Voor Eenheid door Democratie. Rubriek voor Vragen VRIJDAG 16 OCTOBER 1936 HAARDE M'S DAGBE'AB Drukbezochte propaganda- vergadering Redevoeringen van Dr. H. Faber en Dr. H. Brugmans. De Nederlandsche Beweging voor Eenheid door Democratie heeft gis teravond in het gebouw van den Protestantenbond een propaganda- vergadering gehouden, die zeer druk bezocht was. De algemeene voorzitter dr. H. Faber, sprak een openingswoord, waarin hij zijn vreugde uitte over het enthousiasme, dat den laatsten. tijd voor de toeweging aan den dag wordt gelegd. Alvorens tot zijn onderwerp te komen, deelde de voorzitter mede, dat interrupties niet toegestaan kunnen worden. De toeweging voor Eenheid door Democra tie heeft een igroote vlucht genomen. In Juni 1935, bij de oprichting, 'telde de bewe ging 7 leden en thans nadert het ledental reeds de 6000. Menschen uit alle kringen zijn aangesloten. Ons volk is bezig éen te worden, terwijl het de democratie verdedigt, aldus dr. Faber. Er zijn dingen, die allen in ons land vereenigen. En Eenheid door Democratie helpt mede de groote tegenstellingen te overbruggen en waardeering voor elkander aan te kweeken, ook al zijn er verschillen in principes. Wat de leden van Eenheid door Democra tie samenbrengt, is geen vrees, maar liefde voor ons vaderland, voor ons volkskarakter en nationale traditie. Dat wil niet zeggen, dat wij andere volken minachten. Wij ver trouwen op internationale samenwerking zoo zeide spr. Eenheid door Democratie kent wel tegenstanders, maar geen vijanden. De beweging voert een politiek van verzoening. De werkzaamheden van Eenheid door De mocratie bestaan hierin, dat zij de waarden van ons volk verdedigt. Want er zijn-geva ren. Daar is de suggestie van Italië en Duitschland, die naar buiten krachtig schij nen. Daar is de vrees voor een toestand als in Spanje. Maar wil men Spanje voorkomen in Holland, dan moet men zich aansluiten bij onze beweging, aldus dr. Faber. (Applaus) Eenheid door Democratie is geen politieke partij en heeft geen economisch program. Zij wil de taak van de politieke partijen niet overnemen. Zij sluit alleen die partijen uit, die streven naar fascistische of communisti sche dictatuur. Tot de positieve taak van Eenheid door Democratie behooren o.a. deskundige voor lichting op politiek terrein en het tegengaan van deloyale critiek. Eenheid is kracht, zoo vervolgde spr. Eén van de zwakheden der democratie is, dat zij soms leidt tot groote versnippering. Dat moet voorkomen worden. Het Nederlandsche volk heeft steeds geleefd in vrijheid, maar toch in eenheid. Het Oranjehuis vormt het verbindend element, aldus spr. Tenslotte deed de spreker een beroep op de aanwezigen, zich aan te sluiten bij E.D.D., De toekomst van ons allen staat op het spel, zoo zeide dr. Faber. Na de pauze deelde dr. Faber mede, dat zich dezen avond 45 nieuwe leden hébben aangemeld. Rede Dr. H. Brugmans. Dr. H. Brugmans was de tweede speker. De democraten moeten de zoo verkeerde lauw heid afleeren, zoo ving hij aan. Zij moeten zich voor dogen houden, dat het nationaal- socialisme zal leiden tot een partijstaat. In de dictatoriaal geregeerde landen berust het gezag bij éen man en daar onder bij de par tij. Op de belangrijkste posten staan daar de beste partijslaven, aldus spr. In den partij- staat voert slechts éen partij de absolute macht op elk gebied Andere partijen en mee ningen worden niet erkend. De partijstaat beteekent het einde van de rechtsgelijkheid. De menschelijke persoonlijkheid is een dei- grootste heiligdommen van deze wereld, zoo zeide dr. Brugmans. De waarachtige eenheid is die, waarbij alle burgers gelijke rechten hebben. Het volk moet geregeerd worden door het volksge weten, dat zich in vrijheid mag uiten. Wij willen niet de barbaarschheid van den na- tionaal-socialistischen partij- en politiestaat (applaus). In zoo'n staat is het onmogelijk, dat de menschen, om hun ontwikkeling en kennis te vergrooten, te zamen komen om te spreken over verschillende problemen. Dit initiatief, dat telkens uit een levend volk opkomt, mag hier in Nederland niet gedood worden, om dat dit verdorring en afsterving van het nationale leven beteekent. Ook de vrijheid van godsdienst bestaat niet meer in den partijstaat. De opvoeding der jeugd wordt dan aan den staat getrokken. Ook de vrijheid van wetenschap neemt een einde, waar de partijstaat begint. De eenige kans voor de wetenschappelijke pioniers is altijd geweest en zal altijd blijven, de vrijheid. Alles wat critiek levert op den bestaanden toestand en wat heilzame vernieuwing zou kunnen brengen, is onmogelijk in den partij staat. Wij gelooven niet, zoo vervolgde dr. Brug mans, dat in Nederland deze partijstaat mogelijk is. Steeds trachten wij begrip te toonen voor de dwaling van onze landge- nooten. Dat een deel van onze jeugd deze be weging om een partijstaat te vestigen, voor staat, moet een afschuwelijke vergissing zijn. Het is onze enorme taak, deze verdwaalde geesten terug te brengen tot de demo- Men schept een sfeer van wantrouwen in dit volk, om later zich te poneeren als de eenigen, die vertrouwen wekken. Men schept een sfeer van laster en ophitsing met dat zelfde doel. Hiervan hebben wij een duidelijk voorbeeld gezien op den dag, dat de deva luatie doorgevoerd werd. Voor- en tegenstan ders waren het over eens. dat een paniek voorkomen moest worden. Alleen de natinaal- socialistische partij dacht op dat oogenblik slechts aan zichzelf. Dat is een groote fout tegen het oer-oude Nederlandsche gevoel van eenheid op critieke momenten. De keuze, die wordt gesteld tusschen com munisme en fascisme, kan nooit een keuze voor Nederland zijn. Het eenige doel hiervan is het verwekken van een paniekstemming. Dat wij hier samen zijn, bewijst dat het Nederlandsche volkt gaat begrijpen, dat het de keuze heeft, niet tusschen communisme en fascisme, maar tusschen de eenheid door vrijheid en s■-» de dictatuur, aldus spreker. Eenheid door democratie heeft de taak, te doen begrijpen, dat het Nederlandsche volk één is door zijn verscheidenheid, door zijn democratie. i De democratie bestaat niet door geweld, maar door het voortdurend gedragen worden door de democraten. De geest van onderling, respect bij alle eerlijke critiek, moet van de democratie uitgaan. Daarvoor moeten wij zorgen, zoo riep de spreker uit. (applaus). In den geest van positieve opbouwende de mocratie, gaan wij voorwaarts, in de rots vaste overtuiging, dat het verjongende van de democratie steeds zal voortduren in de eenige eenheid, die mogelijk is, de eenheid door democratie. Een luid applaus beloonde de gloedvolle woorden van dr. Brugmans. Dr. H. Faber sloot met een kort propagan distisch woord de vergadering. GALA-CONCERTEN DER H. O. V. De gala-concerten van de H. O. V. zijn in het vorig seizoen uit een financieel als wel uit een artistiek oogpunt een succes gewor den. Zoodoende zullen dit seizoen door de H. O. V. opnieuw 4 gala-concerten worden gege ven, waarop zeer belangrijke solisten zullen medewerken. Bovendien zullen een tweetal concerten onder leiding staan van een gast- dirigent. In verband met de voorbereiding van deze concerten organiseert het comité van Actie tot steun aan de H. O. V. op Zaterdag a.s. half drie in café Brinkmann op de Groote Markt een bijeenkomst, waar de plannen voor dezen winter nader zullen worden besproken, en meer speciaal de organisatie der gala-concer ten zal worden uiteengezet. Zij die genegen zijn. het propagandisti sche werk van het Comité van Actie te steu nen, zijn hartelijk welkom, evenals alle andere belangstellenden. PROGRAMMA VOOR DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP ZATERDAG 17 OCTOBER 1936. Progr. I Hilversum II (Huizen). Pro gr. II Hilversum I. Progr. III. .05 Parijs Radio, Gramofoonmu- ziek. 9.05 Keulen, Tijdsein, Nieuwsberichten. Waterstandberichten. 9.20 Keulen, Vom Pimpf zum Flugkapitan, schets van Kurt Petschel. 9.50 Keulen. Spel voor kleintjes. 10.20 Keulen, Richard Heinemeyer: Was ist los im Sport? 11.20 Parijs Radio, Populair concert d. h. Or- ohestre National o.l.v. Ernest Géoris. 12.20 Brussel Vlaamsch, Gramofoonmuziek. 12.50 Brussel Vlaamsch, Populair concert. 1.20 Brus sel Vlaamsch, Gesproken dagblad v. d. N. I. R. I.35 Keulen, Gramofoonmuziek. 2.35 Brussel Fransch, Gramofoonmuziek. 3.20 Keulen, Po pulair concert d. h. kleine omroeporkest o.l.v. Leo Eysoldt. 5.20 Brussel Vlaamsch, Dansmu ziek. 5.35 Brussel Fransch, Populair concert o. v. Paul Cason. 6.20 Brussel Fransch, Willy Soppens: Le doyen des aviateurs Beiges Jan Olieslager. 6.35 Brussel Fransch, Gramofoon muziek. 7.30 Berlijn, Programma van Frank fort. 8.20 Beromünster, Le Cavalleria Rustica- na, opera van Mascagni. 9.40 Beromünster, Dansmuziek. 9.50 Berlijn, Programma van Leipzig (Und morgen ist Sonntag). 11.20 Ber lijn, Dansmuziek d. h. Walter Raatzke orkest. Prog. IV. 8.00 Brussel Vlaamsch, Gymnastiek les. 8.20 Brussel Vlaamsch Tijdsein. Gramo foonmuziek. 8.30 Brussel Vlaamsch, Kroniek van den dag. 8.40 Brussel Vlaamsch. Gramo- foonplaat. 8.45 Brussel Vlaamsch, Gesproken dagblad v. h. N. I. R. 9.00 Brussel Vlaamsch, Gramofoonmuziek. 10.35 Londen Regional, Korte Godsdienstoefening. 10.50 Londen Re gional. Tijdsein van Greenwich. Weerbericht. II.05 Londen Regional, B.B.C. Theatér orkest o.l.v. Harold Love. 11.20 Droitwich, Orgelcon cert door Frederic Bayco. 11.50 Droitwich. Het Entente Strijkkwartet. 12.50 Droitwich, Gramofoonmuziek. Fragmenten uit La Forzaj del Destino: en II Trovatore. 1.20 Droitwich, Het Commodore Grand orkest o.l.v. Harry Da vids. 2.20 Londen Regional, Het Coventry Hip podrome Orkest o.l.v. William Pethers. 3.20 Londen Regional. B.B.C. Schotseh orkest o.l.v. Guy Warrack. 3.50 Droitwic-h, F. J. Findon ;eeft een ooggetuigeverslag van The Brook- lands. 4.10 Droitwich, Gramofoonmuziek. 4.35 Droitwich, Solisten o.l.v. Henry Hall. 6.20 Diver- B.B.C. clansorkest o.l.v. Henry Hal'l. 6.20 Diver sen. 7.05 Droitwich, All Collins met zijn dans orkest. 7.50 Londen Regional, Het Alfredo Campoli Trio. 8.35 Droitwich, Het orkest o.l.v. Joseph Lewis. 9.20 Droitwich, Weer- en nieuws berichten. 9.40 Droitwich, Music-Hall. 10.45 Londen Regional, Ambrose en zijn orkest. Progr. V. 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gra- mofoonplaitenconcert: Populaire muziek, 1, Preussens Gloria, Groot Muziekkorps. 2. Die frechen Spatzen, Xylofoonsolo. 3. An den blauen Wassern von Hawaii, Symph. Orkest. 4. Die kleine Patroüle, Dajos Bela. 5. Perfume of the Past, Pierre Palla. 6. Unsere Marine, Groot Muziekkorps. 7. In einem Chinesischen Terpelgarten, Symph. ork. 8. Der Ritter vom Steckenpford. Xylophoon solo. 9. Hochzeitszug m Liliput, Dajos Bela. 10. Die Mühle im Schwarzwald, A-rgelsolo. 11. Amoureuse, Pierre Palla. 12. Petersburger Schlittenfahrt, Orgel solo. 13. Nachtliche Heerschau, Dajos Bela. 14 Waltz Medley, 2 piano's. 15. Der Rose Hoch zeitszug, Dajos Bela. 16. Waldteufel Reigen, Groot orkest. 17. Unsere Marine, Groot muziek corps. 8.0012.00 Diversen. Verdenking. ELSA KAISER. „De liefde kan iemand wel blind maken, maar niet doof, neen doof absoluut niet!" dacht Frederik woedend en drukte zijn oor tegen de deur van Carl a's afgesloten kamer. Daar hoorde hij weer het bekende zilveren lachje, waarmede Carla, zijn verloofde, hem altijd ontving. Frederik's knieën knikten, zijn nagels drukten zóó vast in zijn handpalmen dat het pijn deed. Zijn hart, dit domme, ver liefde hart, sloeg met hamerslagen. Hij stopte zijn vuisten in zijn jaszakken endaar klonk weer het lachje, maar daarna hoorde hij een mannenstem zeggen: „Ach liefste, wat ben ik gelukkig, ik kan het niet onder woorden brengen, zoo'n groot gelukEn toen klonk muziekeen teedere walsmelo- die. Frederik drukte zijn handen tegen zijn ooren. Een zwakheid overviel hem. hij voelde zich hulpeloos overgegeven, verraden en ge hoond. Hij staarde naar de gesloten deur en dacht aan de zoo bekende kamer die daar achter was. Carla, Carla, in de armen van een ander, walsend door de kamer. Frederik kreunde luid. Hij wankelde naar de trap en staarde zinloos naar de vele roodbelooperde treden. Achter de gesloten deur verstomde de muziek. Frederik ging snel weer naar de deur en legde opnieuw zijn oor tegen het gladde hout. Het bleef stil daarbinnen. „Wat deed Carla nu?" HAARLEM: GROOTE HOUTSTRAAT 32. TEL. 13440. (Adv. Ingez. Med.j NED, NATUURHISTORISCHE VEREENIGING De afd. Haarlem en omstreken van de Ned. Natuurhistorische Vereeniging houdt Zater dag 17 October een tentoonstelling van pad destoelen in de hall van de 2e Gem. H. B. S. aan het Santpoorterplein. De tentoonstelling is geopend van 25 en van 710 uur. Gedurende de avonden wor den bovendien lantaarnplaatjes vertoond. De erste lezingavond van het winterseizoen is bepaald op Maandag 19 October. De heer Jan P. Strijbos spreekt dan in de muziekzaal van café-restaurant Brinkmann, Groote Markt over „Zwerftochten door de Camarque" met lichtbeelden en smalfilm. MARKTBERICHTEN VAN BARNEVELD. Oude kippen 3075 c. Oude kippen per K.G. 2530 c. Oude hanen 4075 c. Jonge hanen 3065 c. Jonge hanen per K.G. 3540 c. N.H. Blauwen per KG 4565 c. Jonge hennen f 1f 1.50. Duiven per paar 2030 c. Tamme eenden 2045 c. Wilde eenden (in jachttijd) 4050 c. Ganzen f 1f 1.80. Kalkoenen per K.G. 4045 c. Tamme konijnen f 0.75f 1.40 Wilde konijnen 3040 c. Hazen (in jachttijd) f 1f 2. Fazanten (in jachttijd) f 0.75—f 1. Piepkuikens 20—30 c. Aanvoer 33.000; handel redelijk. Eiermarkt. Witte eieren f 4.65f 4.75. Ge mengde eieren f 4.75f 5. Bruine eieren f 5 f 5.50. Eendeneieren f 2.50f 3.25, Aanvoer 825.000; handel redelijk. Veemarkt. Zeugen f 35—f 50. Dr. Zeugen f 30f 40. Schrammen f 14f 19. Biggen f 9 f 14. Zware Varkens 20 tot 21 ets. p, pond. Zouters 2021 ets. per pond. Vette kalveren 18—26 ets. per pond. Nuchtere kalveren f 8— f 10. Handel vlug. Toekomst zag er slecht uit door rheumatische pijnen en indigestie. Nu van alle pijnen verlost. Wij laten den heer w. H. G. te G. zelf aan het woord. „Toen ik 50 werd, kreeg ik aan vallen van rheumatische pijn en van indi gestie. De toekomst zag er slecht voor mij uit. en omdat ik handelsreiziger was, liep mijn productiviteit eveneens aanzienlijk terug. Ik nam de gebruikelijke middelen, zonder eenig blijvend resultaat. Toen begon ik Kru- schen Salts te nemen. Hoewel ik eigenlijk nog al pessismistisch gestemd was, ging ik mij toch spoedig anders voelen Opgewekter, sterker en veel energieker, zonder rheumatiek, terwijl ik geen last meer had van indigestie. Ik blijf doorgaan met Kruschen Salts. Meestal neem 'k wat mee in een enveloppe als is buitens huis moet overnachten. Op reis raad ik ieder een Kruschen Salts aan." Dikwijls is bij beginnende rheumatische pijn het slachtoffer zich niet bewust van de oorzaak. Immers, onbemerkt kunnen de af valstoffen zich in Uw lichaam ophoopen, die niet alleen de oorzaak zijn van indigestie, maar waaruit dan langzamerhand ook de schadelijke stoffen als urinezuur etc. ont staan. Juist dit urinezuur is maar al te dik wijls de oorzaak van rheumatiek. De zes zouten, waaruit Kruschen Salts be staat, sporen Uw afvoerorganen, lever, nieren en ingewanden, aan tot krachtiger werking, waardoor de afvalstoffen snel en volkomen op natuurlijke wijze worden verwijderd. Het bloed wordt gezuiverd, de eetlust keert terug en de rheumatische pijnen zullen afnemen, om tenslotte geheel op te houden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0.40. f 0.70 en f 1,60 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Let op. dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. (Adv. Ingez. Med.) llllllilllllllilllllillilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Beneden liep iemand door de gang en ver dween in een kamer, zacht piepte, ergens in huis een deur. „Mevrouw Lands, de hospita", dacht Fre derik en verschool zich een oogenblik achter een kleerenstandaard. Maar er kwam nie mand de trap op. Frederik vatte moed, hij zou kloppen. Waarom ook niet? had hij soms niet het recht bij zijn verloofde op bezoek te komen? Hij klopte zacht, eenmaal, wachtte even, klopte toen luider, driemaal, viermaal,. Het bleef stil achter de gesloten deur, wel meende Frederik een onderdrukt gefluister te hoo- ren. Woedend staarde hij naar de meedo- genlooze deur, waarachter de vrouw was van wie hij zooveel hield, Neen. de vrouw van wie hij had gehouden, want zijn liefde was thans verloochend, gehoond en Carla was niets meer voor hem. niets! En juist nu, nu hij met zulk een prettig bericht kwam. Hij had een alleraardigst huis gevonden, hij had teekeningen en afbeeldingen van meubelen in zijn zak. Over drie maanden zouden zij kun nen trouwen Nog eenmaal klopte hij luid en woedend op de deur. maar toen iemand op de eerste étage iets riep, vloog hij de breede trappen af en verliet, de straatdeur met een dreunenden slag achter zich toetrekkend, het huis. hij zou deze ongelukzalige Carla toonen wie hij was. Onverbiddelijk zou hij zijn. nim mer zou zij hem terugzien, hij zou. hij zou.... het huis afzeggen, de binnenhuisarchitect uit schelden. hij zou Carla „Frederik, ach Frederik wat een vergis sing." In zijn blinde woede was Frederik de straat opgerend, den hoek omgeslagen en had Carla in "haar eleganten mantel en coquet hoedje bijna ondersteboven geloopen. „Hé, hoewat doe jij hier opeens op straat?" stamelde hij eindelijk. Zij lachte hem vol liefde toe en haar oogen straalden hem tegen. „Hoe kom jij opeens midden op straat!", Haarlemsche Weer- en Sterre- kundige Kring. Men schrijft ons: Een vallende ster. een verschietend licht streepje aan den nachtelijken hemel heeft een ieder wel eens waargenomen. Een vuurbol is reeds een veel zeldzamer verschijnsel, terwijl de allergrootste meteoren slechts door enkelen waargenomen. De stofjes, die in de wereldruimte rond zweven en op hun weg de aarde ontmoeten komen met groote snelheid in den dampkring terecht en worden hier door de samenpersing der lucht zoo sterk verhit, dat zij gaan gloeien en geheel verbranden. Zijn de stofjes grooter. dus zijn het steenen. dan spreekt men over een vuurbol, die de aarde kan treffen en dan als een brok steen of ijzer wordt terug gevonden. De afmetingen van deze meteoren zijn zeer verschillend. Van de grootte van een ei tot eenige meters in doorsnee worden zijn aange troffen. Maar ook worden op aarde sporen aange troffen van nog grootere meteoorsteenen, De steenen zelf zijn weliswaar niet aanwezig, doch men treft groote, kratervormige uithol lingen in het aardoppervlak aan. die er op wijzen, dat daar ter plaatse een reusachtig projectiel moet zijn neergekomen. Van enkele dezer kraters staat het onomstootelijk vast, dat zij door een meteoorval moeten zijn ontstaan, daar in de nabijheid ervan reusachtige hoe veelheden meteoorijzer worden aangetroffen, zooals bijv. bij de Arizonakrater in Ame rika, welke een doorsnee heeft van 1200 M. Thans bereikt ons het bericht, dat een derge lijke krater ook in de Alpen ontdekt zou zijn. In de streek Köfels in het Oetsdal bevindt zich een kratervormige uitholling, waarvoor langs geologischen weg moeilijk éen verklaring is te vinden. Het gesteente is daar reeds ge durende lange tijdperken niet meer vulka nisch, terwijl deze uitbarsing van jonge da tum zóu moeten zijn. In de omgeving gevon den puimsteen geeft een nadere aanwijzing, daar bij een reeds eerder geïdentificeerde meteoor-krater in Arabië, eveneens dit ge steente werd aangetroffen. Nadere studie van dezen Zwitsersehen kra ter zal moeten uitwijzen of de veronderstel ling van den Weenschen geoloog Suesz juist is. Naar aanleiding van een en ander zal Dr. J. van der Bilt van de Sterrenwacht te Utrecht, voor den Haarlemschen Weer- en Sterren kundigen Kring op Vrijdag 23 October in het gebouw Ged. Oude Gracht om 8.15 uur over het onderwerp „Herkomst der meteoren" een lezing houden welke gratis toegankelijk is. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het Bureau van Politie Smedestraat, uitslui tend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krijgen bij: Politiebureau Smedestraat: handschoenen en ceinturen; v. Leeuwen, Magdalenasteeg 3: autoped: Eleveld, Siriusstraat 11: bankbiljet; Donkel, Potgieterstraat 21: kerkboekje; Jonk hof. Luzacstraat 11: kerkboekje; Hart. Am- sterdamsche Vaart 92 rood: benzinedop; Kel der, Graafschapstraat 37: geld; König, Zui derstraat 10 rood: jongensjekker: Politiebur. Smedestraat: dokterskaart; v. d. Putten, Rijp- straat 39: overall; Politiebureau Smedestraat: portemonnaie met inhoud; Harting, Klooster straat 115: portemonnaie met inh.; Hooger- heide. Eikenstraat 5: portemonnaie met inh. v. d. Klugt, Damïatestraat 11: portemonnaie met inh.: Bouman, Brandstr. 25: portemon naie met inh.: Teeuwen, Spoorwegstraat 22 r. pakje met inhoud; Bosch. Leidschezijstraat 1: gouden ring; v. Looy, Oranjeboomstraat 126 jongensrijwiel; v. Aken. Gen. Cronjëstr. 46: verlovingsring; Bakker. Nachtegaalstr. 61: rij- wïelplaatje; De Vries, Papentorenvest 50 schop: Zuïdam, Vergierdeweg 52 a: onderdeel van stofzuiger: Heijerman. Klein Heiligland 46 rood: wandelstok; West, Brakenburghstr. 43: vulpen; v. d. Hout, Regulierstraat 18: vul pen; v. Roon, v. Zeggelenstraat 33: knot wol, Rut, Bakkerstraat 43: zakje met aardappelen. Handschoenen en ceinturen, Politiebureau, Smedestraat; bril, Hirschveld. Wijde Gelde- loozepad 26; hond, Meijer. Javastraat 29; idem. de Graaf, Sara een enstraat 13; idem, Sebregts. Geweerstraat 4; regenjas, v. d. Bunt, Scheveliusstraat 10 rd. (na 6 uur); ja pon. Braaksma, Raaks 14; alpinomuts. van Eksel, le Zuidpolderstraat 49; overall, de Ruig. Duncklerstraat 20; portemoonaie. Schell, rchipelstraat 89: pakje met wol. Ko- ger, Van Nesstraat 9: rijwielplaatje. Kobes. Spaarnhovenstraat 101. Het „vinken" in October. PERSONALIA. Te Middelburg is de vergadering gehou den van de Nederlandsche Middernachtzen ding. Bij de verkiezing van bestuursleden werd ds. C. J. van Paassen. te Haarlem, her kozen. Een overoud gebruik, dat thans verdwenen is. De jacht met brakken, met valken enz. was steeds een geliefkoosde uitspanning, die dich ters en schilders stof gaf tot- kunstuitingen in woord en kleur. Kijk er de oude arcadia's maar eens op na en let eens op de schilderijen in onze musea. Hoor hier, wat Mr. Jacob van Len-nep, de bekende schrijver der historische romans, bewoner van het Huis te Manpad er van schrijft: „Onder de vogelarijen, die langs den Hol- landschen duinkant in eere zijn, bekleedt het vinken een voorname plaats. Hoe algemeen men reeds van oudsher daarmee op had. be wijst de omstandigheid, dat gedurende de eerste weken van October, die doorgaans de meeste kans op goede vangst opleveren, alle pleit- en rechtzaken plachten stil te staan, ja zelfs de lessen aan de hoogeschool te Leyden en aan het Atheneum te Amsterdam, ofschoon pas in September begonnen, met 1 October weder voor veertien dagen gestaakt werden, ten einde professoren noch studenten het ver maak van het vinken zouden missen. Het was, zoo ik mij wel herinner eerst met 1816, na de invoering der nieuwe bepalingen omtrent het hooger onderwijs, dat de zoogenaamde vinken- vacantie werd afgeschaft." Dat vinken bestaat niet meer, het is bij de wet verboden. Toch zijn hier in den omtrek nog vinken- banen aanwezig, b.v. op de Achterkoekkoek, halverwege Aerdenhout en Vogelenzang. Daar liet onlangs de heer Labouchère aan een ge zelschap de vinkenbaan op zijn terrein zien. Hij wees o.a. op den rand der baan den hoo- gen boom met het restant van den spijker, waaraan de lokvogel met. een lange draad vast zat. De vinkenbaan zelf is een hoog terrein van eenige vierkante Decameters groot, met een tamelijk diep en breed ravijn ernaast. Dat terrein is omringd met een haag van iepevee- ren. Dat zijn iepen of olmen, die met opzet laag van stam worden gehouden, Nu zijn ze daar op den Achterkoekkoek hoog opgescho ten. Een eind van den bedoelden boom met den lokvogel zat de vogelaar in zijn hokje de lucht af te turen. Hij hield het vinkentouw vast en het net lag uitgespreid op den grond. Zag nu de lokvogel een vlucht aankomen, dan begon hij op te fladderen en te kwetteren om de aandacht der vogels te trekken. Streken die dan op het net neer, dat trok de vogelaar vlug aan het vinkentouw en ving dan in één slag soms een paar honderd vogels. Die werden dan dadelijk gedood en voor de consumptie ge bruikt. brulde hij en greep haar bij den arm. „Lieveling, schreeuw niet zoo, iedereen kijkt naar ons. ga mee naar huis." „Lieveling, wat lieveling, niks lieveling en mee naar huis, dat zou je wel willen, maar dat gaat niet meer. nooit meer! Het is uit. versta je! Met vreemde lievelingen dansen en lachen hé, dat vond je prettig en mij voor de deur laten staan en toch met mij trouwen Nu werd de kleine slanke Carla boos. „Wat praat je daar, je bent dronken of gek". Zij greep hem energiek bij den arm en dwong hem met haar mee te gaan. Achter hem beklom zij de roodbelooperde trap. Frederik was eensklaps niet zoo heel erg zeker meer van zichzelf. Carla? Neen, dat kon immers niet en zij was toch op straat? Maar hij was niet doof. hij had het duidelijk gehoord, het was een mannenstemVoor de deur van Carla's kamer stond een knappe jongeman. „Ha!" Frederik smoorde een kreet en met gevaarlijk gedempte stem zeide hij. „Hebt u iets vergeten, mijnheermijnheer? De jongeman week angstig achteruit. „Neen, juffrouw Ries heeft iets vergeten. Urenlang zit ik en doe moeite om de vraagstukken in mijn armen kop te pompen" Frederik stond voor hem met dreigend op geheven hand, maar de jongeman week han dig uit, snelde langs de verwonderde Carla, door de gang naar de trap der tweede étage. Met zijn voet op de eerste trede riep hij nu ook woedend. „U juffrouw, u denkt aan niemand hier in huis. gaat maar uit en maakt plezier, maar wij, hier in huis,.... ik, juffrouwDe jongeman wist blijkbaar niet meer wat hij zeide, opgewonden, rood van drift, schreeuwde hij, terwijl hij dreigend naar Carla wees, ..ik zit voor mijn examen en u gaat uit en laat, mir nic-hts, dir nichts, uw luidspreker brul len!" duo* eft ,rk 4e I voor VIJF wasschen 16 cl- •- Hondcliond. „Efflka" Apeldoorn (Adv. Ingez. Med.) DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beaJitiooord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. RECEPTEN VRAAG: Hoe reinig Ik een kraag van een don kerblauwe gabardine regenjas? Hoe de kraag van een donkerblauw colbert jasje? ANTWOORD: Met nagclschuicr en perchloor- aethyleen stevig afschuieren. Deze behandeling is voor beide kragen afdoende. MILITAIRE ZAKEN VRAAG: Mijn zoon komt met October a.s. hier in Haarlem onder de wapens. Krijgt hij, wan neer hij thuis overnacht, daarvoor eenige ver voeding? Zoo ja. hoeveel bedraagt deze dan? ANTWOORD: Neen, dtl wordt als een gunst beschouwd, waarvoor geen vergoeding wordt be taald. PLANTEN VRAAG: In mijn tuin staat een prachtige azalea. Als ik hem in huis haal, hoe moet ik hem n verder behandelen? ANTWOORD: Het wordt nu tijd om de azalea binnen te halen. Vooral nu er nachtvorsten te •reezen zijn Om bladverlies zooveel mogelijk te •oorkomen. moeten de planTen vooral den eer sten tijd zoo koud mogelijk staan, en vooral veel licht hebben. DIVERSEN VRAAG: Hoe kan ik aan een yoghurt-plantjc komen en hoe moet ik dat behandelen? ANTWOORD: De yoghurt is een bacil, afkom stig uit de Balkan. Gekookte en bijna afgekoelde melk giet men over het plantje, waardoor de melk in zeer korten tijd zuur wordt. Als men éénmaal een fleschjo koopt en daarvan telkens overhoudt, en daarop dan weer gekookte lau- melk giet, kan men er langen tijd plezier van hebben. Of men de zgn. plantjes afzonderlijk kan koopen, ls ons niet bekend. VRAAG: Hoo verwijdert men het beste de slakken uit den tuin? ANTWOORD: Leg uitgeholde aardappelen neer >f slabladeren en Inspecteer deze 's morgens. Do ilakken kunnen dan gemakkelijk gevangen wor den. Ook kunt ge den grond bestrooien met on- gebluschte kalk, doch dit moet telkens herhaald worden.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 13