.WEERBERICHT Instantine M A X N D A C 26 OCTOBER 1936 H A A R V. E M'S D A G B E A D 2 Een VULPEN koopen it 'n vertrouwensztak. KOOPT daarom bij ons oud vertrouwd adres OJifiSontunta ZIJLSTRAAT 90 - HAARLEM TEL. 11141 (Adv. Ingez. Med.) Gemeentebesturen bezoeken het P. E. N. Zaterdag 24 dezer hield de tweede groep van Burgemeesters. Wethouders en Secretarissen van <ie gemeenten, waar het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland stroom aan huis levert, nl. van de gemeenten bezui den de lijn Egmond binnen, Zuid en Noord- Schermer, een excursie naar de centrale te Velsen en het hoofdkantoor te Bloemendaal van dat Bedrijf. De ca. 100 genoodigden werden tot 9.30 uur door den directeur, den heer Van Oldenborgh. met de hoofdambtenaren ontvangen op het terrein der centrale, waarna de heer Van Ol denborgh in de voordrachtzaal de aanwezi gen welkom heette en aan de hand van een terreinkaart een toelichting gaf van het een trale-complex. Daarna werd in kleine groe pen, zoodat een ieder de gewenschte lnlich tingen kon vragen, de tocht door de centrale en bijgebouwen aangevangen, De machinehal met de daarin opgestelde 4 turbines met een totaal normaal vermogen van 82.000 K.W., het pompen- en ketelhuis maakten op het gezelschap een diepen indirnk. zoo ook het feit, dat zoo weinig personeel het bedrijf ongestoord doet functionneeren. Na der. rondgang die ongeveer 2 uur in be slag nam, begaf het gezelschap zich in auto bussen en eigen auto's naar Bloemendaal ter bezichtiging van het in September 1935 in dienst gestelde administratie- en dienstge bouw. Hier stelde de heer Van Oldenborgh ver schillende afdeelingschefs aan de dagelijksche besturen voor, waarna in een der als eetzaal ingerichte groote teekenzalen onder het nut tigen van een eenvoudige koffiemaaltijd een welverdiende rust werd genoten. Na afloop daarvan gaf de directeur een korte beschrijving van het kantoorgebouw. De heer Van Oldenborgh bracht naar voren, dat de electriciteitsbedrijven wat het stroom- verkeer betreft nog in de kinderschoenen staan en dat vooral voor het electriciteitsge- bruik in de huishouding nog een onbeperkt gebied open ligt. De stimuleering van de vele toepassingen mag niet achterwege worden gelaten: hierdoor toch wordt bereikt, dat de centrale en de hoog- en laagspanningswer- ken zooveel mogelijk het geheele etmaal vol werden belast, waardoor de rentabiliteit van het geheel uitermate wordt gediend met als gevolg lagere kostprijs en lagere tarieven. De directie houdt zich dagelijks met dit vraag stuk bezig. Zoo werd in den rondgang kennis gemaakt met de leerkeuken en werd een oogenblik verpoosd in de kleine maar zoowel voor den spreker als voor 't gehoor zeer prac- tisch ingerichte voordracht- en bioscoopzaal, die zooais de heer Van Oldenborgh mede deelde, dagelijks bezocht wordt door groepen dames uit alle oorden van het verzorgingsge bied om zich te laten voorlichten omtrent het gebruik van de electriciteit in de huishou ding. waarbij de stroomafneming voor keu- kend'oeleinden een voorname plaats inneemt. Na den rondgang bleef men nog een oogen blik samen ih de teckenzaal Ook ditmaal was het een zeer geslaagde dag en ook deze. maal werd de band tusschen de verbruikers en het Bedrijf aangehaald, door dat tot uiting kwam dat èn directie èn amb tenaren zich ten doel stellen de verbruikers naar beste weten te dienen. DE EERSTE SCHOOLVOORSTELLING. Men deelt ons mede: Het aantal leerlingen, dat zich heeft opge geven voor het bijwonen der eerste school voorstelling op Woensdag a.s. is bijna twee maal zoo groot als er plaatsen in onzen Stadsschouwburg beschikbaar zijn. Daarom zal een tweede voorstelling van Langendijk's Wed'erzijdsch Huwelijksbedrog door het Gezel schap van Jan Musch worden gegeven op Woensdagmiddag 11 November. Dit is, zoolang het instituut der schoolvoorstellingen te Haar lem bestaat, de eenige maal, dat een school voorstelling moet worden herhaald. LEZING PROF. DR. L. H. GRONDIJS. De lezing van prof. dr. L. H. Grondijs voor de Maatschappij tot Nut van 't- Algemeen wordt hedenavond gehouden, niet in het gebouw aan de Lange Veerstraat-, maar in het Gem. Concertgebouw. Aanvang 8 uur. ACENDA MAANDAG 26 OCTOBER Stadsschouwburg. Wilsonsplein: „Het Hart" door de Tooneelgroep „Het Masker", S15 u. Gemeentelijk Concertgebouw (kleine zaal): Liederavond Francis Alphen. 8 uur. Wagenweg 122: Demonstratie Kellogg-pro- ducten, 1.30 uur. Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, Lange Veerstraat: Lezing Prof. Dr. L. H. Grondijs over „Spaansche toestanden". I-Iaarl. Kegelbond: Alg. verg. v. aandeel houders van de Haarlemsche Veiling, N.V. 7 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuteil wereldnieuws. Rembrandt Theater: „Rose Marie", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „De keizer van Cali- fornië", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De Dorpsdokter", 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „De onzichtbare macht". 2.30, 7 en 9 15 uur, Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Heemstede: Janine Weill voor Kunst kring „Heemstede" in het gebouw van den Ned. Protestantenbond, 8.15 uur. DINSDAG 27 OCTOBER Gem. Concertgebouw: Haarl Biaehvereeni- ging: Concertgebouworkest olv. Bruno Walter Stadsschouwburg. Wilsonsplein: „Oud Hei delberg" door de R.-K. Gem. Tooneelver „Thalia". 8.15 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. Nederlandsch Reclamevlieger naar Spanje? Hij zou in dienst der Regeering willen treden. Ons bereikt een wonderlijk verhaal over een Nederlandschen reclamevlieger. Van Gelderen genaamd, die kort- geleden uit het Gooi met een tweepersoons Avro-sportvliegtuig met mo tor van het type Gipsy 2 zou zijn opgestegen en naar Parijs gevlogen ondanks een hem op gelegd startverbod. Dit startverbod was uitge vaardigd nadat hij dezen zomer in België, door te laag over het strand te vliegen, een ongeluk had veroorzaakt, waarbij een dame werd gedood. Van Gelderens voornemen zou zijn, volgens in het Gooi loopende geruchten, dienst te ne men „als bommenwerper" bij de Spaansche regeering, die hem daartoe een fantastisch honorarium ibeweerd wordt: 5H0 per dag.) zou hebben aangeboden. Inderdaad schijnt hij op geheimzinnige wijze en ongeautoriseerd uit het. Gooi naar Parijs te zijn vertrokken, maar wij merken op dat: le. een sportvliegtuig als bommenwerper volkomen onbruikbaar is; 2e. hij net zoo goed en zonder eenige geheimzin nigheid per trein had kunnen vertrekken, als de Spaansche regeering hem een van haar toestellen had willen toevertrouwen; 3e. een reclamevlieger geen oorlogsvlieger is, en zeker niet zoo maar ineens een geweldigen bommen werper zou kunnen besturen, die overigens meer bediening eischt dan één man; 4e. het genoemde honorarium volkomen ondenkbaar is. Als de Spaansche regeering avontuurlijke jonge buitenlanders voor de vliegerij wil hu ren zou zij die heel wat goedkooper kunnen krijgen. Haar tegenpartij trouwens ook. Ove rigens is er nog geen tijding dat de reclame vlieger Van Geïderen. verder dan Parijs is ge komen. JAARVERGADERING NED. PROTESTANTEN BOND - AFD. HAARLEM-NOORD. De jaarvergadering van bovengeoemde af- deeling, welke dezer dagen gehouden is in het gebouw Berkenstraat 10, trok veel belangstel ling. Hoewel uit het jaarverslag bleek, dat, mede door de slechte tijdsomstandigheden 't leden tal teruglieD, mag de algemeene indruk niet pessimistisch genoemd worden. Belangstel ling voor de Kerkdiensten was over het alge meen normaal. De rekening kon met klein nad'eelig saldo worden afgesloten. Hierna werd behandeld het punt „bestuurs verkiezing". Niet minder dan 5 bestuursleden, onder wie Mevr. De VeerBlok Wybrand'i, hadden te kennen gegeven niet voor herbe noeming in aanmerking te willen komen. Het vele werk, dat door Mevr. de Veer voor de afdeeling is verricht, werd door den voor zitter nog eens gememoreerd. De vergadering benoemde Mevr. de Veer tot eerelid. In de plaats van de afgetreden bestuursle den zijn gekozen: de dames G. H. Marsman en G. Sluis en de heeren T. Barneveld, G. Rijpma, B. D. G. Wardeixburg. Het bestuur bestaat thans uit de volgende leden: Mevr. de GraaffKeunig, secretaresse, de heer De Zwart, penningmeester, de dames G. H. Marsman en G. Sluis en de heeren B. D. G. Wardenburg, T. Barneveld, H. Peschar, J. de Vries en G. Rijpma. Op de eerstvolgende bestuursvergadering zal uit hun midden een voorzitter-worden gekozen. De beschrijving voor de Alg. Jaarvergade ring werd' hierna nog behandeld. De vergadering kon zich met de genoemde punten vei-eenigen. Met een woord van dank aan de vertrek kende bestuursleden en een begroeting aan de nieuw gekozenen, sloot de voorzitter, de heer Goebertus, de vergadering. De denreciatie van den gulden. De inwerkingtreding van het egalisatiefonds. Onze financieele medewerker telefoneerde ons hedenmiddag: De wisselmarkt behoudt haar betrekkelijk rustig aspect. Gedurende de laatste dagen ge- beweegt de dollar zich tusschen 1.85 3/8 en 1.85 3/4 en heden ter voorbeurs was de no teering 1.85 5/8, zoodat van een wijziging nauwelijks, sprake is. Het pond was Zaterdag iets vaster, 9.08 na 9.06. doch werd heden ter voorbeurs weer iets lager verhandeld. Het schijnt dus wel, dat men voorloopig op een depreciatie van circa 21 pCt. tegenover den dollar en van cii'ca 18 pCt. tegenover het pond rekenen kan. Wil de instelling van het Nederlandsche egalinatiefonds geen pastkwil zijn, dan zou het thans bij eventu eel groote koersverschillen in werkiixg moe ten treden, zoo dit althans nog niet is ge schiedt. De Fransche franc wordt gesteund; gelijk wij Zaterdag schreven blijft men voor dit devies lagere koersen verwachten. De fondsenmarkt was heden ter vooi-beurs stationnair. Van winstnemingeix in weinig te merken, Amerikaansche koperwaarden wer den, evenals Shell Unions en Tidewater iets hooger verhandeld. 24 Oct. „1.85 3/4 20.9 „9.08 17.7 26 Oct. v.beurs 1.85 3'5 20.9 „9.071/2 17.7 VERGADERING VAN TAXI-ONDERNEMERS. De Nederlandsche Bond van Lxixe vex-huur- en Taxiauto Ondernemers CN, B. L. T. O.) heeft Vrijdag een vergadering gehouden in Hotel Spooi-zicht. De voorzitter, de heer Loo- man, heette den aanwezigen welkom, in het bijzonder de heeren Van der Lee. en Asman, voox-zitter en secretaris te Amsterdam. Sor. constateerde met voldoening dat er veel animo bestond voor deze bijeenkomst, waixt men begint in te zien, dat het tijd wordt dat er iets gedaan wordt, willen wij niet alle ten onder gaan in deze bedrijven. Door den heer Asman werd de verordeixing uiteeix gezet, welke is ingediend bij B. en W. van Haarlem na overleg met de vex'schillende vakbonden. Spr. hoopt, dat wij daar spoedig iets van zullen vernemen, opdat hier evenals te Amsterdam eenheid verkregen wordt in de prijzen. Al is het in Amsterdam nog niet alles zooals het zijn moet. Men moet het bestuur van dezen bond in Amsterdam bewonderen voor hetgeen het daar tot stand heeft ge bracht, ondanks de groote tegenwerking. Met ingang van November zal de politie daar streng gaan optreden tegen die onder nemers, die zich niet houden aan de bepalin gen, zoodat ze de kans loopen, dat hun ver- guixning wordt ontnomen. Aan den minister was verzocht om verlaging van de benzine belasting, daar de prijzen van alle benoodig- de artikelen omhoog gaan. De minister ant woordde, dat dit zijn aandacht had. Dat de nieuwe rijtijdenwet niet aangenomen kan worden, staat bij ons allen vast. De heer Asman deelde mede, dat er tegeix geprotes teerd is door den boxxd. Op een vraag of met de nieuwe verordening de chauffeurs, welke nog geen 21 jaar zijn. moeten worden ontsla gen, antwoordde de spreker, dat dit niet noo- dig is: wel moegn er geen worden aaixgenonxen beneden dien leeftijd. De Bilt voorspelt t Meest krachtigen, tijdelijk wellicht stormachtigen. later afnemenden Zui delijken tot Westelijken wind. Betrok ken tot zwaar bewolkt. Regenbuien. Aan vankelijk zachter. De depressie, waarvan de kern zich tusschexx IJsland en Noorwegen bevindt, beheerscht de weerstoestaixd over bijna geheel West-Europa, Gisteren passeerde met vrij krachtigen wind. regen exx oixweer, een uitlooper oxxs land. Thans ligt eexx nieuwe kern over de Iersclxe Zee en het Kanaal, terwijl zich in het Westen op den Oceaan nog eexx volgende bevindt. Krachtige tot matige. Westelijke tot Zuidelijke windeix waaieix over de Britsche eilanden eix het grootste gedeelte van het land. Slechts over Zuid-Frankrijk is het windstil, terwijl voorts over IJsland en Noorwegen koude luchtstroo- men komen. Over bijna het geheele gebied viel ixx de afgeloopen 24 uur neerslag. Plaatse lijk waren de afgetapte hoeveelheden zelfs vrij zwaar (Biarritz 15 rn.M.) Ook hedenmorgen werd van tal van sta tions nog regenachtig weer vermeld, terwijl overal de lucht zwaar bewolkt of betrokken is. Voorts is sinds gisteren de temperatuur in bijna het geheele gebied gedaald. De vooruit zichten voor het weer ten onzent blijven ongunstig. Bij het passeeren van de volgende secundaire kan de wind opnieuw tot storm kracht aangroeien, de kans op regen blijft gx-oot. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 754 m.M. Stand van gister 750 m.M. Neiging: Vooruitgang. Opgave vaxx: CAREL v. HUIZEN, Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112. HOOG WATER TE ZANDVOORT Maandag v.m. 11.26 uur; n.m. 23.56 uur. Strand berijdbaar van 16.3022.00 uurf Dinsdag v.m. uur: n.m. 12.23 uur. Strand berijdbaar van 5.0010.30 uur. Met het hoofd tusschen de buffers. Zestienjarige levensgevaarlijk gewond. Op het terrein van de Staatsmijn Maurits heeft Zaterdag een ernstig ongeluk plaats gehad. De 16-jarige A. Tiexxs, wonende te Lindenhout (gem. Geleen) gei-aakte bij het aankoppelen van een wagen aaix de locomo tief met het hoofd tusschen de buffers. De jongen liep een schedelbasisfractuur op eix is in hoogst ernstigen toestand naar het zie kenhuis te Heerlen overgebracht. INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING. In het gebouw ./De Toorts" van de afd. BloemendaalSantpoort van de S. D. A. P., hield de heer Johan de Meza, de bekende bijenspecialist, voor een aandachtig gehoor, eeix voordracht over het leven der bijen. Uit zijn rijke ervaring deelde spr. allerlei bijzonderheden mede o.ver déze interessante gemeenschap van nijvere diertjes. Hierna werd de bekende Maja-film, een rol prent uit het leven der bijen vertoond. De kinderexx werden Zaterdagmiddag ont haald op een tweetal mooie films, In het zelfde gbouw. stilt en voorkomt pijnen! (Adv. Ingez. Med.) STOOMVArtR'l MIJ OCEAAN. Idomeneus, Japan n. Rott., 22 te Londen. Aeneas, Japan xx. Root. 23 v. Max-seille. City of Derby, Japan n. Rott. 22 te Manilla. Achilles, Japaxx n. Rott. 23 v. Pexxang. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Eemland, 22 v. Amst. n. B.-Ayres. NEDERL.-IND. TANKSTOOMBOOT-MIJ. Agatha, 20 v. Hongkong n. Canton, Miri, Singapore. Agnita, 21 te Rouaan n, St. Kitts v.o. waar schijnlijk Curagao. Angeliixa, 21 te Foochow n. Amoy, Swatow Hongkong, Tamsui. Mirza, 23 te Curagao verw. n. Italië, waar schijnlijk. Geixua, Haifa, Pauillac, Rouaan. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Dempo, Batavia ïx. Rott. 27 (7 v.m.) te Mar seille verw. Garoet (thuisr.) p, 23 Kaap del Ax-mi. Modjokerto, 23 v. Pernis te Hamburg. Tapanoeli (thuisr.) 23 van Belawan. Kota Gede (uitr.) 22 v. Belawan. ROTTERDAM—ZUID AMERIKA LIJN. Alphacca (thuisr.) p. 22 Madeira 28 (v.m.) te Rott. verwacht. STOOMVAAR! MIJ NEDERLAND" Poelau Roebiah (uitr.) 22 v. Sabang. Simaloer (thuisr.) 22 v. Belawan. Enggano (xxitr.) p. 22 Dungeness. Soenxba, Amst. n. Batavia. 23 v. Pt. Said. Johan van Oldenbarnevelt (t-huisr.) 23 v. Gibraltar. Poelau Bras (thuisr.) 25 (8 v.m.) te IJmui- den verw., daarna Hamburg. i Nederlandsch schip aan gevaren. Door een Griek. Het Nedei-landsche motorschip „Mado" op weg vaxx Groningen naar Londen met een la ding melk is Zaterdag ter hoogte van Ter- schellïxxger bank aaixgevaren door het Griek- sche s.s. „Matronna". De „Mado" is Zondag in ïjmuiden binnen- geloopen met een gat- in de achtersteven boven de waterlijn en defect stuurgerei. Het schip zou hedenochtend naar Amster dam opvaren om op de scheepswerf van Ver- schux-e exx Co. aldaar te worden gerepareerd. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorge vallen. De inschrijving voor de nieuwe baconregeling. Toewijzing zal aan de laagste inschrijvers geschieden. Naar wij veimemen bestaat er geen reden om te verwachten dat bij de toewijzing xxaar aanleiding van de gehouden inschrijving voor de met 1 November a.s. ingaaxxde nieuwe ba- eoixregeling zal worden afgewekexx van deze inschrijving, zoodat kan worden aangenomen, dat de toewij zing aan de laagste inschrijvers, aan vangende met f 0.85 per 100 K.G. bacon en oploopende tot ongeveer 99 cent, zal geschieden. Deze toewijzing betreft ongeveer 8300 varkens per week (A. N. P.) SPREEKUUR WETHOUDER VAN ONDERWIJS. De heer A. G. Boes, Wethouder van Onder wijs is verhinderd z'n gewoixe spreekuur op Woensdag 28 October a.s. te houden. |aaix de kweekscholen, vermeerderd met die genen, die bij het staatsexamen slaagden. 1930: 2179. 1931: 2319. 1932: 2620. 1933: 2719. 1934: 3092. 1935: 2876. 1936: 2500 (geschat, daar we de juiste cijfers niet tot onze beschikking heb ben op dit oogenblik). Van deze meixschen is een deel van de lich tingen 1930 exx 1931 nog niet geplaatst, terwijl het vrij zeker is, dat van de volgende vijf lich tingen bijna niemand een betrekking bij het onderwijs heeft gevonden. Zeker, een deel werkt voor niets, of voor een minieme toelage als „kweekelinge met akte", en helpt daarmee de fimeste uitwerking van de Regeeringsmaat- regelen ten opzichte van het onderwijs ca- moufleeren. Maar het staat wel vast, dat er ongeveer 15000 eeix akte bezitten, en ïxiet ge plaatst zijn. Als men nu weet, dat het totale corps on geveer 30.000 leerkrachten oixxvat, en de nor male slijtage per jaar ongeveer 2000 bedraagt, dan behoeft men niet over veel rekenkust te beschikken, om uit te rekenen, dat het nog jaren zal duren, eer we door dezen overvloed heen zijxi. Waarbij dan nog komt, dat er mo menteel nog duizendeix ixx opleiding zijn, die in de komende jaren zullen slagen en werke loos zullen zijxx. Van het aantal gehuwde dames, dat per 1 Januari a.s. de school zal verlaten moeten we ons maar geexx al te groote voorstelling maken. Het aantal ontheffingen is legio! Resunxeerende kan ik het met den heer Lan- cee niet eens zijn. Het ziet er voor de vele aktebezitters. die ïxog niet zijn geplaatst, zeer somber uit. Teixzijde nieuwe koers, die is iixgeslagexx tengevolge zal heb ben, dat de leex'lingenschalen omlaag gaan. Dan, ja dan zouden er meer geplaatst kunnen wordexx, maar zoover zijn we nog niet. P. KRABBENDAM, Hoofdbestuurslid van het N.O.G. Beverwijk, 22/10 '36. N aschrift. De heer Th. Lancée, die zelf voorzitter van het N.O.G. is geweest eix thans eerelid is, deelde ons mede, dat hij geen x-eden heeft, zijn standpunt te wijzigen en het niet voor wenschelijk houdt, zich over dit onderwerp in een polemiek te begeven. VEREENIGING VOOR OUD-LEERLINGEN R.K. U. L. O. SCHOOL. Naar wij vernemen zal gepoogd worden een vereenigixxg van oud-leei'lingen der R.K. U. L. O school, Ged. Oude Gracht 120, op te richten. Ten dien einde wordt Woensdag 28 Oct. in de St. Josephburcht op het Begijnhof een vergadering gehoudeix, waarvoor alle oud leerlingen van bovengexxoemde school die be kend waren per circulaix-e zijn uitgenoodigd BLOEMENDAALSCHE LUCHTVAARTCLUB. De Bloemendaalsche Jeugd Luchtvaax-tclub heeft eindelijk een vliegterrein gekregeix. Het heeft ongeveer drie jaar geduurd. In 1934 hadden de bestuursleden van de club, toen ïxog .Haarlemsche Zweefvlieg Club", een toezegging van een particulier terrein in Bloemendaal gekregen. Men hoorde er echter niets meer van. Het bestuur trad in 19935 af. Het nieuwe bestuur stelde opnieuw pogingen in .het werk om een terrein te krijgen, tot voor enkele weken zonder resultaat. De club had wel modellen, maar geen terrein. Een onhoudbare toestanddus. Geen wonder der halve, dat de B.J.L.C. de directie van de Amsterdamsche Waterleiding dankbaar is voor het schenken van een stuk duinterrein, dat bij uitstek geschikt is voor modelvliegen. Zaterdag 31 October neemt de club het nieuwe terrein in gebruik, Belangstellenden kunnen zich aanmelden Berkexxlaan 10, Bloe mendaal. Het vliegveld wordt officieel in gebruik ge nomen met wedstrijden onder de leden vaxx de verschillende Jeugd Luchtvaartclubs. Na dere bijzondex-heden worden binnenkort be kend gemaakt. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, ge-plaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet Hoop voor Kweekelingen? Onder bovenstaanden titel kwam in Haar lem's Dagblad van Donderdag 22 October een artikel voor naar aanleiding van het feit, dat de Haarlemsche kweekschool voor onderwijzers dit jaar 75 jaar bestaat. De schrijver vaxx dit artikel is zijn licht op gaan steken bij den vorigen Dii-ecteur van die kweekschool en bovenstaande uitspraak blijkt van hem afkomstig te zijn. Om niet bij be- laixghebbenden hoop te verwekken, die niet vervuld kaxx en zal worden en om de ouders niet in den waaix te brengen, dat het mis schien verstaixdig is hun kinderen nü voor onderwijzer te laten studeeren en om de mee rling vaxx den heer Lancee, dat, als hij zich niet vergist, reeds in 1938 aan de werkloosheid der onderwijzers een eind zal zijn gekomen, te weerleggen, diene het volgende: Het aantal wachtgelders bij het lager onder wijs bedraagt op het oogenblik zeker niet minder dan 2000. Bij deze is een deel, dat om verschillende redenen wel niet zal worden herplaatst, maar als we deze aftrekken blijft er nog een behoorlijk aantal over, dat eerst geplaatst zal moeten zijn, voor de werkloozen aan de beurt komen. Inderdaad komt het den laatsten tijd voor, dat men iix sommige be- trekkixxgen kan voorzien, omdat er op dat oogenblik bij het Departemeixt geen wacht gelder beschikbaar is. Dan vallen jongere wei-kloozen in, wel te verstaan voor enkele dagen, sporadisch voor enkele weken. Even wel is er de laatste jaren nooit één jongere in vasten dienst geplaatst. Zoolang er zooveel wachtgelders zijn, zal dit ook wel niet gebeu ren, daar er het Rijk alles aan gelegen is, eerst de wachtgelders te herplaatsexx. Het aantal hoofden-wachtgelders is zoodanig geslonken, dat er vrij veel ontheffing wordt verleexxd en wordt toegestaan, dat een onder wijzer ixx vasten dienst mag worden benoemd tot hoofd der school. Het is te voorzien, dat in den loop van het volgend jaar het aaixtal wachtgelders zooda- geslonken zal zijn. dat er gelegenheid komt voor jongere-werklooze onderwijzers om mee te mogen solliciteeren. Maar zal er dan in 1938 eexi eind zijxx gekomen aan de wex-kloos- heid? Zooals wij de zaak bekijken zal dat zeker niet het geval kunnen zijn. De zaken staan zoo. dat er in de laatste jaren veel jonge nxen- schen de akte als onderwijzer hebben behaald. Het volgende staatje zal dat aantoonen. We geven de getallen van hen, die geslaagd zijn LETTEREN EN KUNST 10 jaar Fritz Hirsch-operette. Jubileum-apvoering van „Sissy" in den Stadsschouwburg. Fritz Hirsch en Paul Harden in „Sissy". De Fritz Hirsch Operette bestaat tien jaar in Nederland. Zij heeft zich in ons land een belangrijke plaats in de amusementswereld veroverd. Fritz Hirsch wilde van geexx eere- coim étweten. Hij voelt zich dankbaar ge stemd tegenover het Nederlaxxdsche publiek dat altijd heeft getoond zijn kunst zoo bij zonder op prijs te stellen en hij heeft aan die dankbaarheid uitixxg willen geven door een jubileum-operette waarin tal van herin- neriixgen zijn gevlochten aan de afgeloopen tien jaren. Zaterdag 31 October a.s. des avonds acht uur vindt iix den Stadsschouw- bxmg een gala-opvoering plaats van deze ju bileum-operette. Op dien avond hoopt Fritz Hirsch, die zooals gezegd vaix geen huldiging heeft willen weten, dat al zijn vrieixden zullen komen om blijk te geven vaxx hun belang-^ stelling en het kan niet. anders of velen zul len hieraan gehoor geven. „Sissy. een idylle aaix het Weensche hof is een operette met muziek van den beroemden violist en componist Fritz Kreisler. Het li bretto schreven Hxibert en Ernst Marischka naar het blijspel van Ernst Descy en Gustav Holm, Friedl Dotza zal de titelrol zingexx en spelexx. Zij is Prinses Elisabeth, de toekom stige vrouw van Franz Joseph, den Oosten- rijkschen keizer. Deze opex'ette eischt een uitgebreide bezetting en daarom werden en kele gasten geëngageerd, terwijl bovendien al de bekende leden van de Fritz Hirsch Oüe- rette er aan meewerken. Fritz Hirsch is Her tog Max van Bayern, een echt land-edelman en een kunstmixxxxaar. die de hofetiquette verfoeide. Jula Rillo, die indertijd al met de Fritz Hirsch Operette ïxaar ons land is ge komen, kwam speciaal uit Oostenrijk om de rol van Hertogin Luise, de vrouw van Max, te spelen. Voor Franz Joseph en zijn Moeder, Hertogixx Sophie werden een tweetal tooneel- spelers geëxxgageex-d van de Wiener Reiix- hardt-Bühnexx, die deze rollen reeds ver scheiden keei'en hebben vervuld. Een dei'de gast is de jonge sopraanzangeres Gretl Ziha, die voor Prinses Helene speelt. Haar partner is Ernan Silten als Prins Tlxurn-Taxis. Ver schillende historische figuren verschijnen ten tooneele, o.a. Gi'aaf Radetzky, de befaamde Veldmaarschalk waarvoor Leo Reicher speelt. Paul Harden vertolkt een bij uitstek komi sche rol. Hij is geheim-kamerheer v. Hasexi- pfote en een groot bewoneraar van de prima ballerina Ilona Varady (Liesl Frank). Hona heeft echter ïxog een bewonderaar aan het Weensche hof. de ceremoniemeester Nepo- rnuk v. Kipferrn (Otto Aurich). Met alle twee zingt danst zij tal van duetten. Walter Trie bei is de waard van de „Zum goldenen Hir- schen", tevens dirigent van het mannenkoor vaxx Ischl. Verder werken mede: Mady Meth, Henny Berchtold, Hans Blume, Gustav Pretsch. Hex*bert Klöpf. Oscar Schmidt, enz. Van Fritz Kreisler zijxx hierin tal van be kende melodiën verwerkt, w.o. Caprice Vien- noise en Liebesleid und Liebesfreud Gerard Vroom heeft zijn zorgen aan de dévox-s gege ven, onder leiding van Sophie Degenhardt zijn de costuums vervaardigd. Otto Aurich ontwierp de dansen. Het uitgebreide oi-kest staat onder leiding van Hans I'.ichtenstein. Artistieke leiding van Fritz Hirsch. Zooals gezegd zal de voorstelling een fees telijk karakter hebben en heeft Fritz Hirsch voor tal van verrassingen zorg gedragen.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2