vader des Vaderlands. Nog steeds heeft dit lied een magisch-fas- cineerenden invloed op ons, aldus de heer Oudendijk. Dat vindt zijn oorzaak voor een groot deel ook in de afwisseling van strofen, waaruit een groote trots en zelfbewustzijn spreekt, met die, waarin Oranje zich ootmoe dig tot God wendt. Het Wilhelmus is een sa menvatting van alles, wat de Prins met en voor het Nederlandsche volk doorleefd heeft. Spr. di'oeg ter verduidelijking van zijn be toog de 15 coupletten van het Wilhelmus, waarvan de beginlettex-s zooals men weet den naam Willem van Nassau vormen, voor. In den regel „Ben ick van Duytschen bloedt" (Duytsch is Dietseh of Nederlandsch) spreekt het besef van den Prins, dat hij geen vreem deling was, zooals hij ook in zijn Apologie te gen Philips II heeft gezegd. In zijn „trouw aan den coninck van Hispanien" komt tot uit drukking het diepgewortelde gevoel van die dagen, dat men zijxx vorst niet ontrouw mocht zijn." De heer Oudendijk toonde naar aanleiding van de overbekende feitexx uit den aanvang van den 80-jarigen oorlog aan, dat de Prixis voor een uiterst moeilijke taak stond. Maar zooals het lied zegt door zijn „onverveerd- heid", zijn moed, en zijn Godsvertrouwen vol hardde hij en werd hij die Vader des Va derlands, zooals onze geschiedenis hem kent. Het feit, dat in den zwaarsten tijd van het Nederlandsche volk het Wilhelmus ontstond, bewijst/wel, dat toen de strijd eerst moest be ginnen, zoo zeide spreker. Ter afsluiting van het eerste gedeelte van de rede zong „Zang en Vriendschap" het lied uit Valerius' Gedenckclanck „O, Heer, die daar des hemels tenten spreidt". Na de pauze vertelde de spreker eerst het een en ander over de wetenschappelijke strijdvraag over het auteurschap van het volkslied. Zeer algemeen neemt men aan dat Max'nix van St. Aldegonde de dichter er van is, alhoewel ook velen den naam van Coorn- her't noemen. In ieder geval moet de auteur in een innige verhouding tot den Prins ge staan hebben om zoo zijn karakter te begrij pen. Door de geheele geschiedenis van ons volk heen is het Wilhelmus het lied van een heid en verdraagzaamheid geweest, al kon de wensch van den Prins: de saamhoorigheid van Noord en Zuid, niet verwezenlijkt worden Het Wilhelmus is onverbrekelijk vex-bonden aan Willem van Ox-anje en zijn geheele ge slacht. Ook aan onze huidige Oranje-vorstin en aan onze toekomstige koningin. Bij het verschijnen van de beeltenis van prinses Ju liana en haar verloofde op het doek steeg uit de zaal een spontaan applaus op. In de beste oogenblikken van het Neder landsche volk is het Wilhelmus gezongen, zoo vervolgde spr. Zelfs in de dagen dat wij niet vrij waren, maar onder Fransche heer schappij stonden, is het lied nooit geheel verdrongen geweest, al mocht het niet meer openlijk gezongen worden. In de 19de eeuw, vooral omstx-eeks 1870 kwam een beweging op, die wenschte, dat de tekst van het Wilhelmus gewijzigd werd, om dat het volk de strekking en de bedoeling van het lied niet meer zou begrijpen. Scherp veroordeelde de heer Oudendijk dit streven. Een volkslied, zoo zeide hij, moet uit het volk zelf voortgekomen zijn. Dat er wel eens toe lichting noodig is, is verklaarbaar en niet ting van had. maar je hoort er wel eens heen te gaan en je kunt je avondjurk aan. Ik zag er snoezig uit en in de concertzaal doen ze het licht niet uit; dat is px-ettig als je aardig gekleed bent. Maar dat. en 't ijs in de pauze, was ook het eenige leuke. Er zat op het po dium een geweldig stel heeren in smoking, ook een paar dames, maar die vielen xiauwe- lijks op. Het was er hun ook niet om te doen want ze hadden heel dom zwarte jurken met wit aangetrokken; ze verdronken op die ma nier in de mannen. De dirigent had een knap gezicht, maar hij stond haast den heelen avond met zijn rug naar ons toe. Daar had je dus niet aan, Het eerste stuk vond ik ge weldig rommelig. Als de radio zulke muziek geeft, dx-aai ik altijd gauw een andere golf Daarna kwam de violist, die een single zou spelen tegen 't orkest. Hij moet heel be roemd zijn, maar ik geloof niet, dat hij vaak op uitvoex-ingen heeft meegedaan, Om te be ginnen kwam hij binnen met maar één viool onder den arm, en nergens zag ik iemand die er nog een paar yoor hem droeg. Stel je voor, dat Perry met één racket op de baan kwam! Hij zou uitgefloten wordenDe muzikant wachtte rustig met zijxx eene viool, tot het orkest een heel eind was, en toen eindelijk begon mijnheer. Hij kon ze natuurlijk best inhalen, hij speelde heel snel en hij hield den dirigent voortdurend in de gaten. Ze kwamen dan ook precies gelijk uit. Opwin dend is het niet. Er is niets te winnen of te verliezen. Later las ik in de krant, dat 't or kest het tempo van den violist haast niet kon bijhouden. Dat is flauwe kletspraat, ik heb er niets van gemerkt. De heele zaal was er trouwens heel rustig onder. Alleen aan 't slot hebben we geweldig geklapt en gestampt, dat was wel grappig. Voox-loopig ga ik niet meer naar een concert, ik speel wel een plaatje, dat is veel leuker en duurt niet zoo lang. En ik heb niet zooveel tijd. u begrijpt hoe inspannend 't leven voor me is. Maar het geeft veel voldoening, en ik ben erg geluk kig. dat ik me geheel aan mijn roeping kan opofferen. En nu ga ik een beetje rusten, anders mocht ik morgen eens niet geheel de oude zijn. P.S. Ik schrijf ook heel goed, zooals u merkt Maar omdat ik bedeesd van natuur ben en ook niet den ordinairen indruk wil maken, dat ik er geld mee verdien, doe ik het onder pseudoniem. E. bezwaarlijk. Het is een mooie taak voor de scholen en nationale vereenigingen. Het Wil helmus is uitsluitend het lied van den ge- heelen Nederlandschen stam. Het is typisch Nederlandsch en het behoort geen partijlied te zijn, maar alle partijen en gezindten kun nen het oprecht en ernstig zingen. Tot besluit van den avond trad „Zang en Vriendschap" nogmaals op. HOT TUNE CLUB EN REVUE-GEZELSCHAP „DE KERN". Zaterdagavond gaf „De Kern" In samen werking met de „Hot Tune Club" een cabaret avond in „Hotel de Leeuwerik". „The Rhythm Sellers" verzorgden de dans muziek, terwijl „De Kern" tijdens de pauzes de aanwezigen op de zijn eigexx wijze aange naam bezig hield. Vooral het ensemble „The Crooners" onder leiding van Henk Stemmer, dat voor deze ge legenheid uit Amsterdam overgekomen was, oogstte veel succes, evenals het nieuwe Kern lid Eily v. d. Vliet, met haar songs. Het liedje van P. Gasus „De requles Kar in Paschen" hetwelk door den heer Hesmeng op muziek was gezet, bleek ten zeex-ste gewaar- deex-d te worden. Tot laat in den nacht werd dit genoeglijk feest, dat alleszins een succes genoemd kan worden voortgezet. Om 3 uur gingen allen voldaan huis waarts. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-N. TELEF 6 7 2 6 vanaf 35-jgj BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen van 9—12 en 1—4 uur. Zaterd. 0—12 uur Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 7—9 u. (Adv. Ingez. Med.) Schijn en werkelijkheid. In het leven van ieder vrouw zijn altijd twee mannen, de man, diexi zij zich voor spelt, dat zij zal krijgen ende man, waarmede zij werkelijk te maken krijgt als broer, als chef, als collega of als echtgenoot. „De ideale man" is meestal lang, lenig, sterk en knap van uiterlijk. Hij is teeder en welwillend, voorkomt al haar wenschen, is hoffelijk en ridderlijk, tactvol en gevoelig en toch met een „ijzeren" wil. Maarde werkelijkheid kan kort, dik, veeleischend en opvliegend zijn! Vrome wenschen zijn. als ijle, luchtige ge waden, die blijven haken aan een spijker. En die spijker heet onveranderlijk „maar" maar" staat voor een beletsel, een hinderpaal, een belemmering, voor het ver vullen van onze wenschen „De ideale man" onzer droomen is een be nijdbaar en onvolprezen wezen, maar Als we onder de mannen dien we ont moeten uitkijken naar de belichaming van onzen droom, helaasdan bemerken we al spoedig dat we onder hen den gezochte niet zullen vinden. Zeker, de eene is ridderlijk, de ander is teeder, een derde heeft weliswaar eexx on- verzettelijken wil en een vierde een knap gelaat. Maaralweer een maar! Wij slagexi er niet in een manspersoon te ontdekken in wien al deze deugden tot een geheel zijn vereenigd. Gelukkig zij die, van aangezicht tot aan gezicht met de realiteit van het leven, tot het inzicht zijn gekomen, dat het eenige waar het op aankomt is: een rechtschapen karakter. Wij kunnen ons leven niet vullen met het najagen van een onbereikbaar ideaal. De ideale man bestaat. Ja heusch! Hij loopt ergens rondmis schien wel vlak in uw buurt. Mogelijk zijt gij er mee getrouwd Maarde sleutel die op dit probleem past (en wie zou durven beweren, dat een ideale man niet een van de allergrootste problemen is?!) ligt juist aan den anderen kaxxt als daar, waar wij er naar zoeken. Wij moeten niet gaan zoeken naar een man, die bij het vastomlijnde type van ons ideaal behoort, doch integendeel moeten wij het begrip, dat wij van den idealen maxi koesteren, wijzigen naar de werkelijkheid, die het leven ons biedt. Wij moeten niet leven met den schijn van onzen wenschen en idealen maar met de nuchtere werkelijkheid die het leven voor ons heeft weggelegd op ieder gebied. De Franschen zeggen het zoo aardig: wie niet heeft wat hij wen'scht moet leeren waar deeren wat hem geschonken wordt, Het lijkt zoo vanzelfsprekend en zoo lo gisch en zoo gemakkelijk uitvoerbaar, (voor al als het anderen betreft!!) maar wanneer wij zelf tegenover de noodzaak worden ge plaatst onze smaak zoodanig te vervormen dat deze zich aanpast aan wat is en niet aan wat-zou-kunnen-zijn, dan valt het heelemaal xiiet mee. dan is het opeenso zoo moei lijk en dan hebben wij er handen vol werk mee enwij slagen soms niet eens, niet tegenstaande eerlijk pogen en goeden wil. Wij zouden o zoo graag willen dat onze kinderen allemaal knap en begaafd waren, dat ons personeel onafgebroken ijverig en toegewijd was, dat wij zelf elegant, geestig en gezocht waren. En als de werkelijkheid zoo heel anders is dan worden wij wel eens verdrietig en moe deloos omdat wij het ons alles zoo heel an ders, zooveel mooier en beter en succesvol ler haddexi voorgesteld. Maar de knapste kok in de heksenkeu- ken van het leven is diegene, die met de al lereenvoudigste hulpmiddelen ^e smakelijk ste resultaten weet te bereiken. Stel geen te hooge eischen en „alles sal reg kom"! Het recept lijkt saai en kleurloos, ma a brengt het in toepassing en het zal de dagen uws levens doorlichten met een stillen glans waar naast op den duur het schoonste kla tergoud geflonker verbleekt. AMY GROSKAMP-TEN HAVE,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10