GERZON Dansschool H. Kwekkeboom Nieuwe Gracht 98 Aanvang van alle cursussen deze week. re< Lester's zware taak. Handlichting KAMER-WERKMEISJE 1E0EREN DAG EEN FIETS CADEAU! r*.:- - pepermu Mannen Sijsjes Kanarievogels MEISJE face ^HEEREN COSTUUMS PSTOOMEN E. PEERBOOM M A" A N D A G 12 OCTOBER 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 13 Een onderhoud met den terug geroepen Volkenbondscommissaris te Dantzig. (Speciale Berichtgeving.) DANTZIG, 8 October. Men ziet veel geuniformde figuren op straat. De agent, dien ik den weg vraag brengt den Duitschen groet. Voor een boek winkel in een der hoofdstraten hangt een groot raambiljet. In felle kleuren ziet men daarop een tot de tanden gewapenden com munist, een pastoor en een aapachtige ge stalte, die blijkbaar een Jood moet voorstel len. Vóór hen staat de figuur van Sean Les ter, den Hoogen Commissaris van den Vol kenbond, die hen met een schild beschermt. „Fort mit dieser Schmach! luidt de tekst. In Juli, na de onvergetelijke zitting van den Volkenbondsraad, kwam Greiser, de voor zitter van den Dantziger Senaat, per vlieg machine van Berlijn. Duizenden omringden zijn auto en brachten hem in triomf naar huis. Lester kwam met den trein en ging, niet herkend, te voet naar zijn ambtswoning. Voor zijn deur stonden twee mannen, gewa pend met een fototoestel, die hem met wan trouwige blikken gadesloegen Lester, een persoonlijke vriend van de Va lera, sinds bijna dertig jaar lid van den Sinn Fein en sinds 1929 Ierland's vaste vertegen woordiger bij den Volkenbond, werd 26 Oc tober 1933 tot Volkenbondscommissaris voor Dantzig benoemd, nadat er eerst sprake van was geweest dat een Nederlander voor dezen post in aanmerking zou komen. Zijn taak was te waken voor de naleving van de dooi den Volkenbond vastgestelde grondwet van de Vrije Stan. Bijna drie jaar heeft hij in deze grijze stad vertoefd, thans staat hij op het punt haar te verlaten om als plaatsvervangend secretaris-generaal van den Volkenbond in Genève zijn intrek te nemen in het trotsche nieuwe gebouw in het Pare de l'Ariana. Het scheeve lachje, dat iets cynisch geeft aan zijn onregelmatige trekken wordt zoo mogelijk nog nadrukkelijker als hij mijn ge- lukwensch met de benoeming tot op één na de hoogste functie van het Volkenbondsse cretariaat in ontvangst neemt. „Wanneer denkt U uw nieuwe functie te aanvaarden?'' ..Zoodra mijn opvolger benoemd zal zijn. Tot zoolang blijf ik hier op mijn post." „Heeft uw werken in Dantzig beantwoord aan de verwachtingen, die U daarvan koes terde?" „Dat is een vraag, die moeilijk te beant woorden is. Zooals U bekend zal zijn was het mijn taak te waken voor het naleven van de grondwet en te beslissen in geschillen tus- schen Polen en Dantzig. Dergelijke geschil len zijn er in mijn ambtsperiode bijna niet geweest, hoewel het bij de devaluatie van den Dantziger gulden een oogenblik geleken heeft alsof er ernstige moeilijkheden zouden ont staan. Doch glukkig is men, zij het ook na lang onderhandelen, tot overeenstemming- kunnen komen, waarbij Dantzig den Polen diverse waarborgen heeft gegeven, o.a. er voor te zullen waken dat de deviezenmaatre- gelen van den Dantziger gulden er niet toe zou den leiden, dat er een vermindering- in het goederenverkeer met Polen zou ontstaan. Voorts is er een sfeer van onderling begrij pen tusschen Warschau en Dantzig ont staan, die ook voor de toekomst goede hoop geeft." „En Uw optreden in Dantzig's binnenland- sche politiek?" „U moet me goed begrijpen: ik heb nim mer in zuiver binnenlandsche aangelegen heden ingegrepen. Iets anders is het echter, waar ik aanleiding had de regeering er op te wijzen dat haar interpretatie van de grond wet niet in overeenstemming was met den geest soms niet met de letter. Deze kwestie is zeer moeilijk, en het spijt mij te moeten zeggen dat het optreden van sommige ver antwoordelijke persoonlijkheden blijk gaf van een gebrek aan wil tot samenwerken, die mijn taak zeer verzwaard heeft. Dat het noodig was een uitspraak van het Permanente Hof van Internationale Justitie in te roepen, dat men zich in Genève herhaaldelijk met deze moeilijkheden heeft moeten bezighouden, zijn feiten, die ik uitermate betreurenswaar dig acht. Het heeft thans geen nut hier ver der op in te gaan. Ik kan slechts herhalen, dat ik deze ontwikkeling met diep leedwezen heb gadegeslagen, en dat met beter begrip van een zekere zijde een toestand als de huidige niet had behoeven te ontstaan. Mis schien dat er in de toekomst eenige verbete ring komt." „Acht U het mogelijk dat Dantzig nog eens tot het Duitsche Rijk terugkeert?" „Op deze vraag kan ik U geen antwoord ge ven, zij ligt buiten mijn competentie." Vóór 1933 voelde men de aanwezigheid van een Volkenbondscommissaris in Dantzig niet als een „smaad" Doch sinds de uitdrukking „rücksichtsloser Brutalitat" In het Duitsche regeeringsvocabulaire opgenomen is. zijn de geesten in Dantzig zoo verhit, dat zelfs een kalm politicus als Lester het uitoefenen van zijn functie practisch onmogelijk wordt ge maakt. Inwoners der va-ije- stad, die zich met hem in verbinding stellen, loopen groot ge vaar in Schutzhaft gezet te worden, zijn deur wordt nauwlettend bewaakt, zoodat niemand ongemerkt in- of uit kan gaan. In Juli maakte senaatspresident Greiser een langen neus tegen den Volkenbondsi-aad. Het antwoord van den Volkenbond op dit ge baar was de terugroeping van Lester K. A. (Nadruk verboden. Alle rechcten voorbehouden OPROEP. De Commissaris van Politie in de 2e Sectie te Amsterdam. (Bureau Admiraal de Ruijter- weg 226) verzoekt den gedupeerden bakker die 5 Maart 1936 en in September 1936, een anoniem schrijven richtte aan den Rechter commissaris voor Strafzaken te Amsterdam, zich ten spoedigste bekend te maken aan ge noemd bureau VEREENIGING „DE HAARLEMSCHE MANAGE". Als opening van het seizoen werd Zaterdag avond in de Manege een dressuurproef ge houden als onderdeel van den samengestelden wedstrijd. De bekende dressuurruiter luitenant W. J. Carp van de Rijschool te Amersfoort was zoo welwillend geweest als jury te fun- geeren. Vele deelnemers hadden zich opgege ven voor dezen wedstrijd. No. 1 werd in klasse II R. A. G. Davidson op Cilestine met gering verschil in aantal punten met den voorzitter der vereeniging, A. Breitenstein met Gospodin. No. drie H. van Gilse met Isolde. In klasse I was mej. J. E. Mouthaan no. één met Gospodin; no. twéé Dr. M. H. Eysvogel op Chique en no. drie mevrouw Mol op Cousine. Na afloop verzamelden alle deelnemers en vele toeschouwers zich in den foyer, waar lui tenant Carp den directeur den heer A. J. van der Zijden, een compliment maakte over de wijze van rijden van zijn pupillen. Daarna gaf spreker over het vertoonde zijn op- en aan merkingen, wat ten zeerste geapprecieerd werd door de deelnemers. Zaterdagmiddag a.s. volgt het slotgedeelte, n.l. het springconcours op Woestduin. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 9.19. Berlijn 75 3/8. Parijs 8.74. Brussel 31,52y2. New-York 1,87 3/8 12 uur. Londen 9.20y2 (v.k. 9.19—9,21). Berlijn 75 3 8 (v.k. 75—1/2). Parijs 8.74VZ (v.k. 8.75—8.83 1/2). Brussel 31,57 1/2. Zwitserland 54,17& (v.k. 43,2543.35). Kopenhagen 41.12 1/2 (v.k. 4141.50). Stockholm 47,271/2 (v.k. 47.4047,50). Oslo 46.27 1/2 (v.k. 46.50—46.40). Lew-York 1,87 3 4 (v.k. 1,87 1/4—3/4). POSTAAL GENOEGEN. Het is opmerkelijk, wat de heer Pollé in kor ten tijd van Postaal Genoegen heeft gemaakt. Voor dat Pollé met de leiding was belast, speelden de dames en heeren van deze ver- eéniging maar zoo wat op zich zelf zonder eigenlijk eenig verband en de recensent had bij zoo'n opvoering heel wat vriendelijke wel willendheid noodig om nog iets dragelijks te kunnen ontdekken. Maar nu Pollé de regie bij Postaal Genoegen voert, is dat heel anders geworden. Natuurlijk kan men bij zoo'n club. die haar leden enkel reeruteert uit één be paalde tak van dienst, en dus in de keuze van haar spelers beperkt is, niet zulke goede speel- kracht-en verwachten als bij vereenigingen, welke minder gebonden zijn, maar daarom hebben wij te meer i-esepct voor het werk van Pollé, wanneer wij zien, wat hij met zijn menschen bij Postaal Genoegen beerikt. Het is of een andere geest in hen gevaren is. Zoodra het doek op was, merkten wij het verschil. De heer Prang bracht als Harrison dadelijk „leven" op het tooneel en er zat een tempo in het spel ook van de anderen dat prettig aan deed. „Ketty jokt nooit" is wel een der dolste kluchten, die ik ken het verwondert mij, dat ze niet nog meer gespeeld wordt, want het lachsucces zit er dik boven op en zij moet daarom met vaart worden gespeeld. Dat heeft Pollé uitstekend begrepen en daardoor kwam deze klucht Zaterdagavond in het gebouw St. Bavo zoo goed tot haar recht. Ctok in het individueele spel kon ik dit keer veel ineer waardeeren dan vroeger bij deze vereeniging. De heer Prang speelde met opgewektheid, los en natuurlijk en in den juisten kluchtspeltoon. Hij werd als klucht speler eigenlijk alleen overtroffen door den heer K. Toeset, die van Jimmy Scot den man, die altijd de klappen krijgt een zeer vermakelijk type maakte. Toeset gaf soms werkelijk heel komisch spel en hij lijkt mij de aangewezen pex-soon om bij deze vereeni ging nog eens Jan Ongeluk te spelen. De dames zijn bij Postaal Genoegen zwak ker dan de heeren maar mej. Buitenhuis had als Ketty toch zeer goede momenten. Zij is een aardige tooneelverschijning en speelde dikwijls levendig en guitig. Jammer dat haar spel op andere oogenblikken weer inzinkingen vertoonde. Ook mej. Pieke was uiterlijk een bekoorlijke Maggie Scot, maar zij beweegt zich minder vrij en natuurlijk op het tooneel dan mej. Buitenhuis. Een gebrek van beide dames was, dat zij soms veel te zacht en te weinig gearticuleerd spraken. Hierop mag Polle ook bij den heer Toeset nog wel eens in 't bijzonder letten, vooral omdat de accoustiek in de St. Bavo zeer veel te wenschen overlaat. Zaterdag waren heele gedeelten niet te verstaan, wat voor een deel ook kwam door het bulderend gelach van het publiek. Postaal Genoegen is onder Pollé op den goeden weg. Aan beide zijden van het voet licht kon men Zaterdagavond tevreden zijn. „Ik kan niet meer!", hoorde ik een dame achter mij met 'n gilletje roepen en er waren er velen, die zooals zij van het lachen Zaterdag niet meer konden. J. B. SCHUIL. De Griffier van het Kantonge recht te Haarlem verklaart bij dezen, dat bij beschikking van den Kantonrechter te Haarlem d.d. 9 October 1936 aan ARNOLD DE VITA geboren te Amsterdam. 4 April 1918, wonende te Haarlem, Tem peliersstraat 16, beperkte hand lichting is verleend, strekkende tot het openen van een studio, dienende voor de opname van gramofoonplaten onder de firma „Amateurs Studio voor Klankop name (ASKO)" en om te dier za ke verbintenissen aan te gaan en alle daarmede in verband staan de handelingen te verrichten. Haarlem. 10 October 1936 De Griffier van het Kanton gerecht te Haarlem: LIESKER gevr., intern. Hotel de Leeuwerik, Kruisstraat 30. Heden overleed tot onze droefheid onze Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder. Mevrouw Petronella Isabelle Fol Wed. van den heer Arend Lutcnstcin, in den ouderdom van 79 jaar. Uit aller naam H. J. LELTEN Haarlem, 12 October 1936 Prlnsessestraat 5 Op verzoek van de over ledene geen bloemen De teraardebestelling zal plaats hebben op Woens dag 14 October a.s. te 11.43 uur op de Algemeene Be graafplaats. ingang Klevcr- Hiermede vervullen wij den treurigen plicht U ken nis te geven van het over lijden van onzen innig ge liefden Man en Vader Leendert Willem Maarssen in den ouderdom van 43 jaar. Haarlem, 11 October 193G Bakkerstraat 20 Uit aller naam: A. MAARSSEN— ZWART De teraardebestelling zal plaats hebben op Donder dag 15 October a.s. te 11.45 uur op de Algemeene Be graafplaats. ingang Kle verlaan. Heden overleed tot onze groote droefheid onze lieve Behuwdzuster en Tante Laura Eveline Barfoed in den ouderdom van 74 jaar. Uit aller naam: E. W. BARFOED ex. test. Haarlem, 10 Oct. 1936 Spruitenboschstraat 19 Geen bezoek De teraardebestelling zal plaats vinden op Woensdag 14 October a.s. ten 11 ure, op de begraafplaats dei- Hervormde Gemeente te Sloterdijk. Heden overleed, zacht en galm, tot onze diepe droef heid, onze lieve zorgzame Vrouw, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Neeltje Antonia van Waard- van Brucliem in den ouderdom van 67 Uit aller naam: M. VAN WAARD Haarlem, 10 Oct. 1936 Nassaustraat 19 rd. De teraardebestelling zal plaats vinden op Woensdag 14 October a.s., om 1 uur. op de Algemeene Begraaf plaats te Haarlem. MEISJE gevr., tegen 1 Nov., niet ben. IS j., i. en n„ v. alle huish. werkz.h. Koken onnoodig. Mevr. CIERE- MANS, Kennemerweg 6. Bloe- 1 nendaal II behocll atteen maar een aardig 1 VS' ^beer. heusch geen toe i Ai, belooning Ljke. ruivere pepermunt P™olt^k voor het aardigste Hcereo. ken dat U verbrutker bem ^„en V.S. pepermunt behoe^lec^ .Urnen 1 omslag van de 10 X cti Vs, pepermuntrol ot 2 omslagen van de 5 V V.S rol ol 1 leeg V.S. peper- il mum puntzakje ol I IMS 1 ons V.a cartonnetje. U zuil kL genieten van deze pittige P* yl permum. Zuiver als goud. Dit aanbod duurt maar beperkten tijdHaast U! Inzendingen als brief. De namen der winnaars worden den eerstvolgenden Maandag na tedere week bekend gemaakt per advertentie in JDe Courant/Het Nws t». <L Dag', reclameprijs, 65 ct. Popjes 25 ct. In andere soorten vogels zeer mooie sorteering. In voorraad di verse aapjes, en andere bizondere dieren. Papegaaien, parkieten enz. Fa. A. C. VAN NIKKELEN KUIJPER DOKIiSTKAAT 18 Tol. 12316 OI'KLAPBHDDENPALEIS Grootste sort, in oplclapbedden, ombouwen met boven- en zijkas- ten, ook verticaal en buitenmaat- sche. 30 modellen. Bedstellen, de kens, alles prima. Opklapbed met lass, ombouw S.25. Twee pers. 14.75, lsto klas, 15 jaar gar. OlllONWEG 8 (gesloten huis) Telef. 23932 Een mooie collectie mannen 2.75 per st„ met zanggarantie. In vo gelkooien een onovertroffen sor teering in de fraaiste nieuwe mo dellen en nu nog tot lagen prijs. Fa. A. C. VAN NIKKELEN KUIJPER DOEI,STRAAT IS Tel. 1231(1 AMSTERDAM Gevr. door j.d. beschaafd Nieuwendijk 225-229 voor lichte huish. werkzaatnh., tevens naaien. Loon f 4 p. w. Br no. 5595 bur. van dit blad JAGER GERLINGS SPAARNE 86, Telefoon 10112 geldig voor goederen die wij deze week ontvanaen 1.95 Maandag en Dinsdag AFWEZIG tot 19 October: Arts Waarnemers doktoren Anholt, van Beek, v. Eekelen, Jonkhoff. Lindenbergh, Luining Jr., Mey- boom. Reus en Wolterson. WOLLEN-, ZIJDEN EN FLUWELEN STOFFEN ÜmJïlodehui?!

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 3