De burgeroorlog in Spanje. ir—ri PROGRAMMA Thijs IJs krijgt een huisgenoot Last van Uw zenuwen De toestand der democratie in Europa. VRIJD'A'G T6 'OCTOBER 1936 H A A R E E M'S DAGBE'AD Rechtschen versterken hun positie ten westen van Madrid. Franco zaï niet over overgave der hoofdstad onderhandelen. Het D. N. B. meldt uit Burgos, dat de strijd krachten van de zevende divisie der recht- sche troepen Albea del Fesno hebben bezet, een belangrijk knooppunt van wegen, dat op 35 K.M. hemelsbreed van Madrid is gelegen. Hierdoor wordt de tweede marschweg naar Naval Carnero door de rechtsche troepen beheerscht. Naval Carnero wordt beschouwd als het laatste versterkte punt der regeeringstroe- pen ten westen van Madrid. De regeeringstroepen hebben bij dit ge vecht 150 man op het slagveld moeten achter laten, terwijl de rechtsche troepen ook veel oorlogsmateriaal in handen is gevallen. De zender van Jerez de la Frontera deelde mede. dat de troepen van generaal Mola, die optrekken naar Madrid, in afwachting zijn van het bevel over te gaan tot den alge- meenen aanval op de hoofdstad. Aan het front bij Saragossa zijn honderd Catalanen in den slag gevallen. Madrid is gisteren opnieuw gebombardeerd, waarbij schade werd aangericht aan de kazernes en openbare gebouwen. Radio Sevilla meldde dat de rechtsche troe pen aan het front van Aragon Bari Nena, dat gelegen is aan den weg van Huesca naar Fragas, hebben bezet. 250 Catalenen hebben in dezen slag het leven gelaten. De opstan delingen hebben een groote hoeveelheid oor logsmateriaal buitgemaakt o.m. 30 vracht wagens. Aan het front bij Tala Vera hebben de opstandelingen San Esteban bezet. Bij een gevecht werden twee regeeringsvliegtuigen neergehaald. De inzittenden slaagden erin zich door gebruik making van hun valscher men te redden. Men meldt uit San Sebastian, dat de Baskische nationalisten in de stra ten van Bilbao met anarchisten vechten. De Basken bezetten strategische punten in de stad. Artillerie der regeering bombardeert Toledo. Een correspondent van de Portugeesche „Diario de Noticias" schrijft dat het leven te Toledo bijna ondragelijk is. In den nacht op Donderdag bombardeerde de artillerie van de regeering de stad. waardoor verscheidene personen werden gedood, en de meester be woners vluchtten in de kelders. Bovendien worden iederen nacht een aan tal manschappen van het vreemdelingenle gioen door geheimzinnige schutters, verbor gen op de daken of in donkere straten, neer geschoten. Geen onderhandelingen over overgave van Madrid. Naar het D. N. B. voorts uit Burgos meldt heeft generaal Franco de geruchten over on derhandelingen tusschen de leiders van de conservatieven en oud-minister Maura en vertegenwoordigers van de opstandelingen In Frankrijk over een wapenstilstand van drie dagen, met klem tegen. Deze wapenstil stand zou dan dienen om te onderhandelen over de capitulatie van Madrid. Franco verklaarde, dat wel eenige leiders van Madrid vergeefs getracht hebben bepaal de toezeggingen te verkrijgen voor een over gave van de hoofdstad. De militaire toestand van de rechtschen is thans zoo. dat de op marsch naar Madridd doqr niets meer te stuiten is. Het maken van noodelooze slacht offers zal worden vermeden, doch dit kan alleen als de doellooze verdediging van de stad onmiddellijk wordt gestaakt. De recht schen zullen na de inneming van Madrid, „rechtvaardige doch strenge straffen vellen voor de misdaden van de regeerings-aanhan- gers". De rechtsche regeering, aldus Franco is.geen vijand der arbeiders; in het nieuwe Spanje zuilen de toestanden voor de arbei dende bevolking worden verbeterd door so ciale wetten, doch de eenige weg hiertoe is een capitulatie van de hoofdstad zonder voor waarden in vol vertrouwen op ded grootmoe digheid en de rechtvaardigheid van de lei ders der rechtschen. Ondorhandelinge» over uitwisseling van gevangenen afgebroken. Een vertegenwoordiger van de Spaansche Phalanx is te Parijs aangekomen om te on- dei'handelen over de uitwisseling van den lei der van de Phalanx, Primo de Rivera welke te Alicante de gevangene is van de regee ringstroepen, tegen den zoon van den minis ter-president Largo Caballero, welke door de opstandelingen gevangen wordt gehouden. De onderhandelingen moesten worden on derbroken. aangezien de leiding van de anar chisten te Madrid den minister-president mededeelde, dat zij hem zouden fusilleeren. als hij zijn. toestemming zou geven tot deze uit wisseling. De behandeling van Primo de Rivera zou naar verluidt slechter zijn geworden. Buitenlanclsche vrijwilligers te Albacete. Men meldt uit Albacete. dat een groote groep vrijwilligers, vooral bestaande uit Ita- liaansche en Duitsche emigranten te Albacete is aangekomen. Zij -zuilen binnenkort naar het strijdtooneel vertrekken. Sovjet-vliegtuigen voor de Spaansche regeering? Uit St.-Jean de Luz: Naar het Duitsche Nieuwsbureau meedeelt, zouden volgens be richten uit Bordeaux in de haven aldaar drie koopvaardijschepen van de Spaansche regee Hindoes en Mohammedanen raken slaags. Verscheidene dooden en een groot aantal gewonden. In de omgeving van Bombay is het tot een ernstige botsing gekomen tusschen Hindoes en Mohammedanen, naar aanleiding van het feit. dat begonnen werd met den bouw van een Hindoetempel in de nabijheid van een moskee. De ongeregeldheden duurden tot laat in den avond. 14 personen zijn gedood en 170 ge wond. Enkele honderden arrestaties werden verricht. ring liggen, welke zouden wachten op de aan komst van 50 vliegtuigen uit Sovjet-Rusland. Verder zou te Bilbao in allerijl een betonnen vliegveld worden gebouwd, dat zou moeten dienen als operatiebasis voor deze vliegtui gen. Tenslotte wordt beweerd, dat Sovjet-Rus sische technici in de verdedigingslinies van Bilbao draadversperringen hebben gemaakt, welke onder electrischen stroom kunnen wor den gebracht. Aanslag op generaal Queipo de Llano? Naar uit Madrid wordt vernomen, is eenige dagen geleden een aanslag gepleegd op gene raal Queipo te Llano. De dader, een zoon van generaal Campin, een der opperofficieren van de regeeringsstrijdkrachten, wondde Queipo de Llano licht door 'n schampschot aan den arm, vervolgens pleegde hij zelfmoord. Frankrijk Aandeelhouders der Banque de France bijeen. Uit Parijs: De gouverneur van de Bank van Frankrijk, Labeyrie, heeft in zijn openings woord ter vergadering van aandeelhouders de tendentieuze geruchten tegengesproken, vol gens welke de aandeelhouders van hun rech ten zouden worden beroofd en het zesmaande- lijksche dividend zou worden gepasseerd of belangrijk verminderd. Ten aanzien van het stabilisatiefonds van tien milliard zeide Labeyrie, dat dit niet aan de bank toebehoort. Het werd verkregen als winst op de herwaar deering van den goudvoorraad en behoort den staat toe. De iedere week op den bankstaat aange geven goudvoorraad is daarom lager dan de monetaire reserve, welke Frankrijk bezit. Labeyrie gaf vervolgens de reden, waarom hij niet de bewegingen van het stabilisatie fonds pubilceert: de speculanten tegen te werken. Ongetwijfeld, aldus voegde hij hieraan toe, is een openbare controle op den toestand der centrale bankinstellingen noodig voor een goed beheer der staatsfinanciën. Ongeveer 1300 aandeelhouders woonden de vergadering bij- Zöodra de leden van den raad hun plaatsen innamen, werden kreten geuit. Deze inter rupties hielden pas op, toen de president de vergadering schorste voor de stemming voor het verkiezen van twee adviseurs en drie cen soren in den Raad van Bestuur. De betooging kwam aldus Reuter van de zijde van aandeelhouders, die ontevreden zijn over het gewijzigde statuut van de bank. De aanwezigheid van Jouhaux naast Labey rie gaf aanleiding tot levendige protesten. Tal van aandeelhouders gingen langdurig tegen Jouhaux te keer. Toen het betrekkelijk rustig was geworden, nam Labeyrie het woord. Zijn redevoering werd dikwijls onderbroken. Bijj de stemming werden tot adviseurs ge kozen de president van de Federatieman be- lasitngbetalers, Lemaigre du Breuil, en de president van de Federatie van industrieelen en handelslieden, Duhem. Drie aftredende censoren werden herkozen. België Geen internationale verbinte nissen geschonden. In bevoegde Belgische diplomatieke krin gen is aan een vertegenwoordiger van Havas de volgende interpretatie verstrekt van de redevoering van den Koning in den minister raad In deze kringen wordt er de nadruk op gelegd, dat er voor België geen sprake van is de internationale verbintenissen te mis kennen. Dientengevolge beoogt het geenszins zich terug te trekken uit den Volkenbond, waarvan !t een zeer actief lid is en waaraan het tallooze bewijzen van trouw heeft ge geven. Maar er bestaat een speelruimte tus schen de oude verplichtingen in de accoor- den van Locarno van 1925 en de verplichtin gen van het Volkenbondspact. De Belgische regeering bestudeert dus op het oogenblik de kwestie tot hoever zij zich zal' binden ten opzichte van het Pact van Genève eenerzijds en de later aan te gane verbintenissen ander zijds. Met andere woorden: het etenige pro bleem, hetwelk zich thans voordoet, is vast te stellen in welke mate België bij het zich aansluiten bij een nieuw westelijk pact de verbintenissen van het Volkenbondspact zou overschrijden. Fransch-Belglsche militaire afspraken niet aan de orde. Wat de afspraken betreft tusschen de Fransche en de Belgische generale staven, zoo is men in Belgische diplomatieke kringen van oordeel, dat deze zijn geregeld door de briefwisseling van Maart jl. tusschen de beide regeeringen, en dat de kwestie van het prijsgeven ervan niet aan de orde is. daar het accoorden geldt, die een zuiver technisch karakter dragen. Het oordeel van oud- minister Devèze. Albert Devèze, oud-minister van nationale verdediging heeft in een interview met Havas o.a. verklaard: „Ik begrijp de emotie in Frankrijk niet. Er heeft nooit een bondge nootschap tusschen het bevriende Frankrijk en België bestaan, een dergelijk pact zou slechts mogelijk zijn geweest, indien beide landen wederzijds hun buitenlandsche poli tiek aan hun overeenkomsten zouden hebben ondergeschikt gemaakt, waaraan de een noch de ander ooit kon denken België heeft de uitsluitende verplichting om nooit toe te staan, zonder zich tot de uiterste grenzen van zijn macht te hebben verdedigd, dat een aanvaller zijn gebied zou doorschrijden om zijn buurman in het hart te treffen. Dit was de verdediging, die wij hebben voorbereid en die wij zullen voortgaan te versterken. Ik voeg hier zelfs aan toe, dat bij een derge lijke eventualiteit Frankrijk de plicht zou hebben zich niet te beperken tot het profijt trekken van de door den Belgischen weer stand veroorzaakte vertraging om zijn eigen bescherming te verzekeren, maar dat het integendeel bij een oproep onzerzijds onver wijld te onzer hulp moet komen met al zijn middelen. Wanneer men rekening houdt met het feit. dat onze militaire mogelijkheden ons stellig niet in staat stellen meer te verzekeren dan de integriteit van ons grondgebied, zal men Spoedig weer opgewekt en gekalmeerd met Mijnhardt's Zenuwtabletten. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Adv. ingez. Med.) de verklaring begrijpen dat wij bij geen en kele botsing kunnen worden betrokken bui ten die, welke een hernieuwing zou zijn van den aanslag van 1914. Het was voor onze bin- nenlandsche politiek zoowel als voor onze in ternationale positie noodig dat dit duidelijk werd gezegd op het moment, waarop wij onze bewapening en onze fortificaties aanzienlijk vermeerderen, waarover- Frankrijk zich slechts kan verheugen". LLOYDS VERZEKERT NIET MEER TEGEN OORLOGSRISICO. LONDEN, 15 October (A. N. P.). De afdee- linig van Lloyds, die die buiben de zeeverzeke ringen vallende zaken behandelt, heeft beslo ten zioh aan te sluiten bij de politiek, die dooi de groote verzekeringsmaatschappijen wordt gevolgd, welke reeds jaren geweigerd hebben polissen te aanvaarden, waarin oorlogsrisico's verzekerd worden op het vasteland van Ier land en het Vereenigd Koninkrijk. FINANCIEELE BERICHTEN Fransch disconto opnieuw verlaagd. De Bank van Frankrijk heeft haar disconto verlaagd van 21/2 tot 2 procent. KAMI), ZATERDAG 17 OCTOBER 1936. HILVERSUM I, 1875 M. KRO-Uitzending. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30—12.00 Godsd halfuur. 12.15 Grampl. en het KRO-orkest. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gram.pl. 3.00 Kin deruur. 4.05 Gram.pl. 4.30 KRO-orkest. 5.15 Gram.pl. 5.30 Esperanto-nieuws. 5.45 De KRO- Nachtegaaltje 6.15 Gram.pl. 6.20 Journ. Week overzicht. 6.45 Gram.pl. 7.00 Berichten. 7.15 Kath. RVU. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. Mededeëlingen. 8.10 Voor dracht en concert. 8.30 Gevar. programma. In de pauze: Filmpraatje. Om ca. 9.00 Causerie over den a.s. Esperanto-cursus 10.30 Berichten ANP. 10.35—12.00 Gram.pl. HILVERSUM II, 301 M. VARA-Uitzending. 10.. v.m. VPRO. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Or gelspel, voordracht en Gram.pl. 12.001.45 Gram.pl. 2.00 Dansmuziek. 2.30 Gram.pl. 3.15 Schaakles. 3.35 R'daimsch Bhilh. orkest soliste. 4.30 Esperanto-uitzending. 4.50 Vervolg concert. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel. 6.30 De „Wielewaal" en causerie. 7.00 Film-uit zending. 7.30 Gram.pl. 8.00 Herh. SOS-Berich- ten. 8.03 Berichten A. N. P., Vara-Varia. 8.15 Dansmuziek. 8.45 Toespraak. 9.00 VARA-Groot orkest. 9.45 Vroolijke voordracht. 10.00 Be richten AN.P. 10.05 VARA-Groot-orkest. 11.05 12.00 Gram.pl. DROITWICH 1500 M. 11.20 Orgelspel 11.50 Het Entente-strijk kwartet. 12.50 Gram.^1.1.20 Commodore-Grand orkest. 2.25 Tennis-reportage. 3.50 Reportage auto-races. 4,10 Gram.pl. 4.35 Solistenconcert. 5.35 Dansmuziek. 6.20 Berichten. 6.35 Sport nieuws. 6.50 Welseh intermezzo. 7.05 Dansmu ziek. 7.50 Radio-Journaal. 8.20 Voordracht. 8.35 BBC-orkest en soliste. 9.20 Berichten. 9.40 Cabaret. 10.40 Het Bridge water harpkwin- tet. 11.20 Dansmuziek. 11.50 Berichten. 12.00- 12.20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 11.20 Nationaal orkest. 2.50 Gram.pl. 4.20 Paseal-orkest. 5.50 en 6.20 Gram.pl. 8.20 Zang. 9.20 Harmonie-orkest en koren. 11.0512.35 Dansmuziek en populair concert. KEULEN. 456 M. 5.50 Orkestconcert. 11.20 Gevar. concert. 1.35 Gram.pl. 3.20 Omroep-klein-orkest. 5.25 Om- roepkwintet. 8.30 Gevar. programma. 9.50 11.20 Vroolijk programma. BRUSSEL, 322 31. 12.20 Gram.pl. 12.50 Klein-orkest. 1.30 Salon orkest. 1.50 Gram.pl. 2.23 Max Alexys' orkest, 3.20 Gram.pl. 4.20 Omroeporkest. 5.20 Dansm-u ziek. 6.20 Kamermuziek. 7.20 Piano-recital, 8.20 Symphonieconicer-t en zang. 10.30 Dans muziek. 11.2012.20 Gram.pl. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gram.pl. 12.50 Salon-orkest. 1.30 Klein- orkest. 1.50 en 2.20 Russische muziek. 2.35 Gram.pl. 3.35 Max Alexys' orkest. 4.35 Kamer muziek. 5.35 Omroeporkest. 6.35 Gram.pl. 8.20 Operetteuitzending. 9,20 Koor- en orkestcon cert. 11.2012.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANSENDER, 1571 31. 7.30 Gevarieerd programma. 9.20 Berichten, 9.50 Cello en piano. 10.05 Weerbericht. 10.20 12,15 Dansmuziek. Spanje als de eeuwige martelaar. Sir Austen Chamberlain, Britsch oud minister van buitenlandsche zaken en financiën, geeft in dit artikel zijn mee ning over de positie, waarin z.i. de de mocratie in Europa verkeert. Wij plaat sen deze beschouwing, die wij overigens geheel voor rekening .van den schrijver laten als een bijdrage tot verruiming van het inzicht van onze lezers in een belangrijk politiek vraagstuk. .,De wereld veilig te maken voor de demo cratie." Is de ij delheid der menschelijke wen- schen, en ik kan er aan toevoegen, de dwaas heid van leuzen, ooit wel met meer ironie ge ïllustreerd dan door het contrast tusschen deze phrase en de geschiedenis van de na- oorlogsche jaren? Van de groote mogendheden handhaven alleen Engeland, de Vereenigde Staten en Frankrijk hun democratische tra dities. Voeg er de Scandinavische landen, Bel gië. Zwitserland en Nederland aan toe en de lijst der hedendaagsche democratische con stituties is uitgeput. Elders is het parlemen taire stelsel ineengestort. Wij leven in de eeuw van de dictatuur. Sir Austen Chamberlain. Het kan voor ons, die onze parlementaire idealen en onzen liberalen en democratischen staatsvorm niet hebben opgegeven, van belang zijn eens te overdenken wat er de oorzaak van geweest kan zijn, dat de hoop op een nieuw Europa, bestaande uit vrij-geregeerde en pacifistische landen, te niet werd gedaan Ik twijfel niet aan de toekomst van de par lementaire regeering van mijn eigen land. Zij is te diep geworteld in de Britsche zeden en tradities om door welken dictator ook. hetzij van Links of van Rechts, te worden wegge vaagd. Toch is het voor onze eigen veiligheid goed gewaarschuwd te zijn, want een „ge waarschuwd man geldt voor twee" en voor een juist begrip der buitenlandsche kwesties is het noodig behoorlijk ingelicht te zijn. zoo dat we kunnen begrijpen wat in andere lan den gebeurt en gebeurd is en daarover ons oordeel kunnen vormen. Ik heb juist eenin Londen verschenen boekje gelezen van professor Allison Peers, hoogleeraar in de Spaansche taal aan de Universiteit te Liverpool; het is getiteld „De Spaansche 'tragedie 1930'36". Het is inder daad een tragische geschiedenis, die liij ver haalt met een onpartijdigheid, welke men bij de bespreking van dergelijke gebeurtenis sen zelden aantreft. Het is zóó onpartijdig, dat het moeilijk is er zijn eigen politieke sym pathieën uit af te leiden, ofschoon ik, alleen naar dit boek geoordeeld, zou zeggen, dat hij aan de zijde staat van die voortreffelijke groep liberaal-georiënteerde literatoren, die in Spanje zoo veel gedaan heeft bij de voorbe reiding van de revolutie en-de vernietiging der monarchie. Want al kan hij erkennen, dat het dictatorschap van Primo de Rivera aanvanke lijk met instemming door het Spaansche volk werd begroet, al toont hij eerbied voor 's Ko- nings moed, vaderlandsliefde en de grootmoe digheid in zijn houding op het oogenblik van zijn afstand, toch gaan professor Peers' sym pathieën niet uit naar de monarchie en nog minder naar de dictatuur, maar meer naar -"ZACHT VAN SMAAK - PRU5 70 ct (Adv. Ingez. Med.) ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC D,e sneeuwpop trekt zich van Sim's dreigement niets aan. Rustig staat hij-af te wachten tot het ballenbombardement begint. Thijs en Sim gaan op een afstandje staan en maken een grooten voorraad sneeuwkogels gereed. „Nou," roept Thijs, „daar gaat hij. Wie 'm het eerste raakt!" En gelijk vliegt een tweetal ballen naar den sneeuw pop toe. Ze zijn nog maar even bezig, als Thijs plotseling met een bezorgd gezicht naar de lucht kijkt. Pikzwart ziet het er uit. Ook Sim is alles behalve op zijn gemak! Door SIR AUSTEN CHAMBERLAIN. de denkbeelden, die tot uitdrukking werden gebracht door de stichters van den „Bond voor den dienst der Republiek", in hun mani fest van Februari 1931, waarin zij verklaar den: „dat de monarchie thans in het laatste stadium van ontbinding verkeerde en plaats moest maken voor een eerlijken nationalen regeeringsvorm een republiek, die „dyna mische la-acht met discipline zou vereenigen en alle Spanjaarden zou uitnoodigen deel te nemen aan de geweldige onderneming van den wederopbouw der Spaansche historie." Wat is het resultaat van deze hooggestem de verwachtingen en verheven voornemens geweest? In het laatste hoofdstuk van prof. Peers' boekje, dat veelzeggend met „Chaos" betiteld werd, vinden we de les: Professor Peers zegt, dat wij tot iederen prijs de verleiding tot het vaststellen der verantwoordelijkheid moeten weerstaan, maar hij somt op: „Met den groei van het aantal oogenschijnlijk verspreide opstanden tot een revolutie en den overgang van de re volutie in de bloedigste en felste van alle burgeroorlogen komt deze geschiedenis van Spanje's Tweede Republiek tot een tragisch eindeDe Tweede Republiek is, in ieder opzicht, dood". En verder: „Slachting en con tra-slachting schijnen de eenige perspectie ven, Het rhythme der reactie heeft zijn snel heid opgevoerd tot het rhythme zelf verlo ren ging in de warreling en het geraas van den oorlog. Mannen vliegen elkaar naar de keel. Beschaving heeft plaats gemaakt voor chaos. En er is één „martelaar der republiek" boven alle anderen Spanje". Dit is de kortste conclusie van de tragi sche vertelling, die prof. Peers doet. Te veronderstellen, zooals enkele sprekers op de Labourconferentie blijkbaar gedaan hebben, dat de huidige regeering te Madrid de kampioene voor vrijheid en democratie is, is even ver bezijden de waarheid als het zelfde karakter in de regeering van Sovjet Rusland te zien. Geen van beide heb ben iets voor ons ter navolging. De strijd in Spanje kan, welke zijde ook wint, slechts uit- loopen op dictatuur en een dictatuur van het proletariaat heeft even weinig eerbied voor persoonlijke of politieke vrijheid als een dic tatuur van Rechts. De leiders van de Brit sche vakvereenigingen koesteren noch voor de eene noch voor de andere eenige sympa thie. Als er één waarheid is, die meer dan eenige andere door de geschiedenis bevestigd wordt, dan is het 't feit, dat revoluties haar eigen ouders verslinden, zooals Saturn us zijn eigen kinderen verslond. Zij, die de revoluties ma ken. loopen de grootste kans onder de eerste slachtoffers te vallen. Ik heb in het bijzonder de aandacht voor den val der democratie in Spanje gevraagd, omdat Spanje ons de laatste en bloedigste der catastrofes verstrekt, die den democra tischen regeeringsvorm over een zoo groot deel van Europa vernietigt, maar heel wat belangrijker dan de loop van den Spaan- schen strijd zijn voor de Vrije Landen de feitelijke ooi-zaken van den val der demo cratie in Spanje zoowel als Italië. Duitsch- land en elders in de kleinere staten. Er zijn waarheden van grooter omvang en het is goed die ter harte te nemen. Een regeering valt, als zij ophoudt te re- geeren. De zwakheid der „continentale" de mocratie lag in de eerste plaats in de mis lukking het verlangen naar controle van volk en parlement in harmonie te brengen met een krachtige en stabiele bewindvoering. Zoo was het met de parlementaire regee ring in Italië vóór Mussolini en in Duitsch- land vóór Hitier. Niet minder was het 't ge val met Portugal en Spanje, en we zouden nog andere voorbeelden kunnen aanhalen. In vele gevallen is gedeeltelijk het karakter der constituties er verantwoordelijk voor geweest. Bij hun pogingen om een theoretische per fectie te bereiken maakten haar scheppers haar onuitvoerbaar. Miss Headlam Morley vraagt de aandacht voor het ongelukkige re sultaat van de toepassing der evenredige ver tegenwoordiging in haar studie van .,De nieu we democratische grondwetten van Europa": „In al deze landen is de partijstrijd hevig en het aantal twistende partijen groot. De re geering wordt gevormd door een coalitie van een aantal onafhankelijke partijen. Als de coalitie van breeden omvang is en de twis tende groepen insluit, is er een voortdurend gevaar voor innerlijke splitsing; het is bijna onmogelijk een scheppende politiek te voe ren; iedere maatregel. Iedere daad van de re geering moet aan elk der coalitiepartijen ter goedkeuring worden voorgelegd. Als de coali tie klein is, is het gevaar voor tweedracht in het kabinet minder acuut en kan de regee ring een vastere politieke lijn volgen; daar zij niet over de meerderheid in het parlement beschikt, kan zij daartegenover deze niet dwingen". In Engeland heeft de Liberale Partij gedu rende haar langdurige machtsperiode zich, met enkele uitzonderingen, constant tegen deze nieuwigheid verzet. Pas toen de partij haar vooraanstaande nositie verloor, erkende de Romp er een redmiddel in te zien. Haar toepassing lijkt meer geschikt de grondwet onmogelijk te maken dan het parlement te versterken. In de tweede plaats zal geen enkelen regee ringsvorm, die niet diep in de gewoonten en ht temperament van een natie geworteld ligt, een lang leven beschoren kunnen zijn. „De prijs der vrijheid is eeuwige waak zaamheid". Geen enkele krampachtige poging bij algemeene verkiezingen kan dienen tot handhaving van de kracht of de gezondheid der parlementen. Een actieve, levendige be langstelling voor de nationale zaken, niet al leen van enkele politici, maar van de groote massa kiezers, is de ware adem van de demo cratische regeering. zonder welke de democra tie verwelkt en sterft. Geen regeering vraagt voor haar welslagen meer van den gewonen burger dan de parlementaire democratie vol gens het Britsche model. Ten derde, en dit wordt in het bijzonder geïllustreerd door de Spaansche regeering, zijn overleg en gematigdheid noodzakelijk voor elken regeeringsvorm, die In laatste instantie steunt op de algemeene en vreedzame berus ting dooi ae geheele gemeenschap in de poli tiek, die op dat oogenblik de goedkeuring heeft van de meerderheid. Een zekere mate van eerbied voor de gevoelens der minderhe den is even noodzakelijk voor duurzaamheid en stabiliteit als de onderwerping van dezelfde minderheden aan den wil der meerderheid. Te sterke en te snelle verandering is even ge vaarlijk voor een vreedzamen vooruitgang als de reactie zelve, want zij loopt uit op reactie, zelfs als zij niet in een revolutie eindigt. (Nadruk verboden.)., j

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 6