H.D.- ets KWATTA REEP CL® VERTELLING MOOIE FOTO'S GELD EN LIEFDE MAANDAG 19 OCTOBER 1936 HAARLE M'S D A G B E A D 11 Nederlandsche Jeugdbond voor Natuurstudie. Zaterdagavond hield de ard. Velsen van den Nederlandschen Jeugdbond voor Na- tuurstudie haar jaarlijksche propaganda- avond in de R.H.B.S. Nadat de voorzitter, de heer H. Colenbrander de aanwezigen een woord van welkom had toegeroepen gaf hij het woord aan den heer P. Bakker uit Lei den, hoofdbestuurslid van den Bond. Deze vertelde in het kort iets over het doel en streven van den bond. welke niet zoozeer de wetenschappelijke studie der inatuur wil propageeren dit ligt immers niet op het terrein van een jeugdbond doch meer de liefde voor de natuur onder de jongeren wil aankweeken. Daartoe worden in de afdeelin- gen ide bond telt ongeveer vijftig afdeelin- gen met in totaal ruim 1800 leden gere geld excursies en lezingen gehouden. Boven dien wordt er elk jaar centraal een zestal- kampen op vershillende mooie plekjes in ons land gehouden, waar de deelnemers de ge legenheid krijgen, onder deskundige leiding de flora en fauna van de omgeving nader te leeren kennen. Ook is er nog een maandblad Amoeba, dat artikelen en foto's van de leden zelf bevat, terwijl een kalender, een school agenda ed. worden uitgegeven. Spr. besloot met de afwezigen niet-leden op te wekken om toe te treden als lid van de plaatselijke afdeeling. Hierna was het woord aan den heer J. Drijver uit Santpoort, secretaris der Neder landsche Vereeniging tot bescherming van vogels. Spr. begon met te vertellen, dat er wel geen land in Noordwest-Europa is. dat op een vogelrijkdom kan wijzen, gelijk aan die van Nederland. Wanneer we maar even de landsgrenzen overschrijden, neemt die vogelrijkdom al vrijwel onmiddellijk af. Men meent wel eens, aldus spr.. dat ook in ons land die groote rijkdom binnen en kele jaren verdwenen zal zijn. Doch dat is veel te pessimistisch. Want het groote aan tal soorten en individuen spruit nl. voort uit de bodemgesteldheid en de geografische ligging, nl. aan de monden van een aantal groote rivieren. Toch is de vogelstand vroeger nog veel rij ker geweest. Verschillende vogelsoorten, zoo als de kwak de raaf en de vischarend zijn van de lijst van inlandsche broedvogels ver dwenen. Doch andere zijn daarvoor in de plaats gekomen. Een aardig voorbeeld daar van is de steltkluut, die in 1985 in ruim twin tig paartjes op verschillende plaatsen in ons land broedde. En al hebben ze zich dit jaar niet meer vertoond, spr. is er van overtuigd, dat ze eenmaal terug zullen komen en dan misschien voor goed. Aan de hand van zeer fraaie lantaarn plaatjes naar foto's van den heer A. Burdet vertelde de heer Drijver verder een en ander over de broedvogels van Kennemerland. Dat hierbij vogelbescherming en vogelwetgeving herhaaldelijk ter sprake kwamen, hoeft geen betoog Uit alles bleek de warme liefde welke de heer Drijver voor de gevleugelde bewoners van ons land koestert. Een warm applausje beloonde den spreker voor de leerzame en boeiende causerie. PADDENSTOELEN TENTOONSTELLING. In de hall van de H. B. S. aan het Santpoor- terplein werd Zaterdag de paddenstoelenten toonstelling gehouden welke de Ned. Natuur historische Vereeniging de laatste jaren ge regeld pleegt te organiseeren. Het materiaal hiervoor, werd ditmaal voornamelijk door de leerlingen van de H. B. S. aangebracht, waar na het door de heeren W. van Dijk, G van Eindhoven en G. A. van Schaick gesorteerd en gedetermineerd werd. Er schijnen dit jaar betrekkelijk weinig paddenstoelen te zijn, waardoor er ook niet zooveel materiaal aanwezig was, als andere jaren. Toch was een aardige expositie samen gesteld, die een juist beeld gaf, van wat er m onze omgeving aan paddenstoelen te vinden Is. Het zou ons te ver voeren, al het aanwezige materiaal op te sommen. Slechts willen we enkele merkwaardige exemplaren als valsche truffel, rupsendooder, stekelzwam, schoteltje op steeltje, nest zwammetje, knotszwam, en verschillende soorten aardsterren vermelden. Een aardige attractie was de paddenstoe lenkeuken, waar mevrouw M. E. van Schaick- Mulder de scepter zwaaide. De inktzwam- mensoep en inktzwammenragout zullen v.ele tegenstanders van het nuttigen van» padden stoelen, van hun ongelijk overtuigd hebben 's Avonds zou de heer G. A. van Schaick in enkele korte lezingen aan de hand van lan taarnplaatjes een en ander vertellen over het leven der paddenstoelen. PADDENSTOELENEXCURSIE IN ELSWOUT Zaterdagmiddag hield de afd. Haarlem van den Nederlandschen Jeugdbond voor Natuur studie een paddenstoelenexcursie op het landgoed Elswout. Onder leiding van den boschwachter werd een wandeling over het uitgestrekte terrein gemaakt, waaraan de fraaie herfstkleuren der boomen bijzonder accent verleenden. De oogst viel niet mee, wat niet zoozeer aan het terrein, dan wel aan het minder gunstige paddenstoelenjaar moet worden toe geschreven O.a. werden gevonden, gele en groene knolzwam, paarlamaniet, fopzwam, eekhoorntjes brood, hanekammetje, gekraag- de aardster, krulzoom, inktzwam, witte rid- derzwam, geschubde pholioten en verschil lende soorten melkzwammen en russula's. Het groote aantal porceleinzwammen op de stammen der beuken was merkwaardig, doch tevens betreurenswaardig, daar de boomen, die hierdoor zijn aangetast, ten doode zijn opgeschreven. ALLER OOGEN ZIJN GERICHT OP 5 de "nieulOv met geldig kuïojtta soldaatje Bij inzending van Kwatta-Soldaatjes mag men deze uitgeknipte advertentie tellen voor 4 soldaatjes op iedere 50. 18 B (Adv. lngez. iWed.) Propaganda-avond van de Vrijz.-Dem. Jongeren. Dr. A. J. van Leusen uit Velsen spreekt. De Vrijzinnig Democratische Jongeren Orga nisatie heeft Zaterdag een propaganda-feest- avond gehouden in cafe ,-Dreefzicht" Als spreker trad hier op Dr. A. J. van Leusen, arts te Velsen en lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland. Verschillende ar- tisten verleenden hxin medewerking. Zoo traden op het zang- en guitaarkwartet „The Croaking N ghtingales". de accordeon-solist J. Liesker. de danseur-chansonnier Robert Donagan en de pianist Cor van den Heuvel. De heer F. Funke Küpper gaf een demon stratie snelteekenen. Na afloop van dit pro gramma werd er gedanst „The Blue Rascals" o.l.v. Cor van den Heuvel zorgden voor de dansmuziek. In zijn openingswoord heette de voorzitter de heer D. J. A. Geluk den aanwezigen en in het bijzonder de medewerkenden en den spreker, benevens het hoofdbestuurslid, den heer Oosterbaan uit Amsterdam, welkom. Hij deed uitkomen dat men op een propaganda feest-avond niet het geheele karakter van de vereeniging leert kennen. Zij beoogt de politieke vraagstukken onder de aandacht van de jongeren te brengen en ze te laten bestudeer en. Daartoe organiseert zij confe renties, lezingen en studiekringen. Ook de zamerkampen van de V.D.J.O. zijn bekend. Vooral in dezen tijd achttei. de voorzitter het werk van de vereeniging van het grootste belang. Dr. van Leusen ving aan met te verklaren, hoe het mogelijk was dat in de Fransche revolutie in de straten van Parijs de kreet weerklonk „Naar de barricades". Het Fran sche volk kwam tegen de jarenlange onder drukking en uitpersing in opstand. Zoo zal het altijd in die omstandigheden gaan, aldus spr. In het leven van ieder ge knecht mensch komt een oogenblik, waarop hij de slavernij niet meer kan verdragen en ten koste van alles in verzet komt. Wij kunnen begrijpen, hoe men, wanneer men alleen mag zeggen en schrijven, wat anderen decreteeren, in opstand komt tegen deze kerkerstraf van den geest. Want de mensch heeft het recht uit te spreken, wat er in hem omgaat en te vernemen, wat er omgaat in anderen. In ieder mensch zal een diep innerlijk protest groeien, wanneer hij voor marionet moet fungeeren, wanneer hij niet zichzelf kan zijn. In dit verband besprak dr. van Leusen den toestand in Duitschland, Rusland en Italië. Door de geheele geschiedenis heen, zoo ver volgde spr., gaat een eeuwige stroom van ver anderende opvattingen en machten. Wie dien room tracht tegen te houden, begaat een groote fout, want eens zal de vloedgolf los breken met al de gevolgen daax*van. Zal het mogelijk zijn, dat ons land buiten de gevolgen van de straks losbrekende span ning in de landen van onderdrukking blijft? zoo vroeg de spreker zich af. Holland moet zich bewust blijven van de groote historische waarden, die het bezit. Er is geen sprake van keuze tusschen communisme en fascisme, er is een derde mogelijkheid: ons land van de vrijheid gaat een nieuwen bloeitijd tege moet. Spr. laakte in dit verband de politiek van de N.S.B. vooral ook bij de devaluatie. De methoden die deze partij gebruikt zijn zoo laag, dat Holland deze beweging niet meer be hoeft te vreezen, aldus dr. van Leusen. Tegen de aanvallen op het beste wat wij bezitten, moeten wij barricaden opwerpen, zoo riep spr. uit, baiTicaden van geloof in ops cultureel bezit, van vertrouwen in el kander en van moedige opofferingsgezindheid Als jongeren moeten wij klaar staan om het nieuwe te ontvangen, aldus besloot dr. van Leusen zijn met groote aandacht gevoigde rede. en wij moeten in de wereld iets laten doorklinken van onze eigen heilige gedach ten. HAARLEM'S VROUWENKOOR. Zaterdagmiddag 17 Oct. j.l. gaf Haarlem's Vrouwenkoor een concert voor de verpleegden van Brederodeduïn. Uitgevoerd werden enkele Oud-Nederlandsche liederen bewerkt door haar directeur de heer L. Duvosel. De koorzang werd afgewisseld door zang van mej. Froukje Noorman. Verder werden uitgevoerd Avondlied van de Clercq, Pinksterlied vaxx von Bi'ücken Fock, en ten slotte enkele Fraixsche liederen waar van Vite un Chanson bij de patiënten zooveel bijval oogstte, dat het tot tweemaal toe her haald moest worden.' Bevestiging ds. Mol van Charante. Zondagmorgen vond in de kerk van den Protestantenbond aan de Jacobstraat de be vestiging en intrede plaats van Ds. H. Mol van Charante. De bevestiging werd verricht door ds. A. Trouw van Den Haag. Na het zingen van psalm 68 vers 10 las ds. Trouw de gelijke nis van den wijnstok en het slot van de berg rede voor. Als oud-predikant van dezen kring noemde ds. Trouw het een dubbel voorrecht, deze be vestiging te mogen verrichten. Een voorrecht omdat het hier dezen, hem zoo vertrouwden kring betreft en omdat het hier ds. Mol van Charante betreft, dien hij kent en hoog schat. Tot den nieuwen prediker en zijn gemeente zeide ds. Trouw „Gij verbindt U vandaag aan elkander. Uw beider taak is het, de komst van Christus voor te bereiden. Daarin moet gij Uw verbinding vinden. Gij, ds. Mol van Cha rante. komt hier voor een gemeente met een los vex-band. Zij zitten hier niet op de plaatsen, waar hun voorouders zaten. Dat zou meer vertrouwdheid gegeven hebben. Gij ziet hier menschen, die noodgedwongen dezen ki'ing hebben moeten stichten, omdat zij in hun kerk het evangelie niet konden beluisteren in vrijzinnige vertolking. Dit geeft U een groote verantwoordelijkheid." Nadat ds. Trouw den nieuwen predikant bevestigd had, werd vers 1 van gezang 273 ge- zongexx. Hierop las ds. Mol van Charante uit Mat- theus en koos daaruit'XIV 31 „En Jezus greep hem aan." Na de predikatie sprak de voorzitter van de vereeniging van Vrijz. Herv. Mr. Bouman ds. Mol van Charante toe, de erkentelijkheid weergevend van de gemeente voor het offer, dat ds. Mol van Charante door zijn vertrek uit Heemvliet heeft gebracht. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 20 OCTOBER 1936. Programma I Hilversum II. Programma II Hilversum I. Programma Hl 8.05 Parijs Radio Gymna stiek. 8.20 idem Gramofoonmuziek. 9.05 Keulen Tijdsein. Nieuwsberichten. Watei'stand berichten. 9.20 idem. Von Braichtum. Tieren und Pflanzen im Monat Nov. 9.50 idem Kin dergarten. 11.20 VeiRzoekprograixima. 12.20 Brussel Vlaamsch Gramofoonmuziek. 12.50 Het omroeporkest o.l.v. Paul Gason. 1.20 idem Gesproken dagblad v. h. N.I.R. 1.30 idem Salon orkest o.l.v. Walter Fei-ron. 1.50 Gramofoon muziek. 2.20 Berichten voor de binnenscheep vaart. 2.23 idem Schoo'.uitzending. 3.05 Keulen Mededeelingen. 3.20 idem Concert d. lx. groote onxi'oeporkest oi.v. Otto Kühn. 4.20 Parijs Radio. Gramofoonmuziek.-5.20 Brussel Vlaamsch Salonorkest "q.j.v. Walter Feron. 6.05 idem Kinderuur. '6.50 Brussel Fransch Daxxsmuziek oJ.v. Staix Brenders. 7.20 Bero- münster. Ged. uitzending v. h. abonnements concert d. h. Tonhall orkest o.l.v. Dr. Volk- nxar Andreae m.m.v. Panzéra. 8.35 Boedapest Salonorkest. 9.25 idem Zigeunermuziek door Josef Rasz. 9.35 Brussel Fransch. concert o.l.v. Paul Gason, Spaansche muziek. 10.20 Brussei Vlaamsch. Gesproken dagblad v. h. N.I.R. 10.35 Weexxen. Populair concert door het Wiener Volksopernochestre. Programma IV. 8.00 Brussel Vlaamsch. Gymnastiekles. 8.20 idem Tijdsein. Gramo foonmuziek. 8.30 idem Kroniek van de dag. 8.40 idem Gramofoonplaat. 8.45 idem Gespro ken dagblad v. h. N.I.R. 9.idem Gramo foonmuziek. 9.20 Diversen. 10.35 Londen Regional. Korte Godsdienstoefening. 10.50 idem Tijdsein v. Greenwich. Weex-bericht. 11.05 idem New Victoria Cinema Orkest o. 1. v. Sydney Phasey. 11.50 idem B.B.C. Notheni orkest o.l.v. T. Morrison. 12.50 idem Gramo- fooixmuziek. 1.35 idem Het Hix-sch Strijk kwartet. 2.20 idem pansmuziek. gr.pl. 2.50 idem Geiger en zijn orkest. 3.20 idexxi Het Sted. orkest van Torquay o.l.v. Ernest Gosh 4.50 Droitwich. Het Foxuim Theater ox-kest o.l.v. Ph. Martell. 5.05 idem. Gramofooxx- nxuziek. 5.35 idem The Continentals xxiet Carmen del Rio. 6.20 Diversen. 6.45 Droit wich. Het Bernard Crook Kwintet. 7.20 idem Het Stx'atton Strijkkwartet. 7.50 idem The village, P. L. Hammond. 8.20 idem le uit zending van het nieuwe BBC-orkest, concert orgel in St. George's Hall. 9.05 Londen Regional From Jungle To Jazz. 9.20 idem Van Philips met zijn twee oi'kesien. 9.50 idem Het Celebrity Trio. 10.20 idem Weer-, nieuws- en sportberichten. Actueele causerie. 10.45 idem Ambx-ose en zijn orkest. Programma V. 8.00 v.nx.7.00 n.m. Diversen 7.— Eigen Gramofoonplatenconcert: Klassieke muziek. 1. Suite Oriëntale van Popy, Staatskapel v. Bexiijn. 2, Capriccio Espagnol v. Rinxsky, Korsakoff, Orkest v. d. Assoc. des Concerts Lamoureux. 3. Capric cio Italien v. Tschaikowsky, Staatsopera orkest v. Berlijn. 4. Fakkeldans van Meyerbeer Berlijns Philhax-m. orkest. 5. Eixxe kleine Nachtmusik, vaxx Mozart. Staatskapel van Eerlhix. 8.0012.00 Diversen. De Chef. Rrrrr Eén uur! De electrische schellexx door het groote kantoorgebouw luiddexx het week-end in. Gelukkig, de week was achter de rug, een warme, stoffige week, toch nog oixverwacht mooi zoo laat in het seizoen. Met een plof sloot Dick de zware boekexx, stapelde ze op en droeg ze naar de groote brandkiuis. Tot Maandag zouden ze daar blijven liggen, maar Maandag zou het ïxiet Dick Versteege zijn, die ze er uit nam. Maan dag zou Dick Versteege om ïxegen uur, als weer die electrische schellen vijftien bij el kaar, rinkelden ïxog op één oor liggen. Twee volle wekexx zou hij aaxx zee logeex-en. Twee volle weken zou hij vrij, een oxxafhankelijk en een lijk man zijn. Dick was een verstaixdige jongen. Hij wist, dat zijn salaris klein was en hem niet in staat stelde groot te leven. Hij wist, dat hij beter als regel zuinig kon zijn en zoo vooi zen.vacantie een behoorlijke duit overhou den. Maar in die vacantie zou hij het aan ook goed hebben. Het overgespaarde geld was ruim en voldoexxde geweest. Als hij er het geld voor het hotel aftrok, hield hij nog veel over. Maar dat was juist zijn bedoeling. Juist nu wilde hij twee weken rijk zijn. twee we ken de illusie hebben een man te zijn. die zich om niets of niemand behoefde te bekom- nxerexx. Daarna. Het gewoxxe kantoorlevexx. een jaar lang tot zijxx volgende vacaxxtie. Hij zou twee weken geld weggooiexx. maar hij wist dat die twee weken hem xxxeer zoudexx geven dan een kleixx beetje zuinigheid iederen dag, een heel jaar laxxg hem gekost had. Het was een kwartier later, toen Dick ein delijk op straat stond. Achter hem verrees hoog het kantoorgebouw, voor hexxx lag de straat, geblakex'd door de zonnehitte. Hij spoedde zich naar huis. Nu eenmaal het werk achter den rug was, wilde hij geen mixxuut mis sen. Gauw zijn koffer pakken en dan naar den trein. Het gixxg allemaal zoo gauw om. twee wekexx warexx toch al voorbij, voor je het wist. Snel. ging de middag voorbij. Pakken, rei zen, 't had allemaal nog vrij veel tijd gevergd en pas tegen het diner was hij in het hotel „op orde". Doch nu was de x-ust ook volkomen exx toexx Dick dien avond, zittexxd op het terras, tuurde over de zee, die langzaam doixkerde in grijs en purper, voelde hij zich een gelukkig mensclx. Later op dien avond voelde hij zich nog gelukkiger. Och, het was eenvoudig gexxoeg gegaan en alleen maar de schuld van 't toe val, dat hem tijdens het diner ixaast haar had doexx zitten. Zij hadden elkaar 's avonds weer geziexx, hadden wat gepraat, sameix een kop thee gedronken eix sameix wat langs de zee geloopen. Wat zeg je op zoo'n avond? Dick was verstandig. Het meisje was aardig, voor- loopig had hij genoeg aan haar vriendelijk heid, een paar vroolijke woorden en wat be langstelling. Maar juist die belaxxgstelling was wat moeilijk geweest. Waxxt het lieve kiixd had zoo terloops geïnformeerd wat hij deed. waar hij werkte en zoo meer. En daar was de moeilijkheid begonnen. Want Dick was xxiet ij del, hij was geen opschepper. Hij wist dat er ixa twee weken weer een heel jaar hard wer ken opzat, maar hij betreurde het niet. Maar het was hem onmogelijk geweest, haar pre cies de waarheid te zeggen. Hij had haar niet kunnen vertellen dat hij maar een eenvou dige kantoorklerk was, wiens ouders wel be tere tijden gekend hadden, doch wiexxs sala ris xxiet evenredig was met zijn opvoeding en zijxx jeugd. Hij had niet kunnen vertellen, dat hij op het groote kantoor zoo heelemaal onder aaxx stond, dat er nog maar alleen twee jongste bedienden waren, die van één man meer bevelen hadden af te wachten dan hij; exx die eexxe man was hij! Toexx had hij er maar wat omheen ge- di-aaid. Hij was erg terughoudend geweest, maar uit zijix woorden was geblekeix, dat hij „ixx zakexx" was, dat hij op een haxxdelskaix- toor was in Amsterdam, „met een afdeeling van tien menschexx". Het had 'm gezetexx iix dat woordje „met". Hij had het niet- nader omschreven, maar zij had er het eeixige uit begrepen wat er uit te begrijpen was. dat hij" een chef was. En dat ééne was nu juist be slist niet waar. Later, toen zij elkaar goedexx nacht hadden gezegd, toen hij alleen op het balcon van zijn kamer stond, had hij er over nage dacht. Het was hem onaangenaam geweest, dat hij dat had moeten doen, maar hij er kende het goede recht van zijn lafheid. Hij kwam hier om vrij. onafhankelijk en rijk te zijxx en kon niet aan de eerste de beste gaan vertellen dat hij een bediende zonder een cent was, die niets te vertellen had. Maaxxdag! Achter hem lag een Zoixdag van uitrusten, xxiets doen. uitnisten en xxietsdoen. Ze hadden samen wat gewandend, wat ge praat eix wat gekeken naar een prachtige, bloedroode zoxxsoxxdergang. Toeix was de dag geëindigd als de vorige. En xxu, dezen Maan dag, was het de eerste dag, dat hij werkelijk vrij was, dat hij anders op kantoor had moeten zijn en xxu op zijxx gemak onx tien uur kon zitten ontbijten. Het meisje zat tegenover hem. Ze hadden dat zoo afgesproken, dat ze verder maar samen zouden eten. Met een gouden huixxeur stond Dick van ta fel op. Zij zouden dien morgen eerst gaan zwemmen en in het blijde voonxitzicht liepen de beide jongelui, zacht en vertrouwelijk pra tend. van de eetzaal door de hal. Op dit oogenblik ging de telefoon. Lang en nadruk kelijk klonk de bel en onwillekeurig deed het geluid Dick denken aan zijn kantoor. Doch neen. het was vacantie. hier was hij ver van alle zorgen. Wel wisten ze op het kantoor zijn adres, hij had net tegen een van zijn colle ga's gezegd, maar er zou wel niets zijxx. waar voor men een zoo jonge klerk kon noodig hebben. Vroolijk liep hij verder, toen een stem achter hem klonk: „Meneer Versteege, uw kantoor belt op! „Ja, wat is er aan de hand?" „Ja, ze vragen", de portier keek spottend en medelijdend. „ze vragexx waar of u de postze- gelkas gelatexx hebt". Voor chef Versteege versplinterde een zo- mervisioexx. Vakkundige Afwerking en gebruik van prima materiaal geven Laat ons 1 maal Uw Film ontw. en afdrukken en U BLIJFT klant N.V. Fotohandel v.h. R. v. d. Werf Groote Houtstraat 102. Grootste keuze Camera's enz. Camera's vanaf f 2.50 '(■Adv. lngez. Med.) Gala-concerten der H. O. V. Bekende kunstenaars zegden medewerking toC. Evenals verleden jaar zullexx dit seizoen door de H. O. V. weer vier galaconcerten wor den gegeven, waarbij zeer belangrijke solisten hun medewerking zullexx verleeneix. Bovendien zulleix twee vaxx die coxxcerten onder leiding staan van gastdiiügenten. In verband met de voorbereiding van deze concerten werd op initiatief vaxx het Conxité van Actie tot steun aan de H. O. V. Zaterdag middag in café-restaurant Brinkmann. Groo te Markt, een bijeenkomst gehouden voor hen, die genegeix zijn het propagandistisch werk vaix het Comité van Actie te steuxxen en voor verdere belangstelleixden. De voorzitter vaix het Comité, de heer Piet Nieuwdorp, zeide ixx zijn opeixixxgswoord, dat er in de stad veel syixxpathie voor de galacon certen bestaat. Verleden jaar zijn zij zoowel in financieel als in artistiek opzicht een suc ces geworden en het lijdt geeix twijfel, of ook dit jaar zal dit het geval zijn. De medewerking van solisten vaxx naam uit verschilleixde lan den is verkregen. Het eerste coixcert wordt Dinsdag 3 Novem ber a.s. gegevexx nxet Eduard Flipse, dirigeixt van het Rotterdamsch Philharmonisch orkest, als dirigent. Solist is de IJslandsche pianist Hans Bork (leerling van Edwax-d Fischer), die als een der belangrijkste figuren onder de joxxgere pianisten geldt. Zeer waarschijnlijk zal ook oen uit 200 iixaix bestaand Rotter- danxscïi koor. directeur Eduard Flipse. mede werking verleenen. Uitgevoerd worden het 4o pianoconcert vaix Beethoveix eix eeix werk van Roussel (met koor). Als datum voor het tweede coixcert is 15 December a.s. vastgesteld. Vittorxa Bi'ero, eexx der belangrijkste buitenlandsche violisten, zal dan onder den dirigent Hans von Benda. di rigent van de Kamnxermusikspiele te Bay- reuth. het Bralxms-concert speleix. Verder wordt dien avond o.a. uitgevoerd: Tragische Svmphonie, van Schubert. Het concert vaxx Dinsdag 5 Jaxxuari zal on- der leiding staan van Frits Schuurman, den H.O.V,-dirigent, die o.a. zal doen uitvoeren Les Aveux de Phèöre, van Joh. Wageixaar, soliste is de Fransche sopraan Lotte Leoixard, bekend door haar optreden bij de Wagnervereeniging te Amsterdam. Maandag 1 Februari heeft het 4e concert plaats, weer onder leiding van Frits Schuur- xxxan en met Edwin, den Zwitsersclxeix pianist, als solist. Dan zal o.a. ten gelxoore worden ge bracht het 3e pianoconcert van Beethoven. Boveixdien is eexx zeer bijzonder coixcert als opera-avoixd iix voorbereidiixg. Hierbij zullen Berte Stetzler, eei-ste sopraan van het Deut sche Opernhaus te Berlijn, exx de Haaiiemsche zangeres Ans Stroïixk (alt), als solisten mede werken. Rudolph Nel, hier reeds voldoeixde be kend. zal ale dirigent het oi-kest leiden. Itxdlen het concert doorgaat, wat wel te verwachten is. zulleix de houders vaix diploma's voor do gala-concei-ten hier vrij toegang hebben. Tot zoover dit programma voor de gala concerten. De voorzitter der H. O. V.. mr. A. Beets, bracht namens het bestuur der H. O. V. dank aan het Comité en zijn schaar van medewer kers voor den grooten steun, dien de Haarl- Orkestvereeniging van hen ondervindt. De H. O. V. heeft dien steun trouwens di'ingend noodig, want al is het aantal leden door de Vrijdagavondconcei-ten belangrijk vermeer derd, daarmede is de H. O. V. er nog lang niet. Men denke vooral niet, dat door de toe neming van het ledental de leden „het nu ver der wel alléén af kunnen", want niets is min der waar. Eenige propagandamiddelen werden nog besproken, die bestuur en comité in overwe ging zullen nemen. Eenigen der aanwezigen verklaarden zich bereid, abonnementen voor de galaconcerten „aan den man" te brengen. Wie een abonne ment neemt voor de vier galaconcerten is na tuurlijk belangrijk goedkooper uit dan wan neer hij voor elk coixcert een kaart aan de zaal koopt. FEUILLETON Roman van HUGO BETTAUER. 4) (Nadruk verboden.) Ik wil een vrouw hebben die goed voor me zal zijn, die me met haar koele zachte handen mijn voorhoofd streelt, als 't door het voortdurend jachten naar goud, gloeiend is als een strijkijzer, ik wil kinderen hebben kortom, verklaar me voor mijn part stapel gek, maar ik wil gelukkig zijn! Fred, beste kerel, scharrel nu eens al je verstand en al je vriendschap voor mij bijeen Je opdracht luidt: „de mooiste en beste vrouw, voor deix rijksten man ter wereld:" Van jouw ijver en jouw vriendschap zal voor mij alles afhangen. Jij kunt me gelukkig maken of me het leven vergiftigen. Het meisje, dat je zoekt, moet mooi, teer, fijn, verstarxdig en beschaafd xxxaar niet geleerd zijn. Ik wil met lxaar voor den dag kunnen komen en met haar kunnen pronken. Men moet mij om lxaar benijden, nxaar zij mag geen society- preixt zijn. Hoe armer iioe beter. Maar ik wensch geen aanhang, geen sliert familie leden, geen broers, zusters, ooms of tantes, die mij voortdurend aanklampen en het me lastig maken. Een smettelooze, lieve vrouw, maar niet preutsch en arrogant. Van de laat ste soort hebben we er hier iix het laxxd meer dan genoeg. Heb je gevoixdeix wat ik zoek, dan breng je dat wonder hier of je stuurt mij een tele gram. Ik zal me dan een paar wekexx vrij trachtexx te maken en dexx oceaan oversteken. Goed begrepeix: nationaliteit en godsdienst zijn me oixverschillig, maar als het eenigs- zins mogelijk is, prefereer ik een Duitsch meisje, omdat ik die taal het best machtig ben en omdat ik vaxx Duitsche vrouwen houd. Maar noodzakelijk is dat niet; het mag ook een Francaise, Italiaansche, Zweedsche of het doet er niet toe wat. zijn. Joxxg heel jong natuurlijk. Zoo tegen de twixxtig ongeveer. Meisjes, die ouder zijxx. hebben altijd een of andere bijzondere eigenschap, waarmee men rekening moet houden en dat kan lastig zijn. Vooruit dus Fred, ik geef je onbeperkt cre- diet voor alle Europeesche hoofdsteden. Ga txu xxaar bed. want je zult zeker ïxog wel ver schillende dixxgen te doen hebbexx. Zorg er voor, dat je de beste hut op de „Leviathan" krijgt. En denk er om: ik wil verder niets meer vaxx je hooren zoolang je niet gevonden hebt, wat ik zoek". Fred Holnxe stapte weer in zijix auto eix trok zich onder het rijden eens flhxk aan zijn oor om zich er van te overtuigen, dat hij geen stev-igexx roes had. Maar neen. het oor deed pijn, derhalve was alles waar. Na deze ontdekking rekte Fatty zich eexxs flink uit; diepe ontroering maakte zich van hem meester eix hij nam het stellige besluit, zijn gebieder exx vriend tot iederen prijs het be geerde levensgeluk te bezorgen! Fatty's eerste avontuur. Fred Holme had niet over gebrek aan ge luk te klagen. Een familie bestelde op het laatste oogenblik haar hutten af en zoo kreeg hij op de „uitverkochte" „Leviathan" nog een geheel appartement voor zich alleen: slaapverti-ek, salon eix badkamer. Desondanks voelde hij zich de eei'Ste uren aan boord zeer onbehagelijk. Wat moest deze Eft-ap nu eigenlijk beteekenen? Rondom hem niets dan water en lucht en voor den boeg aan het andere einde van den grooten plas Eui-opa. Even vóór zijn vertrek had hij ïxog zijn encyclopaedic opgeslagen en tot zijn groote oxxtsteltenis gelezen, dat het kleiixe. oude Europa oxxgeveer vierhoxxderd millxoen men schen herbergde, dus vier maal zooveel als zijn gezegend Noord-Amerika. Exx nu moest hij onder deze vierhonderd millioexx menschen le mooiste braafste en verstandigste vrouw trachten te vinden. De vrouw zonder heb zucht, zonder andere slechte eigenschappen zoxxder ooms en tantes!Het duizelde hem. Zijn borstelige haren rezen te berge en hij dacht aan de naald in den hooiberg. Na enkele uren echter voelde hij zich wat kalmer worden. Men was de droge zóne gepasseei'd, een kotter kwam het reuzenschip langs zij. Groote manden met flesschen wijn eix cham pagne, vaten met whiskey en bier werden in minder dan geen tijd aan boord geheschen, waarna de sirene van de „Leviathan" uit bundig begon te loeien en een vroolijke uit gelatenheid zich vaxx de tailooze passagiers meester maakte. Tegen het eerste souper liet Holme den chefsteward bij zich komen, drukte hem een tiexx-dollar-biljet in de hand en verzocht hem een tafel voor hem uit te zoeken zonder oude dames en heeren, maar met minstens één kixappe jongedame. De chef-steward begreep, glimlachte veel zeggend en kwam na enkele minuten terug met de boodschap: ,,Een deftige Poolsche familie met een beeldschoone jonge dame. De mama lijkt me xxogal dik en lastig, maar ik hoop, dat ze zeeziek wordt". De steward had niet overdreven. De Pool sche mama was zeer gezet de papa daaren tegen broodmager: hij had 'n rooden haviks neus. twintig bontgekleurde iintjes in het knoopsgat en de dochter onx je dadelijk op te verheven. Niet al te groot brunette, kort geknipte lokken, onschuldige oogen en kleine handjes en voetjes. Wederkeerige voorstelling, Kasimir Schlam- povsky plus echtgenoote en hun dochter Va- leska. Schlampovsky, die een monocle aan eexx breed zwart zijden lint droeg, was direc teur van de Administratie der Poolsche Do meinen en naar New York gereisd om van familieleden geld te leenen. Thans ging hij met zijn vrouw en dochter terug naar War schau. Hij had zijn doel oxxgeveer bereikt, n.l. zooveel geld los gekregen, dat de onkosten van dit snoepreisje vrijwel gedekt waren. Fatty voelde zich plotseling buitengewoon tot Valeska aangetrokken en bestelde twee flesschen Mumm, extra dry. Na het geani meerde souper noodigde hij het geheele ge zelschap in den rooksalon op rondjes punch en likeuren, maar de mama voelde zich al reeds onwel, weshalve ze zich maar lieer door het knappe dochtertje naar kooi net brengen. Valeska beloofde met een veelzeg gend koket ten blik op Holme, direct terug te zullen komen. De monocle van den heer Schlampovskv viel in zijn cocktail, toen hij vernam, dat Fred Holme de privé-secretaris van Henry Garrick was. Hij had n.l. in New York reeds hooren vertellen dat de privé-secretaris tien duizend dollar wekelijksch salaris en een nro mille aandeel in de winst bij alle ondernemin- 'j'ii van Garrick had Was zijn chef de rijkste man van Amerika, dan was deze Holnxe toch zeker de best betaalde employé ter wereld I (Wordt vervolgd), A

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 11