H.D.* De Haarlemsche Incasso-, Storting- en Ophaaldienst. VERTELLING WOENSDAG 14 OCTOBER 1936 TT A A R L E M'S DAGBLAD Is voor een belangrijk deel gemechaniseerd. STOOP'S BAÜ-VERLAUIIMG KUIPBADEN Volw. 40 ct., 10 baden f 3.50 - Kind 30 ct. KWARTJES-ZWEMMEN Woensdag 67.30 's avonds en verder volgens dienstregeling. 2 x PER WEEK ZWEMMEN Persoonlijk abonnement (uitsluitend werkdagen) 10 baden ƒ2.75 LOSSE ZWEMBADEN Werkdagen 7lo 's morgens25 ct. Maandag vanaf 10 v.m. volw. 30 ct. 'Adv Ingez. Med.) Een kijkje in demachinekamer. Maanden geleden bereikte ons de mededee- ling, dat de administratie van den Incasso-, Stortings- en Ophaaldienst der gemeente Haarlem geheel gemechaniseerd zou worden en dat als gevolg daarvan een aantal amb tenaren ontslagen zou worden. Toen wij den directeur van den dienst, den heer J. H. Bor ger, om inlichtingen vroegen, gaf hij toe, dat mechanisatie werd toegepast, maar verzocht ons voorioopig niet tot publicatie over te gaan omdat hij nog midden in de voorbereiding zat en hij pas later, als de machines eenmaal gin gen werken, kon beoordeelen hoeveel ambte naren na de reorganisatie overbodig zouden worden. Later zou hij ons volledig inlichten. Dit oogenblik is nu gekomen. Hierboven geven wij een kijkje in de ma chinekamer van den dienst. Hier staat een reeks van zeer vernuftig uitgedachte en ge construeerde machines, die voortaan zorgen voor een belangrijk deel van de administratie van dezen dienst. Vrijwel alles gaat nu met de machine. Het zou ons te ver voeren en bo vendien zou het relaas te technisch worden, om een uiteenzetting te geven van de werking deze machines. Wij hebben anderhalf uur noo- dig gehad om een indruk daarvan te krij gen. Van de pons-, sorteer- en tabelleerma chines, terwijl alles gedemonstreerd werd, zoodat wij zeker anderhalve pagina met do zijnen cliché's zouden moeten besteden om de verkregen wetenschap op den lezer over te brengen. Daarom doen wij beter ons te bepa len tot de verklaring dat wat hier door de con- structeurs is geleverd aan het wonderbaarlijke grenst. Met machines, die slechts zeer weinig bediening vereischen, wordt hier een volledige administratie gevoerd, die zóó perfect is, dat vergissingen uitgesloten zijn.Niet alleen wordt voor den Stortings- en Ophaaldienst de rekening-courant opgemaakt, maar voor den Incassodienst wordt geboekt hoeveel gas, electriciteit en water door eiken stadgenoot gebruikt is, terwijl, niettegenstaande de tarie ven nogal ingewikkeld zijn, feilloos op de kwi tantie wordt aangegeven hoeveel daarvoor aan de gemeentekas verschuldigd is. De machines zijn in huur geleverd door Ruys' Handelsvereeniging uit Den Haag. Het is voor het eerst dat deze een zoo volledige mechanisatie van een administratie van dezen aard heeft afgeleverd zoodat gezegd kan wor den dat de inrichting die de Haarlemsche In casso-, Stortings- en Ophaaldienst thans heeft, nog een unicum in het land, misschien zelfs in heel Europa, is. De voorbereiding van deze ingrijpende reorganisatie heeft natuurlijk van den direc teur en zijn staf veel inspanning gevorderd. De dienst in den ouden vorm moest blijven functioneeren, zoodat herhaaldelijk de avond en soms zelfs een deel van den nacht moest worden opgeofferd om in samenwerking met de technische menschen van Ruys' Handels vereeniging de installatie eerst te ontwerpen en daarna voor de practijk geschikt te maken. De bestaande Powers-machines moesten aan de behoeften van het bedrijf worden aange past. Eenige andere gemeenten hebben ook wel machines ingevoerd om de gas-, water- en electriciteitskwitanties te maken, maar dat haalt niet bij het moderne Haarlemsche systeeip. De kwitantie, die de Amsterdammer moet LWtalen lijkt veel op een.puzzle, ter wijl de Haarlemmer een volkomen normale kwitantie krijgt, waarop hij alles kan contrö- leeren. De heer Borger, die zich zeer voldaan toon de met de verkregen resultaten, zei ons: De opzet van de mechanisatie was allereerst bezuiniging. Die zal inderdaad verkregen wor den. Maar ook al zou die er niet mee bereikt zijn geworden, dan zou het toch aanbeveling verdiend hebben, de machines aan te schaf fen, want de administratie is er belangrijk door verbeterd. Die is nu zoo perfect als zij niet te verkrijgen zou zijn door de allerbe kwaamste ambtenaren, want vergissingen zijn menschel ijk, maar aan een machine vreemd. Natuurlijk moet de weinige handenarbeid die bij de bediening der machines overgebleven is, goed verricht worden, maar eventueele abuizen worden nog door de machines gecor rigeerd. Maar er zijn nog andere voorbeelden. De inrichting van de mechanische administratie is thans zoo dat in zeer korten tijd belang rijke statistische gegevens verkregen kun nen worden. Wil men bijvoorbeeld de gasver- bruikers rangschikken naar het aantal kubie ke meters dat zij verbruiken, dan zorgt de sorteermachine er voor dat men binnen enkele uren de juiste opgave heeft. Als men voor heen zulke gegevens moest hebben, moesten vele ambtenaren daaraan dagen achtereen werken om de cijfers uit de boeken te ha len. De sorteermachine sorteert 26.000 kaarten in een uur. Tenslotte vroegen wijWelke invloed heeft deze mechanisatie op de personeelssterkte van den dienst? Daarop antwoordde de directeur: Nu wij de machines in gebruik genomen hadden, was een vijftal overbodig geworden. Er was even wel geen ontslag noodig, want zij konden in andere gemeentediensten worden onderge bracht. Als het personeel dat de machines moet bedienen, volledig ingewerkt is, zullen I vermoedelijk nog eenige ambtenaren gemist kunnen worden, maar ik ben overtuigd, dat ook voor hen op de administraties der ge meente een plaatsje gevonden zal worden. Trouwens men moet niet denken dat er nu aan onzen dienst alleen slechts menschen noodig zijn om de machines te bedienen. Neen er is natuurlijk nog veel ander werk overgebleven dat slechts door ambtenaren ver richt kan worden. HAARLEMSCHE WEER- EN STERREN KUNDIGE KRING. Het programma voor het winterseizoen van den Haarl. Weer- en Sterrenkundigen Kring (afd. Haarlem van de Ned. Vereen, voor Weer- en Sterrenkunde) luidt als volgt: Vrijdag 23 October: Dr. j. van der Bilt, v. d. Sterrenwacht te Utrecht: „De herkomst der meteoren". Vrijdag 27 Nov.: Dr. H. G. Cannegieter, van het Meteorologisch Instituut te de Bilt: „Het onderzoek der hoogere luchtlagen te land en ter zee; geschiedenis en toekomst." Vrijdag 11 December: Drs. A N. Borghouts te Bergen op Zoom: „Moderne kosmologische theorieën" (Het uitdijend heelal). Vrijdag 15 Januari: Dr. H. Groot, te Hui zen: ,.De voorwaarden van bewoonbaarheid der planeten". Vrijdag 5 Februari: Dr. W. Bleeker, van het Meteorologisch Instituut te De Bilt: „Leven en sterven van depressies". Vrijdag 5 Maart: Dr. M. Minnaert, van het Heliophysisch Instituut te Utrecht: „De phy- sische gesteldheid van de buitenste deelen dei- zon". Bovendien zal op een nader vast te stellen datum in April een avond gewijd worden aan het werk van leden van den kring. De lezingen zullen gehouden worden op de gewom plaatsen van bijeenkomst, Ged. Oude Gracht 104, 's avonds om 8.15 uur. Introductie van belangstellenden is steeds toegestaan. SOCIETA DANTE ALIGHIERI. Alhier is opgericht een af dee ling Haarlem der Societa Dante Alighieri, Het doel dezer vereeniging is de kennis der Italiaansche taal en beschaving in ruimeren kring te versprei den en aldus de aloude banden, die de Neder- landsche cultuur met de Italiaansche verbin den, te bestendigen. Er is een voorloopig programma van lezin gen vastgesteld voor de Nederlandsche afdee- ingen in het winterseizoen October 1936 tot Mei 1937. Door samenwerking tusschen de afdeelingen Amsterdam en Haarlem, zal het mogelijk zijn voor de leden der Dante Alighieri, de lezingen in beiden steden bij te wonen op vertoon van hun lidmaatschapkaart. Opgave van lidmaatschap kan geschieden aan de secretaresse of aan een der andere be stuursleden. Het bestuur is als volgt samengesteld: mevr. L. G. VanderveldenVygh, presidente; mevr. M. JuliusTarelli, secr., Heemstee dsche Dreef 251, Heemstede)mr. Th. Westerhoudt, penningmeester; mevr. M. Dorhout Mees- Halbertsma en mej. L. Bierens de Haan. Een uitnoodiging voor de eerste lezing op Woensdag 28 October a.s. door Prof. Paolo Arcari over „Interpretazioni dantesche" zal binnenkort aan de leden worden toegezonden. Volgende lezingen zullen gehouden worden door Dottore Lipparini, Marchese Piero Mis- ciattelli, Dottore L. Arduini, Prof. Guido Ma- nacorda, Prof. Giovanni Papini, Barna Oc- chini, J. Kuin en Dottore E. Morpurgo. De Hoenderloo-collecte, welke hier werd ;ehouden heeft opgebracht f 265.79. FILIAAL STADSBIBLIOTHEEK EN LEES ZAAL „HUIS TE ZAANEN'. Nieuwe aanwinsten. Natuurkunde: Natuurlijke Historie: Bölsche. Natuurgeheimen. Garjeanne. Kern der dierkunde. Gürich. Das Mineralreich. Waage. Leerboek v. h. menschelijk lichaam. Kunst Bijvanck. Byzantijnsche kunst. Grimm. Leben Raphaels. Hartmann. De ontwikkeling der bouw kunst, 4 dln. Oostveen, Johanna. Wat Nederland zingt. Geschiedenis Hearing. Vrij geboren. Schotel. Vaderlandsche volksboeken en volkssprookjes. Nederlandsche en in het Ned. vert. Romans: Lewis. Elmer Gantry. Ognjow. Het dagboek van Kosta Rjabtsew. Id. Kosta Rjabtsew op de universiteit. Pérochon. Zij, die waakten. Praag, Van. Langs de paden der liefde. Strindberg. De biecht van een dwaas. Thijssen. Het taaie ongerief Veen. Van. Fouten. Ouitsclie Romans: Mann. Tonio Kröger. Schnitzler. Therese. Strindberg. Das rote Zimmer. Crisistijd is Christustijd. Over bovengenoemd onderwerp spraken de heeren G. Oversteegen en P. Kool Dinsdag avond in de Broederkerk aan de Parklaan. De belangstelling was heel groot. De heer Kool opende de bijeenkomst met de mededeeling dat Ds. Wildschut uit IJmui- den Oost Donderdagavond in dit kerkgebouw als spreker hoopt op te treden. Spreker zocht den aanwezigen te zingen Gezang 199 vers 1: „Ontwaakt gij, die slaapt, en staat op uit den dood". De heer Kool ging daarna in gebed voor. „Crisistijd is genadetijd; dat is een tijd, waarin God genade heeft met ae menschen", zei spreker. „Crisistijd is loute ringstijd. De tijd brengt de menschen op de knieën, om uit te roepen: „O, God, wees mij armen zondaar genadig". De menschen heb ben God en godsdienst verlaten. Dat is de fout van dezen tijd. God wil de menschen brengen tot verootmoediging. Zij mogen God niet tot verantwoording roepen voor de ellen de in dezen tijd. God heeft gezegd: Mijn ge nade is u genoeg". Door de smeltkroes var- het lijden komt men tot beter leven. God geeft kracht naar kruis." De menschen moe ten tot inkeering komen in deze bezeten we reld". De heer Oversteegen begon zijn rede met voor te lezen Mattheus 22 34 tot 40 en Johannes 15 18 tot 21. „Het Woord van God is de eenige waarheid", zei spreker. „Het heeft een diepere beteekenls dan de waarheid van deze wereld. De wereld snakt naar een goed woord, naar solidariteit, naar gemeen schapszin. Wat is er van het Christendom in deze twintig eeuwen terecht gekomen? We zien een wankele wereld met twijfelende en weifelende menschen. Wij mogen God dan ken, dat wij hier nog rustig in de kerken mo gen samenkomen, om naar het evangelie te luisteren. Alles op deze aarde zal vergaan, maar Gods waarheid zal eeuwig bestaan. Er is helaas nog altijd een zucht tot sensatie. Misschien beschouwen velen het als een sensatie, om Oversteegen op deze plaats te hooren spreken Het is de vroegere Over steegen echter niet meer, Thans gaan hoon en spot langs mij heen. Ik weet dat mijn Hei land en Verlosser leeft. Dat geloof kan nie mand mij meer ontrooven. De menschen moeten elkaar het leven niet onaangenaam maken, want er is ellende genoeg in deze wereld. De liefde van Christus moeten wij brengen tot onze naasten. In de landen, die God hebben verlaten, komt de dood. Dat ziet men in vele landen, zooals Mexico, Spanje en Rusland. Als Chris tus in het leven komt, wordt men een ander mensch. Dat heb ik zelf ondervonden." Spreker voelde zich vroeger een verloren mensch, die niets was, totdat Christus in hem gekomen is. Als men gelooft, dan heeft men in Christus een borg, tot wien men kan spre ken. Spreker heeft in Gods Woord een groot vertrouwen gekregen. Eigen ik moet worden weggegooid: dat is waardeloos. Eerst als men dat doet, kan men gelooven. Spreker wekte de aanwezigen, die dit nog niet gedaan hebben, op. tot God te komen. „En dat moet ge niet doen omdat de her boren Oversteegen dat vraagt, maar omdat Christus u roept. Ge moet op de knieën en bidden: „verlos me van mijn eigen ik". Toen mijn vriend en ik vroeger de heerlijkheid van het communisme in het gebouw Olympia ver kondigden, waren we blind. Maar er is uit komst gekomen. Hier in deze kerk mag ik nu getuigen van de eenige ^eerlijkheid, die in God is." Hij verzocht aan het slot van zijn rede gezamenlijk te zingen lied 166: „Grijpt toch de kansen, door God u gegeven". De bijeenkomst, die op de gebruikelijke wij ze gesloten werd, ging rustig uiteen. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken faillissementen door de Arron- dïssements-Rechtbank te Haarlem op Dinsdaj 13 October 1936. M. Blankesteyn, schilder, wonende te Sant poort, Beekvlietstraat 3; curator: Mr. A. W. Hellema te IJmuiden. De Coöperatieve Spaar en Voorschotbank „BOAZ" G.A., gevestigd te IJmuiden, Kanaal straat 47; curator: Mr. F. van der Goot t< Haarlem. J. Medenblik, metselaar, wonende te Haar lem, Lange Heerenvest 26; curator: Mr. Sil- vain Groen te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten: Mr. S. J. Pit te Haarlem. Opgeheven wegens gebrek aan actief zijn de faillissementen van: J. N. Jaspers, drukker, wonende te Zaandam, Oostzijde 29; curator: Mr. J. H. J. Simons te Haarlem. J. Meester, bloemist, wonende te Rijk, ge meente Haarlemmermeer. Aalsmeerderdijk 257; curator: Mr. F. J. D. Theyse te Haarlem. Lombar Petri, bakker, wonende te IJmui- den-Oost, Koekoekstraat 3; curator: Mr. A. W. Hellema te IJmuiden. C. M. Gottmer. bakker, vroeger wonende te Haarlem, Kloosterstraat 32, thans vermoedelijk wonende te Bloemendaal; curator: Mr. B. M. C. Vrijdag te Haarlem. J. J. Bruineberg, petroleumhandelaar, wo nende te Wijk aan Zee. gemeente Beverwijk, Duinweg; curator: Mr. J. G. Bettink te Haarlem. G. A. Döhring, vroeger vliegenier, thans koopman in vliegtuigmotoren, wonende te Zandvoort, Kostverlorenstraat 94; curator: Mr. F. van der Goot te Haarlem. C. G. A. Cassée. bloemist, wonende te Zand voort, Haltestraat 1: curator: Mr. H. J. M. Tonino te Haarlem. T. de Bonte Jr., bierbottelaarsknecht, wo nende te Haarlem, Palmstraat 5 rood; curator: Mr. J. van der Hoeven te Haarlem. Vernietigd op grond van verzet werd het faillissement van: Salomon Vos. wonende te Haarlem, Bartel- jorisstr. 46; curator: Mr. H. J. Pot te Haarlem. Geëindigd wegens het verbindend worden der eenige uitdeeüngslijst na verzet daartegen is het faillissement van: C. van der Stad, wonende te Haarlem, Kleine Houtstraat 136; curator: Mr. H. J. M. Tonino te Haarlem. Gehomologeerd werd het accoord in het fail lissement van: W. Stuvé Jr., kermisexploitant, wonende te Haarlem; curatrice: mevr. Mr. L. M. S L van Taalingen—Dols t-e Haarlem. HULP AAN SPANJE. Het. Haarlemsche Comité „Hulp aan Span je" deelt mede, dat ook mevrouw Henriëtte Roland Holst Le Bloemendaal als lid is toege treden. Centrale Tandheelkundige Kliniek. KENAUPARK 26 A TELEFOON 12644 KUNSTTANDEN EN GEBITTEN ZIEKENFONDSTARIEF. SPREEKUREN 911 en 12, Dinsdags avonds 6.308.30. (Adv. Ingez. Med.) BAZAR WIJK I. Evenals vorige jaren is het wijkgebouw van Wijk I der Ned. Herv. Gemeente Ged. Oude Gracht 104 in gereedheid gebracht voor een bazar als inzet van het winterwerk. De ver siering van de groote zaal is in verband met de Prinses Julianafeesten geheel in oranje gehouden, waartegen het tentoongestelde aar dig uitkomt. Het geheel maakt een fleurigen indruk en wekt tot koopen. spelen en thee drinken op. Naast allerhande praktische zaken ondergebracht in comestiblestent. huis- houdafdeeling, baby- en boekentent, treft de poppenkraam met poppen van klein en groot formaat, van baby tot diacones en gekleed in uiteenloopende modellen van bad- tot sportpak toe. In de handwerktent valt naast- mooi Smyrna- en kelimwerk de aandacht op verschillende fraai geborduurde lunchtafel- lakens, kussens, enz. De prijzen der verloting, waarvan de 800 loten reeds geplaatst zijn. kun nen na de uitloting van Donderdagavond 9 uur af worden meegenomen. Ook aan de spelen is de noodige zorg be steed. Nieuw is de vakken-speeltafel en als prijs is zelfs te winnen: het gratis behangen van een kamer! Een handig geschenk in dezen tijd van werkloosheid. Sjoelbak, grabbelton en rad van avontuur noodigen ieder een kans te wagen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DONDERDAG 15 OCTOBER. Progr. 1: Hilversum II (Huizen). Progr. 2: Hilversum I. Progr. 3: 8.05 Parijs Radio Gymnastiekles, 8.20 Gramofoonmuziek. 9.05 Keulen. Tijdsein. Nieuwsberichten. Waterstandberichten. 9.20 Volksliederen. 9.50 Parijs Radio. Orgelconcert door Léonce de St. Martin. 11,20 Gevarieerd concert d. h. omroeporkest olv. Paul Letombe. 11.50 Causerie voor boeren. 12.05 Causerie voor Protestanten. 12.35 Vervolg concert. 1.05 Brussel Vlaamsch Cabaretprogramma. 1.15 Het omroeporkest. 1.20 Gesproken dagblad v. h. NIR. 1.30 Dansmuziek olv. Stan Brenders. 1.50 Cabaret-programma. 2.00 Gramofoon muziek. 2.20 Parijs Radio Lena Ghis: Souve nirs de Sicile. 2.35 Marcel Berger leest voor. 2.50 Gramofoonmuziek. 3.50 London Regional Het orkest van Z.M. Kon, Luchtmacht olv, Lt. Vlieg. R. P. O.Donnell. 4.50 Keulen Gramo foonmuziek. 5.10 Paul Heinrich Gehly: Hin- weis auf die neue Oper: Enoch Arden. 5.20 Populair concert d. h. kamerorkest. 5.50 Het groote omroeporkest olv Otto Julius Kühn. 7.05 Momentopname. 7.20 London Regional. Tijdsein van Greenwich. Weer- en nieuwsbe richten. 7.50 Soft light and sweet music. 8.05 Berlijn. Dansmuziek olv. Walter Raatske en Anton Garozy. 8.40 Beromunster: Oosten rijk Rund um den Stefansturm radiopot pourri van Dr. Lothar Rieding. 9.20 Abend- licher Aus'/lang. 9.35 Boedapest. Concert d. h. zigeunerorkest van Jenö Pertis. 9.50 Berlijn, Dansmuziek olv. Willy Steiner 11.20 Weenen: Dansmuziek d. h. Charley Goudriot-orkest mmv Ferry Hauk. Progr. IV. 8-00 Brussel Vlaamsch, Gymnastiek les. 8.20 Tijdsein. Gramofoonmuziek. 8.30 Kro niek van den dag. 8.40 Gramofoonplaat. 8.45 Gesproken dagblad v. h. NIR. 9.00 Gramo- foanmuziek. 9.20 Diversen. 10.35 London Re gional. Korte Godsdienstoefening. 10.50 Tijd sein van Greenwich. Weerbericht. 11.05 BBC Schotsch Orkest olv. Guy Warrack. 12.20 Orgel concert door Jack Helyer; 12.50 Het Troca- dero Cinema orkest olv. Alfr. van Dam. 1.35 Orgel recital door George H. Sutcliffe. 2.20 Gramofoonmuziek. 2.50 BBC-Varlété orkest Iv. Charles Shadwell. 3.35 Droitwich. Het stedelijk orkest van Bournemouth ólv. Ri chard Austin. 5.05 Gramofoonmuziek. 5.35 Billy Bissett en zijn orkest 6.20 Londen Regio nal. Orgelconcert door Harold Ramsey. 7.00 Droitwich. BBC Empire Orkest olv. Eric Fogg. 8.05 BBC dansorkest olv. Henry Hall. 8.35 Londen Regional. Het London Philharmo- ALGEMEENE NEDERLANDSCHE METAAL- BEWERKERSBOND. Als inzet van de propaganda-actie „Met Volle Kracht Vooruit", organiseert de afdee- ling Haarlem van den Metaalbewerkersbond een groote propaganda-vergadering in het Gem. Concertgebouw op a.s. Maandag 29 Oc tober 1936. De nieuw gekozen bondsvoorzitter. II. J. v. d. Bom, komt als spreker en ais slot van den avond zal het groote filmwerk „Mannen in net wit" worden vertoond. Het bestuur bericht ons, dat het afgezien heeft van de vertooning van de film over Louis Pasteur, in verband met het feit. dat deze film jl. Zondag voor het Instituut voor Arbeidersontwikkeling is vertoond. Het is weliswaar een bezwaar, dat de toe latingsleeftijd voor ..Mannen in het Wit" 18 jaar is, doch het bestuur meende dit belang rijke filmwerk den leden daarom niet te mo gen onthouden. KERK EN VREDE. Op 22 October zal de afdeeling Haarlem van*..Kerk en Vrede" in het Hervormde Wijk gebouw een jeugdbijeenkomst houden, waar zulien spreken: Dr. M. J. Heering over: ..Heeft volhouden zin?" en Ds. P. A. E. Sille- vis Smitt over: „Het ware heldendom". 7TLSt2 oliMehe. stuM&n en 5on iMHrl cfeScAenAe* (Adv. Ingez. Med.) mm De vreemde jongen. vele belangstellenden in en buiten de wijk. Hedenmiddag is de bazar, die ten bate van de ziekenverpleging en het wijkwerk wordt ge houden, geopend door Ds. Waardenburg. welke opening mevr. W. E. Broekhuizen—de Smalen met zang opluisterde begeleid door mej. J. ten Klooster. De bazar wordt Donderdagavond gesloten. Velen hebben samengewerkt om dit alles nieorkest olv. Sir Thomas Beeeham. 1010 tot stand te brengen; het wijkbestum-, de Droitwich. Patricia Rossborough plano svn- dameskrans. de meisiesclnb. maar ook zeer copations. 10.20 Korte Godsdienstoefening in St. Michael's Chester Square olv. Rev. Eliot 10.40 Llw Stone en zijn orkest in Café de Paris. 11.20 George Robey in A. London Music Hall of long ago. 11.50 Dansmuziek gr. pl. Progr. V. 8.00—7.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Diversen: 1. Der Lindebaum. Berl. Lehrer Gesang Verein. 2. Destiny. Edith Lorand: 3. Der Soldat. Hein rich Schlussnuss: 4. Ernst en Luim. strijk orkest: 5. Ballgeflüster, Wiener Bohème or kest; 6. I'm falling in love with someone. James Melton: 7. Frühlingstim-nenwalzcr, Hélène Cals: 8. An Schwager Kronos. Hein rich Schlussnuss. 9. Japanischer Latcrnentanz Symph. Orkest. 10. Paljas, Heinrich Schluss nuss; 11. Liebestraum nach den Balle, Wie ner Bohème orkest 12. Banditenstreiehen. Symnh. Orkest: 13. Gershwin's Foxtrot Medley, twee vleugels: 14. Traum Walzer. Edith Lorand: 15. Parizer Einzugs Marsch groot orkest. 8.00—12.00 Diversen. LEZING OVER „VERLEDEN, HEDEN EN TOEKOMST". Vrijdagavond a.s. te 8.15 uur zal, op initia tief van de commissie voor moeders en op voedsters van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede, in Hotel Funckler de heer Arie Wil- lems, uit Den Haag, een lezing houden over het onderwerp: „Verleden, heden en toe komst." Daarna zal de bekende violist Wim Noske zich doen hooren. De bijeenkomst is voor ieder gratis toegan kelijk. Moeder Meeuwsen zat met den atlas voor zich, probeerde wijs te worden uit al de kleuren en namen. Het duurde lang, ze schudde meer malen zuchtend het hoofd en toen ze den atlas eindelijk dicht sloeg was het nog aarze lend. Precies kon ze het niet te weten komen, maar „ver" was het, dat zeker. Zuid-Afrika een ver, vreemd land, waar het wel raar toe zou gaan. Daar moest Marieke, haar eenigste, nu naar toe, alleen op een boot over zee, om daar te trouwen met een man, die moeder Meeuwsen nooit gezien had, niet eens zijn portret. Marieke had hem leeren kennen in haar dienst in Rotterdam. Hij was toen al gauw naar Zuid Afrika gegaan, waar hij nu werkte als timmerman. Hij hield van Marieke en Ma rieke van hem. Ze ging naar hem toe om zijn vrouw te worden. Moeder Meeuwsen zat stil gebogen over den gesloten atlas alsof die het geheim van alles bevatte, Hoe zou het Marieke daar gaan in dat raadselachtige land bij dien vreemden man? Ze zou er nooit veel van te weten ko men, Marieke was niet vlug met de pen, als die man daar slecht voor haar was, had Ma rieke geen moeder, waar ze heen kon gaan om troost te zoeken. „Ik laat 'r niet gaan", mompelde de moeder, „ze is mijn kind en ik mag haar niet aan vreemden overlaten." Maar ze wist tegelijk, dat haar wel moest laten gaan, Marieke wou zelf en zou ongelukkig worden als men haar tegenhield. „Kende ik hem maar, kende ik hem maar een beetje". Dat zelfde herhaalde ze tallooze malen toen Marieke den volgenden dag bij haar was. Ma rieke verleide, van zijn goedhartigheid, zijn gulheid, zijn werklust. Haar moeder luisterde maar half. Liefde is blind, hoeveel meisjes hadden al niet zoo over hun aanstaanden man gesproken en waren bedrogen uitgekomen? Marieke kon niet oordeelen. Haar onrust steeg. Ze kon 's nachts niet slapen en het eten smaakte haar niet meer. Als haar eenlg kind eens ongelukkig zou worden, ver van moeder, in een land waar ze niemand kende! Marieke merkte moeders angst wel. Hoe moest dat gaan! 't Was een benauwende ge dachte moeder hier met dien angst te moeten achterlaten, ze bleef zoo heel alleen, haar man dood. haar kind weg en, naar ze meende, slecht terecht gekomen in dat vreemde land. Marieke wist, dat die gedachte haar niet los zou laten hoe gelukkig ze ook worden zou, ze zou moeder zien in haar verlaten huisje, den kend aan het kind dat onbekende dingen be leefde. Zoo goed en zoo kwaad als hel ging schreef ze er over aan haar verloofde. Marieke bracht alles voor het vertrek in ge reedheid. Moeder hielp wel, maar niet van harte. Werkte ze zoo mee aan het geluk van haar kind of ging dit naar het ongeluk? Ze telde de uren, dat Marieke nog bij haar zou zijn, ze haar nog bewaken kon en toezien wat er met haar gebeurde. Aan de uren daarna kon ze niet denken zonder in een te krimpen van vrees en verdilet. Toen kwam er een brief uit Zuid-Afrika. Een brief voor Marieke, die haar de tranen in de oogen dreef van blijdschap. „Laat moeder meekomen", schreef haar verloofde, „als ze haar huisje verkoopt, kan ze den overtocht misschien wel betalen. Ik zorg voor de rest. Waar voor twee eten is is ook we! voor drie. Ik begrijp wel, dat je haar zoo niet wilt achter laten." Opgewonden las Marieke moeder den brief voor. Moeder luisterde stil. haar oogen gingen naar den atlas op 't kastje. Zij naar dat vreem de. rare land, zij op een boot. zij haar huis verkoopen en haar boeltje pakken? Weg uit het dorp waar ze haar leven lang gewoond had. waar ze hoordeMaar mét Marieke, zien wat er van haar werd. hoe het huwelijk "'as met dien wildvreemden jongen. Wild-vreomd? Nee. toch niet. Nu niet meer. Ze glimlachte dapper in het opgewonden gezichtje van Marieke. „Dat is lief van 'm. kind, dat voor te stelien Nee, ik ga niet, jong hoort bij jong en ik zou nooit kunnen wennen zoo ver van huis Maar dat ie 't vraagt. Zie je. die jongen van jou heeft een hart. Nu ben ik niet ban" meer. Nu ken ik hem een beetje." BEP OTTEN,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 7