GELD EN LIEFDE Minister Slingenberg te Amsterdam. Om een eind te maken aan de lietsen- parkeer-chaos in de binnenstad van Amsterdam wordt op de grachten een proef genomen met tegels, voorzien van gleuven, waarin de rijwielen ge- olaatst kunnen worden Miss Pam Barton, de Engelsche en Amerikaansche golfkampioene, in actie bij de wedstrijden te Worplesdon na haar terugkeer uit Amerika De nieuwste aanwinst van den Haagschen Dierentuin, een Zuid- Amerikaansche tapir, arriveerde Donderdag in zijn nieuwe home Het Paedolog'sch Instituut en Orthopaedische Inrichtingen te Nijmegen zijn Donderdag in tegenwoordigheid van vele autoriteiten officieel geopend. V.l.n.r.baron S. van Heemstra, Mgr. Diepen en prof. dr. Th. Baaider, vol belangstelling yoor de zweminrichting FEUILLETON Roman van HUGO BETTAITER, (Nadruk verboden.) Een eenvoudige bruiloft. Zwijgend zaten de beide heeren in de groote grijze auto, die Garrick en zijn secretaris naar het paleis aan Riverside Drive bracht. Fred moest meerijden, daar Garrick nog tot in den nacht wilde werken Even voordat zij hun plaats van bestemming hadden be reikt, zeide Garrick: ,Fred, vandaag is het Vrijdag en Maandag heeft het huwelijk plaats van die Miss Bur ger. Doe me een plezier en zorg er voor, tegen dien tijd een geheel ingericht huisje op Long Island als mijn huwelijkscadeau klaar te hebben. Een beetje overmoedig, dat kleine vrouwtje, maar verstandig". Het bruiloftsdiner in het Belvedère-hotel verliep ietwat ongezellig, daar men zich in tegenwoordigheid van Garrick niet het minste durfde te veroorloven en deze uiterst terughoudend en ernstig was. Daar kwam nog bij, dat er slechts alcoholvrije dranken werden geschonken. Op champagne en wijn had men weliswaar ondanks het nu reeds zes jaar bestaande alcoholverbod, beslag weten te leggen, maar in tegenwoordigheid van Garrick waagde niemand dat verbod te overtreden. Neen, men stelde zich voorloopig tevreden met het ongegiste sap van druiven aardbeien en kersen: met de zoogenaamde „soft drinks'' die weliswaar voortreffelijk smaakten, maar niet de opwekkende en verhittende uitwerking van alcoholische dranken hebben Dientengevolge ging het zeer kalm en waardig toe en Garrick, die dat bemerkte, gevoelde zich als een spelbreker, ergerde zich ten slotte en Fred Holme was woedend, om dat er geen alcohol was en dacht met wee moed aan de geheime wandkast in zijn wo ning en aan de honderd flesschen whiskey, rijnwijn en bordeaux, die daar in lange rijen een plaats hadden gevonden. Peter Möller, de Duitsche afdeelingschef, tikte tegen zijn glas en hield stotterend een schier eindelooze speech, welke tenslotte een huldebetuiging aan het adres van Mr. Gar rick werd, die als man van beteekenis, als groote Amerikaan en als vaderlijke vriend van zijn ondergeschikten werd geprezen. Garrick moest natuurlijk antwoorden. Hij sprak zeer kort, maar zijn woorden waren kernachtig. Met een kleine toespeling op den in Europa heerschenden woningnood, zeide hij: „Mijn geschenk voor het jonge paar komt voort uit den wensch, dat in dit land elke familie haar eigen huis zal hebben. Wij heb ben de ernstigste aller gevolgen van den oorlog, den woningnood, gelukkig doorstaan, maar in Europa en zeker wel in de eerste plaats in Duitschland en Oostenrijk is hij helaas nog steeds van een schrikbarende" beteekenis. Volgens betrouwbare berichten, die ik zoo juist uit Weenen ontvangen heb. een groote stad die ik niet ken maar die als een der oudste centra der beschaving gepre zen wordt, neemt daar de woningnood ont zettende afmetingen aan. Hij verstoort het huiselijk geluk, brengt de mensehen tot wan hoop, leidt tot moord en zelfmoord, doodt het zedelijkheidsgevoel en verwoest betrek kingen en posities. Men schreef mij schier ongelooflijke dingen van echtparen, die van elkaar gescheiden moesten leven, met vreemde menschen, te- samen in een kamer huizen, totdat twist en haat tusschen hen ontstaat en hen uiteen drijft. Een bewijs, dat de energie daar ver lamd is, dat er geen leidende krachten heer- schen, die in staat zijn op te bouwen in plaats van te jammeren en te klagen. Wij Ameri kanen echter, die als de eenige overwinnaars uit den oorlog zijn te voorschijn getreden, wij bouwen en werken en mijn kleine ge schenk zal dan ook een bewijs van die kracht en gezondheid zijn. Moge het jonge paar in het huis op Long Island slechts gelukkige uren beleven". Algemeen hoera-geroep werd gevolgd door het schudden van handen en gelukwenschen. Henry Garrick nam afscheid en verliet het gezelschap, terwijl zijn secretaris Fred Holme op zijn verzoek nog bleef. Nauwelijks had Garrick zich verwijderd, toen Fred Holme den hoteldirecteur riep en hem opdracht gaf voor behoorlijke „stof" te zorgen. De directeur begreep de wenk en eenige minuten later stond een heele batterij flesschen op tafel, waarvan elk het etiket „Sodawater" droeg. Het bleek echter geen sodawater te zijn, maar echte, goede, oude wijn uit het gebied van Moezel en Rijn. En nu eerst werd het een behoorlijke Duitsche bruiloft! De arme rijke. Garrick liep zijn werkkamer in het paleis aan Riverside Drive op en neer Het schrijf bureau was met brieven en acten bedekt; be langrijke documenten wachtten op afdoening hij wilde vannacht nog een beslissing nemen over den aankoop van een kopermijn maar kon er niet toe besluiten aan het werk te gaan en liep rusteloos heen en weer. De stilte en verlatenheid van het groote. geheel uit marmer opgetrokken paleis, oefen de dezen avond een deprimeerenden invloed op hem uit en een zeldzaam onbehaaglijk ge voel maakte zich van hem meester. Voort durend keerden zijn gedachten terug naar de eenvoudige bruiloft in het Duitsche restau rant. Wat had die jonge echtgenoot er ge lukkig uitgezien en hoe tevreden en opge wekt waren al die anderen geweest. Die menschen kenden dat gevoel van alleen-zijn niet; zij hadden hun vrouwen en kinderen, de jongsten onder hen een verloofde of althans een „sweetheart". Als zij Garrick's wolkenkrabber verlieten waren zij vrije, vroolijke menschen, dachten niet meer aan geld en zaken, maar hielden zich op hun eigen bescheiden wijze bezig. Maar hij? Hij werd geheel in beslag geno men door zijn werk en zijn eerzucht, voor hem bestond geen rustpauze, geen vacanlie, geen stil geluk niets dan werk en nog eens werk! Sinds twee, drie jaar had hij halve nachten hier aan deze schrijftafel alleen, of met zijn directeuren doorgebracht; zelfs in zijn korten slaap drongen cijfers en plannen tot zijn onvermoeide hersenen door, om zeven uur 's morgens hield hij het al niet meer in bed uit, maakten nieuwe ideeën zich van hem meester, dronk hij haastig de heete koffie, haastte hij zich naar de City en wierp hij zich in de gulzige armen van het nooit eindigende werk. En daarbij was hij nog jong. Hoe oud was hij eigenlijk? Zeven en dertig? Neen, pas zes en dertig. En het leven lokte hem vaak ge noeg en er waren duizenden vrouwen, die zich om hem verdrongen en hem met smach tende blikken in haar netten trachtten te verstrikken. Maar hij had geen tijd voor het leven en al evenmin voor de vrouwen. Zou men 't gelooven, wanneer hij beweerde in geen jaren een vrouw te hebben aange zien? Hij, de krachtige, kerngezonde man van zes en dertig jaar? Toch was het zoo! 's Morgens, 's middags en 's avonds had hij geen tijd en kon hij zich zelfs geen uur van het werk vrij maken. En 's nachts ja, in zijn eenzame nachten be leefde hij meer dan eens oogenblikken, waarin het verlangen naar een, hem toegewijde ziel hem te machtig en zijn eenzaamheid tot een ondragelijken last werd; oogenblikken waarin hij verlangend de armen uitstrekte naar de verlokkende beelden, die zijn fantasie hem voorspiegelde. Tot hij opsprong, zich naar de badkamer haastte, het ijskoude water uit de douche over zijn lichaam liet strooonen, vijftig kilogram zware halters hief, om dan moe en afgemat weer in zijn bed te kruipen en aan transacties, fusies, nieuwe ondernemingen en enorme zaken te denken. Zoo was zijn leven, het leven van den alom. benijden, gehaten en bewonderden rijksten man ter wereld! Waar was dat allemaal goed voor? Was het niet verstandiger zich zelf wat meer uit te leven? Waarom niet naar Europa gereisd'; het juichende, bruisende, zooveel minder nuchtere Europa? Welk nut had het voortdurend mil- lioenen op millioenen te stapelen en te wer ken en te ploeteren als geen enkele van zijn ondergeschikten? Garrick trachtte die gedachten van zich af te schudden. Belachelijk daartegen te willen vechten! Zóó waren nu eenmaal zijn lot, zijn ideaal, zijn levenstaak en doel! En toch en toch! Kon het een dan niet met het anderen samengaan? Waarom geen lieve vrouw getrouwd, die hem kinderen zou schen ken? Waarom niet lederen dag den noodigen tijd aan rust en ontspanning besteed? Natuurlijk! Als hij maar eerst een vrouw had. dan kwa men de uren van vreugde en geluk vanzelf. Een vrouw zou heilige rechten op hem heb ben, die hij niet zou kunnen ontkennen. Hij zou met haar reizen en boeken lezen, schouw burgen en feestelijkheden bezoeken. O ja. het ging wel, 't moest gaan! Maar waar die -.touw vandaan te halen? Di< beeldschoone, lieve, goedige vrouw, die hem alleen hem zou toebehooren. hem alleen lief zou hebben en niet slechts zijn milliarden? (Wordt vervolgd, Belangstelling voor een vliegtuigmotor, geëxpo seerd op de speciale motor- en autotentoonstel ling in Albert Hall te Londen De Japansche bewapening in Mongolië. De bijna onbegaan bare wegen naar het binnen land, waarlangs de wapen- Mej. Krul, die in de Alexanderkazerne te den Haag geboren werd, waar haar vader in militairen dienst, en haar moeder marketenster was, werd Donderdag ter gelegenheid van haar 86sten verjaardag door het 2e regiment veld artillerie te den Haag gehuldigd Minister mr. M. Slingenberg bracht Donderdag een bezoek aan het in aanleg zijnde .Florabad" over het IJ te Amsterdam, dat door werkloozen wordt gebouwd

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 9