De dichter Slauerhoff gestorven. NIEMANDS BABY. D I N S D X'G 6 OCTOBER 1936 H A A R L' E M'S DAGBE'AD 9 JCIJN/T IN IITTIRIN^j Jan Jacob Slauerhoff. Uit den kring onzer jongere schrijvers is één, die zeker niet tot de minst belangwek kende gehoorde, heengegaan. Op acht-en- dertigjarigen leeftijd te stervenzulk heengaan zal droef stemmen wie het ver nemen, of het een dichter geldt of een ander. Maar hierbij komt thans de trieste zekerheid dat verwachtingen, die levend waren, niet meer kunnen worden vervuld, dat een belang stelling naar de verdere ontplooiing van een begaafd mensch geen zin meer heeft. Of die verdere ontplooiing Slauerhoff zeiven ook slechts vaag voor oogen stond kan men zich nu alleen nog maar afvragen. „Slauerhoff maakt nergens den indruk dat het schrijven hem gelukkig maakt of bevrijd heeft", schreef ik nu bijna twee jaar geleden in ons blad, bij de aankondiging van zijn in China spelend „Leven op Aarde". Hij behoorde met nog enkele andere, zeer scherp-intellectueel ont wikkelde vrienden uit de zoogenaamde Fo rum-groep Vestdijk, Ter Braak bij voor beeld tot die hyper-individualistische fi guren, voor wie het leven slechts vivisectie- object is, die zich dientengevolge steeds bui ten dat leven zullen voelen staan en er zich aan gewend hebben het van-boven-af te be kijken. Drang naar vreemd avontuur is daarmee vaak verbonden. Zij missen te zeer den Gallischen geest, die voor dat gevoel van eenzaamheid in spottend spel een uitlaat vindt. De zwaarte van den Noordeling, de geest van Pluizer, leven in die figuren, die bij al hun weten en doorgronden geen vreugde kennen. Slauerhoff zelf medicus moet geweten hebben, waaraan, hij toe was. Misschien zal het hem niet zwaar gevallen zijn. Misschien ook. v.. zóu het groote Leven hem later weer op andere wijze gepakt hebben en zijn fijnen geest een zonniger gezichtsveld hebben ge opend. Dat is nu buitengesloten; het stuk is uit. Eén enkele ontmoeting bij gemeenschap- pelijken vrienden, alweer tien jaar geleden, doet mij zijn beeld weer helder voor den geest komen. Een ranke jonge man met mooie handen, een donker-afwezig kijken in den beenigen kop, een spaarzaam woord in de levendige conversatie der anderen, een onop zettelijke teruggetrokkenheid, die toch weer geen hooghartigheid was en eigenlijk een beetje smartelijk trof. Iets van dat smartelijke heb ik misschien ook gevoeld, toen ik het vorige jaar in zijn laatste groote boek die „onverstoorbare negatie van al wat op ontroering lijkt" con- gtateeren moest. Slauerhoff, in 1898 te Leeuwarden geboren, studeerde in de medicijnen en was na zijn arts-examen aan verschillende stoomvaart maatschappijen als scheepsdokter verbonden. Zijn zucht naar reizen en avontuur vond daarbij te zelfder tijd bevrediging. Vooral het ondoorgrondelijke Chineesche Rijk trok hem aan en leverde de stof voor zijn laatste ro mans: „Het verboden Rijk" en „Het Leven op Aarde". Maar reeds in zijn vroegst gepubli ceerde gedichtenbundels was zijn belangstel ling voor de geheimzinnigheid van het Oos ten duidelijk gebleken. Wij laten hier eenige titels zijner werkefi volgen. Van de verzen: Archipel 1923, Clair- obscur 1927, Eldorado 1928, Oost-Azië, Satur- nus en Serenade 1930. In 1930 verscheen een bundel verhalen Schuim en asch, en een andere met Chineesche vertellingen en be werkingen. Een jaar later leverde hij een drama „Jan Pietersz. Coen" en tusschen dat jaar en de beide bovengenoemde romans ver scheen in tijdschriften en bloemlezingen nog meer stukken van zijn hand. Aan een in ieder geval belangwekkende litteraire pro ductie is te vroeg een eind gekomen. J. H. DE BOIS. MUZIEK KERKCONCERT. De uitvoeringen der Haarlemsche Motet en Madrigaalvereeniging staan immer op zeer hoog peil; bovendien waarborgen de emi nente vakkennis en veelzijdige belangstelling van haar leider Sem Dresden, die zich in de oude stijlen even goed thuis voelt als in de nieuwe, steeds programma's, waarin genoeg afwisseling is om een heelen avond de be langstelling der hoorders levendig te houden. Gewoonlijk treedt dan ook de H. M.- en M.-V. als eenige op. Maandagavond echter werden haar vocale vertolkingen afgewisseld door instrumentale, n.l. van werken voor viool solo door Ria Schmitzgohr, een jonge violiste, wier spel op een der H.O.V.-concerten in een vorig seizoen grooten indruk gemaakt had. Zoowel de vocale als de instrumentale noop ten tot vergelijkingen tusschen oude en nieuwe kunst. In de vocale vermocht de nieuwe tijd zich met succes te handhaven. De sereniteit van een „Paree Domine" van Obrecht zal men tegenwoordig tevergeefs zoeken, maar het ver rassende van O. di Lasso's „Timor et Tremor" vond in Zoltan Kodaly's „Abend" weerslag en Bruckner's „Christus factus est" doet in ver hevenheid voor vele oudere werken niet ander. Anders is het gesteld met Diepenbrock's „Caelestis Urbs Jerusalem": de aan de pro-' sodie gekluisterde en daardoor tot eentonig heid leidende rhythmus en de banale, hoog Uithalende en niet steeds hoog genoeg ge- zongen slotcadensen stellen het ten opzichte van de oude meesterwerken in de schaduw. Groote bewondering wekte weer de Neder- landsche muziek der 16de eeuw: hoe prachtig en natuurlijk klinken die stemvoeringen! De instrumentale vertolkingen gaven gele genheid om Bach en Reger met elkaar te ver gelijken. Ria Schmitzgohr speelde eerst het Adagio en de Fuga uit de Sonate in C-dur niet in D-dur, zooals het programma abusieve lijk vermeldde van Bach, later de Sonate in a-rnoll van Max Reger. Bach's grootsche kunst werd door de violiste volkomen aangevoeld en nagenoeg vlekkeloos weergegeven. Dit laatste wil alleen reeds in technisch opzicht heel wat zeggen. Want de moeilijkheden, die de gecom pliceerde polyphonie den speler biedt zijn talloos en laten geen oogenblik af. De Fuga in C. gr. t. is dan ook wel in de heele viool litteratuur ongeëvenaard wat betreft het aantal contrapuntische verwikkelingen, die hier met onbeperkt meesterschap aangebracht zijn. Stretta's, de omkeering van het fuga thema, orgelpunten: alles klinkt er even na tuurlijk in, alsof het slechts zóó en niet anders kon. En dat de violiste dat in hooge volkomen heid wist weer te geven, strekt haar tot groote eer. Reger heeft zich in zijn solo-sonates voor viool een uitsproken navolger van Bach getoond. Men behoeft de woorden, waarmee hij destijds zijn Mozertvariaties op de eerste repetitie met het Residentie-orkest inleidde: „Meine Herren, was in diesem Werke schön ist, ist von Mozart; das übrige ist von mir", niet als volkomen ernstig gemeend te be schouwen en ook niet met verwisseling van de namen op zijn Vioolsonates toe te passen, maar een feit is, dat de sterk aan Bach her innerende gedeelten in die sonates verreweg de mooiste zijn. In de a-moll-Sonate is dat het fugatische Allegro energico. In die gedeelten, waar Reger meer zich zelf is, werkt de voort durende chromatiek onrustig en mist de hoor der te zeer de schragen eener volstemmige harmonie. Dan wordt het geheel een doolhof, en de weg daaruit werd nog bemoeilijkt dooi den hinderlijken galm, die in onze Groote Kerk alleen ontbreekt, wanneer het gebouw zeer vol is en dit was Maandagavond, jam mer genoeg, lang niet het geval. Het Andante sostenuto met zijn zacht slot in F. gr. t. en het genoemde Allegro energico deden zich wel als de beste gedeelten van Reger's Sonate ken nen. Het koor heeft meerendeels subliem gezon gen, Slechts heel enkele onzuiverheden der intonatie kwamen voor; de klank was bijna steeds edel en vaak prachtig. Vertolkingen als die van Obrecht, Ingegneri en Lasso behooren tot het mooiste ,wat men op een kerkconcert te hooren kan krijgen. K. DE JONG. HET TOONEEL. Van de tooneellitteratuur van Sovjet-Rus land. weten wij in Holalnd eigenlijk maar heel weinig af. Wanneer een enkele maal een Russisch stuk werd gespeeld, dan was het van Tolstoi, Dostoievsky, Leonid Andrejew. Anton Tsjechow of van nog ouderen, zooals Gogol en Ostrowsky. Zelfs de Russen speel den indertijd op hun zoo beroemde tournees in ons land enkel stukken van voor den oor log. waaronder wij ook Gorki's Nacht-Asyl moeten rekenen. Van de tegenwoordige Rus sische revolutionnaire schrijvers kregen wij zoo goed als nooit iets te zien, wat niet te verwonderen is, omdat de stukken van deze auteurs bijna alle overvol van politieke ten- denzen zijn, wat bij opvoering al heel spoe dig aanleiding zou geven tot door tooneel- directies niet gewenschte pro- en contra-be toogingen. De ondervindingen, opgedaan met de overigens niet Russische Beul zijn er het bewijs van. Den eenigen keer, dat hier althans te Amsterdam een werkelijk moderne opvoe ring van een Russisch na-oorlogsch stuk werd gegeven, is ongeveer 8 jaar geleden. Alexis Granowski gaf hier toen met zijn Russisch-Joodsch gezelschap „200.000", dat echter door niemand werd verstaan en dus geen aanleiding tot provoceerende manifes taties gaf. Van Dalsum bracht hier De Comedie van het Geluk van Evreïnoff, maar Evreïnoff is, naar ik meen. een uitgeweken Rus en dat zeer bijzondere fantasierijke stuk kan men zeker niet een voorbeeld van het naoorlogsche revo lutionnaire tooneel noemen. Het indertijd door Verkade gespeelde, geestige blijspel Liefdein den Sovjet-Staat, van Valentin Katujew al evenmin. Dat was meer een idylle dan een op standig spel. En ook Niemands Baby, het Rus sische blijspel, dat thans door Louis de Vries wordt gegeven, is niet wat wij tot nu toe hebben verstaan onder een „Sovjetstuk" Want al komt het uit het Rusland van heden, het is volkomen vrij van politieke tendenzen, het zou zelfs even goed door een schrijver van voor dan na de revolutie geschreven hebben kunnen zijn. Maar niet door een ander dan een Rus, want dit blijspel is geheel doordrenkt van den Russischen geest. Men voelt bij Was- sili Schwarkin, den auteur van Niemands Baby, verwantschap met de groote Russische schrijvers van vroeger, met Gribojedef. Gogol en Östrowsky, al reikt zijn talent dan ook nog lang niet zoo hoog. Maar er is in zijn stuk dezelfde ongebreidelde uitbundigheid, een zelfde fantasie en een zelfde neiging tot het caxicaturale. De baby, die in dit blijspel de hoofdrol speelt en allen overstuur maakt, bestaat en kel in de verbeelding van Man ja, een jonge actrice, die de rol van een ongetrouwde moe der moet spelen en om deze rol geheel te „doorleven" haar ouders en heel haar om geving in den waan brengt, dat zij onder pre cies dezelfde omstandigheden verkeert als de vrouw in het door haar te spelen stuk. De reacties van dit voor allen zeer onverwachte bericht zijn heel verschillend. Haar ouders, die eerst danig van streek zijn, raken later geheel verzoend met de gedachte, dat zij grootvader en grootmoeder zullen worden en zijn hevig teleurgesteld, wanneer zij hooren, dat er in"het geheel geen kindje geboren zal worden. De jonge mannen, die naar Manja's hand dingen, wedijveren met elkander in rid derlijkheid, al zijn dan ook niet van allen de bedoelingen even zuiver. Maar aan het slot overwint zooals in het meest ouderwet- sche stuk de edelmoedige en brave jonge man en als het doek voor het laatst zal zak ken staan er als in een klucht uit den tijd van Moser en Blumenthal drie verloofde jonge paren op een rijtje en omhelzen de vader en moeder elkander innig verheugd, omdat er nu werkelijk kans is, dat hun grootste wensch in vervulling zal gaan en zij nog eens groot vader en 'grootmoeder zullen worden. Dit blijspel, dat door zijn verwarringen en typeeringen soms vrij dicht bij de klucht staat, is onder regie van Louis Saalborn door- het gezelschap van Louis de Vries sterk aan gezet en uitbundig gespeeld, zoodat wij nu en dan de caricatuur naderden. Louis de Vries zelf speelde den vader, die zoo gaarne groot vader wilde worden. Wij zagen weer beves tigd wat wij, reeds zoo dikwijls schreven, dat de Vries voor het blijspel zeker evenzeer ca paciteiten bezit aLs voor bet romantische drama. Hij had zich een mooien kop gemaakt en gaf dezen vader alle Russische uitbundig heid mee om hem tot een kostelijk type en grotesk blijspelfiguur te maken. Louis Saalborn verscheen alleen maar in het laatste bedrijf doch dit was voldoende om in hem onmiddellijk een speler van het eerste plan te herkennen. Zoodra hij opkwam was alle aandacht op hem geconcentreerd en wil zagen weer eens aan Saalborn hoe een groo' acteur van een kleine rol een hoofdrol al thans een der belangrijkste rollen kan maken. Van de jongere mannenkrachten was wel het grootste succes voor Bob van Leersum. die zich tot onze verrassing in een niais-rol ontpopte tot een komische kracht van niet gewoon formaat. Het was, wel is waar, louter caricatuur, meer passend eigenlijk in een revue of operette dan in een blijspel, maar in deze groteske opvatting was hij dan ook on weerstaanbaar. Julia Cuypers was als de moeder uitstekend op dreef en sloot zich met haar komisch levendig spel zeer goed bij dat van Louis de Vries aan. Annie Follender speelde met de noodige emphase en pathos de romantisch aangelegde actrice en Carla de Raet was een allerliefste studente, die echter meer van de universiteit van Leiden dan van Moskou scheen te komen. Het publiek op de première in den Hol- landschen Schouwburg te Amsterdam was blijkbaar sterk Russisch geörienteerd en zocht blijkens het herhaalde applaus bij open doek naar politieke tendenzen, die toch moeilijk in dit stuk te vinden waren. Aan het slot bracht de geestdriftig-gestemde zaal een ovatie aan de spelers, in het bijzonder aan Louis de Vries, Saalborn en Bob van Leersum. J. B. SCHUIL. De Provinciale Ziekenhuizen. Rekeningen en begrootingen. De exploitatie-rekeningen over 1935 van de drie provinciale ziekenhuizen van Noord- Holland wijzen de volgende tekorten aan die door de provincie gedekt werden: Santpoort: f117.167 (raming f204.9001, Bakkum f252.461 (raming f365.015) en Medemblik f41.215 (ra ming f 87.909). De werkelijke tekorten zijn zooveel lager ge worden omdat na het vaststellen der begroo ting de salarissen van het personeel verlaagd zijn. De begrootingen voor de ziekenhuizen voor 1937 ramen de volgende tekorten: Santpoort f 215.000, Bakkum f287.660, Medemblik f 76.935. De tekorten zijn voor de twee eerst genoemde ziekenhuizen hooger geraamd dan over 1935 is uitgegeven omdat de tarieven voor de verpleging verlaagd zijn. Voor buitengewone uitgaven wordt dit jaar geraamd Santpoort: kosten van het le en 2e gedeelte van de uitvoering van het bouwplan voor een nieuw zusterhuis annex zuaterziekenverblijf f 322.500. Aanbrengen van verbeteringen in het bestaande ziekenhuis f 21.500. Bouw van nieu we werkplaatsen f 14.450, aanbouw van een slaapzaal voor mannen f4600. GUNNING UITBREIDING „NOORDER- SCHOOL" De uitbreiding van de „Noorderschool" on der architect H. Korririga, is opgedragen aan den laagsten inschrijver, den heer M. Ebbing, te. Haarlem. PBUGRAMMA WOENSDAG 7 OCTOBER 1936. HILVERSUM I. 1875 M. N.C.R.V.-uitzending. 8.Schriftlezing. 8.159.30 Gram. platen. 10.30 Morgendienst. 11.00—12.00 Cello-recital. 12,15 Gram. platen. 12,30 Orgelspel. 1,30 Gram. platen. 2.Zang en piano. 3.— „Waarom juist nu?", causerie. 3.15—3.45 Het Hendriks-Trio. 4.— Vervolg Trio-concert. 4.30 Gram. platen. 5.— Kinderuur. 6.— Landbouwhalf uur. 6.30 Onderwijsfonds Binnenvaart. 7.Berichten. 7 15 Reportage. 8.Berichten A.N.P. 8.15 Arn- hemsche Orkestvereniging. 9.10 „Uithuizig heid. causerie. 9.40 Vervolg concert. 10.20 Be richten A.N.P. 10.25 Schaakcursus. 10.4011.30 Gram. pl. Schriftlezing. HILVERSUM II, 301 M. VARA-uitzending. 8.— Gram. platen. 9,30 Keukenpraatje. 10. Morgenwijding VPRO. 10.15 Gramofoonplaten en Plan-causerie. 11,30 Uitzending voor de werkloozen, 12.Gram. platen. 12.15—1.45 De Bohemians en gram. platen. 2.Gram. pi: 2.30 Voor de Vrouwen. 3.Kinderuurtje. 5.30 VARA orkest en Gram. platen. 7.Sportuitzending. 7.15 „De Krekeltjes", 7.40 „Karakter der so ciale verzekering", causerie. 8.— Herh. S|frS.- ber„ 8.03. Berichten A.N.P., VARA-Varia. 8.15 „Melody Circle". 8.45 Radio-tooneel. 10 Be richten A. N. P. 10.05 Viool en orgel. 10.30 Dansmuziek. 11.„Huwelijksverhoudingen", causerie. 11.3012.00 Gram. platen. DKOITWTCH, 1500 M. 1105 Orgelspel. 11,3511,50 Gram. platen. 12.05 BBC-Northern-Ireland orkest m.m.v. so liste, 12,50 Dansmuziek (gr. pl.), 1,202.20 Het Birminghamsch Hippodrome-orkest. 3.10 Het Dickinson Apsley Orkest. 3.50 Piano-recital. 4.20 Vesper. 5.10 Het Mac Arthur-kwintefc. 5.35 Dansmuziek. 6.20 Berichten. 6.40 Fransche causerie. 7.00 BBC-orkest, m.m.v. soliste. 7,50 William Barnes-herdenking. 8.20 Dansmuziek en soliste. 9.20 Berichten. 9.40 Voordracht. 10.- Viola en piano. 11.05 Causerie over Sir Philip Sidney. 11.2012,20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 3,20 Gram. platen. 11,20 Orkestcon cert. 2,50 Symphonieconcert. 5.50 Orkestcon cert. 8.20 Piano-recital. 9.05 Radio-tooneel. 11.0512 35 Dansmuziek en populair concert. KEULEN, 456 M. 5.50 en 11.20 Orkestconcert. 12,35 Omroepor kest. 3.50 Westduitsch Kamerorkest. 6.20 Gram. platen. 7.35 Koor- en orkest-concert. 8.05 Orn- roepkleinorkest en vocaal sextet. BRUSSEL, 322 M. 12,20 Gram. platen. 12,50Salon-orkest. 1,40 Omroeporkest. 1,502,20 Gram. platen. 6.20 Salon-orkest. 7.20 Gram. platen. 8.20 Omroep orkest. 9.20 Gram. platen. 9.35 Symphoniecon cert. 10.3011.20 Dansmuziek. BRUSSEL 484 M. 12,20 Gram. platen. 12,50 Omroeporkest. 1.30 Salon-orkest. 1,502.20; 6.10; 6.35 en 7.35 Gram. platen; 8.20 Symphonieconcert. 9.20 Radiotooneel. 10.00 Gram. platen. 10.3011.00 dito DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7 30 Zang en piano. 8.05 Koor- en orkest- concert.. 8.35 Vocaal- en instrumentaal con cert. 9.20 Berichten. 9.50 Harp en fluit. 10.05 Weerbericht. 10.2011,20 Dansmuziek (gr, pl.) Prov. Ziekenhuis bij Santpoort. Belangrijke uitbreidingswerken. Van beteekenis ook voor de werkverruiming. Reeds sedert tal van jaren worden in het ziekenhuis bij Santpoort groote moeilijkne- den ondervonden met de huisvesting van het vrouwelijk verplegend personeel. Het totale aantal verpleegsters bedraagt, met uitzonde ring van de hoofdverpleegsters, 314, waarvan 132 momenteel uitwonend zijn. De inrich ting van de zusterverblijven voldoet in zeer vele opzichten niet meer aan bescheiden eischen, die ten aanzien van ruimte en hy giëne gesteld moeten worden, terwijl boven dien het aantal inwonenden in de naaste toe komst steeds zal toenemen. In het z.g. groote zusterhuis zijn op de zol derverdieping tenminste 10 verpleegsters ge huisvest in dakkamertjes, die geheel onvol doende ruimte bieden en slechts verlicht worden door een veelal ongunstig geplaatst, klein raam, wat tengevolge heeft, dat daar zelfs midden op den dag. bij normale weers gesteldheid, voor lezen en handwerken van kunstlicht gebruik gemaakt moet worden. Door verbouwing is hierin geen doelmatige verbetering te verkrijgen. In hetzelfde gebouw is een groot aantal geplaatst in 20 vier-persoonskamers, die uiterst primitief zijn ingericht en stellig te klein zijn voor vier personen. De hier bedoelde vier-persoons-kamers zou den door middel van een niet al te ingrijpen de verbouwing te veranderen zijn. elk in twee één-persoonskamers, doch deze zoo zeer nood zakelijke verbetering kan momenteel niet worden aangebracht, omdat daarmede een plaatsenverlies van 20 x 2 is 40 plaatsen ge moeid is en de beschikbare ruimte chairs reeds geheel bezet is. De bedoelde verbouwing zal, zoodra zij in de toekomst door een door nieuwbouw te ver krijgen uitbreiding, uitvoerbaar is, ook nood zakelijk zijn, omdat het in hooge mate onge- wenscht is twee zusters samen één kamer te doen deelen. De kosten worden geraamd op f 21.500, in welk bedrag tevens begrepen zijn de kosten van aanleg van waschbakken in tal van kamers, waarin deze thans nog niet zijn aangebracht Na de verbouwing zal het groote zusterhuis plaats kunnen bieden aan 95 zusters, die dan ieder een eigen kamer kunnen hebben. In het genoemde groote zusterhuis zijn te vens gevestigd de leerkamer en de afdeeling voor zieke inwonenden. Deze leerkamer is te klein, zoodat in plaats daarvan de conver satiezaal geregeld voor het geven van onder richt wordt gebezigd, waardoor laatstgenoemd vertrek aan zijn eigenlijke bestemming wordt onttrokken. Ook de ziekenafdeeling is te klein voor haar doel, welk euvel zich vooral in de naaste toekomst sterk zal doen gevoe len en zij mist bovendien een voor tal van gevallen gewenschte geschikte gelegenheid voor gesepareerde verpleging, zoodat het meermalen voorkomt, dat zusters met griep, angina, e,d„ herstellenden of wegens een andere aandoening verpleegde zusters ir.fec- teeren. Bovendien is de zustersziekenafdee- ling ten opzichte van de zon-licht-inval on gunstig gelegen en somber en staat zij zon der twijfel hierdoor met' nam© in hygiënisch opzicht ten- achter bij de ziekenzalen, die op Je afdalingen voor de 3e klasse patiënten bestemd zijn. Tenslotte ontbreekt bij de eet zaal een behoorlijke garderoberuimte, waar door dagelijks groote moeilijkheden ontstaan en herhaaldelijk mantels, etc. worden ver mist. De gebreken zouden verholpen kunnen worden door de leerkamer, welke vlak bij de eetzaal is gelegen, tot garderobe in te rich ten en de ziekenafdeeling tot cursuslokalen te bestemmen. Het is daarom, dat in het plan voor den gewenschten nieuwbouw een zusterziekenafdeeling is opgenomen. De stijging van de bezetting met inwonend personeel is van dien aard, dat alle beschik bare plaatsen, ook dus die, waaraan de meest primitieve eischen worden gesteld, binnen zeer korten tijd, d.w.z. nog in 1936, volledig in genomen zullen zijn. Daarbij is het volkomen zeker, dat, tengevolge van het regelmatig vertrek der uitwonende gediplomeerden, de inwoning nog gedurende jaren zal blijven toenemen Daarom moet tot bouw van een nieuw zusterhuis worden overgegaan. Blijkens het ontwerp is aanvankelijk gere kend op den bouw van een verblijf voor 140 zusters en een zustersziekenafdeeling. De ge bouwen zijn zoodanig geplaatst, dat tusschen beide gebouwen later een verbindingsvleugel kan worden gemaakt, indien de toekomstige eischen, wat wel waarschijnlijk is, verdere uitbreiding noodzakelijk maken. In deze ver trekken voor 140 zusters zullen 40 zusters on derdak vinden, die momenteel in het houten zusterhuis verblijf houden, 50 zusters, die thans in het groote zusterhuis wonen, doch die daar, ten eenenmale onvoldoende gehuis vest zijn, terwijl 50 plaatsen bestemd zijn voor de toeneming van het aantal inwonen den over de eerstvolgende jaren. De te ver wachten verdere stijging van de bezetting van de bezetting van het internaat, zal dan daarna aanleiding kunnen zijn tot het bou wen van genoemden tusschenvleugel. De aan de uitvoering van deze plannen ver bonden directe kapitaalsuitgaven zullen voor de grondwerken en bouwkosten, electrische- en verwarmingsinstallaties, meubileering en aanleg van tuinen een bedrag van f 322.500 vergen. Tegenover deze lasten zullen echter komen te staan de baten, voortvloeiende uit de In woning van de gediplomeerd-verplegenden, welke baten, volgens een gemaakte bereke ning, per hoofd f 313 80 per jaar zullen be dragen. In het meest ongunstige geval zullen van de 140 plaatsen 71 worden ingenomen door gediplomeerden en de overige door leer ling-verpleegsters en adspirant-gediplo- meerd-verplegenden en reeds in dit geval zullen de baten totaal per jaar beloopen 71 x f 313.80 is f 22.279.80. Verder wordt nog door Ged. Staten voor den bouw van nieuwe werkplaatsen f 14 450 aangevraagd. In totaal zullen dus in het Prov. Ziekenhuis bij Santpoort f 358.450 verwerkt worden. Dit is voor de werk verruiming vooral voor bouwvakar beiders in deze omgeving van veel beteekenis. LEZING DS. A. M. BERKHOFF. Hiertoe uitgenoodigd door het Comité voor Opwekkingssamenkomsten zal Ds. A. M. Berk- hoff uit Groningen vroeger Christ. Gerefor meerd Predikant, een lezing houden ln de kerk der Broedergemeente aan de Park laan op Donderdag 8 October. Het onderwerp zal zijn: „De maatstaf des rechts", De heer D. Kooiman kiest de Gedeputeerde Staten. Maar zijn Kamerlidmaatschap zal hij neerleggen. Bij het hoofdbestuur van den Vrijzinnig- Democratlschen Bond is bericht - ontvangen van den heer D. Kooiman, lid der Tweede Ka mer en den Gedeputeerde Staten van Noord- Holland, dat deze zijn lidmaatschap van de Tweede Kamer bij de komende verkiezingen zal neer leggen. Zooals men weet had de heer Kooiman bij het aftreden van Mr. Slingenberg als Gede puteerde diens functie naast zijn Kamerlid maatschap aanvaard. Thans echter zal de heer Kooiman zijn plaats in de Gedeputeerde Sta ten verkiezen boven het Kamerlidmaatschap. PADVINDERIJ. De afdeeling Haarlem van de N.P.V. zal op Zaterdagavond 10 October een groot kamp vuur houden op het landgoed Wildhoef te Bloemendaal. Om 18.30 verzamelen alle troepen in het Kenaupark. De afmarsch heeft plaats langs Verspronkweg Julianalaan en Bloemendaalscheweg naar Wildhoef. De leiding berust bij den oubaas A.D.C. A. Beekes. 't Kampvuur vangt aan om 19.30 en ein digt om 21.30. Bij het kampvuur worden de gebruikelijke nummers uitgevoerd. WERKAVOXD KENNEMER FOTOKRING. In plaats van op 7 October a.s. zal de Ken- nemer Fotokring 14 October a.s. een werk- avond houden in de Sociëteit „Vereeniging" Deze eerste werkavond zal gewijd worden aan het ontwikkelen Werkverschaffing en werk verruiming in de provincie. Verslag van Ged. Staten. Ged. Staten van Noord-Holland lichten Prov. Staten uitvoerig in omtrent hetgeen sinds October 1935 van provinciewegen op het terrein van de werkverschaffing en werk verruiming is geschied. In het Provinciaal duingebied onder de gemeenten Castrlcum, Heemskerk. Egmond en Bergen werd gearbeid aan het vastleg gen van duinen, egaliseeren van wegen, ma ken van duinwegen enz. Dit werk, in April 1935 begonnen met pl.m. 130 werkloozen uit de gemeenten Haarlem en Zaandam, welk getal geleidelijk tot pl.m. 150 steeg, was in October 1935 voltooid. De uitgaven aan arbeidsloon bij dit object hebben f 61.852.31 bedragen, de andere uit gaven f 14.714.26. Er werd 36.5 K.M. zandweg en bebossching van 190 H.A. in het provinciaal duingebied onder Bergen. Bakkum. Egmond en Heems kerk aangelegd. In October 1935 werd met deze werken een begin gemaakt en daarbij werden tewerk gesteld pl.m. 75 werkloozen uit de gemeente Zaandam, pl.m 40 uit Haarlem, pijn. 18 uit Velsen. pl.m. 15 uit Wormerveer en, pl.m. 10 uit Gastric urn,, .ter wijl het aantal Haarlemsche werkloozen bij dit object tijdens de stopzetting van de werk zaamheden aan het Slot op den Hoef even eens tot 75 is opgevoerd en in Januari 1936 nog 8 werkloozen uit de gemeente Zaandijk daarbij zijn geplaatst. Aan dit object werd in de periode October 19351 Juli 1936 uitgegeven aan arbeidsloon f 116.153,83 en aan andere uitgaven f18.0 49,35. Op 21 September jl. zijn de pl.m. 75 werk loozen uit de gemeente Haarlem, omdat het Wegen- en Boschplan geen voldoende werk gelegenheid meer bood voor alle als toen bij dat werk tewerkgestelden. overgeplaatst naar het werk: spitten, bezaaien met lupine en serradella en het daarna bebosschen van plm. 80 H.A., verlaten bouwland onder de gemeenten Heemskerk, Castricum, Bakkum en Egmond. Ongeveer 30 werkloozen uit Haarlem wer ken van Juni 1936 af bij het verrichten van extra grondwerk (ontgraven van 33 000 M3. grond) voor waterputten in het Prov. duin gebied onder Bergen. Van den arbeid van jeugdige werkloozen uit Haarlem is bij de vernietiging van den bastaard-satijnvlinder in het provinciaal duingebied gebruik gemaakt. Ongeveer 27 jeugdige werkloozen hebben daarbij gedu rende ongeveer drie maanden werk gevon den; de kosten van deze werkverschaffing hebben ln totaal bedragen f 2.827,94. Van de werkobjecten, door de Rijkscom missie van advies voor werkverruiming en werkverschaffing in dit gewest behandeld en waarover advies is uitgebracht aan den Minister van Sociale Zaken, noemen wij: Beverwijk: a. aanleg kademuur vaarwater te Pijp: totale kosten f 74.332.50: loonkosten f 44.195, b. aanleg beschoeiing binnenhaven; totale kosten f 24.800; loonkosten f 8810. Zandvoort: a. werkzaamheden aan de vuil nisbelt; loonkosten f 7000: materiaalkosten f 400; b. ophoogen terreinen aan de Vondel straat en ophoogen van een weg; loonbedrag f 42000, Haarlemmermeer: aanleggen nieuwe vuil nisbelt; loonen f 7300. Heemskerk: a. verbeteren vijvers en sloo- ten en spitten van terreinen in wandelpark ..Marquette"; totale kosten f 3080. waarvan f 2850 arbeidsloonen; b. in goeden staat brengen historisch monument „Het Huld- tooneel" Totale kosten f 140, waarvan f 125 arbeidsloonen. Velsen: naschillen van 30.000 stèrehout, toebehoorende aan de N.V. Verecnigdc Kon. Papierfabrieken der firma Van Gelder en .Zonen; totale kosten f 19000; uitsluitend ar beidsloonen. Haarlemmermeer: Uitbreiden van de vuil nisbelt; loonen f 550: andere kosten f 100. HaarlemmermeerpnWier: verdiepen toch ten; loonkosten f 24 300. Zandvoort: diepsnitten. verschillende plant soenwerkzaamheden, herstellen wegbermen en paden, verwijderen zand op boulevards; loonbedrag f 32.000. Haarlemmermeer: Aanleggen wandel bosch met vijver en sportvelden; loonbedrag f 55.000. Velsen: uitvoeren werken op landgoede ren; totale kosten f 9400, waarvan f 8500 ar beidsloonen. Haarlemmermeer: egaliseeren vuilnisbelt; loonkosten f 700: andere kosten f 140 Dem pen van een sloot; loonbedrag f 650 Verdie pen van verschillende tochten; loonbedrag f 25.200. Van deze werkverscharfingsob1c»ten de uitvoering (behalve van het egaliseeren van de vuilnisbelt in Haarlemmermeer) verze kerd in dier voege, dat door den Ministo- van Social'1 Zaken de gevraa^e hlfrfrft?? Werkloosheidssubsidlefonds. overeenk"> ns'tig de te dien aanzien geldende wettelijke be palingen, in beginsel is toegezegd.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 7