Hondenleven. STOOKT LANGENBRAHM ANTHRACIET! DRÜPSTEEN'S KOLENHANDEL Twee dooden bij autobotsing. Uw bril levert KEIP Hei Beteugtijksie 54e Jaargang No'. 16355 Verschijnt 'dagelijks, behalve op Zon- ën Feestdagen Vrijdag 16 October 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. FEEREBOOM UITGAVE LOUKENS COSTEK MAATSCHAPPIJ VOOR pffrfROOM. en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGA VEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ NV. Hooldredactenr Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOUKENS COSTEK MAATSCHAPPIJ VOOK COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72*4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Vostgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames 0.60 per' regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid ƒ600.-, Overlijden ƒ600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim f ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Ver het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare vo 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.-, lies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.- orwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 16 October. België. In ietwat ongebruikelijken, maar daardoor des te meer indruk wekkenden vorm heeft België te kennen gegeven dat het voortaan een politiek van onafhankelijkheid wenscht te voeren dus ook onafhankelijkheid van Frankrijk behoudens zijn verplichtingen je gens den Volkenbond. De vorm van deze ver klaring is ongewoon, .omdat zij is afgelegd door koning Leopold III in eeh ministerraad, die daarna in overleg met Z. M. t-ot publicatie van de rede besloot. Haar quintessens is „wij houden ons buiten allianties; wij komen op voor onze eigen zaak, de zaak van den vrede". De koning der Belgen heeft met nadruk verklaard dat zijn land een zuiver Belgische politiek zal volgen, die zich plaatst buiten de conflicten van nabuurstaten. Deze beant woordt aan het Belgisch ideaal en kan zich handhaven door redelijke militaire en fi- nancieele pogingen. Zij zal België plaatsen in de rij van allen, die den vrede verlangen. Hen die twijfelen aan deze mogelijkheid wijst de koning op het trotsche en vastbera den voorbeeld van Nederland en Zwitser land. Toen Z.M. sprak over „het Belgisch ideaal" heeft hij daarmede zeker niet „het ideaal van alle Belgen" bedoeld. Het is te wel be kend dat velen in zijn land zich naar Frank rijk. anderen naar Nederland willen oriën- teeren. In België heerscht dezelfde stemming ten aanzien van de buitenlandsche politiek als in Nederland en Zwitserland. De koning heeft zich klaarblijkelijk evenwel voorgeno men. deze stemming te scheppen en met zijn grooten persoonlijken invloed er leiding aan te geven. Dit is zijn eerste beslissende stap, en men kan niet anders dan den moed en zekerheid bewonderen waarmee die stap wordt ondernomen. De indruk dat ook ko ning Albert's zoon een man van beteekenis en van sterk karakter is wordt er door be vestigd. Voor ons land kan de Belgische verkla ring niet anders gelden dan als een gunstig symptoom. Het systeem der militaire allianties, vóór 1914 betiteld als ,,'t gewapend evenwicht" maar in dat jaar rampzalig ineengestort, kan geen enkel vertrouwen wekken. Het is goed niet te grenzen aan zulk een alliantie; het is nog beter te weten dat de Belgische opvattin gen omtrent de internationale politiek in groote lijn thans volkomen overeenstemmen met de Nederlandsche. De spannende binnenlandsche politieke situatie in Frankrijk heeft ongetwijfeld in belangrijken mate tot het Belgische besluit bijgedragen. Het kabinet-Blum, dat in de Kamer den steun der communisten noodig heeft en zich deswege op het „Volksfront" baseert kan van deze riskante bondgenooten (Thorez met de zijnen) geen medewerking verwachten voor een toenadering tot Duitschland, die ook voor Frankrijk van het hoogste belang is omdat het geen ander doel heeft en kan hebben dan de handhaving van den vrede. De rede van den Belgischen koning brengt de Fransche regeering dus in een nogal moei lijke positie. Men kan nu in Frankrijk wel zeggen dat de verdediging van de Oostelijke grenzen van België toch al bij die van Frank rijk aansluit, maar het effect van toenemend Isolement kan men niet wegpraten. Met het mogelijk gevolg dat Blum thans tegen de com munisten zou kunnen zeggen: Gij hebt mede te gaan in een Europeesche pacificatie-politiek die ook tot Duitschland toenadering zoekt. Weigert gij dat, dan beteekent dat de val der regeei'ing. M. a. w.: als Blum, die persoonüjk ongetwijfeld den vrede met alle macht tracht te bevorderen, sterk genoeg is zou het Belgi sche besluit van beslissende beteekenis in Frankrijk kunnen zijn. Overigens blijve het bij de veronderstelling, want de politieke ge beurtenissen in het Palais Bourbon zijn te allen tijde aan zeer snelle wisselingen en on verwachte wendingen onderhevig geweest. Men is er in Parijs thans van overtuigd dat een „nieuw Locarno" op geheel andere grond slagen gebouwd zal moeten worden. Welke zul len dat zijn? R. P. 'N KRASSE OUDE. De 90-jarige Heinrich Werner, uit Bonn, oud-wagenbestuurder van den Duitsehen ex- keizer, heeft zich van Bonn per fiets naar Den Haag begeven om de Prinses te kunnen zien. Onderweg heeft hij een bezoek gebracht aan den ex-keizer te Doorn. Donderdag was hij in Den Haag en kon om streeks half twaalf bij het paleis aan het Noordeinde getuige zijn van het uitrijden van de Prinses. (Volgens een Engelsch dierenarts kunnen de honden het gejacht van den modernen tijd niet ver dragen, waardoor tegenwoordig veel zenuwziekte onder deze die ren voorkomt.) Vol van deernis heb 'k gelezen, Het is wel een hondenbaan, Tegenwoordig hond te wezen. Inderdaad een hondsch bestaan. 't Arme dier wordt bovenmate Door 't modern verkeer belaagd, Geen moment met rust gelaten. Wordt het steeds maar opgejaagd. De gevreesde dood-op-wielen Breekt zijn zenuwengestel, Want die zit het op de hielen, Onverwacht, geniepig, snel. En dan moet het nog beseffen, Dat zoo'n ding hem steeds ontgaat, En dat zijn verwoedste keffen. Hem zelfs niet het minste baat. Hij krijgt, om het zoo te zeggen, Haast geen poot meer aan den grond, Om het altijd af te leggen, Is beschamend voor een hond. Vroeger was de mensch zijn makker, En die gunde hem zijn rust, Dat is uit, de arme stakker Is zich daarvan droef bewust. Her- en derwaarts voortgedreven. Voelt de hond vol droefenis. Dat voorwaar een hondenleven Wel een hondenleven is. P. GASUS. en U moppert den geheelen winter niet Al'éénverkoop voor Haarlem en Omstreken HAARLEM: HEEMSTEDE: Gen Cronjés'r. 78 Valkenburgerlaan 77 Telefoon 12157 Telefoon 28504 (Adv. ingez. Med.) Invoer van agrarische produc ten door België geschorst. In verband met depreciatie van den gulden. Tijdelijke maatregel. Het Belgische ministerie van Land bouw heeft besloten den invoer van gecontingenteerde agrarische pro ducten uit Nederland, tijdelijk te schorsen. Wij vernemen hieromtrent van welinge lichte zijde, dat de Belgische minister van landbouw maandelijks het contingent land bouwproducten vaststelt, dat het land mag worden binnengevoerd. Gebruik makende van zijn rechten heeft de minister nu op grond van de monetaire maatregelen van zekere vreemde landen tijdelijke en voorloopige maatregelen genomen om van de Belgische markt ieder product weg te houden, dat een abnormale concurrentie zou kunnen aan doen aan de nationale producten. Bij Bjjgische belanghebbenden bestaat de vrees voor valutadumping. De Duitsche clearing besproken Men wil verstoring voorkomen. In November onderhandelingen over de verrekenings-overeenkomst. De Nederlandsche monetaire maat regelen hebben een aanpassing van de betalingsmogelijkheden voor het goederenverkeer wenschelijk ge maakt. De Duitsch-Nederlandsche regeerings-commissies hebben in een buitengewone bijeenkomst te Berlijn over een dergelijke aanpassing ge sproken, waarbij zij zich liet leiden door het verlangen een verstoring van het clearingsverkeer te voorkomen. Verder is overeengekomen de onderhande lingen over de vernieuwing van de verreke nings-overeenkomst, welke in September te Hamburg zijn begonnen, in November weer te hervatten. Van welingelichte zijde wordt erop opmerk zaam gemaakt, dat bovenstaand belicht het gemeenschappelijk communiqué van de beide regeerings-commissies ls. Voor moderne optiek en billijke prijsberekening is Uw adres Cacti van Uuavch, Opticien Kl. Houtstraat 13. Telef. 14112 (Adv. Ingez. Med.) Tractor op stilstaande wagen gereden. Noodlottig ongeluk bij Voorthuizen. In den afgeloopen nacht omstreeks half een heeft op den Apeldoorn- schen straatweg te Voorthuizen, even voorbij café Zondag een ernstig auto ongeluk plaats gehad, dat aan twee menschen het leven heeft gekost. Een groote vrachtwagen met tractor van den dagelijkschen autobesteldienst „de Vol harding" uit Zeist stond wegens benzinege brek aan den kant van den weg geparkeerd. De wagen was, naar later verklaard werd, voldoende verlicht. Een even groote vrachtwagen met tractor van de N.V. P. Wijtenkamp, houthandel en expeditiebedrijf te Zaandam, op weg van Apeldoorn naar Zaandam, reed van achteren op den stilstaanden wagen in. De tractor schoof er als het ware onder, zoodat aangenomen moet worden, dat deze een flinke vaart had. De cabine van den tractor werd totaal vernield. Hierin bevonden zich twee chauf feurs, de 55-jarige M. V. Visser en de 45-jarige G. van der Blom, beiden gehuwd en wonende te Zaandam. Deze moeten bij de botsing op slag gedood zijn. De aangereden wagen werd van ach teren eveneens ernstig beschadigd. Hoewel het midden in den nacht was, ar riveerde de politie van Barneveld en Voort huizen zeer spoedig. Ook dokter G. Mettrop uit Voorthuizen was spoedig ter plaatse. Hij kon, toen de slachtoffers uit de overblijfse len waren bevrijd, slechts bij beiden den dood constateeren. Voorloopig zijn de lijken overgebracht naar het lijkenhuisje te Voorthuizen. De politie heeft de beide vrachtwagens in beslag genomen. EKINS THANS OP WEG NAAR MIDWAY. WAKE ISLAND, 16 October (A.N.P.) De Amerikaansche journalist Ekins, die zijn me dedingers in de race om de wereld een heel eind voor ligt, is van hier naar Midway ver trokken. Moeilijkheden op de Siassi- eilanden. Oorlogszuchtige inboorlingen. SALAMAUS, (Nieuw Guinea) 16 October (A.N.P.) Er zijn hier berichten ontvan gen over moeilijkheden, die zouden zijn ont staan met de oorlogszuchtige inboorlingen aan de Rai-kust. Reeds tweemaal in de laat ste twee maanden hebben zij politiepatrouilles aangevallen. De assistent-districtsambtenaar is in een sloep van hier vertrokken naar de eilandengroep Siassi. teneinde een onderzoek naar den toestand in te stellen. De inboorlingen van de Rai-kust werden door het vooroorlogsche Duitsche bestuur van hun land ontzet verklaard als straf voor een mislukte samenzwering, die door een der stamleden aan het licht was gebracht. Deze samenzwering had ten doel Madang aan te vallen en de blanke inwoners af te maken. Eenige jaren later onderwierpen de inboor lingen zich en werd hun land teruggegeven door het toen ingestelde mandaatsbestuur. Sinds dien tijd hebben zij zich vrij rustig gehouden, er werden vorderingen gemaakt met het beschavingswerk en de krijgszuch tige neigingen der bevolking kwamen slechts weinig aan het licht. In Juli j.l. echter werden een assistent- districtsambtenaar en een aantal inboorlin gen-politieagenten in den slaap overvallen. Een agent werd gedood, vier werden gewond. Tegen het einde van de vorige maand werd dezelfde ambtenaar. Nurton geheeten, met vier politiemannen wederom aangevallen. Hij werd gegrepen en een aantal vrouwen viel hem met messen aan. terwijl mannen de agenten met lansen te lijf gingen. Nurton en de leden van zijn patrouille werden gewond, maar zij slaagden er in hun sloep te bereiken na zes der aanvallers te hebben gedood en een vrouw gevangen genomen te hebben. De Siassie-eilandengroep ligt In de Dam pier-straat. ten westen van Nieuw-Bvittanje en ten zuiden van het eiland Rooke. Het grootste eiland ligt ongeveer 160 mijl van Madang. Jean Batten te Auckland gedaald. Een pak slaag ontloopen AUCKLAND. (Nieuw Zeeland), 16 Oct (Reuter-A-N.P.) De aviatrice Jean Batten, die ondanks de waarschuwingen der autori teiten den tocht over de Zee van Tasmanië had aanvaard, is te 17.05 uur plaatselijken tijd hier aangekomen. Te 4.37 uur was zij van Sydney vertrokken. De vliegster werd met groote geestdrift ontvangen. Haar vader kwam haar op het vliegveld begroeten en zeide lachend: „Jean, ondeugend meisje, je had eigenlijk een flink pak slaag verdiend, want je hebt ons in angst laten zitten, maar eind goed al goed". Uit Sydney wordt gemeld, dat Jean Batten voor haar vertrek vandaar gezegd heeft, dat men niet naar haar moest zoeken. Zij ver trouwde te zullen slagen, maar wilde niet, dat het leven van anderen in gevaar werd ge bracht of dat haar land onkosten zou moeten maken. Zij had geen radio aan boord. Roosevelt verslagen bij proefverkiezing. Resultaat over 48 staten. NEW-YORK, 15 October. (D.N.B.-A.N.P.) Het Amerikaansche tijdschrift „Literary Di gest" heeft in het geheele land een proef- stemming voor de presidentsverkiezing ge organiseerd. Tot Donderdagavond waren in de 48 bondsstaten 1.811.489 stemmen uitge bracht. Daarvan behaalde Landon 1.004.086 en Roosevelt 728.088 stemmen, en wel be haalde Landon de meerderheid in 32 en Roo sevelt in 16 staten en in de groote steden New-York, Philadelphia en Pittsburg. PERSONALIA. Aan den heer J. P. L. Pennock, mr. geweer maker in het garnizoen Haarlem, is met in gang van 17 October a.s. de zilveren medaille voor 24-jarigen dienst toegekend. Het eeremetaal zal op dien dag door den Garnizoenscommandant, Luitenant-Kolonel H. J. van Steensel gezegd v. d. Aa, aan den jubilaris worden uitgereikt in een der ge bouwen van de Ripperda-kazerne, waarbij tegenwoordig zullen zijn de in het garnizoen aanwezige officieren, onderofficieren en dienstplichtigen. VRIJZINNIG-DEMOCR. JONGEREN ORGANISATIE. Morgenavond 17 October houdt bovenge- niemde Jongeren Organisatie een propa- ganda-feestavond in „Dreefzicht", waar Dr. A. J. van Leusen, Statenlid te Velsen, het woord zal voeren. Uit de vehdeere medewerkenden noemen wij het zangkwartet „The Croacking Nigh tingales" en het dansorkest „The blue Ras cals, onder leiding van Cor v. d. Heuvel. Non-interventiecommissie niet bijeen. Geen bewijzen door Rusland geleverd. Gisteren is te Londen een brief van Lord Plymouth de voorzitter van de non-inter ventie-commissie, gedateerd 14 October, ge publiceerd waarin hij afwijst op het oogen- blik de commissie bijeen te roepen. Dit schrijven is een antwoord op de nota van den Russischen vertegenwoordiger Ka- gan van 12 dezer, waarin wordt voorgesteld onmiddellijk de commissie bijeen te roepen, teneinde een controle in te stellen voor de havens van Portugal. Plymouth schrijft, dat hij nog geen ant woord heeft ontvangen van de Portugeesche regeering op het verzoek inlichtingen te ge ven inzake de aanklacht over schending van de non-interventie-overeenkomst van 9 Oc tober. Lord Plymouth voegt hieraan toe, dat in de Sovjet-nota van 12 October geen bewijs wordt geleverd dat de overeenkomst feitelijk is geschonden en derhalve acht hij het niet nuttig in het huidig stadium een nieuwe bij eenkomst van de commissie te convoceeren om de kwestie te bespreken. De Sovjet-Russische diplomatieke verte genwoordigers Maisky en Kagan hebben zich gisteren opnieuw naar het Britsche ministe rie van buitenlandsche zaken begeven, waar schijnlijk om nogmaals een beroep te doen op Lord Plymouth onverwijld bijeen roepen van de niet-inmengingscommissie. Portugal in principe voor onderzoek. Volgens een bericht aan het Algemeen Handelsblad zou Portugal, ofschoon het de Russische beweringen tegenspreekt, in be ginsel 't voorstel aanvaarden, dat een com missie naar Portugal wordt gezonden, mits dergelijke commissies ook worden gezonden naar de Spaansche havens. De Portugeesche bladen noemen het Sov jet Russische voorstel tot het controleeren der Portugeesche havens een ..onbeschaamd heid" en geven als hun meening te kennen, dat dit feit bewijst, hoezeer de door de Por tugeesche regeering geformuleerde reserves ten aanzien van de controle commissie, in verband met de vaagheid van haar bevoegd heden, haar gezag, haar middelen van actie en garantie van onpartijdigheid eegrond wa ren. De bladen verzekeren, dat Portugal het accoord heeft geëerbiedigd en beschuldigt Rusland ervan, het te hebben overtreden. Het woord is aan.... Fielding: Tegenspoed is de proef op Iemand's beginselen. Anders weet de mensch nauivelijks of hij eerlijk is of niet. ONS KERKCONCERT. Op den eersten dag waarop plaatsen ver krijgbaar gesteld waren voor het voor onze abonnés op Donderdagavond 22 dezer in de Groote Kerk te geven concert zijn reeds ette lijke honderden kaarten verkocht. Geen won der, want het is voor ieder die van muziek houdt een prachtige gelegenheid om „zijn of haar winterseizoen" te openen. Een prachtig groot koor en een zelfs buiten de grenzen ver maard kinderkoor onder leiding van een uit stekenden dirigent Willem Hespe. een orga nist van zoo groote kwaliteiten als Bijster en last, not least de medewerking \an de sopraan Ankie van Wickevoort Crommelin, wier roem zich in stijgende lijn beweegt, waarbc ten een avond van onvermengd muzikaal genot. Daar bij komt dat de entréeprijs van 25 cc., met in begrip van stedelijke belasting, voor zulk een concert wel als een unicum kan gelden en vrij wel iedereen in staat stelt, het te komen bij wonen. Wij hopen dat ook velen, die eraan gewend zijn geraakt zich tot hun radio te beperken, dit concert van hun eigen krant zullen komen bezoeken. Juist een concert als dit zal voor hen een extra-openbaring zijn nadat zij zich langen tijd met „het surrogaat" vergenoegd hebben. Wij weten zeker dat zij dankbaar ge stemd naar huis zullen gaan en het zou voor ons, die uiteraard slechts exceptioneele con certgevers zijn, een groote voldoening betee- kenen als wij er op deze wijze toe zouden kun nen bijdragen een aantal bezoekers tot gere geld concertbezoek terug te brengen. Dat zou in het belang van de Kunst zoowel als in dat van de kunstenaars zijn. Vermeld zij nog dat ook op Zaterdagmid dag kaarten voor het concert aan ons 1 reau verkrijgbaar zijn, n.l. tot vijf uur. Op dien mid dag geschiedt de kaarten verkoop evenwel niet in onze Tijdingzaal, maar aan de loketten in de hal van ons gebouw Groote Houtstraat 93. Verder natuurlijk ook aan ons bijkantoor Soendaplein 37, Haarlem-Noord. Er worden dus op Zaterdag, evenals op de andere dagen, aan beide kantoren van 9 uur v.m. tot 5 uur n.m. kaarten verkocht. Laat men zorgen er tijdig bij te wezen; een gelegenheid als deze om een prachtig en zoo veelzijdig concert voor zulk een miniemen entreeprijs te kunnen bij wonen doet zich hoogst zelden voor! INBRAAK IN DE LAAN VAN ROZENBURG. Tijdens de afwezigheid van de bewoners is vermoedelijk Dinsdagavond ingebroken ten huize van den heer Meijer aan de Laan van Rozenburg te Heemstede. Eenige voorwer pen zijn ontvreemd. De politie stelt een onder zoek in. Gr. Houtstr. naast Luxor (Adv. Ingez. Med.) De burgeroorlog in Spanje. De opstandelin gen versterken hun positie ten westen van Madrid. pag. 4 In België is men van meening dat door de jongste besluiten geen internationale ver bintenissen geschonden zijn. pag. 4 Er worden onderhandelingen gevoerd over de Duitsche clearing. pag. 1 De invoer van agrarische producten is door België tijdelijk geschorst. pag. 1 Bij een auto-ongeluk nabij Voorthuizen zijn hedennacht twee menschen gedood. pag. 1 Het batig saldo bij Philips is over 1935 1936 sterk gedaald. pag. 3 Groenten en fruit worden bij uitvoer gekeurd Dag. 3 De nieuwe Douglas-toestellen der K.L.M. pag. 13 De verordening op de schoolgeldheffing door den Bloemendaalschen raad goedge keurd. pag. 11 Zandvoort en zijn toekomst. pag. 11 Het „vinken" in October. pag. 7 ARTIKELEN ENZ. R. P.: België. pag. 1 Sir Austen Chamberlain: De toestand der democratie in Europa. pag. 4 F. A. Kampers: Uit Amsterdam. pag. 3 \an onzen Londenselien correspondent: On rust in Londen's East End. J. B. Schuil over: Saigon-Milly. P H. D. Vertelling: Verdenking. pag. 7 Sport in 't Kort pag. 6 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 8.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1