Prinses Juliana te Berlijn Devaluatie. ONS KERKCONCERT 54e Jaargang No. 16357 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- er Feestdagen Maandag 19 October 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. \V. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOML ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden Z3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72&. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 e Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1—5 regels 11.75, elke regel meer 10.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.-, Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim 75.-. Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.- Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. Op haar doorreis naar slot Reckenwalden. (Van onzen bijzonderen correspondent). Slechts weinigen was het bekend, dat Prins Bernhard von Lippe-Biesterfeld reeds eenige dagen te Berlijn vertoeft. Unter den Linden zette hij zijn werkzaamheden voort bij de I. G. Farbenindustrie en terzelfder tijd had ook zijn moeder Prinses Armgard ver blijf in hotel Eden genomen. Van wei-inge lichte zijde was ons ter oore gekomen, dat Prinses Juliana streng incognito te Berlijn werd verwacht om van hieruit met haar verloofde en zijn familie naar het slot in Reckenwalden verder te reizen. In den vroegen herfstochtend begaven wij ons naar Bahnhof zur Zoölogischen Garten, waar de trein uit Nederland even na 7 uur zou binnen loopen. Klaarblijkelijk wisten slechts weinigen van dit bezoek, want bij het binnenloopen van den trein zagen wij. be halve Prins Bernhard. diens moeder en Prins Aschwin, zijn jongeren broer, die in Rijks- weerun i form was verschenen, slechts twee heeren van Hr. Ms. gezantschap te Berlijn, baron van Boetzelaer en den heer Star Bus man. vergezeld van hun echtgenooten. Het dochtertje van een der heeren had voor de Prinses roode rozen meegebracht. Geheel achteraan ontdekten wij al spoedig de speciale wagon van het hooge gezelschap en van dichtbij konden wij getuige zijn van de hartelijke wederzijdsche begroeting. Prinses Juliana, die vergezeld werd door freule van Heemstra, droeg een zwarten pelsmantel, een bleu-de-ciel reiscostuum en een hoedje van dezelfde kleur. Vriendelijk dankend nam zij de bloemen in ontvangst. Intuisschen was een filmoperateur druk be zig om eenige opnamen te maken. Prins Bernhard had dit klaarblijkelijk gemerkt, want bij de trap bleef hij met de dames nog even staan, welke gelegenheid door de film- imenschen natuurlijk gretig werd benut, om voor het filmjournaal nog een fraaie snapshot te maken. Op den vereischten af stand sloegen wij het daarna beneden gade, hoe de Prinses met haar verloofde per auto naar hotel Eden reed om daar in een ge reserveerd vertrek het ontbijt te gebruiken. Hiertoe had men rijkelijk gelegenheid, want de FD-trein ParijsWarschau liep pas tegen half negen het station binnen, waar men was aangekomen. Ook nu waren wij bijtijds op het perron om het afscheid van Berlijn bij te wonen. Daar het wat later op den dag was, heerschte er nu al heel wat meer drukte dan op den vroegen ochtend. De Prinses was merkbaar getroffen door de hartelijke ontvangst, die men haar in de Rijkshoofdstad heeft bereid, want zij wachtte met het binnenstappen van den trein tot het laatste nippertje en onder hield zich levendig met Prinses Armgard, Prins Aschwin en de dames en heeren van het Nederlandsch gezantschap te Berlijn. Prins Bernhard was ditmaal niet aanwezig en wij lieten ons vertellen, dat hij per auto reeds vooruit was gegaan naar Reckenwal den, waar men eenige dagen geheel onge stoord hoopt door te brengen. Toen de trein zich in beweging zette, ver scheen Prinses Juliana voor het open venster en wuifde de weinigen, die van haar opont houd te Berlijn op de hoogte waren, vriende lijk toe. Men kan zich de verbazing in de Nederlandsche kolonie te Berlijn nauwelijks voorstellen, toen bekend werd dat Prinses Juliana op de doorreis de Rijkshoofdstad was gepasseerd. Het huwelijk van Prinses Juliana. Over den datum is nog niets bekend. Naar aanleiding van den laatsten tijd in de pers voorgekomen berichten, waarin mede- deeling wordt gedaan van den datum, waarop het huwelijk van prinses Juliana zal plaats hebben en omtrent een te maken huwelijks reis naar Ned.-Indië, is het A.N.P. bij een onderzoek gebleken dat te bevoegder plaatse noch omtrent den datum van het huwelijk noch omtrent een te maken huwelijksreis op het oogenblik iets bekend is. S.S. „SLAMAT" WEDER IN DE VAART. De Rotterdamsche Lloyd deelt ons mede, dat zij besloten heeft de oorspronke verval len passagiersafvaart van 9 December van Rotterdam en 18 December van Marseille naar Nederlandsch-Indië en 20 Januari van Batavia naar Marseille en Rotterdam weder in te stellen en te doen waarnemen door het s.s. „Slamat". BELANGRIJKE AANWINST VOOR DE UTRECHTSCIIE UNIVERSITEITS BIBLIOTHEEK. Zaterdag is de Engelsche bibliotheek Ang- lia, tot nog toe eigendom van de vereeniging van dien naam, door het bestuur overgedra gen aan curatoren der rijksuiversiteit te Utrecht. Daar deze bibliotheek, die een schep ping is van professor Fijn van Draat, op bree- den grondslag is opgebouwd en van hooge waarde is voor allen, die belangstellen in de Engelsche litteratuur, geschiedenis en be schaving, is de Utrechtsche Universiteitsbi bliotheek een belangrijke verzameling rij kei- geworden. Het onderwerp waarop de natie Drie weken nu is ingesteld, Dat is wel de devaluatie De waarde van ons dierbaar geld. Er zijn wel heel veel „gulden" woorden, In dezen laatsten tijd gezegd, En menig wijze heeft het voor den Onwetende eens uitgelegd. Het is de vraag of elk geleerde Zoo wijs was als hij zelf wel vond, En d' ander waarheids trouw beweerde, Dat hem 't nu klaar voor oogen stond. Want als wij over goudkoers spreken, Dan zijn wij gauw in het moeras. Dan varen de millioenen leeken, Maar liefst op andermans kompas Ik waag dus ook geen explicatie, Als ik er dit nog maar van zeg, Dat er geen cent devaluatie Is m den „gulden middenweg" De eerste klap was voorts tot heden, Een daalder waard, u welbekend, Die daalder gaat niet naar beneden, Die is en blijft honderd procent. En wat er heden ook mag zweven, In geen geval de eigen haard, Voor nu en heel ons verder leven, Blijft die zijn goud ten volle waard. P. GASUS. Voor moderne optiek en billijke prijsberekening is Uw adres Cacti van UaC'ztH, (jodiden Kl. Houtstraat 13. Telef. 14112 (Adv. Ingez. Med.) Het Kennemer Borgstellings fonds. Een dagelijksch bestuur aangewezen. In de dezer dagen gehouden vergadering van het Kennemer Borgstellingsfonds zijn in het dagelijksch bestuur gekozen de heeren: prof. dr. A. A. van Schelven (voorzitter), mr. J. Verheus (sëcretaris), H. J. L. Klein Schip horst (le penningmeester) en J. Lamp, (2e penningmeester) De te vragen voorschotten zullen verleend worden door de Boaz Bank alhier. Het Haarlemsche Water. Geen toevoeging van Jodium. In de pers is dezer dagen een mededeeling verschenen dat de Utrechtsche waterleiding een proef zal nemen met de toevoeging van Jodium aan het water als een voorbehoedmid del tegen krop. Wij vroegen den bacterioloog van den Haar- lemschen Geneeskundigen en Gezondheids dienst dr. O. H. Dijkstra of daarvoor ook te Haalem aanleiding bestaat. Hij deelde ons mede, dat daarvoor geen reden is. In het mid den van ons land komen veel meer gevallen van krop voor dan in onze omgeving, blijkbaar door de samenstelling van het water. Het is voor Utrecht ongetwijfeld een goede maat regel om het tekort aan jodium in het water op deze wijze aan te vullen. Te Haarlem be hoeft dit niet. Bovendien kunnen de weinige Haarlemmers die verschijnselen vertoonen van een opkomende krop, in overleg met hun ge neesheer, Boekelo-zout in plaats van gewoon keukenzout gebruiken dat het tekort aan jo dium kan opheffen. Doodelijke ongelukken in Amerika. Aantal zal in 1936 de 100.000 overschrijden. Het statistische bureau van den Ameri- kaansche nationalen raad voor de veiligheid heeft voorspeld, dat het aantal doodelijke ongelukken in 1936 voor de Vereenigde Sta ten 110.000 zal bedragen Dit zou beteekenen, dat betreffende cijfer met 10.000 zou toenemen in vergelijking met het jaar 1935. Het bureau is van meening, dat 6.000 doodelijke ongelukken van dit jaar kunnen worden toegeschreven aan de bui tengewone hitte, die in den zomer geheerscht heeft. Niet alleen, dat daarvan veie gevallen van zonnesteek het gevolg waren, maar op de heete wegen sprongen tallooze autoban den, waardoor ongelukken veroorzaakt wer den. Het aantal niet-doodelijke ongelukken zal volgens het bureau ongeveer 9.500.000 be dragen. LUTHER-HERDENKING VAN DE STAD S -EVANGELISATIE. Woensdagavond om 8 uur zal in de zaal Lange Heerenstraat 6 een bijzondere bijeen komst plaats hebben. De heer A. Visser uit IJmuiden gedichten over Luther voordragen beelden spreken over het leven van Maarten Luther. Voorts zal de heer van Slooten uit IJmuiden gedochten over Luther voordragen. Om 5 uur zullen de kinderen bijeen komen. Mej. Hannie Groot en de heer W. Romein (zang) verleenen hun medewerking. van Donderdag a. s. Zooals wij wel verwachtten, is de belangstel ling voor het Kerkconcert, dat wij Donder dagavond a.s. in samenwerking met Polyhym nia onzen lezers aanbieden, zeer groot. Za terdag waren reeds meer dan 1200 toegangs bewijzen verkocht. De afgifte van kaarten aan onze Tijdingzaal, Groote Houtstraat 93 en ons bijkantoor Soendaplein 37, Haarlem Noord gaat nog geregeld voort. Wij vestigen er nog eens de aandacht op, dat de toegangsbewijzen aan beide genoemde adressen kunnen worden verkregen tusschen 9 uur v.m. en 5 uur n.m. tegen betaling van 25 cents per plaats, belasting en programma in begrepen. Het programma wordt op den avond der voorstelling verstrekt. Wanneer gij het nog niet gedaan hebt, voor zie u dan thans van plaatsen voor deze zoo veelbelovende uitvoering. ADM. HAARLEM S DAGBLAD Verlaging der Indische invoer rechten. BATAVIA, 17 Oct. (Aneta). Bij den Volksraad is ingediend een ont- werp-ordonnantie tot verlaging van invoerrechten voor enkele goederen en tot verlaging van opcenten op in voerrechten. Aan den Volksraad is verzocht vóór 27 Oc tober a.s. een beslissing te willen nemen. In de memorie van toelichting wordt uit eengezet, dat de invoerrechten voor andere dan naar waarde belaste goederen niet door de depreciatie van den gulden zijn verhoogd terwijl de z.g. douane-prijscourant voor het vierde kwartaal van 1936 voor goederen, be last met invoerrecht ad valorem, gebaseerd op invoerwaarde vóór de depreciatie, niet zal worden gewijzigd. Voor het eerste kwartaal van 1937 zal de waarde van de goederen daar in opgenomen, moeten aansluiten bij het dan geldende prijspeil van den import. De niet op de prijscourant voorkomende, naar waarde belaste goederen, oefenen met de opcenten waarmede de invoerrechten zijn verhoogd, dadelijk een invloed uit, welke prijs verhooging van den detailprijs tot gevolg heeft. In de onderhavige ordonnantie zijn maat regelen opgenomen om deze onvermijdelijke stijging zoo geleidelijk mogelijk te doen vol trekken. Allereerst is voorgesteld, behoudens uitzon deringen, de opcenten van 50 tot 25 terug te brengen, waardoor in het algemeen het in voerrecht voor ad valorem belaste goederen gelijk wordt met dat hetwelk vóór de depre ciatie van kracht was. De bestaande vrijstel lingen van de heffing van opcenten zullen ongewijzigd worden gehandhaafd, terwijl de 20 opcenten op bepaalde manufacturen voor- loopig zullen worden bestendigd, waar de be rekening van rechten ook hiervoor geschiedt naar de waarde volgens de prijscourant, op basis van de oude prijzen. De bedoeling is om met ingang van 1 Ja nuari 1937 de opcenten voor invoerrechten, op de goederen in de prijscourant vermeld, van 50 tot 25 terug te brengen, terwijl de goederen, thans met 20 opcenten belast, van 1 Januari 1937 daarvan zullen worden vrijgesteld. De verlaging van opcenten voor andere dan naar waarde belaste goederen, wordt onnoodig geacht. In de memorie van toelichting wordt voorts opgemerkt, dat het noodig is het minst dra agkrachtige deel van de bevolking op het gebied van invoerrechten verder tegemoet te komen om den druk van de verhooging van het algemeen prijspeil te verlichten, waarbij een tegemoetkoming van tij del ij ken aard voor oogen staat, daar het voorshands ongewenscht wordt geacht een permanente tariefsverlaging in te voeren. De navolgende bijzonderheden worden na der bekend: Voor de rest van het jaar 1936 en voor het jaar 1937 worden de volgende rechten ver laagd: Voor tarwemeel van 12 tot 6 procent; voor goedkoope soorten visch van 10 tot 6 procent: voor goedkoope soorten onderkleeding van 12 tot 6 procent; voor katoenen naaigarens van 10 tot 6 procent; voor de goedkoopste kleeding en stoffen. o.a. beddentijk, molt-on dekens en jemoltonneerde dekens van 12 tot 6 procent; kruidnagelen voor de strootjes-industrie van 12 tot 6 procent: cambrics en greys voor de batikbedrijven van 12 tot 6 procent. Voor het jaar 1937 vervallen de opcenten op deze goederen geheel, terwijl voor 1936 di- bestaande 50 opcenten op het verlaagde reehl gehandhaafl blijven, alleen voor zoover deze goederen niet in de prijscourant voorkomen, worden deze 50 opcenten tot 25 verminderd Door een en ander is een niet onbelangrijk deel van de prijsverhooging door een verlaging van invoerrechten opgevangen. De financieele consequenties van deze nood- ordonnantie zijn te stellen op de derving van practisch alle inkomsten, welke door de waar- deverhooging van importgoederen meer aan invoerrechten zouden kunnen worden ver kregen. Voorts valt die derving voor de rest van 1936 te schatten op 500.000 en voor het geheele jaar 1937 op 2.750.000. (Aneta) KORPS MOTORDIENST. De reserve le luitenant S. P. Kaagman van van het 21e Regiment Infanterie is met in gang van 2 November a.s. overgeplaatst bij het korp Bij het korps zijn aangekomen 12 mare- chaussées die tot 28 November a.s. een cursus zullen volgen in motortechniek. Huldiging van Dr. Bierens de Haan. Een maaltijd ter eere van den 70-jarige. 's GRAVENHAGE. 19 October. De P. E. N.- Club, letterkundige kring van Nederland, heeft gisteravond in hotel Wittebrug een maaltijd aan haar voorzitter, dr. J. D. Bierens de Haan, ter gelegenheid van diens 70sten verjaardag aangeboden, waaraan ook werd deelgenomen door vertegenwoordigers van de Vlaamsche P. E. N.-Club. Ongeveer 30 gasten hebben zich aan dezen disch vereenigd en tal van sprekers hebben dr. Bierens de Haan gehuldigd. Vlaamsche dichters. Prof. Donkersloot huldigde hem als wijs geer, Herman Robbers dankte dr. Bierens de Haan voor zijn werk, als voorzitter van de P. E. N.-Club verricht, dr. Boutens sprak zijn opvolger als voorzitter van de club toe, Tous- saint van Boelaere en Herreman voerden het woord namens de Vlaamsche P. E. N.-Club en Dr. Bierens de Haan heeft allen hartelijk bedankt voor de bewezen vriendschap en waardeering. Werktijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen. Bij Kon. besluit is bepaald, dat het werktij denbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1936 in werking treedt met ingang van 1 November a.s. Verdwenen bedrijfsleider terecht. In de duinen bij Cadzand aangetroffen. ALKMAAR, 19 October. De bedrijfsleider van den houthandel Eecen, te Alkmaar, de 55-jarige W. N., die ruim anderhalve week geleden spoorloos verdwenen is, is hedennacht teruggevonden in de duinen van Cadzand. Wandelaars vonden hem in een onbewoonde duinhut en waarschuwden de Rijkspolitie. Deze onderwierp hem aan een kort verhoor en bracht hem vervolgens over naar het ziekenhuis te Oostburg, aangezien N. wonden aan pols en handen had opgeloopen en bovendien wegens opgezette voeten niet kon loopen. Van de verduisterde 40.000 gulden was niets meer in zijn bezit. De Alkmaarsche recherche is hedenmorgen naar Cadzand ver trokken, teneinde met de Rijkspolitie in ver binding te treden en N. aan een verhoor te onderwerpen en hem zoo mogelijk naar Alk maar over te brengen. MOTOR- EN RIJWIELREGLEMENT 1 NOVEMBER IN WERKING. Naar het Hdbld. verneemt, zullen de wijzi gingen van het Motor- en Rijwielreglement en de Motor- en Rijwielbeschikking in werkinj treden op 1 November a.s. Het woord is aan.... Douwes Dekker: Wie afkeurt, toone dat zijn oordeel rijp is. De depreciatie van den gulden. Nederlandsche aandeelen op de fondsen- markt hooger verhandeld. Onze financieele medwerker telfoneerde ons hedenmiddag: Nadat Zaterdag voor dollar en pond op nieuw een iets lagere noteering tot stand is gekomen, konen deze koersen heden ter voor beurs vrijwel worden gehandhaafd. De dol lar is op 1.85 5/8 het pond op 9.07'2 geopend, zoodat de depreciatie van den gulden tegen over het pond weer iets groote geworden is. Het Engelsche pond was ook ten opzichte van den dollar een fractie gedaald en on danks mooie verklaringen vertrouwt men op dit punt de Engelsche monetaire politiek niet. Opmerkelijk is dat de Amsterdamsche fond- senmarkt, die tegen het einde der vorige week in reactie was, niet in sterkere mate door winstnemingen is beïnvloed. Zaterdag reeds keerden de kooporders terug en ook heden ter voorbeurs zijn de meeste aandeelen hoo ger verhandeld. Dit was vooral met aandeelen van Philips het geval, die Zaterdag 225 no teerden en thans op 230 openden. Ter beurze bestaat de indruk, dat de resul taten van het nieuwe boekjaar veel beter zullen zijn. Een feit is trouwens, dat Neder landsche aandeelen in doorsnee lager notee- ren dan de Amerika&nsche. De sterk gedaalde rentestand blijft uiteraard een stimulans voor den aankoop van aandeelen, waarvan de dividendvooruitzichten verbeterd zijn. „HAERLEM" NAAR EDAM. Zaterdagmorgen om 12 uur waren een zes tigtal dames en heeren van „Haerlem" op de Groote Markt verzameld voor het uitstapje naar Edam, waarbij zich later nog anderen op eigen gelegenheid aansloten. Het ging per touringcar over Velsen, Buitenhuizen, West- zaan, Zaandijk, Purmerend in één trek door naar Edam, de kleine, reine oud-Hollandsche stad in Waterland. Daar werd het gezelschap hartelijk ontvangen op 't stadhuis aan den Dam. De burgemeester verwelkomde de dames en heeren in een geestig speechje, waarin hij wees op de goede betrekkingen tusschen de twee steden en de wederzijdsche banden. De voorzitter, de heer J. L. Tadema, zeide dank voor de goede organisatie en bood den burgemeester een keurig ingebonden boek van Professor Van der Steur aan. De ontvangst had plaats in de Raadszaal van het in 1737 nieuw opgebouwd stadhuis. Bewonderd werd de prachtige wandschil- derij, voorstellende de Rechtspraak van Sa- lome en de nog grootere van de kroning van Saul. Verder werden bezocht de burgemeesters kamer, het Archief en de Commissiekamer. Natuurlijk werden allerlei bijzonderheden ver teld over de schilderijen, veelal van geboren of geïmporteerde Edammers, de meubelen, de betimmeringen, waarop burgemeester Kolf schoten zeer terecht trotsch is. Vandaar ging het naar 't Stedelijk Museum van Edam. Daar woonde indertijd een zee kapitein. Den vorm van een schip met zijn kleine, lage vertrekken, achteronder, tusschen- dek kon men er goed in terugvinden. Hierna volgde een bezoek aan het oudste huis in Noord-Holland, eigendom van „Hendrick de Keyser". Dit is Gothisch gebouwd al toont het den houten topgevel. Architect Kok, die bin nenkort ook de Waalsche Kerk te Haarlem ;aat restaureeren lichtte de leden van „Haer lem" nauwkeurig in over den bouw van het Hollandsche huis in al zijn phasen en wees op de deur boven in den gevel, zoo dikwijls in Noord-Holland' te zien. Dit was de nooduit gang bij watersnood. Toen was de St. Nicolaas- kerk aan de beurt. Twaalf jaar heeft archi tect Kok daar met den aannemer Dekker sa men gewerkt aan de restauratie, die dan ook keurig geslaagd is. Daarop volgde de rondgang in de kerk en werden „de glazen" aandachtig beschouwd. Ook de bouwkundige teekeningen van de restauratie en de tallooze foto's, aqua rellen en teekeningen van stadsgezichten, se- bouwen enz. tentoongesteld op een lange tafel, trokken veel aandacht, ook de librije boven, waar eenmaal een school was gevestigd. Dan weer in de drie auto's en naar Volen-1 dam, resorteerend onder Edam,waar men bur gemeester Kolfschoten ontmoette aan de theetafel. Na een half uurtje moest het gezel schap weer huis toe. Ditmaal ging het langs Broek in Waterland, het Schouw, door Buik sloot naai- Amsterdam en Haarlem MARGUERITE COUPERUS IN ENGELAND. De Nederlandsche voordrachtkunstenares mevrouw Marguerite Couperus, (die in eigen land verschillende rondreizen in dit seizoen onderneemt, daartoe uitgenoo- digd door uiteenloopende vereenigin- gen op kunst, wetenschappelijk, mu ziek en letterkundig gebied, zal zich van 117 November wederom een tiental malen in Engeland later hooren en wel te Brighton en Londen, o.a. onder patronage van de prinses Louise. Het eerste van deze „gala's" waaraan Mar guerite Coupenis hare medewerking verleent zal op 6 November persoonlijk geopend worden door H.K.H. prinses Louise van Enge land, Hertogin van Argyll, terwijl dit optreden onder presidium staat van den markies of Dufferin and Ava. Mevr. Marguerite Couperus draagt balladen en volksliederen voor uit Nederland, België, Hongarije, Joego-Slavië en Frankrijk. NOG EEN SCHENKING VAN LORD NUFFIELD. Opnieuw heeft naar de Tel. verneemt Lord Nuffield een aanzienlijk bedrag voor welda dige doeleinden bestemd. Thans heeft hij 35.000 pond sterling ter beschikking gesteld van het Britsche nationale blindeninstituut voor de aanschaffing van z.g. klankboeken voor blinden. Elk dezer boeken bestaat uit tien gramofoonplaten, die aan beide zijden afgedraaid kunnen worden. Het afdraaien der platen duurt ongeveer 25 minuten. Hit dehhwihf? De burgeroorlog in Spanje: Rechtsclie troe pen rukken Óvicda binnen. Dag. 4 Een aardbeving heeft in Italië tal van slacht offers geëischt. pag. 4 Dr. Sehuschnigg heeft een belangrijke rede gehouden over de binnen- en buitenland- sche politiek van Oostenrijk. Dag. 4 Aan het Haarlemsche water zal geen jodium worden toegevoegd. pag. 1 Hevige storm beukt onze kusten. pag. 3 De ramen in het paleis op den Dam in debat. pag. 3 Bij uitvoer naar België zal op valuta-dum ping gelet worden. Dag. 3 De Prinses is voor familiebezoek naar Duitsch land vertrokken. Dag. 3 Euwe en Fine eindigen gelijk in de achtkamp. pag. 9 Te Haarlem zijn opnieuw drie inbraken ge pleegd. pag. 10 ARTIKELEN ENZ. Dr. E. van Raalte: Politieke indrukken uit Tsjeclio-Slowakijc. pag. 4 J. B. Schuil over „Baron Tip". pag. 2 J. B. Schuil: Van Deldcn's Revue. pag. 2 Criticus over den wedstrijd: Kinheim—Be verwijk. pag. 7 n. D. Vertelling: De Chef. De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 13.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1