Hamt met Uw Bafy Het BeiQttqti'{kste Luisterrijkdom. 54e 'Jaargang No. 16350 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- ën Feestdagen Zaterdag 10 October 1936 HAARLEM'S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7254. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclame» ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.-, Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN. HAARLEM, 10 October. Een Zware Taak. De Haagsche Post heeft den minister-pre sident geïnterviewd over zijn' dagindeeling en zijn werk en wie deze bijzonderheden leest moet erkennen dat dr. Colijn's taak een zeer zware is. Niet alleen omdat hij lederen mor gen om kwart voor zeven opstaat en pas te middernacht "zijn bed opzoekt, tusschen welke tijdstippen dertien a veertien uur aan den arbeid op het departement en in zijn studeerkamer thuis gewijd zijn, maar ook en vooral omdat men er zich vanzelf bij voor den geest haalt welke groote en netelige vraagstukken in dezen arbeidstijd aan de orde komen en hoe vaak het is in den laatsten tijd sterk gebleken rde stugge werker voor de noodzaak geplaatst wordt, ingrijpende beslissingen te nemen. Dr. Colijn heeft zich de monetaire gebeur tenissen sterk aangetrokken. „Maar nu", zegt hij, „ben ik er weer overheen. Nu zullen wij er het beste uit trachten te halen dat moge lijk is". Hij toonde den interviewer een plaat -in de „Morning Post", die hem voorstelde in een salto-mortale. „Die heb ik ook gemaakt", zei hij. „Die heb ik móeten maken". Het bleek dat hij over het algemeen onge voelig voor critiek is, tenzij die uit het hart komt, tenzij hij die voelt als „een zielekreet". .Dan houdt hij er zich wèl mee bezig, loopt er mee rond, vraagt zich af of hij wel gelijk heeft. „En natuurlijk overkomt het mij ook wel, dat ik zelf twijfel. Dan spreekt het hier van binnen", zei de minister-president. Dit alles klinkt allerminst „sensationeel", het is niet de taal die een menschenmassa tot geestdrift zou opzweepen, maar het is een voudig en menschelijk. Ieder mensch die een verantwoordelijke positie bekleedt, waarin hij over het lot van anderen te beslissen heeft, en vooral degeen die in tijden als deze minister president is, staat bloot aan critiek, vaak bit tere en harde critiek. Komt die critiek uit het "hart, dan moet zij hem treffen en tot nieuw onderzoek nopen. Is zij onbekookt, eenzijdig of kennelijk door onzuivere motieven ge ïnspireerd, dan blijft hij er ongevoelig voor. En dat hij soms zelf twijfelt, dat het dan „hier van binnen spreekt"hoe kan het anders? Het is een eerlijk man die dit erkent. Ieder objectief mensch, ook al is hij politiek een tegenstander van dr. Colijn, zal moeten toegeven, dat zijn taak een zeer zware is en hem zijn bewondering voor zijn moed en plichtsopvatting niet kunnen onthouden. Dit is niet het bestaan van een egocentrisch mensch, van een man die in zichzelf leeft en eigen glorie zoekt, maar van een kerel-uit- één-stuk dien men zich ten voorbeeld kan stellen ook al is men het in sommige of in vele dingen niet met hem eens. Want zijn leven is grootendeels opoffering, is „anderen dienen". Slechts zeer enkelen zijn tot zulk een opoffe ring en tot zulken gestadigen harden arbeid in staat. Ik vestig de aandacht op dit eenvoudige interview omdat het voor ons allen wel eens goed is, vooral bij den critischen zin die wij, Hollanders, in zoo ruimen mate bezitten, ons zelf de vraag te stellen: zou ik kunnen pres- teeren wat die man presteert? En dan betreft die vraag niet alleen kennis en bekwaamheid en het nuttig besteden van veertien arbeids uren per dag, maar ook en vooral moed en karakter. Bij moed en karakter behoort zeker de eigenschap, te durven erkennen dat men door anderen en in zichzelf tot twijfel kan komen, ermee rondloopt en zich genoopt voelt tot nieuw onderzoek. Het is het tegendeel van opschroeverij en zelfverheffing, het is de sim pele ex-kenning: Ik ben ook maar een mensch met zijn zwakheden en ik maak ook fouten. Want ieder mensch heeft zijn zwakheden en maakt fouten. Het schijnt wel nuttig, in een tijd als deze, eens even aan deze nuchtere waarheden te hei-inneren en te bedenken dat bescheiden heid en zelfkennis niet uitgeschakeld kun nen worden als men begint aan het critisee- ren van iemand die zulk een zware en ver antwoordelijke taak te vervullen hebben als de minister-president en dat met zulk een moed en volharding als hij doet. Het is en blijft altijd duizendmaal gemakkelijker en vooral ook dankbaarder werk, te critiseeren dan te regeeren. En dit laatste wel vooral in een tijd waarin de minister'Voortdurend den wind, vaak den storm tegen heeft! R. P. Voor de nieuwe kerk in Haarlem-Noord. Een gift van f 2000.- (Men schat het aantal radioluiste raars in de geheele wereld thans op 240 millioen of een negende deel van het menschenras.) De radiobeluisteraars Zijn in de wereld een op negen, Volgens de „aards"berekenaars, Ronduit gezegd valt dat me tegen. Een kleine tweeduizend millioen, Die dus 't genot tot heden misten, Er is nog heel wat werk te doen Voor radiopropagandisten. Dat Papoea en Eskimo Nog altijd niet het fijne weten Van luistren naar de radio, Mag zeker wel verklaarbaar heeten; Maar dat er massaas ongeteld, In. wat men noemt, beschaafde staten, Nog steeds niet op zijn ingesteld. Verwondert me wel bovenmate. Ik denk zoo, dat wanneer ons land Afzonderlijk eens werd genomen, Men op een heel wat hooger stand. Dan slechts een negende zou komen. Doch ziet men heel de wereld aan, Dan kan men dus van nu af weten, Dat radio nog ver moet gaan, Voor zij echt „luisterrijk" mag heeten. in onze babyzaak, prach- sor teering slobpakken enz. Oude prijzen W eert - Uierstr. 20 (Adv. Ingez. Med.) Radiodistributie Haarlem. Luistert U naar vijftig zenders? Zeg eens eerlijk, doet U dat? Nou dan, neem dan distributie, Vijf programma's is toch zat! NIEUWE GRACHT 5 TELEFOON 10010. (Adv. Ingez. Med.) De depreciatie van den gulden Nadat op de Voorbeurs van gisteren dollar en pond op de koersen van den vorigen dag waren geopend, trad op de officieele wissel markt weer een koersstijging in. De dollar noteerde 1MV2 na 1.87.3/8, het pond 9.25 na 9.19. Heden op de vroegbeurs is er aanvan kelijk voor den gulden opnieuw een herstel ingetreden, daar de dollar voor f 1.87 het pond voor f 9.19 werd verhandeld, wat een groote depreciatie van resp. 21 en 18.9 pet. be- teekent. De wisselmarkt had gisteren en heden een rustig verloop. Men krijgt den indruk, dat een periode van groote koersfluctuaties voorbij is, al valt hiervan niets met zekerheid te zeg gen, omdat nog altijd niet bekend is, of het egalisatie fonds reeds functioneert. Op de fondsenmarkt neemt de invloed der wissel koersbewegingen ook af. Vandaag trad voor suikeraandeelen een reactie in, zoodat H. V. A. weer beneden 400 pet. terugvielen. Ook tabakken waren lager, maar rubber- aandeelen werden opnieuw hooger verhan deld. Koninklijke stationair, Nederlandsche Staatsfondsen handhaven zich, de 4 pet. Nederland was heden bij opening van de beurs 100% pet., prolongatie 3 pet. DE DEPRECIATIE VAN DEN GULDEN TEGENOVER DOLLAR EN POND. deprec. deprec. in proc. in proc. 9 Oct. 1.88 V2 22.1 ƒ9.25 19.4 10 Oct. (vroegb. 1.87 21.5 ƒ9.19 18.9 EEN WEELDE VOOR HET OOG. KROON - BEHANGSELS IN UW WONING. Alléén: GR. HOUTSTRAAT 179 - Telef. 14269 (Adv. Ingez. Med.) Aanrijding bij de Amst. Poort. Tusschen tram en vrachtauto. Wederom heeft Vrijdagmiddag kwart voor vijf bij de Amstei-damsche Poort een aan rijding plaats gehad, ditmaal tusschen een tram en een vrachtauto van de firma Van Gelder en Zn te Velsen, geladen met twaalf ton cellulose. De tram kwam uit de richting Amsterdam. Toen zij de bi-ug over de Oostvest passeei'de, naderde van de tegenovergestelde richting de zwaarbeladen vrachtauto. De bestuurder van dezen wagen moest plotseling voor het verkeer van rechts stoppen, waardoor de tram nog juist tegen het achterste gedeelte van de vrachtauto botste. De gevolgen waren vrij ernstig. Het voorbalcon van de ti-am werd ge heel ingedeukt en de achter-as van den aan hangwagen werd verbogen. De bestuurder werd als door een wonder niet gekwetst. Ook de vrachtauto werd beschadigd. De politie was spoedig aanwezig om het drukke ver keer op dit uur te regelen. De tram kon later weer op eigen kracht vertrekken. Tegen beide bestuurders werd proces-ver baal opgemaakt. De Haarlemsche financiën. Voor- en tegenvallers. Ter voorbereiding van de afsluiting van de gemeenterekening over 1935 hebben B. en W. een 3de suppletoire begrooting bij den raad ingediend. Verschillende posten konden worden ver laagd, andere daarentegen moesten worden verhoogd. De Straatbelasting bracht f 15.000 meer op dan geraamd was. Aan werkloozensteun werd door de ge meente uitgekeerd f 1.911.825.97 (Maatschap pelijk Hulpbetoon f 889.034.41 en Werkloos- li eidsdienst f 1.022.791.56), waarvan het rijk 68.9 pet. voor zijn rekening nam, dus f 1.317.248.49. Voorts werd door de gemeente van het rijk nog f 112.224.31 ontvangen als bijdrage in de kosten van werkverschaffing. De belastingen hebben meer opgebracht dan geraamd was: opcenten Vermogensbe lasting f 6.549, opcenten Gemeentefondsbe lasting f 24.206, Vermakelijkheidsbelasting f 10.000. Het batig saldo van het Openbaar Slacht huis kon verhoogd worden met f 25.000. Onder de inkomsten is een bedrag van f 50.000 opgenomen dat B. en W. voorstellen aan het reservefonds te onttrekken om de begrooting sluitend te maken. Volgens een besluit van Ged. Staten moest de gemeente aan geannexeerde ambtenaren f 6.617.78 terugbetalen voor onjuist toegepast pensioenvei-haal. De kosten voor ziekenverpleging moesten met f 51.000 verhoogd worden. De subsidie voor den Aimenraad was op de begrooting met f 10.000 verlaagd, omdat de gemeente het voornemen had een eigen informatiedienst in te stellen bij den Werk- loosheidsdienst en Maatschappelijk Hulpbe toon. Daar dit voornemen in 1935 niet is uit gevoerd moest de subsidie voor den Afmen- raad weer verhoogd worden. De post salaris van ambtenaren van Maat schappelijk Hulpbetoon moest met f 27.000 verhoogd worden. De gemeente moest aan het rijk f 124.220 terug betalen voor te veel ontvangen belas tingen. Dit nadeelig saldo van het Woningbedrijf moest met f 11.340 verhoogd worden. Het nadeelig saldo van Maatschappelijk Hulpbetoon bleek f 124.292 te laag geraamd te zijn geweest. Bij den penningmeester van het bouw fonds voor een tweede kerk der Ned. Her vormde kerk in Haaiiem-Noord is een gift yan f 2000 ingekomen. Schuschnigg krijgt dictatorale bevoegdheden. Semi-militaire organisaties ontbonden. Kabinet blijft ongewijzigd. Schuschnigg. WEENEN, 10 October (Reuter-A.N.P.) In verband met oneenigheid tusschen Starhem berg en het kabinet ten aanzien van het sta tuut van den Heimatschutz, had Starhem- berg verklaard, dat hij uit het kabinet de ministers terugtrok, die hij daarin had afge vaardigd sedert Mei 1936. Bondskanselier Schuschnigg heeft daarop pogingen in het werk gesteld het dezen ministers mogelijk te maken in het kabinet zitting te blijven hou den als persoonlijke en technische mede werkers. Getracht werd de moeilijkheden te omzeilen door uitwerking van een decreet, dat de instelling der militie verplicht zou ma ken en dat in staat zou stellen daarin van ambtswege den geheelen Heimatschutz als militaire organisatie op te nemen. In den gisteren bijeengekomen ministerraad is nu de mogelijkheid besproken van een in overeenstemming brengen van deze laatste hervorming met een in het kabinet hand haven van de ministers en ondersecretarissen, die bij den Heimatschutz zijn aangesloten. Mocht een dezer ministers of secretarissen toch nog willen aftreden, dan zou Schusch nigg bereid zijn voorloopig de functies der aftredenden op zich te nemen. De beraadslagingen van den mi nisterraad hebben den geheelen nacht geduurd. Eerst om zeven uur van morgen werden de werkzaamheden beëindigd. Besloten werd, dat alle semi-militaire formaties Heimat schutz en Sturmscharen ontbon den zouden worden. De ministers, die aangesloten zijn bij de ontbonden semi-militaire formaties blijven al len in functie. In het kabinet wordt derhalve geen enkele wijziging ge bracht. Bepaald is trouwens, dat de leden van het kabinet door geen en kele andere verplichting gebonden zijn dan hun grondwettigen eed. Wat dezen eed betreft, wordt nog nader gemeld, dat Schuschnigg zou hebben besloten, dat de leden van het kabinet een eed van trouw aan zijn persoon moeten afleggen. Hiermede is Schuschnigg in den loop van den nacht tot dictator van Oostenrijk geworden, beschikkende over vrijwel onbeperkte bevoegd heden. Kalme ontvangst. WEENEN, 10 October (Reuter-A.N.P.) Uit Iixssbruck wordt gemeld, dat de ontbinding der semi-miiitaire formaties zonder ongenoe gen door de bevolking en kalm door de for maties zelve is ontvangen. Voor laatstge noemde vormde het besluit geen verrassing. Ontwikkelingscursussen voor werkloozen. Veel deelnemers Op het Noorsche stoomschip „Eek" heeft Vrijdag een brand gewoed. Te IJmulden wordt de deklast, bestaande uit auto's gelost. Zooals wij reeds eerder hebben gemeld is de opgave tot deelneming aan de cursussen van het Centraal Comité voor Werkloozen dit jaar buitengewoon groot. Ruim zevenhonderd werkloozen hebben zich opgegeven en hier onder zijn er velen die zich voor meer dan één cursus hebben aangemeld. Tot groote telexirstelling van het Comité is de plaats ruimte evenwel van dien aard, dat men niet aan alle aanvragen zal kunnen voldoen. Er zal eenige selectie moeten worden toegepast onder hen die zich voor meer cursussen op gaven. Ook de deelneming aan den cursus in het costuum naaien voor de vrouwen der werk loozen is buitengewoon, de opgave hieiwoor is de tweehonderd verre overschreden. (Adv. Ingez. Med.) Het woord is aan.... De Balzac: De uitdrukking van gevoe lens is te vlinder aangelegd op uiterlijk vertoon naarmate zij dieper gevoeld zijn. EKINS TE MANILLA. De K.L.M. heeft bericht ontvangen, dat de Amerikaansche journalist Ekins te Manilla is aangekomen. Onze gratis Ongevallen- vallenverzekering. UITKEERING VAN TWAALF HONDERD GULDEN. Aan de erfgenamen van wijlen onzen abonné de heer A. HOEKEMA, Lucas van Leydenlaan 14, te Heemstede, keerden wij heden een bedrag van 600.uit voor ongeval met doodelijken afloop, alsmede 600.voor hetzelfde ongeval als gevolg van de extra verzekering door ons Geïllustreerd Zondagsblad.- DE ADMINISTRATIE. Schuschnigg krijgt dictatoriale bevoegd heden. pag. 1 De vlieger Wood is buiten de kust van Timor van een zandbank opgepikt. pag. 4 Overstroomingen in Brazilië eischtcn meer dan honderd dooden. pag. 4 Bij den brand op de Marnix heeft orde onder de passagiers geheerscht. pag. 3 De tarwericlitprijs wordt niet verhoogd. pag. 3 Te Woerden zijn reeds twee sporen vrij. pag. 3 De prijs van het bruinbrood zal niet ver hoogd worden. pag. 17 Een intei'view met Dr. Colijn. pag. 12 Bioscopen. pag 14 ARTIKELEN ENZ. R. P.: Een zware taak. pag. 1 Een Hondenleven: Initiatief. pag. 3 Prof. dr. Elemér Hantos: I-Ierverdeeling der grondstoffen. pag. 4 De Londensche non-interventiecommissie bijeen. pag. 4 Van onzen correspondent te Genève: De Vol kenbondsvergadering en het ontwapening? vraagstuk. pag. 17 Bij Koning Boris op bezoek. pag. 17 Financieele Kroniek: Eenige stabiliteit van den Nederlandschen gulden op de wissel markt. pag. 15 Dr. W. G. N. van der Sleen: Indiaansclie da gen in Banff. pag. 13 Van een V. D. medewerker: Het vliegtuigen kerkhof van Los Angeles. pag. 13 Van onzen Parijschen correspondent: Race wagens als huurauto's over de grens. pag. 13 L. S.: Najaar in den tuin. pag. 13 II. D. Vertelling: De Luidspreker. pag. 13 Amy Groskamp-ten Have: Een vrouw schrijft pag. 7 J. H. de Bois: Litteraire kantteekeningen. Dag 14 J. B. Schuil over Dr. Iliob Pratorius. pag 17 J. B. Schuil over Meyer Hamei's Revue. pag. 17 P. v. d. Hem: Genève en de Handelsbelem meringen. pag. 3 Sport in 't Kort r» pag U Damrubriek. De Burgerlijke Stand van Haarlem is^opge-3 nomen op pag. 5.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1