THIJS IJS EN HET KATTENLECER De „Nazificatie" van Dantzig. Bijeenroeping van het Bureau der Ontwapeningsconferentie? DAMPO daar lucht ie van op- D T y 5 D A G 6 OCTOBER 1936 H A A R r E M'S D A G B E A D Nederlandsche voorstellen in de ontwapeningscommissie. In de Maandagmiddag gehouden zitting van de Volkenbandscomrn issie voor ontwapening hebben de gedele geerden van Zweden, Noorwegen, Fin- •ïand, Denemarken en Nederland, die het initiatief hebben genomen tot bij eenroeping der commissie, achtereen volgens hun standpunt uiteengezet, en o.a. hun instemming betuigd met het Fransohe voorstel, het bureau der ontwapeningscommissie bijeen te roepen. Paul Boncour heeft de redenen van het door Frankrijk genomen initiatief uiteengezet. De commissie zal zich over dit initiatief hebben uit te spreken. Het wil ons voorkomen, aldus Boncour, dat indien wij zoo wijs zijn om onze strijdkrachten te beperken, zich mogelijkheden tot welslagen zouden bieden. Spreker zeide van meening te zijn, dat zich op het oogenblik naar de meening der Fransche regeering mo gelijkheden voordoen om op het gebied der ontwapening practische resultaten te be reiken. Vervolgens sprak Malcolm Macdonald, die zeide, dat Engeland zijn bewapeningspro gramma slechts zoo lang zal blijven uitvoeren, zoolang de volken het niet eens zijn geworden over de vermindering hunner bewapening. Welke ook de ondervonden teleurstellingen mogen zijn, de pogingen om tot dit doel te ge raken, moeten worden hervat. De Britsche ge- degejeerde uitte vervolgens zijn twijfel om trent het nut van de onmiddellijke vorming van een permanente ontwapeningscommissie. Tot de onderwerpen, aldus Macdonald, die on middellijk bestudeerd zouden kunnen worden, behooren o.a. openbaarmaking der kosten van bewapening en controle op den handel in en de vervaardiging van wapens.. De Britsche re geering zou voor een overeenkomst op dit punt zijn. Nadat nog het woord gevoerd was door de vertegenwoordigers van Argentinië, België er de Sovjet Unie, sprak de Nederlandsch gede legeerde, prof. mr. V. H. Rutgers. Het Nederlandsche standpunt. Aan zijn rede ontleenen wij het volgende aan de N. R. C.: Van een optimisme zooals bij de opening van de ontwapeningsconferentie in 1932 aanwezig was, kan op het oogenblik na tuurlijk geen sprake zijn. Wij moeten de feiten open onder de oogen zien. De ontwapenings- conferëntie is op onoverkomelijke moeilijkhe den gestuit. De conferentie heeft alle mogelijke methoden om tot een conventie te komen on derzocht, doch het enkele feit, dat nog bijna in het geheel niet over cijfers kon worden ge sproken, bewijst wel hoever zij steeds van het te bereiken doel nog verwijderd was. Prof. Rut gers geloofde niet, dat er thans eenigszins betere uitzichten op succes bestaan. Wel is waar is de moeilijkheid van de rechtsgelijk heid op het gebied van wapening voor een groot gedeelte door den loop der latere ge beurtenissen uit den weg geruimd, doch de weigering van Hongarije met het oog op de kwestie van de rechtsgelijkheid om aan de be sprekingen van de derde commissie deel te ne men, doet zien dat ook deze moeilijkheid nog niet geheel verdwenen is. Bovendien zijn thans tal van staten aan het her-bewapenen: een nieuwe hinderpaal op den weg. Sommige regeeringen verkondigen dat zij slechts herbewapenen om een achterstand in te halen en dat zij daarna tot wapeningsbe perking bereid zullen zijn, Zullen dan echter, vroeg mr. Rutgers niet weer andere sta ten meenen een achterstand te hebben en weer willen inhalen. Er worden voortdurend zoo veel technische uitvindingen gedaan, dat, wie in een jaar meent bij te zijn, het Volgend jaar weer reeds ten achter is. Prof. Rutgers blijft desalniettemin hopen, dat de gebiedende noodzakelijkheid van een wapenïngsbegren- zing op den duur toch tot een conventie van wapeningsbeperking zal leiden, doch op het oogenblik bestaat er weinig kans, dat het zoo ver zal kunnen komen. Bij de hervatting van het werk der ontwa peningsconferentie zal dus bescheidenheid ge boden zijn, opdat niet nieuwe mislukkingen en nieuwe ontmoediging gewekt worden Prof. Rutgers meende, dat slechs het vol gende arbeidsprogram met eenige kans op slagen zal kunnen worden ter hand genomen: le. Openbaarheid inzake de militaire uitgaven; 2e. Reglementeering van de wapen fabricage en wapenhandel; 3e. Schepping van een perma nente commissie voor het ontwapeningsvraag stuk. De eerste stap zal moeten zijn, zooals de Fransche regeering heeft voorgesteld, de bij eenroeping van het bureau der ontwapenings conferentie. De besprekingen zullen vanmiddag worden voortgezet en tot slot zal dan een motie in stemming worden gebracht. De Emgelsche en de Fransche delegatie hebben reeds in gemeen schappelijk overleg een ontwerp-resolutie opgesteld, die zij tezamen aan de commissie willen voorleggen. Dantzig. Forster en Greiser fulmineeren tegen Genève. In een op een leidersbijeenkomst der Dant- ziger nationaal-socialistische partij gehouden rede heeft gouwleider Forster o.a. verklaard, dat Dantzig in binnenlandsch-politiek opzicht naar eigen goeddunken wil handelen om den vrede en de orde in het land te handhaven. In Dantzig zouden, evenals in Duitschland, partij en staat reeds lang één zijn, wanneer de natuurlijke ontwikkeling niet voortdurend door vreemde invloeden, als Volkenbond, Derde Internationale enz. zou zijn belem merd. Sedert de nationaal-socialisten in Duitschland en Dantzig aan de macht geko men zijn, aldus Forster, hebben de vroegere conflicten tusschen Dantzig en Polen plaats gemaakt, voor een goede verstandhouding. Ik wil er bij deze gelegenheid nog eens den nadruk op leggen, dat de rechten van Polen voorzoover zij bij verdrag zijn vast gelegd, door ons op geen enkele wijze worden aangetast, besloot Forster. Ook Greiser voerde het woord en sprak in denzelfden geest. Ten aanzien .van den Vol kenbond zeide hij, dat voor de bevolking van pantzig het woord Genève eerst dan geen naren bijsmaak meer zal hebben, als de Vol kenbond tot het besluit zal overgaan, om geen Hoogen Commissaris meer naar Dantzig te sturen. Arrestaties en huiszoekingen. Te Dantzig zijn de laatste dagen, naar Reu ter meldt, ongeveer 80 socialisten gearresteerd. Behalve bij 't socialistisch orgaan „Volksstim- me" is ook een huiszoeking verricht in de kantoren van het orgaan der haven- en spoorwegarbeiders „Signal". Het geheele per soneel zoowel van de „Volksstimme" als van de „Signal" is gearresteerd. Tot nu toe is de organisatie der haven- en spoorwegarbeiders steeds gespaard gebleven, omdat zij eveneens Poolsche arbeiders onder haar leden telt. Dantzig voor den Volken bondsraad. De Volkenbondsraad heeft Maandag den toestand te Dantzig onder oogen gezien. De rapporteur. Lord Cranbourne las het rapport voor Van dé commissie van drie, die op 4 Juli van den Raad opdracht heeft gekregen, den toestand te Dantzig te volgen en legde den raad een ontwerp-resolutie voor. waarin de Poolsche regeering wordt uitgenoodigd, in naam van den raad te zoeken naar middelen om een einde te maken aan de belemmerin gen, die door de regeering van Dantzig in den weg worden gelegd aan de uitoefening der functies door den Hoogen Commissaris en daardoor de Volkenbondsgarantie weder geheel doeltreffend te doen zijn, en in de eerstvolgende zitting schriftelijk verslag uit te brengen aan den raad. De Raad verzoekt de commissie van drie haar aandacht aan de kwestie te blijven wijden en verklaart zich met het oog op de belangrijkheid der kwestie bereid hieraan zoo noodig een speciale zitting te wijden. Nadat Delbos verklaard had, dat de Poolsche regeering op de algeheele medewer king der Fransche regeering kan rekenen, verklaarde de Poolsche gedelegeerde Komar- nicki de ontwerp-resolutie te aanvaarden. De raad keurde daarop het rapport, de ont werp-resolutie en voorstellen van den rap porteur goed Engeland. Onderzoek naar de ongeregeldheden te Londen. Uit Londen: De regeering zal een ernstig onderzoek instellen naar den toestand, zoo als die na de wanordelijkheden van Zondag te Londen is ontstaan. Sinds eenigen tijd slaat de regeering. aandachtig de gevolgen gade, die demonstraties, welke zekere krin gen van een min of méér provoceerend ka rakter achten, op de openbare orde hebben Er is geen twijfel aan, of het geheele waag stuk zal worden bestudeerd om na te gaan of de wet moet worden versterkt. Framkriïlk. Waarom de regeering tegen de Parti Social optrad. Het ministerie van binnenlandsche zaken heeft een communique gepubliceerd, waarin zij haar standpunt verdedigt ten opzichte van het verbod der vergadering van de Parti Social Francais, doch de vergadering van de communisten liet doorgaan. Een aan tal bladen had de regeering dientengevolge van partijdigheid beschuldigd. Het ministerie verklaart, dat de gebeurte nissen de houding van de regeering recht vaardigen. De P.S.F. trad Zondag' op na een geheime convocatie van een organisatie van militair karakter met een mobilisatie van groepen, plannen voor transport en con centratie op een bevolr n punt. Dit is geheel in tegenstelling met de andere partij, welke vergaderde in het Pare des Princes en welke kalm verliep. De orde was verzekerd en de regeering toonde zich in staat deze orde te handhaven De monetaire aanpassing en het econo misch herstel kunnen alleen succes hebben in een atmosfeer van orde en kalmte. Voor de orde zorgt de regeering, de kalmte hangt af van de individuen en de partijen. De re geering is besloten om alle onlusten te voor komen en het normaal en vreedzaam karak ter van het openbaar leven te verzekeren en tot nader order zullen in Parijs en omge ving geen demonstraties en vergaderingen gehouden mogen worden, welke actie en re actie van tegenstanders kunnen ontketenen. Bombardement op Spaansche havensteden. Vier regeerings vlieg tuigen te Toledo neergeschoten. LISSABON, 5 Oct. (D. N. B.'A. N. P.) De commandant van den nationalistischen krui ser „Almirante Cervera" deelt via den zender van Cadiz mede, dat het bombardement van de havens aan de Middellandsche Zee, van Malaga tot Barcelona in den nacht van Maandag op Dinsdag zal beginnen. Deze me- dedeeling was tevens bestemd als waarschu wing voor alle zeeschepen. Dezelfde zender deelt verder mede, dat aan het front van Toledo vier vliegtuigen der regeering zijn neergehaald. Bevolking van Madrid wordt voor verdediging opgeroepen. Wie weigert wordt gefusilleerd. Het D.ND. meldt uit Burgos, 5 Oc tober: Ter verdediging der hoofd stad zijn drie rijen loopgraven en versterkingen aangelegd. Gisteren zijn te Madrid pamfletten verspreid, waar in de bevolking wordt uitgenoodigd aan de verdediging van Madrid deel te nemen. Wie hieraan geen gevolg geeft, wordt tot staatsvijand ver klaard en gefusilleerd. Het radiostation heeft medegedeeld, dat de rechtsche troepen de spoor lijn Madrid-Valencia naderen en deze tot op 10 KJVt. genaderd zijn. Versterkingen der opstandelingen uit Marokko. Volgens berichten uit Gibraltar hebben de opstandelingen voorbereidingen getroffen voor een gecombineerden aanval te land, ter zee en In de lucht op Malaga, welke aan val Donderdag en Vrijdag zal plaats heb ben. Men schat het aantal manschappen der opstandelingentroepen, met inbegrip van de Marokkaansche tirailleurs, die gisteren per vliegtuig en per boot van Marokko naar Cadiz Jerz en Algeciras zijn overgerbacht, op 16.00-0. Men gelooft, dat sinds het uitbreken van clén burgeroorlog 4Q.OQ0 man-uit Marokko zijn gezonden. Vijf bewapende visschersbooten hebben gisteren 100*0' Marokkanen aange voerd. Behalve de manschappen, die per schip kwamen werden naar schatting ieder uur 70 riff-kabylen per vliegtuig uit Marokko ivergebracht, aan boord van zwartgeschil- ierde Italiaansche- of Duitsche vliegtui gen. Mededeelingen der regeering, Het ministerie van oorlog heeft om half tien meegedeeld, dat de toestand aan het N.N.O.-front ongewijzigd is gebleven. ,,De aanval op Oviedo is in een buiten gewoon hevig stadium getreden. Aan het front in Aragon heeft de regeeringsartillerie Jaca gebombardeerd. Aan het zuidelijk front is de toestand voor de regeeringstroepen gunstig in den sector van Don Benito (Provincie Badajoz). Een eskadron cavalerie werd er met zware ver liezen teruggeslagen. De regeeringstroepen hebben de dorpen Tozar en Limones bezet. Zij beheerschen daarmee den weg naar Alcala Real in de provincie Jaen. Aan het front van Aragon in den sector van Barbastor hebben de re- geeringsaanhangers een colonne op standelingen uiteengejaagd, die 100 dooden moesten achterlaten". ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTEl^NG De burgemeester heeft dus het bevel gegeven den boomstam te openen en eigenlijk gezegd schrikken Thijs en de houthakker daar wel wat van. Doch moedig trekken zij met hun tweeën het sluitstuk weg enGeen katten komen er uitgekropen, maar een tiental leelijke heksen! Is me dat even schrikken! Gelukkig dat ze voor den burgemeester een heel deemoedige houding aannemen. Thijs heeft al gauw begrepen, hoe de vork in den steel zit. Die heksen kunnen de gedaanten van katten aannemen, wanneer ze op pad gaan voor hun booze streken, maar eenmaal in gevangenschap moeten ze haar ver momming afleggen. De heksen smeeken den burgemeester om ver giffenis. Die kijkt echter heel streng en zegt: „Eerst zal ik jullie een tijdje in den ouden toren opsluiten en als jullie dan werkelijk van plan bent je leven te beteren, kom ik nog eens een woordje praten." Het verloop van den strijd tegen de grondwet. Hoe is een oplossing van de kwesfie-Dantzig mogelijk? (Speciale correspondentie). Wie zich oriënteeren wil omtrent de moei lijkheden, waarin Dantzig sinds 1933 is komen te verkeeren, en die -thans het aftreden van den Hoogen Commissaris van den Volkenbond hebben veroorzaakt, kan zijn doel het snelst bereiken door drie personen in beschouwing te nemen en hun ouderlingen strijd te volgen: Hermann Rauschning, Greiser en Albert For ster. Zij waren in 1933, toen de nazi's bij de Volksdagverkiezingen een gewone meerderheid behaalden en dus een uitvoerend bewind in de vrije stad vormden, respectievelijk presi dent van den Senaat, vice-president van den Senaat en gouwleider .van de N.S.D.A.P. Men moet namelijk weten, dat de Duitsche nationaal-socialistische partij het gebied van Dantzig als een „gouw" heeft ingedeeld, met aan het hoofd Forster, een jonge Beier, met de verhoudingen in Dantzig in 1933 nog vol komen onbekend, maar te beter op de hoogte van Hitler's opvattingen. Toen de huidige „Führer" en Rijkskanselier nog met den op bouw van de partij bezig was, behoorde For ster al tot zijn trouwe medewerkers. De be noeming tot Dantziger gouwleider was zijn belooning. Van den beginne af toonde hij voor geen kleintje vervaard te zijn en daarbij kreeg hij steun van Greiser, den vice-president (thans president) van den Senaat. Niet ech ter van dr. Hermann Rauschning, den Se naatspresident in 1933, geboren Dantziger en met Erich Keyser zeker te rekenen tot de be kwaamste mannen van de Vrije Stad. Rausch ning is méér Dantziger dan Duitscher Greiser is meer Duitscher ofschoon Dantziger, en Forster is Duitscher-„ohne weiteres". Het is misschien de kortste manier om de oorzaak van de moeilijkheden aan te duiden. Rausch ning heeft in Hitler's accoord met Polen aan leiding gevonden om Dantzig en Warschau eveneens tot elkander te gaan brengen. Dat hij daarbij Dantzig's belang diende, behoeft geen betoog voor ieder, die zich van de betee- kenis van Polen als achterland van de Vrije Stad rekenschap heeft gegeven. Maar Rausch ning streeefde daarbij óók doeleinden na, ge heel liggende in de lijn van de Wilhelmstrasze. Zoo wist hij gedaan te krijgen dat in October 1933 een overeenkomst tusschen Dantzig en Polen geteekend werd. op grond waarvan alle toekomstige geschillen van die beide buiten den Volkenbond om geregeld zouden worden, een schikking, die Berlijn slechts aangenaam kon zijn. Maar tegen het nationaal-socalistisch ex tremisme van Greiser, en vooral van Forster, Kwam Rauschning in oppositie. Hem ging het te ver, dat Greiser in openbare redevoeringen alle functies voor de nazi's opeischte, ofschoon toch méér dan 40% der bevolking niet tot de nazi's behoort. Hem ging het te ver, dat de „Dantziger Volkszeitung" (Katholiek) en de „Volksstimme" (socialistisch) verboden wer den al wist dan Lester na eindeloos heen- en weer praten dat verbod te doen intrekken. Maar wat baatte het? Forster had feitelijk de macht in handen. Met goedvinden van de nazi's, die de meerderheid nu eenmaal had den, zette hij Rauschning feitelijk opzij, en het duurde niet lang, of net bericht kwam dat Rauschning „wegens ziekte" was afgetre den. Forster had getriomfeerd en daarmee de partijleiding in Berlijn, de eenige instantie, jegens welke hij verantwoording schuldig is. En Greiser danste naar Forster's pijpen Met dat al ging het in Dantzig slecht. De wereldcrisis en de concurrentie van Gdynia knaagden aan de havendrukte, en er moesten drastische maatregelen genomen worden, om de financiën van de stad in een goed spoor te houden. Wie zou die onpopulaire taak op zich nemen? Critiseeren wij ondervinden het in deze dagen ook in eigen land! is zooveel dankbaarder en gemakkelijker werk dan re- geeren! Onder die omstandigheden kwam er in den Volksdag een allermerkwaardigste brief van Rauschning in. „Ik ben", zoo betoogde hij, „allerminst ziek, en met ziekte heeft mijn aftreden dan ook niets van doen. De zaak is, dat Forster mij officieel zijn vertrouwen heeft opgezegd en mij als ver rader van Dantzig heeft gequalificeerd. Toch houd ik mij aan mijn opvattingen, dat Dant zig op eigen beenen moet staan en dat in de zorgen van dezen tijd een regeering van alle partijen samen ïioodig is, opdat de verant woordelijkheid voor de te nemen maatrege len algemeen gedeeld worde" Daarbij liet de verdreven president van den Senaat het niet. In harde woorden veroordeelde hij For ster 's stellen van de partij boven den staat, en zijn gewoonte om partijgenooten, onge acht hun bekwaamheid, op belangrijke pos ten te benoemen. Maar het was alles vergeef- sche moeite. De nationaal-socialistische meerderheid schikte zich onder het régime Forster-Greiser. ja zelfs besloot zij op 21 Februari 1934 de wereld te bewijzen, dat Dantzig volledig nationaal-socialistisch was geworden. Men geve er zich rekenschap van, welke belangen er bij het slagen van een verkiezing voor de nazi's op het spel ston den. Hadden zij tweederden van den Volks dag, dan hadden zij de meerderheid, noodig om de constitutie van Dantzig te wijzigen. Deze democratische oenstitutie was en is hun natuurlijk een doorn in het oog Wel hadden zij, op Forster's indicatie, al ettelijke met de constitutie onvereenigbare maatregelen uit gevaardigd en met haar strijdige daden ver richt, maar de oppositie had via Lester, den Volkenbondscommissaris, telkens rechtsher stel weten te verkrijgen. Had niet Genève het Dantziger statuut ..gegarandeerd"? Kon dus de oppositie niet, op Genève rekenen, zoo vaak zij met negatie van haar grond wettelijke rechten (persoonlijke vrijheid, drukpersvrijheid, recht van vereeniging en vergadering) al te zeer onderduikt werd? Inderdaad, zij kon op Genève rekenen, of schoon de lankmoediaheid daar tot het uiter ste werd betracht. Zij kon op den Hoogen Commissaris rekenen, ofschoon zijn in di plomatieke termen vervatte rapporten een vervaagden indruk gaven van de perikelen, waarin de minderheid van de Dantziger be volking verkeerde Maar als het nu eens luk te om een nationaal-socialistische meerder heid van twee-derden te verkrijgen? Dan zou de wet verzet en de oppositie legaal on derdrukt kunnen worden. En waarom zou in Dantzig niet gelukken, wat in het Saargebied wèl moeeliik was gebleken? De proef werd op 7 April 1935 eenomen Aan de verkiezingen ging een furieuze cam pagne vooraf, waarbij alle niet nationaal socialisten figureerden als ..verraders van de Duitsche zaak", als „separatisten", „baan tjesjagers" en wat al niet! Maar het resul taat moet Forster en Greiser, die inmiddeb Senaatspresident was geworden bitter ont goocheld hebben: de nazi's kwamen tot 59 pet. van de stemmen. De constitutie moest intact blijven. De tegenstellingen waren nog scherper geworden dan tevoren. De oppositie begon al dadelijk met de ongeldigverklaring van de verkiezingen aan den Volkenbond te vragen, omdat volgens haar op de kieswet door de nazi's een heele reeks inbreuken was gemaakt. En ondertusschen ging het in Dantzig slechter en slechter. De uitgaven voor openbare werken hadden millioenen verslonden, en de Dantziger „Gulden" deva lueerde in Mei 1935 met zoowat 47 pet. „Het bloed kruipt waar het niet gaan kan". Nu de Dantziger grondwet met wettelijke middelen niet uit den weg te krijgen bleek, begon de „nazificatie" ondanks de grondwet. De antisemitische, antimarxistische, anti katholieke poütiek, die in Duitschland werd of nog wordt gevolgd, plantte zich op Dant ziger grond voort. De eene petitie van de op positie volgde op de andere. De Volkenbond moest zich met de zaak gaan bemoeien. Hij vond haar te ingewikkeld voor een behandeling door den Raad en verwees haar naar een juristencommissie. Een rapport volgde, waarin op overigens voorzichtige wijze de Senaat werd aangemaand tot matiging, en de Volkenbondsraad nam een resolutie aan, die den Senaat uitnoodigde, de Dantziger wetgeving wat beter met de grondwet in overeenstemming te brengen. Maar het baatte alweer niets. Al in 1933 had de Senaat den Volksdag een „algemeene machtigings wet" laten aannemen, waarbij de Senaat de bevoegdheid kreeg tot wetgeving-op-eigen gelegenheid. Daarvan maakte hij in Augustus van het vorige jaar gebruik om de strafwet in voor de oppositie hoogst ongunstigen zin te wijzigen. Mocht dat? De vraag werd in een petitie van de appositie aan Genève met stelligheid ontkend; Eden stelde voor, haar aan het Permanente Hof van Internationale Justitie voor te leggen en dit besliste in het nadeel van den Senaat: T e uitgevaar digde decreten waren naar 's Hofs oordeel inconstitutioneel. Een duidelijk en voor geen tweeërlei uitleg vatbaar rapport, door Eden opgesteld, werd op 24 Januari 1936 door den Raad aangenomen. Zoo volkomen veroordeel de het de ongrondwettige methoden van Greiser en Forster en zoo gedwee verklaarde de eerstgenoemde, dat de antziger Senaat voortaan gehoorzaam zou zijn, dat Eden met een niet ongevaarlijke mate van optimisme gewaagde van „een nieuw tijdperk in de be trekkingen tusschen Dantzig en den Volken bond". Het mocht wat! Wie de volharding kent, waarmee het nationaal-socialistische Duitsch land een eenmaal in het oog gevat doel blijft najagen, kon niet gelooven. dat het plotse ling in Dantzig „pais en vree" zou worden. Het werd dan ook „reculer pour mieux sauter". De oppositie bleef onder sterken druk staan en overigens richtten zich de aan vallen meer in het bijzonder op Lester, den Hoogen Commissaris. Toen Italië met zooveel succes den Volkenbond braveerde, stak in Dantzig het régime van Greiser en Forster den kop hooger op dan ooit. Weer kwam de Bond er aan te pas. Maar dezen keer stak Greiser bij het verlaten van de zaal zijn tong uit, nadat hij zijn onbekookte fëdëvöërtfïg" had geëindigd met een zelfvoldane uitdruk king in den trant van „blij dat het er nu eens uit is". Lester, die het mikpunt van den aanval was, ontving de verzekering van het volle vertrouwen van den Volkenbond, die hem om zijn beleid en zijn objectief optreden zelfs extra hartelijk prees. Maar in Dantzig waren de bordjes nu eenmaal verhangen: daar ge- gelieft men den Hoogen Commissaris niet meer te kennen, zooals Greiser bij thuis komst openlijk heeft geproclameerd. Zoo kon het niet blijven. Tenslotte is een functie er om uitgeoefend te worden en voor een ge- negeerden Commissaris gaat dat wat moei lijk. Een paar dagen geleden kwam Lester's benoeming af tot adjunct-secretaris-generaal van den Volkenbond. Geen twijfel of men beeft hem door een welverdiend eerbetoon het verlaten van zijn post willen vergemak kelijken en zijn aftocht tegenover Dantzig willen dekken. Een andere vraag is, wat er nu moet gebeuren. Het verluidt, dat Dantzig en Polen het er over eens zijn, dat nu een Pool tot Hoogen Commissaris moet worden benoemd. Of dit uitkomst zal brengen? De prineipieele kwestie in het geding is en blijft prof. van Hamel heeft er dezer dagen terecht nog eens de aandacht op ge vestigd dat de" Dantziger constitutie door en door democratisch, de meerderheid in Dantzig daarentegen door en door onde mocratisch is. Die kwestie is er niet een van oersonen. Wie met prof. van Hamel, zegt: aanvaardt, dat de democratie in Dantzig nu eenmaal heeft afgedaan, moet zich er reken schap van geven, dat hij een minderheid van 40 pet. aan onderdrukking prijs geeft. Wie het daarentegen voor de democratische con stitutie opneemt, moet bedenken dat zij bij de meerderheid voor goed uit de gratie is. En daarom: een knap man, die een oplos sing weet te vinden, waardoor de kool en de geit gespaard blijven! Hoofd- en Neusverkouden Doe wat namr>o In beide neusgaten. Doos 30. Po 50 r'. Rii Apoth. en Drogisten. (Adv. Inqez Med.) Arabische vorsten dringen aan op beëindiging der terreur. Beroep op Arabieren in Palestina. Uit Jeruzalem wordt medegedeeld, dat vier Arabische vorsten besloten hebben een ge meenschappelijk beroep te doen op de Ara bieren in Palestina en hun te verzoeken een einde te maken aan de staking en de geweld- campagne teneinde de koninklijke commis sie van onderzoek in staat te stellen haar werkzaamheden aan te vangen. De bovenge noemde vorsten zijn Koning Ibn Saoed, de Ghazi van Irak, de Iman van Yemen en Emir Abdoella. Volgens zekere inlichtingen zijn de Arabische chefs thans van meening, dat de bedoelde procedure de eenige is, dfe een einde zal kunnen maken aan de crisis, zondei hun prestige een slag toe te brengen,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 6