Een Hondenleven Concentratie van het onderwijs. DINSDAG 13 OCTOBER 1936 HA A R T. E M'S OA 0 BEAD" 3 Imitaties. Het schijnt dat de mensch ons. honden, het meest waardeert ais wij ons eenigszins men- schelijk gedragen. Helaas moet erkend worden dat het omgekeerde niet hetzelfde succes oogst. Als de Mensch probeert te blaffen, te janken, te keffen, te grommen doet dat hon den onplezierig aan. Hij verlaagt zich op deze wijze, zelfs als hij op zijn achterpooten blijft loopen en niet, zooals dat vriendje van Bob, mij nota bene ook nog op handen en knieën zit toe te keffen. De trieste waarheid is, dat zijn geblaf zich beperkt tot slechte imitatie. Hij blaft, jankt, keft, gromt, hetgeen wij honden niet anders dan wartaal kunnen noemen. Van onze mooie taal kent hij geen woord en als hij er per on geluk een uitspreekt is het altijd net mis en past niet bij de intonatie. Dit maakt een in druk van vreeselijke domheid en stelt ons teleur, want zoo gaarne nemen we vooral van onze menschen thuis aan, dat zij alles weten en kunnen. Wij vereeren hen, en onze illusies zijn ons dierbaar. Waarom moeten die dan soms zoo wreedelijk verstoord worden? Onlangs heb ik mij bepaald geschaamd voor den Baas. Hij blafte een verschrikkelijk onbehoorlijk hondenwoord en dat deed hij nu net tegen de jonge, beeldschoone boxer-teef Carmen, die van buitengewoon aristocratische afkomst is en nogal preutsch. Bovendien is zij pas twee. Carmen vloog van schrik twee meter achteruit en trok later haar neusje voor mijn Baas op. zoodat ik nog verplicht was haar in haar linker-achterpoot te bijten ook. hetgeen mij speet, want eigenlijk had zij gelijk en bovendien is zij het mooiste honden- meisje uit de buurt. Carmen. De Baas begreep van het heele geval niets. Hij lachte omdat Carmen zoo schrok. Bij deze leg ik hem het geval uit. Moge het baten. Er zijn natuurlijk honden die doen als of ze het leuk vinden. Als de Baas van Polly, den Schnauzer van den overkant, er mee begint blaft Polly altijd maar beleefd heidshalve terug en stelt zich aan alsof hij er erg opgewonden van wordt. „Waarom doe je dat?" vraag ik. „Omdat hij het leuk vindt", zegt Polly. „Het houdt hem in de goeie stemming". ..Gedraag je liever menschelijk", zeg ik. „Dat vindt hij veel aardiger. „Kijk hem smee- kend aan als hij uitgaat. Knor en kef een verhaaltje tegen hem als hij thuiskomt. Hij verstaat het wel niet, maar hij begrijpt dat je hem vertelt wat je dien dag overkomen is en hij zal erop antwoorden in zijn menschen- taal. die wij evenmin verstaan en evenzeer begrijpen. Je weet toch hoe mijn Baas en ik met elkaar opschieten als we elk maar onze eigen taal spreken! En als je daar geen zin in hebt, houd dan je bek. Maar blaf niet terug als hij probeert te blaffen." Mijn heele betoog werkte niets uit. De Schnauzer streek zijn leelijke snorren op. zei dat-ie waarachtig zelf wel wist hoe hij met zijn Baas moest omgaan en vroeg of ik er mijn snuit maar buiten wou houden. Daarna ging-ie weer achter Carmen aan. die niets van hem wil weten, maar dat merkt hij niet. Ik heb nog nooit een hond met zoo'n harde huid ge zien. Gisteren heb ik een heel rare ondervinding met die menschelijke nabootsingen gehad. Ergens aan den singel stond een man die hopeloos-mal blafte toen hij me zag. Ik ant woordde niet, maar tot mijn stomme verba zing blafte er iemand uit de verte even-dwaas terug. Het geluid leek wel van over de huizen te komen. Ik was ontzet. De man deed het opnieuw en weer kreeg hij antwoord uit de verte. „Daar heb je het nou", dacht ik. „Dat is geen hond die daar terügblaft; dat is een ander mensch. Nou gaan ze waarachtig tegen elkaar ook al blaffen inplaats van praten." Het was een griezelig denkbeeld. Het Hon denleven, zoozeer gebaseerd op vereering jegens en toewijding aan den tweepooter Mensch, scheen plotseling tot in zijn hechtste voegen ondermijnd. Maar toen de man weg was kreeg ik een idée. Ik ging op dezelfde plaats staan en blafte: „Wat mot dat nou?" Duidelijk ant woordde mijn eigen stem uit de verte: „Wat mot dat nou?" Toen probeerde ik het met andere vragen, en kefte en jankte ook maar 'es. Telkens antwoordde mijn eigen stem. „Gek", daCht ik, „als je dus op een bepaald punt aan dezen singel gaat staan ben je niet meer één hond, maar twee honden. Tenminste: je hebt niet één stem, maar twee stemmen". Toen kwam Bob aanloopen en hij lachte hard. „Dat is de echo, Tom", zei hij. „Luister maar". En hij riep: „Dag echo!" „Dag echo!" antwoordde het stomme ding uit de verte. Ik geloof het nou wel. Het is niet de moeite waard. Maar vanmorgen heb ik den schnauzer ei heen gebracht en gezegd: „Blaf 'es en luis ter dan meteen!" Hij deed het en staat nou al een uur lang op die plaats te blaffen, vlak voor het huis van den ouwen meneer die niet van honden houdt. Het verwondert me erg dat nog niet Haha! Daar heb je de dienstbode al met den emmer ijskoud water!Wacht even Hahaha! Die was raak ook!Een voltref fer!En daar komt die stomme Polly aanik geloof dat het wijzer is als ik maar gauw naar binnen ga. Vereenvoudiging landbouw crisismaatregelen gevraagd. Door den graanhandel. Het Comité van Graanhandelaren, voorzit ter G. van Stolk Jr., de Bond van Nederland- sche Graan- en Zaadimporteurs, voorzitter P. W. Schilthuis, de Vereeniging van tusschen- personen bij den handel in granen en aan verwante artikelen, voorzitter J A. van Noort en de Veragra", vereeniging van agenten van buitenlandsche huizen in granen en aanver wante artikelen, vice-voorzitter B. P. Wille beek le Mair, hebben in aansluiting op het eerste adres van 5 October 1.1. heden een tweede adres gericht aan den minister van landbouw en visscherij, waaraan het volgende is ontleend: Toen de regeering besloot tot het loslaten van den gouden standaard en tengevolge van de daardoor veroorzaakte wijzigingen in de wisselkoersen de Nederlandsche prijzen van granen, die aan de internationale markt op natuurlijke gronden toch reeds aanmerkelijk waren gestegen verder nog sterk omhoog lie pen, meende de graanhandel, dat thans het moment zou zijn gekomen, waarop tot aan merkelijke vereenvoudiging van de landbouw crisis-maatregelen zou worden overgegaan, en dat onder meer aanmerkelijke verlaging der monopolieheffingen daarvan een onderdeel zou uitmaken. Deze verwachting was gegrond op de over tuiging, dat de in guldens uitgedrukte prijzen van de te exporteeren producten der bodem cultuur aanzienlijk zouden stijgen en ook overigens het verlaten van den gouden stan daard verschillende door de bodemcultuur on dervonden en door de landbouw-crisis-maat- regelen bestreden bezwaren zou verzachten of opheffen. Het systeem der landbouw-crisis-maatrege len is gericht op het verschaffen aan den land bouw van loonende prijzen voor zijn produc ten. Zoowel door de verhooging der graan prijzen wegens natuurlijke oorzaken van in ternationalen aard als vooral door de prijs stijging tengevolge van de monetaire maat regelen der regeering is die loonende prijs in verschillende gevallen bereikt of zelfs reeds overschreden. Het zou, naar onze meening. thans het psychologische moment zijn, waarop de regee ring vele der bestaande landbouw-crisis- maatregelen zou kunnen laten vervallen om dat, dank zij ook de ingetreden bijzondere en niet voorziene omstandigheid van de waarde daling van den gulden, verschillende der aan den landbouw toegezegde richtprijzen ook dan nog zouden worden bereikt Hoewel wij er ons van bewust zijn, dat de verplichtingen, die op het landbouw-crisis- fonds rusten, het niet mogelijk maken, de in komsten die voortvloeien uit de monopolie heffingen op granen reeds dadelijk geheel te doen ophouden zou de regeering toch aanzien lijk verder op den weg der aanpassing zijn voortgeschreden, wanneer zij de wijzigingen, die de nieuw geschapen toestand met zich heeft gebracht als motief zou hebben aan vaard. om tot een verlaging dezer heffingen over te gaan. Zij zou dezen maatregel naar onze meening alleszins terecht hebben genomen en ook heb ben kunnen rechtvaardigen. Immers zal op velerlei gebied minder uit het landbouw-crisis-fonds behoeven te wor den geput. Aangenomen mag verder worden, dat het verlies van den verkoop van T C. tarwe verdwenen is door de prijsstijging van de buitenlandsche tarwe en de tarwe-trans- actie van de regeering dus een nog hoogere winst zal opleveren dan aanvankelijk geraamd was. Tegenover de vermindering van de verplich tingen van het landbouw-crisis-fonds staat wel de van landbouwzijde reeds geuite wensch van hoogere richtprijzen op grond van het motief, dat de productiekosten zullen stijgen, doch in belangrijke mate zal dit vermoedelijk slechts voor bepaalde artikelen het geval zijn en met name voor de producten van de var kens-, pluimvee en rundveestapel heeft de regeering die stijging der productiekosten goeddeels in de hand door haar vaststelling der monopolieheffingen. Zij zal ongetwijfeld met groote omzichtigheid den wensch van verhooging der richtprijzen bezien. Het zou dus volkomen in de lijn zijn van het tot dusverre door de regeering gevolgde beleid, wanneer het huidige moment werd aan gegrepen om onder de wijzigingen in de uit voering der landbouw-crisis-maatregelen ook op te nemen verlaging der monopolie-rechten op granen en andere voerartikelen. DRONKEN AUTOBESTUURDER MAAKT STUKKEN. Maandagavond reed op de Nieuwe Zijds Voorburgwal te Amsterdam een personenauto, bestuurd door een onder den invloed van ster ken drank verkeerenden man, ter hoogte van de St. Luciensteeg het verkeerszuiltje in stuk ken. De bestuurder, die er met 'een tamelijk groote verwonding aan de rechterhand, door vallend glas veroorzaakt, was afgekomen, ver zette zich hevig tegen zijn arrestatie, maar werd niettemin op doeltreffende wijze naar het politiebureau aan den Singel overgebracht, waar. nadat tegen hem eenige processen-ver baal waren opgemaakt, den man de gelegen heid werd geboden om zijn roes uit te slapen. Bestrijding van den woeker. Adviescommissie opgericht. Het dagelijksch bestuur van de Nederland sche Vereeniging voor Volkscredietwezen en woekerbestrijding heeft een commissie ad hoe ingesteld, om het bestuur van voorlich ting te dienen, omtrent hetgeen gedaan kan worden om, ten bate van de arbeiders, waar noodig de oprichting te bevorderen van in stellingen ter voorziening in noodzakelijke crediet behoeften, van borgstellingsfondsen, van consultatiebureaux van bemiddeling en voorlichting en dergelijke. In deze commissie hebben zitting genomen de heeren H Lindeman (Ned. Verbond van Vakvereenigingen) Henri Hermans (R.-K. Werkl. verbond). W. de Jong (Chr. Nat. Vakverbond). M. M. Cohen (Ned. Vakcentrale). M. L. van Putten (Ver. van Ned. Gemeen ten). G. H. Kol ff (Ned Spaarbankbond). Een vertegenwoordiger van de Mpij. tot Nut van het Algemeen. Mr. J. Everts, secretaris van den Armen raad te Amsterdam. Mr. Th. J. Eskens, jur. adviseur van de Ned. Ver. v. v, en woekerbestr. Mr. Th, A. Fruin, oud-directeur van het Volkscredietwezen in Ned.-Indië en P A. van Aggelen, secretaris van de stichting Leidsch Borgstellingsfonds, namens de Ne derlandsche Ver. voor Volkscredietwezen en Woekerbestrijding. Voorzitter van de commissie is Mr. Th. A. Fruin. secretaris P. A. van Aggelen. Morsch- weg no. 20. Leiden. De commissie zal 15 October as. h«~T werkzaamheden beginnen. Naar een oplossing wordt ernstig gestreefd. Rede van Mr. Joekes te Groningen. In een rede, die de voorzitter van de Vrij zinnig-Democratische Tweede Kamerfractie rar. A. M. Joekes Maandagavond in een druk bezochte bijeenkomst te Groningen heeft ge houden, heeft hij uitvoerig stil gestaan bij de gebeurtenissen op monetair gebied in de laatste dagen van September, waarbij hij uiteenzette, dat de Nederlandsche regeering in 's lands belang niet anders mocht doen dan dat zij deed De houding van de N. S. B. en de inhoud van het bekende N. S. B - pamflet ten aanzien van de regeeringsmaat- regelen noemde spr. minderwaardig. Spreken de over de gevolgen van den nieuwen mone- tairen toestand zeide mr. Joekes. er van over tuigd te zijn, dat een betere verhouding is ontstaan tusschen muntwaarde en goederen- prijs. Mr. Joekes was van oordeel dat de de- flatiepolitiek van de regeering thans niet meer noodzakelijk is In dit verband merkte hij op. dat de thans nog hangende wetsontwer pen inzake herberekening der pen sioenen in een geheel ander licht zijn komen te staan. Mijn medewerking aan de totstandkoming daarvan aldus spr. die voor den nieuwen monetairen toestand al heel gering was, kan ik nu niet geven, omdat de nieuwe toestand in de deflatiepolitiek een bres heeft geschoten. Spr. meende te mogen zeggen, dat het wetsontwerp in dezen vorm althans niet op de instemming der Vrijzinnig-Democraten kan rekenen. Na te hebben toegejuicht, dat de Kamer de regeering groote bevoegdheden gaf, ten aanzien van het nemen van maat regelen om onredelijke prijsopdrijving te voorkomen, merkte mr. Joekes op. dat het nu een eerste taak van de overheid moet zijn om de zorg voor de minst draagkrachtigen energiek ter hand te nemen. In dit verband sprak hij zijn vreugde er over uit, dat de steunbedragen niet zullen worden verminderd, ondanks de afschaffing van den huurbijslag. De landbouwcrisis- maatregelen wenschte spr. niet geliquideerd te zien. Echter was spr. van oordeel, dat de maatregelen opnieuw onder oogen moesten worden gezien Wat betreft de werk loosheid meende de heer Joekes. te moeten opmerken. dat de grootere bedrijvigheid die tengevolge van den nieuwen toestand is te verwachten, voor de regeering geen aanleiding mag zijn, om de maatregelen tegen de werkloosheid te be perken De Vrijzinnig-Democraten gaan weliswaar niet met het plan van den arbeid van de S. D. A. P. mee, toch zijn zij van oordeel, dat door het op groote schaal uitvoeren van groote werken de werkloosheid moet wor den tegengegaan. Hij waarschuwde tenslotte voor te optimistische verwachtingen van de ontspanning, die is waar te nemen. Spr. wees er op, dat in de eerste plaats een einde moet worden gemaakt aan tekorten op de rijksbegrooting. In de tweede plaats moet aandacht worden besteed aan de zorg voor ouden van dagen. De concentratie van het onderwijs. Ten aanzien van de concentratie van het onderwijs en in het bijzonder wat betreft het werk van de staatscommissie, die moet on derzoeken op welke'wijze het mogelijk is om aan de bezwaren van rechts tegen de be kende paragraaf 12 tegemoet te komen, zeide mr. Joekes met nadruk, dat van eenige te genwerking in deze commissie of van op de lange baan schuiven geen sprake is. Met groote ernst, aldus spr. beraadslaagt de com missie de moeilijke problemen, waarbij op geen enkele wijze getornd zal worden aan den grondslag van de onderwijspacificatie. De eerste K. N. I. L. M,-vlucht naar Manilla. Mr. A. M. Joeke* IV D) MJMEGEN'S COMMISSARIS VAN POLITIE ZAL 10 NOVEMBER A.S. TERECHT STAAN. De commissaris van politie te Nijmegen. S. J. W. van der M. zal op 10 November as. voor de rechtbank te Arnhem terechtstaan wegens valschheïd in geschrifte en verduistering. Er zijn in deze zaak 13 getuigen gedagvaard. Verdediger is mr. P. D. M. Lem. In de dagvaarding is als valschheid in ge schrifte ten laste gelegd het opmaken van een valsche leeningsacte tot een bedrag van f 7500, terwijl verder zes feiten van verduis tering. gepleegd in de jaren 1934—1936 ten laste gelegd zijn, in welke jaren verdachte zich de volgende, hem toevertrouwde bedra gen wederrechtelijk heeft toegeëigend, f 2000. f 1000, f 255, f 1677, f 945 en f 1605. MEER DAN 42.000 BEZOEKERS OP DE TEN- STELLING VAN ENGELSCHE SCHILDER KUNST. Na ruim drie maanden te hebben geduurd, en met een week te zijn verlengd, is Zondag de tentoonstelling van Engelsche schilder kunst in het Stedelijk Museum te Amster dam die op 4 Juli door den hertog van Kent is geopend, gesloten. In deze drie maanden hebben meer dan 42.000 bezoekers de geëxposeerde werken bewonderd, een ongekend hoog aantal voor een tentoonstelling, die uiteraard geen ele menten bevat, welke er op berekend zijn de groote massa van het publiek te trekken. GEEN UITBREIDING VAN HET BELASTING- PERSONEEL. De minister van financiën deelt, ter voor koming van teleurstelling bij eventueele solli citanten mede, dat, in tegenstelling met het onlangs in verschillende dagbladen dienaan gaande opgenomen bericht, er geen sprake is van aanstelling van personeel, noch bij den administratieven dienst, noch bij den actieven dienst, en evenmin bij het kadaster. De naar aanleiding van vorenbedoeld be richt ingekomen sollicitaties zijn in verband hiermede ter zijde gelegd. Voorbereiding voor een wekelijkschen dienst. Binnenkort toestemming te verwachten Wat zal Australië doen? Zooals reeds kort gemeld werd is de Ameri- kaar.sche journalist Ekins. die in concurren tie met zijn collega's Miss Kilgallen en Kieran wil trachten in den kortst mogelijken tijd een reis om de wereld te maken Zaterdag op het vliegveld van Manilla aangekomen. Volmondig heeft Ekins in verschillende in terviews toegegeven, dat hij zijn voorsprong uitsluitend dankt aan de betrouwbaarheid, stiptheid, goede organisatie en kundigheid van de Nederlandsche Luchtvaart. Vrijdagochtend, kort voor tien uur arriveer de de „Kwak" uit Nederland te Batavia. Te 10.25 uur precies!'dus juist een half uur later, vertrok de Douglas machine PK-A F L van de K.N.I.L.M. reeds weer van het vliegveld be stuurd door den K.N.I.L.M.-piloot Van Bree- men met als overige leden der bemanning den mecanicien De Lorme, en den radiotelegrafist Van Ende. terwijl zich verder behalve de heer Ekins aan boord bevonden de vertegenwoordi ger van de K.N.I.L.M. in Nederlandsch-Indië. H. Nieuwenhuis en de chef van den techni- schen dienst P. de Brëe, Ook werd een groote hoeveelheid post vervoerd. Spoedig een dienst op Manilla? In een onderhoud, dat wij met den direc teur van de K.N.I.L.M.. Jhr. H. K. B. Rendorp mochten hebben, heeft deze uiteengezet, van hoe groote beteekenis de vlucht van Soera- baya naar Balikpapan voor de verdere ontwik keling van de Nederlandsche Luchtvaart in het verre Oosten en-.voor het luchtverkeer in het algemeen is. Reeds geruimen tijd geleden zag men de beteekenis in van een luchtverbin- ding tusschen de Philippiinen en Neder- landsch-Indië. Los van elke bijkomstigheid biedt, deze verbinding in normale tijden tal van commercieele mogelijkheden. Ruim 2 jaar geleden heeft de K.N.I.L.M. dan ook reeds de bemiddeling der Nederlandsche regeering in geroepen om te Washington vergunning te krijgen voor het openen van een wekelijkschen luchtdienst op de Philippijnen. Deze verbinding is echter in den laatsten tijd van nieuwe actueele beteekenis geworden, toen de Amerikanen met hun postvluchten over den Stillen Oceaan zoodanige resultaten hadden bereikt, dat zij besloten met ingang van deze maand ook passagiers te gaan ver voeren van San Francisco naar Manilla. De opening van dezen nieuwen vliegdienst met de reeds bekend geworden Clipper-vliegbooten. geeft een luchtverbinding van Manilla naar Java een geheel nieuw aspect. Want niet al leen dat de Amerikaansche reizigers daardoor de mogelijkheid krijgen in zeer korten tijd behalve de Philippijnen ook Nederlandsch- Indië te bereiken, zij zouden dan ook in zeer korten tijd de Straits-Settlements, Zuid China en Britsch-Indië kunnen bereiken. De route die het Nederlandsch-Indische Douglas toestel thans heeft gevolgd ligt juist aan den rand van het cycloongebied boven het Zuidelijk deel der Chineesche zee en valt daar nog net buiten, zoodat een vaste dienst op deze route een even groote regelmatigheid kan hebben als de diensten op de interne lij nen- van de K.N.I.L.M., die vrijwel honderd procent regelmatigheid hebben bereikt. Diplomatieke formaliteiten vertragen de ontwikkeling van het luchtverkeer. Zooals reeds gemeld werd heeft reeds twee jaar geleden de Nederlandsche regeering te Washington vergunning gevraagd voor het openen van een dienst door de K.N.I.L.M. op Manilla. De Amerikaansche departementen van defensie en buitenlandsche zaken geven bij deze beslissing den doorslag en de hr. Ren- dorp deelde ons mede van welingelichte zijde te hebben vernomen, dat de Amerikaansche commissie voor luchtvaartaangelegenheden onlangs haar regeering zou hebben geadvi seerd de betrokken toestemming te geven op basis van wederkeerigheid, dat" inhoudt, dat ook de Amerikanen in de gelegenheid zouden moeten worden gesteld een dienst van de Phi lippijnen op Nederlandsch-Indië te openen, indien zii daartoe plan hadden. Van dit laatste is niets gebleken, maar daar tegenover hebben de plannen van de K.N.I. L.M. reeds zeer concreten vorm aangenomen en wacht men werkelijk met ongeduld op het afkomen van de vergunning. Daarin is nieuwe vertraging ontstaan door de verandering, die verleden jaar in den sta tus van de Philippijnen is gekomen toen de Vereenigde Staten de Philippijnen een groote mate van autonomie toekenden. Deze autonomie is echter nog niet volko men, zoodat op het oogenblik de Attorney- General van het hoog gerechtshof te Washing ton zich bezig houd met de vraag, of het ge ven van toestemming aan de kTn.IL.M. be hoort tot de competentie van de regeering te Washington of van die te Manilla. In beide gevallen staan de kansen er gunstig voor. Indien toestemming afkomt, zaf de K.N.I. L.M. ten spoedigste overgaan tot het openen van een wekelijkschen dienst op Manilla, aan sluitende op de aankomst van de Clippers en tevens aansluiting gevende op den dienst Batavia—Amsterdam der K.L.M.. die ongetwij feld profijt van deze verbinding zou trekken. Zoodra deze mogelijkheid werke lijkheid is geworden, wordt de oude kwestie weer actueel, die betrekking heeft op de verbinding door de lucht van Nederlandsch-Indië met Austra lië. Nog steeds heeft de Nederlandsch- Indische regeering de vurig verbeide toestemming van het Australische gouvernement niet verkregen doch Jhr. Rendorp was van meening, dat de aspecten gunstiger waren dan te voren. Op den duur zou de Australische regeering ons haar toestemming wel niet onthouden, vooral wanneer door een Nederlandsche lucht lijn tusschen Manilla en Soerabaya een snelle verbinding tusschen de Vereenigde Staten en Australië, dank zij de Clipper-diensten moge lijk zou zijn geworden. Bij het zoeken naar een rendabel vliegtuig is de aandach' van de K.N.I.L.M gevallen op een machine, die momenteel in Amerika in aanbouw is, de Super-Lockheed, een twec-mo- torige laagdekker, met intrekbaar landings gestel, die tien passagiers kan vervoeren en volgens opgave op 2000 meter hoogte een kruissnelheid van 300 K.M. per uur zou hebben De technische deskundigen der K.L.M., die ook voor de K.N.I.L.M. optreden, zullen de juistheid van deze gegevens en de kwaliteiten van het vliegtuig in Amerika onderzoeken als de Super-Lockheed vermoedelijk reeds in No vember, zijn eerste proefvluchten zal maken. Aan de hand van hun rapport zal de K.N I L.M. beslissen of zij tot aankoop van deze vlieg- I tuigen zal overgaan. LANGS DE STRAAT. Met en zónder. Stil ligt het station in het herfstlicht De laatste stoomwolkjes slierten weg. in de verte verdwijnt de schim van een trein het publiek trekt weg van het perron, dat leeg en stoffig achterblijft en slechts het sta- tionspersoneel blijft nog. wachtend op een volgenden trein, een volgenden stoet reizi gers. om diensten aan te bieden, broodjes te verkoopen. Het is het vrije uurtje voor allen, van den chef tot den krantenjongen. En deze laatste maakt daarvan volop gebruik. Hii haalt on der uit den bak van zijn krantenkarretje een pakje, opent het. haalt een enorme stapel boterhammen te voorschijn. I-Iet is drie uur in den middag. Dan bekijkt hij zijn eetwaren critisch, klemt de dikste homp brood Ir. zUn vuist en zet er zijn tanden in. Het papier 's vet, zijn handen zijn vet. tot zelfs zijn mond en roode wangen glimmen van de boter. Op dat oogenblik verschijnt de reiziger. De reiziger is een gehaast man. Hij" is aan komen snellen, eerst met een tram. die veel te lang moest wachten, daarna rennend over het pleintje voor het station, daarna heeft hij gesnauwd door het ondoor zichtige gaas. waar men volgens de voor schriften" door spreken moet, heeft zijn kaartje opgegrabbeld en in de consternatie een dubbeltje verloren. Doch hij moest zijn trein nog haien en heeft geen tijd voor zijn dubbeltje. Hij draaft door de gang. door de wachtkamer, het rookerige perron op, naar zijn trein Naar zijn trein, die reeds aan den horizon is verdwenen. De reiziger is kwaad. Hij heeft zich ge haast. de tram heeft het hem gedaan en hij betreurt het. dat hij niet genoeg invloed heeft om de directie van dat bedrijf voor goed onmogelijk te maken. Hij had dien trein moeten hebben en nu staat hij hier, met een half uur den tijd. Het is een terging en de reiziger besluit, zijn dubbeltje maar te gaan zoeken. Doch het. dubbeltje is niet te vinden in de stille en verlaten gang en de reiziger wordt er nog iets kriegeliger door. Dan besluit hij te wachten. Hij zal een krant koopen, een kop koffie nemen en zich zoo lang in de wachtkamer vermaken met het nieuws van dezen dag. Dan nadert hij den kaas-en-broodetenden krantenjongen De reiziger ziet de vette han den. den vetten mond en ae boterhammen met kaas en terwijl hij een dubbeltje op graaft zegt hij: „Het Handelsblad, maar smeer d'r liefst geen kaas aan". Even kijkt ae jongen hem verbaasd aan. verbaasd en gekrenkt. Zwijgend graait hij een krant uit het stapeltje, houdt hem den reiziger voor en houdt zijn kaashand op voor het dubbeltje De reiziger betaalt en ontvangt zijn krant. Dan.( als de reiziger zich om draait. klinkt luid en nadrukkelijk over het verlaten perron de schelle jongensstem: „Het Handelsblad, de Telegraaf, de Rotterdam mer. mét kaas en zónder kaas!" Louis de Vries a.s. Zondag 65 jaar. Nog groote plannen. Louis de Vries. Zondag as. zal de bekende acteur Louis de Vries zijn 65sten verjaardag vieren. De tooneelspeler. die zich nog zeer jeugdig voelt heeft verschillende plannen voor de toe komst. Zoo loopt hij reeds maanden rond met de gedachte om Shakespeare's King Lear in de vertaling van A. Roland Holst en Sopho cles' Oedipus in de vertaling van dr P. Bou- tens te brengen. De Oedipus heeft hij vroeger al gespeeld met Louis Bouwmeester in het Paleis voor Volksvlijt. Met medewerking van het orkest van Robert uit Haarlem. Hij speelde toen de rol van den bode. Bouwmees ter gebruikte de vertaling van van Herwer den, welke meer naar het romantische neigt. In een onderhoud, dat het A. N P. met den acteur heeft gehad, werd hem de vraag ge steld of het zijn bedoeling was het publiek naar de klassteken terug te brengen. „Ik zou niets liever willen," was het en thousiaste antwoord. „Tegenover de film moeten wij iets geheel anders geven. Ik ben het volkomen eens met Teirlinck, die een strenge scheidingslijn trekt tusschen film acteur en tooneelspeler. Ik wil alles wat in me is geven om de klassieken weer te doen herleven. Er zijn genoeg tooneelspelers, die zich willen vereenigen om iets moois te geven. En daarom is het zoo jammer, dat de finan ciën, het vervloekte geld zou ik willen zeg gen, een hoofdrol spelen. Vroeger waren het de Maecenassen, die groote kunstuitingen mogelijk maakten. Wat Is dat alles anders geworden En toch: als ik terugzie, ben ik niet onte vreden.Ik heb niet stilgezeten, ik heb in en door mijn kunst in binnen- en buitenland veel en velerlei waardeering ondervonden, ik heb geld verdiend en het voor een groot deel weer in de kunst verloren.... Ik voel mij met hart en ziel Nederlander en de schoonheid van onze taal in haar zuiversten vorm tot de men schen te brengen, is een van mijn liefste wenschen. 't Is daarom ook, dat ik mij zoo voel aan getrokken tot de vertalingen der klassieken van Boutens en Roland Holst En ik zou wil len. dat de regeering dit streven zou kun nen en willen steunen. Ik ben verheugd, dat ons onderhoud zich niet bewogen heeft in de richting van de vele dingen, die het publiek als 't ware van buiten kent. maar dat ik een tipje heb kun nen oplichten van datgene, dat mij op mijn „jongen ouden dag" beroert. En daarom doe ik er verder het zwijgen toe...."

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5