laat u geen sprookjes vertellen over het stroomverbruik van een radio-toestel, wie rekenen kan komt tot een uiterst kleinen kostprijs Het woord is aan de psychologie. Plannen voor een nieuwe bioscoop. Portugal en de niet-inmenging. „WEERBERICHT DINSDAG 27 OCTOBER 1936HAARDE M'S D A G B L'A" D2 V. anneer men U zwart op wit geeft, dat de kosten der radiodistributie in de meeste gevallen kleiner zijn dan het stroomverbruik van een eigen toestel, is het verstandig eens bij het gemeentelijke electriciteitsbedrijf te informeeren. Daar zal men U wel wat anders vertellen. Een ERRES toestel kost, behoudens het minimale stroomverbruik, de eerste twee of drie jaar in 9S van de 100 gevallen TOTAAL NIETS. Vraagt demonstratie bij TAMMER, onathankel ijk radiohandelaar, Kleverlaan 176 Haarlem, Tele oon 4753, en Bloemendaalscheweg 119, Telefoon 23937. Hoe krijgen weggebruikers een goed verkeersinzicht Wat is daarbij de taak van de overheid? Een City-theater" aan de Parklaan. De Spaarnebioscoop zal gesloten worden. Voor ieder een geschikte VULPEN, zoowel voor de pensoort als de prijs! O.ffidaittunta Zijlstraat 90 - Haarlem Telef. 11161 (Adv. Ingez. Medj Accoord volgens Londen niet geschonden. De Britsehe regeering ls, naar Reuter ver neemt. tot de conclusie gekomen, dat in alle kwesties, die onder de competentie van de non-interventiecommissie vallen. Portugal het non-interventie-accoord niet heeft ge schonden. Nieuwe Britsehe nota aan Madrid? Naar men te Londen meent te weten zal de Britsehe regeering nieuwe stappen onder nemen naar aanleiding van de verklaring der Spaansche regeering, volgens welke zij geen gijzelaars, doch slechts politieke gevan genen vasthoudt. Men verwacht, dat op de regeering te Madrid pressie zal worden uit geoefend. en dat Eden zonder twijfel een nieuwe nota tot haar zal richten. Uitbreiding Crematorium. Reeds eenlgen tijd bleek het Crematorium te Westerveld noodzakelijk vergroot te moe ten worden daar de aanvragen om crematie steeds talrijker worden. Het hoofdbestuur van de vereeniging voor Facultatieve Lijk verbranding werd gemachtigd deze aange legenheid nader te bezien en zoo mogelijk voor te bereiden Bij dit onderzoek werd ge constateerd dat ook de hal van het Cremato rium bij sommige crematieplechtigheden te kleine bleek om alle belangstellenden te kun nen bevatten, waardoor o.a. de crematie van een bepaald politiek persoon waarvoor groo- te belangstelling was, niet kon plaats vin den. daar er geen gelegenheid was de plech tigheid behoorlijk tot haar recht te laten komen. Ook is het wenschelijk dat er een behoorlijke volgorde kan worden vastgesteld bij meerdere crematies op één dag. De mo gelijkheid om te komen tot den bouw van een nieuw crematorium in een ander deel van ons land acht men voorloopig nog niet aanwezig, waarom het plan tot een belang rijke uitbreiding nader onder het oog werd gezien Door de hiervoor aangezochte architect, den heer Dudok, werden de plannen verder uitgewerkt en op teekening gebracht. Zij zullen thans uitgevoerd worden, daar het hoofdbestuur de machtiging van de vereeni ging hiervoor heeft verkregen. Er zal een belangrijke uitbreiding van de ovenruimte plaats vinden, terwijl' verder een geheele nieuwe hal is ontworpen, welke door een overdekte gang in verbinding staat met de ovenruimte en^welke gang tevens dienst zal doen als columbarium, aan welks uit breiding ook groote behoefte bestond. De nieuwe hal zal dan als urnenhof worden inge richt. Door een dergelijke belangrijke uitbreiding zullen in de toekomst 2 crematieplechtighe den tegelijkertijd kunnen plaats vinden even als dit in het buitenland het geval is. In de nieuwe hal zal voor rui m500 personen plaats zijn. terwijl het aantal nieuw te bouwen nis sen 2000 zal zijn. In de nieuwe hal zal voorts ook een orgel komen. De ovenuilbreiding is begroot op ongeveer f 16.000 terwij! de overige verbouwing be groot werd op f 90.000. Met dit belangrijk werk zal zoo spoedig mogelijk worden aan gevangen. De depreciatie van den gulden. Fransche egalisatiefonds beheerscht de wisselnoteeringen. Onze financieele medewerker telefoneerde ons hedenmiddag: Op de wisselmarkt worden de noteeringen thans in vrij sterke mate door het Fransche egalisatiefonds beheerscht, dat een daling van het Fransche devies tegenhoudt. Wasr ook tusschen dollar en pond de verhouding stabiel blijft is op de wisselmarkt de handel belang rijk ingekrompen. Heden voorbeurs lagen dollar en pond een fractie lager tegenover den gulden. De notee ring was resp. f 1-85 3/8 en f 9 06. Dat er nog geen toestand van volkomen stabilisatie is ingetreden, blijkt wel uit het feit. dat termijn ponden voor drie maanden een agio doen van 7*2 a 9V'2 cent, d.w.z. men betaalt er zooveel meer voor, terwijl de Fransche franc op drie maanden met een disagio van 10 cent per 100 francs wordt verhandeld. Men verwacht dus voor het pond hoogere, voor den franc lagere koersen. De fondsenmarkt had heden voorbeurs in het algemeen een flauw verloop onder den indruk van de lagere New Yorksche koersen. Steels liepen tot 55VÓ terug, Shell Union van 20V2 tot 19 5/8, Anaconda tot 33. Ook de Ne rf erïandsche aandeelen werden lager afgedaan. Vooral Amsterdam Rubber was flauw: 218, tegen gisteren 221. Koninklijken noteeerden 393, Philips 130, Unilever 154y2. De algemeene politieke toestand en de naderende verkiezin gen in Amerika schijnen het publiek tot eenige terughouding te nopen. AGENDA DINSDAG 27 OCTOBER Stadsschouwburg, Wilsonsplein„Oud Hei delberg" door de R.-K. Gem. Tooneelver „Thalia", 8.15 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Rembrandt Theater: „Rose Marie", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „De keizer van Cali- fornië", 2,30. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De Dorpsdokter", 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „De onzichtbare macht". 2.30, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 28 OCTOBER Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Kunst aan het Volk, Concert „Het Hollandsch Strijk kwartet". Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. Ter gelegenheid van den Eersten Wegver- keersdag gehouden te 's Gravenhage op Woensdag 23 October 1935, werd door de K. N. A. C. een prijsvraag uitgeschreven. De Jury kende den eersten prijs toe aan het hier eenigszins verkort opgenomen antwoord van Mr. J. H. van Gelderen, onzen mede werker voor verkeersaangelegenheden. I. Vraagstelling. De gestelde vraag kan als volgt worden ontleed: 1. Wat moet men verstaan onder „Verkeers- inzicht"? 2. Is het mogelijk den weggebruiker ver- keersinzicht „te doen krijgen"? 3. Zoo ja, wat kan dan in dezen worden ge daan: A. Door particuliere lichamen en personen; B Door de Overheid en door welke Over heidsorganen? II. Wat moet men verstaan onder „ver- keersinzicht"? Verkeersinzicht mag niet worden gelijkge steld met verkeerskennis, waaronder ver staan moet worden: parate kennis van ver keersregelen, technische kennis, betreffende vervoersmiddelen, wegdekken enz. Verkeers kennis is zuiver rationeel; verkeersinzicht omvat meer. Dit begrip is dieper en van meer psychischen aard. Verkeersinzicht in ruimeren zin (zie onder) omvat verkeers kennis. Het begrip „verkeersinzicht" kan worden genomen in engeren en in ruimeren zin. In engeren zin is het een zuiver psycholo gisch verschijnsel; het heeft dan de befcee- kenis van verkeerds-,aanleg", verkeers-„fee ling". In ruimeren zin genomen vallen er tevens onder de begrippen „Verkeerskennis" en „Verkeersbewustzijn" (zie onder). Wij komen tot de volgende definitie van het begrip verkeersinzicht in engeren zin: Het vermogen van den weggebruiker om de factoren waaruit het begrip verkeer is sa mengesteld (snelheid, afstand, reactie op evenementen enz.) op hun juisten omvang te waardeeren en,, indien noodig, overeenkom stig deze waardeering aan de hand van de bestaande omstandigheden te handelen. Verkeersbewustzijn is vooral voor de ver keersveiligheid van zeer groot belang. Wij willen er onder verstaan: het besef, dat het deelnemen aan het verkeer is een handeling op zichzelf, in de algemeene reeks van men- schelijke handelingen. De weggebruiker moet aan het verkeer deelnemen in het besef, dat hij daaraan deelneemt. Het gevolg van dit verkeersbewustzijn is verkeersaandacht, welke van primair belang is voor verkeersveiligheid III. Kan men allen weggebruikers een goed verkeersinzicht doen verkrijgen? 0.1. moet deze vraag stellig ontkennend worden beantwoord. De psychotechnische keuringen hebben uitgewezen, dat sommigen aan de minimum-eischen van verkeersinzicht in engeren zin niet kunnen voldoen. Vooral het gebrek aan voldoende reactiesnelheid (voldoende in verband met snelheden) bij accidenten is hier vaak de oorzaak van een ongunstig testimonium. Wering van deze elementen uit het verkeer is een eerste maat regel (zie onder). Niet allen weggebruikers zal men dus een goed verkeersinzicht kunnen doen krijgen. Een zekere categorie van absoluut-ongeschik- ten zal moeten worden afgevoerd. IV. Wat kan worden gedaan voor de ont wikkeling van verkeersinzicht in ruime ren zin? Deze vraag te beantwoorden voor: 1. Ontwikkeling van het verkeersbewustzijn II. Ontwikkeling van de verkeerskennis. I. Voor de ontwikkeling van het verkeers bewustzijn is in de eerste plaats noodig: A. een doelmatige verkeerspropaganda, waaronder begrepen de veiligheidspropagan- da. Deze propaganda is tot nu toe door par ticuliere organisaties gevoerd. Directe in menging van de overheid komt ons onge- wenscht voor. Wél behoort zij deze acties te steunen. Voor de verkeerspropaganda worden aan bevolen 1. doelmatige afficheering; 2. lezingen; 3. verkeerscursussen, ook voor volwassenen 4. radio-propaganda; 5. propaganda in Pers, bioscopen, enz. 6. prijsvragen; 7. „verkeersdagen"; 8. uitgeven van verkeersboekjes e.d. met goede verspreiding. Meer eenheid iri de verkeerspropaganda is o.i. een absoluut vereischte voor haar effec tieve werking. Deze moet door de organisa ties bereikt worden, zonder inmenging van de overheid. B, Directe inmenging van de overheid, in den vorm van: 1. Vereenvoudiging van het verkeersrecht, en wel door: a. het vervangen van de bestaande rege lingen door een algemeene verkeerswet, waarbij de rechten en verplichtingen van alle weggebruikers worden geregeld. Helaas zijn de plannen hiertoe voorloopig van de baan. De verkeersorganisaties kunnen alsnog aandringen op het totstandkomen van deze wet. b. Opheffing van de plaatselijke regelingen, door regeling bij de wet. Door verscheiden heid wordt het inzicht bemoeilijkt. c. Doeltreffende internationale regelingen t.a.v. verkeersteekens en -voorschriften, waarbij naar uniformiteit wordt gestreefd. 2. het instellen van permanente commis sies van advies: a. Landelijk; ten einde den wetgever te ad- viseeren in voorkomende gevallen. In deze commissie hebben zitting vertegenwoordigers van alle verkeerslichamen en verkeersorgani-. saties. b. Plaatselijk: ten einde de lagere uitvoe- Door Mr. J. H. van Celderen, Advocaat en Procureur te Haarlem. rende organen van advies te dienen. Samen stelling als onder a. mutatis mutandis. 3. Uitbreiding van politioneele functie. De verkeerspolitie constateeren niet alleen overtredingen, doch trede meer opvoedend op dan tot heden het geval is geweest, door het publiek te wijzen op verkeersmoeilijkhe den en vooral de verkeersaandacht te bevor deren. Uitbreiding van de verkeerspolitie is een vereischte. Meer ontwikkeling en stren gere selectie bij de aanstelling van perso neel zij hier aanbevolen. 4. Verzwaring en strengere handhaving van het verkeersstrafrecht. a. Verzwaring der straffen. Deze is noodig ten behoeve van de generale preventie. In gevallen van dood door schuld, verzwaard door bijkomende omstandigheden (alcohol gebruik dienen zwaardere straffen opgelegd te kunnen worden dan thans het geval is. Preventieve hechtenis moet in dergelijke ge vallen mogelijk zijn. Algemeen moet mogelijk worden het terstond ontnemen van rijbe wijzen, in afwachting van de rechterlijke uit spraak. b. Strengere handhaving van het verkeer- strafrecht. Ter wille van de generale prevntie worde het verkeerstrafrecht „rücksichtlos" gehand haafd. Overtredingen, die klaarblijkelijk slechts door gebrek aan verantwoordelijk heidsgevoel worden begaan, worden onver biddelijk vervolgd. Zij, die zichzelf niet het noodige verkeersbewustzijn kunnen of wil len bijbrengen, moeten daartoe worden ge dwongen. 5. Bij de afgifte van rijbewijzen: Meer controle op het aanwezig zijn van verkeersbewustzijn bij den candidaat. Deze worde aan langduriger rijproeven onderwor pen, waarbij meer den nadruk wordt gelegd op de gedragingen van den candidaat in het verkeer. II. Ontwikkeling van de verkeerskennis. Het belang hiervan overschatte men niet. Positief weten behoeft de weggebruiker wei nig. Het bijbrengen van verkeerskennis heeft echter grooten invloed op het verkeersbewust zijn en valt daardoor teyens onder I. Verkeerskennis worde' ontwikkeld door verkeersonderwijs. Voor volwassenen zal het effect o.i. niet groot zijn. Voor de jeugd ach ten wij het zeer belangrijk. Ook hier ligt een groote taak voor de overheid. Het verkeers onderwijs worde verplicht op de lagere scho len ingevoerd. Het onderwijzend personeel worde geschoold in dien zin, dat een verkeers examen wordt verbonden aan het examen voor de onderwijsacte. Het inrichten van ver- keerslokalen worde van overheidswege bevor derd. Voor de M. U. L. O.- en Middelbare scholen dienen lezingen over verkeersonderwerpen te worden georganiseerd door de Vereenigingen voor Veilig Verkeer. Het verkeersonderwijs wijde groote oan- dacht aan de ontwikkeling van het verkeers bewustzijn (I). V. Ontwikkeling van het verkeersinzicht in engeren zin. Hierboven definieerden wij dit begrip. Het is een psychologisch verschijnsel en als zoo danig de oervorm van het verkeersinzicht. Het is van fundamenteele beteekenis. Hier ligt een enorme taak voor de psychologische wetenschap. Dit terrein is nog zoo goed als onontgonnen. Een belangrijk begin heeft de psychotechniek weten te brengen Zij geeft belangrijke gegevens voor de vaststelling van het begrip verkeersinzicht in engeren zin zelf. Op de belangrijkste vraag n.l. of dit in zicht ontwikkeld kan worden, geeft zij geen antwoord. Zij kan dit antwoord ook niet ge ven. Maar aan de hand van de door haar te verzamelen gegevens zal de psychologie dit antwoord mogelijk kunnen vinden. Als conclusie stellen wij vast: De vraag, of en op welke wijze men den weggebruiker een goed verkeersinzicht kan geven (in engeren zin genomen) bij den huidigen stand der „verkeerspsychologie" kan niet worden be antwoord. Wel kan het verkeersinzicht in ruimeren zin worden ontwikkeld, doch wij achten deze niet van fundamenteele betee kenis. Eerst wanneer de psychologie de hier boven gestelde vraag heeft beantwoord, kan een afdoend antwoord op de door u gestelde vraag gegeven worden Aan de overheid de taak de beoefening van de „Verkeerspsychologie" en de psycho-tech- niek te bevorderen! Er bestaan ernstige plannen, het reeds vroeger ontworpen project van een nieuwe bioscooptheater aan de Parklaan den Kruisweg en den Jans- weg te verwezenlijken. De heer G. Canis, exploitant van het „Spaarne-theater", heeft aan den architect P. L. Bloemsma te Amster dam opdracht gegeven, ontwerpen te maken voor een nieuw, groot bios coop-theater, dat zal verrijzen op de plaats, waar thans de garage van den heer Slot staat. Het vorige jaar is ïn den Raad reeds uit voerig gesproken over het plan, daar ter plaatse een bioscoopbedrijf te stichten. Dit is echter toen niet doorgegaan, waaraan ook het besluit van den Nederlandschen Bioscoopbond tot sluiting van het lidmaatschap niet vreemd was. De heer Canis heeft thans de plannen overgenomen en zal, wanneer inderdaad de bioscoop aan de Parklaan gebouw zal worden, het theater aan de Kleine Houtstraat sluiten. Het is echter algemeen bekend, dat geen lid van den Nederlandschen Bioscoopbond zonder toestemming van den bond zijn theater mag verplaat sen. Een commissie uit den bond, de zgn. commissie voor nieuwe zaken, moet dus het verzoek van den heer Canis behandelen. Moch deze com missie gunstig adviseeren, en mocht dan de bond zijn toestemming geven, dan is er niets meer, wat het bouwen en openen van de nieuwe bioscoop, die den naam „City-theater" zal dragen, in d enweg staat. Wij hebben de maquette, die van het ont werp van den heer Bloemsma Is gemaakt, bezichtigd. Het geheele gebouw zal ongeveer een oppervlakte hebben van 600 vierkante meter. Het gebouw is ontworpen in modernen bouwtrant. Hoog steekt de voorgevel getooid met e envlaggestok, omhoog. Daaronder buigt een reeks nooddeuren naar binnen toe, een ruime vestibule aan de rechterzijde begren zend. De heer Canis kon nog geen mededee- lingen doen omtrent het aantal plaatsen, doch gezien de totale oppervlakte kan men wel besluiten, dat dit een groot theater zal wor den. Schepen in nood Tjalk geeft noodseinen. Uit Terschelling wordt ons gemeld, dat de motorreddingboot „Branda- ris" van de Noord- en Zuid-Holland- sche Redding Maatschappij is uitge varen om hulp te bieden aan een tjalk, welke benoorden Oosterend op Terschelling noodseinen heeft gege ven. Nader vernemen wij: De reddingboot „Brandaris" is er heden ochtend omstreek half twaalf in geslaagd de beide opvarenden van den bezuider. Ooste rend op Terschelling in nood verkeerenden tjalk schipper Borst en een tweede per soon in veiligheid te brengen. Het schip was vol water geloopen. De tjalk onderhield een beurtdienst tus schen Amsterdam en Terschelling. Nog een schip in nood. HOEK VAN HOLLAND. 27 October. Drie mijl Noord-Westelijk van den Waterweg zendt een groot stoom schip noodseinen uit. De sleepboot „Witte Zee" en de motorreddingboot zijn naar het schip vertrokken. Verdere bijzonderheden ontbreken nog. Zweedsch schip verliest voormast. Verder heeft het Zweedsche stoomschip „Singoalla" noodseinen gegeven, waarop de sleepboot „Holland" van de firma Doeksen te Terschelling uitvoer. In de nabijheid van de „Singoalla" gekomen bleek het stoomschip evenwel geen prijs meer op hulp te stellen. Het schip, dat zich 40 mijl N.O. van het vuurschip Terschellingerbank bevond, was niet zinken de, doch had de voormast verloren en ver keerde verder in goeden staat. Vermoedelijk zal het in staat blijken de reis zonder hulp te vervolgen. De Bilt voorspelt Stormachtigen tot krachtigen, later tijdelijk afnemenden Noordwestelijken tot Westelijken wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk nog regen- of hagelbuien, aanvankelijk veel kouder. BAROMETERSTAND Hoogste 768.4 m.M. te Biarritz. Laagste 722.3 m.M. te Skudesnaes. Guur en buiïg. De verschillende depressies hebben zich Oostwaarts verplaatst en een diepe depressie aan de Noordkust gevormd, met standen onder 725 m.M., die snel Oostwaarts trekt en door flinke drukstijgingen in het Westen en Noordwesten gevolgd wordt. Zware Wester- tot Noordwester-storm waait over de Britsehe eilanden, het Kanaal, de Noordzee en Noord- Duitschland, vergezeld van regen- en hagel buien. Krachtige winden waaien tot in mid den-Frankrijk, alleen de Rivièra heeft nog rustig weer en in Oost-Frankrijk valt nog regen. In Zuid- en Oost-Duitschland valt veel regen bij krachtigen tot stormachtigen Zuid westelijken wind. De temperatuur is daar tot ver boven normaal gestegen. Ook Scandinavië is geheel onder depressie-invloed, de vorst is er bijna verdwenen en vooral in Zweden valt regen. De koude luchtstroom, die thans van IJsland nadert, zal guur weer met regen en hagelbuien veroorzaken. De storm achtige Noordwestelijke winden zullen geleidelijk afnemen en daarna gaan krimpen. BAROMErr ERSTAND F morgen 10 uur 750 m.M. S van gister 754 m-M. Neming; Achteruitgang. Opgave van: CAREL v. HUIZEN, Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112. 7® 't Uoud af nat Halen van „de Spaacnestad" Fr. VARKENMARKT 6—10 Telefoon 14164 (Adv. Ingez. Med Het vorstelijk huwelijk. (Speciale correspondentie). UTREOHT, 27 October. Naar wij van wel ingelichte zijde vernemen, staat het thans vast, dat het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana met Z.H. Prins Bernard in de St. Jacobskerk aan het Kerkplein in 's Graven- zal worden voltrokken en wel op 10 of 12 Januari a.s. De dienst in de kerk zal worden geleid door prof. dr. H. T. Obbink, hofprediker en hoog leeraar aan de Utrechtsche Universiteit. De vorstelijke personen zullen aan den ingang der kerk ontvangen worden door de kerk voogd-commissaris mr. J. Ae. A. Lisman, om dat de president-kerkvoogd mr. W. J. Baron van Lijnden, die opperkamerheer van H.M. de Koningin is, en als zoodanig zal moeten dienst doen. De Personeele Belasting te Zandvoort. Ook voor 1937 weer ïn de 6de klasse. Het gaat eigenaardig met de heffing van de Personeele Belasting te Zandvoort. Zooals wij indertijd hebben medegedeeld werd in den zomer van 1935 door de inspectie der belastin gen te Haarlem aan het gemeentebestuur van Zandvoort geadviseerd om Zandvoort voor de Personeele Belasting van de 6de in de 4de klasse over te brengen. Door een samenloop van omstandigheden heeft de raad het des betreffende besluit evenwel te laat genomen (1 October is de termijn) om nog van toepas sing te kunnen zijn in 1936. 2üoodoende bleef Zandvoort in de 6de klasse, waardoor de Zand- voorters dit jaar zwaardere offers aan belas tingen moet opbrengen dan de raad heeft bedoeld. De raad heeft toeon voor 1937 tijdig een be sluit willen nemen. Binnenlandsche Zaken bleek evenwel bezwaar te hebben tegen het overbrengen van Zandvoort van de 6de naar de 4de klasse. Zooals men weet heeft het rijk thans ook veel belang bij de opbrengst van de hoofdsom der Personeele Belasting, daar 80 pet. daarvan komt in het Rijkswerkloosheids- subsidiefonds. Binnenlandsche Zaken advi seerde de 5de klasse voor Zandvoort. Het over leg over deze aangelegenheid heeft eenigen tijd gevorderd. Intusschen is de termijn van 1 October weer verstreken, zoodat de Zand- voortsche raad niet tijdig het besluit kon ne men om de gemeente in de 5de klasse te bren gen. Daarom werd dezer dagen van het college van Gedeputeerde Staten van Noord Holland bij het college van B. en W. van Zandvoort de mededeeling ontvangen, dat bij het opmaken van de begrooting van Zandvoort voor 1937 rekening ge- 'l houden moet worden met het feit, dat Zandvoort in de 6e klasse voor de Per soneele belasting blijft. In het voor uitzicht wordt gesteld, dat Zandvoort voor 1938 in de 5de klasse wordt geplaatst. Wij hebben getracht bevetsiging van dit be richt bij den burgemeester van Zandvoort te bekomen. De heer H. van Alphen deelde ons mede, dat de brief pas hedenmiddag in het col lege van B. en W. behandeld zal worden. Daar om kon hij er zich nog niet over uit laten. Wij vroegen nog of, als Zandvoort inderdaad voor 1937 in de 6de klasse blijft, de mogelijk heid bestaat, dat het hoogere bedrag dat de Zandvoorters moeten opbrengen door de plaatsing in deze hooge klasse gecompenseerd kan worden door het heffen van minder op centen. Ook daarover kan ik mij niet uitlaten zoo zei de burgemeester omdat daarover pas een meening te vormen is aLs wij den financieelen toestand van Zandvoort in zijn geheel kunnen beoordeelen. De begrooting van 1937 moet nog in het college van B. en W. be handeld worden. Eerst als de behandeling heeft plaats gehad is te beoordeelen welke mogelijkheden er voor Zandvoort bestaan. aMar zoo besloot de burgemeester het is geen geheim dat Zandvoort een slecht seizoen achter den rug heeft en dat heeft natuurlijk ook een ongunstigen terugslag op den stand van de gemeentefinanciën. Het ontwerp van het nieuwe „City-theater", dat de heer Bloemsma aan de Parklaan hoopt te bouwen.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2