I ZATERDAG 17 OCTOBER 1936 HAAREEM'S DAGEEA'D 17 STADSNIEUWS Niet alleen afschuw, maar ook bestrijding van den oorlog. Lezing voor „Volkenbond en Vrede". Op initiatief van de commissie van moeders en opvoedsters van de Vereeniging voor Vol kenbond en Vrede heeft gisteravond de heer Arie Wiliemse uit Den Haag in hotel Funckler een lezing gehouden over het onderwerp „Ver leden, heden en toekomst." Mevr. A. Nienhuys heette den aanwezigen welkom. De heer Wiliemse, die zijn lezing met licht beelden illustreerde, liet eerst uitkomen, hoe vroeger de openbare meening zich niet ver zette tegen heksenprocessen en tegen het ver branden van menschen, zooals b.v. Jeanne d'Arc. Dat wil niet zeggen, dat de menschen in die tijden slechter waren dan wij. aldus spr.. alleen waren hun opvattingen nog niet zoo uitge groeid als die van ons. Zoo kon het gebeuren, dat nog niet veel langer dan 100 jaar geleden de krankzinnigen als publieke vermakelijk heid den volke vertoond werden. Gelukkig is de publieke opinie langzamer hand krachtiger geworden. Dit kwam reeds tot uiting in den strijd tegen de slavernij, die eindelijk werd afgeschaft. Ook in de rechts pleging is veel verbeterd. Men denke slechts aan de gruwelen van Tower en Gevangen poort. Spr. herinnerde ook aan de opschudding, die het vrouwenkiesrecht veroorzaakte en hoe men er thans tegenover staat. In alle opvattingen van al deze verschijn selen is gelukkig een kentering ten goede gekomen. Maar met den oorlog is het juist andersom gegaan. Was er vroeger nog een zekere romantiek en heldhaftigheid in het oorlogsbedrijf, de moderne oorlog is slechts een en al wreedheid en verdwazing. Spr. staafde zijn betoog met schrijnende beelden uit den wereldoorlog, van de ver woeste kunstwerken als de kathedraal van Reims, de Lakenhal van Yperen en de biblio theek van Leuven, van de tooneelen van hopelooze verdwazing. Wie echter den oorlog vervloekt, keere zich niet tegen staatshoofden en regeeringen, maar tegen het geheele samenstel van toestanden en verhoudingen, dat tenslotte den oorlog veroorzaakt. Ook is het mooi en goed, in zijn leven de leuze te voeren: „Nooit meer oorlog", maar men moet ook bouwen op een nieuwe gedach te, zoodat een oorlog niet meer mogelijk- zal zijn. De Volkenbondsgedachte is een weg hiertoe. Na de eenvoudige en heldere causerie van den heer Wiliemse, vergastte de violist Wim Noske den aanwezigen op zijn fraaie spel. Feestavond Jubilea N. Z. y. T. M. Gisterenavond was het personeel van de N.Z.H.T.M. in het Gemeentelijk Concertge bouw bijeen gekomen om de jubilea van zijn collegae op feestelijke wijze te vieren. Onder de 'vroolijke tonen van een feestmar'sch van ht N.Z.H. Muziekcorps onder leiding-'van den' lie'er Reinier van 't Hóf betraden de jubilaris sen met hun dames de geheel gevulde Concertzaal waar zij met een warm applaus verwelkomd werden. Nadat het muziekcorps nog enkele nummers ten gehoore had ge bracht, nam de voorzitter der Feestconmissd, de heer J. G. N. Leurs het woord. Hij riep de aanwezigen een welkom toe in de eerste plaats de jubilarissen, de directie der N.Z.H.T.M., de vertegenwoordigers van de A.T.O. en der vakorganisaties. Reeds 25 jaar hebben de jubilarissen in dienst der maat schappij doorgebracht twee van hen zelfs 40 jaar doch met frisschen inoed gaan zij verder naar „het eindstation". Tot slot wilde hij nog de heeren Mr. D. A. E. Immink en Reinier van 't Hof gelukwenschen waarvan de eerste benoemd werd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, terwijl de laatste een zilveren medaille, verbonden aan diei orde, mocht ontvangen. Vervolgens hield de voorzitter van het Jubileumfonds, de heer J. IJsendijk, een toe spraak, waarin hij niet alleen de verdien sten van de jubilarissen releveerde, doch tevens een en ander mededeelde over het doel en het werk van het Jubileumfonds. Zoo werd in het tijdvak van 1926 tot 1935 een bedrag van f 7283 uitgekeerd bij de verschil lende jubilea. Spreker bracht een woord van dank aan de directie, bovendien voor medewerking welke het fonds steeds van haar zijde mocht genieten. Tenslotte sprak ir. W. J. Burgersdijk na mens de directie de jubileerenden toe. Hij vergeleek daarbij de N.Z.H.T.M. met een moeder, die met trotsch op haar feestvieren de kinderen neerziet. Die kinderen zijn een steun voor de maatschappij geweest, zooals ook de maatschappij steeds getracht heeft een steun te zijn voor haar personeel. Thans gaat het de maatschappij wat minder goed, doch spr. hoopt dat steeds dezelfde samen werking zal blijven bestaan. Daarna was het woord aan Willy Derby met de zijnen, die een vlot en aangenaam cabaret-programma afwerkten. Het succes van den avond was natuurlijk voor Willy Derby zelf, die op den vleugel begeleid door Bob Snoek verschillende populaire liedjes ten gehoore bracht. Op voortreffelijke wijze weet deze humorist de sfeer van het publiek aan te voelen, dat telkens luidruchtig op z'n geestigheden reageerde. Uit volle borst werd het refrein van het liedje „Ik ben zoo ver liefd" meegezongen. Doch ook de andere leden van zijn ge zelschap wisten de aanwezigen op prettige wijze bezig te houden. Alida Corelli zong een paar aardige chansons: prof. Alibili verbaas de ons met zijn ongelooflijke handigheid en vingervlugheid. Vooral toen hij zelf de zaa! in ging en overal de guldens uit de zakken en van onder de kragen der colbertjes te voorschijn tooverde. Fraaie staaltjes van acrobatiek gaven de Corellli's te zien. Werk dat slechts het resul taat kan zijn van jarenlange intensieve voor bereiding. Tot slot zong Willy Derby nog op verzoek zijn bekende parodie op de Barbier van Sevilla, een creatie waarvoor hij een onbe daarlijk applaus in ontvangst had te nemen. Het geheel was een avond, waarop het be stuur van het jubileumfonds, dat dit alles organiseerde, met voldoening zal kunnen terugzien. De avond werd besloten met een gezellig bal. De menschen van de N.Z.H. hebben weer eens bewezen, dat ze niet alleen over het weer, maar ok over feestvieern kunnen mee praten. (Adv. Ingez. Med.) Huishoudelijke voorlichting. Cursussen worden georganiseerd. De Commissie inzake Huishoudelijke Voor lichting (waarin vertegenwoordigd zijn de vol gende vereenigingen: Vereeniging tot bevor dering van het onderwijs in Kinderverzorging en opvoeding (K. en O.), Ver. van Huisvrou wen, Ned. Christenvrouwenbond, R. K. Vrou wenbond, de 3 plaatselijke huishoudscholen, stichting Centraal Woningbeheer, de dienst der werkloosheid bestrijding, Maatschappelijk Hulpbetoon en het Centraal Comité voor Werkloozen) zal cursussen organiseeren voor vrouwen en meisjes in koken, naaien en ver stellen o.a. van gewone stoffen, van oud, nieuw en geheel nieuw goed maken. Het ligt in de bedoeling om bij voldoende deelneming, ook cursussen te geven in kinder en zuigelingenverzorging. De naai- en kooklessen zullen worden gege ven in de 3 huishoudscholen door leeraressen dier scholen a 15 cent per les, één avond per week, vermoedelijk van half 8 tot half 10; zij zijn bedoeld voor vrouwen en meisjes uit ge zinnen van werkloozen en daarmee gelijk te stellen personen. De propagandafilm „Huishoudelijke Voor lichting" zal vertoond worden op Dinsdag 20 October in de Marnixschool in de Van Eg- mondstraat en Woensdag 21 October in de bovenzaal van het Concertgebouw, Lange Be gijnestraat des avonds om IVz en om 9 uur. Toegang vrij. Er zal aldaar gelegenheid zijn zich voor deelneming aan bovengenoemde cursusssen op te geven. Het werkcomité is gevormd door de direc trice van het Huis voor Ouders der Vereeni ging K. en O., directrices der Haarlemsche Huishoudscholen en woningopzichteressen. Het correspondentieadres is Kleverparkweg 105. STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. Nieuwe aanwinsten. Godsdienst: Banning. Religieuze opbouw. Does, van der. Het ongeloof en de school. Hartog, de. Openbaring van Johannes. Rutherford. Leven. Schepping. Exacte Wetenschappen Beth. Rede en aanschouwing in de wiskunde. Schuh. Leerboek der theoretische mechanica met inbegrip der kinematica. 19311935. Chemische en Mechanische Technologie: Baars. Het etsen van koper door ijzer chloride. Smitt Sr. Beknopte handleiding voor de zijdeteelt. Folklore: Baumann. Varia antiqua. Slempkes. Sagen en sproken van het oude Gelre 2dln. Aardrijks-, Land- en Volkenkunde Christiansen. Spanien in Bildern. Johnson. De koning der wildernis. Matisse. Een zwerver van zee tot zee. Prag und Umgebung. Nederl. en in het Nederh vert. romans: Faust. De ziekte, die liefde heet. Glasgow. De ijzeren wil. Koenraads. Mannen in leer. Los. Parzival's graaltocht. Man, de. De barre winter van negentig Verkiezingsvergadering Anti-Rev. Partij. Vrijdagavond hield de Anti-Rev. Kiesver- eeniging te Haarlem in samenwerking met de anti-rev. kiesvereenigingen te Heemstede, Bloemendaal en Aerdenhout in het gebouw van den Protestantenbond een verkiezings vergadering. die zeer druk bezocht was. De bijeenkomst werd door Mr. A. Bruch op de gebruikelijke wijze geopend. Hij deelde mede, dat de samenwerkende anti-rev. kies vereenigingen 't goed hadden geoordeeld, in deze wintercampagne eenige groote vergade ringen te beleggen ter voorbereiding van de a.s. verkiezingen. Spreker verheugde zich over de groote opkomst, maar deelde mede. dat men de andere werkzaamheden nu niet moest laten rusten, zooals huisbezoek, enz. Hij hoopte, dat deze vergadering één der pij lers zou zijn, waarop aanstonds het mooie gebouw der propaganda zou worden opge richt. Hij verleende hierna het woord aan Ds. B. E. J. Bik. Evang. Luthersch predikant te Enkhuizen. ..Er is bijna geen familie meer aan te wijzen, waar niet een crisis-slacht offer deel van uitmaakt. In vele gezinnen is de demon der werkloosheid binnen gekomen. Het is crisis hier, crisis daar, crisis overal. En niet alleen op materieel, maar ook op het maatschappelijk politiek-economisch terrein. Welk een strijd, wat een chaos allerwegen! Al deze crises vinden hun oorzaak in de ge weldige crisis op geestelijk gebied. Deze crisis spitst zich steeds meer toe; overal constateert men een groote onverschilligheid voor het geestelijk leven. Het klinkt: „Weg met Christus! Leve de mensch! Leve de krachtpatser van dezen tijd! Leve de dicta tor!" Crisistijd is oordeelstijd, want God is bezig zijn oordeel over deze wereld uit te gieten. De goddeloosheid wordt immers steeds grooter. De Anti-Rev..Partij maakt zich dan ook gereed voor den aanstaanden ver kiezingsstrijd, een strijd die ontzettend hef tig zal zijn, want het gaat tusschen Christus en de anti-Christenen; tusschen licht en duisternis" Ds. Bik keerde zich heftig tot de knapen, die zich nog niet eens klaar zijn voor gym nasium of H.B.S.. maar die tegenwoordig met een air aan de bestuurstafel zitten, als of ze alles meenen te weten, doch in werke lijkheid weten ze letterlijk niets. Zij willen niet, dat men hun vraagt hoe het gaan zal, als Mussert eens aan het bewind komt: zij zeggen: „dat zult ge wel zien, als hij er is!" Een reden te meer, dat hij er nooit moet ko men. Al dat gehuil, gebazel en geschreeuw hinderen ons niet, maar helaas zijn zooveel eenvoudigen van geest geneigd, hun banie ren te zoeken. Daarom moeten de anti-revo- „AtUGGET" (SLANS GEWONE DOOS 10 CT. .GROOTE DOOS 20CT. (Adv. Ingez. Med.) lutionnairen laten hooren, wie en wat ze zijn, namelijk een volkspartij in den besten zin des woords, een partij, die zich houdt aan Gods ordonnantiën, welke ten eenen- male verbieden een eenzijdige behartiging van belangen; de anti-revolutionnaire partij is ook in den crisistijd een volkspartij en te vens een nationale partij". Ds. Bik critiseerde Mussert en zijn volge lingen. ,Zij hebben een kalender het licht doen zien. waarin de verjaardagen van onze Koningin en van onze Kroonprinses vergeten zijn! Wel staat er de verjaardag van Mussert in en dat kan mij niet schelen! Ook staat er in de sterfdag van Prins Willem van Oranje, maar.... op een verkeerden datum! Dat is de kennis der historie van Nederland van deze jonge lieden! Enfin, dat kan ook niet anders, want de jongelui moeten hun eind examen nog doen!" Spreker noemde het een schande, dat de N.S.B. ers het onrecht goed praten, dat Italië aan de Abessiniërs heeft aangedaan. „Dat is niets anders dan hielenlikkerij van Hitier en Mussolini en daar doen de anti-revolution- nairen nooit aan mee. Wel zullen zij waken voor het pand. door God aan ons toever trouwd: zij zullen op de bres staan voor onze nationale belangen. Zij kunnen offers brengen, zooals ook hun voorouders hebben gedaan. De Anti-Rev. Partij wil ook in den crisistijd de nationale belangen dienen". Spreker keerde zich ook tegen de CDU. „De leden van de Annti-Rev. partij, die naar de C.D.U. overloopen, zijn de besten niet! De anti-revolutionnairen willen handhaven het democratische parlementaire stelsel en zullen zich nooit Jeenen tot het vormen van een volksfront. Wel zou ik willen, dat de anti-revolutionnairen en Christ.-Histori- schen één machtige Christelijke partij vor men. Wij moeten onze troepen klaar maken voor den strijd voor onze Christelijke begin selen en als de verkiezingsdag is aangebro ken. dan scharen we ons onder het vaandel van Colijn; dan stemmen we als één man op Colijn!" (Applaus). Mr. Bruch dankte Ds. Bik voor zijn en thousiaste rede. De bijeenkomst werd gesloten met het zin gen van het Lutherlied „Een vaste burcht is onze God". EXAMEN STAATSINRICHTING M. O. Te 's Gravenhage is geslaagd voor staats inrichting M. O. de heer B. Cornet te Haarlem, Aug. Veraart wil de nachtvorst bestrijden. Gistermiddag verleende de Heemsteedsche Brandweer, onder persoonlijke leiding van den opperbrandmeester, den directeur van Open bare Werken, den heer J. Schelling, medewer king aan een experiment van den heer Aug. Veraart uit Rijswijk. Deze heeft als „regen maker" reeds een zekere bekendheid verkre gen in ons land. Onverdroten zet hij zijn po gingen voort, ondangs den spot, die zijn werk soms ten deel valt. De heer Veraart, die persoonlijk het experi ment leidde, vertelde ons het volgende: „Het is niet zoozeer de bedoeling om regen te ver wekken bij deze proeven. Ik tracht slechts, door groote hoeveelheden water de lucht in te spuiten, de vochtigheidsgraad daarvan zoo hoog te maken, dat- de nachtvorst uitblijft. Natuurlijk is daarbij een flinke regenbui welkom. Want niet alleen het water dat we onmiddellijk de lucht inspuiten zorgt voor deze verhooging van den vochtigheidsgraad, ook net water dat op den grond valt, verdampt later weer, en belet de nachtvorst. „Zooals u zult weten", vervolgde de „regen maker", „heeft men een strengen winter voor speld. Ik acht dit, bij den huldigen economi- schen toestand een ramp, en ik wil trachten door deze proeven dit zooveel mogelijk te voor komen." Op het oogenblik worden de proeven ge nomen in Rijswijk, Dordrecht, Alkmaar, Zaandam en onze omgeving. Het ligt in de bedoeling van den heer Véraart, om zoodra het personeel in de verschillende gemeenten voldoende op de hoogte is van de technische uitvoering van dit werk, de proef in deze plaat sen tegelijkertijd te doen uitvoeren. Uiteraard trok het spuiten, dat met een twee tal flinke stralen van ongeveer 25 M. hoogte geschiedde, sterk de aandacht van het Heemsteedsche publiek. Ook de gemeen tesecretaris van Heemstede, de heer N. Vos, gaf blijk van zijn belangstelling voor deze on getwijfeld interessante proefneming j welke plaats vond bij het bekende molentje van Groenendaal. Lichamelijke Opvoeding. WANDELEN. Na jarenlange verwaarloozing is het wan delen geleidelijk weer meer in trek gekomen bij jong en oud, zoodat in den laatsten tijd een ware wandelmode is ontstaan, een mode echter, die ontzettend veel goeds in zich bergt De grootere belangstelling komt niet alleen tot uiting in de oprichting van steeds meer wandelgroepen en wandelsport vereenigingen. maar ook buiten het vereenigingsverband vindt het wandelen en trekken steeds meer beoefenaars. Het is niet zoo gemakkelijk, de redenen voor dezen opbloei van de een voudigste en meest voor de hand liggende aller sporten na te gaan. Wij zullen dit dan ook maar niet doen doch dankbaar aan vaarden deze gunstige wending in het ver langen naar beweging en natuurgenot. Want dit laatste speelt in wandelen en trekken wel een belangrijke rol. Het contact met de na tuur is ongetwijfeld voor wandelaars en trek kers inniger en meer omvangrijk. Welke ook de overige redenen voor de herleving der wandelbeweging moge zijn, zeker is, dat de propaganda, gevoerd door den Ned. Bond voor Lichamelijke Opvoeding (opgericht in 1908) een factor van beteekenis is geworden Welke resultaten deze propaganda heeft op geleverd, blijkt het best, wanneer men de deelneming van thans (in 1936 ongeveer 3090 inschrijvingen) aan de vierdaagsche afstands marschen vergelijkt met die van de eerste jaren na de oprichting van dezen bond. In het verslag over het jaar 1910 van den N. B v. L. O. vind ik: „Voor den marsch van 55 K.M. hadden zich twee heeren, voor dien van 45 K.M. 10 heeren opgegeven, terwijl aan den marsch van 35 KM. voor niet-militairen, 9 heeren deelnamen Bovendien namen aan den marsch van 35 K.M. met lichte bepakking 7 heeren, aan dien met zware bepakking 17 heeren deel. Het was de commissie voor de afstandsmar- schen zeer aangenaam, aan alle deelnemers den vastgestelden prijs te kunnen uitreiken. Neemt men nu hierbij in aanmerking dat in het vorige jaar slechts door 10 niet-militairen benevens door 8 leden van Weerbaarheids- vereenigingen aan die marschen werd deel genomen, terwijl deze getallen dit jaar on derscheidenlijk 21 en 8 bedroegen, niettegen staande de eischen aanzienlijk verzwaard waren, dan is dit zeker wel het beste bewijs, dat deze zoo nuttige oefeningen zich meer en meer in de belangstelling mogen ver heugen". Wij weten, dat sedert dien, de deelneming aan en de belangstelling voor de vierdaag sche marschen in snel tempo zijn toegeno men. Daarnaast zijn tal van organisaties ontstaan, die de wandelsport door haar leden doen beoefenen. Als gevolg van een en ander is de voetreis weer in eere hersteld, die door velen tot over de landsgrenzen wordt uitge strekt. Dat de jeugd hierin op zoo ruime schaal deel kan hebben, is te danken aan de vele jeugdherbergen, die ten onzent en in het buitenland in de laatste jaren zijn ge vestigd. Over de lichamelijke voordeélen verkre gen door geregelde marschtraining, heb ik al eerder geschreven, speciaal over de proeven van Dr. Roeder en Wienecke met kinderen van 11 tot 14 jaar en die van Dr. Heller met wandelaars van 15 tot 19 jaar. Naast de niet te onderschatten verbetering van de physieke conditie wordt de geestelijke verfrissching die het geregeld wandelen tengevolge heeft, door medici en paedagogen om het zeerst geroemd. Voor velen, die in hun dagelijksche bezig heden hun spierarbeid tot een minimum ge- reduceeerd zien. is het wandelen een uitkomst Al meerdere malen heb ik gelegenheid gehad, er den nadruk op te leggen, dat het ver richten van spierarbeid geenszins uitsluitend het spierapparaat als zoodanig ten goede komt, maar tevens alle groote en belangrijke functies in de organisme stimuleert. Wandelen is bovendien een sport, die geen bijzonder groote onkosten met zich brengt en een groote mate van vrijheid laat in de keuze van de tijdstippen, waarop men er zich aan wil geven. Men is voor de wandel sport immers niet onvermijdelijk op het ver eenigingsverband aangewezen; zij leent zich gemakkelijk voor individueele beoefening, hetgeen van veel voordeel is voor hen, de min of meer onregelmatige bezigheden hebben. Verblijdend is stellig ook dat de jeugd, de rijpere jeugd zich met zooveel geestdrift in de wandelsport heeft geworpen. Vooral ver blijdend, omdat hierin wellicht een teeken mag worden gezien, dat de jeugd bezig is uit zijn periode van indolentie te ontwaken en weer te geraken tot meer activiteit, meer pit. Ik herhaal nog geens, dat hier alleen sprake is van een teeken, een uiting; de oorzaak zou ik geenszins uitsluitend in de meerdere beoefening van de wandelsport willen zoe ken. Zij is van meer gecompliceerden aard en vindt haar geboorte zoowel in het ge- geheele gebied van de sportbeoefening als in vele factoren daarbuiten, die voor een be spreking op deze plaats niet in aanmerking komen. Voor hen of haar (want de dames nemen in groot aantal aan het wandelen deel), die de wandeltochten over grootere afstanden uitstrekken, zoodat aan het uithoudingsver mogen niet geringe eischen wordt gesteld, zal het aanbeveling verdienen, zich medisch te doen onderzoeken, zoowel voor den aan vang van deze meer intensieve marsch training als gedurende deze. Men heeft dan de zekerheid, zichzelf geen schade aan zijn gezondheid te doen. Goede en met oordeel toegepaste lichaamsbeoefeningen zijn nuttig voor gezonden; voor niet-gezonden (of wij gezond of niet zijn, weten wij zelf niet'onder alle omstandigheden) zijn zij in de meeste gevallen schadelijk, omdat zij aanwezige ge breken zullen kunnen verergeren. Ik heb er al op gewezen, dat zoo vele dames zich tegenwoordig enthousiast aan de wandelsport geven. Voor de slanke lijn, zal men zeggen of denken, maar zoo is het niet steeds. Onder de vrouwelijke wandelaars vindt men een groot aantal typen, die werke lijk haar slankheid niet aan het wandelen danken, omdat zij nooit corpulent zijn ge weest. Toch is wandelen in het algemeen een van de beste middelen tegen te groote gewichtstoeneming, maar dat moet men dan niet opvatten in den zin van een dagelijksch loopje van een half uur of drie kwartier. Om er werkelijk succes mee te behalen, is men algemeen van oordeel, dat een dagelijksche wandeling van drie uur in één week eeds een vermindeling in lichaamsgewicht geeft van 7 ons tot 1 K.G. Dus nu jong en oud maar flink aan het wandelen; de omgeving van Haarlem leent er zich bij uitstek toe en het komende jaar getijde is wel het beste voor de wandelsport. De natuur met haar hersttinten zal het wan delen op de buitenwegen nu spoedig tot een bijzonder genoegen maken H. L. WARNIER De heeren Aug. Veraart. N. Vos en J. Schelling slaan het experiment gade. £eul/tauwscUtiiti. Zij, die jarig zijn. Zijt gij misschien vandaag jarig? Van harte gelukgewenscht! Dat het nieuwe jaar u veel goeds moge brengen wenschen wij u toe. en ook dat gij sterk en blijmoedig dwars door de moeilijkhe den die ongetwijfeld ook u ten deel zullen vallen, voorwaarts zult schrijden op den le vensweg. Moedig voorwaarts! Wie deze beide woorden tot richtsnoer van het eigen leven kiest heeft een goede keuze gedaan. Moedig en voorwaarts. Niet bij de pakken neerzitten, niet versagen, niet pruttelen te gen het onvermijdelijke, maar sterk en flink trachten te zijn en voorwaarts! Niet stilstaan niet tevreden zijn met de bereikte resultaat, niet dralend omzien naar wat eens was. Moedig voorwaarts maar als we bij een mijlpaal aangekomen zijn, als er weer een jaar voorbij is, dan past het ons, op het laatst af gelegde stuk van onzen levensweg een blik terug te slaan. Dan is het of wij even stilstaan en achterom zien. Gunt ge uzelf wel eens een oogenblikje den tijd om terug te blikken over uw afgeloopen levensjaren? Of loopt gij zonder op- of omzien inhet gareel van het dagelijksche leven, blindelings een spoor volgend, dat u naar een ver verwij derd doel moet voeren? Vermoedelijk hebt gij geen idee ervan w&t het zal zijn, maar onbewust voelt gij dat cr iets zal komeniets grootsch, Iets wonder baarlijksiets, dat een gulden schijn aan uw leven zal verleenen en u zal schadeloos stellen voor de grauwe eentonigheid van het heden. Maarals dat .jets" nu eens niet komt? Een kille vrees bekruipt u al bij de gedachte alleen. Dan zou alles voor niets zijn geweest Dan vraagt ge uzelf af: waarvoor dient dan alles? als er toch niets meer komtna dit? Het leven is niet, wat er van buiten af tot ons komt, doch wat wij er van binnenuit zelf inleggen en er zoodoende van maken. Hoe vaak overkomt het ons niet, dat we een gevoel hebben, alsof ons leven ovcrvuld was met nimmer tot een resultaat gekomen plan nen, alsof we nimmer echt iets tenvolle be reikt hebben? Als dat gevoel ons overvalt, dienen we een kleine moreele schoonmaak te houden! Wij slaan een blik terug o niet zoo heel ver bijvoorbeeld maar een jaar terug op hetzelfde tijdstip. En dan vragen wij ons af: zijn wij gelukki ger? Beter? Tevredener? Hebben wij een van de dingen die wij ons voorgenomen hadden, volvoerd? Of zijn we achteruit gegaan? Hebben we iets verloren van ons enthou siasme, van onze voortvarendheid, van onze ambitie en ons streven? Hebben we belangstelling verloren in de dingen, die voorheen in staat waren, een opwekkende, prikkelende, aansporende wer king op ons uit te oefenen? Dat mag niet. Begin met een vast doel voor oogen te heb ben en laat het hierbij niet ophouden doch streef het na uit alle macht. Een vast doel voor oogen brengt dat staat onomstootelijk vast bijna altijd be langstelling in al of niet aanverwante zaken mede. Verlies echter niet uit het oog. dat men nimmer een doel meteen kan bereiken. Alle groei gaat geleidelijk en gij zult dan ook geleidelijk moeten veranderen. Wanneer gij terugblikt cn het behoeft niet altijd juist uitsluitend op oudejaars avond te zijn. dat gij dit doet. want is feitelijk niet iedere dag weer het begin van een nieuwe cyclus van dagen? vraag uzelf dan af: ben ik in vergelijking met verleden jaar vooruit of achteruit gegaan? Over stilstaan spreken we niet eens, want stilstaan ls achteruit gaan! En wij moeten voorwaarts! De beste aansporing in dit leven is het ge voel, dat wij winnen: winst aan geduld, aan inzicht, aan zelfvertrouwen en bovenal aan naastenliefde! Gelijk de wandelaar met voldoening terug blikt op den afgelegden weg zoo moeten wij ook onszelf in staat stellen, met voldoe ning terug te zien op het afgelegde levens pad. Ons zelf in staat te stellen.want: Iedere dag. ieder uur, ieder woord en iedere blik Ls straks reeds herinnering en het meeste hier van hebben wij Immers zelf in handen AMY GROSKAMP—TEN HAVE. TWEE WONINGEN IN DE ASCII GELEGD. In de buurtschap Blokland (bij Nieuwvecn) heeft Vrijdagmorgen vroeg een felle brand gewoed, waardoor twee woningen in de asch zijn gelegd.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 19