België s nieuwe internationale politiek. Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT RIJK AAN VITAMINEN De beteekenis van Koning Leopold's rede. Een bestaande toestand geformuleerd. BRUSS2L, 17 October. (Van onzen correspondent). Vóór den oorlog leefde België onder het statuut van een door internationale ver dragen gewaarborgde onzijdigheid. Een van de contractanten beschouwde de plechtige acte als een vodje papier en daardoor werd het rampzalige land in een oorlog gesleept die onnoemelijke materieele en moreele schade heeft aangericht. Toen die oorlog ten gunste van België's bondgenooten beslist werd was het duidelijk dat niemand naar een terugkeer van den ouden toestand verlangde. Ten eerste was het vertrouwen in interna tionale verdragen volkomen te niet gedaan en ten tweede ontkwam zelfs een nuchter volk als het Belgische niet aan de oorlogspsychose en den daaruit voortvloeienden grootheids waan. Zoolang de geallieerden, in wezen en als symbool van een bepaalde macht gehand haafd bleven, voerde België zich sterk voelende in dit verband, een politiek van groote mogendheid. En leefde dus, interna tionaal gesproken. boven zijn stand, Langzamerhand echter ontbond zich de een- heio Ier geallieerden en daarmede ontviel aan België zijn voornaamste bestaanszeker heid. En hoewel Brussel door sentiment en belang aan Frankrijk gehecht bleef, moest men toch naar een andere basis zoeken. Deze werd gevonden in den Volkenbond. Op het stadium der geallieerden-politiek volgde dat van de Volkenbondspolitiek. Deze overgang strookte met een wijziging in de interne ver houdingen in België. Naarmate men zich verder van 1913 ver wijderde werd de Vlaamsche politiek zelf bewuster en krachtiger en met alle middelen bestreed het Vlaamsche deel der bevolking den overheerschenden invloed van Frankrijk op de Belgische politiek. Het verleggen van het accent van Parijs naar Genève kwam dus wonderwel overeen met de wenschen van de Vlamingen, die geleidelijk aan invloed wonnen. Na den oorlog, nog tot '27 toe was België het troetelkind der Geallieerden en van Fransche zijde liet men geen gelegenheid voorbijgaan België als de zusternat'ie te be groeten. Toen echter met het oog op de crisis tallooze economische maatregelen ge troffen moesten worden, was men die liefdes betuigingen al heel spoedig vergeten en niet zonder bitterheid bemerkte men in België, dat de Fransche regeering er niet over dacht ten bate van het troetelkind uitzonderings maatregelen te nemen. Deze tegengestelde economische belangen zijn steeds sterker geaccentueerd en hebben aanleiding gegeven tot tallooze ernstige conflicten. Hierdoor is in niet geringe mate afbreuk gedaan aan de „sentimenteele" verhouding tot Frankrijk, welke lange jaren de Belgische internationale politiek zoo niet beheerscht, dan toch sterk beïnvloed heeft. Door de regime-veranderingen in Duitsch- land was de angst in België nog sterk toege nomen en met een soort wanhoop klampte men zich vast aan de Volkenbond, die theo retisch ten doel had zijn leden te bescher men tegen ongemotiveerde aanvallen. Toen kwam het geval van Abessinië. Voor het eerst deed zich nu zulk een aanval in de practijk voor. En wat zag men gebeuren? De heer Paul Laval had door zijn accoord met Mus solini den oooriog mogelijk gemaakt en Enge land deed tenslotte om welke redenen dan ook, niets om die te beletten. Toen nu daarna Duitschland door de bezetting van het Rijn land óók nog het verdrag van Locarno schond bleef er geen enkel steunpunt voor België meer over. Toen de Koning dus een hervatting van de neiuraliteitspolitiek aankondigde, deed hij in wezen niets anders dan een bestaanden toe stand formuleeren. De Geallieerden behoor den reeds lang tot de geschiedenis, de Vol kenbond was onmachtig gebleken, zijn zwak ke leden daadwerkelijk te beschermen en het Pact van Locarno had feitelijk opgehouden te bestaan. Alle internationale steunpunten wa ren aan Brussel ontvallen en er bleef dus niets anders over, dan. wat men nu procla meert: een zuiver-Belgische politiek. Zij die gemeend hebben een initiatief van den Ko ning te ontdekken of die de meening verkon digen, dat deze essentieele verandering ge motiveerd wordt door den afkeer van de te genwoordige Fransche regeering, geven, be wust of onbewust een onjuiste voorstelling van zaken. Noch persoonlijke inzichten noch sympathieën of antipathieën hebben den door slag gegeven. De Nieuwe Lijn is de onvermij delijke "consequentie, welke ieder onbevoor oordeeld man in België uit het verloop van de ontwikkeling der Europeesche verhoudingen moest trekken. Daar komt nog bij. dat ook nu weer op een zeer gelukkige wijze de eischen van binnen- en buitenïandsche politiek overeenstemmen. Er heeft zich namelijk in de laatste drie jaar in België een vrij sterke pro-Duitsche stroo- mmï gevormd. Door het samengaan van Vlaamsche- nationalisten met de volgelingen van Degrelle heeft deze mentaliteit ongetwij feld meer kracht en beteekenis gekregen. Om nu te voorkomen, dat het land ver deeld wordt in pro-Fransche en pro-Duitsche groepen is het noodig dat de regeering, volko men vrijstaande, daartegenover de leuze van pro-België kan stellen. Deze her-oriëntatie gaat gepaard met een verlangen naar nauwere vriendschapsbanden met Nederland. Op alle manieren wordt hiei thans officieel de belangstelling voor Neder land aangewakkerd en iets wat vroeger on denkbaar was: telkenmale wordt Nederland ten voorbeeld gesteld. Hoe ver dit alles gaan zal, is niet te voorspellen. Maar dat deze ver andering de onderlinge verhouding tusschen België en Nederland ten goede zal komen, is boven alle twijfel verheven. Wij onzerzijds kunnen ons daar slechts over verheugen, om dat men in Nederland altijd de eenzijdig- Fransche politiek van België betreurd en van oudsher gaarne een toenadering wenschte met behoud van volle vrijheid wederzijds. Daarvoor is de weg thans vrij. Om het gebeurde nog eens heel beknopt en schematisch vast te stellen, kunnen we zeg gen: cat de politiek van Brussel eerst be heerscht werd door den geest van Parijs, toen door den geest van Genève en nu door den geest van Oslo. Het :s merkwaardig vast te stellen, hoe een man als Koning Albert, die een zeer rustig en scherp oordeel had, deze ontwikkeling voor zien heeft. Hij heeft indertijd geprobeerd België in de richting van Oslo te drijven, maar dit is mislukt ornaat- de tijden er nog niet rijp voor waren. Nu is dit oogenblik daar. Koning Albert zag in, dat een land als het zijne een eigen politiek moet voei*en, passend bij zijn militaire en economische mogelijkhe den en liefst in verband met gelijken, zonder zich door een der groote mogendheden op sleeptouw te laten nemen. Hooge boomen van gen nu eenmaal veel wind en wanneer men zijn bootje achter een groote kruiser bindt, gaat men mede onder wanneer die vergaat. De volledige neutraliteitspolitiek van België wordt dan ook in den lande algemeen gevoeld, zoo niet als een absolute waarborg, dan toch als een machtig middel tot het behoud van den vrede. Nu bestaat er tenminste een kans dat België buiten een eventueel toekomstcon flict blijft, terwijl zulks vóór deze wending uitgesloten was. J. GRESHOFF. UIT DE OMSTREKEN ZANDVOORT Kinderhuis Groot Kijkduin geopend. Maandagmiddag half drie had de officieele opening plaats van het nieuwe gebouw der Stichting Groot-Kijkduin aan de Dr. Smit straat no. 7. Vele maanden van harden arbeid zijn noodig geweest om het voormalige hotel' Garni te metamorphoseeren tot een kinder tehuis dat geheel naar de eischen des tijds is ingericht. De voorzitter der Stichting, Ds. P. v. d. Vloed, heette alle aanwezigen hartelijk welkom. Voor de Stichting is het een buitengewone feest dag, zoo zeide spreker. Vele moeilijkheden moesten overwonnen worden voor men het ge stelde doel had bereikt. Toch was het gelukt, zoodat men althans voor geruimen tijd ver zekerd was. het werk voort te kunnen zetten. Dit was in het oude huis niet mogelijk, daar de inrichting van dat huis 't onmogelijk maakte. Lang had het bestuur gewikt en ge wogen voor het gewichtige besluit om te ver huizen was genomen. Tenslotte had het feit, dat de Stichting er was om het Nederland- sche kind te beschermen, den doorslag gegeven. Spreker bracht dank aan den Burgemeester en zijn echtgenoote voor de belangstelling, die zij in het werk der Stichting toonden; aan het gemeentebestuur voor alles wat het voor de Stichting deed, o.a. op het gebied van on derwijs; aan de beide Wethouders, die hun belangstelling ook door him aanwezigheid toonden; aan alle autoriteiten, die de Stich ting op het gebied van Maatschappelijk werk met raad en deskundig advies hadden bijge staan, aan den aannemer J. v. Sluisdam, die bij het uitvoeren van het werk het belang van het kind vaak liet voorgaan boven zijn eigen belang. Tenslotte wenschte\hij de beide direc trices geluk met het feit, dat de door hen zoo lang gekoesterde wensch eindelijk in vervul ling was gegaan Het bestuur kon zich geluk kig prijzen met twee directrices, die zoo met hart en ziel bij hun werk waren. Hierna ver klaarde hij het nieuwe tehuis officieel geopend. Burgemeester Van Alphen, die daarna het woord verkreeg, dankte allereerst voor de sym pathieke woorden aan het adres van het ge meentebestuur geuit. Hij was er van over tuigd uit naam van het geheele gemeente bestuur te spreken, als hij zeide. dat de kin deren van Groot-Kijkduin steeds van het Zandvoortsche onderwijs zouden kunnen ge nieten, of er al of niet voor betaald werd. Bij zijn bezoek aan het oude gebouw had hij niet kunnen vermoeden, dat de stichting het nog ooit zoo ver zou brengen. Een directie, die zoo opging in haar werk, moest het kind wel een goed hart toedragen. Tot slot wenschte hij de Stichting veel goeds. Verder werd nog het woord gevoerd door Dr. Sark secretaris van de Ned. Federatie van instellingen voor de ongehuwde moeder. Hij bracht hulde aan het bestuur voor het mooie werk, dat hier tot stand was gebracht en hij hoopte, dat hij in deze ruime en betere om geving, nog lang op prettige wijze met het be stuur zou mogen samenwerken Van de aanwezigen noemden wij reeds Bur gemeester Van Alphen en zijn echtgenoote, de beide wethouders, de heeren C. Siegers en A. J. van der Moolen en Dr. Sark. Verder zagen wij o.a. Dr. Tichelaar, Dr. N. Knapper me vrouw Van Dijk en mevrouw Van der Meer, als afgevaardigden van Comité Vrouwenhulp, mevrouw Cohen-Tervaert, voorzitter van Ned Vereeniging van Huisvrouwen te Haarlem, Mr. I Tjaden, directeur van Maatschappelijk Hulp betoon, en Dr. Smits, directeur van den Ge neeskundigen Dienst te Haarlem. Van het zeer groote aantal bloemstukken noemen we slechts die van den Ned. Bond tot Kinderbescherming, van Comité Vrouwen hulp, van de Amsterdamsche vereeniging voor Vacantie Kolonies, van de Vereen, voor Maat schappelijke Zorg voor Zieken te Haarlem; van den Zandvoortschen Kring Godsdienstig Leven. De firma Kranenburg zond een groote bloemenmand, opgevuld met Edammer kazen. Verder waren een zeer groot aantal tele grammen en brieven met gelukwenschen binnengekomen. HULDEBLIJK. Naar wij vernemen heeft Maandagavond in Ons Huis, een door den Burgemeester -uitge schreven vergadering plaats gehad waarbij de wethouders, de predikanten en de voor zitsters van vele plaatselijke vereenigingen waren uitgenoodigd, om te bespreken, welk aandeel Zandvoort zal nemen in het nationaal huldeblijk ter gelegenheid van het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana en Z.DH. Prins Bernhard. Staande de vergadering werd een comité van enkele personen gekozen, dat een onder deel uitmaakt van het Provinciaal Comité. Het ligt in de bedoeling van dit comité zich over eenige dagen met een rondschrijven tot de bevolking te wenden, ten einde haar in de gelegenheid te stellen van haar medeleven in deze, voor Nederland zoo belangrijke gebeur tenis, blijk te geven. Reeds thans kunnen we melden, dat ieder bedrag, hoe klein ook, van harte welkom is. De bedoeling van het geschenk is in de eerste plaats, dat de geheele bevolking er toe bij draagt. WERKLOOSHEID. Het aantal werkloozen stijgt nog steeds onrustbarend. Het vorige jaar bleef het aan tal steeds onder de 600. Pas in Februari '36 steeg het gedurende een strenge vorstperiode tot 605. Daarna daalde het geleidelijk weer. Thans, nu de winter nog moet beginnen be draagt het reeds 607. In vergelijking met verleden jaar is vooral in de bouwvakken het aantal werkloozen zeer groot Ingeschreven staan o.a. 74 grondwer kers, 61 timmerlieden, 47 opperlieden, 43 met selaars en 41 schilders INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Donderdag 22 October, spreekt de heer B. W. Schaper in de Oude Bewaarschool voor het Instituut voor Arbeidersontwikkeling over den huidigen toestand in Spanje. werd een feestcommissie saamgesteld be staande uit mej. T. Meewig en de heeren B. Schrader en H. Schoenmaker. Dit zal echter zóó georganiseerd moeten worden dat fi- nancieele lasten daarvan niet door de kas worden gedragen. Bij de rondvraag betreurde een der leden het minder goede figuur dat de H.R.B. ge maakt heeft bij de wedstrijden estafette slee pen. Dit had tot. gevolg dat een voldoend aantal leden zich opgaven voor een speciale training voor dit nummer en eventueele an dere nummers voor wedstrijden, om zoo te komen tot goed getrainde ploegen die in staat zijn de eer der H.R.B. op te houden. Plannen werden besproken om het vol gend jaar weer een uitstapje te organisee- ren. Een voorstel van den heer A. Dekker, om de contributie te brengen op f 1.25 per jaar, werd met groote meerderheid aangenomen. Deze hoogere kosten zijn noodig, omdat men in de toekomst gediplomeerde leden van E.H.B.O. van verbandmateriaal wil voorzien Naar aanleiding van een klacht over de minder goede gelegenheid om serieus te oefe nen in het Sportfondsenbad. zegde de voor zitter toe de deelneemsters en deelnemers in het vervolg in 3 groepen te splitsen, nl. zij die zich speciaal bekwamen voor het ver krijgen van een diploma, de minder geoefen den en de beginnelingen. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: J. J. P. Boezemans en P. J. M. Droog. Getrouwd G. F. Bogaerts en E. M. M. Witte- veen; W. Schuijlenburg en M. W. van Beek. Bevallen: J. H. BrouwerKooijman, z.; J. v. d. VlugtBierman, d.; W. C. de Rosa Spie- ringsBaars, d. Overleden: L. M. A. H. Dittrich, 84 j. Wed. J. N. Luiken. TENTOONSTELLING VAN ZELF VER VAARDIGD SPEELGOED. Maandagmiddag is deze tentoonstelling, die tot Woensdag in het Gezondheidshuis gehou den wordt, geopend. Het slechte weer, in den middag en vooral in den avond was zeker wel oorzaak dat de belangstelling, die het ijverige bestuur van de Vereeniging tegen drankmisbruik zeker verdient, niet zoo bijster groot was. Er zijn steeds dames aanwezig, die de noo- dige inlichtingen zullen geven. De tentoon stelling is nog geopend vanavond van 7 tot 9.30 en morgen van 2—5 en van 7 tot 9.30 u. BLOEMENDAAL RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-N. TELEF 6 7 2 6 vanaf - met garantle> PUn- vanar j jj. 1oos trekken inbegr BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen van 9—12 en 14 uur. Zaterd. 9—12 uur Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 7—9 u. (Adv. Ingez. Med.) HEEMSTEDE JAARVERGADERING HEEMSTEEDSCHE REDDINGSBRIGADE. Bovengenoemde vereeniging hield Maan dagavond haar 17e jaarvergadering in café v. d. Heuvel. Voor deze vergadering was de belangstel ling bijzonder groot. Na een kort welkomstwoord, meer spe ciaal tot den medischen adviseur Dr. D. Hu- bert, sprak de voorzitter de heer L. C. Band, woorden van bijzondere tevredenheid over het werk in het afgeloopen jaar verricht. Het jaarverslag van den penningmeester, den heer B. Broekman, maakte melding van een bedrag aan inkomen van f 381.16 en aan uitgaven van f 322.46, waaronder is begre pen een geraamde post van f 100 voor het bouwen van een huisje voor een ijswacht, dat bij een ijsperiode geplaatst zal worden in overleg met B. en W.. vermoedelijk aan de Van Merlenvaart bij het Molentje. Uit het verslag van den secretaris, den heer R. Abrahams, bleek, dat het ledental reeds boven de 200 gestegen is. Werd in het verslag tevredenheid geuit over het oefenen der heeren. dat der dames, vooral in den zwemvijver, liet nog al te wenschen over. Dank werd gebracht aan het Gemeente bestuur voor het beschikbaar stellen van een schoollokaal voor den cursus E H.B.O. en aan het bestuur van den Zwemvijver voor het gratis afstaan van dien vijver. Het ver slag besloot met een oproeping tot de leden om nog meer actief mede te werken. Vervolgens werd de wintercampagne be sproken. De vervolgcursus E.H.B.O. door Dr. Hubert te geven, zal beginnen op Dinsdag 3 November as. Ook de ijswacht. het vorige jaar begonnen, zal dit jaar een meer offi cieel karakter krijgen. Zoowel op de Leid- >chevaart als meer in het centrum van Heemstede zal zulk een wacht geformeerd worden, met bij iedere wacht minstens een gediplomeerde van het Oranjekruis. De le den werden aangespoord zich hiervoor dis ponibel te stellen. Verder zijn er plannen om in den loop van dezen winter een excursie te maken naar het Veiligheidsmuseum, waar zeer veel te 'eeren ls, vooral omdat nok de medische ad- 'Iseurs en Ir. Gorter zich voor het geven van "«Mchtlngen berobikba? zullen stehen. Bii acclamatie werd 1e heer L. C. BanA ds voorzitter herkozen Voor een te houden St. Nicolaasfeestje i VERBETERING VAN DEN BOVENWEG GEVRAAGD. Het bestuur van de Buurtvereeniging Aer- denhoutBentveld heeft den volgenden brief aan den Raad der gemeente Bloemendaal ge richt. „Onze vereeniging heeft de eer uwe aan dacht te bestigen op den buitengewoon ge vaarlijken toestand, waarin de Bovenweg (de weg van het landgoed Elswout tot de Wes terlaan) verkeert. Daar deze weg een van de twee eenige recht- streeksche verbindingen vormt tusschen Aer- denhoutBentveld en de kom der gemeente Bloemendaal, is te voorzien, dat bij het stellig te verwachten zeer drukke verkeer langs dien weg in den tijd vóór, gedurende en na de Wereldjamboree 1937 bedoeld weggedeelte het verkeer niet behoorlijk zal kunnen verwer ken en dat vele ongelukken het gevolg zullen zijn. Er is geen fietspad langs, noch een voetpad en de rijweg is zóó smal, dat twee vierwielige voertuigen elkaar nauwelijks kunnen passee- ren. Voor ae voetgangers en voor de fietsers is dan in het geheel geen plaats meer. Daar langs bedoeld weggedeelte geen be bouwing is, doch slechts struikgewas, komt het onze Vereeniging voor, dat tijdige af doende verbetering zeer wel mogelijk is. Reeds een betrekkelijk geringe verbreeding en verbetering van den rijweg met aanleg van een fietspad aan weerszijden en een wandel pad aan een zijde zal ongetwijfeld voldoende zijn. Ook afgescheiden van de verkeersdrukte, die de Wereldjamboree zal opleveren, is de gevraagde voorziening dringend noodzakelijk. Ieder oogenblik kan een ernstig ongeluk de sombere waarheid doen inzien van het spreekwoord dat men niet moet wachten met den put te dempen, totdat het kalf verdron ken is". Tot zoover het verzoek. Inderdaad is spoedige verbetering hier hard noodig. De toestand zooals hij nu is, zou een aanklacht zijn tegen de gemeente, in dien deze gronden aan de gemeente toebehoor den. Terwijl overal de wegen in zoo'n uit muntenden staat zijn, zou het dwaas zijn. hier zoo'n onmogelijken toestand te handha ven. Maar de weg en de omringende terrein heb ben een anderen eigenaar en hoe graag het gemeentebestuur hier zou willen verbeteren, zonder medewerking dier eigenaars gaat dit niet. Een verwijt kan dus niet tot de gemeente gericht worden. Misschien dat dit verzoek niettemin een reden is om deze zaak krachtig aan te vat ten. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: E. Hansenvan Doerburg, z.; A. W. P. SchoenKeg, d.; J. H. LeeflangHout man, z.; F. WarmerdamSmit, d.; G. B. van den Brink—Toom, d.; C. C. Postma—Heij- blom, d.; J. H. LeeuweBloemzaad, z.; B. C. Bos—van den Enden, z.; M. J. Boerrigter— Bruning, d. Ondertrouwd: H. F. P. Obertop en G. A. Kamphuis; S. II. Brongersma en P. N. A. C. Dresch; A. van Kampen en M. V. Matthëus; J. J. Polak en H. Roos. Getrouwd: J. Blankenstein en P. M. van Ooiien; J. G Stokman en C. M. Warmerdam- J. Stegeman en M. G. Ende; J. H. van Kam pen en M. H. S. Levy. Overleden: F. F. Schoo, 70 j., weduwe van S. van Bachum de Boer; P. M. de Vries, 70 j., echtgenoote van E. J. H, Dull; H. J. Langen- dijk, 40 j., wonende te Amsterdam; E. M. Z. Frencken, 26 j., echtgenoote van J. C. M. Gen- zer, overleden te Haarlem. BENNEBROEK BURGERLIJKE STAND. Bevallen: J. v. d. Hoevenvan Wijk d. Overleden Adam Folmer, 70 jaar. HAARLEMMERLIEDE EN SPAAR NWOUDE. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Martha, d. van E. Kassing—Borm; Anna Maria Theresia, a. van P. Th. Meiman Rijnierse; Geertruida Johanna, d. van S. MoschClappers; Franciscus Gerard us, z. van M. B. Wempe—van Geldrop. Getrouwd: R. P. Baltus en M. G. van Gel dorp. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Hoogkerk (thuisr.) p. 19 Gibraltar. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Poelau Bras (thuisr.) 17 v. Genua. Soemba (uitr.) 17 v. Algiers. Tabian (uitr.) p. 17 Kaap de Goede Hoop. Marnix van St. Aldegonde (uitreis) 19 vau Suez. Tawali (thuisr. p. 16 Gibraltar. Tarakan (thuisr.) 17 te Belawan. Bengkalis (uitr.) 17 van Belawan. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Reggestroom, 17 van Hamburg n. Amst. 20 verw. Maaskerk (thuisr.) 18 te Rott. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Springfontein, 18 v. Rotterdam te Hamburg. Jagersfontein, 19 v. Beira te Rott. Bloemfontein, (thuisr.) 19 v. Pt. Natal. Boschfontein (uitr.) 19 van Suez. Meliskerk, 18 van Beira n. Rott. Heemskerk (uitr.) p. 17 Las Palmas. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Damsterdijk, Vancouver n. Rott., 19 te Lon den. Edam. Rott. n. New-Orleans 18 v. Havana. Statendam, 17 v. Rott. te New-York. Rotterdam, 16 v. Kingston (Ja.) n. Ha vana. Spaarndam, Rott. n. N.-York p. 18 Dunge- ness. Nictheroy, Rott.' n. Vancouver 18 te Lon den. HOLTM MD— ""-Tcnrf LIJN Aagtekerk (thuisreis) 18 te Duinkerken. Almkerk (uitreis) 19 te Port Pirie HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Grootekerk (uitreis) 188 te Genua. HALCYON LIJN. Rozenburg, Hartlepool n. Malta p. 16 Oues- sant. Stad Haarlem, Rott. n. Dubrovnik 2 pass. 17 Ouessant. Stad Dordrecht, Bona n. Rott. p. 17 Gibral tar. Maasburg, 18 v. Vlaardingen n. Genua. Stad Amsterdam, 10 v. Vlaard. te Lulea, vertr. 20 n. Rott.-Vlaard. Stad Arnhem, 17 v. Spezia n. Seriphos. Stad Schiedam, 17 v. Vlaard. te Genua. Flensburg, 21 (v.m.) v. Narvik te Vlaard. verw. Vredenburg, 17 v. Narvik n. Rott-Vlaard. KON NED STOOMBOOT MIJ. Vesta, Rott. n. Genua pass. 18 Wight. Odysseus, Stettin n. Amst. 19 bij Cuxhaven geankerd. Alkmaar, Chili n. Amst. 18 v. Curasao. Ceres, 18 van Rodosto te Kymassi. Tiberius, 19 v. Amst. n. Hamburg. Ariadne, 19 v. Amst. te Aarhuus. Baarn, 16 v. Arica n. Mollendo. Boskoop, Chili n. Amst. 19 te Liverpool. Calypso, Piraeus n. Amst. p. 19 Ouessant. Crijnssen, 18 v. Amst. te Hamburg. Hercules, Hamburg n. Amst. 18 bij Cuxhaven geankerd. Hermes, Izmir n. Amst. p. 17 Gibraltar. Irene, 19 v. Kopenhagen te Amst. Juno, 18 v. Napels te Barcelona. Medea, 17 v. Amst. te Barbados. Merope, 18 v. Candia n. Canea. Nereus, 17 v. Gothenburg te Aarhuus. Orpheus. 17 v. Amst. te Kopenhagen. Perseus, 17 v. Oporto n. Vigo. Saturnus. 17 v. Izmir te Reshadiye. Simon Bolivar, Amst. n, W Indië*18 (2.15 n. m.) 40 mijl O. v. Land's End. Theseus. 17 v. Hamburg n. Amst. Triton. Bourgas n. Amst. p. 18 Finisterra. Ulysses, 19 v. Izmir te Stamboul. Venezuela. 18 v. Cristobal n. Cartagena. Vulcanus, 17 v Barcelona te Valencia. Rhea. Nanels n Amst. o 17 Gi^-altar. Barneveld. Amst n. Chili 17 (1.32 n.m.) 52 mijl Z.O. v. Land's End. Iris. 15 v Kingston (Ja) n. Jeromie. KON HOLL I.LOYD Waterland (uitr.) 15 v. Santos. Eemland. 20 (5 v.m.) v. Hamburg te IJmul- den verw. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Blitarfuitr.) pass. 19 Ouessant. Dempo (thuisr.) pass. 19 Perim. Garoet (thuisr.) 19 van Port. Said. Baloeran (uitr.) pass 18 Kaan del Armi. 'nta Gede (uitr.) p. 18 Pt. de Galle. Kota Nopan thuisr.) p. 18 Perim. Sitoebondo, 18 v. Batavia te Rott Tapanoeli, 17 v. Batavia n. Rott,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 11