De geheimzinnige Gastheer De begrafenis der slachtoffers van het Fransche expeditieschip .Pourquoi Pas". De rouwstoet op weg door de straten va* Saint Malo Een ideaal jongensoord. Te Wanneperveen (O.) bestaat de beplanting langs den openbare weg uit pereboomen, waarvan de pluk thans begonnen is Pellenaers maakt toilet tijdens de neutralisatie in den Parijschen zes- daagsche welke door hem en Schön gewonnen is In de Oude Kerk te Amsterdam is Maandag een gedenksteen onthuld ter nagedachtenis aan den Dietschen prozaschrijver, dichter en schilder. Karei van Mander Kunstig werk op de bak kerijtentoonstelling tijdens het internationaal bakkers- congres te Weenen De nieuwe motorlogger Sch. 72 .Prins Bernhard" is Maandag uitge varen voor het maken van een proeftocht Onder groote belang stelling verlaat de logger de Scheve- ningsche haven Het stoffelijk overschot van dr. Charcot, den leider van het expeditieschip .Pourquoi Pas", wordt na aankomst te Saint Malo van boord geheschen Bg de Zondag te Londen gehouden demonstraties kwam het wederom tot botsingen tusschen com munisten en fascisten. De politie arresteert een al te heftigen betooger FEUILLETON door CLSA KAISER. 25) Dennis schepte adem en ging voort. „Toen ik hoorde dat uw vader zoo veranderd was en zoo vreemd deed, kon ik niet anders denken dan dat hij slechte berichten had ontvangen of dat er een ongeluk was gebeurd. Uw vader is geen gewoon mensch, hij heeft veel mee gemaakt en tallooze gevaren getrotseerd, hij is dus niet gauw bang of uit het veld gesla gen daarom meende ik, uit hetgeen ik hoorde, de conclusie te moeten trekken, dat wat hij nu beleefde, iets bizonder ernstig moest zijn, en niet zonder gevaar. De tweede vraag die ik mezelf stelde was, waarom is hij bang, of waarvoor is hij bang en waarom praat hij ni< eerlijk met zijn zoon? Ik deed navorschingen naar de plaatsen waar de heer Kings in zijn jeugd verblijf hield en hoorde onder meer dat hij ook gouddelver in Zuid-Amerika is geweest. En daar is indertijd, heel lang ge leden, iets gebeurd dat misschien minder pret tig was voor uw vader William bleef zwijgen, hij staarde in span ning naar het gelaat van den detective. „De oude heer Kings dacht", vervolgde Dennis, „dat alles reeds lang vergeten en ver jaard was en leefde rustig en tevreden op zijn landgoed. Maar opeens als een bliksemstraal, kwam er een heel onaangename tijding voor hem. Er kwam een brief. Deze brief was van niemand minder dan van onzen athleet. Dit individu is niet alleen een gevaarlijk mensch. maar ook een gelukzoeker, hij is van alles en nog wat geweest, kent bijna iedere taal die in Europa wordt gesproken en is een goede be kende van de internationale politie, want hij heeft in bijna ieder land een misdaad op zijn geweten. Hij was eerst bokser, toen gouddelver daarna parterreacrobaat en geveltoerist, later dief, roover en zelfs moordenaar. Deze man nu, heeft toenmaals een zaakje met uw vader gehadvergeef mij, het was een zwendel - zaakje. Later bleek echter dat uw vader niet wist dat er een luchtje aan de zaak was, maar toen dit bleek was het al te laat. Onze athleet is niet alleen een totaal gedegenereerd type, maar hij heeft een buitengewoon goed geheu gen en is een geslepen schurk. Om nu op de zaak terug te komen, uw vader was niet de ontwerper van het plan, maar het zaakje zou een vermogen opbrengen, als het lukte. Lukte het niet, dan was er evenwel niets verloren. Ik kan u hier het geval niet in details uiteen zetten, het doet ook niets ter zake meer. Mis schien zal uw vader het u later nog wel eens vertellen, tenminste als we het huidige geval tot een goed einde brengen. Uw vader wist indertijd niet dat als hij aan het geval hielp, dit een menschenleven zou kosten, dat had de athleet hem niet gezegd! Ik ben er zeker van dat uw vader, indien hij dit zou hebben ge weten, zich uit de zaak hebben teruggetrok ken. Nu goed dan, zij begonnen en het geval liep mis, maar wat gebeurde er, het was noo- dig dat er geschoten werd, men moest dekken om den aftocht te blazen. Er viel een schot en een man stortte neeTdoch het schot was niet door Kings gelost, tenminste niet het doodende schot, maar door den athleet. De twee mannen konden vluchten en het gelukte uw vader zich van Maitland te ont doen en opnieuw te beginnen. Hij heeft toen op een volkomen eerlijke wijze het vermogen verworven waarvan u thans leeft. Uw vader keerde na jaren, naar zijn vaderland terug, kocht dit landgoed en trouwde met uw moe der. Vele jaren gingen voorbij en uw vader meende dat het geheele geval vergeten was totdat nu een paar maanden geleden den brief yan Maitland kwam, een dreigbrief, een brief van een chanteur. Ik kreeg bij het begin van het onderzoek het vermoeden dat de zaak zoo in elkaar zat toen ik een poosje geleden de gelegenheid had uw vader te spreken, be vestigde hij dit. Ik ben in verschillende ver mommingen hier geweest, zoo was ik bijvoor beeld de knecht van uw verloofde, made moiselle de Tracy en bracht bloemen en vruchten bij uw vader. Ik was ook degene die de fiets van den notaris onklaar maakte, ik wist dat hij naar den kolonel ging en onder weg Maitland zou ontmoeten. O, heel argeloos, hij wist van niets. Maitland had hem laten roepen en de diepste geheim houding bevolen, vandaar zijn eigenaardig gedrag. Ik wist toen nog niet eens wlen ik zocht, maar vermoedde iets en ik trof mijn maatregelen want ik begreep dat Maitland on derhandelde en niet onmiddellijk tot daden zou overgaan, ik zei u immers al dat hij slim is. Uw vader heeft zich dapper geweerd, hij bood geld, veel geld, maar de schurk wilde alles en daardoor kwam het dat uw vader u een paar dagen geleden meedeelde zijn ge heele vermogen verloren te hebben. Hij had een overeenkomst gemaakt die door den no taris aan Maitland zou worden ter hand ge steld, vandaar mijn truc met de fiets. De notaris kwam te laat, want ik liet den koet sier ook nog omrijden. Maitland had niet gewachtEvenwel, hij was met de belofte omtrent het vermogen niet tevreden en eischte ook het land. Uw vader bleef onderhandelen. Er kon bij deze onderhandelingen geen hond om het huis loopen, want het dier zou zoo wel uw vader als den ander naar de keel zijn gevlogen, doch in dit geval eerst uw vader, want hij bezocht den athleet, vandaar zijn angst voor een hond. Toen u toch een hond aanschafte heeft Maitland dezen gedood met het eigenaardig instrument dat hij zelf had geconstrueerd. Dit instrument zag ik onder het veldbed liggen in het huisje van kolonel Grand. Ik zelde u daarstraks al dat de kolo nel een braaf man is en zeer vertrouwend, hij hielp mij, hoewel hij niet eens wist wien hij hielp. Ik deed mij voor als rentenier en huur der van het huisje, maar noemde hem mijn naam niet. Wij gingen er samen heen en daar zag ik wat ik zien wilde, den ingang van de onderaardsche gang en nog eenige aanwijzin gen, die mij zekerheid gaven dat den man dien ik zocht nog leefde. Dit was voor mij van het hoogste gewicht, want als het een ander was geweest of als de man dood was, zou ik niets hebben kunnen uitrichten, want er is indertijd nimmer bewezen kunnen worden wie het schot loste. Ik zocht naar den ouden James, ik had een vermoeden. Maitland staat voor niets en James, die zijn leven lang bij uw vader in dienst is geweest, ook reeds in Amerika, wist alles en stond er tevens voor bekend dat hij de bezittingen van zijn heer met zijn leven zou verdedigen. Hij heeft dit bewezen, u kent zijn einde en ik weet wie hem heeft vermoord. Ik zocht dus James en wist toen nog niet dat hij dood was. Ik deed navraag aan zijn huis en hoorde dat hij hier was. Ik ging naar Petersen en deed mij voor als een neef van den ouden man die hem in geen jaren had gezien. Petersen vertelde mij zoo gewoon als hij kon dat de oude man dood was. Ik vroeg verder, hield aan, maar Petersen is goed ge dresseerd, hij was zijn meester trouw, u had hem het bevel gegeven te zwijgen, dus zweeg hij. Ik kreeg er enkel uit, dat men James dood bij den hollen weg had gevonden. Toen wist ik genoeg. Ik bezocht het kerkhof en hoorde van den doodgraver wie er bij de begrafenis waren geweest en ik trok mijn conclusies. Maitland werkte zoogenaamd voor een ander, maar hij zou dien ander ook uit den weg rui men, juist als hij van plan was met uw vader te doen. Daarom zond ik u het telegram. Degene die u hier in de gang hebt ont- moèt was Maitland die door u bij een nachte lijk bezoek aan uw vader verrast werd", zei Dennis tot William. „Om meer ongelukken te voorkomen, want de kerel staat voor niet, telegrafeerde ik dat u geen hond meer moest aanschaffen. Een paar uur, nadat u het telegram ontving, was ik ook reeds hier, en heb zoolang bij den burgemeester gewoond. Ik had samenkomsten met uw verloofde, dat een buitengewoon meis je is, zij heeft mij veel kunnen vertellen wat voor mij van groot belang was bij mijn onder zoek. Zij heeft er ook enorm veel toe bijgedra gen om uw vader's eer en uw levensgeluk te helpen redden. Toen ik eenmaal hier was viel het mij niet moeilijk mijn draden verder te spinnen en met behulp van den burgemeester kwam ik een heel eind. Alleen de getuigenis van uw vader moest ik hebbenen ik heb zooeven gezegd hoe ik hem genaderd ben. Gelukkig had de oude heer Kings direct vertrouwen in mij en daardoor was het mogelijk mijn onder zoek zoo ver als het noodig was uit te brei den. Ik kwam juist op het goede oogenblik, want uw vader had reeds stappen gedaan om zijn geheele vermogen af te geven, teneinde de schande van zijn huis af te wenden. Ik was het dan ook die bij de directie van de bank naar het vermogen en naar de wijze van be leggen informeerde. De schande „De schande, de schande!" mompelde Wil liam. „Ja, juist," antwoordde Dennis, „u moet niet vergeten dat Maitland uw vader deed gelooven dat hij een man had gedood. Hij wist hem zoo vast daarvan te overtuigen, dat uw vader zich niet meer durfde te verweren en boven dien, om het feit dat hij er niet met u over kon of wilde spreken. „Maar nu is het tijd, ik heb alles verteld en nu is het wachten op het oogenblik waarin de overledene zich zal manifesteeren". „De overledene?" herhaalde William en zijn vriend tegelijk. (Slot volgt).

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 9