UIT ONZE PRIJSCOURANT UIT AMSTERDAM VRIJDAG T6 OCTOBER 1936 TT A A R t E M'S D A G B E 'A D 3 Werkverschaffing voor intellectueele werkloozen. Verschillende mogelijkheden. Mr. H. B. Wildt Meyboom, Rijksinspecteur voor de werkverschaffing in algemeenen dienst, schrijft ons: Naast de zorg, die de overheid zich op het gebied der werkverschaffing reeds sedert een reeks van jaren voor de werklooze handarbei ders heeft aangetrokken, valt in de laatste jaren ook eenzelfde zorg voor de hoofdarbei ders waar te .nemen. Het spreekt vanzelf, dat deze werkverschaffing voor z.g. ..intellectueele werkloozen" op tal van punten verschilt met die voor de handarbeiders, doch overeen stemming is er in doelstelling, nl. de gedu peerden voor korten tijd op te heffen uit hun moreele depressie van gedwongen niets-doen. Behalve dit ideëele motief, dat niet hoog genoeg kan worden aangeslagen, is ook het financieel belang voor den werklooze van groote beteekenis: even komt hij met de door hem verdiende inkomsten weer iets uit boven het bedrag, dat als steun genoten, nauwelijks in de levensbehoeften van het gezin kan voor zien. Wel is de hulp, die door werkverschaf fing aan intellectueelen wordt geboden slechts van zeer beperkten omvang, niet meer dan 400 tot 500 werklooze hoofdarbeiders zijn te werk gesteld, tegen 40.000 tot 50.000 hand arbeiders doch gelet op de telkens op te los sen moeilijkheden, mag dit cijfer toch niet onbevredigend worden genoemd. Bij het Centraal Bureau voor de Statistiek te 's-Gravenhage zijn ongeveer 85 werklooze kantoorbedienden (vaders van gezinnen) te gen een belooning van 21 gulden per week voor het bewerken van verschillende statis tieken te werk gesteld. Zij verrichten werk zaamheden, waarvoor op de begrooting geen geld kon worden uitgetrokken en die niet vol strekt noodzakelijk, maar toch zeker nuttig zijn. De tewerkstelling moet'een tijdelijk ka rakter blijven dragen en duurt van elkeen in den regel ongeveer een jaar. Op gelijke wijze zijn met telkens plaatse lijke en naar groepsindeeling wisselende be- lconing op de gemeentelijke bureaux van 's-Gravenhage. Rotterdam, Haarlem, Gro ningen, Utrecht, Leiden Hilversum en van tal van andere plaatsen werklooze hoofdarbei ders (steuntrekkende gezinshoofden) aan nuttig werk gezet. Zij houden zich bezig met het op kaart brengen van gegevens van wegen en van rioleering, met archiefverrich tingen, woningtelling (mede in verband met de hoogte der huren), bedrijfstelling, het ver zamelen van gegevens voor medische dien sten of voor ziekenhuizen, e.d. In dit ver band dient in het bijzonder Amsterdam ge noemd, dat voor meer dan 300.000 gulden aan objecten goedgekeurd heeft gekregen, waar door ook tal van werklooze academici, die reeds eerder practisch hebben gewerkt, weer voor kort in het productieproces worden inge schakeld. Naast den vorengenoemden meest omvang rijken vorm, waarin aan intellectueele werk loozen hulp kan worden geboden, wordt meer in het bijzonder aan de pas afgestudeerden op tweeërlei wijze de behulpzame hand ge reikt. Dit geschiedt voor academici door de „stichting tot verruiming van werkgelegen heid voor academisch gevormden", die in December 1933 door de toenmalige minis ters van onderwijs en van sociale zaken in het leven is geroepen. Er is nauw contact tusschen de universiteiten en de hoogescholen eenerzijds en de stichting anderzijds. Acade mici, wier wetenschappelijke capaciteiten gunstig worden beoordeeld, komen voor een tewerkstelling in aanmerking, maar hen, die na reeds een positie te hebben be kleed, werkloos zijn geworden, stelt de stich ting in het algemeen niet te werk. Het doel is toch uitsluitend den moeilijken tijd voor de afgestudeerden tusschen het tijdstip van het verlaten van de universiteit en het oogenblik van het aanvaarden van een betrekking in de maatschappij te o erbruggen. De kennis welke de afgestudeerden aan de universiteit heeft verworven, tracht dé stichting intact te doen houden door hem op het. terrein van z^n studie aan werk te helpen. Het werk is van wet.enschappelijken aard. De maximum toe lage bedraagt 50 gulden per maand. Deze slechts voor jongeren bestemde toelage, wordt alleen toegekend, indien de financieele wel stand van den aanvrager en van diens ouders het noodzakelijk maakt om tewerkstelling mo gelijk te doen zijn. Ook voor deze werkver schaffing komen slechts werkzaamheden in aanmerking, waarvoor toch geen menschen uit de vrije arbeidsmarkt zouden worden ge kozen. Van loondrukkenden invloed kan dus geen sprake zijn en evenmin wordt aldus aan anderen een betrekking onthouden. Op 1 Januari 1936 waren 87 academisch gevormden tewerkgesteld, van wie 82 een toe lage genoten. Een andere wijze van hulp bieden aan jon gere werklooze intellectueelen is de plaatsing bij het staatsbedrijf per posterijen, telegrafie en telefonie. Op het oogenblik zijn aldus bij het P. T. T.-bedrijf 35 personen werkzaam, onder wie 7 ingenieurs. Een bijzonder gunstige werkverschaffing is tenslotte nog die, tot welker vorming de be langhebbende groep van chemici zelf 't initia tief heeft genomen. REGEERING WIL CONTINGENTEERING VAN KOUSEN EN SOKKEN VERLENGEN. Ingediend is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp tot regeling bij de wet van het Koninklijk besluit van 22 Augustus 1936. waarbij de beperking van den invoer van kousen en sokken met ingang van 1 Sep tember 1936 voor het tijdvak van 12 maan den is verlengd. NOODLOTTIG VERDRINKINGSGEVAL. In het Ververschingskanaal achter de ge bouwen van het Gemeentelijk Electrisch be drijf te 's-Gravenhage was Donderdagavond een los-werkman met een collega bezig, een platte schuit voort te boomen. Toen ter plaatse waar de rioleering met sterken stroom in dit kanaal uitmondt, de boeg van het vaartuig tegen den kademuur aan de overzijde wérd opgedreven, probeerde de man met zijn vaarboom de schuit weder in haar normale ligging te verkrijgen. Hij gleed daarbij echter voorover en werd door den stroom een eind meegesleurd. Pogingen van zijn collega om hem door het uitstekend van den vaarboom te redden bleken vruchteloos. Het slachtoffer, de 41-jarige G. H. J. R., Mierisstraat, verdween in de diepte. Eerst een uur later werd het liïk van R. met behulp van een dreg opgehaald. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. Na geruimen tijd werkloos te zijn geweest was hij pas de vorige week weder aan den arbeid gekomen. „3 CHINEESJES" Onze bekende heerlijke afternoon tea f 0.39 p.ons Melange „special"f 0.28 p.ons Kwartjes theef 0.25 p.ons NOG UIT VOORRAAD Puntzakmelanges18-20-22 ct. p ons (Adv. Ingez Med.) Batig saldo Philips sterk gedaald. Ongunstige invloed van drei gende depreciatie. Met voorspellingen moet men nog voorzichtig zijn. In het jaarverslag der N.V. Philips Gloei lampenfabrieken worden eerst in het kort de factoren vermeld, die in overwegende mate oorzaak zijn geweest van het belangrijk la ger batig saldo der exploitatierekening ad f 4.063.910.— in 1935-1936 tegenover f 9,271.237— in 1934/'35. Daarbij wordt erop gewezen, dat ondanks het feit, dat de exportwaarde van de in Ne derland gevestigde bedrijven der vennoot schap in 1935 nog 8 procent van den totalen Nederlandschen uitvoer bedroeg, uit de jaar cijfers voor Nederland van het Centraal bureau voor de statistiek blijkt, dat het ex port-belang der gloeilampen en radio-industrie sedert 1929 met zestig procent is gedaald. De dreigende depreciatie van vreemde valuta's en de transfer-moeilijkheden hebben de resul taten der vennootschap gedurende het ver slagjaar in nog sterkere mate dan vorige ja ren ongunstig beïnvloed. Aan termijndekking tegen valuta-risico's immers waren aanzien lijke kosten verbonden, terwijl tegenover bedra.gen welker transfer aan restrictie on derworpen was, in verband met de waardee- ringsmethode der vennootschap, aanzienlijke reserve's moestén worden gevormd. Ook heeft de verder gaande daling der netto-opbrengst- per stuk door verlaging van het markt-prijs- niveau voor gloeilampen, radio-lampen en ra dio-apparaten in verschillende landen de uitkomsten gedrukt. Tenslotte hebben gedu rende de top-maanden van den verkoop de gespannen politieke verhoudingen in Europa in een aantal landen de kooplust van het publiek dusdanig verflauwd, dat de verkoop speciaal van ontvang-apparaten, hiervan den terugslag ondervond en de productie dienten gevolge op een lager niveau moest worden in gesteld, dan oorspronkelijk was voorzien. De veranderingen ten gunste van onze ven nootschap, voortvloeiende uit de afkondiging van het goud-embargo, zoo vervolgt het jaar verslag, kunnen als volgt worden omschre ven. De hier te lande genomen maatregelen zullen in de eerste plaats onze balanspositie versterken, voorzoover onze bezittingen (o,m. die in vreemde valuta's) een hoogere waarde in guldens zullen verkrijgen. De nieuwe waar deering zal afhankelijk zijn van de mate waarin depreciatie m Holland en elders ten slotte zal plaats vinden. Verder zal onze exploitatierekening een verbetering onder gaan voor den verkoop in die landen, waar de opbrengst in guldens hooger zal zijn dan voor heen. Bovendien zal voor de werkgelegen heid in onze fabrieken hier te lande van be lang zijn, in welke ma-te de Nederlandsche gulden ten opzichte van de belangrijkste we reldvaluta's uiteindelijk zal deprecieeren. De omzet in geld heeft gedurende het verslagjaar nog een lichte stij ging vertoond ten opzichte van het vorige, ondanks de in de inleiding genoemde tendenz tot verdere daling van de gemiddelde netto-opbrengst. De omzetten in geld van het concern in de eerste vier maanden van het boekjaar 1936/ 1937 vertoonen ten opzichte van de overeen komstige periode van het verslagjaar een niet onbelangrijke stijging. Daar de eerste maanden van het verslagjaar eveneens een beduidende omzetstijging ten opzichte van het daaraan voorafgaande jaar aanwezen, zonder dat deze stijging zich daarna in ge lijke mate heeft doorgezet, is voorzichtigheid geboden in de voorspelling van de verdere ontwikkeling van den omzet in het loopende boekjaar. De opbrengst in guldens per eenheid van onze voornaamste artikelgroepen vertoonde tot einde September nog steeds een dalende tendens. Door de hier te lande getroffen mo netaire maatregelen is. voor zoover op het oogenblik te overzien, een stijging dezer op brengst waarschijnlijk. De verkochte aantal len zijn belangrijk grooter. Dit komt het sterkst tot uitdrukking bij onze ontvang-ap paraten. waarvan de technische uitvoering zeer wordt gewaardeerd en waarvoor het sei zoen zich zeer gunstig laat aanzien in verband met de onzekerheid, vooral buiten onze gren zen, blijft groote voorzichtigheid geboden en zal een zuinig beheer in alle onderdeelen van onze organisatie het parool moeten blijven. Winstverdeeling. De winst- en verliesrekening sluit met een voordeelig saldo van f 4.063.9i0. Het onverdeeld dividend saldo van het vorig boekjaar bedraagt f 24,456. Ter beschikking van de aandeelhouders is dan f 4.088 366. Hiervan kan worden uitgekeerd: aan houders van 6 procent cum. pref. winstd. aandeelen 6 procent van f 15.822.000 is f 949.320. Aan houders van gewone aandeelen 6 pro cent van f 52.220.250 is f 3.133,215. Tezamen f 4.082.535. Waarna overblijft een onverdeeld dividend saldo van f 5.831. Militair vliegtuig maakt een noodlanding. Schaap valt als slachtoffer. AMSTELVEEN. 15 October. Hedenoch tend omstreeks tien uur, is een militair vlieg tuig bestuurd door den sergeant-vlieger C. Sipkes, die van Schiphol voor een oefen- vlucht was opgestegen, door het afslaan van den motor, tot een noodlanding gedwongen op een weiland in den Bovenkerkerpolder te Nieuwer Amstel. De manoeuvre verliep vlot en het toestel kwam goed neer. Een schaap werd evenwel doodgereden. Na korten tijd is het vliegtuig weer opgestegen en naar Schiphol terugge keerd. Een'9 vao iaSW^tbii Geen ee*W?aIat *l U «el da „iaS kunt ■Waavl"'1?.' el£ %oo'n 40-iariÖe lonaensiaeeen van 3- J (Adv. Ingez. Med.) Veertig mille verduisterd. Door bedrijfsleider bij houthandel. Bij de politie te Alkmaar is dezer dagen aangifte gedaan van verduistering van een bedrag van ongeveer f 40.000 bij de firma J. Eecen. houthandel aldaar. Deze verduistering zou gepleegd zijn door den bedrijfsleider den 56-jarigen W. N., die eer. zeer groot vertrouwen genoot bij de firma. Het onderzoek heeft reeds uitgewezen, dat genoemde bedrijfsleider het laatste jaar op wedrennen in binnen- en buitenland groote bedragen heeft verloren en dat hij geld uit de kas der firma heeft genomen. Sinds de vorige week Woensdag is de man spoorloos verdwenen, zoodat zijn opsporing verzocht wordt. Het accountantsonderzoek heeft nog geen definitieve eindcijfers opgele verd, maar het verduisterde bedrag wordt op ongeveer veertig mille w geschat KIND VAN VIJF JAAR ERNSTIG VERBRAND. In het Wilhelminagasthuis te Amsterdam is Donderdagmiddag een 5-jarig kind opgeno men. dat in de ouderlijke woning aan de Kempenaerstraat ernstige brandwonden had opgeloopen door het in brand geraken van een celluloid poppetje. De Rai, het vreemdelingenverkeer en onverwoestbaar optimisme. Raai, raaikrijgen we een Rai? Dat is de vraag bij ons in Amsterdam, nu de heeren Leonard Lang en zijn vrienden beslo ten hebben in beginsel besloten in 1937 nu maar eens geen auto-tentoonstelling te houden. Vandaar de tranen! Ons roemrucht Ica, die commissie die alle maal leukigheden bedenkt om de vreemdelin gen hierheen te halen weent het luidst van alle. Ik heb al eens meer geschreven, dat ik allen eerbied voor de goede bedoelingen van die heeren heb. maar dat ik het resultaat dier bedoelingen noch hun uitwerking bijzonder be wonder. Er zit een groot stuk dilettantisme in de goedgemeende initiatieven dier heeren en dientengevolge zijn de resultaten ook wel wat al te dilettantisch. Want ziet nu eens hier, hoe dat brave Ica om het in dit verband zéér gewaagde beeld te gebruiken het paard achter den wagen spant. Voor wie en wat wordt de Rai gehouden en is zij in het leven geroepen? Voor den auto handel en de autohandelaren. Voor wie en wat wil het Ica de Rai in 1937 doen houden9 Niet voor den autohandel en de autohandelaren, die er blijkbaar voor 1937 geen heil in zien. maar wél ter bevordering van het vreemde lingenverkeer. Ziet, dit nu is zéér oneconomisch gedacht een instituut kunstmatig in stand te willen houden voor een doel dat het niet beoogt. In die lijn het zij gezegd met eenige over drijving dóór redeneerend, zou men er niet van moeten opkijken, wanneer ze in de bloem bollenstreek papieren tulpen en hyacinten gingen poten omdatde vreemdelingen die kleuren zoo mooi vinden. Natuurlijk zou het ons allen èrg spijten wanneer de Rai in 1937 werkelijk niet dóór zou gaan, óók al om het verminderd vreemdelin- genbezoek dat daarvan allicht het gevolg zal zijn. Maar een handels- en industrie-tentoon stelling houden, alléén om een doel dat daar aan slechts bijzakelijk verbonden is, dat is mij economisch gezien toch te machtig. Wie daarvoor ijvert, moge het nóg zoo goed meenen, zijn economisch (èn toeristisch- economisch) a-b-c heeft hij nog niet onder de knie. Dan mr. Mijksenaar. Dat is een flinke jonge man, leider van een nieuwen gemeentelijken dienst tot bevordering van het vreemdelingen verkeer. Mi1. Mijksenaar pakt de zaak die onder zijn hoede en beheer is gesteld, flink aan. Allerlei nieuwigheden zijn ont staan of nog in dei maak. Een van de din gen die er al zijn is: het jeugdhotel. Een gemeentelijke instelling, waar de jeugd voor een zeer luttele som in een proper kamertje kan logeeren en een zéér eenvoudig ontbijt kan gebruiken. Er zijn hotelhouders die over deze concurrentie van gemeentewege klagen doch mr. Mijksenaar voert hiertegen aan. dat de jongelui die „bij hem" onderdak vin den in geen geval bestond het jeugdhotel niet in hotels zouden gaan logeeren. Ik kan hierover als onbevoegde in de hotel branche geen oordeel vellen doch wel weet ik dat het eerste gemeentelijke jeugd hotel zulk een succes geoogst heeft. dat spoedig een ander gebouw in gereedheid zal worden gebracht om voor het zelfde doel te dienen. Mr. Mijksenaar ziet trouwens het hotelwezen een geheel andere richting gaan. Hij vindt het althans noodzakelijk, dat het die richting gaat en heeft daarvoor een nieuw woord in omloop gebracht: „hotelaria". Welk woord er op duidt, dat hij het „gasthuis" de richting wil zien gaan die het moderne eethuis, in den vorm va n cafeteria gaat. De eerste rangs- en de tweede rangs hotels zijn naar zijn oordeel nog op hun plaats, zij voorzien in een behoefte doch het burgerhotel doet dit naar zijn meening niet. Hij vindt dat er te veel van die hotels zijn, die boven dien niet zóó geëxploiteerd worden, dat zij voldoen aan de eischen van eenvoud, comfort en helderheid die de eenvoudige burger ook aan zijn eigen huis stelt. Dit is de meening van mr. Mijksenaar en het zou wel eens kunnen zijn, dat dientengevolge de gemeente zich ook nog wel eens zou kunnen gaan ont poppen als hotelhoudster. Een opvatting, die dan ook geheel ligt in de politieke sfeer waarin de heer Mijksenaar ademt en die in Amsterdam, zoowel in de bevolking als in de gemeenteraad in breede massa is doorge drongen. Hoe dit ook zij: zeker is het wel, dat de zakelijke, vakkundige vreemdelingenpropa- ganda voor de wondermooie en merkwaardige stad, die Amsterdam heet in den loop dei- jaren veel te wenschen heeft over gelaten. En zonder dat men zich in politiek-economische beschouwingen wil begeven kan men in ieder geval zeker wél zeggen, dat het particuliere initiatief ten dezen gefaald heeft. Dit wil nog heelemaal niet zeggen dat ieder particulier initiatief zou moeten falen en het kan ook heel best zijn dat Amsterdam niet de goede menschen op de goede plaatsen heeft kun nen krijgen, maar zeker is het dat de parti culiere goedgeefschheid ten dezen vrijwel alles te wenschen overlaat, wanneer men bedenkt dat deze in een stad als Utrecht ongeveer evenveel voor dit doel heeft bijeengebracht als in de hoofdstad Amsterdam. Wij zullen hebben af te wachten wat Mr. Mijksenaar's initiatief zal opbrengen. Er komt nu op den Dam de daarvoor wel zeer geëigende plaats een Verkeersinlichtingenbureau. zooals men dat in iedere stad van eenigen omvang be hoort aan te treffen. En her en der zal op groote schaal propaganda gemaakt worden voor de stad, die zich als in Vondel's tijd zoo heerlijk open doet aan 't IJ Dit onderwerp is met de enkele opmerkin gen die ik er hier over gemaakt heb. aller minst uitgeput. Er zou bijvoorbeeld nog wel wat aardigs te vertellen zijn, met héél illustratie ve (en verheugende!) getallen-illustraties over de trekpleister, die Schiphol voor Amsterdam is. doch ik wilde het voor ditmaal hierbij laten. Wat ook vall' de kunst staat pal. En on danks crisis en malaise houdt het initiatief ten dezen de algemeene aandacht gaande. Nauwelijks is het Schouwburgplan Koopman van de baan of er ligt alweer een nieuw vóór ons: het Floraproject. Een millioenenplan om het oude Flora aan de Amstelstraat in letterlijken zin uit haar assche te doen ven-ijzen. De teekeningen die wij er van gezien hebben zijn héél aanlok kelijk en de exploitatie-beeiïferingen zijn zoo mogelijk nóg aanlokkelijker. Doch het schoonst van alles is het commercieel opti misme, dat ons tegenstraalt uit zóóveel I Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886 16 October Betreifende den gezondheidstoestand dezer gemeente in de afgeloopen maand September kan het volgende worden medegedeeld. Ter gemeente-secretarie werden aangegeven: 2 gevallen van roodvonk en 1 geval van febris typhoidea. Sterfte aan besmettelijke ziekten kwam niet voor. Het totaal der overledenen bedraagt 118. Het sterftecijfer was hooger dan in een der maanden van het jaar, door de telkenjare in de zomermaanden terug komende groote sterfte van kinderen in het eerste levensjaar aan acute ziekten der spijsverteringswerktuigen. Meer dan de helft der overledenen bezweek in het eerste levensjaar. voortvarendheid en goeden moed: om in het oude. langzamerhand welhaast stervende vermaaks- en uitgaanscentrum van de stad. een paleis te doen verrijzen, een samenstel van cafés, restaurants, schouwburg- en bios coopzalen. dat zijn weêrga niet vindt. Laten wij maar rustig afwachten of dit plan een burcht der Muzen zal worden van steen en beton, of een luchtkasteel van lieve illusies en schoone droomen. Of binnen eenigen tijd een hooge toren het Flora-Theater zal aanduiden, of dat het zal blijven zooals het reeds zoolang is: een troostlooze. naargeestige bouwval. waarin zoowaar de herinnering zingt van „Wij gaan naar Zandvoort aan de zee"en van de andere populaire muziekjes, die daar in grootsch-gemonteerde en druk-bezochte re vues ten doop gehouden zijn. F. A. KAMPERS. Groenten en fruit worden bij uitvoer gekeurd. Veilingen worden geheel ingeschakeld. In verband met de in voorbereiding zijnde regeling voor de verplichte keuring van uit te voeren roode-, witte- en savoyekool, spruit- kool, bloemkool en druiven, waarvan de in voering te verwachten is op Maandag 19 Oc tober a.s. en waarvan de uitvoering zal worden opgedragen aan het uitvoer-contröle-bureau voor groenten, fruit en aardappelen te 's-Gra venhage wordt het navolgende onder de aan dacht van belanghebbenden gebracht: Van 19 October af zal alleen uitvoer van genoemde producten kunnen plaatsvinden, indien de zendingen zijn vergezeld van een „ceritficaat" waaruit blijkt, dat de producten voldoen aan onderstaande eischen: a. „gezond": vrij van plantaardige- en dier lijke aantasting en van andere teeltgebreken; b. „gaaf": vrij van hagel-, vorst- en wind- beschadiging; c. „zuiver": vrij van aangewende ziektebe strijdingsmiddelen en verontreinigingen; d. „rijp": in een zoodanige graad van rijp heid verkeerend. dat het in goeden toestand ter plaatse van bestemming aankomen rede lijkerwijze mag worden verwacht; e. „versch': in een zoodanige staat van verschheid verkeerend als met het oog op het product en de bestemming wenschelijk is. bij de keuring zal speciaal op het navolgen de worden gelet; Druiven: Druiven moeten zijn vrij van lam en prac tisch vrij van doode stelen, terwijl de rijpheid zoodanig moet zijn, dat de smaak aan rede lijke eischen beantwoordt. De verpakking moet geschieden in schoone kisten, voldoende voorzien van houtwol en papier, waarvan de netto-inhoud 4 of ll/z kg. bedraagt, tenzij het juitse netto-gewicht op de verpakking staat aangegeven. Roode-, witte en savoyekool: Roode-, witte- en savoyekool moeten vast zijn en geen scheuren vertoonen, verder ont daan van overtollig blad en stronk. Het ge wicht moet tenminste 3 ons per stuk bedragen met uitzondering van witte herfstkool. waar voor het minimum-gewicht op V/z kg. is ge steld. De sorteering naar grootte moet gelijkmatig zijn, terwijl de kool. voor zoover niet los ver laden, moet worden verpakt in nieuwe zakken of daarmede gelijkwaardig materiaal. Spruitkool: Spruitkool moet voldoende vast zijn. prac tisch vrij van luis en slakken en vrij van vuil en grond. Verpakking moet geschieden in nieuwe zakjes of daarmede gelijkwaardig materiaal, waarvan het netto-gewicht 5 of 10 kg. be draagt. tenzij het juiste netto-gewicht op de verpakking staat aangegeven. Late bloemkool: Late bloemkool moet voldoende wit en vast zijn en gelijk gesorteerd naar kwaliteit. De minimum-doorsnede bedraagt van; 1 September1 November 14 cm; 1 November20 November 13 cm; 20 November1 December 12 cm; 1 December—31 Januari 10 cm. Voor zoover niet los verladen moet de ver pakking geschieden in ..schoone" solide krat ten. welke ten hoogste 20 stuks mogen be vatten. De veilingen zullen bij de keuring en het afgeven der formulieren geheel worden in geschakeld. Voor producten, welke aan de gestelde eischen beantwoorden zullen de veilingen, in dien de verlading voor rechtstreekschen uit voer plaats heeft, in hun onmiddellijke nabij heid. „certificaten" afgeven. Vindt de ver lading voor rechtstreekschen uitvoer elders plaats dan verstrekken de veilingen „verkla ringen" (voorloopige keuringsbewijzen) en draagt het uitvoer-conwqle-bureau zorg voor het afgeven der certificaten. Uit den aard der zaak zal dit hoofdzakelijk plaats vinden in de havenplaatsen Rotterdam en Amsterdam waar exporteurs zich voor verkrijging van een cer tificaat in verbinding kunnen stellen met de bijkantoren van het uitvoer-controle-bureau aldaar (telefoon Rotterdam 15152. telefoon Amsterdam 48204). Voor certificaten moet betaling worden gevorderd volgens onderstaand tarief: Voor druiven 12 ct. per 100 kg. netto of ge deelte daarvan; voor roode-, witte- en savoyekool 3 ct. Der 100 kg netto of gedeelte daarvan; voor spruitkool en voor bloemkool 4 ct. per 100 kg. netto of gedeelte daarvan. Het minimumtarief bedraagt f 0.10 per cer tificaat.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5