H.D.* J VERTELLING £enl/eouwscUtijft.. DAG 20 OCTOBER 1936 HAAILE M'S DAGBLAD VOOR DEN- -POLITIE RECH T E R- Een driftige wandelaar We hebben gelezen, hoe de wandelsport Weer in eere hersteld is. maar bij het toene- mend rij verkeer is het gevaar voor den wan delaar groot geworden en men zal er daarom aan moeten gaan denken bij het maken van verkeersvoorschriften den wandelsportlief hebber als verkeersobject in te schakelen door hem ook van lichtjes te voorzien. Nieuw dit eigenlijk niet. want vertelt Frits Reuter ons niet reeds van Onkel Brasig, die een lan taarn in zijn hoed plaatste, destijds tot groote schrik van zijn medeburgers? In navolging hiervan had een groep wandelaars, die in den donkeren nacht op den Heerenweg aan een afstandsmarsch bezig was, een licht ontsto ken, maar dat licht was eerder tot hun on heil dan tot hun bescherming aangebracht, omdat het een wit licht was, dat de achterste man droeg en het had een rood licht moeten zijn, want nu kon een autobestuurder denken, dat op de verkeerde weghelft een fiets na derde en zou hij zoodoende op den groep in rijden. Een Leidsch student, die met zijn meisje in een auto den groep achterop reed, werd door het licht, dat bovendien heen en weer gezwaaid werd, eenigszins van de wijs ge bracht en naderbij gekomen, achtte hij het noodig den lichtvoerder aan te spreken, hem er op wijzende, dat zijns inziens de groep meer rechts van den weg moest gaan. Hierover ontstond verschil van meening, waarbij het had kunnen blijven, doch de stu dent ging als verkeersregelaar optreden en de wandelaars met zijn auto wat naar rechts dringen. Dat zette kwaad bloed en de man met de lantaarn sprong op de treeplank, den autobestuurder sommeerende om te stoppen. Deze deed dit niet, maar gaf gas, waarop de man op de treeplank zijn zaklantaarn in het rijtuig wierp, rakelings langs de juffrouw en tegen de lip van den student, die letsel be kwam. De getroffene keerde en haalde politie en die bekeurde den wandelaar, zoodat hij voor het gooien moest terecht staan. Hij gaf het gooien toe. maar meende, dat dit geen mis handeling kon zijn, omdat het op een afstand gebeurde, waarmee de politierechter het niet eens was en den ander duidelijk maakte, dat. als hij, de rechter, den voorzittershamer naar verdachte's hoofd zou gooien, dit toch mishan deling kon zijn. voor welk betoog de ver dachte zwichtte. De officier van Justitie was van meening. dat de student de verkeersregeling aan de politie moest overlaten, maar de verdachte had toch niet mogen gooien, waarmee de politierechter het eens was, terwijl deze er nog eens op wees, dat de verdachte met zijn licht onheil had kunnen stichten: als ieder op eigen houtje verkeerslichten gaat voeren, loopt de boe! in 't honderd. Het was eenigszins begrijpelijk, dat de lan taarndrager zich had driftig gemaakt, maar voor de gekwetste lip moet hij f 15 boete be talen, de officier had f 20 geëischt Nog al een driftig mensch. Als we zeggen dat „Oome Klaas" een Am sterdammer was, zal dat niemand verwon deren, want ieder, die in een Amsterdamsche volksbuurt een zekere populariteit geniet, is oom of tante. „Oome Klaas" dan was populair, getuige het feit. dat hij als kampeerder op het Zand- voortsche strand de leiding had van een kampeerdersfeest en dit sluit vanzelf uit. dat Oome Klaas in een stemming was om te vechten. Toch was er een, die met hem den strijd wilde aanbinden en dat was een Zandvoor- ter. die een soort gemeentelijke functie had gekregen om op het strand eenig toezicht te houden, wat hij zoo'n onderscheiding vond, dat hij meende, dat alle strandbewoners ra zend jaloersch op hem waren. Die jaloezie zou er toe geleid hebben heel duidelijk was het verhaal niet beschuldigingen aan het adres van den functionnaris uit te spreken over geknoei met bonnen of zoo iets. maar wat Oom Klaas daarmee te maken had. is niet opgehelderd, want ook nu kon de man. op wien men zoo jaloersch heette te zijn, niet zeggen, dat Oome Klaas kwaad gespro ken had. Maar hij wou nu eenmaal haring of kuit over die praatjes hebben en hij sprak er Oome Klaas over aan. waarschijnlijk als hoofdman over de kampeerders. ,.Ga mee naar de consumptietent" zei Oome Klaas, niet om de zaak af te drinken, maar in die tent troonde iemand, wiens vrouw een zuster was van de vrouw van den functionaris en bij dien zwager in de tent scheen de sleutel tot het geheim te liggen. Zoo kwamen ze in de tent en daar werden ze niet wijzer, maar de functionaris wond zich daar verschrikkelijk op en scheen geen andere oplossing te vinden dan Oome Klaas te lijf te gaan, ja zelfs werd een zakmes te voorschijn gehaald. Oome Klaas, die als ge zegd. niet in vecht- maar in feeststemming was. retireerde door een glazen deur en nu vielen er scherven, want de driftige Zand- voorter had een stoel opgenomen en die ging door de ruiten. Dat was het misdrijf, waarvoor hij moest terecht staan en waarvoor de Officier f 12 hnptp pfQPhfp De politierechter sprak hem echter vrij. overwegende dat de Zandvoorter het niet op de deur maar op Oome Klaas had gemunt en bij het gezwaai met den stoel onopzet telijk scherven waren gemaakt. We kunnen er bijvoegen, dat Oome Klaas en de Zandvoorter elkaar al weer lang de verzoenende hand hebben gereikt- Rest de gebroken ruit maar dat is van later zorg. want de heele consumptietent is afgebroken; 't volgend jaar zullen de zwagers voor een nieuwe ruit zorgen. ZWANENBERG'S VLEESCH- GROENTE- CONSERVEN (Adv. Ingez. Med.) VERGADERING VAN DE NAT. SOC. NED. ARBEIDERSPARTIJ. De Nationaal-Socialistische Nederl. Arbei derspartij heeft gisteravond in de tuinzaal van het Gem, Concertgebouw een openbare vergadering gehouden, waar het woord werd gevoerd door de heeren Is. Leenes en De Polder. De vergadering was zeer matig bezocht. De belangstelling voor den gulden is op het oogenblik zeer groot, zoo ving de heer Leenes zijn rede aan. Onder het hakenkruis zal de gulden niet liberaal, noch marxistisch of katholiek, maar „volksch" of wat hetzelfde is. nationaal-socialistisch zijn. Spr. bestreed de liberale opvatting van het geld als ruilgoed. Gouddekking achtte hij in het geheel niet noodig om een goed ruilverkeer te kunnen onderhouden. Ook de marxistische en de katholieke geldpolitiek veroordeelde spr. scherp. Deze leidde tot belastingdruk en vergrooting van de schuldenlast. Na de inzetting van de deflationistische periode, bij het loslaten van den gouden standaard door Engeland, is ook in ons land de rechtvaardigheid met voeten getreden. Re- 'ng en volksvertegenwoordiging dragen -an de schuld, aldus Is. Leenes. De valuta van alle landen moest op de zelfde basis worden vastgesteld. Zoo moest iedere munteenheid (gulden, dollar, pond mar. enz.) bijv. 1 gram fijn goud waard zijn Dan zou het „gesjacher" met het geld uit zijn. Het nationaal-sociaüsme zal allen arbeid en daardoor welvaart geven, aldus besloot spr. zijn rede. Over het onderwerp .Democratie en natio naal-sociaüsme" sprak de heer De Polder. Veel wordt op het oogenblik gesproken over de democratie. Comités worden er gevormd om die democratie te verdedigen, aldus spr. Zoo is er de beweging voor Eenheid door Democratie, waaraan menschen van ver schillende politieke richting medewerken. Het moet wel heel treurig met de democratie _;esteld zijn. als dit noodig is, zoo zeide de heer De Polder. Spr. bestreed de medhing, dat de democra tie de vrijheid waarborgt. Ook'is het z.i. niet juist, dat in onze democratie de .volkswil re geert. Er bestaat dan ook geen ware demo- Geen politiek op de straat. Op de Kennemerbrug liepen er een paar mannen met „Volk en Vaderland" te venten en een timmerman, die passeerde, was het daarmee niet eens, ofschoon hij, zooals hij beweerde, niet aan politiek deed. Hij zei. dat de colporteurs hem, toen hij passeerde, triomfantelijk hadden toege voegd: „Mussert wint!" waarop hij zou ge roepen hebbe.i en volgens den agent, die verbaal had opgemaakt, zoo duidelijk, dat men het op 200 meter afstand kon hooren: fascisme is moord, weg met de fascistische moordenaars!" „Er is een woord vergeten", zei de timmer man. die niet aan politiek doet. „want ik heb gezegd: .fweg met de Spaansche fascistische moordenaars", maar de agent verklaarde, dat het woord ..spaansche" niet was gezegd en de politierechter wees er op, dat de tim merman bij vroeger verhoor er niet over ge sproken had. zoodat het verweer een listig heid scheen, omdat de Spaansche fascisten geen Nederlandsche volksgroep zijn en als er over Spanjaarden was gepsroken. zou dit buiten onze strafwet kunnen vallen. Het Spaansch werd niet geaccepteerd en de Officier, die van politiek geharrewar oo straat niets moet hebber elschte f 10 boete De timmerman, die werkloos is. vond dit te veel. maar de politierechter deed er slechts f 2 af. cratie in den letterlijken zin des woords. De democratie noemde spr. „een bedekte dicta tuur van het Jodendom". Alleen .het natio- naal-socialisme werkt voor de belangen van het volk ZWERFTOCHTEN DOOR DE CAMARGUE. Maandagavond hield de afd. Haarlem en omstreken van de Nederlandsche Natuur historische Vereeniging haar eersten lezing avond van dit seizoen. De voorzitter, de heer A. G. van Schaick heette de aanwezigen en wel in het bizonder den spreker van dezen avond hartelijk welkom. Nadat hij in het kort het overlijden van den heer Herman van Thiel had gememoreerd, gaf hij het woord aan den heer Jan P. Strijbos uit Heemstede, die aan de hand van fraaie lantaarnplaatjes vertelde over zijn „Zwerftochten door de Camargue". Verschillende jaren achtereen bezocht spr. deze streek, die als delta-gebied vah de Rhöne op een buitengewoon groote vogelrijkdom kan bogen. Een gedeelte van dit gebied is thans na tuurmonument. doch het aantal bewakers is veel te klein, terwijl het beheer veel te wenschen overlaat en de bevolking weinig medewerking verleent. Het begrip vogelbe scherming is den Zuiderling totaal vreemd Iedereen loopt er met een geweer rond en alles wat leeft en beweegt, wordt neergescho ten. Het landschapsbeeld wordt er beheerscht door de moerassen, afgewisseld met een vege tatie van tamarinden, haagbeuken en peppels. In die boomen. die voor een deel in het water groeien, broeden de zilverreigers en kwakken, terwijl op de eilandjes in de étangs en ma rais. flamingo's, steltkluten en bevers wonen. Na de pauze werd een aantal smalfilms vertoont, waaruit tot onze verrassing bleek dat Strijbos naast een goed fotograaf, ook een uitmuntend cineast is. Vooral als we in aanmerking nemen dat dit' zijn eerste cinema tografische producten zijn. Als we de groei- stuipjes over bet hoofd zien, gelooven we zeker dat Strijbos op dit gebied nog fraaie resultaten zal "bereiken. In de vertoonde films maar ook in de recente film, die spr. voor enkele weken op de Kurische Nehrung op nam, waren vele passages, die daarop wezen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Potverteren. Juffrouw Haremaker had het initiatief ge nomen tot het vormen van het bridge-klaver- blad en onwillekeurig had ze daardoor wat meer in de melk te brokkelen gekregen dan de anderen en toeri ze nogal bazig beweerde, dat de winst toch maar dadelijk verdween in je huishouding en dat ze beter een potje kon den maken, waarvan ze een dagje uit konden gaan. hadden de anderen niets op dat voor stel aan te merken. Eigenlijk vond juffrouw de Groot het voorstel niet zoo leuk, want ze had gedacht, dat zij, met haar goede spel. er wel een slaatje uit kon slaan en om precies dezelfde reden vonden juffrouw van Haspel en juffrouw de Lange het ook niet zoo aardig, maar daar men zooiets niet kon zeggen, werd het voorstel met algemeene stemmen en al- gemeene „hè ja. dat is leuk"s aangenomen. Juffrouw Haremaker had door de radio den bridgecursus beluisterd en sindsdien hunkerde haar hart nog slechts naar één ding een bridgemiddag. Dus plaatste zij een adverten tie, waarin ze een paar knappe burgerdames uit den middenstand verzocht zich tot haar te wenden, onder letter dan altijd natuurlijk. Een beetje verlegen had zij 'aan het loket om haar brieven gevraagd, zoo'n juffrouw zou toch niet denken, dat ze een advertentie van dat rare soort had geplaatst, met geheimh. verz. en verz.? En als terloops vertelde ze even, dat haar man overdag niet uit de zaak kon. en dat ze daarom zelf maar even kwam aan wippen. Enfin, ze waren dan aan het bridgen ge slagen, nadat twee candldaten waren afge wezen. als zijnde niet van denzelfden stand, waar je niet voorzichtig genoeg mee kimt zijn. Over het bridgen zelf zal ik U niet veel ver tellen. hij die bridget en zelf ook eens begin neling was. zal zich kunnen voorstellen, hoe het was en hoe hoog de ruzie vaak liep; zij die niet bridgen, halen glimlachend hun schouders op over de drukte, die de menschen maken over zoo'n paar dooie kaarten. U hebt allemaal groot gelijk, het debat is gesloten en het verhaal gaat verder, want inmiddels heb ben de vier dames hun bridgepot boordevol gebridget en ze gaan het er een dagje van nemen. Naar Amsterdam nogal liefst, wat geen kleinigheid is. Zonder incidenten kwamen ze in Amster dam aan, waar juffrouw de Lange een gil slaakte, omdat ze haar taschje in den trein had laten liggen, maar juffrouw Haremaker zei vroolijk en wat hebt U dan onder Uw arm?" waarna juffrouw de Lange verlicht zuchtte, een lang en ingewikkeld verhaal be gon hoe ze er toe gekomen was, te denken, dat haar taschje enfin ze liepen eindelijk buiten in een nogal miezerig regentje en keken vragend naar juffrouw Haremaker. die de lei ding had. „Zoo" zei deze. „nu gaan we eerst naar een cafetaria. Moet U hooren zeg, het zusje van onze Lien. U weet wel. die in den winkel helpt, nou die is onderlaatst naar Amsterdam geweest hè. en toen is ze ook in zoo'n cafetaria geweest en weet U wat ze zei? Ze zei „ik was in een cafeteriea"! We hebben zoo gelachen!" .Zulke menschen komen ook nergens" vond juffrouw van Haspel, „weten ze veel." Juffrouw de Groot ergerde zich. Dat mensch ook met haar rare uitdrukkingen, als ze zich maar niet in een of andere gelegenheid zooiets liet ont vallen. Wie zei dat nu „weten ze veel"? In de cafetaria zorgde ze ervoor dat ze naast juf frouw Haremaker kwam te zitten, dat was een net mensch. Juffrouw de Lange kon er ook wel mee door. maar dat was zoo'n haai, had je haar laatst moeten hooren, toen ze per ongeluk afpaste op een verkeerd bod. 't Kostte hun ieder een dubbeltje aan de downs en gedachtig daaraan nam juffrouw de Groot extra veel van de slagroom; op zoo'n dag moest je je deel van de pot er uit eten. Na het kopje koffie gingen ze winkels kijken en hun kritiek op de nieuwe creaties was niet malsch. Vooral de hoedjes met de lange pen- veeren wekten hun verontwaardiging op en naar de avondtoiletten met al dat bloot van achteren wilden ze niet eens kijken. .Zooiets is misschien goed voor Parijs" vond juffrouw de Groot, die haar querulante dag had ..maar ik vind. dat ze die dingen hier geeneens moesten étaleeren, de menschen er geren zich eraan." „Ja. wij wèl" zei juffrouw van Haspel „maar je hebt menschen genoeg, die het graag zien." „In mijn kringen niet." zei juffrouw de Groot vinnig, maar juffrouw van Haspel werd niet kwaad. .Dat zegt ook geen mensch. Ik bedoel hier in zoo'n stad. Wat krijgt een mensch nou ook te zien bij ons in dat gat?" „Een gat? Het is een stad, die zich gerust mag laten zien, het „Weet ik wel. Maakt U zich toch niet zoo druk. We zijn toch zeker voor ons plezier uit? Zeg juffrouw Haremaker, gaan we nog niet haast eens wat eten? Ik dacht ook net, dat we nu maar eens naar Heek moesten gaan. Laat eens kijken, welken kant moeten we dan ook weer op?" Na heel wat heen en weer gepraat en ge- delibereer was de lunch eindelijk besteld en behagelijk kauwend, snoepend van het pikan te slaatje, begonnen ze plezier in hun uitje te krijgen en proestend van het lachen zaten ze de voor hen zoo vreemde omgeving te criti- seeren. Ze gisten naar den aard van de dran ken en spijzen, die rondgebracht werden en ze maakten nu al vast plannen voor wat ze dien middag zouden bestellen, na het bezoek aan het Rijksmuseum, waai- ze geen van allen ooit waren geweest. Toen loofden ze eikaars toilet, al wisten ze best dat juffrouw de Groot alleen maar den hals van die oude jurk wat had uitgediept en er een kraagje omheen had gelegd, dat juffrouw van Haspel het wel koud zou hebben in haar dunne zijden zomermnatel, de eenige nette, die ze had, dat juffrouw Haremaker toch niet zulke ballonmouwen moest dragen bij haar figuur en dat juffrouw de Lange er groezelig uitzag in dat vale beige. Maar zelfs aan het toiletvraagstuk komt een einde en wat was logischer dan dat in deze van etensgeuren vervulde ruimte de be langstelling uitging naar wat ze 's avonds zouden eten? „Ik vind alles best", zei juffrouw van Has pel, „maar ik hou heelemaal niet van visch.'' ,Ik neem biefstuk met doperwtjes" zei juf frouw de Lange. „Dan weet je wat je krijgt" en toen juffrouw Haremaker overwoog of ze croquetjes zou nemen, raadde ze dat haastig af. „Doet U dat toch niet juffrouw. U weet nooit wat erin zit." „Juffrouw de Lange kan het weten, die ziet wat haar man er in doet." grapte juffrouw de Groot scherp en juffrouw de Lange beet zich op haar tong. Had ze zich maar stil ge houden. wat kon het haar schelen wat die VOOR DEN- -KANTONRECHTER LOTERIJ OF GELUKSSPEL? Het geviel dat Hillegom een kwikverlichting kreeg, een verheugend feit. dat voor de ge meente reden was. een winkelweek te organi- seeren. Natuurlijk werd aan deze feestelijk heden van alle zijden medegedaan en ook een coöperatieve winkelvereeniging bleef niet achter en stelde het publiek in de gelegenheid, in haar etalages een raad-, neen pardon, een telwedstrijd te houden. Bij dag- en kwiklicht waren in de etalages letters van karton te zien. die met punaises overdekt waren. Het ging er nu maar om. precies te tellen (of te raden) hoeveel punaises er op al die letters te samen waren aangebracht. Nu had de ge meentepolitie van Hillegom deze aantrekke lijkheid van de kwiklicht-winkelweek-feest etalage opgemerkt en overwogen, of dit niet een overtreding van de loterij wet was. Maar gezien het feit, dat er geen enkele punaise geheel door een andere bedekt was, achtte zij het in beginsel niet onmogelijk, dat men de punaises kon tellen, of althans op ..den uit slag van den wedstrijd overwegend invloed kon hebben", gelijk dat officieel heet en be- teekent, dat het toeval er niet al te veel aan doen kon. De rijkspolitie was echter onkundig van deze beslissing van de gemeentepolitie en maakte, na ruggespraak met het parket, proces verbaal op. De ambtenaar van het openbaar ministerie, die hedenmorgen deze kwestie behandelde, sprak als zijn meening uit, dat hier wel de ge lijk een overtreding van de loterij wet is be gaan. Het is verklaarbaar, dat de gemeente politie het anders beoordeelde, en dit heeft dan ook ten gevolge gehad, dat de rijkspolitie overging tot het opmaken van proces verbaal, terwijl de gemeentepolitie de zaak geoorloofd achtte. Beide wisten van elkaar niets af. zoo dat hier van gebrek aan samenwerking geen sprake is. Wat deze „telwedstrijd" betreft, hierin hangt alles af. van het oordeel van den Hoogen Raad Vroeger had men daarover een geheele lijst arresten, maar die zijn allemaal teniet gedaan door het zoogenaamde tweede prikplanken- arrest. Hoewel de zgn. prikplanken weten schappelijk zijn op te lossen, ging de Hooge Raad ervan uit, dat het groote publiek er niet aan denkt, de ingewikkelde berekeningen te maken en eenvoudigweg op de gis prikt. Daar door werden de prikplanken een verboden loterij. „Het staat," aldus de ambtenaar „met deze punaises niet anders. Misschien is er wel een of ander te vinden, die deze punaises kan tel len, ik zeif was al dol voor ik op de helft was. maar de meesten gissen er maar naar Vast staat echter, dat de verdachten (het waren de voorzitter en secretaris van de vereeniging) te goeder trouw zijn. Daarom requireer ik dan ook een boete van f 6 of 1 dag. De verdachten voerden aan, dat er verschil lende middelen zijn, om de punaises te tellen. Allereerst kan men de letters fotografeeren. In de tweede plaats kan men zich bedienen van een verrekijker. Doch de kantonrechter meende, dat niet iedereen over een fototoestel beschikt. Het vonnis luidde f 3 of 2 dagen, met vernietiging van de letters. SPEELTUINVEREENIGING ..HET WESTER KWARTIER". De Speeltuinvereeniging „Het Westerkwar tier" is weer haar winterwerk begonnen; er zijn. clubs voor timmeren, houtzagen, raffia, breien^ stofversieren en mondorgelclubs. De trekking voor de loterij is eenige maan den uitgesteld en zal nu eind December wor den gehouden. anderen aten. Sufferd, die ze ook was, wie weet verkochten ze nu minder van die cro- quetten, die anders nogal eens gevraagd wer den op avondjes. „Croquetjes lust ik," teemde juffrouw van Haspel weer, „als het maar geen visch is. want van visch houd ik heelemaal niet". „Ik heb anders eens visch gegeten", zei juffrouw de Lange „die was zalig! Dat was toen we in Parijs waren, op m'n huwelijksreis. Zalig hoor!" „Daar noemt U ook nogal even wat op! Op Uw huwelijksreis! Mensch dan vind je immers alles zalig. Ik weet wel, toen i k op m'n huwe lijksreis was Juffrouw van Haspel en juffrouw de Lange keken elkaar aan. Daar zaten ze weer op hun stokpaardje hoor, nu kregen ze het eerste halfuur niets anders dan die eeuwige zelfde verhalen over de twee huwelijksreizen, één naar Parijs, de ander langs den Rijn. Ze kon den den Drachenfels wel droomen, met zijn tandradbaantje en de ezeltjes en van de Moulin Rouge wisten ze de bijzonderheden ook al uit den treure door de steeds weer op duikende verhalen. En het ergste was dat ze er niets tegenover konden stellen. Toen zij trouwden, was dat reizen naar het buitenland nog zoo geen mode, je kon toen ook nog niet met een autobus voor een schijntje de halve wereld bekijken. En toen ze eenmaal getrouwd waren was er geen sprake meer van reisjes, je kon de zaak toch maar niet een week slui ten! De menschen zouden raar staan kijken. Het had al heel wat voeten in aarde als moeder er een dagje uitbrak, zooals vandaag. Met z'n tweeën zaten ze op de loer. in span ning wachtend op het eerste hiaat, waar ze zouden kunnen invallen en voorstellen om nu maar eens op te stappen, want als ze nog wat van het museum wilden zien. dan werd het tijd. Zoo'n museum is anders ook een ding dat tegenvalt. Heelemaal vol schilderijen en alle maal zoowat hetzelfde. Als ze er nu nog eens wat variatie in hadden gebracht! Maar nee hoor, een zaal vol schepen, een zaal vol bos- ;chen. een zaal vol menschen uit de oudheid met van die plooikragen en rare hoeden. En dan weer een zaal met enge voorstellingen, allemaal uit den Bijbel. Wat kon een mensch er voor plezier in hebben om van die griezels te schilderen, een heelehoop kinderen, alle maal doodgestoken en dan een moeder die haar kind nog probeert te redden, maar zoo'n gemeene kerel pakt het af en hakt er met zoo'n groot mes op los Je kunt'zien, dat het gaat ge beuren. al heeft de moeder het nog vast. Ze wisten het alle vier zeker, dat ze er van zou den droomen. 't Is toch zonde, zoo'n lief kind. De ontleedkundige les vonden ze vies en de nachtwacht wekte minderwaardigheidscom plexen, want ze wisten dat ze hier moesten fluisteren, dat er van hun verwacht werd. dat ze het mooi vonden en ze vonden er in hun hart niets aan. Een man in het geel, wie draagt er nu geel. en dan nog zoo'n paar an deren. die je haast niet kon zien. Nou enfin, 't zou dan wel mooi zijn. maar ze zagen toch maar liever wat vrooliikers, een mooi vaasje bloemen of een vergezicht. Doodmoe slenterden ze terug, bevangen dooi de museumsfeer en ze waren blij als ze even op zoo'n raar canapeetje konden rusten. Ze waren terecht gekomen voor den schutters maaltijd en juffrouw van Haspel veerde op •*"- ^aar lusteloosheid mét een agressief .,'t Is Schijn en werkelijkheid. Het is een laten namiddag in het najaar. Een warme gouden herfstzon zet de win kelstraat in gloed. De étalages lijken mooier, de menschen lijken belangwekkender en alles üjkl neuri- ger en prettiger. Wij staan voor een modewinkel en kijken. Zwarte mantels met zwart bontzwarte hoeden met lila linten.... zwarte japonnen eigenlijk net rouw.... Gelukkig toch ook nog een paar andere kleuren. Terwijl wij zoo peinzend staan te kijken wordt onze aandacht plots afgeleid door een troepje jonge vrouwen, meisje nog bijna, die druk pratend achter ons zijn blijven stilstaan. Wij wenden ons om en onwillekeurig vaart •lx een schrik door ons heen: zeven meisjes allemaal precies hetzelfdezeven maal één en hetzelfde gezicht! Een ongeloovige verbazing doet ons wat nauwkeuriger toezien: het is geen gezichts bedrogzeven min of meer okergele ge zichtjes met zeven paar oranje roode lippen; het is werkelijk ietwat benauwend! Wij kijken naar de kleeren. Neen, de klee- ren zijn a^emaal verschillend, maar die eendere gezichten zijn net als een rijtje éta lagepoppenWacht eens! Er gaat ons een licht op! dat zal het zijn: er is natuurlijk een moderevue geweest en dit zijn de manne quins, allemaal precies eender opgemaakt door een en denzelfden kapper; met hetzelfde starre leege glimlachje en dezelfde stereo tiepe gewoontegebaartjes hebben zij getoond en mantels en hoedjes en blouses Die kleeren waren de hoofdzaak. Zoo lang die op z'n best tot hun recht kwamen, deed de persoonlijkheid van de tijdelijke draag sters er al heel weinig toe. Met een alle innerlijkheid vervagende en vervlakkende uniformiteit schenen deze kin deren als gipsafgietsels te zijn vervormd naar een soort standaard-model. Hetzelfde zien wij in het dagelijksch leven om ons heen. De vrouwen die slaafs de mode volgen zon der rekening te houden met de eigen per soonlijkheid (en de eigen uiterlijke tekort komingen!) zijn legio. Er zijn er, die steeds gereed'ten bereid zijn iets nieuws toe te juichen, nagenoeg allen kritischen zin schijnen te verliezen zoolang het maar gaat om iets dat werkelijk (of denkbeeldig) nieuw is. De vrouw die durf ge noeg bezit om (afgezien van alle andere mo tleven) een overjarige japon die haar uit stekend staat te prefeeren boven een hyper moderne creatie die haar niet staat, die een geeft blijk van genoeg moreel overwicht om er een eigen persoonlijkheid op na te durven houden. Wij leven in een tijd van leuzen, die maar al te vaak niet gerugsteund worden door een persoonlijke overtuiging. Dat is schoone schijn, die niet op werkelijkheid gegrondvest is. Hoevelen zijn heden ten dage niet sléchts een poovere nabootsing van een of ander tot standaardmodel gebombardeerd ideaal? Zij hebben niets gemeen met de vurige strijders voor een ideaal. Schijn en werkelijk heid. Zij die moed genoeg bezitten om zichzelf te durven zijn zullen zooveel of zoo weinig van het standaardmodel aan hun persoon lijheid toevoegen als er noodig is om van die persoonlijkheid iets zeer eigen te maken. Met een Van anderen geleende persoonlijk heid zullen zij' nooit en te nimmer iets be reiken. En dit geldt niet alleen voor uiterlijken tooi maar evenzeer, ja in nog meerdere mate voor onze innerlijke overtuiging. Er zijn lie den, behept met kudde-instinct en er zijn er die een ideaal najagen. Het nastreven van een ideaal heeft ten allen tijde een veredelenden invloed gehad, maar wij moeten nimmer uit het oog ver liezen dat dit nastreven moet geschieden binnen het kader van onze eigen persoon lijkheid, opdat wij niet worden tot een onbe zielde nabootsing, waarvan nooit en te nim mer een blijvende invloed kan uitgaan. AMY GROSKAM—TEN HAVE. Centrale Tandheelkundige Kliniek. KENAUPARK 26 A TELEFOON 12644 KUNSTTANDEN EN GEBITTEN ZIEKENFONDSTARIEF. SPREEKUREN9—11 en 1—2, Dinsdags avonds 6.30—3.30. (Adv. Ingez. Med.) ,.DE HEEMSTEEDSCHE KUNSTKRING." Het seizoen van den Heemsteedschen Kunst kring zal Maandagavond 26 October geopend worden met een recital van de bekende Fran- sche pianiste Janine Weill. Deze Parijsche kunstenares, die jaarlijks optreedt in verschillende groote steden in en ook buiten Europa eveneens bekend door haar herhaald optreden voor de verschil lende Europeesche radiozenders is een van de weinige pianisten, die behalve het geven van concerten ook lezingen houdt over Fran- sche muziek, toegelicht op de piano. De cyclus van drie avonden, welke zij in het najaar van 1934 te Amsterdam en te 's-Gra- venhage heeft gegeven, waarin zij alle piano- werken van Debussy voordroeg, zal menigeen zich goed kunnen herinneren en heeft haar naam als „Debussy-vertolkster" voor goed in Holland gevestigd. In afwijking van de traditioneele Debussy- avonden, bevat het programma dit keer ook werken van andere componisten en wel: 1. Sonate op. 81 (Les Adieux) van L. v. Beet hoven. 2. Prélude, Choral et Fugue van César Franck; 3. Een groep pianowerken van Claude Debussy; 4. Gaspard de la nuit van Maurice Ravel. Dit laatste werk, dat tot dusverre nog maar zelden hier te lande in zijn geheel is uitge voerd is geïnspireerd op drie gedichten van Aloysius Bertrand. waarvan de deelen heeten: a. Ondine. b Le Gibet, c Scarbo. Om iedereen in de gelegenheid te stellen, dit concert van Janine Weill bij te wonen, heeft het bestuur besloten ook aan niet leden toegang te verschaffen. CONCERT FRANCIS ALPIIEN. Onder de auspiciën van den Concertdirectie Dr. G. de Koos N.V.. zal onze landgenoot Francsi Alphen een liederenavond geven te toch gek hè? Maar van visch houd ik heele- Haarlem in de kleine zaal van hel Gem Co<- maal niet. certgebouw op Maandag 26 October a.s., om 8 uur. De bekende pianist Theo van der Pas HELEN. Izal zijn medewerking verleenen.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10