ets KWATTA REEP ffilD n MAANDAG 12 OCTOBER 19.% HAARLE M'S DAGBLAD 3 De prijs van bruinbrood. Tarwe wordt voor f 7.60 beschikbaar gesteld. Regeling om prijsstijging te voorkomen. Ter voorkoming van een verhooging van den prijs van bruinbrood is in overeenstemming met de maalbedrij- ven een regeling getroffen, waardoor, een stijging van den prijs van het ongebuild meel wordt voorkomen. Te dien einde zal de tarwecentrale met ingang van Maandag 12 October a.s. T.C.-tanve voor dit doel beschik baar stellen tegen een prijs van 7.60, zijnde de prijs, die voor 27 September gold. Voor een goed verloop van zaken is aan deze beschikbaarstelling de voorwaarde ver bonden, dat de kleine molenaars deze tarwe uitsluitend kunnen verkrijgen in hoeveel heden, correspondeerende met hun Vita- tarwe-bestelling. De Vita zal daarvoor bij afsluiting van deze Vita-aankoopen bonnen beschikbaar stellen, welke recht geven een overeenkomstige hoeveelheid T.C.-tarwe bij de tarwecentrale te betrekken. Voor de grootere vlakmolens en hoogmolens die tevens ongebuild meel malen, is een regeling getroffen, overeenkomstig aan die, welke voor tarwebloem geldt. Het spoorwegongeluk bij Woerden. Begrafenis van den heer J. P. Muylwijk. Onder groote belangstelling heeft Zater dagmiddag de teraardebestelling plaats ge had vjyr den heer J. P. Muylwijk, die bij het spoorwegongeval te Woerden op zoo'n nood lottige wijze om het leven is gekomen. On der de aanwezigen merkten wij o.m. den heer Mr. G. M. Bierman, vertegenwoordiger der directie der Nederlandsche Spoorwegen op. Er yvaren bloemen van de verloofde, den pa troon en de Nederlandsche Spoorwegen. Toen de kist boven de geopende groeve was geplaatst nam de predikant der Geref. Kerk Ds. J. P. C. Ten Brink, het woord tot het uitspreken van een wijdingswoord. De vader van den overledene dankte voor de belangstelling. Auto-productie in Amerika gunstig. Belasting echter nog te hoog. Toenemende vraag naar wagens in de midden-prijsklasse. Op hun reis door Europa vertoefden Za terdag in de residentie de heeren Gilman, vice-president en general-manager van de Packard-autofabriek en B. C. Budd, presi dent van de Packard motors export-corpo ratie. In een personderhoud hebben de heeren het een en ander verteld van hun indrukken over de automobiel-situatie in Amerika. De heer Gilman, die voornamelijk aan het woord was, acht den toestand van de auto productie en den afzet in Amerika thans gunstig. De crisis mag er als geweken wor den beschouwd getuige oa. het feit, dat er dit jaar weder 4 1/2 a 5 millioen auto's wor den gefabriceerd en afgeleverd. En waren de belastingen, die in allerlei vorm door den fiscus op de auto-verbruikers worden ge legd, minder drukkend, dan zou die produc tie stellig nog grooter zijn. De vijfdaagsche werkweek is in Amerika reeds overal ingevoerd en men bevindt er zich daar heel wel bij. Des Zaterdags staan de fabrieken stil en dan kan de Amerikaan- sche arbeider zich aan allerlei ontspanning wijden. In verscheidene fabrieken wordt niet meer dan 40 uren per week gearbeid en de „Business" marcheert best. Wat de automobielverkoopen betreft, is een toenemende vraag naar de wagens in de midden-prijsklasse (van 7001500 dollar). Na 4 a 5 jaar behoort men zijn wagen door een nieuwen te vervangen, doch de cri sis heeft de meeste Amerikanen genoopt, er zes jaar mee te doen. In sommige deelen van Europa evenwel zoo merkte de heer Gil man laconiek op rijdt men 16 jaren lang met dezelfde auto. Tien millioen auto's komen thans voor ver vanging in aanmerking, dat is bijna een der de van den wereldvoorraad Verbazing over ons land. De heer Gilman had versteld gestaan van het aantal rijwielen, dat hij in ons land had gezien. Naar zijn opvatting behoort ook hier de massa over een gerieflijken wagen te be schikken en hij heeft dan ook goede ver wachtingen in die richting, die verwezenlijkt kunnen worden, wanneer eenmael de velerlei auto-belastingen tot het strikt noodzakelijke zullen zijn teruggebracht Van speciale autowegen is de heer Gilman een groot voorstander. Wegen met vier rij banen zonder scheiding in het midden acht hij dan ook heel wat minder veilig dan de afzonderlijke wegen met twee banen voor elke richting. Van den Diesel-motor koestert hij voor de toekomst grcote verwachtingen, voor trucks en vliegtuigen, doch niet voor personen auto's. Een vraag, waarom men de personenauto's niet wat breeder maakt, zoodat er drie per sonen naast elkaar kunnen zitten, beant woordde de heer Gilman met de opmerking, dat aan zoo ruime wagens weinig behoefte bestaat, omdat, althans in Amerika, de be zetting per auto gemiddeld niet meer dan 1 1/4 man is Nog werd door een van de journalisten de vraag gesteld in hoeverre het gebruik van auto's ten goede zou kunnen komen aan de defensie, 's Heeren Gilmans antwoord was: daar maken wij ons in Amerika niet druk over. wij zijn uiterts vredelievend en hebben heelemaal geen plan om te gaan vechten Hiermede eindigde het onderhoud. De heeren Gilman en Budd zetten hun za kenreis via België en Engeland voort, ore daarna naar de Vereenigde Staten terug te keeren. ALLER OÖGEN ZIJN GERICHT OP 5cle tueutOe met geldig kufalta sotdUudj* Bij inzending van Kwatfa-Soldaatjes telt deze uitgeknipte advertentie voor 4 Kwatta-Soldaatjes. 18 B (Adv. Ingez. Med.) Geestelijke weerbaarheid. Kunstenaars verzetten zich tegen den oorlog. Op het congres van kunstenaars voor gees telijke weerbaarheid te Amsterdam gehou den heeft na een openingsrede van dr Garmt Stuiveling de schrijver Antoon Coolen een referaat gehouden over „Kunstenaars en geestelijke weerbaarheid". Groote gevaren bedreigen hans de geest en de geestelijke goederen, aldus de heer Coo len. Deze gevaren dwingen de kunstenaars tot stelling nemen, tot eenheid in stelling ne men. Voor het tot stand komen van een kunstwerk is onbelemmerde vrijheid nood zakelijk en deze vrijheid loopt thans ernstig gevaar. De moderne oorlog beteekent een roekelooze vernieting van menschen, zoowel aan de fronten als in het achterland. Ook voor het militair weerbaar maken van de bevolking moet alles wijken. De grootheid van een land ligt niet meer in zijn cultuur, maar in het aantal geweren, kanonnen en vliegtuigen, waarover beschikt kan worden. De rol die de wapenfabrikanten spelen in de voorbereiding van de militaire weerbaarheid van de vol keren, is misdadig groot. Als het op finan- cieele voordeelen aankomt, beteekent een menschenleven niets. Dat er thans een golf van militairistisch denken en voelen over de wereld gaat. teekent de kracht van de ge- wel dsindeologie en de onmacht van den geest In bestrijding van het geweld en de verster king van de geest, zoowel individueel als col- l^tief, moeten de kunstenaars één zijn. De volkeren worden de oorlog ingedreven onder de leuze van de liefde voor het vader land. Ook en vooral de kunstenaars kennen de liefde voor het land, cultuur, taal als sti mulans voor hun arbeid. Maar een liefde die tot vernietiging van andere landen en cultuur voert, is hen in wezen vreemd Bindt de kunstenaars de noodzakelijkheid in vrijheid te kunnen scheppen, eveneens zijn zij één in hun liefde voor de schoonheid. Er zijn vele banden die hen ondanks verschil len van godsdienst en politiek binden. Daar om moet een beweging van kunstenaars- a-politiek zijn: politiek remt de samenkerking verstoort de eenheid, doet afbreuk aan de overtuigingskracht. In dit centrum van kunstenaars moet ge wekt en gesterkt worden de geestelijke weer baarheid tegen de dreigende nivelleering en ontaarding, inhaerent aan de gewelds-aan- bidding van dezen tijd. Het is verkeerd deze tendens bewust in het kunstwerk te uiten. Men legge den kunste naars geen propagandistische taak op. Hij gehoorzame aan den stem der schoonheid alleen: dan zal hij een strijdbaar werker zijn voor de geestelijke weerbaarheid. De heer Ed. de Nève, die uit eigen ervaring den oorlog in al zijn barbaarschheid had lee- ren kennen en die zeide bezield te zijn door den vasten wil eiken mogelijken oorlog te bestrijden, hoewel hij niet behoort tot de voorstanders van den integralen vrede. Spr. constateerde, dat de vredesactie door de groote versnipperij tot dusverre hoegenaamd geen resultaat heeft opgeleverd en hij be pleitte daarom een samengaan van alle be schikbare krachten. Er zal een groot blok van kunstenaars en wetenschapsmannen moeten worden gevormd, met een economisch plan als basis. Met luid applaus begroet, betrad de bekende vlieger-schrijver A. Viruly, zoo juist van een Indië-vlucht teruggekeerd, het spreekgestoelte. Vele vliegers beschouwen het als hun plicht zich tegenover den oorlog te plaatsen. Een verblijdende omstandigheid in dit verband was dan ook de vorming van een vliegergroep van een veertigtal piloten- op het vredescon gres van Brussel, waarbij ook de winnaar van de Melbourne-race Scott zich heeft aange sloten. Het is onze dagelij ksche vakervaring, aldus spr., dat de voortdurende verbetering der vliegtechniek alle bestaande luchtverdediging en -bescherming waardeloos is. Bovendien leidt het vliegersvak tot stellingnemen boven de oorlogsgedachte uit. Spr.. noemde zoowel de nationale ontwapenaars als bewapenaars onpractische idealisten, omdat zij schijnbaar tegenover gesteld in doel, hetzelfde resultaat bereiken, nl. de welvaartvernietigen van het iand. De waarborg voor het behoud van den vrede achtte spr. liggen in de schepping van een supernationale orde, beschermd door een politieleger en een internationaal gerechts hof. Dit is de practische weg, recht toe. recht aan. als de luchtweg, die eindelijk zal leiden naar een internationalen toestand van gees telijk en stoffelijk welzijn. De architect Jan Wils, daarna het woord voerende, wilde geen raad geven tot mili tante actie. De «taak van den kunstenaar is eenvoudig het dienen van het levensgeluk van allen Het werk voor den vrede zal lang zaam moeten worden opgebouwd. Spr. ver geleek dezen arbeid met het werk van den architect, dat ook in den aanvang vaak wordt verguisd, doch dat bij uitvoering vaak de verwachtingen van den opdrachtgever overtreft. Spr. herinnerde eraan, dat de geschiede nis vele voorbeelden kent van groote voor uitgang zonder oorlog, hoewel deze vroeger vaak een cultuurfactor was. De wetenschap, techniek en kunst beschikken over genoeg middelen om de menschen met elkaar in contact te brengen. Voor alles is daarvoor noodig een zuivere atmosfeer, speciaal in de opvoeding. De kunstenaar zal zich steeds meer moeten openstellen voor wat in de ge meenschap leeft, opdat deze dit in de kunst terugvindt. Het levensgeluk van allen zal ons weer baar maken en wij zullen deze weerbaarheid aan anderen overdragen. Nadat nog dr. Nico van Suchtelen, mevr Dogi Rugani en dr. Garmt Stuiveling had den gesproken, werd de volgende resolutie aangenomen: Het kunstenaarscongres voor geestelijke weerbaarheid te Amsterdam bijeen, verklaart dat het zich tegen den toenemenden invloed van de gewelds- ideologieën verplicht acht. de krachten persoonlijk en gezamenlijk in te zetten, opdat de bevolkingen geestelijk weer baar zullen worden tegen dezen invloed. Het roept alle schepnet uitvoerende kunstenaars op de geestelijke weerbaarbe'r' als doelstelling en als middel te aanvaarden om gezamenlijk den groei der geweldsge- dachte tegen te gaan. Het ontvoerde knaapje terecht. De politie te 's-Gravenhage is er in ge slaagd het 6-jarig knaapje, dat dezer dagen op den Zuid-Oost Buitensingel aldaar door een jongeman per auto werd ontvoerd op te sporen en aan den vader terug te geven. Naar aanleiding van den Donderdagavond plaats gehad hebbende radio-omroep waarbij opsporing van het kind werd verzocht, heeft zich de 20-jarige Van der L. uit de Ooster wij k Bruynstraat aan een R. K. Pastorie ver voegd. waar hij dempastoor mededeeling deed dat door hem op verzoek van de moeder het kind in de auto was getild, en daarop door hem naar Amersfoort was gereden. De vader had inmiddels reeds adressen van families daar ter plaatse aan de politie ver strekt, zoodat in samenwerking met de Amersfoortsche politie de opsporing van het kind slechts een kwestie van enkele uren was, waarna het naar Den Haag is overgebracht. Zoowel tegen de moeder, als tegen bovenge noemde v. d. L. is proces-verbaal opgemaakt. Bescherming tegen lucht aanvallen. Gemeenten in gevarenklassen ingedeeld. In staatsblad 386 is opgenomen een Ko ninklijk Besluit ter uitvoering van de wet van 23 April 1936, betreffende bescherming tegen luchtaanvallen. Bij dit besluit is een lijst ge voegd, blijkens welke de gemeenten gerang schikt zijn in drie gevarenklassen. In de eerste gevarenklassen zijn o.m. ge rangschikt de navolgende gemeenten: Am sterdam, 's-Gravenhage. Haarlemmermeer, Rotterdam (behalve Hoek van Holland), Utrecht en Velsen. In de tweede gevarenklasse zijn o.m. ge rangschikt: Haarlem, Leiden en Alkmaar. In de derde gevaren klasse zijn de overige gemeenten gerangschikt. Een betere en veiliger manier voor reiniging van kunstgebitten Waarom zoudt ge niet zelf Uw kunsttanden reinigen en zuiver houden op de zelfde onschadelijke en afdoen de wijze als thans de tandnrt- sen dit doen Het verwijdert iederen aanslag en verkleuring,. Tandsteen wordt zacht en laat gemakkelijk los. Tanden ver liezen hun viezen, doffen aanslag herkrijgen den frisschen, aantrekkelij- ken glans van levende, natuurlijke tan den. Het kunstgebit-tandvleesch krijgt een gezonde vleeschkleur. Uw gebit doet aan als echt. Vraag Uw apotheker of drogist naar Steradent. Geen borstelen. Geen zuren. Geen reuk. Absoluut onscha delijk. Een krachtig, aangenaam, steriliseerend mid del waarborgt gezuiverde, reukelooze gebitten. „Ik heb nog nimmer iets gebruikt, dat er mede te ver gelijken is", schrijft de heer R. W„ een bekende per soonlijkheid op gebied van tandtechniek. Prijs ƒ0.50 en ƒ0.90. Verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten, of franco toezending door G. Lindner Co., Singel 115, Amsterdam-C. (Adv. Ingez. Med.) Ter aarde bestelling brigadier Buiterman. In de geheel gevulde corpszaal van de divisie Den Haag I van het Leger des Heils is Zater dag een plechtige uitvaart- en gedenkdienst gehouden voor brigadier F. J. Buiterman, die bij het spoorwegongeluk tusschen Woerden en Harmeien om het leven is gekomen. Kolonel Rawie heeft met ontroerde stem ge sproken over de 40-jarige vriendschap, die hem met den overledene verbond. Ook kolonel Buiterman uit Amsterdam, de oudste broeder van den overledene, heeft het woord gevoerd. Spreker herinnerde aan den grooten eenvoud, die voor zijn broer kenmer kend was en gaf uitdrukking aan de groote verslagenheid, door dit overlijden in den fa miliekring teweeg gebracht. Commandant Bouwe Vlas spreekt. Het viel den commandant moeilijk, zoo zeide deze, uitdrukking te geven aan de groote ont roering. welke hij sinds het overlijdensbericht van brigadier Buiterman heeft ondervonden. De commandant bracht eerbiedige hulde aan dezen trouwen vriend van het Leger, zijn warmen persoonlijken vriend en liefhebber der armen. Spreker hoopte, dat de aanwezige familie leden aan de weduwe Buiterman de gevoelens van zijn bijzondere warme persoonlijke sym pathie zouden willen overbrengen. Brigadier Buiterman stierf op zijn post en als krijgsman van Jezus Christus. Hij laat een lichtend spoor na. Zijn nagedachtenis zal een zegen zijn. en allen, die aan hem zullen den ken, zullen worden bezield met nieuwen moed en nieuwen ijver. Spreker deelde mede, dat één van de eerste brieven die op het hoofdkwartier werd ont vangen, van de koningin was. Hare Majesteit betuigde in dit schrijven haar medeleven met dit overlijden en verzocht den commandant hare gevoelens aan de familieleden van de overledene over te brengen, van welke taak hij zich bij dezen kweet Na gezang, las de commandant, op verzoek van een van de zonen van de overledene, uit den bijbel voor het 9e vers van psalm 94, dat brigadier Buiterman in den hem toebehooren den bij'bel onderstreept had. De commandant ging hierna in gebed voor, waarmede deze plechtigheid, die op alle aan wezigen diepen indruk heeft gemaakt, geëin digd was. Voor het gebouw en langs den weg, dien de stoet naar de begraafplaats Oud Eik en Duinen zou volgen, stonden zeer vele belangstellenden. Op de begraafplaats hebben nog het woord gevoerd brigadiere Haman. de heer de Clercq. voorzitter van de A.V.R.O kolonel Beekhuis en mevr. Antoinette van Dijk. De oudste zoon heeft een dankwoord gesproken. Meisje door de tram overreden en gedood. Zaterdagmiddag sprong op de kruising Vij zelgrachtWeteringschans te Amsterdam een jongedame van 21 jaar. wonende aan de Plan tage Muidergracht aldaar op het achterbalcon van een motorwagen van een reeds in bewe ging zijnde tram. Zij viel en kwam onder den bijwagen, die daardoor ontspoorde. Ernstig verminkt werd zij dood onder den wagen van daan gehaald. Het lijk is naar een der ziekenhuizen over gebracht. Het tramverkeer ondervond door het ongeluk vertraging en werd eenigen tijd omgelegd. De Prinses naar Duitschland. Prinses Juliana zal in den loop van deze maand geheel incognito eenige familiebezoe ken in Duitschland brengen. Ook prins Bernard naar Duitschland. Prins Bernard zal zich binnenkort ook voor eenigen tijd voor particuliere aangelegenhe den naar Duitschland begeven. BRAND IN EEN OLIEMOLEN. Zaterdag heeft een felle brand gewoed in den oliemolen van J. L. van Nieuwenhuizen. graanhandel aan de kleine koppel te Amers foort. Het vuur woedde het hevigst in den kap. waar zich het drijfwerk voor de machines bevindt. De molen brandde gedeeltelijk uit. Het naast den molen gelegen groote graan- pakhuis liep belangrijke waterschade op. Een schip, dat ter lossing in den haven lag, moest in allerijl worden weggesleept om niet door de vlammen te worden aangetast- De oorzaak van den brand is tot nu toe niet bekend. De zaak is tegen bedrijfschade ver zekerd. TIMMERFABRIEK AFGEBRAND. Zondagmorgen vroeg is brand uitgebroken Luinjeberd (Fr.). in de timmerfabriek van de Gebr. Petter te Het vuur greep snel om zich heen en in weinige oogenblikken stond de geheele fabriek in lichter laaie. De brandweer uit Heerenveen kwam met de motorspuit ter plaatse, doch zij kon niet verhinderen, dat de fabriek in de asch werd gelegd. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. De aangerichte schade wordt door verzekering gedekt. Landdag der R.-K. Staats partij. Groote bijeenkomst te 's-Hertogenbosch. Zondagmiddag is in Den Bosch een groote landdag gehouden, georganiseerd door den kieskring 's Hertogenbosch van de R.K. Staats partij, waaraan, naar schatting een 15.000 personen hebben deelgenomen. Omstreeks twee uur 's middags formeerden de deelnemers zich op een centraal punt, van waar men met muziek en vlaggen en groupe optrok naar de markthallen, waar de landdag gehouden werd. Eerste spreker was prof. mr. C, P. M. Romme, lid van de Provinciale Staten van Noord-Hol land en voorzitter der Katholieke gemeente raadsfractie te Amsterdam. Deze sprak over: „Herstellen willen wij. Orde in den Staat". Spr. wees erop, dat de leeftocht van het be ginsel loopt door de practische daad. En deze daad zou spreker willen verdeelen in twee punten: het eene is. de daad van verweer, het andere, de daad van aanval. Een aangeboren eigenschap der Nederlan ders is, wat prof. Romme zou willen noemen het afwachten der dingen. Eerst wanneer het niet anders kan, is men geneigd tot krachtiger maatregelen over te gaan. Zoo ook is het Nederlandsche staatsleven, aldus spr. Want in dat staatsleven schuilen zieke plekken, die men langen tijd geduld heeft, zonder zijn stem er tegen te verheffen Prof. Romme wilde op dezen -landdag opko men tegen deze ziekelijke toestanden, waar bij in de vertegenwoordigende lichamen van Nederland menschen moeten worden toegela ten en geduld, die noodzakelijkerwijze elemen ten van wanorde en revolutie met zich mede dragen. Over het tweede punt, dat van den daad sprekend, verklaarde de spr. dat de taak die voor katholiek Nederland is weggelegd, vervat ligt voornamelijk in de ecycliek ..Quadrage- simo Anno", die alle katholieken een gewich tige zending te vervullen geeft. Deze zendinL zag prof. Romme hoofdzakelijk in een omzet ting van onze klassemaatschappij in een stan den-maatschappij, waarbij de menschen weer in natuurlijke groepeeringen samengevoegd zullen worden. In de realisatie van deze ge dachte. zag prof. Romme ook. de inleiding tot het terugtreden van den staat tot het terrein dat voor hem is weggelegd. Als tweede spreker voerde vervolgens het woord de heer Jos. Veltman, die sprak over: „Vernieuwen kunnen wij. De jeugd met ons" Wat moet er vernieuwd worden? vroeg spreker. De maatschappij, de samenleving. Wat er van terecht komt zal grootendeels afhangen van de katholieken zal afhangen van de Brabantsche mannen en vrouwen, vooral van de jongeren. In het slot van zijn rede deed spreker een warp beroep op de katholieke jeugd van Neder land en Brabant, om zich met groote vurigheid en geestdrift in de rijen der Katholieke Staats partij te scharen. Als laatste spreker verkreeg pater H. de Greeve het woord. Hij sprak over: „Handha ven zullen wij. Ons beginsel wint". We leven in een waren beginselstrijd, aldus spreker. Onze tijd is economisch en financieel, in alle opzichten, een moeilijke tijd. De groote vergissing van hen, die de R.K Staatspartij in daad of gedachte verlaten, be staat. volgens den spreker hierin, dat zij niet meer het onderscheid tusschen de feiten en het beginsel zien. De meeste katholieken die achter de N. S B. loopen, worden meestala door hun verkeerd inzicht geleid. De economische factoren drijven boven, de strijd om het dage- lijksch brood verduistert hun denken. Hier ligt de vergissing aldus de redenaar Men vergeet dat het beginsel voorrang heeft op de feiten. De bisschoppen oordeelen slechts naar het beginsel en zij beseffen, dat slechts langs dien weg ook de feiten voor zoo ver zij verkeerd zijn. in het reine gebracht kunnen worden. Vervolgens behandelde de zeereerw spr. de verschillende systemen, waarmee men getracht heeft de welvaart te verzekeren. Doch alle zijn op een mislukking uitgeloopen. zeide spreker. Voor katholieken kan er slechts één systeem bestaan, n.l het systeem dat een uitvloeisel van de woorden van Christus is: „Zoek eerst het rijk Gods en de rest zal u toegeworpen worden". Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 12 October: De verschillende hoofdstukken der Staatsbegrootmg voor 1887 zijn aldus geraamd: I. Huis des Konings 650.000; II. Hooge Colleges van Staat en Kabinet des Konings 615.507: III. Departement van Buiteniandsche Zaken 694.151; IV. Depart, van Justitie 5.073.509. V. Dep. van Binnenlandsche Zaken 10.189.318; VI. Depart, van Marine 12.832.005.70; Vila. Nationale Schuld 33 871.314.23; VII b. Dep. v. Financiën S 23.323.244.83' VIII. Dep. van Oorlog 20.373.616: IX. Departement van Waterstaat. Handel en Nijverheid ƒ24.458.896 21; X. Depart, van Koloniën 1.297.708.43: XI. Onvoorz. uitg. r'50.000; totaal ƒ133.429.270.45':. Verordening op heffing van schoolgeld te Bloemendaal. Voor L.O. en U.L.O. Bloemendaal Maandag B. en W. schrijven o.m. aan den Raad: De Wet van 22 Februari 1936 tot verlaging van de openbare uitgaven voor het onderwijs heeft in paragraaf 8 de artikelen 62 tot en met 67 der Lager Onderwijswet 1920. regelende de heffing en invordering van het schoolgeld der lagere scholen, door andere vervangen waar door wij ons genoodzaakt zien. u nieuwe ver ordeningen op de heffing en invordering van het schoolgeld voor het lager onderwijs voor te leggen. Als de belangrijkste afwijking geeft genoem de wet aan, dat de bestaande maatstaf der gel delijke draagkracht het belastbaar inkomen, bedoeld in artikel 37 der Wet op de Inkomsten belasting 1914 in de nieuwe regeling niet wordt genoemd. Welken maatstaf ter bepaling van het schoolgeld ond^r de nieuwe regeling moet wor den genomen, bepaalt de wet niet behoudens een zekere beperking, is de gemeente daarin volkomen vrij. Naar ons gevoelen zal de gemengde hoofd som, verschuldigd wegens gemeentefondsbe lasting en vermogensbelasting, de eenige maatstaf zijn, die in een gemeente als Bloe mendaal kan worden aangelegd, zoodat de tarieven van verschuldigd schoolgeld op deze basis zijn opgebouwd. In vergelijking met de oude heffingsveror dening is hiermede de voornaamste wijziging aangegeven. Voor zoover dit mogelijk was is overigens het stelsel van heffing onveranderd gebleven. Bij de tarieven van heffing is daarom zoo veel mogelijk rekening gehouden met den reeds vroeger door den Raad geuiten wensch, bij de berekening van het schoolgeld de groot te van het gezin in aanmerking te nemen. In de oude verordening was voor ieder kind, waarvoor aftrek ingevolge de Wet op de in komstenbelasting werd verleend, tot en met •het vijfde een tarief vastgesteld, dat naar ge lang het aantal kinderen van den schoolgeld- plichtige groeide, een lager schoolgeld vroeg. Dit systeem, dat in de praktijk uitstekend voldeed, kon door het niet meer beschikbaar zijn van de gegevens der inkomstenbelasting, hetgeen tevens in zich sluit het niet meer be schikbaar zijn der gegevens van het getal kin deren, waarvoor in die belasting aftrek wordt verleend, thans niet meer gevolgd worden. Hiervoor in de plaats is thans, evenals bij de schoolgeldregeling voor de Rijks Hoogere Burgerscholen, een tarief ontworpen waarbij rekening is gehouden met het aantal school gaande kinderen. Aangezien onder de oude regeling echter re kening werd gehouden met elk kind waarvoor aftrek werd verleend, ongeacht of het een la gere school bezocht of niet, zou zonder meer het thans ontworpen tarief niet gelijkwaardig daarmede geacht kunnen worden Bij de nieu we verordening is daarom het tarief, dat vroe ger per kind in een gezin met twee kinderen gold, als het ware opgeschoven, zoodat dit thans voor het eerste schoolgaande kind geldt. Deze verschuiving is ook voor de volgende kinderen doorgevoerd. Bij het tarief voor het uitgebreid lager on derwijs vestigen wij voorts de aandacht op de verhooging van de laagste klasse van heffing van f4.95 tot f26.—. zijnde het minimum schoolgeld, dat in art. 63 der Wet, zooals dit thans luidt, wordt voorgeschreven. Wij hebben gemeend, deze verhooging, voor het uiteraard minst kapitaalkrachtige deel der bevolking, te moeten ondervangen door de grens, waar beneden geen schoolgeld wordt geheven voor dit soort onderwijs iets op te voeren. De gemengde hoofdsom in klasse 1 van dit tarief is gelijk aan een belastbare som van f 1000 of meer doch minder dan f 1100.—. In de oude verordening was de eerste klasse van heffing bij een belastbare som van f 800. f 900. PERSONALIA. Aan de Leidsche Universiteit is geslaagd voor het candidaatsexamen Egyptische taal en letteren de heer H. de Greeve, Haarlem. De verbindiner Houtvaart- Ramplaan. Aankoop van den benoodigden grond. HAARLEM Maandag. De gemeente Haarlem Is voor een belang rijk deel reeds eigenares van de gronden, be- noodigd" voor den aanleg van den geprojec- teerden weg in het verlengde van de Rollands laan. Voor doortrekking van dien weg be hoefde de gemeente nog de beschikking te verkrijgen over een perceel grond. Langdurige onderhandelingen hebben tot resultaat gehad. dat. de eigenares van dien grond zich bereid verklaard, dezen, alsmede den daaraan grenzenden grond groot 2814 cA. aan de gemeente te verkoopen tegen den prijs van 8000 onder voorwaarde, dat verkoop ster foud 74 jaren» gedurende haar verder leven gratis een huis van de gemeente ter bewoning verkrijgt. Het wil B en W. voorkomen in het belang van de gemeente te zijn. indien op deze aan bieding wordt ingegaan. De verkoopster zal het aan de gemeente in eigendom toebehoo- rende woonhuisje aan de Rollandslaa no. 78, hetwelk sedert eenige maanden ledig staat, voor genoemd doel ^narne aanvaarden. Dit tot het gemeentelijke woningbedrijf bchoo- rend perceel bracht voorheen 175 per jaar aan huur op.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5