Onze Verkeering. Goemboes overleden. BREDERODE-DUIN K. N.S. M, breidt haar vloot uit. Hel BefaugtijksU 54e Jaargang No. 16346 Verschijnt dagelijks, behalve óp Zon- en Feestdagen Dinsdag 6 October 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N V. Hoofdredacteur: ROBERT FEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij10132, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame» ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 1600 -, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk .-, Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 6 October. De Voorrang op den Weg. De verkeersvoorschriften in het nieuwe Motor- en Rijwielreglement, dat gedeeltelijk reeds binnen drie weken in werking zal tre den, brengen o.a. belangrijke verandering in de geldende regels voor den voorrang op den weg. Het oude algemeen geldende principe „rechts gaat voor" wordt namelijk gedeel telijk vervangen door „hoofdweg gaat voor". „Voorrangsweg" is eigenlijk de officieele term. Een aantal wegen zal tot voorrangsweg worden benoemd en daarop zal zoowel het verkeer van rechts als dat van links vóór gaan: bij splitsingen, kruisingen, alle zijwe gen, kortom overal. Hoe de voorrangswegen zullen worden aangeduid zal nader worden bekend gemaakt. Feitelijk wordt hiermee een toestand gele- galiseex-d, die in de practijk al in hoogen mate bestaat. Immers, iedere automobilist die aan zijn eigen leven hecht en een rede lijken eerbied voor dat van zijn medemen- schen heeft zal wel zorgvuldig nalaten, op voorrang te rekenen als hij uit een smallen zijweg, komende van rechts, zich op een hoofdweg begeeft. Vooral op Zondag, als het aantal ongeroutineerde en fantaisie-rijders groot is, zou zooiets veelal zelfmoord be'tee- kenen. Nu, het is te hopen dat de bevestiging van deze practijk-methoden in een wettelijk voor schrift de toestand verbeteren en consoli- deeren zal. Het gevaar doet zich natuurlijk v»or dat sommige rijders op voorrangswegen, zich thans „in hun recht" voelend, alle zij wegen zullen voorbijstormen zonder behoor lijk op te letten. Hetgeen zeer dom zou zijn, aangezien er ten allen tijde menschen zul len bestaan die de voorschriften niet behoor lijk kennen of er zich eenvoudig uit onver schilligheid niet aan houden. Minister van Lidth de Jeude heeft dit ge vaar niet genegeerd. In zijn gisterenavond gehouden radio-rede heeft hij het aldus uit gedrukt: „De rijders op den voorrangs-weg 1 zijn verplicht de noodige omzichtigheid en oplettendheid in acht te nemen en zij mogen bedenken, dat bij verkeersongevallen niet de schuldvraag over leven en dood beschikt". Hetgeen opnieuw herinnert aan het Engel- sche grafschrift op zekeren Jonathan Gray, die sneefde in de verdediging van zijn recht op-voorrang. Hij had gelijk, volkomen gelijk toen hij doorreed, maar hij is dood, even dood als wanneer hij in het ongelijk was geweest. Ik hoop dat des ministers waarschuwing diepen indruk heeft gemaakt. Anders zou de begin-periode van de nieuwe voorrangsregels wel eens een leelijke stijging van de dooden- lijst kunnen brengen. Er zijn ook onder ons Nederlanders, nogal sterk met eigengereidheid behept, heel wat menschen die houden van „Rechthaberei". Percentsgewijze zijn er vermoedelijk zelfs heel wat meer dan in Engeland, waar Jona than Gray tengevolge van zijn intens eigen- rechts-gevoel als martelaar der verkeersvoor schriften stierf. In gevallen waarin geen voorrangsweg is aangegeven zal het van rechts komende ver keer blijven voorgaan. Dit zal dus in ge- heele stadsdeelen, op secundaire en tertiaire landwegen enz. het geval zijn. Daar blijft de oude regel gelden en dit onderscheid zal men wel heel goed mogen beseffen anders krijgen we daar ook meer ongevallen. Misschien klinkt dit alles wat pessimistisch, maar ik ben er inderdaad van overtuigd dfcf iedereen in den eersten tijd van toepassing der nieu we verkeersregels extra-voorzichtigheid zal moeten in acht nemen. Temeer omdat zoovelen gewend zijn ook die voorrang-daden mechanisch uit te voeren, zonder er eigenlijk bij na te denken. Nu moet men er weer over gaan nadenken en bovendien aandacht gaan schenken aan een nieuw soort waarschuwingsborden. Helaas zullen er weer borden bij moeten komen, tot schade van het natuur- en stedenschoon. Ten aanzien van de fietsers zijn enkele ge preciseerde voorrangs-bepalingen gemaakt. Ik hoop dat daar zeer nauwkeurig de hand aan zal worden gehouden: nauwkeuriger dan tot dusver is geschied. Zelf rijd ik geregeld zoowel per auto als per fiets; in het eerste geval overkomt het mij herhaaldelijk dat fietsers, van links komend, vlak voor mij over steken. Dat gebeurt vooral als een autcf bij een kruispunt vaart mindert. Vele fietsers schijnen niet in het minst te beseffen hoe grof roekeloos dit is. Bij een druk kruispunt moet een automobilist naar rechts kijken; hij kan dus op dat moment niet zien wat er van links komt. Is het schemerig, regent het, dan wordt het gevaar nog veel grooter. Het is gekkenwerk dan van links over te steken voor een auto, maar niettemin gebeurt het dagelijks ettelijke malen. Het zou nuttig zijn als de politie tegen deze roekeloozen Strenger ging optreden en een aantal bekeu- (De bepalingen van een nieuw Motor- en Rijwielreglement, uit vloeisel van de Motor- en Rijwiel- wet, zijn gepubliceerd) Wij hebben lang en stil gewacht, Terwijl door enkle wijze mannen, Veel is vergaderd en gedacht, Over en aan een reeks van plannen. Maar nu is dan het ei gelegd, Wij moeten thans van buiten leeren, Wat ons gebiedend wordt gezegd Van ons toekomstige verkeeren. Er wordt ons, alles bij elkaar, Nogal een zware les gelezen, Maar zwaar is voor ons geen be-zwaar, Als 't veiliger belooft te wezen. De hoofdzaak is, dat iedereen Zich door die regels voelt gebonden En niemand denkt, dat ze alleen Als buurman's plicht zijn uitgevonden. Wij moeten vlijtig aan den gang, Met dit nieuw reglement van orde, Het is vooral in ons belang, Dat het geen strafregels gaan worden. Ik hoop er enkel dit nog van, Dat, ,als wij klaar zijn met studeeren, 't Verkeer voorgoed verkeeren kan En het niet verder„kan verkeeren". P. GASUS. GR. HOUTSTR. 19 NIEUWE MODELLEN BONTMANTELS (Adv. Ingez. Med.) ringen maakte; blijkbaar is er geen andere methode om verbetering te brengen. Hetzelfde geldt trouwens voor het fietsen met drie of vier naast elkaar. Bekeuring zal voor het slachtoffer een levensbehoud-premie kunnen zijn. Die moet hij (of zij) er dan maar voor over hebben! R. P. Sinds 1932 Minister-President van Hongarije. Reuter meldt uit Boedapest, dat de Hongaarsche minister-president Goemboes hedenmorgen is overle den. Julius von Goemboes. De Hongaarsche minister-president Julius von Goemboes werd in 1886 geboren. Gedu rende den wereldoorlog heeft hij als officier aan het Servische en het Russische front gestreden. Toen in Hongarije de communis ten aan het bewind waren, werkte Goemboes te Weenen en te Szegedin aan de voorbe reiding van een contra-revolutie. Nadat hij in 1920 tot afgevaardigde was gekozen, speel de hij in de binnenlandsche politiek een rol van beteekenis. Hij droeg er toe bij, dat de pogingen om Kerel den Vierden op den troon te brengen, mislukten. Goemboes werd later lid van de Unionistische partij en staatsse cretaris van defensie. Na van 1929 tot 1932 de portefeuille van oorlog te hebben gehouden werd hij in dat laatste jaar minister-president, hetgeen hij tot zijn dood is gebleven. Goemboes oefende een zeer grooten in vloed uit op de politiek van zijn land. Tij dens zijn bewind zijn tusschen Italië, Oosten rijk en Hongarije de bekende „protocollen van Rome" gesloten, die een nauwere samenwer king tusschen de drie landen beoogden. Van betrouwbare zijde verluidt, dat een nieuw kabinet zou worden gevormd onder lei ding van Dr. Daranyi, die thans minister van Landbouw is. Verscheidene ministers zouden vervangen worden. VERLOTING Laat ik er nu om denken: „Een lot van Brederode-duin". Trekk. Donderdag a.s. (Adv. Ingez. Med.) Met vier motorschepen. Naar wij vernemen heeft de Konink lijke Nederlandsche Stoomboot Maat schappij opdracht gegeven tot den bouw van 4 motorschepen (zuster schepen van de motorschepen „Clio" en „Ino"), bestemd voor de kustvaart en wel aan de scheepsbouwwerf Gebr. Pot te Bolnes tot dèn bouw van 3 dezer schepen en aan de N.Y. C. van der Giessen en Zn's Scheepswerven te Krimpen a. d. IJssel tot den bouw van het 4de schip. De afmetingen dezer schepen zijn de volgende: lengte 53.73 M.; breedte 9.07 M.; holte 5.33Vi M.; deadweight 570 ton; kub. vt. 46.000; Stork motoren van max. 570 as P.K. Een KEIP-bril ZIT PRETTIGER KEIP Groote Houtstraat 137. (Adv. Ingez. Med.) Geen ongemotiveerde prijs opdrijving. Haarlemsche politie ontvangt vrijwel geen klachten. Naar de Commissaris van Politie te Haar lem ons mede deelde, komen er vrijwel geen klachten over ongemotiveerde prijsopdrijving van winkeliers. Enkele binnenkomende klachten, trouwens geen belangrijke feiten betreffende, worden onderzocht. Tot nu toe heeft de politie geen reden ge vonden om in te grijpen. De devaluatie van de lire. In het vervolg van zijn zitting van Maan dag is de ministerraad voortgegaan met de bestudeering van den monetairen toestand. Er werd aldus meldt Stefani goedkeu ring gehecht aan een decreet, waarin besloten wordt tot egalisatie van de lire in goud, waar bij rekening gehouden wordt met de waarde vermindering der voornaamste buitenlandsche valuta's. De lire zal ingevolge dit decreet een waarde hebben van 4.677 gram goud per hon derd lire nominaal, terwijl volgens de pariteit van 1927 de lire 7919 gram per 100 waard was. Aangezien de Amerikaansche wet op de waardebepaling van den dollar de mogelijkheid voorziet van latere wijzigingen tot een maxi mum van 10 pet. en aangezien andere belang rijke mogendheden, zooals Frankrijk en Zwit serland zich dezelfde mogelijkheid hebben voorbehouden, treft de Italiaansche wet voor zieningen in de mogelijkheid van latere aan passingen van de lire, steeds echter binnen een limiet van 10 pet. De goudvoorraden van de Italiaansche Bank zullen gerevaloriseerd worden op basis van de nieuwe pariteit van de lire. Vervolgens hechtte de ministerraad goed keuring aan een decreet betreffende tie con trole op de binnenlandsche prijzen met het doel een stijging van de kosten voor levens onderhoud te beletten, benevens aan een ander decreet, waarin de douanerechten ad valorem, die bij decreet 24 September 1931 zijn ingevoerd worden opgeheven en waarin den leider der regeering de bevoegdheid ge geven wordt later het systeem van rechten op goederen te wijzigen, met inachtnemen van den nieuwen monetairen- en prijzentoestand. Hierna besloot de ministerraad tot uitschrij ving van een afkoopbare leening, waarvan de opbrengst zal moeten dienen tot het exploi- teeren van de resultaten der overwinning in Oost-Afrika en aan het land de middelen zal moeten verschaffen de nationale veiligheid te waarborgen. Britsche maatregelen tegen den gasoorlog. Nog lang niet volledig. LONDEN, 5 October. (Van onzen correspondent). Hoewel de meeste Europeesche landen plechtig hebben beloofd zich van het gebruik van gifgas in tijd van oorlog te onthouden, schijnen ze toch bij voorbaat aan te nemen dat gifgas in toekomstige tijden van oorlog voor de bestrijding van den vijand en voor de vernietiging van het burgerlijk moreel zal worden aangewend. Zeker kan men bij den huidigen toestand in Europa niet secuur ge noeg zijn. In Engeland wordt goed vooruit gang gemaakt met de voorbereidingen voor de verdediging tegen gas en meteen wordt aldus de geest der menschen vertrouwd ge maakt met oorlogsmogelijkheden, waarin ge moederen in zedelijken opstand aanvankelijk niet wilden gelooven. Leidende figuren in de samenleving hier plachten eenigen tijd ge leden nog te betoogen dat een menschelijk bestaan onder gasbedreiging geen waarde meer had. Het was een oordeel, geuit in ont steltenis en verbittering, toen de realiteit der bedreiging in het besef begon door te dringen. Over die phase is men thans heen. Men vindt het thans logisch, noodig en nut tig dat het ministerie van Binnenlandsche Zaken millioenen boekjes door de posterijen laat verspreiden, die aanwijzingen bevatten van bescherming van de woning tegen het verwoestend gas van vijandelijke vliegers. De massa-opvoeding, indertijd door de regee ring gegeven op gelijksoortige wijze met de uitgifte van een verkeerscode, zal zeker al gemeen ter harte worden genomen. In dit boekje wordt aangegeven welke kamer in het huis het geschiktst is voor gezinsverblijf ge durende een gasaanval. Het is een kamer op de eerste verdieping met het minst aantal ramen. Men moet rekening houden met de afmetingen en met het aantal personen dat aan het. gas moet ontvluchten. Om de ge dachte te bepalen wordt gezegd dat een ver trek van ongeveer 3 M. hoog en hetzelfde aantal meters lang en breed 5 personen kan herbergen gedurende 12 uren, zonder dat luchtverversching noodig is. De kamer kan luchtdicht worden gemaakt op verschillende manieren; met katoenen banden in de deur en raamspleten, met dekens, natte lakens, ge gomd papier. De voor het gas gevluchte per sonen zullen er goed aan doen kaarsen, luci fers, een hamer, stukjes touw, schoone lap pen, een "schaar, een electrische toorts, dik bruin pakpapier, eenige hermetisch sluitende blikken of potten met voedsel, ontsmettings middelen, een tafel en stoelen in de gasvrije kamer te brengen. Het boekje schenkt ook aandacht aan de wenschelijkheid van een geïmproviseerde sanitaire inrichting en meent dat schrijfpapier, boeken tafelgerei niet overbodig zullen doen. Ambtelijk zorg zaamheid gaat zelfs zoo ver dat tesamen met een kind met zand, een schop en een blusch- apparaat een radio-toestel en een gramofoon worden genoemd als deel van de uitrusting van de vluchtkamer. Het publiek wordt verder gewaarschuwd geen water te werpen op een brandbom, maar de politie of de brandweer op te bellen of te roepen wanneer zulk een bom is neergevallen en haar ver woestend werk is begonnen. Indien men in een groote stad woont moet men terstond bij het begin der vijandelijkheden de oude en zeer jonge leden van het gezin en de huis dieren naar het platteland sturen, als dat mogelijk is. Dit boekje is uiteraard slechts een van de voorzorgsmaatregelen tegen den gasoorlog en de jongste. Er is een staats-antigas-school in Gloucestershire waar onderwijzers in gasbe- strijding worden gekweekt. De school levert er op het oogenblik 80 per maand af. Dit aantal is echter volstrekt ontoereikend indien de schatting van een hoofdambtenaar van het Home Office tennaastebij juist is. Deze amb tenaar heeft aan een gehoor van Eerste Hulp personeel doen weten dat het land een mil- lioen gas-onderwijzers noodig heeft. Dat is, zeide hij, niet zoo'n groot aantal indien men bedenkt, dat de regeering moet voorzien in een of andere gasbescherming voor elke ziel in het land. Als de school in Gloucestershire echter haar instructeurs blijft afleveren met 80 of zelfs met 800 per maand dan zal de gas oorlog voorbij zijn lang voordat het ver- eischte aantal instructeurs is bereikt. Hieruit blijkt dat en het laat zich wel begrij pen de overheid zich nog geen volledige voorstelling heeft gemaakt van het karakter van den gasoorlog en de mogelijkheden van zijn bestrijding. Maar ze is er wel volkomen in geslaagd de bevolking rijp te maken voor alle maatregelen. A. K. van R. Het nieuwe Motor- en Rijwiel reglement. De meeste bepalingen treden 26 October in werking. In ons vorig nummer (vandaag geven wij nog eenige aanvullende bijzonderheden) na men wij een uitvoerig overzicht op van den inhoud van het nieuwe Motor- en Rijwielregle ment, dat 5 October in het Staatsblad werd afgekondigd. Daar in dit Koninklijk Besluit geen termijn voor het in werking treden is genoemd, zullen, zooals in zulke gevallen gewoonte is, de nieu we voorschriften van kracht worden na 20 dagen, dus op 26 October. Daarvan zijn natuurlijk uitgezonderd de ar tikelen, waarvoor een overgangsbepaling in het reglement is vastgesteld. Het woord is aan.... Anonymus Heeft men tact, dan merkt niemand het. Heeft men geen tact, dan merkt iedereen het. Prins Bernhard reed te hard. En liep een waarschuwing op. AMSTERDAM. 6 Oct. De maximum-snel- heid voor voertuigen bedraagt in de hoofd stad 40 K.M. Het komt nogal eens voor, dat haastige automobilisten te hard rijden en de verkeerspolitie stelt nu en dan „vallen" op. Hedenochtend waren het de forensen uit het Gooi, die bij het binnenrijden der stad op den Amsteldijk gecontroleerd werden. Een der automobilisten, die zich met zeer grooten spoed naar zijn werk begaf, was Z.H. Prins Bernhard. „Uwe hoogheid rijdt met te groote snel heid", zeide de agent, die de auto aanhield. „Dat is jammer", antwoordde de prins. „Ja. u rijdt 80 K.M. per uur". „Hoeveel boete moet ik daarvoor betalen?" vroeg Prns Bernhard. In Duitschalnd worden verkeersovertreders ter plaatse beboet, hier volgt voorloopig slechts een bekeuring. De agent heeft het dezen keer echter bij een waarschuwing ge laten. „Als uwe hoogheid morgen weer te snel rijdt, moet ik u bekeuren". Waarop de Prins zijn onderbroken tocht kon voortzetten. W ij willen nog eens vriende lijk doch dringend aan adverteer ders verzoeken, ons hun plaat singsopdrachten vooral tijdig te zenden. Dat wil zeggen voor plaatsing op Zaterdag uiterlijk om 9 uur v.m., op andere dagen uiterlijk om 10 uur v.m. in ons bezit. W ij besteden gaarne zoo groot mogelijken zorg aan de annonces. Het spreekt echter vanzelf, dat deze zorg in het gedrang moet ko men als de opdrachten ons op het laatste oogenblik bereiken. Vroeg tijdigheid is dus ook zeer in het belang van adverteerders zelve. HAARLEMS DAGBLAD. Voorstel tot bijeenroeping van het Bureau van Ontwapeningsconferentie. pag. 4 De Spaansche regeering roept de bevolking van Madrid op tot verdediging der stad. pag. 4 De Hongaarsche minister-president Goem boes is overleden. pag. 1 Dezer dagen zullen een aantal contingen- teeringen worden ingetrokken. pag. 3 De minister van Sociale Zaken heeft bepaald dat de overeengekomen huur door onder steunde werkloozcn betaald dient te worden. pag. 3 Minister van Lidt de •Jeude doceert over het nieuwe motor- en rijwielreglement. pag. 3 Belangrijke uitbreidingswerken bij het Prov. Ziekenhuis te Santpoort. pag. 9 De Haarlemsche politie ontvangt vrijwel geen klachten over ongemotiveerde prijsopdrij ving. pag. 1 Engeland noodigt Hongarije uit voor een voetbalwedstrijd op Woensdag 2 December. pag. 11 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: De voorrang op den weg. pag. 1 Van onzen Londensclien correspondent: Brit sche maatregelen tegen den gasoorlog. pag. 1 Een Hondenleven: Onze Belasting. pag. 3 Speciale correspondentie: De „Nazifieatie" van Dantzig. pag. 4 J. II. de Bois: De dichter Slaucrhoff over leden. pag. 9 K. de Jong: Kerkconcert pag. 9 J. B. Schuil over: Niemands Baby. pag. 9 Amy Groskamp-ten Have: Een vrouw schrijft pag. 6 II. D. Vertelling: Over mijzelf. Langs de Straat: Commentaren. pag. 3 Schaakrubriek. pag 11 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 12.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1