RADIO <3. Mo ®®IRD Radio Gramofoon Specialist ZAT ERDAG 10 OCTOBER 1936 HAARLE M'S DAGBLAD 2 Stellen en teekenen in de Lagere School. Lezing van den heer Krabbendam voor het N. O. G. Dezer dagen vergaderde de afd. Haarlem van het N O G. in Lion d'Or. Na het ope ningswoord van den voorzitter en het voor lezen van notulen en ingekomen stukken werd medegedeeld, dat sinds de Juli-verga- derir.g 10 nieuwe leden waren toegetreden. Het hoofdpunt van de agenda werd ge vormd door de lezing van den heer P. Krab bendam. lid van het hoofdbestuur van het NOG. over: Stellen en teekenen in de La gere school. Spreker deelde mede. dat zijn methode ont staan was in en door de practijk. Als doel had hij zich gesteld de leerlingen zoo ver te brengen, dat zij zonder grove taal- en stel- fouten hun eigegn gedachten mondeling zoo wel als schriftelijk leeren weergeven. De steloefeningen van de tegenwoordige methodes berusten op een zelfde systeem: synonymen, tegenstellingen, invuloefeningen beginnen van een zin met een bepaald woord enz. Zonder twijfel hebben deze oefe ningen waarde, maar de belangstelling van het kind hebben zij niet. Deze belangstelling gaat dikwijls een geheel anderen kant op en wij moeten dus het kind onze smaak niet opdringen. Ook de voorgelezen opstelverhaal- tjes bekoren meestal het kind maar matig. Spreker breekt dan ook een lans voor het absoluut vrije stelonderwijs. waarbij de kin deren mogen vertellen, wat ze hebben ge daan en beleefd De practijk heeft spreker geleerd, dat het vinden van stof niet zoo moeilijk is. al zal een leerling misschien de eerste keeren we] eens met de handen in het haar zitten. Aan de snelheid, dus aan de netheid, moeten strenge eischen gesteld worden. Er mag geenerlei afleiding in de klasse zijn. want het kind moet zijn gedach ten kunnen concentreeren. Wanneer nu het opstel af is. kan de over gebleven tijd worden benut voor het maken van een versiering, het teekenen van een plaatje bij het opstel, waarbij er voor ge waakt moet worden, dat dit teekenen geen hoofdzaak wordt. De correctie moet mild zijn. de leerlingen moeten niet ontmoedigd worden. De fouten, welke ze op hun trap van ontwikkeling niet meer moeten maken, worden op het bord behandeld, d.w.z. de juiste schrijfwijze, de juiste vorm wordt gegeven en dit moet door de leerlingen worden gecopieerd. Strenge controle is noodzakelijk. Het vrije stelonderwijs geeft een goeden kijk op de kinderen. Spreker toont met voor beelden en foto's, dat op het eind van het eerste leerjaar het maken van een opstelle tje van vier a vijf regels met behulp van de dicteerdoosjes van de methode Hoogeveen mogelijk is. Hij wijst vervolgens op het nut van het correspondeeren van verschillende scholen. Aan het mondeling stellen moet ook aan dacht worden geschonken. Dikwijls wordt genoegen genomen met een enkel woord, doch men eische volledige antwoorden op een volledige vraag. Het terug vertellen van een leesles, het opzegen van versjes zijn be kende oefeningen. Bij de teekeningen. welke de opstelletjes illustreerden was veel, dat volgens de be grippen van groote menschen niet juist ge- teekend was. Hoe daar nu verbetering in te brengen? De teekenmethodes geven daar geen ant woord op, het is vrijwel uitsluitend copieeren. Spreker liet een buitengewoon goede kopij zien van een groep paarden. Dezelfde leerling kon echter niet zoo maar een paar teekenen, en dat moet toch eigenlijk de bedoling zijn. Daarom gaat spreker anders te werk. Hij plaatst het te teekenen voorbeeld in het cen trum van de belangstelling en laat dan 'de teekening ontstaan uit de samenstellende deelen. Eerst worden die deelen zooveel mo gelijk geknipt uit gekleurd, desnoods uit grauw papier. De aandacht wordt gevestigd op maten en verhoudingen. Als dan ten slotte het voorbeeld juist geknipt is, gaan de knipsels weg en de teekening wordt gemaakt. Natuurlijk kan men niet alles knippen, maar de resultaten welke spreker de verga dering toonde, waren verbluffend. In den aanvang kan men de knipsels wel opplakken, dit toont dan al spoedig de vor deringen aan. welke de leerlingen maken in het inzicht krijgen in maten en verhoudin gen. Zoo leeren de kinderen liefhebberij krijgen in het teekenen van plantenmotieven, het geheel in beeld brengen van een verhaal, waarbij ze zelf de onderschriften beden ken. enz. Spreker toonde daarna met talrijke voor beelden uit alle leerjaren aan. welke prach tige resultaten hij in zijn school met zijn combinatie stellen-teekenen bereikt had. De goed bezochte vergadering beloonde den heer Krabbendam met een welgemeend applaus en ook de voorzitter dankte den spreker voor zijn bijzonder interessante le zing. Nadat de heer Krabbendam nog eenlge ge stelde vragen had beantwoord, sloot de voor zitter de vergadering. VLOER- en WANDTEGELS voor groot en klein werk. RAAMDORPELS en VENSTERBANKEN van „DE VAL K", uit voorraad leverbaar. Kleine Houtweg 13, Haarlem, Telefoon 16572 (Adv. Ingez. Med.) De werkloosheid te Haarlem, Het cijfer loopt nog niet terug. Wie zich gevleid had met de hoop, dat de verandering op monetair geoied reeds zeer spoedig zou leiden tot een verbetering op de arbeidsmarkt te Haarlem, die tot uiting zou komen in een vermindering van het aantal werkloozen. blijkt te optimistisch te zijn ge weest. In de twee weken die nu verloopen zijn is te Haarlem nog geen vermindering te con- stateeren het aantal werkloozen is zelfs in dien tijd met ongeveer 100 toegenomen. Het bedragt nu 6572. Daarbij moet evenwel rekening gehouden worden met het feit, dat in dien tijd een vrij groot aantal Haarlemmers uit den mili tairen dienst thuis gekomen is, die daarop als werkloos zijn ingeschreven. Er wordt nu gehoopt, dat in de komende weken een vermindering van het aantal werk loozen zal zijn te constateeren. GEDENKDIENST BRIGADIER F. J. BULTERMAN. Over geheel de wereld wordt Zondag 11 October een gebedsdag gehouden in ver ba nd met de Wereld voor God-Veldtocht. In Holland valt deze dag nu samen met «e ge- den ksamenkomsten voor Brigadier F. J. Bul- terman. die op zulk een tragische wijze den dood vond bij het spoorongeluk nabij Woer- het gebouw Schagchelstraat 26 worden as Zondag v.m. 10 uur en n.m. 3 en 8 uur bijeenkomsten gehouden onder leiding van Majoor G. Greve. Verschillende sprekers zul len het woord voeren en het zangkoor en mu ziekkorps verleenen medewerking. PERSONALIA. Tot politieagent te Heerenveen is benoemd de heer P. J. van Dokkum te Haarlem. STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. Nieuwe aanwinsten. Opvoeding en onderwijs: Alsen: Zoo zijn onze manieren: een hand leiding voor goede omgangsvormen. Cooïsma: Godsdienstige opvoeding buiten het gezin. Lange veld: De psychologie der middelbare schoolklas. Rapp: Die giestigen Grundlagen der fas- chistischen Schulreform. Letterkunde: Kuitenbrouwer en Sassen: Katholieke poë zie na 1900. Van Leeuwen, Drift en bezinning: bekn. ge schiedenis der nieuwe Noord-Nederlandsche letterkunde. Pennlnk: Nederland en Shakespeare: 18e eeuw en vroegere romantiek. Stuiveling: Erasmus: spel van het huma nisme in 6 tafereelen. Beeldende kunsten. Deusch: Deutsche Malerei des 15. Jahrhun- derts; die Malerei der Spatgotik. Lumenars: Modem fotoboek. Timmermans: Het Vlaamsche volksleven volgens Pieter Brueghel. Geschiedenis. Casimir: Thomas Carlyle. Kooperberg: Erasmus als vredeskampioen. Matthysen: Matteotti. Molkenboer- Erasmus. Engelsehe Romans: Benson: Dodo. Bromfield: The man who had everything. Buck: The exile. Golding: The pursuer. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. (Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie Smedestraat uitslui tend tusschen 11 en 13 uur). Terug te krijgen bij: Politiebureau, Smede straat. handschoenen en ceinturen: Duineveld, Nassaulaan 46, badpak met handdoek; v. Bak- kum, KI. Heiligland 73 rd„ geboortebewijs; Asyl, Ridderstraat 11, honden, katten; Vennik, Seringenstraat 20, kinderwagen: Boogaard, Scheepmakersdijk 27, kindermantel; Wooning, Zuidpolderstraat 64. portemonnaie met inh.; de Bruin. Kampersingel 66 rd., portemonnaie met inhoud; Troost. Ted. v. Berkhoutstraat 33, portemonnaie met inhoud; Kuijken, Zoete- straat 44a, rood, pakje met thee; Hoogenbink, Spionkopstraat 28. rijwielplaatje; Lablans, Jan Huijgenstraat 8, rozenkrans: v. Dijk, Barba- rossastraat 25, schoen; Smit, Zuid Brouwers straat 38, schortje; Troost, Ted. v. Berkhout- straat 33, kindertaschje; Letz, Framkenstraat 41 rd., conducteurstang; v. d. Berg. Pleiaden- straat 12, vulpen: Braaksma, Raaks 14, vulpen; Sarlet, Rustenburgerlaan 93, vulpen; Roozen, Zijlweg 176, vulpen; Luidens, Spaarnhovestraat 4, hondenzweep. ZILVEREN JUBILEUM H. VAN OLDENMARK. Dezer dagen was het 25 jaar geleden, dat de heer H. van Oldenmark bij de Haarlemsche brandweer weird aangesteld als manschap der ladderbrigade. De jubilaris werd bij die gelegenheid waar- deerend toegesproken door den commandant der brandweer, den heer C. J. van den Broek en ontving het kruis der Ned. Brandweerver- eeniging voor 25-jarigen dienst. LIJST VAN MAIL- EN LUCHTPOSTVERZEN DING 12 T/M. 18 OCTOBER 1936. Nederl. Indië, zeepost via Amsterdam per m.s. „Poelau Laut" 16 Oct. gewone stukken 3.25; mail via Marseille per nns. „Baloeran" 15 Oct. gew. st. 14.15; vliegdienst Amsterdam Bandoeng 14, 17 Oct. gew. st. 3.25. Suriname, mail via Amsterdam/Trinidad 16 Oct. gew. st. 3.25; vliegdienst New York—Pa ramaribo 13, 17 Oct. gew. st. 19.10. Aruba, Bonaire. Curacao, mail en zeepost via Amsterdam 13. 16 Oct. gew. st. 3.25; vlieg dienst New YorkMaracaïboCuracao 13 Oct. gew. st. 19.10. Vereenigde Staten van Amerika, Canada. Mexico, Cuba, Equador, via Cherbourg 13, 17 Oct. gew st. 19.10. Brazilië. Uruguay en Argentinië, via Bor deaux 13 Oct. gew. st. 16.45 via Southampton 15. 16 Oct. gew. st. 6.via Marseille 18 Oct. gew. st. 2.15; 6. Chili, via Bordeaux 13 Oct. gew. st. 16.45; via Marseille 18 Oct. gew. st. 6.—. Pernambuco en Bahia, via Napels 15 Oct. gew. st. 8.55; via Southampton 16 Oct. gew. st. via Bordeaux 17 Oct. gew. st. 16.45; vlieg dienst DuitschlandZuid Amerika 14 Oct. gew. st. 11.40; vliegdienst FrankrijkZ. Ame rika 17 Oct. gew. st. 7. China, Hongkong, Japan, via Siberië 12, 15 Oct. gew. st. 18. Philippijnen. Mantsjoerije, vliegdienst China —Japan. Hongkong. Philippijnen, Mantsjoe rije als N. Indië 17 Oct. gew. st. 3.25. Irak i Mesopotamië)via Istanbul 13, 16 Oct. gew. st. 3.25. Vliegdienst als Ned. Indië. Palestina, via Brindisi 13 Oct. gew. st. 8.55; via Marseille/Port Said 15 Oct. gew. st. 14.15. Vliegdienst als Ned. Indië. Britsch Indië, via Marseille 15 Oct gew. st. 8.55. Vliegdienst als Ned. Indië. Ceylon, via Marseille 15 Oct. gew. st. 14.15; via Napels 16 Oct. gew st. 8.55. Vliegdienst als Ned. Indië. Penang en Siam, via Marseille 15 Oct. gew. st. 12,35. Vliegdienst als Ned. Indië. Singapore, via Marseille 15 Oct. gew. st. 14.15. Vliegdienst als Ned. Indië. Egypte. via Marseille 15 Oct. gew. st. 14.15; via Napels 16 Oct. gew. St. 8.55. Vliegdienst als Ned. Indië. Oast Afrika, via Marseille/Aden 15 Oct. gew. st. 10.— vliegdienst LondenKaapstad 13, 16 Oct. gew. st. 7. Zuid Afrikaansche Unie. via Marseille 15 Oct. gew. st. 6.via Southampton 15 Oct. gew. st. 16.45. Vliegdienst als Oost-Afrika. Australië, via Toulon 15 Oct. gew. st. 10. vla Napels 16 Oct gew. st 8.55. Vliegdienst als Ned. Indië. Nieuw-Zeeland, via Londen 15 Oct. gew. st. 8.55. Vliegdienst als Australië. De Bilt voorspelt i Zwakken tot matigen Oostelijken tot Noordoostelijken wind. Licht tot half bewolkt. Waarschijnlijk droog. Weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 771.8 m.M. te Oslo. Laagste 756.7 m.M. te Jan Mayen. Waarschijnlijk nog mooi weer. Het hooge drukgebied breidde zich zoowel naar Finland als naar den Oceaan uit. Het verloor echter aan zijn Noordzijde een weinig aan beteekenis, en ligt thans als een lang gerekte strook van bewesten Ierland tot be oosten Finland. De depressie over de golf van Biscaje en Spanje vulde sterk op. Over het geheele vasteland van West- Europa, de Britsche eilanden en Zuid-Scan- dinavië is het rustig weer met weinig wind en uiteenloopende bewolking Over Zuid-Frankrijk valt eenige regen evenals aan de Noorsche kust. De temperatu ren zijn over IJsland, de Britsche eilanden. Frankrijk en Noord-Scandinavië wat geste gen. Over Duitschland, het Zuden van ons land en Zuid-Scandinavië werd het wat kouder. Op de meeste stations op het vasteland is de temperatuur nog ver onder haar normale waarde Voor onze omgeving is het aanhouden van het fraaie herfstweer nog waar schijnlijk. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur Stand van gister Neiging: Vooruitgang. Opgave van: CAREL v. HUIZEN. Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112 764 m.M. 763 m.M. THERMOMETERSTAND Hoogste heden Laagste hedennacht 51 gr. F. 42 gr. F. HOOG WATER TE ZANDVOORT: Zaterdag v-m. 11.30 uur; n.m. uur. Strand berijdbaar van 16.3022.00 uur Zondag v.m. 0.01 uur; n.m. 12.34 uur Strand berijdbaar van 5.0010.30 uur Maandag v.m. 0-58 uur; n.m. 13.24 uur Strand berijdbaar van 6-0011.30 uur. BOND VAN JONGE LIBERALEN. Vrijdagavond sprak voor de afdeeling Haar lem van den Bond van Jonge Liberalen Drs. J. Breedvelt. lid van het hoofdbestuur van dien bond, over „Geldproblemen". De heer Breedvelt besprak de monetaire zijde der conjunctuur in de laatste jaren, er op wijzende, dat een der .grootste oorzaken van de crisis, in 1929 was de uitgebreide cre- dietinflatie in de ver&tfillende landen. Voorts wees spr. op de groote moeilijkheid van aan passing van prijzen en kosten, met gelijktij dig behoud van den gouden standaard. Thans echter heeft Nederland dien standaard losgelaten. Een geringe prijsstijging zal on vermijdelijk blijken, doch de regeering kan deze door geleidelijke liquidatie van ver schillende heffingen en maatregelen voor een groot deel reduceeren. Bovendien zal het nu niet noodig blijken het stelsel van voort gaande verlaging van loonen en salarissen te handhaven. Er is thans een basis geschapen voor her stel van welvaart, en tevens voor een vrij ei- economisch. leven Het economisch liberalis me krijgt thans weer zijn kans. Tevens kan men nu aan het werk gaan om te komen tot waardevast geld. Het liberalisme wenscht het algemeen be lang te dienen en den socialen vrede te be vorderen. Daartoe eischen de liberalen een zoo vrij mogelijk economisch verkeer. Mocht echter het algemeen belang een zekere bin ding van bepaalde gebieden van het econo misch leven vergen, dan zullen de liberalen zich. gezien de groote belangen die daardoor gediend worden, zeker niet tegen zulke maat regelen verzetten. Met een opmerking aan de Jonge Liberalen om niet te versagen, maar om de hand aan den ploeg te slaan, besloot spr. zijn causerie, die door een levendige discussie gevolgd werd. WACHTGELDQUAESTIE BESLIST. Woensdag 30 September werd voor Ged. Staten de zaak behandeld van mevr C. de Zomer-Kokkelkoren. betreffende de toepas sing te haren opzichte van art. 36 der An nexatiewet. Mevr. de Zomer meende n.l. recht te hebben op wachtgeld tot 1 Mei 1937 en de gemeente Haarlem meende aan de Bezuinigingswet van 1 Februari 1936 te moeten ontleenen, dat het wachtgeld werd uitbetaald tot 1 Januari 1937 Naar wij vernemen hebben Ged. Staten thans men, de Zomer in het gelijk gesteld en in dit bijzonder geval de bepalingen der Bezuinigingswet niet van toepassing geacht, wèl die van de Annexatiewet. DE RIJWIELDIEFSTALLEN. Donderdagavond half tien heeft de politie een man aangehouden, verdacht van rijwiel diefstal. In het Frederikspark heeft hij het slot van een fiets verwijderd, maar bij het weg rijden werd lawaai gemaakt, doordat een stuk van den ketting telkens tegen de fiets slinger de. Een en ander is vermoedelijk gezien door een meisje en een jongen, die in de nabijheid vertoefden, en door een heer in een lichte re genjas. Aan deze drie personen wordt door de politie verzocht, zich voor liet verstrekken van inlichtingen aan het Politiebureau afdeeling recherche, te willen vervoegen. DE STIJGING VAN DE BLOEMPRIJZEN. De gezamenlijke bonden van bakkerspa troons en coöperaties te Haarlem hebben de aandacht van den voorzitter van den mi nisterraad gevestigd op de scherpe stijging van de bloemprijzen in de laatste maanden, welke hooge prijzen, thans f 15.25 bedragen de, het onmogelijk maken zonder belangrijke verliezen de broodproductie te onderhouden. Was in verband met die stijging reeds voor de monetaire maatregelen een broodprijs- verhooging noodzakelijk, thans is aan zoo danige verhooging volgens genoemde bon den niet meer te ontkomen, tenzij en hier op wordt in het telegram aangedrongen maatregelen worden genomen, waardoor de bloemprijzen ten spoedigste worden ver laagd. Hoe de werkloosheid te bestrijden? In de heden bij Krasnapolsky gehouden vergadering van de „Nationale Vereeniging tegen de Werkloosheid'' zijn een drietal prae- adviezen behandeld over de vraag: „Welke mogelijkheden biedt bevordering van export en een doeltreffende emigratie voor de be strijding van de werkloosheid in Nederland en op welke wijze kan door economische voorlichting tot verwezenlijking daarvan worden bijgedragen?" Dr. ir. B. Bölger, secretaris van het Werk fonds 1934 begint zijn prae-advies met het geven van een aantal cijfers over den aard en de beteekenis van den Nederlandschen export. Ondanks alle handelsbelemmeringen neemt Nederland relatief nog een zeer be langrijke plaats in den wereldhandel in. Of men concurreerend op de wereldmarkt zijn voortbrengselen kan aanbieden is in hoofdzaak een kwestie van kostprijs Deze kostprijs wordt wederom bepaald door de verschillende elementen, die voor de pro ductie van een bepaald artikel noodig zijn Als zoodanig is dit vraagstuk een onderdeel van het compleix van factoren, die tezamen de vestigingsplaats der nijverheid bepalen. Van deze factoren treden in het bijzonder op den voorgrond de voor de productie be- noodigde materialen, de technisch-economi- sche inrichting van het productieproces en de arbeidskrachten. Nadat de praeadviseur deze drie factoren elk aan een nadere bespreking neeft. onder worpen, wijdt hij nog een beschouwing aan de voorziening in de kapitaalbehoefte en is van meening dat ook de economische voor lichting van de overheid van groot belang kan zijn voor export-mogelijkheden. Dr. t. P. van der Kooy van het bureau be talingsverkeer aan het departement van handel is van meening dat de particuliere organisaties, welke op het gebied der ex port voorlichting werkzaam zijn met den cen- tralen dienst de handen ineen slaan ten einde de voorlichting aan de hoogste eischen van den export te doen beantwoorden. De Centrale Dienst is bereid samen te werken en een taakverdeeling af te spreken met elke instelling, die waarborgen verschaft, dat het algemeen nationaal belang door haar inscha keling wordt gediend. Vestiging van Nederlandsche kolonies in het buitenland beteekent somtijds het aan knoopen van nieuwe handelsrelaties. Bevor dering van emigratie houdt dus mo"olijke bevordering van export in. Een oplevin0 van den handel, zij het wellicht in andere vormen dan wij tot dusver gewend waren, ligt in de lijn der verwachtingen. Deze opleving zal ook aan den Nederlandschen export ont plooiingsmogelijkheden moeten bieden. Het veroveren van de nieuwe afzetgebieden zal echter energie behoeven. Ir. R. A. Verwey, directeur van den Rijks dienst der Werkloosheidsverzekering en Ar beidsbemiddeling behandelt in zijn prae-ad vies in hoofdzaak de emigratie. N a een over zicht te hebben gegeven van de emigratie ge durende de laatste jaren wordt geconclu deerd dat thans de emigratie uit ons land weer grooter is dan de immigratie. In 1935 was er een vertrekoverschot van 11.249 De mogelijkheden van emigratie zijn thans stijgende, hetgeen gunstig werkt op de werkloosheid. Het behoeven echter geen werkloozen te zijn die emigreeren. Ten behoeve van de emigratie naar over- zeesche landen werkt de „Stichting Land verhuizing Nederland". Nu de wereldwerkloosheid afneemt, in en kele landen zelfs een- ruime werkgelegenheid ontstaat, terwijl de werkloosheid in "Neder land nog groot blijft, is het van bijzonder belang, dat het grijpen door Nederlanders van de aanwezige kansen wordt bevorderd door hun die kansen te doen kennen. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. Londen 9.21 (gisteren 9.23/2). Berlijn 75^ ((75 3/8) Parijs 8.75 (8.79'/2) Brussel 31.55 (31.70) New York 1.87 5/8 (1.88 3/8) (Niet officieel). Berlijn, vorige koers 75.30—61 heden 75— 75.50. Londen v. k. 9.98—75, heden 9.19—9.21. Parijs v. k. 8.10—28V2, heden 8.75—8.83V2. Brussel v. k. 61.60—23, heden 61.50—61.60. New-York 1.96 1/4—3/4, heden 1.87 1/4—3/4. Bazel v. k. 43.76—93, heden 43.25—35. Kopenhagen v. k. 41.30—61, heden 41—41.50 Stockholm v. k. 47.03—61, heden 47.40—47.50 Oslo v. k. 46.61—03, heden 46.50—46.40. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZONDAG 11 OCT. Progr. I. Hilversum II (Huizen). Progr. II. Hilversum I. Progr. II. Hilversum I. 9 05 Diversen. 9.50 Keulen Gramofoonmuziek. 10.35 Diversen. 11-20 Keulen Concert door het Berlijnsche omroeporkest. 12.20 Brussel Vlaamsch. Populair concert olv. Karei Walpot. I.20 ld. Gesproken dagblad van het NIR. 1.30 ld. Het omroeporkest olv. Paul Douliez. 2.20 Diversen. 3 20 Keulen Nette Sachen aus Köln. 5.20 Brussel Fransch. Salonorkest olv. Walter Feron 5.50 Keulen Egbert Grape speelt. 6.20 Parijs Radio. Populair concert door het Lucien Goldy-orkest. 7.20 Bermünster Zwitsersche radioweek, Orkestconcert uit Lausanne. 8 CO Rome „Rigoletto". opera van Verdi. 10.30 Ber lijn Programmavan München (dansorkest) II.20 Berlijn Hans Bund en zijn orkest. Progr. IV. 8.30 Brussel Vlaamsch Kroniek van den dag. 8 40 ld. Gramofoonmuziek 8.45 ld. Gesproken dagblad van het NIR. 9.00 ld. Gramofoonmuziek. 10.20 ld. Concert olv. Edouard Loiseau. 11 05 ld. Gramofoonmuziek. 11.20 Parijs Radio. Populair concert door het kamerorkest van de Pasdeloupconcerten olv. M. Archaimbaud. 12.20 ld. Orgelconcert door Pierre Revel. 12.50 Droitwich. Het Commodore Grand Orkest olv. Harry Davidson. 1.35 Id. Gramofoonmuziek. 2.20 Id Tuinpraatje door C. H. Middleton. 2.40 ld. Het Luton Orkest olv. Harry Mortimer. 2.20 ld. Kerkmuziek van Thomas Wellkes (1570—1623). 4.00 ld. The Rt. Hon. D. Lloyd George: John Clifford 4.20 London Regional Eugène Pini met zijn Tango Orkest. 4.50 Droitwich Charles Ernesco en zijn Kwintet met Webster Booth. 5.20 London Re gional. Het BBC Harmonie Orkest olv. B. Wal ton O'Donnell. 5.40 Droitwich Het Brosa Strijk kwartet. 6.50 Id. Alistaire Cook: The cinema ".05 ld. Het BBC Nothern Orkest olv. Morrison. .15 ld. Kerkdienst in St. Martin-in-the-Fields olv. Rev. Pat MacCormick. 9.05 Diversen. 9.20 London Regional. Victorian Melodies van Mark H. Lubbock. 9.50 Weenen. De Wiener Symphoniker olv. Oswald Kabaska mmv. Poldi Mildner. piano. 10.25 London Regional Albert Sandelr met zijn Park Lane Hotel or kest. 10 50 Id. Epiloog. 11.00 Brussel Fransch Dansmuziek. 11.20 Id. Gramofoonmuziek. Progr. V. 8.30—2400 Diversen. PROGRAMMA VAN DE ÜAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE op Maandag 12 October 1936, Progr. I Hilversum II (Huizen). Program, n Hilversum I. Progr. III 8.05 Parijs-Radio Gymnastiek. Groote Houtstr. 108 - Tel. 13046 Thans alle modellen in (Adv. lngez. Med.) 8.20 idem Gramofoonmuziek; 9.05 Keulen. Tijdsein. Nieuwsberichten. Waterstandsbe- richten; 9.20 idem. Richard Heinemeyer: Was brachte der Sportsonntag: 11.20 Parijs- Radio Concert d. h. kamerorkest van de Pasdeloup-eoncerten ol.v. Marcel Labey; 12.20 Brussel Vlaamsch. Gramofoonmuziek; 12.50 idem. Het Omroeporkest o.l.v. Paul Ga- son; 1.20 idem Gesproken dagblad v.h. N.I.R. 1.30 idem Salonorkest o.l.v. Walter Feron; 150 idem Gramofoonmuziek; 2.20 Diversen: 2.50 Parijs-Radio Gramofoonmuziek; 3.20 Keulen. Programma van Deutschl. sender Otto Dobrindt en Ork.): 4.10 Parijs Radio. Muziekkroniek: 4.20 idem. Concert ter her denking van den sterfdag van Bruckner: 5.20 Keulen. Programma van Stutgart (Fröhli- cher Alltag)7.05 idem. Dr. Josef Mahlberg: Die kleine Bücherkunde des Reichsenders Köln: 7.20 idem Nieuwsberichten: 7.30 Ber lijn. Het Omroeporkest: 8.20 Weenen. Zeven de internationale Brucknerfeest te Weenen; 9.30 idem. Nieuwsberichten. Weerverwach- tingen. 9.40 idem. Beroemde zangers (gr.pl.) 10.20 Keulen Dansmuziek (gr.pl.); 10.50 Wee nen. Dansmuziek door het Charley Gaudrlot orkest m.m.v. Ferry Hauk. Progr. IV 8.00 Brussel Vlaamsch. Gymnas tiekles: 8.20 idem Tijdsein. Gramofoonmu ziek; 8.30 idem Kroniek van den dag; 8.40 idem Gramofoonplaat; 8.45 idem Gesproken dagblad v.h. N.I.R.9.00 idem Gramofoon muziek: 9.20 Diversen; 1035 Droitwich. Kor te godsdienstoefening; 10 50 idem. Tijdsein van Greenwich. Weerbericht; 11.05 idem Or gelconcert door Henry Wingfield; 11.35 Lon don Regional Het B.B.C. Schots Orkest o.l.v. Guy Warrack; 12.05 idem Dansmuziek gr.pl.; 12.35 idem Haydn Gillett leest Quail Seed, van Saki; 1.05 idem Eric Gillett met zijn or kest; 1.20 idem Nieuwe gramofoonmuziek; 2.05 idem Arthur Salisbury en zijn orkest; 2.55 idem Het B.B.C. Midland orkest o.l.v. Reg. Burston; 3.55 idem Olive Sturgess, alt en Wilfred Miles, tenor; 4.20 idem Orgelcon cert door Harry Fanner; 4.50 idem Het Vic toria Hotel orkest o.l.v. E. Colombo; 5.35 Droitwich. Arthur Dulay kwintet; 6 20 Diver- sen. 7.00 Droitwich Sir Richard Terry; The music of Richard Dering; 7.15 idem Motetten en Canzonetten van Richard Dering; 7.40 idem. Eerste programma van een nieuw Ge- raldo serie 8 20 London Regional Fred Hart ley met zijn Novelty Kwintet; 9.05 idem. Charles Truepenny The Secret of Life; 9.20 idem Het B.B.C. orkest o.l.v. Warrick Braith- waite Isolde Menges. viool; 10.20 idem Weer- nieuws- en sportberichten; 10.45 idem Het Grosvenor House dansorkest o.l.v. Sydney Lipton. Progr. V. 8.007.00 Diversen. 7,00 Eigen gramofoonplatenconcert: Ope rettemuziek. 1. Des Dreimaderlhaus, Paul Godwin; 2 Der Graf von Luxemburg, Koor en orkest; 3 Fragm. uit Der Vogelhandier, Koor en orkest, 4 Die Dollarprinzessin, Dajos Bela; 5 Schwarz waldmadel, Odeon orkest; 6 Ein Walzer- traum, Odeon orkest; 7 Der Zigeunerbaron, Koor en orkest. 8.0012.00 Diversen. Niemand zal het hier verwonderen, Dat PERQUIN z'n ANTHRACIET Niet DUURDER wordt, wel DUURZAAM blijve. t Grootste warmte-cijfer biedt! (Adv. Ingez. Med.) AGENDA ZATERDAG 10 OCTOBER Stadsschouwburg: Meyer Hamei's Revue: „Kom je ook eens kijken?" 8 uur. Haarl. Kegelbond: Herstellingsoord-Ver eeniging Spoor- en Trampersoneel. Cabaret avond. 8 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Rembrandt Theater: Merijntje Gijzen's Jeugd naar de man van A. M. de Jong. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace; In de penarie, met Stan Laurel en Oliver Hardy. 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Golddiggers 1935-1936, 230, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: Muiterij op de Bounty, met Charles Laughton en Clark Gable. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZONDAG 11 OCTOBER Stadsschouwburg: Meyer Hamei's Revue: „Kom je ook eens kijken?" 8 uur. „Dreefzïcht": De 5 „Blue Rascals". Bakenessergracht 13: Openbare voordracht Rozekruisers Genootschap. 7.15 uur. pj^r^-qopvac'en en des avonds. MAANDAG 12 OCTOBER Stadsschouwburg. WilsonspleinAbonne- metsvoorstelling „St. Joan" van Shaw. 7.30 u. Volksuniversiteit: Cursus Fransche taal. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. ROOSTER VAN APOTHEKEN. (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid.) Voor de apotheken die toestemming ge vraagd hebben om 's avonds, 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag 10 Oct des avonds 8 uur tot en met Vrijdag 16 Oct. zijn de volgende apotheken op Zondag, 's avonds na acht uur en des nachts geopend: I Koster, apotheek „Bosch en Vaart". Bosch en Vaartstraat 26. Tel. 13290. H. Cohen, firma H. Remmers en Zn., Kruis straat 6. Tel. 10354.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2