Honderd millioen in het Egalisatiefonds. Aduetteeteu heayt succes Tegen prijsopdrijving van landbouwproducten. Acht woningen in de asch gelegd. MODESHOW. WOENSDAG 7 OCTOBER 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Heffing op Varkensvleesch ingetrokken. Met ingang van heden. Gezien het verloop der varkens- markt heeft de minister van Land bouw en Visscherij gemeend, In over eenstemming met de door de regeering gevolgde politiek ten aanzien van de prijzen der eerste 'levensbehoeften de heffing op varkensvleesch met in gang van heden, buiten werking te moeten stellen. Verwacht wordt hiervan, dat de zich op de varkensmarkt voordoende prijsstijging zich niet op de vleesch- markt zal doen gevoelen. Bij de varkenshouders wordt hier en daar eenige terughoudendheid geconstateerd ten aanzien van den verkoop van varkens. Uitdrukkelijk moge erop gewezen worden, dat er door de depreciatie van den gulden geen eigenlijke wijzi ging op de varkensmarkt is ingetre den, daar de exportmoeilijkheden niet zijn vergroot. Winkelorganisaties adresseeren. Om van onverdienden blaam inzake prijs opdrijving gezuiverd te worden. De Nederlandsche Kruideniersbond, de Federatieve Bond van Winkelorganisaties in het Kolonialewarenvak „Febowiko" en de R.K. bond van Kruideniersvereenigingen, ver- eenigd in het comité van samenwerking, ver zonden Dinsdag een adres aan het ministerie van Handel, waarin o.m. de volgende zinsnede voorkomen: Er beginnen zich groote moeilijkheden voor te doen, welke oorzaak zijn, van verschillende artikelen in prijs zullen moeten worden ver hoogd. Zoo hebben de importeurs van zuid vruchten de prijzen met 20 percent verhoogd voor alle artikelen, welke uit het buitenland wc geïmporteerd en deze verhooging ook to op de loco-voorraden. ;ons stijgen ook de prijzen voor pro- du. van eigen bodem. Voor peulvruchten liggen de prijzen, vergeleken bij die van vóór 27 September j.l. reeds 2 per 100 K.G. hoo- ger. Deze prijsstijgingen zijn oorzaak, dat de detaillisten de prijzen voor al deze artikelen zullen moeten verhoogen. De kleinhandel, als laatste schakel, ver keert echter niet in de gunstige positie van den producent, om de prijssstijgingen op dien voet te kunnen volgen. Het publiek beschouwt dergelijke prijsver- hoogingen als prijsopdrijving, reden dat de kleinhandel nog steeds een afwachtende hou ding aanneemt en niet tot prijsverhooging durft overgaan. Lang kan deze toestand ech ter niet duren, aangezien de kleinhandel niet voldoende weerstand bezit om zijn artikelen zonder winst om te zetten. Het is op deze gronden, dat wij uwe Excel lentie verzoeken spoedig maatregelen te tref fen om te komen tot een publieke voorlich ting, welke den detaillist vrijwaart voor on verdiende blaam van de zijde van den consu ment. BIJZONDER POSTSTEMPEL. Brieven en briefkaarten over het geheele traject vervoerd met den eersten nacht expresse BataviaSoerabaja of omgekeerd op 1 November a.s. zullen van een afdruk van een bijzonder stempel worden voorzien. De verzamelaars in Nederland kunnen brie ven en briefkaarten voor elke gewenschte bestemming met deze eerste treinen doen vervoeren (dus ook naar hun eigen adres). Zij moeten gefrankeerd zijn volgens het tarief van Nederland naar het land van be stemming. De poststukken moeten voorzien zijn van de aanwijzing in rooden inkt: per eersten nachtexpresse BataviaSoerabaja (of Soera bajaBa;tavia). Terugzending geschiedt per luchtpost in dien het luchtrecht voor de terugzending in Nederlandsch-Indische frankeerzegels is ge kweten en duidelijk is aangegeven, dat terug zending per luchtpost wordt verlangd. Prijsstijging van Voeder- stoffen. Advies van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Het dagelijksch bestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft zich in verband met den nieuw geschapen toestand tot het Koninklijk Nederlandsch Landbouw Comité gewend. Na er op gewezen te heb ben, dat van verschillende zijden op afschaf fing der landbouwcrisismaatregelen wordt aangedrongen, doch door de regeering prijs stijging der voedingsmiddelen wordt tegen gegaan en van bepaalde zijden een verdere aanpassing van lasten en loonen nu niet meer noodig wordt geacht, meent het dage lijksch bestuur er met klem op te mogen wijzen, dat de landbouw hier ernstig" en een zijdig in gevaar dreigt te komen. Allereerst wordt gewezen op de prijsstijging der voederstoffen. Inzonderheid de varkens houderij, rundveehouderij en pluimveehou derij ondervinden hierdoor een groote ver hooging der uitgaven, zoodat een catastro phe dreigt en een evenredige prijsstijging niet onredelijk doch juist redelijk zou zijn ■te achten. Wil de regeering, die door de crisismaat regelen hiertoe in staat is. niet aan eenige prijsstijging meewerken, dan is er geen an dere weg dan de prijsstijging der voederstof fen ongedaan te .maken, hetgeen de regee ring eveneens in de hand heeft. Gewezen wordt op de invoer-monopoliewinsten en op de bestaande crisis-heffing op varkens vleesch. Het bestuur geeft ernstig in overweging een kleine commissie in te stellen, die de tal- looze vragen, welke in den eerstkomenden tijd een snelle oplossing zullen vragen, di rect in studie neemt. Uit den goudvoorraad der Ned. Bank De per 5 October jl. opgemaakte verkorte balans van de Nederland- sche Bank geeft o.m eene verminde ring van den goudvoorraad te zien ten bedrage van ongeveer honderd millioen gulden. De Nederlandsche Bank deelt mede. dat deze verminde ring is ontstaan doordat de bank een gedeelte van haar goudvoorraad als werkkapitaal ter beschikking heeft gesteld van het krachtens art. 1 der wet van 30 September 1936 (staatsblad no 403) ingestelde Egali satiefonds. De stijging van den post „beleeningen (inclusief voorschot ten in rekeningcourant op onder pand)" op den weekstaat der bank houdt voor het grootste gedeelte ver band met deze goudtransactie. DE „IJSVOGEL" VERKOCHT De „Ijsvogel" van de K.L.Mde PH-AIJ een Fokker F 12, welke in 1933 in dienst werd genomen, is verkocht naar Frankrijk De kooper van de drie Fokkertoestellen, waar onder de Pelikaan en de Zilvermeeuw, welke bestemd zijn voor de Fransche maatschappij Air Tropique voor den .dienst DakarGoa. heeft ook de „Ijsvogel" overgenomen. Dit toestel deed, zooals men weet. gerui- men tijd dienst op de Indiëiijn der K.L.M. en in de afgeloopen maanden streek het geregeld neer op het vliegveld Eelde in Groningen. De „IJsvogel" zal medio October van Schip hol naar Parijs vertrekken. HUWELIJKSGESCHENK VAN DE KONINKLIJKE LANDMACHT. Naar wij vernemen zal door de Koninklijke Landmacht een geschenk worden aangebo den aan Prinses Juliana en Prins Bernhard, bij gelegenheid van hun aanstaand huwelijk. In dit geschenk zal zoowel wat de daaraan ten grondslag liggende symboliek als wat de vervaardigers en de gebruikte materialen be treft, de bijzondere verhouding van het le ger, zijne geschiedenis en zijn materieel tot het Huis van Oranje vertolkt worden. De gelegenheid tot deelneming aan het geschenk zal zich niet beperken tot de thans in actieven dienst zijnde officieren, onder officieren, korporaals en dienstplichtigen, maar ook zich uitstrekken tot alle oud-be- roeps-officieren en onderofficieren en tot hen, die, hoewel met groot verlof zijnde, nog deel uitmaken van de Koninklijke Land macht. R.-K. OVERHEIDSPERSONEEL EN MUNT- CORRECTIE. Het bestuur van de R.-K. Centrale van burgerlijk overheidspersoneel heeft besloten een adres te zenden aan den raad van Mi nisters, waarin verzocht zal worden, de be handeling van het wetsontwerp tot herbere kening van burgerlijke en militaire pensioe nen op te schorten. Naar het inzicht der R.-K. centrale, behoo- ren ook deze in uitzicht gestelde maatrege len voor het personeel der lagere bestuurs organen in zooverre deze zouden leiden tot verlaging van loonen en salarissen, te wor den opgeschort. Proefstation voor auto's. Door de K. N. A. C. geopend. De K.N.A.C. heeft Dinsdag een proefsta tion geopend, dat zoowel voor haar leden als voor niet-leden ter beschikking staat om auto's te controleeren op krachtsontwikke ling en benzineverbruik. Het is een vernuftig gevonden imeet-apparaat ter bepaling van den invloed van afstellings- en conditiewij zigingen voor den motor, welk apparaat, ver bonden aan een „home-trainer", met mathe matische nauwkeurigheid rapporteert of de carburator voldoende zuinig is ingesteld en of de motor in het algemeen wel naar be- hooren presteert, wat men onder diverse weg- en weerstandsomstandigheden daar van mag verwachten. Een krijtschets door Breitner uit Teyler's collectie. Zoo nu en dan voelt men het als een gemis in Haarlem dat er geen openbare verzameling van hedendaagsche schilderkunst is, waar men iets belangrijks uit de productie der laatste veertig jaar kan aantreffen. Teyler's schilderijenbezit is uitmuntend en zeer representatief voor de negentiende eeuw al ontbreken er de Marissen bij voorbeeld maar de aanvulling na 1900 is eenigszins systeemloos en zonder bewust zoeken naar het belangrijkste geweest. Terwijl de moderne af- deeling van het Frans Halsmuseum geheel aan toevalligheden haar ontstaan dankt, niet bijster glorieus gehuisvest is en ook daar door gebrek aan middelen en plaatsruimte, aan toe voeging van kunstwerken de hun tijd verte genwoordigen, niet gedacht kan worden. De conservator van Teyler's kunstverzame ling tracht zooveel mogelijk de leemten in het overzicht aan te vullen door van ontbreken de artisten, die belangrijk zijn, aquarellen en teekeningen te verwerven, en heeft daardoor recht op erkentelijkheid. Ook hem zal het spij ten dat men in zijn museum den bezoeker geen important werk van Breitner toonen kan, van den schilder die ook Europeesch gezien toch zeker de interessantste figuur na de Haagsche School geweest is. Roeiende met de riemen die ten dienste stonden verwierf men voor de Teyler-collectie typeerende bladen van Jongkind, Tholen, de Zwart en ook van Breit ner zooals wij die deze weken voor onze lezers bespreken en zorgde daarmee althans voor een artistieke vertegenwoordiging van tijdgenoo- ten die reeds zijn heengegaan. Misschien komt er nog eens een dag dat een Haarlemmer zich voor zijn stad verdienstelijk maakt en haar een klein modern museum sticht zooals dat pas kort geleden in een veel kleiner gemeente als Eindhoven geschied is. Maar vóór het zoover is, zal er nog wel wat „Fabrikanten en handelaren zijn het er nu wel over eens, dat adverteeren van kardinaal belang is voor hun welzijn. De adverteerende bedrijven gaan met de orders strijken. Men kan zich eenvoudig niet de luxe permitteeren niet te adverteeren." Ziehier een uitlating van den leider van een groot advertentiebureau in Cincin nati, J. M. Joseph. Een uitspraak die des te meer aandacht verdient, daar deze van een vakman komt, die zoowel de resultaten van ad verteerende- als van n i e t-advertee- rende bedrijven gedurende de crisis en in de huidige opleving in Amerika heeft kunnen gadeslaan. Streng zal worden opgetreden. Bij vasthouden van voorraden zal men van landbouwsteun worden uitgesloten. In enkele persorganen zijn berichten ver schenen, volgens welke zich hier of daar ge vallen van onredelijke prijsstijging van land bouwproducten hebben voorgedaan, zulks in strijd met de desbetreffende wet, doordat be paalde voor den handel bestemde voorraden van die producten zouden worden vastge houden. Het A. N. P. heeft naar aanleding hiervan den minister van Landbouw en Visscherij, mr. dr. Deckers, inlichtingen gevraagd. De minister antwoordde: Ook ik heb kennis genomen van persberichten omtrent onredelijke prijsverhoogingen. Mocht blijken, dat er landbouwers zijn, die voor den han del bestemde voorraden vasthouden, in de hoop, dat zij er straks een extra-winst op zullen behalen, dan zal ik niet nalaten ernstige maatregelen te nemen. Zoo noodig zal ik er niet voor terug schrikken, het bedrijf van dengeen, wien de gemeenschapszin zoo zeer ont breekt, uit te sluiten van den steun, die het krachtens de landbouwcrisis- wet wordt geboden. Ik heb echter alle ver brouwen, dat dergelijke maatregelen achterwege kunnen blijven. Onze boeren bewezen meermalen, dat zij oog heb ben voor de belangen van hun medeburgers. Mochten er nochtans enkelen zijn, die in grof egoisme die belangen zouden schaden, dan zal met gestrengheid tegen hen worden op ge- treden. water door het Spaame loopen, vermoedelijk. Verheugen wij ons dus voorloopig maar met hetgeen verkregen werd. Als karakteristiek beeld van wat een man als Breitner in zijn vingers had, is deze kopstudie trouwens reeds van belang. Zóó teekenen toch is alleen het werk van een rasschilder. Zóó, in simpel zwart en wit, lijkt de kop reeds als in verf geboetseerd, breed gezien en behandeld is de bouw ervan, forsch is de wijking der plans met schijnbaar I"uwe vegen aangegeven; ónder die vegen voelt men schedel en jukbeen, kaak en neusholte. Maar vooralde kop leeft, de rake verdeeling van licht en schaduw geeft er de beweeglijkheid aan, die het leven is en men kan zich den kop reeds geschilderd voorstellen, zoo sterk wordt met het eenvoudige krijtje reeds kleur gesug gereerd. Voor menigeen zal dit een artistieke krabbel lijken en de knapheid verborgen zijn die aanwezig moet wezen om dat aangeveegd schetsen tot iets levends te maken. Voor hem zal het in een paar fijne lijntjes getrokken vrouwenkopje, onder aan het blad, misschien zuiverder teekenwerk lijken. Maar dan weer den grooten kop beschouwend, zal hij ook daarin die fijnheid van observatie terug vin den, alleen weer verbreed en gecompleteerd. Breitner, de man die breed-uit en machtig zijn druipend penseel liet wandelen over vier kante meters doek kon teekenen, inderdaad. Maar die kunde was geheel opgegaan in zijn schilderen, daarmêe als het ware onzichtbaar vereenzelvigd. Voor den leek scheen aanvan kelijk dat schilderen al een zeer gemakkelijke wijze van zich van veel moeilijkheden af te makenhij zag niet wat er onder zat. Vandaar dat men in het eerst van hem dorst zeggen dat hij niet teekenen kon en dat na hem veel kleine Breitnertjes schipbreuk leden doordat Vier in Venlo en vier te Zeelst. Men vermoedt in Venlo brandstichting. Dinsdagavond omstreeks half zeven werd de brandweer gealarmeerd voor een feilen uitslaanden brand in een complex houten noodwoningen op de kleine heide te Jenlo. waarvan j.l. Zondag reeds een blok van vier woningen in de asch werd gelegd. In een der leegstaande huizen van het tweede blok, gelegen onmiddellijk naast het platgebrande gedeelte werd door een der om woners brand ontdekt. Het kurkdroge en zeer brandbare materiaal waaruit de woningen zijn opgebouwd, gaf het vuur alle gelegenheid om zich snel uit te breiden. In een minimum van tijd stond dan ook het geheele blok, omvattende vier wo ningen in lichter laaie. De brandweer rukte met groot materiaal uit. Zij wist door snel in te grijpen het vuur tot het brandende blok te beperken. Na ruim anderhalf uur had men het vuur onder de knie en kon de nablussching worden be gonnen. Door dezen brand zijn vier huizen vernield. Slechts één van deze was bewoond door den venter Janssen, die zijn inboedel gedeelte lijk in veiligheid wist te brengen. Van de twaalf noodwoningen, staat thans 'nog één blok overeind. Door de politie wordt een ernstig onder zoek ingesteld naar de oorzaak van dezen brand. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat er kwaadwilligheid in het spel is. EEN MAN ERNSTIG GEWOND. Dinsdagmorgen in de vroegte is door tot nog toe onbekende oorzaak brand ontstaan in een huisje, dat deel uitmaakte van een complex van vier woningen te Zeelst. Het huisje werd bewoond door de familie Wil ken en was gelegen in de Kruisstraat aldaar. De geheele woning stond weldra in lichter laaie, terwijl de bewoners zich slechts met moeite konden redden. Wilken. die twee van zijn kinderen uit hun bedjes haalde en ze bij bu ren wilde binnenbrengen, liep ernstige brand wonden op in het gelaat. Van den inboedel kon niets worden gered. De drie naast het huisje van W. gelegen woningen, werden door overslaande vonken eveneens in vlammen gezet. Zij werden resp. bewoond door de families Peels, Kuypers en Linker. De brandweer, die inmiddels ter plaatse was verschenen, mocht er niet in slagen deze huisjes te behouden. Zij brandden alle af, terwijl van de inboe del niets kon worden gered. De bewoners van de vier huisjes waren ver zekerd. AMBTENAREN FRALIDEEREN. Twee ambtenaren van de gemeente Am sterdam hebben zich aan fraude schuldig ge maakt. De een moet zich een bedrag "van eenige honderden guldens, de ander van eenige duizenden gulden in den loop van 8 a 10 jaren hebben toegeëigend. Beiden heb ben een volledige bekentenis afgelegd. Clearing Nederland-Turkije. De koers van het Turksche pond is voor 6 October door de Turksche Centrale Bank vastgesteld op 620 piasters per pond sterling. VERDUISTERING BIJ DE NED. HERV. GEMEENTE TE 'S-GRAVENHAGE. Voor de Haagsche rechtbank heeft Dinsdag terecht gestaan de 63-jarige assuradeur E. G. van H., gedetineerd, gewezen regent-boek houder der Ned. Herv. Gemeente te 's-Gra- venhage, wien bij dagvaarding is ten laste gelegd, dat hij in het tijdvak van 1 Januari 1929—11 Juli 1936 geldsbedragen welke hij in voormelde hoedanigheid onder zich had, tot een bedrag van f 46.000. alsmede een bedrag van ongeveer 19.000, hetwelk hii als pen ningmeester van de stichting Wilhelmina- kerk beheerde, te eigen bate heeft aange wend. Het O.M. zeide, de aan verdachte ten laste gelegde feiten bewezen te achten. Soreker eisohte, gezien den ernst van de gepleegde feiten, een jaar en zes maanden gevangenis straf, met aftrek van het voorarrest. Illllllllllllllllllllllllllllfllllllllllllllllllll zij, zonder dien ondergrond, alleen het finale resultaat imiteerden. Zij vergaten, dat Breit ner al op zijn twintigste jaar met de acte- middelbaar teekenen in zijn zak liep. Hij zelf wist wel dat die acte geen artisten maakt, en ging er ook volstrekt niet prat op. „Als je een zak met aardappelen", moet hij eens gezegd hebben „door de Haagsche Veenestraat knik kert", raak je zeker iemand met een acte teekenen". Maar het noodzakelijke van goed onderlegd te zijn erkende zelfs de overigens alle traditie schuwende Breitner, toen hij als jonge man colleges van Gugel in bouwstijl en ornamentleer ging volgen! En als men nu vraagt wat de groote kuns tenaar die hij geworden is, en die den Dam bij Avond met de tramwagens en paarden zoo glorieus vereeuwigde, daaraan gehad zal heb ben, dan valt daar geen direct informeerend antwoord op te geven, omdat elke voorberei ding, hoe schijnbaar overbodig ook, ten slotte in het latere werk iets achterlaat, dat, geheel onwillekeurig, verbruikt wordt. In dien zin was hij zeker traditioneel dat hij voor den schilder een maximum aan parate kunde noodzakelijk achtte. De eigen genialiteit kon hij daardoor opvoeren, tot zijn werk in iederen zin meester werk werd. Toen Breitner in den zomer van '23 in Am sterdam stierf en op de Nieuwe Ooster begra ven werd, was een kunstenaar heengegaan die in de jaren van zijn hoogste macht van de hoofdstad een beeld geschapen had dat nog eenige honderden jaren definitief zal zijn. Rotterdammer van geboorte had de hoofdstad met haar intensief geestelijk leven der laatste tientallen jaren van de vorige eeuw, hem ge grepen om hem nooit meer los te laten. Hij werd 66 jaar oud, maar zijn sterkste productie valt tusschen zijn veertigste en vijftigste le- vensj'aar en het zullen vooral die reeksen stadsgezichten, heiwerkers, paarden etc. zijn, waardoor hij nog voor eenige generaties als een hoogtepunt der Hollandsche peinture gel den zal, al zal men daarbij ook zeker zijn prachtwerk van vroeger datum niet vergeten. J. H. DE BOIS. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Da°blad van 1886. 7 October: De zwem- en badinrichting aan de Houtvaart alhier, genoot gedurende het afgeloopen seizoen een zeer druk bezoek. Van 17 Mei tot 24 September dezes jaars werden door mannelijke personen 12.453 baden gebruikt, door vrouwelijke 5136. Het watergehalte gaf niet de minste reden tot klachten en, mocht men het voornemen ten uitvoer brengen om het bassin dieper te maken, dan zal het nog steeds verbeteren. De zwemschool aan het Noorder Spaarne werd niet zoo druk bezocht; slechts 1559 baden a 3 cents zijn er ge nomen, met inbegrip der militaire, zoo dat dit in de lü jaren lijds, dai. de in richting bestaat,, ruim 50.000 baden bedraagt. Onder de militairen komen er op de 400 slechts 25 voor, die tot de geoefende zwemmers kunnen worden gerekend. Wellicht is het geringe bezoek te wijten aan de hoedanigheid van het water, dat in het bassin der zwemschool aan reinheid en frischheid somwijlen veel te wenschen overlaat. Vandaag is de herfst begonnen. De na tuur vierde haar intocht met stralend weer, 's morgens een beetje nat en dus frisch, en tegen den avond spreidde ze een fijnen nevel over ons uit. Op en top een schoone na jaarsdag. Ik begon het nieuwe jaargetijde met mode-show: o, wonderlijk genoegen. Want dat is het. Feitelijk is het altijd hetzelfde: je stapt vol verwachting frisch als een hoentje het modepaleis binnen, je knikt tegen eenige kennissen, je zoekt 't beste plaats!» uit of dat wat je ervoor aanziet, je kijkt naai de andere kijkers en naar de juffrouwen die bedrijvig en verhit rondhollen, meestal met een damesachtigen heer als opperhoofd. Je babbelt wat, je kijkt op je horloge, je be ziet nogmaals alle aanwezigen, en als je dat eenige keeren herhaald hebte begint het. De eerste mannequin daalt van de trap, in de hand een kaartje met het nummer van haar creatie. We beginnen met de ochtend- kleeding, hetgeen logisch is. Op je programma zoek je op, wat het nummer kost. De man nequin trippelt in vele houdingen langs ons; heen; we kijken ci-itisch: het sportieve man telpakje is niet mooi, de kleur onbestemd en de prijs bespottelijk hoog. Dan komt de tweede. Dit gaat beter. Deze mannequin heeft ook een aardig toetje, gedraagt zich beschaafd vrijmoedig, haar houding is kwiek en recht. We komen er door in de stemming. De gezichtjes van de juffertjes ken ik alle, telkens zien we ze weer op andere shows, bij andere firma's. Het is een inspannend bedrijf, het etaleeren van de laatste vindin gen op modegebied, maar het bezien ervan moet u ook niet uitvlakken. Op onze tafeltjes staan schaaltjes met bonbons en koekjes, die hooren bij de thee van straks, maar sommi gen eten hun versnaperingen al op onder de sport-complets. Misschien maakt de slanke lijn der modekoninginnen hen hongerig. Als de show een eind gevorderd is, vallen de te kortkomingen van onze eigen kleeren meer en meer op. en critisch kijk je rond, wie nu eigenlijk al dat schoons werkelijk tot zijn recht zou laten komen. De meesten van ons zien er knap maar eenvoudig uit, of zooals mijn tante zegt: niet zwierig, maar in-net. De enkele werkelijk goed-gekleede vrouw valt dadelijk op en dat meer door haar coif fure, schoenen, tasch en houding dan door haar modieuse toilet. Aan het eind van de middagkleeding wor den we gesterkt met een kopje thee en een petit-four. We hebben dan kracht genoeg om onder te duiken in de avondjaponnen, zonder rug en met sleep. Veel moois, lichts en opzichtigs glijdt langs onze bewonderende blikken. Even kijk ik om me heen. Mijn fantasie slaat op hol en ik zie een flits: de oudex-e dame in regenjas met bril, recht tegenover me, ge huld in een lila tullen gewaad met ïxize flu weel omzoomd, een groote roze roos in 't haar, dan Oma, rechts van me, in 't goud-brocaat, zonder rug, met lange gi-oene oorhangers, rondtrippelend op hooggehakte goudleeren schoentjes. Ik glimlach ondanks mezelf. De avondjaponnen zijn mooi en kostbaar, ze too- veren me groote festijnen voor. dinei-s en bals, muziek, dansen, koele di-onken. Onwillekeurig neurie ik een bekende tango, en dan kijk ik in 't aardige snoet van de knappe mannequin, en we lachen eens tegen elkaar. Wat zou er in haar keurig gekapt hoofdje omgaan? Zou ze even als ik er over peinzen, wie van ons allen dergelijke galatoiletten zal dragen, en bij wel ke gelegenheden? In een stad als de onze ko men ze niet vaak te pas, de lange gedecolle teerde zijden gewaden, zelfs heel zelden. Maar daarom niet geti-eurd. We bewonderen ze, en stellen ons voor, dat we ze week in, week uit noodig hebben, dat we er absoluut niet- meer buiten kunnen en in gedachten kiezen we er dus twee, misschien drie uit, we toeven in de illusie van een rijk en mondain bestaan Vanavond doe ik de zwarte tullen aan, ge- garneerd met helroode bloem en gesp en rood- leeren sandalen, of nee, nog liever de witsatij- nen met zilverbrocaat schoentjes. Als garnee- ring doe ik een tak paarse orchideeën op, ik' zie er graag eenvoudig uit. Om mijn hals draag ik een diamanten kettinkje, dan sla ik mijn zwart fluweelen. met skunks afgezette avondmantel om. Ik heb lange witzijden hand schoenen aan, en met mijn sleepje in mijn hand stap ik in mijn grijsblauwe limousine. Den beigen sportwagen gebruik ik 's avonds zelden. Mijn chauffeur in zijn onberispelijke grijze livrei (ik zorg dat hij bij al mijn wa gens past) helpt me voorzichtig. Tien minuten later zit ik aan de champagne-bar, de band speelt een melodieuse slow-fox. en ik voel dat men bewonderende blikken en jaloersche blik ken op mijn elegante vei-schijning werpt. Ter sluiks neem ik mijn zilveren avondtaschje. en kijk in 't spiegeltje, en ik zieeen ietwat vermoeid gezicht met een glimmenden neus, en ik heb mijn oude blauwe mantelpakje aan; vlug grijp ik mijn poederdons, zet mijn hoedje een tikje scheever, en dan schuifel ik tus schen vele anderen de trappen af van 't groo te modepaleis. Buiten adem ik verheugd de frissche herfstlucht in en gris in mijn tasch je naar mijn tramkaart. M. S.—v. G. i

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5