ZWEMMEN WATERPOLO TAFELTENNIS GYMNASTIEK. DAMMEN WIELRIJDEN MOTORWIELRIJDEN MA AMD AG 26 OCTOBER 1936 H A A R L E M'S DAGBLAD 10 Successen van Ned. zwemsters in het buitenland. De Nederlandsche zwemsters hebben Zater dag in het buitenland weer triomfen gevierd- De beste prestatie verrichtte mej. Senff. De A D.Z.-zwemster legde de 100 m. rugslag in den fenomenalen tijd van 1 min. 13.7 sec. af. Deze tijd beteekende een nieuw wereldrecord, daar het huidige op haar naam staat met 1 min. 15-4 sec. De baan, waarop gezwommen werd had echter een lengte van 20 meter, derhalve kon de tijd van mej. Senff niet als wereld record worden erkend Mej. J. Waalberg was in uitstekenden vorm. Zij zwom de 200 m. schoolslag in den nieuwen Nederlandschen recordtijd van 3 min. 0.9 sec. Het huidige record staat op naam van de Y- zwemster mej. J. Stroomberg met 3 min. 2.6 sec., om bovenbedoelde reden kon echter ook dit record niet worden erkend Willy den Ouden won de 100 M. vrije slag on bedreigd in den uitstekenden tijd van 1 min. 5.2 sec. De als tweede aankomende Duitsche zwemster mej. Maus deed er bijna 9 sec. langer over. Ook de estafettewedstrijden waren voor onze dames. Zoowel op de 5 x 60 M. vrije als de 6 x 40 M. wisselslag tikten de Nederland sche zwemsters met seconden verschil op haar Duitsche rivalen aan. Rie Mastenbroek en Tini Wagner zwommen te Antwerpen. Aan de uitslagen ontleenen we de volgende: 100 meter vrije slag voor dames: 1. Mej. Mastenbroek, Rotterdam, in 1 min. 7.4 sec.; 2. Wagner, Amsterdam, in 1.10; 3. mevr. Gielens, Antwerpen, in 1.18. 100 meter schoolslag voor dames: 1. Stroom berg, Amsterdam, in 1.25.8; 2. Kastein, Am sterdam, in 1.26,2. 100 meter rugzwemmen voor dames: 1. Van Zeggelen. Amsterdam, in 1.17.8; 2. Kerk meester Rotterdam, in 1.20-2. Driemaal 100 meter wisselslag voor heeren: 1. R.Z.C. met Regter, Kruithof en Oving; 2. Cercle Natation Brussel 3.504. Driemaal 100 M. wisselslag voor dames: 1. Nederland I met Kerkmeester. Stroomberg en Mastenbroek, in 3.57.,8; 2. Nederland II in 4 2.4: 3. Olympique Antwerpen in 4.26.4. Vijfmaal 50 meter vrije slag voor dames: 1. Nederland met de dames Kats. Minkhorst Kind, Wagner en Mastenbroek in 2.49 Deze ploeg won met een gansche baanlengte. 2. Olympique Antwerpen in 3.7. Nida Senff in topvorm. De 100 M. in 1 min. 13.6 sec. Uit Dusseldorf: Nida Senff verbeterde Zon dagavond in de stedelijke zweminrichting te Dusseldorf het wereld-record 100 Meter rug slag. doo; dezen afstand af te leggen in 1 min. 13 6 sec. Het oude wereldrecord stond even eens op haar naam met 1 min. 15. 4 sec., ge vestigd op 10 September van dit jaar te Aarhuus. Ook Willy den Ouden en Jopie Waalberg winnen weer. Willy den Ouden won hier de 100 M. borst- crawl in 1 min. 5 sec., waarbij zij haar eigen wereldrecord over dezen afstand tot op 0.4 sec. benaderde. Mej. Waalberg was no. 1 bij de 200 M. schoolslag in 3 min. 0.9 sec. Feestavond ZwemcKib „Haarlem- Zignea". Zaterdag had de jaarlijksche feestavond van de Zwemclub ..Haarlem-Zignea" in de groote zaal van het H.K.B.-gebouw plaats. De avond, die zeer geslaagd mag heeten, werd gevuld met cabaretnummers, afgewisseld met dansen. De cabaretnummers (eenige zang nummers. een Tap-dance solo van een ..Haarlem"-mer, een Pantomime, „The Tune Cocktail Mixers" en een Matrozendans) oocstten vee! succes. Vooral het ontreden van „The Croacking Nightingales" (zingend en tap-dansend) viel zeer in den smaak van de aanwezigen, Het ging er dan ook zoo gezellin toe. dat toen te 3 uur „The Rythm Sel lers" de finale speelden, de aanwezigen slechts noode van den dansvloer scheidden. H. Z. en P. C. Kampioen van Nederland. Een groot aantal toeschouwers is Zondag avond getuige geweest van een fraaien, span- nenden polo wedstrijd, die in het Sportfondsen- bad gespeeld werd tusschen H. Z. P. C. (den Haagt en het IJ «Amsterdamwelke ontmoe ting moest beslissen over het kampioenschap van Nederland. De Hagenaars wonnen met 21 en hernieuwen daardoor hun kampioen schap. Zonder twijfel hebben de Hagenaars deze ontmoeting verdiend gewonnen. De balbehan deling van H. Z. P. C. was buitengewoon goed en het combinatie-spel en het plaatsen waren voortreffelijk. Dat er niet meer doelpun ten zijn gemaakt, moet voor een groot deel op rekening van den Amsterdamschen doelman Veenstra worden geschreven. Het IJ heeft zich zeker ook niet onbetuigd gelaten. Het spel der Amsterdammers was minder fraai, dan van hun tegenstanders, doch het was ver rassender door de snelle rushes, die Moolenaar telkens ondernam. Ongetwijfeld was Moole naar de snelste zwemmer der beide ploegen en het gebeurde dan ook vaak, dat de Haagsche achterspeler.s hem niet konden houden Eenige seconden na het beginsignaal moest scheidsrechter Braam Sirks van H. Z. P. C. en van den Bosch van het IJ reeds het water uitzenden. Voor rust slaagt geen der partijen er in, te scoren; beide doelverdedigers redden vele malen in gevaarlijke situaties. Rust komt met blanken stand. Het IJ neemt de leiding door Moolenaar. Eenigen tijd wordt H. Z. P. C. teruggedron gen. Hierna komen de Hagenaars onstuimig opzetten. R. den Hamer schiet zuiver in. doch het bijna zekere doelpunt 9topt Veenstra. Stam maakt dan gelijk. Het IJ riskeert na dit doel punt veel, als alle spelers naar voren trekken. Een vrije worp wordt bij den onbewaakten Stam geplaatst en deze passeert Veenstra onhoud baar (2Ij. Scheidsrechter Braaam heeft uit stekend geleid. Uitslagen Wintercompetitie. (Dames) H. P. C.—de Otter 1—1 (Heeren. H. V. G. B.—V. Z. V. 3—0 H. P. C.Zwemlust 33 Haarl. Tafeltennisbond. Verandering trainingslokaliteit H.T.T.C. „Barna", van Jeugdhuis, Frans Halsstraat 6. naar Willem de Zwijgerschool aan de Hertzog- straat, lederen Maandagavond van 710 uur. Trainingslokaal der T-T.C. Zandvoort. Dit wordt nog nader bekend gemaakt. Nieuwe leden van den Bond. Aangenomen als lid: TT.C. Zandvoort. Secretaris: H Gold berg, Wilhelminaweg 20. Zandvoort. Werkzaamheden der materiaalkeuringscom missie: Door deze commissie zijn de volgende speelgelegenheden reeds gekeurd: H.T.T.C., Victoria T.O.G., ..Barna". Nog te keuren: „Shot". „Hillegom" en „Zandvoort". Competitiereglement N.T.T.B. Dit regle ment ligt bij elk vereenigingssecretariaat ter inzage. Aan de spelers van competitieteams wordt dringend verzocht zich strikt aan dit reglement te houden, ten einde boetes ten laste der vereenigingen te voorkomen. Aanvoerders der teams. Aanvoerders dei- teams moeten er zorg voor dragen, dat hun teamgenooten tijdig het competitieprogramma voor de komende weken in hun bezit hebben. Aan vereenigingssecretarissen(ressen) wordt beleefd verzocht het competitieprogramma ten spoedigste aan de aanvoerders door te geven wanneer dit in hun bezit gekomen is; even tueel is het doorgeven aan alle spelers voor den goeden gang van zaken wenschelijk. Competitieprogramma's H.T-T.B. Deze zullen ten spoedigste aan de verschillende se cretarissen verzonden worden. Wedstrijdkaarten. Op deze kaarten moe ten de aanvoerders der teams de resultaten der partijen invullen. Men is verplicht alleen den totaaluitslag, niet van de verspeelde sets, te vermelden, dus alleen: 10, 20. 21. Deze wedstrijdkaarten worden door den N.T.T.B. verstrekt aan de wedstrijdleiding van den H-T.T.B. Dc- wedstrijdleiding zal voor de dis tributie der formulieren zorg dragen, Mochten deze kaarten bij het begin der competitie nog niet in het bezit van den H.T.T.B. zijn, dan wordt aan de aanvoerders beleefd verzocht, den uitslag van den wedstrijd op een gewone briefkaart te schrijven. Het resultaat van el- ken wedstrijd krijgt de wedstrijdleiding dus van twee kanten, zoowel van den aanvoerder van het ontvangende als van het bezoekende team. dat tegen elkaar gespeeld heeft Inleveringstijd der wedstrijdformulieren. Deze moeten binnen vier-en-twintig uur in het bezit zijn van den heer F. Vetter. Frans Lisztlaan 7, Heemstede. De trainingsavond van ..Zandvoort" wordt gehouden in het gebouw ..Ons Huis", te Zand voort. lederen Dinsdagavond wordt van 3—11 uur geoefend, te beginnen 27 October a.s. Vergadering K. T. K. Zaterdag vergaderde de Technische Com missie van den Kennemer Turnkring onder leiding van den heer B. J. Wieland Los. Besproken werden o.a. handbal-demonstra ties, een veldloop en athletiek-kampioen- schappen K.N.G.V. in het gebied van den Kennemer Turnkring. De heer P. J. Wage- mans zag zich wederom aangewezen als kring consul K.N.G.V. voor athletiek. Besloten werd. het aantal vergaderingen van de T.C. uit te breiden. Een uit 14 onderdeelen bestaand ontwerp voor het technische programma 1937 werd vastgesteld. Gedeeltelijk wijkt dit af van het programma 1936. Nadere vaststelling vindt plaats in een vergadring van het Bstuur en de Technische Commissie gezamenlijk en in de in Decmeber te houden jaarvergadering. Bij de samenstelling van het programma werd rekening gehouden met door vereeni- ;ingen geuite wenschen. Betreffende het j.l. Dinsdag geopende tweede gedeelte van den cursus-Wedel werd medegedeeld, dat daarvoor de animo niet geheel voldoende is. Simultaan-séance J. W. van Dartelen te Heemstede. Onze damredacteur gaf in Het Hof van Heemstede" te Heemstede een simultaan- séance. Het doel dezer séance was het op richten van een damvereeniging te Heem- Van de 19 partijen won de simultaanspeler er 16. verloor twee partijen tegen de heeren N. A. Bouwen en D. v. d. Kerkhof en speelde één partij remise tegen den heer G. Hoogen- doorn. Duur der séance 2 uur. Binnenkort zal door den heer Van Dartelen nogmaals een simultaanséance worden gege ven. waarna dan waarschijnlijk tot de op richting van een damvereeniging zal kunnen worden overgegaan. DAMCLUB HAARLEM. De uitslagen van de partijen uit de zevende ronde van de wedstrijden om het kampioen schap 1936—'37 van de Damclub Haarlem luidden Hoofdklasse: J. LycklamaP. Moilema Jr. 11 C. Dikkeboom—J. J. P. Kraaijer 1—1 C v. d. WerffH. A. van Abs afgebr. A. P. de Zwart—G. P. Heek 0—2 Tweede klasse: B. GabriëlJ. Hartel 20 J. P. Exel SrA. Russ 0—2 H. J. Rozijn—L. P. Huges 2—0 M. van LeeuwenR. Groos afgebr. D. SibieA. Burghout 02 JAARVERGADERING DISTRICTSBOND NOORD-HOLLAND. Zondagmorgen vergaderde in Hotel Kenne- merhof IJmuiden onder voorz.schap van den heer K, de Jong, de Districtsbond Noord-Hol land van den Ned. Dambond. Een 12-tal vereenigingen waren aanwezii toen de heer de Jong met een kort woord opende. Het jaarverslag van den heer Kerkmeer, Castricum, werd onder luid applaus goedge keurd. Het competitie-programma werd op enkele wijzigingen na in zijn geheel aangenomen, zoodat circa 400 dammers een mooie competi tie zullen spelen. Het voorstel van enkele kleine Haarlemsche vereenigingen, tot het doen spelen van een competitie voor Haarlem en omstreken werd aangenomen. Dit geschiedt echter onder auspiciën van den Districtsbond. Een commis sie werd benoemd tot het organiseeren dezer competitie waaraan vermoedelijk zullen deel nemen: Hoofddorp. Oosterkwartier. D. O. S., Het Noorden en Haarlemsche Damclub 6, alle te Haarlem. Stabiel. Santpoort, Lisse, Heem stede en T. O. P. Velsen-Noord Het bestuur werd op enkele wijzigingen na herkozen. Het bestaat thans uit de heeren K de Jong. IJmuiden. voorzitter, v. Leeuwen. Haarlem. 2e voorzitter. De Weert. Zaandam, penningmeester, v. Brussel. Wormer, 2e pen ningmeester. Kermeer. Castricum, secretaris. Kuyper en Gerretsen. commissarissen. In de kascommissie werden benoemd d" he*>- ren Beumer en v Beek. Besloten werd tot een vlot afwerke Ie jubileumwedstrijden van den N. D. B. Na de rondvraag sloot de heer de Jon; deze geanimeerde vergadering. Cricket in Australië. Zaterdag hebben de Engelsche bowlers zich te Perth prachtig hersteld. Viel er Vrijdag slechts 1 Australisch wicket voor 291 runs, Zaterdag nam de Engelsche aanval 9 wickets v. 146 runs. Copson. de fastbowler, was prach tig op dreef en kreeg nadat de 300 voor het lste wicket gepasseerd waren eerst Bradcock voor een schitterende 167 door Allen gevan gen. waarna hij in de volgende over Hor- rocks voor een r.iet minder fraaie 140 bowl de, Badcock en Horrocks hadden voor het 2de wicket een stand van 306 runs opgezet. De Engelsche aanval verkreeg nu de over hand zoodat met de score op 371 8 wickets neer waren. Grimmitt en Humbullis scoor den vervolgens voor het 9de wicket 49 runs. Grimmitt bleef met een goede 30 not out toen op 436 het laatste wicket viel. De M.C.C. verkreeg derhalve een voor sprong van 61 runs op de lste innings. In de 2de innings brachten Worthington en Barnett het tot 48, op welk totaal eerst genoemde voor 25 run out ging. Op 72 ging Verity l.b.w.b. GTimmitt. Fish- lock «1) werd onmiddellijk gevangen. Bar nett 36 (c. Fingleton b. Mc. Cabe). Hardstaff 30 en Allen 14 not out brachten het totaal op 1204. De match eindigde in een draw R. E. S. Wyatt is de zooveelste Engelsche speler die een wond aan zijn hand opliep, zoodat Allen noodgedwongen den in Austra lië verbliif houdenden Essex-speler, Thomas Wade, verzocht heeft zijn medewerking te willen veiieenen teneinde in de 3de match tegen Z.-Australië met een compleet team te kunnen uitkomen. H. S. V. „De Kampioen". Zondag hield de H.S.V. „De Kampioen" een trainingsrit voor de A-. B-. en C-klassers over 50 K.M. en voor de juniores over 30 K.M. De uitslag was als volgt: A-klasse: 1 de Brey (anderen door pech uit gevallen). B-klasse: 1 Burggraaf, 2 Schenk. 3 Dalfsen en 4 Van Es. C-klasse: 1 J. Bos (anderen door pech uit gevallen). Juniores: 1 Koelemeyer. 2 Feije, 3 Kei- zerswaard, 4 Laan, 5 Eldik, 6 Veen, 7 Joubi. Bovengenoemde vereeniging hield record wedstrijden voor A. C en Juniores. De B- klassers reden een wedstrijd over 50 K.M. Het weer werd buitengewoon slecht; de A C en Jun. stapten allen af. Deze record-wed strijden zijn uitgesteld. Alleen reden de B- klasse door: de uitslag werd: 1 Bos 2 Wal- gien. De o'-erjgen opgegeven. De Jonge Kamnioen. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag haar lange-afstand-kampioenschappen rond de Haarlemmermeer. De uitslagen zijn: A-B klasse: 1. W. Vonk kamDioen 1936, 2.13.42; 2. H. Munk, 2.18.55; 3. J.' Smit 2.23.30 4. H. Roorda 2,31,52. C-klasse: 1. H. Veerman 2.20.46; 2. Tiche laar 2.25.1. Overigen uitgevallen door pech. Jun. 30 K.M.: 1. Weyers 1.2.21; 2. K. Nuft 1,2,40. De overigen opgegeven. Achilles. Zondag hield bovengenoemde vereeniging de revanche ontmoeting van het clubkam- pioenscbap over 120 K M. Klinkenberg bewees, dat hij de ware lange- afstand-kampioen der club is, want hij wist ook dezen wedstrijd, ondanks een lekken band, met grooten voorsprong te winnen. De'eenige, die hem goed partij gaf. was Gruijters, doch toen deze zijn tweeden lekken band kreeg, moest hij opgeven. De C-klassers reden een wedstrijd over 40 K.M. die door Koelemij werd gewonnen; tweede werd Drogtrop, 3 v. Sprundel, 4 Ver gers. Weer een nieuw wereld-uurrecord. Op de linas-autorenbaan te Monthléry heeft de bekende Engelsche T. T.-rijder James Guthrie het werelduurrecord voor motoren verbeterd. Met zijn 350 c.c.-machine bracht hij het op 172.887 K.M. Het oude record stond op naam van den Franschman Georges Mon- neret met 170.180 K.M. WEEK-END SUPRA-NATIONALE GEBEDSROND. Met bovengenoemden bond. die over geheel Europt bidstonden voor geestelijke opwekking houdt en aanspoort tot persoonlijk Bijbel onderzoek, zal de Evangelist R. van Goethem uit Brussel een 5-tal samenkomsten te Haar- dem houedn en wel op Zaterdag 31 October en Zondag 1 November in net lokaal Parklaan 21. De bijeenkomsten die ook voor belangstel lenden toegankelijk zijn vinden plaats des middags om 3 uur en 's avonds om 8 uur. ter wijl des Zondags ook 's morgens om 10 uur vergaderd wordt. Het onderwerp dat de heer v. Goethem zal behandelen luidt: „De gaven en vruchten van den Heiligen Geest". KENNEMER KUNSTKRING. Ten einde een goed inzicht te krijgen in de hoedanigheden van de nieuwe aangeworven leden, had bovengenoemde vereeniging voor haar eersten tooneelavond, welke in de tuin- zaal van de Gem. Concertzaal werd gehou den een 3-tal éénacters gekozen. Met de keuze, zoowel wat de spelers als de -stukken betreft, iS men uitstekend geslaagd. De correcte en tevens ook vlotte uitvoering van de ten tooneele gebrachte stukken viel te loven. De goed bezette zaal heeft dan ook van het begin'tot het einde met belangstelling het spejl gevolgda Op het einde klonk een dank baar en welverdiend applaus. Een gezellig bal met medewerking van de ,Green° Band" besloot dezen welge.slaagden tooneelavond. waarop de Kennemer Kunst kring met genoegen kan terugzien. CREDITEURENLIJST. Het weekblad Handelsbelangen neemt op de crediteurenlijst in het faillissement van Th. G. v. d. Asdonk. smid te Heemstede Deze lijst telt 45 crediteuren met een totaal passief van f 34.295.66 waarvan preferent f 7.967.44 De baten zijn nog niet volledig bekend. De "oornaamste crediteuren zijn: J. Kramer Gzn "Idleening en rente f 11.437 59. mej. C. P. H d. Asdonk ^e!:'" ening f 4216.88: mej. M ;n M. H. v. d. Asdonk geldlening f 2794 44 N.V. Adm. en Expl. Mij. 't Cloostcr geldleening rente en 3e hypotheek prefent f 6633.83. Zaterdagavon dis de heer J. Post, die 25 jaar directeur van „Onderling Genoegen" is geweest, gehuldigd. HET TOONEEL. ONDERLING GENOEGEN. HULDIGING VAN DEN HEER J. POST. Onderling Genoegen heeft Zaterdagavond haar directeur, den heer J. Post, die 25 jaar de artistieke leiding heeft van deze vereeni ging, op hartelijke wijze gehuldigd. De heer Post, dien ik reeds langer ken dan 25 jaar hij woonde, evenals ik, in zijn jeugd te Har- lingen, het stadje dat door vele Friezen als een onecht kindje van Friesland wordt be schouwd is een zeer bescheiden mensch, maar aan deze huldiging kon hij toch moeilijk ontkomen. En wij zouden deze huldiging niet hebben willen missen, want zij vormde het aardigste deel van den avond. Onderling Genoegen voerde op dezen jubi leum-avond ..Charley lacht weer" op. een re vue, die door Henny Poelman was gemaakt. In tegenstelling met andere revues loopt er door .Charley lacht weer" een draad, al wordt de draad op sommige oogenblikken dan ook bijna onzichtbaar. Charley Chaplin raakt verliefd op Pola Negri, welke verliefdheid aanleiding geeft tot heel wat avonturen. Charley komt er door in het delfstoffenrijk en vandaar weer op de aarde, waar hij van alles beleeft. Wij zien hem bij de Indianen, op een meisjes kostschool, in een museum, in Hollywood, op een kermis in Holland en hij eindigt zijn avontuurlijke reis bij Onderling Genoegen, dat op het punt staat om zijn directeur te huldi gen. Op die tocht wordt Charley vergezeld door zijn vriend Orpheus, die zich voor deze reis in een rood kleed gestoken heeft en een kroon op zijn hoofd draagt. Zooals bij vele opvoeringen, waaraan kin deren medewerken was het groote succes Zaterdag voor de kleintjes. En wat die deden, was ook dikwijls allerliefst. Daar waren 2 hummels van misschien 5 jaar bij, die stor menderhand de harten van de toeschouwers veroverden enkel door maar op 't tooneel te verschijnen. En wat werd er aardig door de kleintjes gedanst. Het was natuurlijk erg primitief, maar er ging een groote charme van uit, omdat zij het zoo vreeselijk ernstig deden. Tegen de kleintjes moesten de grooten het wel afleggen, omdat die peuters allen zoo natuurlijk waren en nooit probeerden grap pig te zijn. Verreweg het best geslaagde tafe reel was dat van het sprookjesland, waarin alle bekende sprookjesfiguren, zooals Rood kapje en de Wolf, Klein Duimpje, de Ge laarsde Kat en Asschepoes verschenen. Hoe lief en bekoorlijk was die stoet van Assche poes, die door prinsjes gedragen werd in een draagstoel. De schrijfster van de revue vervulde zelf in plaats van To Out, die ziek was de rol van Charley Chaplin. Men moet heel wat in zijn mars hebben om den wereldberoem- den komiek te imiteeren. Henny Poelman spande zich duchtig in om komisch te zijn, waaruit bleek, dat zij den waren aard van Charley Chaplin's talent nog niet heeft aan gevoeld, maar de stampvolle zaal had toch pleizier om haar en daarmee had zij dus haar voornaamste doel bereikt Toen in het laatste tafereel Charley op het tooneel van ons Gemeentelijk Concert gebouw. waar Onderling Genoegen met het vaandel in het midden stond opgesteld, aan landde een niet onaardige vondst in deze revue was tegelijk de mise en scène voor de huldiging van O. G.'s directeur gereed. De heer Post behoefde nog maar met zijn echt- genoote te verschijnen om met de huldiging te kunnen beginnen. En toen hij, bescheiden als altijd, uit de coulissen op het tooneel trad werd hij zoowel door de zaal als de spelers of liever de speelsters, want alle optre denden in de revue waren van het vrouwelijke geslacht met luid gejuich ontvangen. De voorzitter van Onderling Genoegen, de heer Carstensen, sprak den heer Post op hartelijke wijze toe. De directeur van O.G mocht nog zoo bescheiden zijn. zoo zei de voorzitter, aan een huldiging kon hij dezen avond niet ontkomen. Daarvoor toch had hij te veel voor zijn vereeniging gedaan. De heer Carstensen herinnerde er aan, hoe de heer Post 25 jaar geleden aan de vereeniging kwam en. hoe na dien tijd het zang- en kinderkoor een periode van bloei inging. Onderling Ge noegen had ook onder Post moeilijke tijden gekend, vooral in de mobilisatiejaren, maar dank zij den directeur was O. G. geworden wat zij was, vooral nadat het zangkoor op zijn voorstel zich aan de operette had gewijd. De heer Post, die nu aan het hoofd van vele koren te Haarlem, Zandvoort en IJmuiden staat, is in onzen stad een beminde en pulaire figuur. De heer Carstensen, die in de hulde ook mevrouw Post betrok, sprak aan het slot van zijn toespraak den wensch uit, dat de heer Post nog vele jaren de artistieke leiding van O.G. mogen voeren. Namens de vereeniging bood hij hem onder daverend applaus van de zaal een moderne schrijflesse naar, een lamp en bureaustoel, benevens bloe men aan. Toen volgden er felicitaties de meeste vergezeld van bloemen van het Mannenkoor Proza en Poëzie, Harmonie Crescendo, Jong Zandvoort, Voorwaarts, het Politiecorps, het Friesche Zangkoor van Gijsbert Japicx en wat vooral indruk maakte op den jubilaris van To Out, het meisje, dat dezen avond de hoofdrol had moeten spelen maar daarin door ziekte verhinderd was. Ook spraken nog de eere-voorzitter van O. G.. de heer Bogaert, de oud-penningmeester, de heer Meijer, en de oud-voorzitter, de heer Mans, welke laatste het publiek met warmte opwekte, de vereeniging ook in dezen moeilijken tijd te blijven steunen. Toen was eindelijk het woord aan den jubi laris zelf. Ik ga en deze woorden teeken den den bescheiden man het liefst stil door het leven heen en moet eigenlijk niet veel hebben van het aan den weg timmeren, zei hij, maar aan deze huldiging kon ik mij niet onttrekken. Hij dankte allen, die hem hadden toegesproken en in 't bijzonder de heeren van O. G., die dezen avond voor hem tot een on vergetelijk feest hadden gemaakt. En daarna nam. het publiek de huldiging over met een „Lang zal ie leven!"; een harte lijk slot van een hartelijken jubileumavond. J. B. SCHUIL. MUZIEK Ochfendconcerf der H. O. V. Een nieuwigheid was dit ochtendconcert van Zondag: de eerste „Matinée" in den eigenlijken zin van het woord, en de eerste van een kleine reeks, waarvan de speeltijd zóó gekozen is, dat de geduchte concurrentie van het „bruine lederen monster" vermeden wordt. Het is een proef: het eerste resultaat was, de weersomstandigheden in aanmerking genomen niet onbevredigend. Of „het schriklijk pleit van dwang en vrij heid", dat op 't oogenblik meer dan één volk in beroering brengt, dan wel zuiver muzikale overweging Frits Schuurman tot de keuze van het openingsnummer geleid had, is mij niet bekend. Maar zeker is het dat het ge weldige drama van knechtschap en bevrij ding, dat Beethoven in zijn Egmont-Ouver- ture heeft gegeven en dat onze gedachten te rug laat gaan tot de jaren, waarin „ons erf de Spaansche legervaan droeg", door de on gunst der tegenwoordige tijden een onge wone beteekenis kreeg. De wijze van uitvoe ring droeg daartoe nog bij: die was indruk wekkend. Een lijnrechte tegenstelling daarmede mar keerde Mozart's „Kleine Nachtmusik". Ook Mozart had knechtschap leeren kennen, toen hij in dienst was van den Bisschop van Salz burg. En als wonderkind was hij aan het Weensche hof ontvangen en had daar gespeeld met Maria Theresia's dochtertje Marie Antoinette, die één jaar ouder was dan hij'. Maar het schriklijkst pleit van dwang en vrijheid, waarvan de geschiedenis gewaagt, de Fransche Revolutie, lag toen nog in een verre toekomst en zijn nabijheid liet zich ook in het jaar 1T87, toen Mozart zijn kleine Se renade schreef, nog niet vermoeden. In deze Serenade, door Jahn „een sprankelende ge- legenheidsmuziek" genoemd is bijna niets dan lichtheid, vriendelijkheid en vroo- lijkheid. „Bijna" zei ik: midden in de Romance verduistert de stemming even. als of lugubere gestalten buiten het fakkellicht rondslopen. Een profetisch vermoeden dat het oude régime op instorten stond? Niemand zou het kunnen zegge» De „Nordisehe Weisen" van Grieg ontspro ten in een land, dat steeds afzijdig van de Europeesche verwikkelingen gebleven is. Grieg heeft veel aan de folklore van Noorwe gen ontleend; hij was een „nationale" toon dichter bij uitnemendheid. Maar den een voud der melodieën heeft hij vaak schuil doen gaan onder de alles behalve Noorsche aankleeding. De „Melodie", ook wel „lm Volkston" betiteld herinnert eenigszins aan die van Solvejg's Lied. Hij laat haar eerst in simpel unisono klinken, doch spoedig wordt zij door zwierige harmonieën en chromatische figuren omgeven, strikken, linten en opmaak- sels, die het oorspronkelijke karakter nage noeg geheel verbergen. Dit stukje is eigen lijk een reeks variaties en zou, naar het mij voorkomt ook zeer geschikt voor orgel zijn. De „Kuhreigen" is prachtig van klank; het strijkorkest is hier met bijzonderen vin voor kleur behandeld; de „Boerendans" doet wat hardnekkigheid en wildheid betreft aan de Russische dansen denken. De rest van het programma was ook Vrij dagavond gegeven en werd met evenveel élan en bekwaamheid als toen vertolkt. K. DE JONG. JUBILEUM F. KEERWOLF Vandaag herdenkt de heer F. Keerwolf het feit, dat hij gedurende 25 jaar het penning meesterschap van de afdeeling Haarlem van den Algemeenen Nederlandschen Typografen- Bond heeft bekleed. Reeds in de vroege mor genuren bracht de post vele blijken van me deleven met dit jubileum, terwijl tal van bloemstukken de waardeering tot uitdrukking brachten, welke het werk van den heer Keer wolf geniet. O.a. was daar een bloestuk van den heer J. D. Rutgers van der Loeff, den oud-directeur der Stads Bibliotheek en Lees zaal. Van de afdeeling Haarlem van den A. N. T. B. kwam een fraaie boekenkast, terwijl de heer Keerwolf hedenavond in gebouw „De Centrale" door bestuur en leden gehuldigd zal worden. JUBILEUM BIJ DE N.Z.H.T.M. Heden was het 25 jaar geleden, dat de heer J. de Beunje, onderhoudsmonteur bij de N.Z.H.T.M. bij die Maatschappij in dienst trad. De jubilaris, die den dag vrijaf had, ont ving bezoek van den Chef van Exploitatie, Ir. B. Nugteren en den chef van het remisebedrijf den heer C. Menken, die hem namens de di rectie de gebruikelijke enveloppe overhan digde. Verder kwamen ook afgevaardigden van het jubileumfonds der N.Z.H.T.M. den jubilaris gelukwenschen en hem een ge schenk aanbieden.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 14