D H.D.. VERTELLING Tandheelkundig GEHEEL GEBIT DINSDAG 13 OCTOBER 1936 HAARDE M'S D A G B E A D 8 Zendingsfilm „Papoealand". i VOOR DEN Om acht uur precies opent Ds. G. J. Waar denburg den avond met een woord van wel kom aan de aanwezigen, terwijl hij tevens met enkele woorden de film en den spreker, de zendeling de Neef, inleidt. „De film krijgt een bijzonder actueel karakter', aldus Ds. Waardenburg, „doordat de toelangstelling van velen thans naar Nieuw-Guinea uit gaat". De heer de Neef gaat hier nog wat dieper op In. „Langzaam schreidt de ontdekking van dit uitgestrekte grondgebied, dat ruim twintig maal zoo groot is als Nederland, voort. Vliegtuigen werden uitgerust, om het gebied in kaart te torengen. Belangrijke grondstoffen, die van grooten invloed op de wereldmarkt kunnen zijn, werden ontdekt". Doch tevens vraagt spr. zich angstig af, wat er van de bevolking zal worden, wan neer de beschaving zich hier zal doen gevoe len. Hoe zullen deze eenvoudige en uiterst primitieve mensehen reageeren? Zullen zij zich aanpassen, of zullen zij ten ondei-gaan? Het zendingswerk heeft de stammen ge deeltelijk voorbereid op de botsing, die onge twijfeld volgen zal, wanneer primitieve na tuur. en Westersche cultuur met elkaar in aanraking komen. Voor de kuststreken is spreker dan ook niet bevreesd, doch op de stammen uit het binnenland, die nog maar weinig met de blanken in aanraking zijn ge weest, zal de cultiveering ongetwijfeld een minder gunstige invloed uitoefenen. De papoea is een geboren avonturier. Hij heeft niet geleerd, de natuur aan zich te on derwerpen. doch neemt gretig van de vele rijkdommen welke de tropische natuur biedt, zonder dat hij een strijd om het bestaan hoeft te voeren. Ook mist hij de beschaving en cultuur, waaruit b.v de geheel andere Javaansche geesteshouding voortspruit. De papoea is voor alles gevoelsmensch, impul sief, uitbundig en excessief dn zijn gevoels uitingen. De film geeft ons een aardie beeld van dit alles. Een film. welke ongetwijfeld ook goede film-kwaliteiten vertoonde en de sfeer en aparte schoonheid van het Indische land schap soms fraai weergaf. Al was het van de ons toebedeelde plaats moeilijk de film juist en naar waarde te beoordeelen. Het eerste deel brengt de reis naar Papoea- land in beeld, en brengt ons in contact met de bevolking. We zien de vaak kunstzinnig versierde prauwen en paalwoningen, die be wijzen, dat ook de artistieke ontwikkeling van de papoea op een vrii hoog peil staat. Het tweede deel toont ons den papoea in den strijd om het bestaan, die zelden hard is. De sagonalm. die het voornaamste voedsel levert groeit overal in de bosschen. zonder dat de inboorlingen er iets anders voor hoeven te doen. dan den boom om te hakken en de ■kostbare kern er uit te halen. Hoe dit ge schiedt. wordt door de film op fraaie wijze getoond. Na de pauze volgt het derde deel van de film, waarin het eigenlijke zendingswerk in beeld gebracht is. ,.De zending", aldus spr., die zelf vele jaren als zendeling op Nieuw- Guinea werkzaam was. „beteekent voor dezp menschen de verlossing van den angst en vrees, waarin zij leven, bedreigt door de vele demonen van hun godsdienst. Voor hén is de kracht, die overa1 "en in alles aanwezig Is. het hoogste goed. H^t centrum van die kracht in het menscheliik lichaam, is het hoofd. Vandaar, dat zii de hoofden van hun verslagen vijanden „snellen", om daarmee tevens de in dat hoofd opgehoopte kracht meester te worden". De film bracht de resultaten van het zen dingswerk in beeld dnrh. zooals spreker tot. slot van den avond zei: „Er moet nog veel gedaan worden. Nog duizende hnnderiidui- zendp menschen wachten op de komst, van de zending, die niet alleen goddienst, doch tevens beschaving zal brengen". PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP WOENSDAG 14 OCTOBER 1936. Programma I: Hilversum II (Huizen). Programma II: Hilversum I. Programma III: 8.05 Parijs Radio. Gymnas tiekles: 8.20 idem. Gramofoonmuziek. 8.50 Di versen. 11.20 Radio Danmark. Uurslag en klok kenspel van den Raadhuistoren. A. Bendix' ensemble uit Rest. Wivex. 12,20 Brussel Vlaamsch. Gramofoonmuziek. 12,50 idem Het omroeporkest o.l.v. Paul Douliez, 1,20 idem. Gesproken dagblad v. d. N. I. R., 1.30 idem. Dansmuziek o.l.v. Stan Brenders. 1,50 idem. Gramofoonmuziek. 2.20 Diversen. 2,50 Parijs Radio. Concert o.l.v. Henry Tomasi. 4.20 idem. Gramofoonmuziek. 5.20 Keulen. Gramofoonmuziek. 6.20 Londen Regional. BBC Schotsch orkest o.l.v. Ian Whyte. 7,20 Beromiinster. Zwitsersche muziek. 7.50 idem. Vierde buitenlandsche uitzending: Engeland. 8.20 Brussel Fransch. Symphonieorkest o.l.v. Frans André, werken van Beethoven. 9.20 idem Het omroeporkest o.l.v. Paul Douliez. Werken van Rossini. 9.50 Keulen. Populaire- en dans muziek door het kleine omroeporkest ol.v. Leo Eysoldt. 11.05 Weenen Alt-Wien. Programma IV. 8.— Brussel Vlaamsch. Gymnastiekles. 8.20 idem. Tijdsein. Gramo foonmuziek. 8.30 idem. Kroniek van den dag. 8.40 idem. Gramofoonplaat. 8.45 idem. Gespro ken dagblad van het N. I. R. 9.00 idem. Gramo focnmuziek 9.30 Diversen. 10.30 Droitwich. Korte Godsdienstoefening. 10.50 idem. Tijd sein van Greenwich. Weerbericht. 11.05 idem. Orgelconcert door Q. Maclean. 11,35» Gramofoonmuziek. 11,50 Londen Regional. Serge Krïsh met zijn orkest. 12,50 idem. Yascha Krein met zijn Zigeuner Orkest. 1,35 idem. Orgelrecital door C. D. Cunningham. 2.20 idem. BBC Welsch orkest o.l.v. Mansel Thomas 3.20 Droitwich. Orkest der Foden's Fabrieken o.l.v. Frea Mortimer. 3.50 idem. Pianorecital, door Mollie Davie. 4.20 idem. Vesper in St.- Paul's Cathedraal. 5.10 idem. Het John. Mac Arthur Kwintet. 5.35 idem. BBC dansorkest. o.l.v. Henry Hall. 6.20 Diversen. 7.00 Droit wich. Falkman met zijn Apachen-orkest en Ronald Hill. 7.50 idem. Van Philips met zijn Twee orkesten. 8.20 Het BBC Symph. orkest, bezoekt Hanley. 9.20 idem. Weer en nieuws berichten. 9.40 idem. Voortzetting van het con cert. 10.25 idem. Stepping Out; 25 minuten cabaret. 10.50. Het Victor Olof Sextet. 11,35 idem. Bram Martin en zijn dansorkest. 11.50 idem. Dansmuziek gr. platen. Programma V: 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen Gramofoonplatenconcert: Dansmuziek. 1. It don 't. mean a thing, Washboard Rhythm Kings. 2.1 wished on the moon. Henry Allan. 3. Puerto Nuevo, Canaro. 4. Nagasaki, Nat. Gonella. 5. Someday Sweetheart, Joe Venuti 6. Go into your dance, Harry Roy. 7. Beale street blues, Joe Venuti. 8. Sentimental Gentleman from Georgia Washboard Rhythm King. 9. Blackpool Switchbach. Reg. Dixon. 10. Mammy, I'll sing about you. Harry Roy. 11. Roll along prairie moon. Henry Allan, 12. Tiger Rag, Nat. Gonella. 13. She's a Latin from Manhattan, I-Tarry Roy. 14. Farewell blues, Joe Venuti. 15. Milonga. Canaro. 16. About a quarter to nine. Harry Roy. 17. After you 've gone. Joe Venuti. 8.00—12.00 Diversen. -POLITIERECHTER Nog geen volleerde paedagoog. Een jongmensch, die de onderwijzersacte had, maar die als zoo velen nog geen betrek king had kunnen krijgen, moest zich verant woorden voor het feit, dat hij een jongen een schop had gegeven. Dat was niet in schooi ;ebeurd maar op straat bij de Velserpont. De aanleiding tot die schopperij was geweest, dat eenige jongens hem met afgevallen kastanjes of soortgelijke projectielen hadden gegooid. Of er eenig verband bestond tusschen die bal dadigheid en het onderwijzerschap, weten we niet. onmogelijk lijkt het niet, dat de onder wijzer indertijd als kweekeling voor een klas heeft gestaan en toen een of meer der ben gels heeft moeten opleiden en onderrichten in alle christelijke en maatschappelijke deug den, zooals de wet dit wil. De jeugd schijnt dat een kweekeling soms eenigszins kwalijk te nemen en er zijn meer gevallen bekend, dat zij op straat de kweekelingen tot mikpunt koos. 't Is anders niet goed verklaarbaar, waarom juist deze onderwijzer moest gegooid worden en niet een van de vele andere menschen, die bij de pont waren. Hoe het zij, de aangevallene nam er geen genoegen mee, ging naar de jongens, die ach ter een gebouwtje schuil gingen en gaf den eersten den beste een schop. Het behoefde eigenlijk geen betoog, dat deze jongen niet gegooid had, een jongen die gepakt wordt-, heeft nooit wat misdaan. De schop was nog al goed aangekomen, schoon er geen bepaald letsel is toegebracht en de onderwijzer had goed gedaan te begin nen met er zijn spijt over te betuigen, maar hij nam een tamelijk onverschillige houding aan en vertelde met een lach op het gezicht, dat hij den jongen een schop had toegediend, alsof het vanzelfsprekend was, dat men iemand schopt, als men eenigen overlast ondervindt. Den politierechter beviel die houding dan ook allerminst en hij maakte de opmerking, dat een onderwijzer dergelijke opvattingen niet moet hebben, anders zou hij er in de school ook maar op los slaan. De verdachte vond het toen maar beter spijt te betuigen, omdat hij begreep, dat de justitie minder licht over de zaak dacht dan hij. De officier was van meening. dat niet iedere ge voelige terechtwijzing mishandeling genoemd kan worden, doch dit schoppen valt er wel onder, waarom hij f 10 boete eischte. De poli tierechter wil, alvorens vonnis te wijzen een inlichtingsrapport hebben, waarom hij de zaak schorste. Nog een opvoeder. Nu was 't geen onderwijzer, maar een an dere opvoeder, die zich voor mishandeling moest verantwoorden: een vader had zijn achttienjarige dochter met een hondenzweep op 't gezicht en het bovenlijf geslagen. Dat lijkt zoo op het eerste gezicht wel erg, maal ais men den vader hoorde vertellen, zou het. meisje het er naar gemaakt hebben, door 's avonds thuis te komen ais het haar beliefde en toen het een keer twaalf uur was gewor den en vader zijn bed uit moest om de doch ter binnen te laten, had ze lachend gezegd: ,,'t Is een beetje laat hè?" Misschien was dat nu wel niet uittartend bedoeld een mensch weet op een kritiek oogenbük niet altijd den juisten toon te vin den maar de vader zag er na de vele repri mandes, die het meisje ai gehad had, een be spotting in en aangezien hij ook niet goed gezond was. werd hij woedend. Ongelukkig lag er een hondenzweep in de vestibule en daarmee begon hij op het meisje in te slaan en hoe langer hij sloeg, hoe woedender hij werd. De menschen zouden zeggen: „Hij was over zijn zenuwen heen". Gelukkig kwamen huisgenoot-en het kind ontzetten, dat spoedig daarop bii haar zuster is gaan wonen. De officier en de politierechter waren er weinig mee ingenomen, dat het meisje eenige dagen na het gebeurde haar vader was komen aanklagen, want de schuld ligt niet alleen bi] den vader, al is het afranselen niet goed te praten: een opvoeder moet over andere mid delen beschikken. Aan den anderen kant ech ter had het meisje zich naar de huisorde te schikken. De rechter had deze zaak liever niet aan gebracht gezien, maar was met den officier van oordeel, dat hier strafbare mishandeling was gepleegd, waarvoor f 10 boete werd opge legd, conform den eisch. Mond houden. Toen de heer Bus, controleur bij de arbeids inspectie, met twee veldwachters, die hem ^Jecovitol levertraan weten schappelijk de beste lever- traan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers eri drogisten óf 0.75 p.fjacon (Adv. Ingez. Med.) geroepen hadden, een fabriek te Halfweg was binnengegaan, omdat daar vermoedelijk te laat gewerkt werd, had hun verschijning op den directeur dier onderneming de uit werking van een roode lap op een stier, want die directeur ziet niet graag gemeenteamb tenaren en al behoort de controleur daar niet toe, hij was bij de politie en 't muist, wat van katten komt. Nu werd in die fabriek op dat moment over tijd gewerkt en dat wilde de inspectie con troleeren, waarom naar de arbeidslijst ge vraagd werd. „Daar hangt dat ding" zei de directeur met een armzwaai en hij begreep, dat de zaak niet in orde was, ofschoon hij, zoo hij beweerde, overwerkvergunning had aange vraagd en gemeend had, dat er wel mocht worden gewerkt. Maar toen de controleur de lijst had en de namen van werklieden ging vragen sprong de dirqpteur er tusschen, verbood zijn perso neel hun namen op te geven en zei, dat de mannen eerst moesten vragen, wat er zou ge beuren, als ze het niet deden. De mannen deden dat en zagen al gauw wat er gebeurde: ze werden door de politie meegenomen en de directeur werd de zaal uitgezet. Eigenlijk was 't hiermee afgeloopen ge weest, behoudens dan de bekeuringen voor de arbeidswet, als de directeur later niet op hooge beenen naar 't gemeentehuis was ge- loopen om te klagen en te kennen had ge geven aan den officier van justitie te zullen schrijven, 't Ging er eigenlijk om, dat hij meende, dat de controleur niet het recht had om de namen van het personeel te vragen. Maar nu hij dat onderwerp aansneed, kwam er ook een proces-verbaal voor ambts belemmering en dat was dan: het aan het personeel verbieden den naam op te geven. De officier vond dit geval zoo ernstig, dat hij 14 dagen gevangenisstraf eischte, waarop de verdediger Mr. F. v. d. Goot zei daar zoo van te schrikken, dat hij eerst een juridische kwestie zou behandelen om bij te komen. Mr. v. d. Goot dan betoogde, dat hier geen ambtsbelemmering was geweest, Wat had'de controleur willen doen? Den naam vragen. Was hij daarin belemmerd? Geenszins. Ja, als de directeur den controleur de keel had dichtgeknepen of een hand voor den mond gehouden, waardoor deze niet kon spreken, dan was hij in de voorgenomen handeling- belemmerd. maar nu niet. De verdediger vroeg vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging. De politierechter zwichtte niet voor het betoog, maar zei, dat niet het spreken de handeling was, die belemmerd was gewor den, maar het controleeren van het naleven der voorschriften en daarvoor kwam de con troleur. De politierechter wilde echter geen gevan genisstraf opleggen, doch vond f 25 boete voldoende. NEDERLANDSCHE BEWEGING VOOR EENHEID DOOR PrUOCRATIE. Bovengenoemde vereen:::..:.:, houdt op 15 October des avonds 8.15 uur een propaganda- vergadering in het Gebouw van den Neder- landschen Protestantenbond aan de Jacob- straat. Als sprekers zullen optreden Dr. H. Faber, algemeen voorzitter der vereeniging en Dr. H. Brugmans. De heer L. de Visser spreekt in de Concertzaal. Openbare vergadering van de Commu nistische Partij. Dichter en schilder. door J. P. BALJé Gaston Printemps was artist. Men kon het zien aan den flambard met breeden rand, dien hij droeg, aan de zwarte flodderdas, aan zijn lange haren en zwierigen baard. En als iemand het daaraan nog niet gezien had, kon hij het afleiden uit het feit, dat zijn jasje aan de mouwen erg gerafeld was, en dat de hakken van zijn schoenen bijzonder scheef waren geloopen. Zijn hospita in het Quartier Latin wist bo vendien, dat hij artist was, daar hij meestal vier of vijf termijnen kamerhuur achterstal lig bleef. Gaston Printemps maakte verzen eigen lijk moest ik schrijven vaerzen en het waren schoone, roerende verzen, meest son netten. Het waren gedichten, waarin hij zijn heele hart legde, waarin hij de natuur bezong, de maan en de sterren het lachende licht in jongemeisjesoogen. Hij had het bijvoorbeeld over nimf ranke bootjes, die deinend zoet- klotsende golfjes doorkliefdenEnfin, U weet het wel. Telkens, wanneer hij iets nieuws gewrocht had, zond hij het aan de beste literaire tijd schriften. Hij sloot altijd een postzegel in, en ontving van die tijdschriften zeer waardee- rende epistels, waarin men hem mededeelde, dat men zijn werk met de meeste aandacht en belangstelling had gelezen, maar dat plaatsgebrek de uitgevers tot hun diepe spijt noodzaakte, hem zijn gedichten te retournee- ren. Tóch en dat vormde het gloriepunt van Gaston Printemps' carrière tóch waren er ook door een ondernemend uitgever met een gevoelig hart en een optimistische beurs een tweetal zijner bundels gedrukt, waartoe ech- Instituut RIJKSSTRAATWEG HAARLEM-N. TELEF 16 6 7 2 6 ,.anaf l met garantie, pijn- vanar J JO. lnos trekken inbegr BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen van 9—12 en 1—4 uur. Zaterd. 9—12 uur Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 7—9 u. (Adv. Ingez. Med.) De ai'deeling Haarlem van de Communisti sche Partij Nederland heeft gisteravond in de groote zaal van het Gem. Concertgebouw een openbare vergadering gehouden, waar als spreker optrad de heer Louis de Visser, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De voorzitter van de vergadering, de heer D. Noordewier, sprak een openingswoord, waarin hij den ernst van den huidigen toe stand schilderde. Oorlog en fascisme dreigen en in ons land worden voor de arbeidersklas se steeds grootere verslechteringen ingevoerd. Daarom is het noodzakelijk, dat wij tegen de maatregelen van de regeering protesteeren, aldus spr. Nadat men gezamenlijk de Internationale had gezongen en de muziekvereeniging „Voor waarts" eenige nummers ten gehoore had ge bracht, droeg de heer Jan Lemaire eenige ge dichten voor. Het woord was thans aan den heer De Vis ser. Spr. herdenkt eerst den plotseling over leden Belgischen communistenleider Jacque- motte. Het vierde jaar van de regeering-Colijn is ingegaan, aldus de heer De Visser. In de laatste Troonrede is het program voor dit vierde regeerlngsjaar ontwikkeld. Indien het Nederlandsche volk zijn geestkracht heeft be houden, zooals dit staatsstuk zegt, is dat niet dank zij, maar ondanks de regeering-Colijn, zoo riep de spreker uit. In het bedrijfsleven zullen onnoodig knellende banden verwijderd worden, zoo staat in de Troonrede. Dat wil zeggen, dat de resten van de sociale zorg weggenomen zullen worden. De bestrijding van de werkloosheid en haar gevolgen heeft de volle aandacht van de regeering, maar dat neemt niet weg, dat een belangrijke steun verlaging reeds bij het opstellen van de Troon rede in voorbereiding was. Een groote hoe veelheid maatschappelijk werk, dat uitgevoerd kon worden, heeft de regeering tegengehou den. Met de S. D. A. P. zijn wij van meening dat er nog heel wat werk in ons land ver richt kan worden, aldus spr. Geld hiervoor kan verkregen worden door een heffing in eens op de groote inkomens en kapitalen. De betrekkingen met de vreemde mogend heden zijn van vriendschappelijken aard, zegt de Troonrede. Maar de Sovjet-Unie is door onze regeering nog steeds niet erkend, hoewel de Nederlandsche handel hiervan groote voor- deelen zou kunnen hebben. In dit verband wijdde de spreker uit over den Spaanschen burgeroorlog en over de levering van wape nen door bepaalde landen aan de rebellen. De regeering heeft aangekondigd, dat de wet op de collectieve arbeidsovereenkomsten herzien zal worden. Hierin zag spr. een nieu we bedreiging van de weinige rechten, die de arbeidersklasse nog bezit. Vele gevaren drei gen er, aldus de heer De Visser, maar wij kunnen deze overwinnen, wanneer de com munistische partij machtig en sterk is. Na de pauze declameerde eerst wederom Jan Lemaire, waarna de heer De Visser zijn rede vervolgde. Dit tweede gedeelte van zijn toespraak ving spr. aan met te constateeren, dat de politiek van het kabinet-Colijn ons land niets dan ellende heeft gebracht, Wat de arbeidersklas se in 80 jaar aan sociale en politieke rech ten heeft verworven, staat thans op het spel. Aan alle kanten worden deze rechten reeds aangetast. In een eenheidsfront moeten de moderne arbeiders tegen deze inbreuk strij den. Spr. weerlegde de bewering, dat het communisme niet democratisch is. Slechts het communisme brengt de ware democratie, de heerschappij van het volk. De regeering-Colijn moet vervangen wor den door een regeering, die de nooden van alle lagen van het volk begrijpt. Ten aanzien van de devaluatie verklaarde spr., dat de communisten zich steeds tegen deze waardevermindering van het geld heb ben gekeerd. Geen deflatie en geen devaluatie kan den toestand verbeteren, dat kan alleen de sociale opbouw volgens de methode van het plan van den arbeid. Devaluatie beteekent nieuwe armoede en nieuwe ellende, aldus de heer De Visser. De communisten hebben verhooging van loonen en steun geëischt, al naar gelang de gulden daalde, verder inventarisatie van het bezit van het groote kapitaal en een heffing op de de^aluatiewinsten. De regeering heeft dit ech ter niet gewild. Verhooging van het levenspeil der werkers kan alleen verkregen worden door een een heidsfront dezer werkers, De communistische partij heeft aan verschillende partij én de vor ming van een volksfront voorgesteld, zonder resultaat evenwel. Het communisme vecht voor de. werkenden en de werkloozen, voor den kleinen midden stand, de boeren en de ambtenaren. Laten zij ter het feit, dat een groote rijwielzaak door een advertentie op de achterpagina de druk kosten ruimschoots betaald had, niet weinig had bijgedragen. GasVon vond die Tour de France-annonce wel niet erg prettig, maar hij troostte zich met het idee, dat het op de achterpagina in ieder geval niet zoo erg op viel. Gaston Printemps was dus, het blijkt over duidelijk uit het voorgaande, een pur sang- artist. Kunstenaar in merg en been. En daar om voelde hij zich gelukkig. Er was maar één schaduw, die over zijn ge luk hing. Hij had een naamgenoot, die zich evenals hij artist noemde: Frangois Prin temps. Francois Printemps dan, verbeeldde zich, schilder te zijn. In Gaston's oogen was hij een klodderaard die de kunst door minderwaardi ge praktijken in discrediet bracht. Want Francois Printemps schilderde ook reclame platen! Hij schilderde affiches voor groote theaters, reclameplaten voor bekende zeep- soorten, voor een cigarettenmerk, een ten toonstelling, een boksmatch! Dat op zichzelf was al erg! Maar misschien zou Gaston er slechts minachtend het hoofd om geschud en er verder niet aan gedacht hebben, wan neer hij niet precies denzelfden naam had ge had als hij. Dat immers was de grootste mis daad, Want, nietwaar, wanneer Gaston Printemps zich ergens vertoonde en zijn naam noemde, dan vroeg men onmiddellijk: „O, maar dan is u natuurlijk die beroemde schilder, die zulke fraaie affiches weet te ver vaardigen?" En men keek dan naar zijn haren en zijn flambard. Aanvankelijk snoof Gaston Printemps dan eens minachtend, en vergenoegde zich er mee dit nadrukkelijk te ontkennen. Maar toen hij zich tenslotte nergens meer vertoonen kon, zonder dat men hem vroeg „of hij nu werke lijk die beroemde schilder was", terwijl nooit iemand over zijn zielvolle gedichten sprak, groeide zijn haat tegen den liederlijken kunst bederver. en vaak gebeurde het, dat hij zon der te antwoorden, maar brieschend van woe de, wegliep. Hem, Gaston Printemps, groot dichter, durfde men vragen, of hij i;ni:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iu die afschuwelijke reclameplaten van transpi- reerende boksers, blozende babies, rookende lanterfanters, schilderde! Het vervolgde hem. tot het een obcessie werd en hij zich nergens meer durfde vertoonen dan in het kleine eet huisje op Montmartre, waar hij gewoonlijk zijn schamel middagmaal met een half fleschje rooden wijn nuttigde. Toen gebeurde het, dat een uitgever drie zijner sonnetten publiceerde, en wat meer was, hem er een werkelijk uitstekend hono rarium voor toekende, wat in den laatsten tijd niet meer gebeurd was. Want óók de uit gevers hadden, terecht of ten onrechte, de malaise met beide handen aangegrepen om de honoraria te drukken. Dat buitenkansje nu was Gaston Printemps om twee redenen zeer welkom. Ten eerste kon hij nu Parijs ontvluchten, en ten tweede kon hij aan zijn lang gekoesterden harte- wensch voldoen, om zich eenige weken in een klein, landelijk plaatsje terug te trekken, teneinde zijn meesterwerk, waarvoor de in spiratie reeds lang in hem „woelde" te maken. De trein bracht hem naar een klein dorpje in Bretagne. Hij stapte af in een onooglijk, landelijk herbergje. Men legde hem het ho- telregister voor en hij teekende. De herber gier, een gemoedelijk man. keek hem ver wonderd aan. „Printemps?" vroeg hij verrast, „maar dan is u misschien. Groote aderen zwollen op Printemps' voor hoofd, woedend smeet hij zijn pen neer. „Nee", kreet hij. „Zwijg! Waag het niet, mij als dien knoeier te identificeeren!" En heelemaal uit z'n humeur snelde hij den verbluften herbergier voorbij en liet zich door een slaperigen kamerknecht zijn kamer wij zen, Een oogenblik nog keek de arme man ver bouwereerd rond. Toen liep hij naar zijn slecht voorzien leestafeltje en griste een bun deltje verzen: „Maanlicht" van Gaston Prin temps weg, dat eens een ander reiziger had achtergelaten Want daar had de nieuwe gast blijkbaar een ernstige grief tegen, en je moet je gasten nooit onnoodig ergeren.... De verloren romantiek. Iedere zijde heeft een keerzijde. Ziedaar een waarheid, die gij al lang wist. Maar wist gij ook dat de keerzijde van den moder nen, zelfstandigen, onafhankelijkheidszin van de werkende vrouw is, dat haar hart hongert naar een beetje romantiek? Velen willen het niet weten, anderen steken er den draak mee en weer anderen ontkennen ten sterkste, ooit ook maar zooiets als een bevlieging gehad te hebben voor de romantiek, die immers voor ouderwetsch en uit den tijd verklaard is! Er komt in ieder vrouwenleven een oogen blik, dat zij den man, aan wien zij haar hart verloren heeft, het woord zal gaan zeggen, dat haar tot de gelukkigste aller stervelingen gaat maken en dan dan opeens wordt zij zich akelig bewust van haar hunkerend verlangen naar.romantiek: romantiek van het goede ouderwetsche soort; romantiek die een man van die heerlijke, overdreven onwaarschijn lijkheden laat zeggen, die je tot in je grijzen ouderdom nimmer vergeet, die je niet verge ten kunt, omdat zij behooren tot datgene, waar een vrouw niettegenstaande alle flink- heidsvertoon toch niet buiten kan. Wij leven in de eeuw der overdrijving en toen het opgroeiend geslacht het er een maal over eens was, dat het „van dien onzin" niets meer moest hebben, toen gooiden ze eens en vooral (tenminste dat dachten zij) alles overboord, wat ook maar in de verste verte naar romantiek zweemde. Geëngageerde paren gaan als „vrienden" met elkaar om; onverschilligheid echte of voorgewende in alle gevoelszaken is een eerste vereischte heden ten dage. Ook geldt het niet meer voor „bon ton" om tegenover elkaar te laten blijken, dat men niet onverschillig is. De eeuw van de overdrijving begon af te schaffen en hollende ging het door: dit niet meer en dat niet meer en dit was ouderwet sche sentimentaliteit en van dat moesten ze tegenwoordig gelukkig niets meer hebben enz. enz. tot onlangs een pas geëngageerd meisje tot een uitbarsting kwam. Dit was ongeveer wat zij zeide: Ik kan niet uitstaan dat John en ik zoo half en half per ongeluk geëngageerd zijn ge raakt en dat hij het altijd zoo druk heeft over onze „kameraadschappelijke" verhouding. Ik kan het niet uitstaan dat hij een receptie, een engagementsring, bloemen en cadeaux „onzin" vindt en dat hij er niet aan denkt om visites met me te gaan maken. Hij zal me wel vree- selijk ouderwetsch vinden maar o, ik ver lang er zoo naar, net zoo te trouwen als Moe der getróuwd is, in een bruidsjapon met een langen sleep, met een hartroerende toespraak van den dominee, met al m'n familie om me heen en met alles wat bij een ouderwetsche bruiloft behoort! Ik kan het niet uitstaan dat ik op den mooi- sten dag van m'n leven net moet doen of het me allemaal niet schelen kan en alsof ik het sportief vind om effentjes" met z'n beidjes en de getuigen alleen naar het stadhuis te gaan. Ik wil het net hebben, zooals het' vroeger was Wij hebben er niet veel aan toe te voegen, hoogstens de verzuchting „gelukkig"! Het schijnt dat we op den goeden weg zijn en dat de eeuw van de overdrijving plaats gaat ma ken voor het gezonde verstand. AMY GROSKAMP—TEN HAVE allen medewerken in dezen strijd, zoo riep spr. tenslotte uit. De vergadering besloot nog een telegram te zenden aan minister Slingenberg met het ver zoek de nieuwe regeling betreffende den huurbijslag niet door te' voeren. „NIEUW LEVEN" OPENT I1ET SEIZOEN. Met „De Geest van de Olmenhoeve". De Geheelonthouders-Tooneelvereeniging „Nieuw Leven" zal op Donderdag 29 October a.s. haar jubileum-seizoen (30-jarig bestaan) openen met een opvoering van „De Geest van de Olmenhoeve", een spel van het land. in drie bedrijven van de hand van onzen plaatsgenoot den heer Joh. N. Tromp en een uitgave van het bekende tooneelfonds „Kin- heim". „Nieuw Leven" zal van dit stuk voor het Noorden des lands de première brengen. In het Zuiden werd „De Geest van de Olmen hoeve" reeds vele malen met succes voor het voetlicht gebracht. Eenige vereenigingen kwamen er mee op een tooneelwedstrijd uit en verwierven den prijs voor gekozen stuk en personeele prijzen voor de sterke rollen, die in dit spel van het land voorkomen. In „De Geest van de Olmenhoeve" zullen optreden de dames Schelvis—Jansen, Braas Van Helden, VlottesVan Diermen, Evering— v. d. Kolk en F. de Dood en de heeren L. Pesch. K. Groot, J. Vlottes, K. Jurriens, G. Smit en J. S. Schelvis. De heer G. Berghuis voert de regie. Het staat nu reeds vast, dat de zaal van het Kennemer Theater geheel bezet zal zijn, want het tooneelfonds van „Nieuw Leven" heeft ook in de afgeloopen zomermaanden weer een belangrijke uitbreiding ondergaan. Nieuwe led'en, die zich thans nog willen doen in schrijven zullen dan ook moeten contri- bueeren van de maand Juni af.. Voor de leden van deze tooneelvereeniging, die zich zoo voor de stichting van het tooneelfonds hebben ingespannen, moet het een voldoe ning zijn, dat zij hun arbeid met zoo'n groot succes bekroond mogen zien. Zooals gewoonlijk zal na de voorstelling van Donderdag 29 October gelegenheid voor het maken van een dansje worden geboden. AANVRAGEN VAN BIJZONDERE SCHOLEN Het bestuur van de St. Antoniusschool vraagt f 350 als tegemoetkoming in de kosten van het aanbrengen van een nieuwen vloer in het gymnastieklokaal van de school aan den Zijl singel. B. en W. stellen voor f 300 te geven. B. en W. stellen voor f 567.80 beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van leermid delen ten behoeve van de school voor gewoon 1. o. aan de Rozenhagenstraat van de vereeni ging „Groen van Prinsterer". JOSEPHINE BUTLER VEREENIGING Ds A, R. de Jong zal on Donderdag 22 Octo ber in het gebouw „De Nijverheid", Jansstraat 85, voor de Josephine Butler Vereeniging' een openbare voordracht houden over het onder werp „Modern huwelijk; wording of verwor ding?"

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10