Nederlandsch Voetbal. Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT SCHAAKRUBRIEK II X X |pr'~ip *%;- WtèM- ÉP R p *fl P- iK? III PI IR DINSDAG 27 OCTOBER 1936 HAARDE M'S DAGBESD 9 Een Keurelftal over 25 jaar. door CRITICUS. De bekende Rood en Wit-cricketer P. A. Lammerts van Bueren heeft in ons nummer van 2 October 1.1. een interessante beschou wing gehouden over Nederlandsch cricket in de laatste 25 jaar en een succesvolle poging gewaagd om een elftal samen te stellen uit de meest op den voorgrond tredende spelers in dat tijdvak, waarbij hij uiteraard zijn be- oordeeling baseerde op de prestaties, door de diverse „sterren" op het toppunt van hun vorm geleverd. Deze beschouwing heeft dermate de be langstelling der cricketliefhebbers in onze «tad (en ook daarb.uiten) opgewekt en zoo ruime aanleiding gegeven tot commentaar en het ophalen van oude herinneringen, dat het mij wel aardig leek, ook eens een derge lijke poging ten opzichte van onze voetbal lers uit dezelfde periode te wagen. De keuze ls hier vanzelfsprekend veel grooter en daar om des te moeilijker, ook al omdat, in tegen stelling met cricket, de clubs en hun spelers over het geheele land verbreid zijn. Er is in de laatste 25 jaar nogal het een vn ander veranderd, doch men is het er nog steeds niet over eens, of er thans beter ge voetbald wordt dan eenige decennia geleden. De jongeren beweren in volle overtuiging, dat sindsdien het spel met rasse schreden is vooruitgegaan en dat het nu op een, voor ms land, ongekend hoog peil staat. Zij gron den hun meening op de intensievere training en de betere technische voorlichting van het meerendeel der hedendaagsche spelers. De ouderen, waarmede ook ondergeteekende het eens is, stellen daar tegenover, dat, al moge de snelheid van het tegenwoordige spel in een gemiddelden wedstrijd grooter zijn dan vroeger, het voetbal in die lang vervlogen dagen belangwekkender was door de- mate van tactische vaardigheid, waarover het meerendeel der spelers van klasse beschikte. Inderdaad maakte het vroeger den indruk, dat de spelers meer doordacht te werk gin gen. m.a.w. dat zij meer hun hersens ge bruikten. waartoe wellicht het lagere tempo hun meer gelegenheid bood. Zeker is. dat de leden van een club-elftal elkanders spelhoedanigheden beter kenden, omdat zij in de meeste gevallen jaren lang met elkaar in hetzelfde team uitkwamen en overgang naar een andere vereeniging spo radisch. en dan nog slechts uit hooge nood zaak. voor kwam In die dagen speelde men nog louter voor zijn genoegen; men hechtte aan een voetbalwedstrijd niet meer dan sportieve waarde, terwijl tegenwoordig an dere, in wezen bijkomstige factoren den spe ler beïnvloeden. De strijd om de punten, de vrees om zijn plaats in het elftal te verlie zen en de gevoeligheid (soms overgevoelig heid) voor de publieke opinie beheerschen vele hedendaagschen voetballers dusdanig, dat hun spel-ontwikkeling er onder lijdt en zij het belangrijke feit uit het oog verliezen, dat voetbalspelen slechts een vermaak voor henzelf bedoelt te zijn en tevens een middel tot lichamelijke oefening en ontspanning. Hoe dan ook. over de kwestie, of er vroe ger dan wel nu beter gespeeld werd. zal men het wel nimmer eens worden. Hoogstens zou ik hen. die overtuigd zijn van de superiori teit van het hedendaagsche voetbal, kunnen aanraden, eens een wedstrijd van de oud internationals met aandacht te volgen. Er valt daarbij, vooral wat de tactiek en het positie-spel betreft, heusch heel veel te lee- ren. Laat ons dan nu eens trachten, een elftal samen te stellen uit de allerbeste spelers van de laatste 25 jaar, gerekend naar hun top vorm op hetzelfde oogenblik. Hierbij dient terdege onder het oog te worden gezien, dat het veel moeilijker is een dergelijke voetbal ploeg dan een soortgelijk cricketelftal te kie zen, omdat bij deze wintersport het team werk zulk een groote rol speelt, terwijl bij „the King of Sports" met de beste indivi- dueele krachten, mits onder een ervaren aanvoerder spelend, vrijwel altijd een goed geheel is te vormen Ik wil deze moeilijkheid even nader toe lichten, omdat ze bij de beoordeeling van het hieronder geschrevene van .veel belang is. Een batsman als b.v. Glerum zal, eenmaal ingespeeld, in hetzelfde tempo runs kunnen scoren, ongeacht het feit, of er een goeden dan wel een slechten partner aan het an dere wicket staat. (Het loopen van korte runs. waarvoor een goede onderlinge ver standhouding noodig is. uitgezonderd). Een bowler als Max Jansen kan. in vorm zijnde, de meeste batsmen der tegenpartij naar het paviljoen terug zenden, ook al zijn de overige bowlers niet op dreef. Een rechtsbuiten echter, hij moge een nog zoo brilliant speler zijn, is voor het leveren van een goede prestatie voor 80 procent af hankelijk van zijn binnenspeler, middenvoor halfbacks, terwijl omgekeerd de middenvoor, om succes te bereiken, op goede „passes" en voorzetten moet kunnen rekenen. Waar mede dus gezegd wil zijn, dat, wellicht met uitzondering van den doelverdediger, een voetbalspeler slechts dan zijn volledige kwa liteiten kan toon en, wanneer hij den volko men steun van zijn, op zijn spil ingestelde teamgenooten ondervindt en op zijn beurt dien steun ook weet te verleenen. Om enkele voorbeelden te geven: Vleugels als die gevormd werden door Jur en Albert Haak (Haarlem), Mannus en Jacques Franc ken (HF.C.)Flip Koopman en Nico Bouvy (D.F.C.)Welcker en Snethlage (Quick, Den Haag). Van der Wolk en Ruffelse (Sparta), verkregen hun succes voornamelijk door het feit. dat zij volkomen op elkanders spel wa ren ingesteld. Zulk een tweetal vormde, over een groot aantal matches gerekend, een grootere bedreiging voor de tegenpartij dan twee individueele uitblinkers als Vente (Neptunus) en Adam (H.V.V.) Een ander geval: Huug de Groot, het be roemde Sparta-kanon, had zijn succes hoofd zakelijk te danken aan de wijze, waarop Ruf felse en Bok de Korver voor hem de kansen schiepen; zonder den steun van laatstge noemde was hij een middelmatig speler zon der meer. Het groote aantal doelpunten, dooi den middenvoor Aat Klein voor D.FC. ge scoord, zette slechts de kroon op het werk van den spil Dirk Lotsy en de binnenspelers Koopman en Dolf Bouvy. Uit den aard der zaak moet ik dus in het midden laten, of de spelers van de hieron der gekozen ploeg in hun stijl en spelopvat ting volkomen met elkaar zouden harmo nieeren en een goed sluitend geheel zouden vormen. Een ieder zal het wel met mij eens zijn. dat we enkele plaatsen in het team onmid dellijk kunnen bezetten, nl. die van den doelman, den spil en den middenvoor. Het Nederlandsche voetbal heeft vele uit stekende doelverdedigers opgeleverd, doch er zijn er drie. die een klasse op zichzelf vor men en we'. Göbel (Vitesse). Van der Meulen (HF.C.) en Beeuwkes iD.FC.l Van dit drie tal was Göbel ongetwijfeld de geniaalste: saast een katachtige vlugheid bezat hij een bijzonderen kijk op den bal, wat hem in staat stelde de ongelooflijkste „saves" te ver richten. De 21 overwinning, door Holland in 1912 te Antwerpen op België behaald, was geheel aan hem te danken, en ook tegen de Engelschen, o.a. te Hull in 1912 en in 1913 op Houtrust. heeft hij dikwijls grandioos ge speeld. De bekende scheidsrechter Howcroft verklaarde eens. dat Göbel een even goed keeper was als de beroemde Sam Hardy van Aston Villa. De spilplaats kan zonder eenige discussie aan Bok de Korver (Sparta) worden toege wezen, terwijl Bakhuys (H.B.S.) de aange wezen middenvoor is Natuurlijk zijn Wout Buitenweg (U.V.V.) en Eddie de Neve (Velo- citas Breda) niet vergeten, maar de glans periode van laatstgenoemde viel voor dit 25- jarig tijdvak, en wat Buitenweg betreft, deze beschikte niet over zooveel „dash" en „fighting spirit" als Bakhuys. Hierna wordt het moeilijker en om het moeilijkste voor het laatst te bewaren, gaan we eerst op zoek naar twee vleugelspelers. Als linksbuiten is Dé Kessler (H.V.V.) boven Gupfert 'Ajax) te verkiezen, omdat de Ha genaar eerstens als aanvoerder en spelken- ner kwaliteiten als geen ander bezit en ten tweede, omdat hij zich jarenlang (19091922) op het hoogste peil wist te handhaven. Voor de rechtsbuitenplaats zien drie ernstige can- didaten. te weten Welcker (Quick. Haag), Jan de Natris (Ajax) en Adam (H.V.V.), met van Breda Kolff (HF.C.) en Van der Wolk (Sparta) als outsiders. De Natris was een nuttiger en efficiënter voetballer dan Lou Adam. terwijl Welcker slechts naast zijn clubgenoot Snethlage op zijn best was. De keuze tusschen de Natris en Welcker is moei lijk, doch de Ajax-rechtsbuiten krijgt mijn stem. omdat hij ook individueel prachtige staaltjes voetbal in club- en interlandmat- ches heeft laten zien. Thans de binnenspelers; als linksbinnen komen in aanmerking: Mannus Francken (H.F.C.), Jur Haak (Haarlem), Kick Smit (Haarlem), Jan Vos (U.V.V.) en Jan Thomee (Concordia). Allen hebben hun steentje bij gedragen tot den roem van ons voetbal. Kick Smit's capaciteiten zijn aan iederen wed- strijdbezoeker genoegzaam bekend en zonder twijfel zou de hedendaagsche generatie geen oogenblik aarzelen om den Haarlem-man de meeste stemmen te geven. Dat is begrijpelijk maar het gaat hier over het tijdvak van de laatste 25 jaar en natuurlijk hebben zelfs de juniores van vandaag veel gehoord over Mannus Francken en Jan Vos. De H.F.C.'er was. zelfs bij dit drietal uitstekende voet ballers. een klasse op zichzelf, ofschoon Vos niet zoo erg veel voor hem onderdeed (b.v. tegen Engeland op Houtrust 1913). In tal- looze wedstrijden voor zijn club en voor het RIJKSSTRAATWEG HAARLEM-N. TELEF 16 7 2 6 _loos trekken inbegr BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen van 9—12 en 1—4 uur. Zaterd. 9—12 uui Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 7—9 u. (Adv. Ingez. Med.) Nederlandsch elftal was Francken onweer staanbaar; zijn snelheid van handelen, bal- contröle en kijk op het spel, gepaard aan een groote bewegelijkheid en een zuiver scho.t, stempelden hem tot een speler van buiten gewone bekwaamheid. Om die redenen is de linksbinnenplaats voor hem gereserveerd, terwijl aan Jan Vos de rechtsbinnenplaats, in welke positie hij ook drie keer voor Ne derland uitkwam, wordt toegewezen. De keuze van de beide achterspelers baart weinig zorgen. Harry Denis 'H.B.S) en Leo Otten (Quick Den Haag)daartegen zal nie mand bezwaren inbrengen. Nu nog twee vleugelhalfbacks en het elftal is compleet. De plaats van linkshalf is natuurlijk voor Puck van Heel (Feijenoord). doch een rechts half van dezelfde kwaliteiten is moeilijk te vinden wat trouwens ook blijkt uit het groo te aantal spelers, dat als zoodanig in het Ne derlandsch elftal sinds den oorlog heeft dienst gedaan. Na langdurige overweging krijgt van het daarvoor in aanmerking ko mende vijftal: Bosschart (Quick Den Haag), Hordijk (Ajax), Pellikaan (Longa), Le Fèbre (Kampong), en Gonsalves (H.B.S.), eerstge noemde mijn stem, omdat hij. naast prach tig werk voor zijn nlub, in den wedstrijd te gen Engeland op Houtrust in 1913 '21 voor Holland) zoo bijzonder heeft uitgeblonken, zij het dan ook op een andere plaats in het elftal. Mijn keurploeg komt derhalve als volgt in het veld (de cijfers tusschen haakjes geven het aantal interland-wedstrijden aan, waarin de betrokken speler is uitgekomen. Daarbij dient niet te worden vergeten, dat de oorlog aan de internationale voetballoopbaan van enkelen vroegtijdig een einde maakte) Göbel (Vitesse, 22); Denis 'H.B.S., 56) en Otten 'Quick Haag, 12); Bosschart (Quick, Haag. 19), de Korver (Sparta, aanvoerder. 31) en Van Heel (Feijenoord, 52). de Natris (Ajax. 23). Vos (U.V.V. 15). Bakhuys (H.B.S 18), Mannus Francken (HF.C. 22). en Dé Kessler (H.V.V. 21). En alvorens hen direct in een interland wedstrijd te laten uitkomen, spelen ze eerst een oefenmatch tegen het volgende zeer sterke team: Van der Meulen (H.F.C.. aanvoerder, 54) Weber (A.G.O.V.V., 20), en Piet Bouman (D. F. C.. 9); Hordijk (Ajax, 9), Dirk Lotsy (D. F.C., 10) en Arnold Hörburger (V.O.C.. 8); Welcker (Quick Haag. 17). Wout Buitenweg (U.V.V., 11). Kick Smit (Haarlem, 15), Jan Thomee (Concordia, 16) en Gupfert (Ajax 3) Ik wil tenslotte niet eindigen, zonder de aandacht te hebben gevestigd op spelers als: Wijnveldt (U.D.). Van Kol 'Ajax'. Stom (H. F. C.). die echter juist buiten dit tijdvak valt. Heyning en Constant Feith (de H.V.V.- backs). Jan Halle (Go-ahead). Nico Bouvy (H.F.C.). Felix von Heyden (Quick. Nijme- een). Steeman (Sparta). Krom 'R.C.H.) Ruffelse (Sparta). Nijhoff (Tubantia) Snethlage (Quick, Haag). Jur Haak (Haar lem) en de twee „coming-men": De Bock (Bloemendaa!) en Metten (R.C.H.). HENGELEN DE GRUNDEL. Het vischcollege „De Grundel" hield Zondag een onderlingen vischwedstrijd op baars in de Ringvaart bij Fort de Liede De vangst was slecht. De prijzen werden als volgt behaald: lste S. Plrets, 2de H. v. Wooning, 3de B. Duits. 4de A. Eerhart, 5de W. Hesseling, 6de Chr Schouten. 7de H, Koelemeijer, 8ste N. Cornet, 9de J. Wesseling, 10de B. de Jong. 11de K. Koster, 12de T. de Gronde. LAWNTENNIS. OM DEN KONING-GUSTAAF-BEKER. Nederland—Frankrijk waarschijn lijk op 20, 21 en 22 November. Naar wij vernemen zal de wedstrijd Neder landFrankrijk voor den Koning-Gustaaf- beker, op 20. 21 en 22 November a.s. te Am sterdam gespeeld worden, indien Frankrijk od 9, 10 en 11 November a.s. te Parijs van Tsjeoho Slowakije mocht winnen. Oplossingen, bijdragen, vragen, enz. te zenden aan den Schaakredacteur van Haar lem's Dagblad, Groote Houtstraat 93, Haarlem PROBLEEM No. 878. (No. 4 van den wedstrijd, 41e ladder). f'jpj-? A m m m m Mat in twee zetten. Stand der stukken: Wit: Ke6, Ta4, Lc4, Pd5, Pd8, a3. a5. c7, j Zwart: Kat), Tb5, Tb7, LfS, a7, c5, e7. g7. Een partij of probleemstelling achten wij gewoonlijk dan pas goed beoordeeld, wanneer dit ooi-deel niet verschilt met onze eigen meening." J. HOOGEVEEN. PROBLEEM No 879*). (No: 5 van den wedstrijd, 41e ladder). ALPH. M. VOORTING (Haarlem) Mi mi i m n Mat in drie zetten. Stand der stukken: Wit: Kh5. Dhl, Te2, Tg7, Lel, Lg2, Pd4, Pf6, dö. f2, gó. h7. Zwart: Ke5, Tb8. Lb7, Lf8. Pc7, a3, e4, eó. f4. f5. Eerste publicatie (opgedragen aan de Heemsteedsche Schaakclub: Lustrum 1936). VOOR HEN DIE SCHAKEN WILLEN LEEREN. Over het oplossen van problemen. (Slot.) In een ander geval eischt bijv. de economie, dat van alle aanwezige witte zoowel als zwarte stukken een zoo ruim mogelijk gebruik wordt gemaakt in het verloop van de oplossing. Be merkt men dus, dat b.v. een wit Paard in een driezettig probleem zóó ver van den zwarten Koning staat, dat, indien het niet wordt ver plaatst, het onmogelijk aan den strijd zal kun nen deelnemen, noch kan dienen tot dekking van een paar velden van zijn oorspronkelijke plaats af, omdat de zwarte Koning niet in twee zetten in de nabijheid dier velden kan komen, zoo volgt daaruit, dat de sleutelzet waarschijnlijk met bedoeld Paard zal zijn. In een andere stelling heeft de zwarte Ko ning bijv. slechts één vlucht veld, terwijl de overige zwarte stukken maar enkele zetten kunnen doen, zoodat de oplossing weinig Ya- rianten zal tellen; bovendien zijn er meer witte stukken. Men kan nu onderstellen, dat de sleutelzet öf den zwarten Koning tot een oorspronkelijk afgesloten veld toegang zal geven, öf een of meer stukken in de gelegen heid zal stellen te spelen. Verder ga men als volgt te werk bij het op lossen van een tweezettig probleem. Men laat Zwart spelen en ga voor eiken zet na, of Wit daardoor in de gelegenheid wordt gesteld, mat te geven. Heeft Wit na eiken zet van Zwart een rnatzet gereed, zoodat de sleu telzet de stelling niet zal veranderen, dan heeft men met een tempoprobleem te doen. Men ga dan na, welke stukken beslist op hun oorspronkelijke plaats moeten blijven, ten einde mat te kunnen geven, waardoor de sleu telzet als 't ware „over" zal blijven. Natuur lijk houde men rekening met de eischen, die de compositie-leer stelt." daar vooral het op lossen van dreig-problemen anders nogal moeilijkheden oplevert. Ten slotte nog een en ander over het oplos sen van drie- en meerzettige problemen. De overgang van twee- tot driezet lijkt zoo wei nig, doch in werkelijkheid is het verschil groot. Wit en Zwart hebben slechts één zet meer te doen, maai- in dat ééne zetje meer schuilt dik wijls voor velen het „onoplosbare". Bij deze soort problemen vooral is het van groot be lang de stelling goed te onderzoeken; men vrage zich dus wederom af, welke redenen heeft de componist gehad om een of ander stuk zóó te plaatsen. Ook hier laat men eerst Zwart spelen, om te zien of de stelling aanmerkelijk door gewijzigd worclt, waaruit men kan besluiten of de sleutelzet een drei ging zal zijn, dan wel tempodwang aan het probleem ten grondslag is gelegd. Leert het aanvankelijk onderzoek, dat hoogstwaar schijnlijk met een bepaald stuk de eerste zet zal moeten geschieden, doch kan men nog niet uitmaken op welk veld dat stuk zal geplaatst moeten worden, dan denke men dat stuk voor- loopig van het bord weg en late Zwart spelen. Men heeft zoodoende het probleem tot een twee- of minderzettig probleem teruggebracht. Het voordeel is dan nog, dat de verdere oplos sing eenvoudiger is, omdat men nu deze ook kan vinden door schaakgeven. Waar het slechts te doen geweest is om enkele raadgevingen, welke den oplosser van dienst kunnen zijn bij het zoeken naar den sleutelzet, zullen wij het hierbij laten. Zij, die in bijzondere gevallein wenschen te worden in gelicht, kunnen zich steeds tot ons wenden. Onder „Correspondentie" zullen wij hun vra gen gaarne beantwoorden. PARTIJ No. 883. Gespeeld in den internationalen achtkamp te Amsterdam. 18 October 1936. Zwart: T. D. v. Schelt inga (Amsterdam). Wit: D r. M. E u w e (Amsterdam NIMZO-INDISCHE VERDEDIGING. 1. d2d4 PgS-f6 2. c2 - c4 el—tb 3. Pbl - c3 Lf8-b4 Deze penning werd door (wijlen) Nimzo- witsch bij voorkeur gespeeld, zoowel om den pionnenstand op den witten Damevleugel, na ruil op c3, te verzwakken, als om e2e4 te ver hinderen. Tevens kan Zwart nu spoedig ro- cheeren. 4. a2-a3 De Samisch-variant. Wit kan hier ook spelen 4. Ddlc2 (de Brusselsche variant), 4. Pglf3 (Bogolju- bow-variant)4. g2—g3 (Euwe-variantl), 4. Leld2 (Tartakower-variant), 4. e2—e3 (Ru- binstein-variant) of 4. Ddlb3 (de Weener- variant), welke laatste speelwijze door Nim- zowitsch (1886—1935) in 1934 „bijna" de weer legging van Lb4 werd genoemd. Door 4. a2a3 vraagt Wit als 't ware naar de bedoeling van den Looper. Hoewel zulks een tempo kost, is die voortzetting wel de scherpste (voor beide partijen!). 4 .Lb4Xc3f 5. b2Xc3 c7c5 6. f2—f3 Pb8có Sterker is 6.d7d5 waarna kan volgen 7. e2e3, 00; 8. c4xd5, Pf6xd5. Een verzwakking van de zwarte stelling. Pfó—h5 Th8 - gS 13. Lh4-f2 14. g2g3 15. Pe2—cl Dreigt f3—f4. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. Lf2-e3 DdlXi3 Df3—g2 Thl-fl Tal—a2 Ta2—f2 h2h3 d4—d5 g3-g4 g5-g4 g4Xf3 LcSg4 Dd8—fó Dfó gó 0-0-0 Td8 - fS Lg4 - eó Leó—d7 f7-fó Op Ph5g7 zou volgen 25. Tf2f6, enz. 25. Pel—e2 Ph5—g7 Relatief beter was Kc8c7. 26. Dg2-g3 Er dreigt Pe2g3h5. o.a. Dg3h4, h6—h5 gevolgd door 27. Dg3h4 28. Tf2Xfó 29. Ttixfó 30. Dh4xh5 31. Tf6-h6 32. Le3xf4 33. h3Xg4 34. Kei-f2 35. Thó—h7 36. Kf2f3 37. Pe2Xf4 38. Pf4- eóf 39. d5Xeb 40. Th7-d7f 41. Td7Xd6 42. e4—e5 43. Ld3f5! h5Xg4 TfSxfó Dgó h5 Pg7xh5 Ph5 - f4 e'Xf4 TgSXg4 Kc8c7 Kc7d8 Tg4—gS Pa5 - b3 Ld7Xeó TgS-eS KdS- c8 Pb3—a5 Pa5 - b7 Opgegeven OPLOSSING PROBLEEM No. 871. (No. 9 van den wedstrijd, 40e ladder). Stand der stukken: Wit: Kcl. Db4, LdS. Pg3, có. h5. Zwart: Ke5, La2, Lh8, c2, d5, eó, f3, 17. (O. Nemo, Weenen). 1. Kclxc2 (dreigt 2. Kc3), d5d4; 2. Db4b5t, enz. Lh8g7; 2. Ld8c7t, enz. La2c4; 2. Db4b8t, enz. Dit probleem werd door O. Weisz (in de pro bleemwereld onder het pseudoniem O. Nemo bekend) opgedragen aan zijn vriend Konrad Erlin (pseudoniem voor K. Erlinger, te Wee nen), die onlangs 80 jaar werd. Beide pro bleemkunstenaars behooren nog tot de groot ste der hedendaagsche componisten. Goed opgelost door: H. J. S. Beck en J. Vermeer, beiden te Bloe- mendaal; B. Amelung, G. A. Bakker, J. J. H. Bauer. H. en J. Blokker, M. Daim, J. Derogee, C. Dort, A. W. Face, H. W. Germeraad, F. F. Groos, J. Hillebrand, R. Hommers. F. W. Hoo- ;erbeets, J. Hoogeveen, J. ten Hove, J. ten Hove Jr., G. Huizing Jr., C. Koster, A. Krijn, A. J. Mooy, Joh. B. Pennock, K. H. R. Pluim Mentz, P. Rotteveel, J. W. Schipper, A. Sier- veld, mevr. J. Smit geb. Bückmann, H. J Steenbergen, A. Veerman, C. Warlé, J. v. d. Water en J. A. G. Zomer, allen te Haarlem: F. D. Kat, te Heemstede; H. F. Antonisse, J. Germeraad. mej. D. M. Graafland, K. Siege- rist, K. Siegerist en H. F. Zeylstra allen te Santpoort (allen drie punten). 7. e2—e4 8. Lei—e3 9. Lfl d3 10. Pgl—e2 Beter was 10. 11. Le3— g5 12. Lg5—h4 d7-dó b7bó eó—e5 Pcó—a5 Pf6d7. h7—hó g7-g5 CORRESPONDENTIE. Haarlem. C. K. Geeft u eens een voorbeeld van dat thema, want onder dien naam ons onbekend. J. v. L. De Engelsche benaming is King K, Queen Q, Rook R, Bishop B. Knight Kt, Pawn P, respectievelijk Koning, Dame, Toren, Looper, Paard, pion. De zetten waren 1. e2e4, e7e5; 2. Pglf3, Pb8—c6; 3. d2d4. Pc6xd4. Men telt dus van beneden naar boven, zoowel voor Wit als voor Zwart, en geeft eerst de beginletter aan van het stuk (ook wanneer het een pion is), waarmede ge speeld wordt en vervolgens het veld, waarheen men het verplaatst. W. P. Wij zullen uw probleem onderzoeken. C. F. W. 1. Ld8e7 faalyt na 1. La 2c4. Santpoort. B. v. R. l. Dh4f4 faalt na 1.d5d4 (2. Le7, f5) en 1. Lg5 faalt na 1.Lc4 (2. Pelt, Le2). VOETBAL. HaarlemAjax. Voor den licht wedstrijd tegen Ajax, die a.s. Donderdagavond op het terrein aan den Scho- terweg gespeeld wordt, is het Haarlem-elftal als volgt samengesteld: VUgeboom, Verhappen, Huysmans. De la Mar. Van Gooi. Vreeken, Hartog, De Winter, Van der Hulst. Van Polanen, Hurkmans. ENGELAND—HONGARIJE. Uit Londen: De ook in Nederland bekende Zweedsche scheidsrechter Ohlsson zal den In ternationalen voetbalwedstrijd Engeland— Hongarije, die op 2 December a.s. te Londen wordt gespeeld, lelden. NederlandNoorwegen. INVALLERSBEPALING EERST OP 14 NOVEMBER VAN KRACHT. Naar de „Sportkroniek" meldt heeft de Noorsche Voetbalbond aan den K.N.V B ge vraagd voor den wedstrijd NederlandNoor wegen op 1 November a.s. behalve voor den doelverdediger ook andere invallers toe te staan. De K.N.V-B. heeft zich daarop in verbin ding gesteld met de F.I.F.A. Thans heeft het bestuur van dit internationaal lichaam mede gedeeld, dat de nieuwe bepaling eerst op 14 November a.s. ingaat, zoodat in den wedstrijd op as. Zondag invallers voor gekwetste spe lers zijn toegestaan. Als invallers voor het Nederlandsch elftal zijn thans behalve doelman Van Male aan gewezen de Blauw Wjt-spelers Bergman en Wilders en Drok van R.F.C. OOSTERPARK—ZAND VOORT (3—2). In een, na de rust door Zandvoort slecht gespeelden wedstrijd heeft Oosterpark ver diend gewonnen met 32. Met de rust liet het zich aanzien, dat Zandvoort een ge makkelijke overwinning zou behalen. De eerste drie kwartier had ze het beste deel van het spel en wist dit overwicht uit te drukken in twee doelpunten van C. Schuiten en Jb. de Muinck. Een derde doelpunt van J v. d. Bos werd geannuleerd wegens bui tenspel. Na de thee waren de voorhoede en mid denlinie van Zandvoort er totaal uit Het was dan ook niet te verwonderen, dat de stand na 20 minuten gelijk was. (22). De rechtsbinnen van Oosterpark maakte er 32 van, waarmee het einde kwam. AmsterdamHaarlem. Het Haarlemsch Elftal, dat a.s. Zaterdag middag half drie op het A.F.C.-terrein aan den Zuidelijken Wandelweg te Amsterdam tegen het Amsterdamsch elftal zal spelen, is als volgt samengesteld: Doel: Hollenberg (Stormvogels). Achter: K. Haak (Stormvogels) en Pre- vost Sr. (R.C.H.) Midden: De Ia Mar (Haarlem. D. de Ko ning (V.S.V.) en Van Gooi (Haarlem). Vóór: Hartman (Bloemendaal), Schijve naar (EDO.). Van der Horst (R.C.H.). Pe- rukel Jr. (E.D.O.), en van Polanen (Haar lem). HAARL VOETBALBOND RANGLIJSTJES. EERSTE KLASSE A: gesp.gew gel.verl.pnt v.-t. gom. Zandvoort 2 5 5 0 0 10 2710 2. V. V. B. 4 4 0 0 8 22—1 2.— Stormvogels 3 4 4 0 0 8 1610 2. Haarlem 3a 5 1 2 2 4 18—20 0 80 Kinheim 2 5 2 0 3 4 14—16 0.80 R. C. H. 5 5 1 1 3 3 12—22 0.60 Spaarnestad 4 1 0 3 2 1214 0.50 Droste 4 0 2 2 2 3—14 0.50 VI. Vogels 4 1 0 3 2 8—19 0.50 E. D. O. 3 4 0 1 3 1 8—19 0.25 EERSTE KLASSE B: Schoten 2 4 3 0 6 16—8 1.50 Zeemeeuwen 2 4 3 0 1 6 12—8 1.50 Haarlem 3 5 2 2 1 6 9—8 1 20 R. C. H. 3 5 3 0 2 6 16—16 1.20 Stormvogels 4 4 2 0 2 4 14—16 1 E. D. O. 4 4 1 2 1 4 9—11 1.— E. D. O. 5 5 1 2 2 4 12—15 0.80 RCH 4 4 1 1 2 3 10—10 0.75 Kinheim 3 5 1 1 3 3 13—17 0.60 D. W. O. 4 1 0 3 2 12—14 0.50 DAMMEN. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN 1936/1937 HAARL. DAMCLUB. Maandagavond werden de wedstrijden om de clubkampioenschappen 1936 1937 en cup wedstrijden der Haarlemsche Damclub voort gezet. De uitslagen luiden: Hoofdklasse: Joh. Fabel wint van P. H. Meure; P. J. van Dartelen wint van G. Balk; J. van Looij remise met K. Olij. Eerste klasse: P. L. Schrijnemakers wint van L. Kisch; J. J. Groenewoud wint van M. van Leeuwen; A. Kiel wint van Th. C. v. d. Sluijs; D. Schrijnemakers wint van J. Otter; H. Berg huis wint van B. Henneke; A. Smit wint van I. Risseeuw. Tweede klasse: Jac. Fr. van Garderen wint van J. H. Spoor; W. Jonkhof remise met Jac. Fr. van Garderen; J. H. Meure wint van G. Bakker. Derde klasse: C. J. van Berloo wint van G. J. Steenkist; A J. Verwoerd wint van H. A. Hoddenbach; C. B. de Laat wint van A. Wijker. Tevens had in het clublokaal der Haarlem sche Damclub de return wedstrijd plaats tus schen de Haarlemsche Damclub V en de Damclub „Stabiel" I uit Santpoort. De uitslag luidt; 17—3. De vorige uitslag was 119. zoodat de totaaluitslag is: 2812 voor de Haarlemmers. POSTDUIVEN. DE LUCHTGIDS. De heeren v. d. Pol en Heiloo. leden van „De Luchtgids", worden in de jaarvergadering van a.s. Woensdagavond in het gebouw van den heer Bruggink aan de Koningstraat gehuldigd in verband met hun 25-jarig lidmaatschap. ZWEMMEN. OLYMPISCHE KAMPIOENEN WORDEN PROF. Uit New York: Gemeld wordt, dat wederom enkele bekende Amerikaansche zwemmers naar het professionalisme zijn overgegaan, nl. Dick Degener Olympisch kampioen schoon- .springen en Dorothy Poyton-Hill. Olympisch kampioene toren-n ingen te Berlijn. Voorts heeft de bekende zwemster Lèonore Kight- Wingard het vornemen, tot de beroepssport over te gaan. Deze drie 'wemmers zullen te /amen me' r> Coleman en Jane Fauntz Olympisch kampioene van Los Angeles, een tournee door de Vereenigde Staten gaan maken voor het geven van demonstratie,"

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 13