VAN HOUTENS CACAO yl 1 1 de nieuwe verlaagde prijzen Onze nieuwe verpakking: j/cauu/ scütijft.. ZATERDAG 10 OCTOBER 1936 H A A R L E M'S D A G B E A D VOOR DEN- -POLITIERECHTER- Koperdieven, In den oorlogstijd, toen koper bijna goud waard was. had men langs de spoorlijnen een speclalen bewakingsdienst met allerlei listigheden om te zorgen dat geen telegraaf- en telefoonlijnen in het nachtelijk duister werden opgerold. De zucht naar koperdraad is er nog niet heelemaal uit en een drietal bewoners van Haarlemmermeer moest zich voor den rechter verantwoorden wegens het stelen van veie kilogrammen van dit draad, Zij hadden het echter eenvoudiger en oogen- schijnlijk met minder risico gedaan dan hun voorgangers, want waar dezen zich op de spoorbaan moesten wagen en in palen klim men om eerst de draden stuk te knippen en dan op te rollen, hadden deze drie dat werk door de werklieden van het spoor laten ver richten, want die lijnen moesten opgeruimd worden. Zij hadden opgemerkt, dat de rollen in een locomotievenloods werden geborgen en het eenige, wat zij te doen hadden, was de rollen er uit te halen, waarna een hunner ze naar zijn broer bracht, die een opkooper van alles en nog wat was Maar dat verkoo- pen was nu juist hun grootste risico, want het draad kwam zoodoende in den handel met het gevolg, dat de inspecteur van poli tie uit Haarlemmermeer een eind te pakken kreeg en langs het draadje loopende kwam hij bij den opkooper en zoo bij de dieven terecht. Nu bleek, dat dit eigenlijk geen beroeps- dieven waren en daarom eischte de officier tegen twee hunner een voorwaardelijke ge vangenisstraf van drie maanden en tegen den vei-kooper als hoofdpersoon een onvoor waardelijke straf van gelijke grootte, doch de politierechter vond het feit ernstig ge noeg om geen voorwaardelijke straf op te leggen, zoodat de verkooper zijn drie maan den ontving en de beide anderen ieder twee maanden. Daarna moest de opkooper terecht staan en die was. als die lieden gewoonlijk in eigen oogen zijn. weer zoo onschuldig als een pas geboren kind. Dat zijn broer die niet in ko perdraad of dergelijke artikelen handelde, doch grondwerker was, eenige keeren ach tereen bij hem was gekomen om hem een rol draad te verkoopen, had hij doodgewoon gevonden en hij had dan ook niet gevraagd, hoe de ander aan het draad kwam. Hij meende te weten, dat zijn broer in de buurt van Schiphol aan 't werk was en dacht, dat deze het draad als een soort afval had mo gen meenemen, maar nu bleek, dat de broer bij Schiphol grondwerk had verricht bij 't leggen van ondergrondsche kabels en de po litierechter kon niet begrijpen, dat men kabels en telefoondraad kon verwarren. De officier geloofde dan ook niet in de onschuld en eischte 3 maanden gevangenis straf voor schuldheling. gedachtig aan het spreekwoord, dat de heler zoo goed is als de steler. De politierechter was van dezelfde ge dachte, doch deed er een maand af. Wee den wolf, die in een kwaad gerucht staat. Een Westzaner, die in het beklaagden bankje zat, was zoo'n wolf met een slechte reputatie, want de officier vertelde, dat nie mand het op hem begrepen had, want dat hij met zwendelarij omging. Hij moest nu terecht staan, omdat hij, als gesteunde, inkomsten had verzwegen en bo vendien, omdat hij een bedrag van f 24, dat aan een ander toebehoorde, zou hebben ge houden, tusschen welke zaken verband be stond. Hij zou namelijk hebben aangenomen een voetbalvereeniging, die haar terrein wilde ophoogen, daarvoor grond te leveren en nu droeg hij aan een zandschipper op, dien grond te brengen. Deze bracht 36 kub. me ter en toen ontving de opdrachtgever van den penningmeester der voetbalvereeniging f 27, waarvan de schipper er 24 moest heb ben. De overige f 3 waren dus voor ver dachte en dat was het verdiende geld, waar van hij geen opgave had gedaan. De schipper verklaarde, dat hij van de f 24 niets had gekregen, ofschoon hij terstond alle moeite had gedaan om verdachte te pakken te krijgen, nooit kon hij hem thuis treffen, 's nachts zoomin als overdag. Die f 24 was het geld. dat verdachte zou hebben verduisterd. Hij wierp beide beschul digingen verre van zich en verklaarde, dat hij f 25.20 aan den schipper had betaald en de overige f 1.80 had vertelefoneerd, want de grondleverantie had zoolang op zich laten wachten en steeds had hij den schipper te lefonisch opgeroepen. De schipper vertelde, dat hij niet één keer telefonisch met ver dachte had gesproken, waarop deze zei. dat hij de vrouw van den schipper aan de tele foon had gekregen. De schipper ontkende ook nadrukkelijk f 25.20 of een ander bedrag van verdachte te hebben ontvangen, maar deze hield met een strak gezicht vol, «dat het wel zoo was. De officier vond het jammer niet te kun nen bewijzen, dat verdachte werkelijk geld aan de grondleverantie had verdiend, waar om hij daarvoor vrijspraak vroeg, maar dat verdachte de f 24 van den schipper in eigen zak had gestoken, stond wel vast. waarom daarvoor tegen hem 3 maanden gevangenis straf werd geëischt. „Wat heeft u daarop te zeggenvroeg de politierechter. ..Dat ik geen straf moet hebben", zei ver dachte. want ik ben onschuldig. Hij kreeg geen straf, maar niet omdat de rechter hem zoo onschuldig vond, want die zei, er van overtuigd te zijn, dat verdachte den schipper benadeeld had. maar er kon geen straf worden gegeven, omdat het hier een civiele kwestie was, immers de voetbal vereeniging betaalde aan verdachte, die op dracht had en gaf niet het geld voor den schipper, dien zij niet kende. En zoo had de schipper voor levering van den grond aan verdachte, van dezen geld te vorderen, wat buiten de strafwet valt. BENOEMINGEN DOOR DEN BISSCHOP VAN HAARLEM. De Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Nieuw-Vennep den weleerw. heer H A. C. M. Wenners: tot kapelaan te Haar lem (O. L. Vr. Rozenkrans) kapelaan J. F. M. Desain, te Scheveningen: te Beverwijk (H. Agatha), den weleerw. heer P. J. Jong; tot directeur en geestelijk adviseur: van de K.J C. en van de R.K. Sportvereeniging „N.A Ste Halfweg; R. D. C. J. Berkhout: van de K J C. en van de R.K Sportvereeniging „Sparta" te Lisse: R. D. J. H. M. van Ingen; van de K.J.C. en van de R.K. Sportvereeniging „I.EV." te Velsen-Noord R D. H, C Roozenburg en van de K.J.C. in de parochie van den H, Engel- mundus te Velsen-Driehuis en van de R.K Sportvereeniging .Santpoort"; RD. M. J. M Wuijster; tot algemeen geestelijk adviseur van de RK. Propagandaclubs in het District Haarlem R. D. J. Desain. BOUTE N| VAN -iOUTENl CACAOI pi BESTE SfiHlj SfALiTyasj 1 ï'OÜTjEN t>. ,- vl BH 11' (GOUDETIKET OF BRUINETIKET) bus van 1 Kg. f. 1.65 „bus van */2 Kg* ®*®5 bus van */4 Kg. 0.45 zakje van 1 ons 0.16 ,'K /t GOUDETIKET: pittig en krachtig BRUIN ETIKET vol en zacht v;C De inhoud is sedert meer dan 100 jaar ongeëvenaard; de verpakking is thans aan dezen inhoud aangepast. (Adv. Ingez. Med.) Ned. Hervormde Kerk. Een groot tekort van de Diaconie. Wij lezen in het verslag van den Algemee- nen Kerkeraad der Ned. Hervormde Kerk te Haarlem, opgenomen in het Predikbeurten blad: Ingekomen zijn twee verzoeken van de Diaconie waarvan het eerste beoogt het ver krijgen van hoog noodige kasmiddelen. Deze zijn, door de buitengewone tijdsomstandig heden en de daarmee gepaard gaande dalende inkomsten, niet alleen uitgeput, doch men staat bovendien voor een beduidend tekort. Ondanks alle pogingen daartoe aangewend ziet het College van diakenen geen kans om de begrooting sluitend te maken. Men schat het totaal verlies der Diaconie per einde 1936 op f 33.000. In verband daarmede wordt het voorstel gedaan om aan het Classicaal bestuur goedkeuring te vragen tot het verkoopen van eenig bezit, hetgeen een jaarlijksche besparing van f 800 aan rentelasten zou beteekenen, terwijl tevens (wat dan het tweede verzoek geldt» een noodzakelijk gebleken waterpomp installatie ten bate van het Diaconiehuis, voor een gedeelte, uit de loskomende gelden zou kunnen worden betaald. De vergadering betuigt haar adhaesie aan beide voorstellen en aan het Classicaal Be stuur zal de benoodigde goedkeuring worden gevraagd. De Haarlemsche Rijkskweek school. Het 75-jarig bestaan. De Haarlemsche Rijkskweekschool zal op 6 Januari 1937 vijf en zeventig jaar bestaan! Haar oorsprong gaat feitelijk nog veel verder terug, want in 1801 stichtte het Nut van het Algemeen de instelling, die in 1817 onder den zelfden directeur door het Rijk werd overge nomen, waarna deze, in 1860 opgeheven, ge heel gereorganiseerd werd heropend in 1862 en wel op 6 Januari. Daar nu deze datum kort volgt op de Kerst- vacantie, zal de herdenking, evenals bij het 50-jarig bestaan, plaats vinden in die vacan- tie, op 29 en 30 December a.s. Op 13 Juli j.l. is er een vergadering van oud-kweekelingen geweest, waarin een co mité tot herdenking van dit jublileum is sa mengesteld. Hieruit ontstond een uitvoerend comité, dat de leiding heeft bij de voorbe reiding er van. De 1ste secretaris hiervan is de heer F. H. W. Vliegen, Jan Haringstraat 53, Haarlem. Aan de oud-kweekelingen, waarvan het adres bekend was, is een circulaire gezon den, waarin een voorloopig programma is opgenomen. Mochten er onder de lezers Haar lemsche oud-kweekelingen zijn, die zulk een circulaire nog niet hebben ontvangen, laten deze zich dan onverwijld wenden tot den heer H. Elsinga. Buitenrustlaan 22, Haarlem, ter wijl ieder, die adressen weet van Haarlemsche oud-kweekelingen, hier en in de overzeesche gewesten, en deze opgeeft, tevens bijdraagt aan een zoo volledig mogelijke namen- en adressenlijst in het. gedenkboekje, dat het comité zich voorstelt te doen verschijnen. Het voorloopig programma der feesten ver meldt: Dinsdag 29 December 1936: Een be zoek aan de graven van de overleden direc teuren en leeraren. Er zal bij de graven niet gesproken worden, doch alleen een palmtak worden neergelegd als uiting van dankbare herinnering. Om 3 uur verzamelen bij den in gang van het kerkhof aan de Kleverlaan of om 2.50 uur bij het station om naar Wester- veld te gaan. 19.30 uur: Reünie voor oud-leerlingen en tegenwoordige en vroegere leeraren, te hou den in de zaal van den Kegelbond (Tempe liersstraat) Het comité verwacht, dat. zeer velen ge bruik zullen maken van deze gelegenheid om oude vrienden en bekenden weer te zien en te spreken en dat ieder op zijn wijze er toe zal bijdragen om dezen avond genoeglijk en gezellig te doen verloopen. Woensdag 30 December 1936: 10 uur: Be zoek aan de Rijkskweekschool, waar een ten toonstelling zal worden gehouden. 11.30 uur: officieele ontvangst, der Reünisten door het Gemeentebestuur van Haarlem op het Stad huis. 14 uur- Bijeenkomst in de Gemeenteliike Concertzaal, welke bijeenkomst zal worden opgeluisterd met muziek en zang onder leiding van de heeren Ots en De Nobel. De herden- kingsrede wordt uitgesproken door den heer Th. Lancée. oud-directeur. Verder is er ge- 1 legenheid tot het, uitspreken van gelukwen- schen door autoriteiten en vertegenwoordi gers. De heer De Nobel stelt zich voor een zangkoor te vormen van leerlingen en oud leerlingen. 19 uur Gelegenheid tot het gebrui ken van een gemeenschappelijken maaltijd. Door de tijdsomstandigheden meent het co mité te moeten afzien van een feestdiner. 21 uur: Gezellige Bijeenkomst in de Gemeente lijke Concertzaal. Het ligt in de bedoeling om bij voldoende deelneming, na afloop der herdenking een eenvoudig Gedenkboek te doen verschijnen waarin o.m. een lijst zal worden opgenomen van alle oud-kweekelingen met hun tegen woordig beroep en adres. Daar het in de bedoeling van het comité ligt om de Kweekschool een nuttig geschenk te geven ter herinnering aan dit jubileum, is aan de oud-kweekelingen verzocht hun bij drage voor de herdenking en voor het ge schenk te storten op het gironummer 286954 van mej. N. Buys, de penningmeesteres van het Herdenkingscomité te Driehuis-Velsen. Als de teekenen niet bedriegen zal deze herdenking, soberder uiteraard dan die van het 50-jarig bestaan, er toch een worden, de Haarlemsche Bak waardig. Laat daarom iedere oud-bakkeling, die nog geen circulaire ontving, haastig zijn of haar adres melden en zich opmaken om aan deze herdenking mee te doen, om de oude kameraden weer te zien en oude herinneringen op te halen. EEN .NUGGET" Ci LAKS GEWONE DOOS 10 fT. liflOTE DOOS 20 tr. (Adv. Ingez. Med.) „Commerce" is verbouwd. Het interieur van café restaurant „Du Com merce" heeft een verandering ondergaan, die slechts een verbetering te noemen is. Het is dan ook volkomen begrijpelijk, dat de directie een feestelijke heropening, al was de zaal slechts een halven dag geheel voor publiek ge sloten geweest en had men de verdere wijzi gingen aangebracht zonder den gang van za ken te storen, op haar plaats vond. De betimmering in donker eiken, meubels in stijl, een schat van bloemen overal en alles bekroond door fraaie hand-gesmede lampen, die werkelijk een sieraad van de zaal mogen heeten, dat alles vormt een omgeving, die aan genaam op den bezoeker werkt, die maakt dat hij zich hier „thuis" voelt. Lino Falconi, de leider van het orkest, draagt tot de goede stemming het zijne bij. Het is nu, ter gelegenheid van deze feestelijke opening, goed even op de muzikale kwalitei ten van dezen dirigent-trompettist-guitaar- speler te wijzen, van wien wij een vlekkelooze solo hoorden op een gestopte trompet, die werkelijk eenige bijzondere aandacht verdient. Het spreekt van zelf dat er belangstelling genoeg was bij deze opening, in de eerste plaats van de zijde van collega's en van hen die bij deze verbouwing betrokken zijn. „HOCARES". Men schrijft ons: Dezer dagen is hier ter stede een afdeeling opgericht van de Nederlandsche Bond van Hotel, Café en Restauranthouders in het verlofbedrijf „Hocares". De Bondsvoorzitter de heer K. de Waal uit Amersfoort, opende de vergadering en heette de bezoekers allen hartelijk welkom. Hij gaf een uiteenzetting, welke belangen de verlofhouders ten goede komen en vertelde o.a. dat men in verschil lende plaatsen van Nederland meer dan de helft van de personeele belasting er af heeft gekregen. De Bond strijdt voor een algemeene ver gunning in plaats van alle verloven A. Ver der voert hij actie voor den verkoop van dranken in winkels te verbieden. Verder wordt geijverd voor verlaging der biljartbelasting en de muziekbelasting. Steeds worden er meer wetten en belem meringen gemaakt, zoo zei spreker, waar door de bedrijven ten onder gaan. Daartegen moet gestreden worden en daar om moet de organisatie versterkt worden Na deze rede gaven de aanwezigen, die nog ■een lid waren zich op Het voorloopig bestuur werd gevormd uit de heeren P. Edelaar. voorzitter, L. J. Klau wers. secretaris en J. M. Blommaert, penning meester-propagandist. Een beschaving van 4000 jaar voor Christus. Pasteur Parrot vertelt van zijn opgravingswerk.. Het land tusschen de twee stroomen, Euphraat en Tigris, Mesopotamië, is een oord van overoude beschaving. De Oud-Testamentische verhalen zijn in deze streek ontstaan. Sinds lang interesseeren de archeologen zich voor dit land en reeds veel belangwek kende dingen zijn door opgravingen aan het licht gekomen. Pasteur A. Parrot, directeur van de mis sion archéologique de Mari (Syrië) heeft gis teravond in de Waalsche Kerk aan het Be gijnhof een lezing over dit interessante op gravingswerk gehouden. De predikant der Haarlemsche Waalsche Gemeente pasteur F. Ch. F. Krafft leidde met een enkel woord den spreker in. Pasteur Par rot die begon met eenige hoffelijke en sym pathieke woorden aan ons land te wijden, zette uiteen, hoe de archeologie opheldering en verrijking van den Bijbel kan brengen. De resultaten, die reeds bereikt zijn, bewijzen de historische juistheid van den Bijbel. Als voorbeeld haalde spr. aan het verhaal van den zondvloed, dat ongeveer in gelijken vorm voorkomt in de oud-Babylonische literatuur. Het onderzoek van de archeologen heeft uit gewezen, dat inderdaad eenige duizenden jaren voor Christus een abnormale over strooming Mesopotamië geteisterd heeft. Ook de geschiedenis van den toren van Babei wordt door de wetenschappelijke onderzoe kingen volkomen verklaard en bevestigd. De toren is een tempel geweest, die uit verdie pingen bestond en die volgens het oude geloof gebouwd werd om de godheid in staat te stellen uit den hemel op aarde te dalen, Als laatste voor beeld noemde pasteur Parrot de Bijbelsche beschrijving van de stad Ur die volkomen klopt met de ontdekkingen van een Engel- sche expeditie, die destijds deze beroemde stad der oudheid heeft opgespoord. Pasteur Parrot zelf is reeds jaren werk zaam als leider van een archeologische expe ditie, die nu ongeveer drie jaar geleden de stad Mari aan de Euphraat ontdekt heeft. Deze stad dateert uit den tijd van aartsvader Abraham, hetgeen de ontdekking dubbel be langwekkend maakt. Een Fransche officier heeft het eerst de heuvel in den woestijn ont dekt, waaronder Marl bedolven lag. Door systematische opgravingen heeft men be langrijke gebouwen, beelden en bgeruiks- voorwerpen uit den tijd van 4000 voor Christus blootgelegd. De inscripties, die op de beelden dikwijls werden aangetroffen, hebben be langrijke aanwijzingen gegeven. Opgegraven werden o.a. een tempel, het koninklijk paleis dat uit 138 vertrekken en binnenhoven be staat. Zelfs heeft men een school, een bad inrichting en een kinderkerkhof teruggevon den. In het paleis werd een groot aantal steenen tafels opgegraven, waarop rekenin gen gegrift stonden. Interessante lichtbeelden van het opgra vingswerk en van de belangrijke ontdekkin gen verhelderen het betoog van pasteur Parrot. De spreker trok de conclusie, dat de arche ologische onderzoekingen er toe bijgedragen hebben dat men kon constateeren dat de uitkomsten van de wetenschap overeenstem men met de verklaringen van den Bijbel. Pasteur Krafft dankte den spreker en ver leende nadat de gemeente een psalm gezongen had, den zegen. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN handschoenen en ceinturen: Politiebureau, Smedestraat. Armband: Mulder, Van 't Hof straat 59. Kerkboek: Politiebureau Smedestr. Duitsch boek: Slobbe. Luitensteeg 27. School - étui: Wassenaar. Tulpenstraat 42 rd. Flesch met brandspiritus: Politiebureau Smedestraat Honden: Vermeer. Steenbokstraat 23 en Her- Nassaulaan 14. Kinderjasje: Vellinga, KI. Houtweg 83. Overall: Politiebureau Smedestr. Portemonnaie met inhoud: Politiebureau Sme destraat. Rozenkrans: Boeprer, Prinsen Bol werk 62. Sigarenkoker, Politiebureau Smede straat. Boodschappentasch met inhoud: Eg berts, Hodsonstraat 32. Damestasch met inh. Van Thienen, K. v. Manderstraat 102. Vulpot lood, Roos, Merovingenstraat 4 Meisjesvest: Zieren, v. Oosten de Bruijnstraat no. 99. Koopmansbeurs. Dirks, Reitzstraat 25 Bril: Kok. Schalkwijkerweg 73. Broche, Luiting. Prinsessekade 38 Horlogeketting: Kemp. Zijl- leg 147. Kussentje: Polbureau Smedestraat. Nummerplaat, Pol.posthuis, Amsterdamsche- vaart. Hondenpenning: Poiitiebur. Smedestr Parapluie, Zuiderveld, Soerabajastraat 17. Por temonnaie met inhoud: Chef van C. en A. Brenninkmeljer. Kinderschoentje: Verzon Kamperstraat 36 Vulpen: Bronkhorst. Kin- heimweg 79 te Bloemendaal. Koperen wand borden: Schnitger, Spaarnelaan II. Spaarze- gels, Deen, Slamatstraat 15. De mislukte fusie van twee vereenigingen in West. In ons nummer van Woensdag namen wij een verslag op van een vergadering van de besturen van de Oranjevereeniging Haarlem- West en van de Kindervereeniglng Prins Bernhard, die zouden samengevoegd worden. Naar aanleiding van dit verslag schrijft een bezoeker van genoemde vergadering ons thans: De inzender van dit verslag schijnt niet goed op de hoogte te zijn geweest, omtrent het doel en streven van bovengenoemde vereenigingen. Een kleine toelichting is zeer noodig. Met de goedkeuring van de Ver. Koningin nedag heeft een voorloopig Comité, de oprich ting van een onderafdeeling tot stand ge bracht, en in het bijzijn van vertegenwoordi gers van de Vereen. Koninginnedag, leden van het Centrum Comité, vertegenwoordigers van de afd Haarlem Noord en Óóst is deze afdee ling opgericht. Voor zoover is na te gaan. heeft een andere groep van personen tijdens de voorbereidende werkzaamheden van het voorloopig comité een kinderbond opgericht, genaamd Prins Bernhard. De Oranje Vereeniging stelde zich hetzelfde doel als haar zustervereeniging in andere wijken. De kindervereeniging wilde de kinde ren laten genieten op nationale feestdagen, (niet onder auspiciën van de Vereen. Konin ginnedag) van tooneel, zang. boottochtjes en wandelingetjes. Die kindervereeniging staat dus los van elk verband. Voorts heeft de inzender van het verslag bij aen uitslag van de verkiezing vergeten te ver melden dat dertien stemmen ongeldig waren. Deze stembriefjes vermeldden drie, vier. vijf namen. Het gevolg was dat de overgroote meerder heid tegen deze ongeldigheid van stemmen protesteerde. De voorzitter (ondanks het feit. dat hij be stuurslid is van een der vereenigingen) ver klaarde de stemming geldig. Men wilde toen een commissie benoemen, maar het behoefde niet. want de voorzitter van den kinderbond. zonder zijn medebestuur ders gehoord te hebben, verklaarde: dan blijft de kinderbond, wat hij is. Hiermede was dan de fusie mislukt. Nadien bleven bestuursleden van de Oranje Vereen, bijeen, en konden een 20-tal bezoe kers als lid van de Oranje Vereen, noteeren. Ziehier eenige aanvullingspunten ter op heldering. BOUW VAN EEN TUNNEL TE HILVERSUM. De N.V. Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij te Utrecht heeft het maken van een tunnel voor rijverkeer en voetgan gers met bijkomende werken bij K.M 28 598 van den spoorweg AmsterdamAmersfoort bij de Prof. Kochstraat te Hilversum, ge gund aan Kraaye veld's Aanneming-Mpij. N.V. en A. Hofman Pzn. te Heemstede, voor een bedrag van f 144.000. UITGAVE ONER STALIN Wij ontvingen het Stalin-nummer van het weekblad Rusland van Heden, dat artikelen en vele foto's bevat over den levensloop en de beteekenis van Stalin, benevens een bijlage, met het portret van het Russische staatshoofd. Het nummer bevat o.m. bijdragen van wijlen Henri Barbusse, dr. Jan Romein en K. J. Wo- rosjilow. Onze dagelijksche glimlach. Het leven is geenszins een voortdurende vacantie. De zon schijnt niet altijd en even min kunnen wij het heele jaar door niets uitvoeren. Kamers worden stoffigkin deren worden morsigschuldeischers wor den ongeduldigen wijwe worden een dagje ouder en voelen ons vaak niet op gewassen tegen de groote en kleine moeilijk heden des dagelijkschen levens. Het is merkwaardig, zoo spoedig als de her innering aan een heerlijke, zonnige vacantie verbleekt, onder de opeenvolgende ergernis sen en zwarigheden van het leven van alle dag. Wij zouden niet gaarne bij voortduring niets uitvoeren, maar we zouden wel heel graag altijd in de vacantiestemming willen verkeeren. Maarwat Is hier eigenlijk tegen? Wel zult gij tegenwerpen wij kunnen niet voortdurend vacantie houden! Dat gaat natuurlijk niet want er moet ge werkt worden, maar wij kunnen we! iets an ders doen: wij kunnen wel voortdurend in de vacantiestemming zijn Geld en nietsdoen maken niet zonder meer een echte vacantie: het is de stemming die het 'm doet. De stemming, waarin men kan blijven glimlachen, ook ln sombere dagen van tegen spoed. zie. dat is de ware vacantie. die niet gebonden is aan tijd of plaats. Dat is het soort vacantie dat wij ons zelf kunnen gunnen, zonder aan iemand permis sie te hoeven vragen. En nu zullen er ongetwijfeld onder u zijn die zeggen: hoe kan dat nu je bent in een jolige stemming omdat het vacantie is. omdat je vrij hebt. omdat er iets prettigs staat te gebeuren. Is het prettige voorbij dan is er dus geen reden meer om in een jolige stemming te verkeeren er Is geen aanleiding. Wie onzer is er nu in een buitengewone goede stemming op een doodgewonen werk dag. als het regent, als de groote en kleine tegenslagen en moeilijkheden des levens Och toe waarde lezerlieve lezeres! spaar mij uw moeilijkheden. Ik heb er heusch genoeg van mezelf. De kruisvaarders waren bezield met een heilig vuur, met den vasten wil te overwin nen of te sterven In zekeren zin voeren wij lederen dag. ieder op onze eigen wijze, ook een kruistocht. Een kruistocht tegen de omstandigheden, tegen de lastige humeuren van onze omge ving, tegen zorgen en oorlog, tegen ziekte en vermoeidheid tegen ondankbaarheid en miskenning. Als we mer vacantie gaan. dan trekken we met een zucht van verlichting de deur achter ons dicht: we hebben dan een gevoe' alsof we voorloopig onze zorgen achterlaten.. Waarom zouden we niet lederen dag weer opnieuw met datzelfde gevoel onze deur ach ter ons dichttrekken? Een slecht humeur en zorgen kunnen niet welig tieren, waar een vroolijke glimlach is. Zeg niet: de zorgen die ik heb. verleeren mij het lachen wel! Keer het om en ze»- Laat ik glimlachen, mijn glimlach verdrijft mijn zorgen. Zeg niet: Dat kan ik niet. want als gij wilt kunt gij het óók! AMY GROSKAMP-TEN HAVE.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 9