burgeroorlog in Spanje Politieke indrukken uit Tsjecho-Slowakije. Thijs IJs krijgt een huisgenoot n A n 10 OCTOBER 193fi HAARLK M'S DAGBLAD ncchtsche troepen rukken Oüiedo binnen. Nog strijd in de sfad? JDe radiozenders der opstandelingen hebben gisteren medegedeeld, dat. Oviedo ontzet is door een colonne, bestaande uit „Terzio's" en geregelde troepen. Deze colonne bereikte de stad Zaterdas middag om hal? zes. De Phalanxisten en de Terzio's daalden langs den spoorweg de Naranco. Zij rukten Oviedo binnen, waar zij zich vereenigden met de troepen van generaal Aranda. Radio Sevilla deelde mede, dat Oviedo on der stroomenden regen en verbitterde ge vechten tegen de mijnwerkers uit Asturië werd genomen. Deze leden groote verliezen, honderden sneuvelden Het garnizoen van Oviedo onder comman do van generaal Aranda hield stand tegen de aanvallen van de regeeringstroepen, hoe wel het gec' irende de drie maanden van het beleg tot 300 man is gekrompen. Generaal Franco wenschte Aranda telegrafisch geluk. Radio Tenerjffe verspreidde het volgende communiqué: Na de bezetting van den berg Narango, vroeg- op den dag, zijn drie stormeompag- nieën en vrijwilligers uit Galicië als eersten de stad binnengedrongen, Vervolgens trok ken de „Regulares" en de soldaten van het vreemdelingenlegioen langs een andere zijde in de stad. Een officier begaf zich terstond naar het radiostation, teneinde de bezetting der stad bekend te maken. Het oprukken dei- opstandige troepen was voorafgegaan door een intensief bombardement. De verliezen der regeeringstroepen zijn zwaar. Blokkade ïn het noorden thans een feit? Radio Sevilla meldt nog, dat de troepen der opstandelingen thans Naval Carnero bedrei gen. Bii den val van Valmojado heeft de vijand 250 dooden. tal van geweren en eeni- ge machinegewere-i moeten achterlaten. In Asturië zouden de regeeringstroepen thans door de uit Galicië afkomstige colon nes eeheel zijn omsingeld. De blokkade der havens in het noorden zou thans een feit zijn. Mededeeling van Madrid. Uit Madrid. 19 October: Een officieel com- munioué meldt aan het noordelijk en noord westelijk front: De toestand in de centrale en oostelijke zone is ongewijzigd. De regee ringstroepen blijven in de straten van Oviedo strijden, zij vallen de door de opstandelin gen bezette huizen aan. Colonnes mijnwer kers vechten hardnekkig tegen een krach tige afdeeling opstandigelingen. die uit Ga licië komt en poogt den oud-kolonel Aranda te hulp te komen. De loyale troepen brengen den opstandelingen zware verliezen toe. Aan het Aragoneesche front hebben de rechtschen vooruitgeschoven stellingen in den sector Tierz aangevallen. In de zone van Alcusierre hebben de regeeringstroeoen drie belangrijke stellingen bezet. Aan het zuide lijk front, in den sector Montoro. is niets ge wijzigd. Aan het centrale front, in den sector Somosierra is hevig artillerie vuur uitgewisseld. Men vermoedt dat de regeeringstroepen hier de- artillerie der opstandelingen hebben vernietigd. De vijand blijft druk uitoefenen in den sector van Robledo Chavela. In den sector Olias hebben de loyalen de vijandelijke stellingen hevig gebombardeerd. In den sector Siguenza hebben de regeeringstroepen een feilen aan val ontketend. De opstandelingen trokken overhaast terug en lieten daarbij belangrijke stellingen in handen der loyalen. eenkomst van 11 Juli, vrede dient". den Europeeschen Oosten rijk Schuschnigg over de binnen- landsche en buitenlandsche politiek. In het parlementsgebouw te Weenen is Zaterdagavond een bijeenkomst gehouden van functionarissen van het Vaderlandsche Front waarbij dr. Schuschnigg belangrijke politieke verklaringen afgelegd heeft. Dr. Schuschnigg zeide met nadruk, dat men niet zal overgaan tot een devaluatie van de schelling. Vervolgens sprak hij over de ontbinding der weerkorpsen. Hij besloot dit deel van zijn rede met de volgende woorden: „Hiermede onthef ik vice-kanselier Baar- Baaren-fels op diens verzoek van het opper bevel over de militie van het Vaderlandsche Front. Als opperbevelhebber heb ik benoemd luitenant-veldmaarschalk Huelgerth, Lan- deshauptmann van Karinthië. Luitenant veldmaarschalk Huelgerth heeft deze benoe ming aanvaard. „Krukkenkruis wordt staatsvlag". Een verdere belangrijke verklaring van den bondskanselier had betrekking op de Oosten- rijksche staatsvlag. Voortaan zal de vlag met het krukkenkruis (van het Vaderlandsche Front) in het binnenland aan de staatsvlag gelijk worden gesteld. Het Dollfuss-lied zal naast het oude vader landsche lied van Haydn tot tweede natio naal lied worden verheven. Oostenrijk als souvereine staat. In de volgende fase van zijn redevoering sprak dr. Schuschnigg over het op 11 Juli met' Duitschland gesloten verdrag. Hij verklaard- de, dat dit verdrag niet te beschouwen is uit een oogpunt van binnenlandsche poli tiek. De zelfstandigheid van Oostenrijk en de totaliteit van het Vaderlandsche Front, aldus Sch'uschnigg, zijn boven allen twijfel ver heven. De beteekenis der overeenkomst is veeleer gelegen op het gebied der nationale politiek. Het. is te hopen dat dierdoor een der smadelijkste hoofdstukken der Duitsche ge schiedenis definitief tot het verleden behoort. „Wij willen Oostenrijk als souvereinen staat als het Oostenrijk, dat zich thans luide en duidelijk uitspreekt als Duitschen staat, waaraan ik ook in de toekomst niets wensch te veranderen. Het Oostenrijksche volk is zich boven alle thans bestaande tegenstellingen op het ge bied der wereldbeschouwing bewust van zijn cultureele gemeenschap met. het geheele Duitsche volk. Wij zijn het eens met de opvatting der re geering van het Duitsche rijk, dat de over Mona-rchistïsche propaganda toegestaan. Ten aanzien van de kwestie der monarchie zeide de bondskanselier o.m.: Propaganda en politieke activiteit der mo narchisten zijn binnen het kader van het Vaderlandsche Front toelaatbaar. Het. Vaderlandsche Front heeft plaats voor aden, zoowel voor hen, die in de monarchis tische. als voor hen, die in een niet-monar- chistische grondwet den idealen staatvorm zien. Schuschnigg sprak alle berichten tegen volgens welke hij Duitschland zou hebben be loofd geen restauratie der Habsburgers te zul len toestaan. De mogelijkheid van een plebisciet. De* staat en niet de staatsvorm is primair. De oplossing kan evenwel nimmer van buitenaf worden beïn vloed: niet het buitenland heeft daar over de beslissing, ook zelfs niet de Oostenrijksche regeering, doch slechts het Oostenrijksche volk. Een dergelijke volksstemming is niet binnen afzienbaren tijd te ver wachten. Niettemin moest men uitgaan van de ge dachte, dat de tijd der beperking van de Oostenrijksche souvereiniteit in ieder geval voorbij is. Voorts verklaarde de bondskanselier, dat het volgend doel van zijn regeering is de ten uitvoerlegging van de grondwet van Doll- fus. Demonstraties van het Vaderlandsche front. Zondagmorgen is een groote demonstra tie van het Vaderlandsche Front op het oude exercitieveld van Schmelz te Weenen gehou den. Meer den 300.000 personen waren hier ver- eenigd met 1000 vanen. Alle provincies waren vertegenwoordigd. De leden van het Vader landsche Front legden den eed van trouw aan Schuschnigg af. Onder groote stilte werd vervolgens een rede van wijlen bondskanselier Dolfuss, welke op gramcfoonplaten was opgenomen, aange hoord. Hierna hield bondskanselier Schuschnigg een rede. Perm. Tandheelkund. Inrichting voor den Middenstand Rijksstraatweg 25, H.-N. (tegenover het oude raadhuis). MINIMUM-TARIEF Geheel gebit met inb. van trekken 35.met garantie. Spreekuren alle werkdagen v. 9-4 u Avondspreekuren Maandags, Dins dags en Donderdags van 7-9 uur. De positie der Sudeten-Duitschers. Gegronde en ongegronde klachten der Henleinpartij. (Adv. ingez. Medj Aardbeving eischt slachtoffers in Italië. Verscheidene plaatsen geteisterd. Uit Rome, 18 October. Italië is heden ochtend door een aardbeving geteisterd. Te Caneva de Sacile zijn 15 personen om het leven gekomen en werden velen gewond. Ver scheidene huizen werden vernield. Te Conegliano werd een persoon gedood en zes gewond. Verscheidene andere plaatsen w.o. Venetië werden eveneens geteisterd, waarbij schade werd aangericht en enkele personen niet- ernstig werden gewond. Ekins weer op Amerikaanschen bodem. Zondag te San Francisco aangekomen. De Journalist Ekins, die Zaterdag van Hono- loeloe vertrok is Zondag aan boord van de „China Clipper" te San-Francisco aangeko men. Zijn beide concurrenten in de race om de wereld. Kieran en Miss Kilgallen, zullen waar schijnlijk pas Dinsdag van Manilla vertrekken. Ekin's aankomst. wij over Sociaal-democraat leidt bij de presidentsverkiezingen Volgens de laatste uitslagen der presidents verkiezingen aldus een A.N.P-bericht uit Lima die Zondag j.l. gehouden zijn, staat nog steeds de sociaal-democraat en candi- daat van den linkervleugel, Luis Antonio Eguiguren bovenaan. De fascistenleider Luis a Flores komt hem in stemmental reeds be denkelijk nabij. Fraimkrijh „Volksfront-idee heeft niet geleden," aldus Blum. De Féderation Radicale en de Radicaal So cialisten hebben gisteren te Orleans demonstra ties georganiseerd. Aan een banket werd het woord gevoerd door minister-president Blum. Hij sprak o.a. over den geest van samenwerking van de re geering. De democratische instellingen moeten worden verdedigd. Deze taak is door het land toevertrouwd aan de regeering van het volks front. Spreker vroeg zich af, of de regeering voort moet gaan en of het ministerie moet blijven als het is en steunen op dezelfde meerderheid in het parlement en vereeniging van sociale krachten in het land. Hij is overtuigd, dat in dien deze vragen aan het land worden gesteld, het antwoord gelijk zal zijn aan dat van een half jaar geleden. Het Volksfront-idee heeft niet geleden. Wel vreezen enkele van onze vrienden voor de samenwerking met de communisten en zij vragen zich af, of het Volksfront niet vroeg of laat ineen zal storten en of op de puinen niet een nieuwe politieke formatie zal worden ge bouwd. Er kan evenwel niet met een andere politieke formatie worden geregeerd, dan welke voor de verkiezingen werd opgesteld. Indien een van de partijen het vertrouwen aan de regeering zou onttrekken, dan zou een nieuwe regeerin;_ moeten worden gevormd. Deze politiek kan evenwel niet door de regeering, noch door het huidige parlement worden gevolgd. Want in dit parlement is geen andere meerderheid mo gelijk dan een volksfront. Het eenige zou dus zijn, dat het souvereine volk zich uitspreekt. Tot slot verklaarde Blum, dat op drie ter reinen een gemeenschappelijke actie mogelijk is tusschen de radicalen en de socialisten, n.l.: politieke vrijheden, pacificatie en sociale her vormingen. Dit was 10 jaar geleden spreker's meening, en op het oogenblik gelooft hij dit nog. Aan de Courant ontleenen Ekin's aankomst: Toen Ekins uit de cabine stapte werd hij door Frisco's burgemeester. Engelo Rossi, ver welkomd. De burgemeester overhandigde hem uit naam van het stedelijk comité een klompje goud, als prijs voor den reporter, die als eerste van de drie mededingers in de race om de wereld San Francisco bereikte. Ekins van zijn kant overhandigde den bur gemeester een Netlerlandsche en een Ameri- kaansche vlag. die op het terrein van de aan staande Gouden Poort-expositie geheschen zullen worden. Stormschade aan Duitschland's Noordzeekust. Water dringt de badplaats Wyk-op-Foeke binnen. WYK-OP-FOEHR 18 October. Sedert 36 uur woedt boven de Noord-Friesche eilanden een zware Noordwester storm. De woedende elementen hebben in de Noord zee-ba dplaats Wyk-op-Foehr buitengewoon veel schade aan gericht. De watermassa's werden opgestuwd tot een hoogte zooals sedert 1911 niet is voor gekomen. In de haven van Wijk drong het water tot in de straten door, zoodat de inwoners opge roepen moesten worden om met behulp van zandzakken te trachten, het water te keeren. (D. N. B.i SCHEEPVAART IN DE SEINE HERVAT. Na ontvangst van een telegram, waarin de vakvereeniging van binnenschippers mede deelt dat te Parijs een accoord is bereikt, hebben de stakende schippers de versperrin gen opgeheven en kon de scheepvaart hervat worden. Onrust in Bombay duurt voort. Hulp der militairen ingeroepen. Reuter meldt uit Bombay, dat Britsehe militairen van het Durham regiment lichte infanterie zijn te hulp geroepen om het hoofd te bieden aan den toestand, welke verergerde doordat de massa ging samenscholen. Vracht auto's met militairen patrouilleeren door de straten. Volgens opgave van de politie waren Zater dagavond in totaal sedert het uitbreken van de relletjes tusschen Mohammedanen en Hin does, d.w.z. In drie dagen tijds. 40 inboorlin gen gedood en 380 gewond. VERDERE BEZETTING VAN ABESSYNIë. Stefani meldt uit Mogadiscio, dat een spe ciale divisie onder commando van generaal Geloso. nu het regenseizoen geëindigd is. den opmarsch is begonnen om het gebied der groote meren in Zuid-Westelijk Abessynië te bezetten "Zacht van smaak - prus 70 ct (Adv. Ingez. Med.) (Speciale correspondentie.) De binnenlandsche moeilijkheden, waarvoor de Tsjecho-Slowaaksche republiek met haar vrij groot aantal zgn. nationale minderheden zich gesteld ziet, hebben meteen een niet te miskennen internationale beteekenis. Zoo kan de omstandigheid, dat van de 15 millioen bur gers van dezen staat er 3 1/4 Duitschers zijn. licht aan het naburige groote Duitsche Rijk aanleiding geven om zich met Tsjecho-Slo waaksche aangelegenheden te bemoeien, voor zoover het om de belangen of rechten van de stamverwante Sudeten-Duitschers gaat. En een andere nabuur, Hongarije, kan zich druk maken, of doen alsof, van wege het feit, dat ongeveer 750.000 Magyaren onder de heer schappij van Praag staan, terwijl van de jonge republiek niet slechts de groote voor raadschuur aan den Donau (De streek bij Bratislava), die vroeger tot het Hongaarsche grondgebied behoorde, deel uitmaakte, doch bovendien ook Karpatho-Rusland met zijn overwegend Rutheensche bevolking. Het lastigste is en blijft het geval met de Sudeten-Duitschers. Onder hen is de verbitte ring groot. En nu moge Tsjecho-Slowakije zooveel vermogen aan te voeren, ten be wijzen, dat men ten onrechte den staat aan sprakelijk stelt voor het momenteel econo misch wel heel droeve lot van het Duitsche Bohemen, de slechte stemming wordt er niet minder om. Toen ik. na reeds heel wat critiek te hebben gehoord op onhandige, want noo- deloos plagerige en plagende, maatregelen door Tsjechische gezagsdragers tegenover de Duit sche minderheidsgroep, bij den secretaris generaal der Henlein-partij zat, kreeg ik dit alles nog eens extra aangedikt te hooren. In het uit 300 leden bestaande parlement is door de door Henlein aangevoerde organi satie der Sudeten-Duitschers, die een zeer fel nationalistisch standpunt innemen en veel jelijkenis met de nazi's vertoonen de sterkste. Formeel beweren zij op democratisch stand punt te staan en loochenen zij ook. dat zij anti-semitisch zouden wezen. Doch in wer kelijkheid is het precies het omgekeerde. Hoogst vermakelijk was bijv. hoe de „brave" secretaris-generaal, nadat hij eerst tegenover mij een lofzang op de democratie en een klaaglied over de haar belagende Tsjecho- Slowaaksche partijen had gezongen, en nadat hij vervolgens beweerd had, dat hij en zijn geestverwanten geenszins aanhangers van het Hitleriaansche rassenstandpunt zijn, zich niet meer wist te wenden of te keeren toen ik hem vroeg, of hij dus eigenlijk anti-nationaal was. In dit opzicht kan ik mij het wantrouwen door de Tsjechen tegenover de Henlein- lieden gekoesterd, volkomen begrijpen. Het ongeluk is echter, dat tengevolge van wan trouwen veelal ook menschen als niet vol doende loyaal worden beschouwd, die werke lijk brave en goedwillende burgers van den Tsjecho-Slowaakschen staat zijn. Doordat men hen echter voor niet ten volle loyaal aanziet krijgen zij geen baantjes en pikken die de Tsjechen in. wat dan wel in het bijzonder ten opzichte van het leger geldt, waarin de Duit sche burgers van dit land inderdaad heel wat minder posten bekleeden dan met hun ge talsterkte in overeenstemming ware. Tusschen behoorlijke toepassing der internationale en grondwettelijke bepalingen ten aanzien van de minderhedenbescherming eenerzijds en een ook practisch den minderheden (in dit ge val den Duitschers) het volle pond geven, ligt nog wel een groote afstand. In het eerste opzicht kan Tsjecho-Slowakije in het algemeen als een voorbeeld voor an deren gelden, doch het zou natuurlijk nog eel beter wezen, als Praag erin wist te sla gen zoo met de Sudeten-Duitschers om te springen, dat deze werkelijk geen reden tot klagen meer hadden. Intusschen is het wel zeer de vraag, of dit mogelijk Is. In de eerste plaats laten de Tsjechen zich thans als ge volg van het feit, dat zij zij vele jaren lang onder het Habsburgsche regime onderdrukt zijn, al heel gauw verleiden om nu eens op hun beurt de eerste viool te spelen. Dan dur ven zij dit inderdaad niet te zetten in functies, die veel te maken hebben met bescherming van de veiligheid van den staat: het leger. De waakzaamheid op militair gebied is trou wens verre van gering. Zij deed o.m. de wet betreffende de staatsverdediging ontstaan, waardoor de Duitsche elementen zich ook al weer geducht bedreigd voelen. Dank zij die wet beschikt, ook in vredestijd, de militaire overheid overal waar grensgebied is en hiertoe is liefst meer dan de helft van het territoir van de republiek verklaard! over een zeer groote macht, die zelfs zoover gaat, dat zij menschen kan dwingen op staanden voet den werkkring neer te leggen, dien zij ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. Daar staan de beide vrienden dus in storm en duisternis en met angst in het hart. Want hoe kunnen ze ooit op die manier den weg naar huis terugvinden? Thijs is de eerste, die zijn bezinning terug krijgt. „Hier blijven staan kunnen we in geen geval," zegt hij tegen Sim. „Laten we maar dapper den storm trotseeren, misschien lukt het ons wel het een of andere spoor te vinden, dat naar huis leidt." Maar daar komt ons tweetal niet veel verder mee. Steeds meer dwalen zij afEn bovendien wil de storm maar niet tot bedaren komen. vervulden. Zoo kan in het grensgebied, waar meer dan 80 pet. van alle Duitschers. die in Tsjecho-Slowakije wonen, gevestigd zijn, iemand zich de concessie ontnomen zien om er eenboekhandel op na te houden. Dit alles hangt samen met de groote vrees voor spionnage en dergelijke, terwijl de geo- graphie van het land nu eenmaal tengevolge heeft, dat zelfs indien men een niet eens zoo breeden strook langs de heele. zeer lange grens, tot grensgebied maakt, toch al heel spoedig bereikt wordt, dat dit lot aan onge veer de helft van den geheelen staat ten deel valt. „Wij Sudeten-Duitschers zullen eventueel weer de kinderen van de rekening zijn, met het oog op ons is die wet zoo in elkaar ge draaid". heet het onmiddellijk. Dit laatst# komt me ietwat overdreven voor, al moet er kend, dat de houding der Sudeten-Duitschers het anderzijds begrijpelijk maakt, dat men voor ben eenigermate op zijn hoede wil zijn. Een groote, m.i. inderdaad gegronde grief te gen Praag was tot voor kort, dat herhaal delijk bij het gunnen van openbare werken in het onder een vreeselijke werkloosheid leidende Duitsch-Bohemen, ondernemers uit her, Tsjechische gedeelte met het werk gingen strijken en dan Tsjechische arbeidskrachten naar hel economische er al heel droef aan toe zijnde gebied importeerden. Hieraan schijnt, 'thans een einde te komen, dank zij de be noeming eener commissie die voor rechtvaar diger optreden in dezen zal hebben te zorgen. Duitsche banken die mis gingen, kregen in te genstelling met Tsjechische banken van over heidswege geen hulp; bij de verleening van contingenten zagen en zien Tsjechen zich veelal bevoordeeld. Ziet daar nog enicele klachten, die m.i. niet ongegrond genoemd kunnen worden. Dat is, altthans in hoofd zaak. wel het geval met het verwijt, dat de regeering schuld zou hebben aan den achter uitgang der Duitsche industrieën. Deze onder vinden de nadeelen van het verlies van het vroegere achterland en voorts bovenal van de internationale wereldcrisis. Het is dan ook gloeiend onbillijk en weer eens een staaltje van eenzijdige en bovendien geheel verkeerd werkende propaganda als de Sudeten-Duit schers de menschen wijs willen maken dat de regeering met haar aanhang aansprakelijk is voor den slechten gang van zaken, in tal van ondernemingen van Duitschen bloede. Even min begrijp ik, dat het juist zou wezen er een grief van te maken, dat in den laatsten tijd er meer en meer opkomst van nieuwe industrieën valt waar te nemen, echter niet m het z.g.n. Duitsche deel der republiek, doch meer in het binnenland. Me dunkt, dit kan niemand ooit verhinderen. Met den secretaris-generaal der Henlein- partij had ik het ook nog over de schoolvraag. Als de heeren Duitschers eens even bedachten hoezeer zij voor ze onder de heerschappij van Praag kwamen te staan, dik in hun scholen zaten, dan zullen zij moeten toegeven, dat er waarlijk geen reden tot klagen is aangaande, wat zij aan scholen hebben en bezitten, ver geleken met de z.g.n. Tsjechische minderhe den-scholen. Als slagwoord voor de Sudeten-Duitschers geldt: autonomie. Vraagt men hen, hoe zij dit willen klaarspelen, gezien de omstandig heid, dat de Duitschers niet als een vol strekt compacte massa bijeen wonen, zoodat er Tsjechische eilandjes konden zijn, dan luidt 't antwoord, dat zij slechts de gedachte voorstaan, zonder zich echter met uitwerking ervan te hebben bezig gehouden. M.a.w. hier heeft men eenvoudigweg te doen met een pakkende leuze voor de kiezers, maar wat er uit komen moet, daarvan heeft eigenlijk geen mensch begrip. De Sudeten-Duitscherswenschen echter juist dingen te vragen die zij toch niet (kun nen) krijgen. Het is geen wonder, zoo vertelde mij een staatsman van zeer groot gezag en van dito historische kennis, dat onze staat thans last ondervindt van de felle heeren uit het Westen. Dit.is al vroeger vertoond: ik be hoef slechts te herinneren aan het geweldige lawaai waarmee indertijd in den Rijksraad te Weenen de Duitsche nationalisten te keer jingen. Toen tegen Weenen, nu tegen Praag: ook zij kwamen uit de zelfde gebieden! Op mijn vraag aan den secretaris-generaal der Henlein-partij of zijn menschen per sé trouw aan den staat wenschen te blijven, kreeg ik een typisch kronkelantwoord te hoo ren, dat mij aanleiding gaf tot de opmerking uw loyaliteit is dus een geclausuleerde loyali teit! Hoe de Henleinpartij, ten koste'van andere Duitsche partijen, die in een coalitie-kabinet wel met de regeering medewerken zoo sterk geworden is, laat zich ten deele verklaren door den invloed van de naburige Hitier- partij, ten deele door de economische crisis in het algemeen en, zeer zeker niet te ver geten verder nog doordat de nieuwe heeren en dan geldt dit met name voor lagere gezags dragers, zich zoo nu en dan aan speldeprik- ken te buiten zijn gegaan. Intusschen van alle in de republiek uitgebrachte Duitsche stemmen behaalde de Henleinpartij 57 pet., zoodat blijkbaar toch nog niet een onbelang rijk deel der Duitschers er de voorkeur aan geeft zich wel zonder reserve als loyale bur gers te gedragen. Met dat al. is het thans toch heusch hoog tijd om aan alle speldeprikkerij, aan elk moreel onrecht, zonder verwijl een einde te maken. Dan staat men tegenover die heeren ook in de oogen der buitenwereld nog veel sterker. Trouwens, het beste zou onge twijfeld wezen, als het met het Duitsche ele ment in Tsjecho-Slowakije koek en ei werd. De kans daarop is intusschen heel gering, maar wel mag men er op rekenen, dat presi dent Benesj, die wel degelijk inziet het ge vaar van een verder verbitteren of van zich afstooten van zulk een grooten volksgroep, alles zal doen om aan zekere verkeerde toe standen en gebruiken een einde te maken. Benesj zal niets liever zien dan een loyale samenwerking der Sucleten-Duitschers bin nen en met den staat. I-Iet is te hopen, dat het daartoe, na niet al te lang wachten, zal komen. En in elk geval mag men de verwach ting uitspreken, dat die Tsjechen, die soms wat teveel geneigd zijn te laten voelen, dat zij, en niet meer de Duitschers, „boven" zijn, voortaan de matiging in acht zullen gaan ne men. waarop hun staatshoofd onlangs heeft aangedrongen. Maar ook dan blijft het na buurschap van het Derde Rijk een bedrei ging vormen. Zoo ligt het voor de hand, 'dat degene, die nog steeds de internationale ge dragslijn van Tsjecho-Slowakije aangeeft, bij dit deel van zijn werk ter dege rekening zal houden met wat voor zijn land, gegeven de binnenlandsche verhoudingen en gezien de internationale situatie, de beste politiek is. Hoe hij, Benesj. over eenige der groote vraagstukken van den dag denkt. hoop~ ik in een volgenden brief mede te deelen. Dr. E. VAN RAALTE. j

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 6