G€il^l!€€® INKIEST Zwamseizoen. Hei BeiaugtHkste 54e Jaargang No. 16351 Verschijnt 3agelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 12 October 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: f. W. PEEREBOOM UITGAVE UOUKENS COSTKK MAATSCHAPPIJ VOOR Hoofdredacteur- ROBERT PEEREBOOM. en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden f 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, p. maand ƒ0.22, p. 3 mnd. ƒ0.65, franco p. post 0.72*4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij10132, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels 11.75, elke regel meer 1 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer 10.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk f 30.-, ongeschiktheid f 2000.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400 -, Verlies Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger 175.-. Verlies andere vinger f 30.-. het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. Toestand der gemeente Haarlem in 1935. Verschenen is het verslag van den toestand der gemeente Haarlem over 1935. Er blijkt o.m. uit dat de toestand op de ar beidsmarkt gedurende het geheele jaar 1935 slecht was. In de bouwbedrijven en in de me taalindustrie was de werkgelegenheid evenals het vorig jaar gering. Het aantal mannelijke werkloozen nam regelmatig toe en was aan het eind van het jaar bijna 7000, 1100 meer dan aan het eind van 1934. Het aantal in 1935 verleende bouwvergun ningen bedroeg 416, tegen 460 in 1934. Blijkens de telling van onbewoonde wonin gen, welke elke 3 maanden wordt gehouden, waren op 31 December 1935 1601 woningen on bewoond (op 31 Dec. 1935: 1463, dus 138 minder). Deze toeneming van het aantal onbewoonde woningen is een gevolg van de grootere toe neming van het aantal woningen (933) in den loop van het jaar. van de toeneming der wo ningbehoefte (789). Het algemeen percentage onbewoonde wo ningen bedroeg op het einde des jaars 4484. Verdeeld over de verschillende huurgroepen bedroeg dit percentage voor woningen met huren tot beneden f 275 per jaar: 3.328, van f275f 300: 2.634 en boven f 300: 5.386, zoodat over de geheele linie het aantal onbewoonde woningen meer dan voldoende was. De algemeene gezondheidstoestand' bleef vrijwel gelijk aan die van voorgaande jaren. Het geboortecijfer daalde van 17.2 tot 16.6 (per 1000 inwoners)het sterftecijfer steeg van 8.2 tot 8.4: het overschot (geboorte boven stex-fte) daalde van 9 tot 8.25. De immunisatie tegen diphterie werd in 1935 weer krachtig ter hand genomen: 2499 kinde ren werden geïmmuniseerd. Van de gelegenheid tot kostelooze vaccinatie tegen pokken werd slechts door 19 personen gebruik gemaakt. Hoewel in 1935 in het algemeen de betalings capaciteit van het publiek belangrijk minder was dan in 1934, vertoonen de „omzet"-cijfers van den Stortings- en Ophaaldienst geen noemenswaardigen achteruitgang. De opgehaalde gelden liepen circa 2 pet. te rug, de gestorte gelden pl.m. 0,4 pet., doch de diverse inningen en de deposito's vermeerder den globaal resp. met 12 pet. en 24 pet. H. Stulemeyer overleden. In het St.-Franciscus gasthuis te Rotter dam is op 69-jarigen leeftijd overleden de heer H. Stulenmeyer, oud-burgemeester van Schiedam en oud-wethouder van Rotterdam. Jeugdige fietsers te water gereden. Veertienjarig jongetje verdronken. GELDROP. 12 October. Gisteravond te omstreeks half zes zijn te Geldrop twee jon gens met een fiets in het water gereden. Een hunner is. daarbij verdronken. De veertienjarige A. Baggermans uit Hel mond kwam met een twaalfjarig vriendje, dat achter op de fiets was gezeten langs het kanaal van Eindhoven naar Helmond ge reden. Onder Hulst, gemeente Geldrop, waar de haven in het Eindhovensch -kanaal een zeer gevaarlijke bocht maakt, zijn de jongens in het water gereden. De heer Deckers, die in de nabijheid was, snelde op het hulpgeroep toe en hoewel hij aanvankelijk beide jongens wist te grijpen, kon hij alleen den twaalfjarigen knaap naai den kant te berngen. De jongen is naar het St. Annaziekenhuis te Geldrop vervoerd. De veertienjarige Baggermans is verdron ken. Het lijkje is later opgevischt en naar het lijkenhuisje te Geldrop gebracht. Twee Haarlemmers peddelen naar Indië. Gebr. Entrop te Calcutta aangekomen. Twee Haarlemsche kanovaarders Gerrit en Nicolaas Entrop, oud 23 en 19 jaar, zijn op 15 April 1935 uit onze stad vertrokken voor een kanotocht naar Java. Eenigen tijd gele den hebben wij reeds een relaas van hun tal rijke en opwindende avonturen gegeven. Thans lezen wij in The Statesman, dat de jongelui in Calcutta zijn aangekomen. Van Karachi spoorden zij naar de oude Indische hoofdstad Delhi, waar zij weer in hun ranke vaartuigjes stapten. Zij voeren de Jumna af en de Ganges op tot Allahabad, waar zij de Bagarathi en vervolgens de Hooghly opvoe ren. De tocht over de Jumna was verre van ge makkelijk. daar het water op sommige pun ten slechts enkele centimeters hoog stond, zoodat de kano's naar dieper water getrok ken moesten worden. Dit was een des te op windender karwei, omdat de rivier wemelde van de krokodillen. In de Ganges was de stroom zeer sterk. Daar het land juist overstroomd was, viel het niet gemakkelijk de monding van de Ba garathi te vinden. Heele dorpen stonden ondgr wa ter en zoo nu en dan peddelden onze stadge- nooten tusschen de daken van de huizen door. die nog juist boven water uitstaken. Tot overmaat van ramp geraakten zij in een strooming welke hun kano lek sloeg. In Bel- danga ontmoetten zij mr. R. Garrain, die hun hielp. dit. euvel te herstellen. Van Calcutta zullen de jongelui naar Chit- tagong, Akyab, Rangoon, Penang, Singapore en vervolgens naar Sumatra en Java gaan. Dit is de tijd der paddenstoelen, Verscholen in het brum en groen, Je kunt er veel of niets voor voelen, October is het zwamseizoen. Je vindt ze nu in alle hoeken, Van het helaas al dunnend bosch, Als fijne zwamneuzen ze zoeken, Dan komen er wat zwammen los. Je kunt er sommige van eten, En andere zijn weer vergift, Je hoort daar wel ie te van te weten, Want het staat er niet ingegrift. Je kunt ze heel eenvoudig plukken, Een paddenstoelgang van wat duur, Is door het onverdroten bukken Een prachtige vermaagringskuur. Je kimt vandaag er een noteeren, Waar gisteren er nog geen stond, Zij rijzen, durf ik wel beweren, Als paddenstoelen uit den grond. Het zwamseizoen duurt enkle weken, October is de maand ervoor, Slechts overdrachtelijk bekeken, Gaat het gezwam het heel jaar door. P. GASUS. De nieuwe steunregeling. Circulaire van Minister Slingenberg aan de gemeentebesturen. De Minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen de navolgende circu laire gezonden: Zooals reeds bij een tweetal persberichten is medegedeeld heb ik, in verband met de wijziging der monetaire positie van ons land besloten, de bepaling sub. a van mijn circu laire van 31 Juli j.l. in te trekken en het voorschrift sub d. van dat rondschrijven voorlooplg op te schorten. Ter bevestiging van bedoelde persberichten heb ik de eer uw College het volgende mede te deelen. De huurbijslag is te rekenen van 4 Octo ber af geheel afgeschaft. De ondersteunden zullen van dien datum af een overgangstoelage op de steun ontvan gen, welke zal worden berekend volgens de regeling van den huurbijslag, welke vóór 13 September 1936 bestond, met dien verstande, dat als huurbijslag zal worden aangenomen de huur die de betrokkenen moest betalen, (dus de huur die tusschen verhuurder en huurder was overeengekomen) op 30 Septem ber 1936. Wijziging van den huurprijs zal geen wijziging tengevolge hebben van de toelage. Bij verlaging van de huur, dan wel ver huizing naar een goedkoopere of duurdere woning, zal de toelage derhalve berekend blijven naar den huurprijs op 30 September. Voor de overgangstoelage komen in aan merking: a. diegenen die op 1 October in ondersteu ning waren; b. diegenen die na 1 October in ondersteu ning komen, uitsluitend indien zij ook reeds korteren of langeren tijd steun genoten heb ben in het tijdvak 1 Maart tot en met 30 September 1936. De aandacht wordt erop gevestigd dat, evenals zulks met de huurbijslag het geval was, de maximum-steunuitkeering volgens de bekende schalen, door de overgangstoelage niet mag worden overschreden De toelage is dus in de maximum-uitkeering begrepen. In verband met vorenstaande wijzigingen zullen u nieuwe schalen van maximum-uit- keeringen worden toegezonden. Tot zoover deze circulaire. Wij kunnen voorts mededeelen dat Zater dag j.l. aan alle werkloozen bij de uitkeerings bedragen ook de overgangstoelage was ge voegd. zoodat de uitkeeringsbedragen reeds waren berekend volgens bovenstaande rege ling. De conferentie welke de wethouders uit de groote gemeenten op het departement van Sociale Zaken hebben gehad, liep in hoofd zaak over de bepaling dat de na 1 October z.g. nieuwe werkloozen niet voor de overgangs toelage in aanmerking komen, van welke be paling men bij de gemeentebesturen groote moeilijkheden verwacht. Vanwege het Depar tement van Sociale Zaken wordt thans ge poogd voor elke gemeente afzonderlijk voor de nieuwe werkloozen een bepaald bedrag als z.g. overgangstoelage te doen vaststellen, overeenkomstig de plaatselijke omstandig heden. Naar aanleiding van deze wijziging in de steunregeling is door het N.V.V. aan den Minister van Sociale Zaken een telegram ge zonden om den huurbijslag te herstellen in de steunregeling, zoolang de huren der arbei derwoningen boven de basishuren liggen tenzij er een geheele herziening van de steunregeling plaats vindt en de uitkeerin- gen dienovereenkomstig worden verhoogd. Verder acht het bestuur van het N.V.V het standpunt inzake de nieuwe werkloozen hoogst onrechtvaardig en strijdig met de motiveering van het besluit inzake het herstel van de huurbijslagsregeling voor de reeds gesteunde werkloozen (aangezien de gevolgen van de gewijzigde monetaire politiek even zeer gelden voor de nieuwe werkloozen) en in strijd met de toezeggingen, gedaan in de Eerste Kamer dat de koopkracht van de werk loozen in geen enkel opzicht zal worden ver minderd. Radiodistributie Haarlem. Laat U niet aan banden leggen, Want waarom die ergernis, Van een zwak en krakend toestel, Als er distributie is. NIEUWE GRACHT 5 TELEFOON 10010. (Adv. ingez. Med.) Export van bloembollen naar Denemarken. Uitvoer van 380.000 K.G. Wij lezen in het Weekblad voor Bloembollen cultuur: „Wij vernemen, dat de onderhandelingen met Denemarken voor eenige dagen tot een resultaat hebben geleid. Een hoeveelheid van 380.000 K.G. zal naar Denemarken kunnen worden uitgevoerd, volgens de bekende ruil- transactie met de vleeschimporteurs. De Staatscourant van Woensdag bevatte de officieele instelling van de contingenteering door de Nederlandsche commissie, waarover haar voorzitter, Mr. M. van Toulon van der Koog, in ons vorig nummer reeds berichtte. Het doel dezer contingenteering is de recht vaardige verdeeling van het zeer kleine contin gent over de exporteurs naar Denemarken, ten einde te verzekeren, dat elk hunner daarvan zijn rechtmatig aandeel kan krijgen. Hoewel het quantum gering is en er finan- cieele offers voor moeten worden gebracht, en het van handelsstandpunt absoluut geen voor- deelige transactie is, moet het gelukkig worden genoemd, dat de onderhandelingen tot eenig resultaat hebben geleid en dat de contigentee- ringsregeling verhindert, dat daarvan slechts een enkeling zou kunnen profiteeren. Denemarken zal dit jaar „wat" bloembollen hebben en het surplus zal met die hoeveelheid worden ontlast, dit is de directe en indirecte be looning voor hen die namens het vak deze moeilijke onderhandelingen hebben gevoerd." AVONDSCHOOL VOOR NIJVERHEIDS ONDERWIJS. B. en W. stellen voor aan de Gemeentelijke Avondschool voor Nijverheidsonderwijs te be noemen tot definitief leeraar A. Blok en tot tijdelijk leeraar F. J. Drost, Ir. H. J. Struyk en W. B. Groeneveld. Ordeverstoring in tapperijen. Een wijziging in het voorstel van de heeren Mr. Drilsma en Bartels. De Gemeenteraadsleden, de heeren Mr. M. O. Drilsma en W. J. H. Bartels hebben aan den'Raad een voorstel toegezonden in verband met de wijziging van artikel 158 der Alge meene Politeverordening. De Raad heeft dit voorstel in handen van B. en W. gesteld om praeadvies. waarop thans de heeren Drilsma en Bartels een zoodanige redactiewijziging voortsellen, (onder behoud van de conside rans en toelichting van het oorspronkelijke voorstel) dat het artikel zal luiden: r Het is verboden: a. in een tapperij of een andere voor het publiek toegankelijke lokaliteit de orde te verstoren of zich aldaar in kennelijken staat van dronkenschap te bevinden. b. op de sub a. bedoelde plaatsen voorwerpen of stoffen bij zich te hebben, welke kennelijk zijn medegebracht om aldaar de orde te ver storen. INBREKERS AAN HET WERK OP HET DIETS VELD. Hedenmorgen om acht uur ontdekte de be woner van een huis aan het Dietsveld, dat tij dens zijn afwezigheid gedurende het week-end inbrekers zijn woning met een bezoek hadden vereerd. Het slot van de voordeur was open gebroken. De geheele benedenwoning was doorzocht. Uit een muurkast werd een ledig geldkistje en een sportmedaille vermist. De politie stelt een onderzoek in. DIEVEGGE IN HET SPORTFONDSENBAD BETRAPT. Zaterdagmiddag om half twee heeft de re cherche in het Sportfondsenbad alhier een 50- jarige vrouw aangehouden, die zich schuldig had gemaakt aan diefstal van drie kwartjes uit een portemonnaie, die zij uit de zak van een mantel gehaald had, die in een der kleedka mers hing. Tijdens het verhoor heeft de vrouw bekend, dat zij in de laatste drie maanden nog drie van dergelijke diefstallen heeft ge pleegd. waarbij zij resp. f 2, f 1 en f 0,50 ont vreemdde. Er is proces-verbaal tegen de vrouw opge maakt. Het woord is aan.... Wellington Niets dan een verloren veldslag kan ook maar half zoo droevig zijn als een ge wonnen veldslag. Weinig verandering op de wisselmarkt. De buitenlandsche wisselmarkt bood heden morgen geen groote verschillen ten opzichte van het einde der vorige week. De stemming was over het algemeen kalm en de fluctua ties bleven nog zeer beperkt. Het pond ster ling opende op 9.18 a 9.20, noteerde vervol gens 9.18 en bleef op 9.19. De dollar gold 1.87 a 1.8714. tegen Zaterdag officieel 1.88. Ook heden viel van een optreden der Nederland sche controle niets te bespeuren. De Belga noteerde 31.50 a 31.55, de franc 8.73 a 8.75. Er viel een aantrekking van den goudprijs te constateeren, n.l. baren 2040 a f 2050 per K.G., en het gouden tientje 12.30 a 12.40. Het Voorbeurs-effectenverkeer kenmerkte zich door een voortzetting der vaste stemming welke Zaterdag in het verdere verloop der beurs baan brak. Vooral Koninklijke Olie, H.V.A., en Amsterdam-Rubber werden weer gekocht en tegen hoogere koersen uit de markt genomen. In Amerikaansche waarden was de handel van zeer weinig beteekenis en waren de koersenveranderingen niet groot, mede in verband met het feit, dat Wallstreet heden wegens Columbus Day gesloten blijft- DIEFACHTIGE KLEERMAKER AANGE HOUDEN. De recherche heeft Zondagmorgen om kwart voor acht in een logement aan de Spaarn- wouderstraat een 20-jarigen kleermaker ge arresteerd De man, die zonder vaste woon plaats was, had te Rotterdam een winterjas, een koffer, badhanddoeken, dames- en hee renhandschoenen en een bedrag aan geld van f 15,65 gestolen, voor welke diefstal hij in het Algemeen Politieblad gesignaleerd stond. De koffer en de winterjas waren nog in zijn bezit. Hij is ter beschikking van de politie te Rot terdam gesteld. ERNSTIGE AANRIJDING. Zaterdagmiddag kwam op den Bennebroe- kerweg hoek Aalsmeerderweg te Hoofddorp een vrachtauto van Van der W. uit den Haag met een personenauto in botsing De schok was zoo hevig, dat de vrachtauto tegen een boom botste en een medepassagier S. uit Zwammerdam. die er boven op zat er af viel terwijl hij een gedeelte van de zware wegschui vende lading op zijn lichaam kreeg Ernstig gewond en zwaar inwendig gekneusd werd de man opgenomen en na door een dokter voor- loopig verbonden te zijn. per gemeente zieken auto naar het Ac. Ziekenhuis te Leiden over gebracht. De andere auto die nog ongeveer 30 M.. doorreed, kwam daarna In de sloot terecht. De chauffeur kwam er met lichte kwetsuren af. De politie stelt een onderzoek in. Voor moderne optiek en billijke prijsberekening is Uw adres Cacti van Uuixest, Opticien Houtstraat 13, Telef. 14112 (Adv. Ingez. Med.) De burgeroorlog in Spanje: de opstandelin gen wijken in Oviedo. pag. 4 Daranyi volgt Goemboes op als Hongaarsch minister president. pag. 4 Jean Batten heeft haar solovlueh Engeland Australië in recordtijd afgelegd. pag 4 De staking der Arabieren in Palestina wordt vandaag opgeheven. pag. 4 Een typhoo:n heeft op de Pliilippijnen veel slachtoffers geëischt. pag. 4 Maatregelen tegen prijsstijging van bruin- brood. pag. 3 Verordening opheffing van schoolgeld te Bloemendaal. pag. 3 De R.K. school aan de Eemstraat te Haarlem wordt met 6 lokalen uitgebreid. Pa*- 2 Circulaire van minister Slingenberg aan de gemeentebesturen over de steunregeling. pag. 1 ARTIKELEN ENZ. K. A.: Belgrado wil geen revisie. pag. 4 Speciale berichtgeving: Lester's zwar taak. Dag. 13 J. B. Schuil over „Kelly Jokt nooit." pag 13 H. D. Vertelling: Afkomst. pag. 2 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 11. Voor de lezers van Haarlem's Dagblad op Donderdag 22 October a. s. In de afgeloopen jaren organiseerde Haarlem's Dagblad voor zijn abonnés eenige welgeslaagde concerten. Deze reeks wordt voortgezet met een concert op Donderdag 22 October, des avonds 8 1'4 uur, in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem. Dit wordt gegeven door het gemengd koor „Polyhymnia" te Haarlem (dirigent Willem Hespe) en het Kinderkoor van de vereeniging „Zang* lust" te Amsterdam (eveneens onder W. Hespe). Solisten zijn: mevrouw Ankie van Wickevoort Crommelin, sopraan te 's-Gravenhage, en Jac. Bijster, organist te Haarlem. Aan den vleugel mej. Willy Maly, te Amsterdam. Het volgende programma zal worden uitgevoerd 1. Toccata und Fuga d-moll (orgel) 2. a. Domine salvam fac reginam nostram b. O, Domine Jesu Christe c. Aus Psalm 91 (gemengd koor) 3. a. Harre, meine Seele b.Auf, auf zu Gottes Lob (sopraan) 4. a. Middeleeuwsch Kerstlied b. Heer Jesu heeft 'n hofke c. Gloria in excelsis Deo (kinderkoor) 5. Variaties en Dubbelfuga over „Merck toch hoe sterk" (orgel) 6. a. Tenebrae Factae sunt b. Palmsonntagmorgen (gemengd koor) 7. a. Betracht' dies Herz., b. Alleluja (sopraan) 8. a. Hollands kracht b. Dankgebed (Valerius) (kinderkoor) 9. Die Ehre Gottes aus' der Natur (gemengd- en kinderkoor) L. von Beethoven Ongetwijfeld zullen zeer velen deze gelegenheid aangrijpen om te genieten van een concert, dat zeer veel kunstgenot belooft. Het gemengd koor „Poly hymnia" heeft zich onder leiding van Willem Hespe opgewerkt tot een en semble dat een eereplaats inneemt in de rij van de Haarlemsche vereenigingen. Haar concerten staan steeds op zeer hoog peil en zij vormen een der aantrek kelijkheden van het Haarlemsche muziekleven. Het kinderkoor van „Zanglust" te Amsterdam heeft een wereldvermaardheid verkregen. De concerten trekken steeds duizenden bewonderaars. Het jongenskoor werkte meermalen mede aan de uitvoering van Mahler's 3e symphonie in het Concertgebouw. De Haarlemmers kennen dit jongenskoor van de uitvoeringen der Matheus Passion hier ter stede. Ook treedt het kinderkoor regelmatig voor de A. V. R. O. op. De solisten hebben een klinkenden naam; mevrouw Ankie van Wickevoort Crommelin is een der beste sopranen uit ons land, de heer Jac. Bijster verwierf als organist groote bekendheid. Onze abonnés hebben toegang tot dit concert tegen 25 cent per persoon, met inbegrip van de stedelijke belasting. Bovendien ontvangen zij aan de kerk nog kosteloos een programma met den tekst der liederen. In het nummer van Woensdag zullen nog nadere bijzonderheden worden medegedeeld, terwijl dan tevens een bon zal worden afgedrukt voor het afhalen van de toegangskaarten op Donderdag aan onze bureaux. J. S. Bach A. Giesen Palestrina M. Blummer A. Winterberger J. W. Franck—Riedel Jac. Bonset bew. Fl. van Duyse bew. Willem Hespe Jac. Bijster Ingegniri Max Bruch W. A. Mozart W. A. Mozart H. C. van Oort bew. Willem Hespe

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1