Indische pensioenen herberekend. Schrijvers spreken tegen den oorlog. DINSDAG 27 OCTOBER 19.16 HAARLEM'S DAGBLAD 10 Dr. G. Ras privaat-docent. UK. G. KAS. De heeren Dr. G. Ras te Haarlem en Dr. A. Heyting te Enschedé, zijn toegelaten als privaat-docent aan de Gemeente Universiteit te Amsterdam teneinde onderwijs te geven Onderscheidelijk in de didactiek en methodo logie der Duitsche taal en letterkunde en in de instuïtionistische wiskunde. Dr. G. Ras, conrector van het Haarlemsch C rnnasium, werd 18 Februari 1820 te Utrecht geboren Van 1904 tot 1910 studeerde hij aan de Universiteit van Amsterdam. In 1911 behaalde hij de bevoegdheid tot het geven van mid delbaar onderwijs in de Duitsche taal en letterkunde en in 1926 den doctortitel aan de Amsterdamsche Universiteit. Van 1910 tot 1912 was Dr. Ras leeraar aan de Middelbare Technische School te Utrecht van 1912 tot 1917 leeraar aan het gymna sium en de Handelsschool te Alkmaar. Sinds 1917 is hij leeraar aan het gymnasium alhier en van 1 Mei 1934 af thans conrector. Ook is Dr. Ras lid van den Onderwijs raad en van 1929 tot 1933 was hij voorzittel van de Vereeniging van leeraren in levende talen. VEREENIGING VAN KANARIEVRIENDEN. De Haarlemsche Vereeniging van Kanarie vrienden „Ons Genoegen" organiseert een openbare cursusvergadering op Woensdag avond 28 October in het Café-Rest. „Spoor- zicht" aan het Stationsplein. De heer H. W. van den Handel, keurmeester van den Alg. Ned. Bond voor Kanarieteelt en Vogelbescherming, zal een lezing houden, waarbij vogels op tafel komen. PETITIONNEMENT BIOSCOOPSLUITING Gisteravond is in Restaurant Brinkmann een vergadering gehouden van eenige notabe len, die door den bioscoopbond waren uitge- noodigd om te beraadslagen over een te hou den petitionnement. Deze bespreking die een informatoir karak ter droeg, zal spoedig door een tweede ge volgd worden. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRAILE OP WOENSDAG 28 OCTOBER 1936, Programma III: 8.05 Parijs Radio, Gym- nastiekè 8.20 idem. Gramofoonmuziek. 9.05 Keuden. Tijdsein. Nieuwsberichten. Water- standberichten. 9,20 Diversen. 11,20 Dan- marks Radio. Uitslag en klokkenspel van den Raadhuistoren. Jens Warny's ensemble uit hotel d'Angelterre. 12,20 Brussel Vlaamsch. Gramofoonmuziek. 12,50 Idem. Populair con cert. 1.20 idem. Gesproken dagblad van het N. I. R. 1,30 idem. Salonorkest o.l.v. Walter Feron. 1,50 idem. Gramofoonmuziek. 2.25 Di versen. 2,50 Parijs Radio. Concert o.l.v. Henri Tomasi. 4.20 idem. Gramofoonmuziek. 4.50 idem. Zangrecital door Lyane Mairèse. 5.05 idem. Gramofoonmuziek. 5.20 Keulen. Gra mofoonmuziek. 7.05 Berömunster. Erica Frau- scher, sopraan; 7.20 idem. Viool- en piano voordracht door Beatrice Bentz, Clara Hirt. 8.20 Brussel Fransch. Symphonie-concert o.l.v. Franz André. 9.20 London Regional. Jelly d- Aranyl. viool en Myra Hess, piano. 10.20 Keulen. Populaire- en dansmuziek door het Jdein-omroeporkest o.l.v. Leo Eysoldt. 11,20 Weenen. Gramofoonmuziek. Programma IV: 8.00 Brussel Vlaamsch. Gymnastiek. 8.20 idem. Tijdsein. Gramofoon muziek. 8.30 idem. Kroniek van den dag. 8.40 Gramofoonplaat. 8.45 idem. Gesproken dag blad van het N. I. R. 9.00 idem. Gramofoonmu ziek. 9.30 Diversen. 10.35 Droitwich. Korte Godsdienstoefening. 10.50 idem. Tijdsein van Greenwich. Weerbericht. 11.05 idem. Orgel concert door Quentin MacLean. 11.35 idem. Gramofoonmuziek. 11.50 Londen Regional. Serge Krish en zijn orkest. 12.50 Droitwich. Gramofoonmuziek Kings of Jazz. 1.20 idem. Het Birmingham Hippodrome orkest o.l.v. Harry Pell. 2.20 London Regional. BBC Welsh orkest ol.v. Idris Lewisv- 3.20 Droitwich. Oog getuige-verslag van The Cambridgeshire-races 3.50 idem Pianorecital door Peggy Male. 4.20 idem Vesper in St.-Paul's. 5.10 idem. Het John MacArthur kwintet. 5.35 idem. BBC dansor- kest o.i.v. Henry Hall. 6.20 Diversen. 7.00 Droit wich BBC-orkest o.l.v. Frank Bridge. 7.35 idem. Stanelli's Bachelor Party. 8.20 London Regional From Jungle to Jazz. 8.35 Droitwich. BBC-dansorkest o.l.v. Henry Hall. 9.20 Idem. Weer- en nieuwsberichten. 9.40 idem. Uit Sadler's Wells Theater: 2e bedrijf van Die Fledermaus. 10.40 idem. Componist-Virtuoos Mozart. 11.00 idem. Het Leslie Bridgewater Kwintet. 11.35 idem. Maurice Winnick en zijn orkest in San Marco. 11,50 idem. Dansmuziek. gT. platen. Programma V: 8.00—7.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Populaire mu ziek. 1. Puppe en Hampelmann, Dajos Bela: 2. Parade der Zinnsoldate. Dajos Bela. 3. The blue bird.. Gino Bordin; 4. Die Klosterglocken, Odeon orgel. 5. Tee bei Maikafer, Dajos Bela. 7. Die Muhle. im Schwarzwald. Dajos Bela. 8. Siamesische Wachtparade, Dajos Bela; 9. Der Rosenkranz. Odeon orgel. 10. In Vienna one night. Gino Bordin. 11. Pipsy, Hans Bund. 12. Im Klosterglocken, Odeon orkest. 13. Ma rionetten Brautzug. Dajos Bela: 14. Zwei Gui- tarren. Hans Bund; 15. Der Kanarienvogel, George Boulanger. 16 Auf elnem Persischen Markt Odeon orkest. 17. Die Schmiede im Walde Dajos Bela. 18. Vous êtes jolie Mada me George Boulanger. 8.00—12.00 Diversen. Werkzoekenden met M. O.- bevoegdheid. De Vereeniging van werkzoekenden met volledige M.O.-bevoegdheid (We.M.O.) hield Zaterdag 24 October haar 3e jaarvergadering, te Amsterdam. Op de huishoudelijke ochtend vergadering werd besloten, actie te gaan voeren voor het instellen van assistent leeraars-betrekkingen, ter verlichting van de taak der overbelaste leeraren bij het Gymna siaal en Middelbaar Onderwijs. Hierdoor zal dit onderwijs een belangrijke verbetering on dergaan, terwijl naar schatting een 200-tal jonge leerkrachten althans eenig werk en in komsten verkrijgen. Gedacht wordt aan een wekelijksche taak van 10 lesuren te honoreeren met 1000 gulden 's jaars. Tevens wordt zoodoende een reserve gekweekt van geoefende aankomende docen ten. Behalve deze onmiddellijke werkver ruiming blijft op het programma staan uit breiding van het aantal leeraars-betrekkingen door verlaging van het maximum urental van 30 op 24 en vervroegde pensionneering. Op de openbare middag-vergadering was de inspecteur de heer G. Bolkestein aanweziL als vertegenwoordiger van den Minister van Onderwijs. In zijn openingsrede sprak de voor zitter. de heer C. W. Dornseiffen, er zijn vol doening over uit dat de regeering het werk van de We. M. O. blijkbaar met aandacht volgt, hoewel zij nog steeds de angst bezit „precedenten" te scheppen, waardoor doel treffende maatregelen ten behoeve der werk- looze leeraren uitblijven. Spr. memoreerde het rapport-Limburg, de bestrijding van ver schillende conclusies van dit rapport door den secretaris der Vereeniging. en de publicaties van het „24-uren-plan" van de We.M.O„ welk laatste project fel bestreden is door de Leeraars-vereenigingen. Een gedetailleerde terugblik op deze bewogen periode achtte spr. echter onnoodig, temeer nu wederzijds de neiging schijnt te bestaan deze episode als af gedaan te beschouwen. Nadat mededeeling was gedaan van de be sluiten der huishoudelijke vergadering, gaf de voorzitter een uiteenzetting van de salaris regeling bij het VJL en M.O., toegelicht met cijfers omtrent de grootte der betrekkingen en salarissen. De We M. O. heeft in haar plan eenvoudig een uniform-salaris voorgesteld van 100 gul den per wekelijksch lesuur per jaar. Een andere regeling is denkbaar volgens een prin cipe als in de gemeente Amsterdam: be trekkingen beneden 24 uur gehonoreerd vol gens uniforme schaal, en „volledige betrek kingen" van 24 a 28 uur, gehonoreerd vol gens 24 uur. Verandering van stelsel zal echter altijd in den beginne eenige kosten met zich bren gen voor overgangs-bepalingen. Deze zijn echter in verhouding tot het totale budget gering en van tijdelijken aard. Het schijnt geen onredelijke eisch, dat het Rijk de daar voor benoodigde gelden zal verstrekken. Op het einde der vergadering sprak in specteur Bolkestein er zijn voldoening over uit, dat de We. M. O. de aanstelling van as- sisten tleeraren op haar programma zet. Voorts gaf h. het hoofdbestuur den raad, krachtig tegen cumulatie van betrekkingen te. blijven strijden, waartoe z.i. de werkzoekenden het volste recht bezitten. Het bestuur is thans samengesteld uit: I van Crefeld, voorz. S. J. Stikkel, onder- voorz.; P. Coenraad. sec., mej. A. M. de Vries 2e secr.esse; W. J. van Hoboken, leider Centr. Arb.-Bureau; A. Kater, penningm.; mej. dr. M. H. van der Zeyde, red. Orgaan. De afgetreden voorzitter, de heer C. W. Dornseiffen. werd tot eerelid van de vereeni ging benoemd. In Haarlem bestaat ook een afdeeling van genoemde organisatie. Deze afdeeling telt vol ledig bevoegde leerkrachten voor alle vakken. Het arbeidsbureau dat bemiddeling verleent voor bijlessen, hulp bij huiswerk, opleiding extraneus examen H.B.S., staatsexamen enz. is gevestigd: Van Hogendorpstraat 7 Haarlem. „OM DE RONDE TAFEL". Wegens het succes dat het De Boer-Van Rijk Ensemble (artistiek leider Nico de Jong) ver leden week Zondagavond behaalde met de Haarlemsche première van Gertrude Jenning's komedie in 3 bedrijven „Om de Ronde Tafel" (Family Affairs), is besloten in den Stads schouwburg op Donderdagavond 29 October een herhaling van dit spel te geven. Nico de Jong heeft de regie, terwijl mede spelen: Esther de Boervan Rijk, Willem van der Veer, Fie de Vriesde Boer, Ludzer Erin- ga. Hes Rijken—van Rijk, Ferd. Stemeberg, Corry Korevaar, Wim Paauw, Jeanne Verkade, P&u Dana, Sien de la MarKloppers, en Carry Poots. STUCADOORS-PATROONSVEREENIGING. Hier ter stede is opgericht de Haarlemsche Stucadoors Patroons Vereeniging.. Het doel der vereeniging is om door samenwerking een beteren toestand in het bedrijf te brengen. SCHRIJVERS SPREKEN TEGEN DE OORLOG WOENSDAG 28 OCTOBER, 's avonds 8.15 uur in de grote GEM. CONCERTZAAL. A. VIRULY, ELISABETH ZERNIKE, JAN H. DE GROOT en declamatie door FRANS NIENHUYS. Entree 25 cent, werkloozen 10 cent. Kaarten: Voorduinstraat 14 en 's avonds aan de zaal. JONGEREN VREDES ACTIE. (Adv. Ingez. Med.) Haarlemsche Veiling N.V. Liquidatie en ontbinding der Vennootschap. Maandagmorgen werd een algemeene ver gadering van aandeelhouders gehouden van de Haarlemsche Veiling N.V., in het gebouw van den Haarl. Kegelbond. Besloten werd tot liquidatie en ontbindin: der Vennootschap. De liquidatie werd opgedragen aan den Raad van Commissarissen, den accountantsdienst van het Centraal Bureau van de Veilingen in Nederland te 's-Gravenhage en aan de di rectie, aan wie zijn toegevoegd de heer J. Beeren voor de groep groentenkweekers en de heer C. van Schagen voor de groep bloem bollen aanvoerders. JUBILEUM DANSINSTITUUT THEO DONKERLO. In November a.s. hoopt de heer Th. Donker- lo, zijn vijftienjarig jubileum als dansleeraar te herdenken. De heer Donkerlo, die zich in die jaren po pulair bij zijn leerlingen heeft weten te ma ken zal het van de zijde van zijn leerlingen en oud-leerlingen niet aan belangstelling ontbre ken met de jubileumbals. die in Nov. a.s. worden georganiseerd. „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN". Pandpoort, Koningstraat. Dag aan dag gaat ons onderzoek uit, Naar menschen die hulp bij ons vragen. Zij worden geholpen, daar zorgen wij voor, Wilt ons met Uw gaven dan schragen. Postgiro 212793, telefoon 11855. STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. (Openbare Leeszaal en Bibliotheek). Nieuwe aanwinsten. Wijsbegeerte Hoogveld. Waarheid. Vloemans. De zin van het leven. Sociale Wetenscha-pgen: BrokTroelstra. Het wonder in de Sowjet- Unie: indrukken en ervaringen. Brugmans Karl Marx. Copyn. Een economisch compas in den eco- nomischen mist. Nieuwenhuis. Het loonvraagstuk. Tinbergen. Grondproblemen der theoretische statistiek. Torley Duwel. Audi filia. Landbouw en Veeteelt: Handasyde. The four gardens. Hunderassen—Rassenhunde: 89 Bilder. Lantinga. De Nederlandsche land- en tuin bouw in woord en beeld. Thomas. Rockeries; how to make and plant them. Letterkunde Reddingius. Arbeid. Ronsard, de. Oeuvres complètes. 2 din. Saint-George de Bouhelier. Jeanne d'Arc; la pucelle de France; pièce en 4 actes. Toller. Das Schwalbenbuch. Duitsche romans Fallada. Altes Herz geht auf die Reise. Hermann. Spielkinder. Keun. Das kunstseidene Madchen. Keun. Das Madchen mit dem die Kinder nicht verkehren durften. Plivier. Zwölf Mann und eiri Kapitan; No vellen. Wassermann. Tagebuch aus dem Winkel; Erzahlungen und Aufsatze aus dem Nachlass. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN (Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie Smedestraat, uit sluitend tusschen 11 en 13 uur). Terug te krij gen: Handschoenen en ceinturen: politiebur. Smedestraat. Autokrik: Valk, Amsterdamsche vaart 75, Bril: Vroom en Dreesman, Gr. Hout straat. Leesboek: W. Ketel, Rollandstvaat 69. Postduif, v. d. Ven, Steenbokstraat 22. Etui van bril: Vroom en Dreesman, Gr. Houtstraat. Hond, Meerveld, Drappenierstraat 14 rood. Jongensjas, Loogman Spaarnbergstraat 4. Zil veren ketting, Stokman, Amsterdamschevaart 42. Kat: Deutekom, Koninginneweg 85. Legi timatiebewijs: Timmermans, Duncklerstr. 52. Kindermuts, Rap, Soendaplein 12. Pakje met sleutels: Merks, Sumatrastraat 11. Regenpijp de Cru, Aranusstraat 45. Handenpenning: Na- les, Haitsma Mulierstraat 30. Portemonnaies met inhoud: Koekenbier, Reijer Anslostraat 63; Vernout, le Hoogerwoerddwarsstraat no. 7 Regenpijp: Prent, Adr. de Jongestraat 33. Pak je met schortjes: Spier, Lange Heerenvest 124, Rijwielplaatje: Vernout, Warmoesstraat 10. Rozenkrans, v. Houten, Oranjestraat 28. Da messchoen, Politiebureau Smedestraat. Acten- tasch: v. Leeuwen, Nassaustraat 9 Damestasch met inhoud: Bottelier, Byzanthiumstraat. 29. Trajectkaart: Schouten, Groote Houtstraat 102 A rood. Vlaggen: Oomen. Trompstraat 12. Vulpotlood: De Koninck, Nieuwe Kerksplein 7. Vaarboom: v. Kleef, Oranjeboomstraat 70. Ceintuurs en handschoenen: Politiebureau, Smedestraat 9. Doublé armband: Tuning, Nic. v. d. Laanstraat 5. Blauw Badpak: B. Vogel, Kleverparkstraat 4. Boorden: Dirks, Bisschop Ottostraat 7. Postduif; Kennel Fauna, Fr. Varkensmarkt 24. Dop van autowiel: Prins, Burgwal 55c. Bouvier-hond: Firing, Reiger- straat 49. -Kinderjasje: Stoute, Wouwerman- straat 5rd. Katten: Kennel Fauna, Fr. Var kensmarkt 2—4. Rentekaart: Van Waveren. Teijlershofjestraat 3rd. Bruine muts: Geld- dorp, Lindenstraat 23. Blauwe muts- R.K. Ar beidsbeurs, Krelagestraat 2. Medaillon: Jan sen, Slechthuisstraat 56rd. Kinderportem.- Boelsma, Planetenplein 28. Pakje boorlint: Politiebureau, Smedestraat 9. Pakje met wol: Hoogering, Bilderdijkstraat 35. Regenpijpen: Van der Hof, Vergierdeweg 173. Padvinders- riem: Koehorst, Kruisweg 54. Rijw. bel. merk: Brouckman, Coornhertstraat 20. Kinder schoen: Horeman. Leidschestraat 159. Zwarte d tasch met bril, enz.: Boschma. Grutto straat 7. Zakje waschgoed: Severijnse. Oran jestraat 65. Handschoenen en ceinturen, étui met foto's jongensjas, pullover, portemonnaie met in houd. kindertasch met inhoud. Politiebureau Smedestraat. kinderarmbandje. Poore. TI- morstraat 19; ac.tentasch met inhoud. Muck, v. 't Hofstraat 7; knalpot van auto. Singe- ling. BOlitonstraat 33; bankbiljetten. Ter horst. Scheeperstraat 67; notaboekje. Dries- sen, Oranjestraat 38: das. v. d. Heijden. Zijl- weg 10: duif. Koningsbruggen. Vosmaerstr. 89: envelop. Cerremans. Holsteinstraat 21 rd hondenhalsband. Stam. Proveniershuis 131b. hond. Smit. Tempeliersstraat 64: idem. Hen- nisman. Leidschevaart 252: idem. v. Maurik, Jansweg 44: idem. Kennel Fauna. Fr. Var kensmarkt; jongensjas, v. Delden. Dr. Leyds- s-traat 107: knoop. Wassenaar. Gen. Cronjé- straat 79 rd.: katten. Kennel Fauna, Fr. Var kensmarkt; jongenspet. Politiebureau. Sme destraat; pullover, v. d. Veld. Leidschestraat 132: alpinopet. Politiebureau. Smedestraat: portemonnaie met inhoud, v. Lunenburg. Gaelstraat 45: rijwielplaatje. Bottelier. Jan Evertsenstraat 4: vliegende Hollander, Mul. Gen. Bothastraat 33; vulpen. Busé. Arnulf- straat 8; idem. Burck. Velserstraat 70. Handschoenen en ceinturen: Politiebureau Smedestraat: Leesboek: Vroom en Drees- mann. Groote Houtstraat; Beursje: De Kwant Brouwersstraat 55 K.. Bril in étui: Sweerts. KI. Houtstraat 117 rood: Paardendek: Kol. Thomsonlaan 40: Hond. Andreolie. Populier straat 20; Sigarenkoker, inh. papieren: Be- les. Spaarnaamscheweg 608: Portemonnaie met inhoud: Fabel, Leidschevaart 432: Pakje, inh boord: Pannekoek, Schreveiiusstraat 70; Potlood. Person, Prinsessekade 33; Rijwiel plaatje; Slot. Kleine Houtstraat 55: idem. v. Gelder, Rozenstraat 27: Schort, Vroom en Dreesmann. Groote Houtstraat: Sokken: Don kerlo. Lange Heerenvest 104; Damestasch met inhoud. Lucas. Oostvest 44: Tasch met in houd: Augustinus, v d. Vinnestraat 4 rood; Knot wol: Vroom en Dreesmann, Gr, Hout straat. Korting van ongeveer 20 procent. Bij de Tweede Kamer heeft de regeering een wetsvoorstel tot her berekening van Indische pensioenen ingediend. De pensioenen, welke hooger zijn dan de overeenkomstige pensioenen, zooals deze voortaan op grond van de herziene bezoldigings- en pensioen regelingen zullen worden toegekend, tot dit peil zullen worden terug gebracht. In het algemeen zal de vermindering niet meer dan 20 procent bedragen, in enkele gevallen zal de maximum-korting 25 procent zijn. Van de pensioenen uit de periode 19251934 zal een klein aantal en uit de periode van vóór 1925 zal een groot aantal niet minder dan 20 procent of in het geheel niet worden verminderd. De besparing zal 7.300.000.bedragen. Ook na devaluatie normalisatie noodig geacht. Bij de behandeling van het wetsontwerp, dat leidde tot de wet van 30 December 1935 waarbij de op de Indische pensioenen toege paste korting tot 1 Januari 1937 werd ver lengd. gaf de minister van Koloniën uitdruk king aan de hoop, dat hij met voorlichting van een daartoe door hem in te stellen com missie er in zou slagen een wetsontwerp tot vervanging van de huidige kortingsregeling door een meer bevredigende regeling, gaande in de richting van normalisatie dezer pen sioenen, tijdig gereed te hebben voor behan deling in de zomerzitting van den Volksraad. Op 21 September werd een wetsontwerp bij den Volksraad ingediend, en in zijn ver gadering van 8 October d.a.v. heeft het col lege zich met 30 tegen 10 stemmen tegen de tijdens de schriftelijke behandeling door de regeering geamendeerde voorstellen uitge sproken. Uit de gehouden beraadslagingen blijkt, dat deze stemming in sterke mate onder den in vloed hoeft gestaan van den veranderden monetairen toestand en de vrees, dat de daarvan verwachte stijging van de kosten van levensonderhoud de gepensionneerden, wier pensioen voor verdere vermindering in aanmerking zou komen, in moeilijke omstan digheden zou brengen. Met de Indische regeering stelt de minis ter zich te dezer zake op het standpunt, dat, indien de waardevermindering van den gul den ten opzichte van het goud de kosten van levensonderhoud zoodanig zou opvoeren, dat een verhooging van door crisiskortingen en herzieningen getroffen salarissen en pen sioenen niet kan uitblijven, deze verhooging ten aanzien van de pensioenen onmogelijk op billijke wijze te regelen is, wanneer daaraan niet is voorafgegaan een nivelleering van het pensioenpeil door opheffing of verkleining van de zeer groote tegenstellingen, welke de Indische pensioenen, genoten door personen, die gelijke of gelijkwaardige betrekkingen in "s lands dienst hebben bekleed, thans te zien geven. Waar deze nivelleering, naast behoud van de door de huidige korting verkregen bespa ring op den Indischen pensioenslast, de hoofdstrekking van het wetsontwerp is, acht de minister zich verplicht, ondanks het af wijzend advies van den Volksraad, de onder havige voorstellen in hoofdzaak te handha ven. Dat het financieel motief nog onver zwakt van kracht blijft, behoeft zijns inziens geen breedvoerig betoog. De minister acht het dan ook zonder meer duidelijk, dat de reeds verkregen besparing op de pensioenuitgaven niet mag worden prijsgegeven. Dit vooropgesteld, gaat het thans alleen om dezen op de gepenrinnrieer- den gelegden last op rechtvaardiger wijze te verdeelen dan thans geschiedt. Al maakt de ingewikkeldheid van het vraagstuk, hetwelk om adminis tratieve redenen niet anders dan op globale wijze kan worden opgelost, het niet mogelijk om alle ongelijk heden volledig op te heffen, een zeer groote verbetering zal reeds worden bereikt met een regeling als door de commissie voorgesteld, welke de uit- eenloopende pensioenen aan beklee- ders van gelijke of gelijkwaardige betrekkingen toegekend, zooveel mo gelijk naar elkaar toebuigt, daarbij uitgaande van een logische verge lijkingsbasis: het pensioenpeil, dat aan de thans in dienst zijnde ge neratie van landsdienaren in uit zicht is gesteld. Sluit dit in, dat de nieuwe pensioenen on aangetast blijven, ten aanzien van sommige nieuwe pensioenen maakt de commissie op dezen regel een uitzondering. De minister heeft echter besloten deze uit zondering niet over te nemen. De door vele leden in den Volksraad aan gevoerde bezwaren tegen het doen vervallen van den bij de huidige pensioenkorting toe- gepasten kinderaftrek hebben den minister aanleiding gegeven dit punt nader te over wegen. De minister is bereid aan de gepensionneer den, die door de herberekening in pensioen inkomsten achteruitgaan, nog gedurende twee jaren een speciale tegemoetkoming voor schoolgaande kinderen, te verzekeren. Een uitzondering meent hij echter te mogen maken voor pensioenen van f 6000 en meer. omdat zij, die deze pensioenen genieten, niet geacht kunnen worden aan de bedoelde te gemoetkoming bepaaldelijk behoefte te hebben. -De suggestie van de commissie om de mili taire gagementen en pensioenen van voor 1 Januari 1920 gelijk te maken met die van 1920 wordt door den minister gaarne aan vaard. De commissie raamde de opbrengst der herberekening op f 9.100 000. Hiervan dient thans in mindering worden gebracht f 400.000 voor de integrale vrijstelling der nieuwe pen sioenen. f 600.000 voor den kindertoe slag f 700.000 voor de gelijkstelling der oud-militairen en f 70.000 voor de opheffing van de door de commis sie in alinea 111 van haar verslag besproken ongelijkheid in de ver plichte bijdrage voor gezinspensioen tusschen gepensionneerde officieren en onderluitenants eenerzijds en alle andere gepensionneerden an derzijds, waarin afzonderlijk zal worden voorzien. Aldus zal uitein delijk de besparing rond f 7.300.000 bedragen, dus minder dan de huidige regeling aan besparing oplevert it 7.700.000). Het systeem van herberekening komt in hoofdzaak hierop neer, dat de pensioenen, welke hooger zijn dan de overeenkomstige pensioenen, zooals deze voortaan op grond van de herziene bezoldigings- en pensioen regelingen zullen worden toegekend, tot dit peil worden teruggebracht, behoudens dat de vermindering in het algemeen niet meer zal bedragen dan 20 pet. en alleen voor excep- tioneele gevallen tot 25 pet. kan gaan. De' pensioenen, welke op of beneden dit niveau liggen, zullen onaangetast blijven. De herberekening naar dezen grondslag ge schiedt voor de grootste groep, de pensioenen uit de periode 19251934, door vergelijking van het in de laatst bekleede betrekking be reikbare maximum-pensioen volgens de vroegere en de huidige regelingen. Een in- dividueele herberekening is voor deze groep practisch onuitvoerbaar. Voor de pensioenen van voor 1925 is een herberekening op individueele basis minder bezwaarlijk. Deze pensioenen worden zoo noo dig verminderd tot de bedragen, welke na herberekening op vorenbedoelden voet toe gekend zouden zijn bij toepassing van de op 1 Februari 1925 van kracht zijnde rege-. lingen Het aangenomen beginsel geldt zoowel voor burgerlijke als voor de militaire pensioenen, met dien verstande, dat voor beide groepen, waar zij in aard verschillen, afzonderlijke bepalingen zijn ontworpen. Als gevolg van een en ander zal het mee- rendeel der pensioenen een vermindering ondergaan van 20 pet., omdat zij 20 pet. of meer liggen boven het huidige pensioenpeil, terwijl een relatief klein aantal pensioenen uit de periode 19251934 en een groot aan tal pensioenen van voor 1925, met minder dan 20 pet. of in het geheel niet worden ver minderd. Tot deze laatste categorie behoo- ren de meeste inlandsche pensioenen van vóór 1925. Op 28 October in de Gem. Concertzaal. Na de reeks demonstratieve getuigenis- eri voorlichtingsbijeenkomsten, die overal in het land onder groote belangstelling zijn ge houden, is het landelijk bestuur der Jonge ren Vredes Actie begonnen met het organi- seeren van groote openbare bijeenkomsten, waarop auteurs van uiteenloopende politieke en religieuze gezindheid het woord zouden voeren. Deze opzet werd niet alleen door het publi°k met bijzonder veel belangstelling en enthousiasme begroet, maar vond ook bij de auteurs veel weerklank. Het aantal auteurs, dat de opzet der J. V. A.. ondersteunde, groei de in korten tijd van 20 tot ruim 60, waar van wi; hier slechts noemen mevr. H. Roland Holst, mevr. A. van Wijhe-Smeding, mevr. A. van GoghKaulbach, mevr. M. H. Szekely— Lulofs. Mariane Philips, Nico van Suchtelen, Lodewijk van Deysel, Menno ter Braak, A. den Doolaard, Antoon Coolen, Kees van Brug gen. Ter ondersteuning van het mondelinge ge tuigenis, werd door W. L. en J. Brusse te Rot terdam voor de J. V. A. uitgegeven een bun del schriftelijke getuigenissen van vrijwel alle auteurs die deze actie van de J V. A. on dersteunen, onder den titel: „Schrijvers ge tuigen tegen oorlog en militairisme".. Woensdag 28 October a.s. 's avonds 8.15, zal nu in de groote Gemeentelijke Concert zaal te Haarlem een z.g.n. „Schrijversavond" gehouden worden... Op dezen avond zullen spreken de auteurs A. Viruly (schrijver-vlie ger), Elisabeth Zernïke en Jan H. de Groot. Frans Nienhuys zal declameeren. De getuigenisbijeenkomst in Haarlem op 11 November 1934 en de voorlichtingsavond in April 1935 zijn prachtig geslaagd Ook voor dezen Schrijversavond bestaat zeer veel be langstelling. GESCHENK VAN DETMOLD VOOR HET VORSTELIJK PAAR. Naar wij vernemen is de stad Detmold voor nemens om bij het huwelijk van Prinses Ju liana en Prins Bernhard een kostbaar ge schenk aan het vorstelijk paar aan te bieden. Hieruit blijkt duidelijk, hoezeer men in Det mold met de vorstelijke familie medeleeft. MA1KT GEDICHTEN AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. (Maandag en Woensdag) Amsterdam. 26 October. Te veemarkt waren heden aangevoerd: 566 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kw. 5761 ct. 2e kw. 4856 ct., 3e kwaliteit 4046 ct. per K G. slachtgewicht. 103 melk- en kalfkoeien per stuk f 155220. 78 vette kalveren 2e kw. 4654 ct., 3e kw. 4045 ct. per K.G. levendgewicht. 63 nuchtere kalveren per stuk 69. 54 schapen per stuk 2025. 535 varkens: vleeschvarkens, wegende van I110 K.G. 5051 ct. per K.G. slachtgewicht. Zware varkens 4950 ct. per K.G. slachtge wicht. Vette varkens 4849 ct. per K.G. slacht gewicht. 6 paarden per stuk 80—120. Aangevoeld 2 wagons geslachte runderen uit Denemarker u

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 14