Als de storm woedt. GELD EN LIEFDE Door een defect aan de stuurinrichting verkeerde het Duitsche s.s. .Kurt Hertwig Siemers" nabij Hoek van Holland in nood. De bekende sleepboot .Witte Zee" schoot te hulp en sleepte het schip veilig den Nieuwe Waterweg binnen Minister jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude heeft Dinsdag in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te den Haag den tweeden verkeersdag van de K.N.A.C. geopend Bij Kleykamp te den Haag is Dinsdag door minister Gelissen een kanttentoonstelling geopend. Een fraaie inzending waaiers De wielerbaan voor den Zesdaagsche, die van 6 tot 12 November a s. in de Nenijtohal te Rotterdam ver reden wordt, is gereed, zoodat de renners deze week kunnen gaan trainen FEUILLETON Roman van HUGO BETTAUER, (Nadruk verboden.) 12) Rolf Hörmann was de zoon van een arme weduwe, die in hetzelfde huis woonde, slechts drie jaar ouder dan Franzi, afgestudeerd leerling der Kunstacademie en zooals zijn leeraren beweerden, een buitengewoon veel- I belovend schilderstalent. Maar arm, straat- j arm, minstens even arm als Franzi! En ver- 1 liefd. smoorlijk verliefd! Op Franzi natuur lijk! Franzi glimlachte, toen zij aan Rolf dacht. Hoe aandoenlijk bezorgd was die jongen voor haar. En zij? O zeker, ze mocht hem ook graag heel graag zelfs, zooals men een ouderen broer lief heeft. Zoodra hij carrière gemaakt had en den kost kon verdienen, zou ze wel bereid zijn z'n vrouw te worden. Maar dat kon nog wel jaren, vele jaren duren en als het dan eenmaal zoover was, zou ze niet zoo jong en niet meer zoo knap, en zouden haar beste jaren voorbij zijn. Franzi zette zich weer aan haar naai tafel en begon met handige vingers de zwarte lappen zoo te draaien en te wringen, dat zij den vorm van een been aannamen. Zoo, nu de voeten met lakleer bekleeden en het on derstuk zou spoedig klaar zijn. Maar dan kwam het voornaamste, het bovenlichaam en het hoofd en er zouden zeker nog wel twee uur verloopen eer ze klaar was. Met heldere, volle stem zong Franzi een volksliedje, omdat de tijd daardoor vlugger omging. Ze was nog niet heelemaal klaar, toen de bel ging. Zeker Rolf, zei ze in zich zelf. En hij was het ook. Groot, slank en jong stond hij voor haar en kuste haar de han den, tot zij die lachend terug trok. „Niet zoo aanhalig Rolf; een arm naaistertje kust men heelemaal niet de handen". „Ach wat, nog een paar jaar en je bent geen naaistertje meer, maar de vrouw van een beroemd schilder, waartegen zelfs de burgemeester hoog moet opzien". Het meisje glimlachte weemoedig. „Je bent toch een onverbeterlijke droomer, Rolf. Wie weet, wat er over een paar jaar van ons beiden geworden is!" Rolf streek haar liefkozend over het kort geknipte haar. dat, nu een verdwaalde zon nestraal in de kamer viel, lichtte als goud Hij sloeg zijn arm om haar heen, trok haar naar zich toe en wilde haar op den mond kussen. „Laat dat! Je weet, dat ik dat niet hebben wil!" Boos liet Rolf af. „Ik begrijp dat niet, Franzi! Je bent toch niet dom je staat in geestelijk opzicht huizen hoog boven andere meisjes verheven, waarom wijs je mij dan telkens weer af? Begrijp je dan niet, dat ik dat niet uithoud, dat ik zoo vreeselijk naar je verlang, dat ik nog gek word, als dat zoo doorgaat? Je moest toch weten, dat ik het goed en ernstig met je meen". Franzi keek hem open en eerlijk aan. „Ja, Rolf dat weet ik wel, maar ik geloof dat mijn gevoelens toch ook nog wel van belang zijn, is 't niet? Je weet wel Rolf dat ik je graag mag; ik wou. dat je m'n broer was en ik zou je graag altijd als m'n vriend in m'n nabijheid hebben. Maar liefde, die moet toch heel anders zijn!" Rolf staarde een oogenblik treurig voor zich uit. dan lachte z'n jongensgezicht weer. „Ach kom. onzin! Je bent pas negentier laar en kent, jezelf nog niet eens. Wacht eerst maar eens tot ik veel geld verdien en dan in alle vorm je hand kom vragen, dan zul jfi heel anders spreken. Maar nu ben ik hier gekomen om je af te halen. Weet je, op de Rohrerhütte in Neuwaldegg is vandaag een groot feest met de schoonheidswedstrijd en ik heb twee vrijkaarten gekregen. Je gaat toch mee, hè?" Franzi's oogen schitterden. Op dezen heerlijken, zoelen voorzomeravond een feest in de open lucht dat moest heerlijk zijn. Plotseling echter versomberde haar ge zichtje. ,,Ik heb niets om aan te trekken. Rolf, niets anders dan die witte jurk, die ik zelf gemaakt heb en die is te eenvoudig. En een behoorlijken hoed heb ik heelemaal niet" Rolf dacht even na. „Ik weet wat! Ik loop als een haas naar Hartmeier, die heeft volop mooie doeken in z'n atelier en bovendien nog andere mooie dingen, die je wel gebruiken kunt. En zonder zich nog een oogenblik te beden ken, snelde hij fluitend de kamer uit en Franzi hoorde, hoe hij de vier trappen af stormde. Intusschen was de kleine lappenpop gereed gekomen Franzi waschte zich vlug, kamde haar zijdeachtig haar, trok het eenige paar zijden kousen aan dat ze bezat en de leuke, kleine lakpumps, die zij in een lichtzinnige bui een maand geleden in Ottakring op een uitverkoop had gekocht. Rolf kwam blazend en hijgend van het snelle loopen en warm van inspanning terug Hij had een schitterenden Japanschen, met goud bestikten hemelsblauwen zijden doek geleend, drapeerde dien met een. den schil der kenmerkenden zwier om Franzi's schou ders en direct zag het wit batisten jurkje er heel anders uit. Ja zoo'n wondermooi effect maakte de doek. dat Rolf met gevouwen handen vol bewondering voor haar bleef staan. ..Franzi, je bent mooi. zóó mooi dat de teden van de jury blind moeten zijn als ze iou den eersten prijs niet toekennen!" Franzi lachte vergenoegd. ..Wat is de eerste prijs? Een platina armbandhorloge met diamanten? Dat was nog zoo kwaad niet. Maar er zullen wel knappere dames zijn dan ik!" Nu werd nog even vlug de kas opgemaakt. Franzi stelde voor, bij het eindpunt van de tram brood en worst te koopen, die men als het donker was, in het bosch wel zou kunnen opeten. Zoo losten zij het moei lijke vraagstuk der voeding op. En terwijl tallooze automobielen door de laan van het Schwarzenbergpark naar de Rohrerhütte reden, liepen de jonge schilder en het kleine, knappe poppennaaistertje zon der een zweem van afgunst over den wel zes kilometer langen weg. om dank zij een paar vrijkaarten, mede aanwezig te kunnen zijn bij het feest der Weensche society. Hét brood en de worst verorberden zij reeds op den heenweg heimelijk achter een struik ver scholen. Fatty in Weenen Fred Holme was dus in gezelschap van zijn dienaar Gaston Duval van Rome naar Weenen gereisd, waar hij in Hotel Bristol zijn intrek nam. Al spoedig stortte hij zich in den maal stroom van het Weensche leven. De Ameri- kaansche consul, dien hij van vroeger kende introduceerde hem bij de beste Weensche families, hij bezocht ook de Weensche strandbaden, slenterde door het Prater en werd stamgast in de voornaamste cafés. Over al leerde hij wonderknappe meisjes kennen blonde en zwarte beschaafde en onnoozele vroolijke en dweeperige. Maar de ware vond hij niet. Hij zag al spoedig in, dat de Ween sche vrouwen geheel anders waren dan haar se^.genooten uit andere wereldsteden en hij stelde met het innerlijke behagen van den man, waarin meer geërfde beschaving leef' 1an hij zelf wel vermoedt, vast. dat de Ween -che vrouw met vooroordeelen en traditie- gebroken had en in werkelijkheid vee! voor uïtstrevender en moderner was dan de Ameri- kaansche, die haar zelfverheerlijking voor zelfstandigheid aanziet. Maar hoe zou Henry Garrick over deze vrouwen denken? lederen ochtend stond Fred diep zuchtend op. Hemzelf beviel het in Weenen uitstekend en naar het scheen ook zijn dienaar Gaston. Beiden konden het met. het zwakke geslacht best vinden, en uit alles bleek wel, dat men vooral hem graag mocht lijden. Misschien ook zijn dollars, maar wat zou dat? Fatty was een philosoof en dacht: „De vrouwen houden nu eenmaal van de mannen alleen om de een of andere reden. En of dat nu geld of beroemdheid, geest of een zekere handigheid in het pianospelen is, laat me totaal onverschillig". Maar voor Garrick is dat iets anders. Gar rick moest en zou de mooiste, de beste en de waardigste vrouw ter wereld hebben. En hoe die in Weenen te vinden? En als hij ze niet in Weenen vond, waar dan? Half Europa had hij reeds afgereisd; zou hij misschien ergens op den Balkan den hooiberg moeten doorzoeken? Merkwaardig de rijkste man ter wereld zocht een vrouw, zonder buitengewone eischen te stellen. Geen hertogin, geen prinses geen erfgenam evan milliioenen, geen toon beeld van geleerdheid slechts een een voudig, knap, lief meisje!. En juist deze een voudige, knappe en lieve meisjes schenen zoo moeilijk te vinden te zijn! Op een Zaterdag, 't was ontzettend warm, reed Fred uit zijn hotel over den Ring. Ilij had daar hij een hekel had aan taxi's met dechte veeren, een groote auto gekocht en een ter plaatse bekenden chauffeur gehuurd, naast wien dan Gaston placht plaats te nemen. Midden in hun snellen tocht viel zijn blik op een vuurrood aanplakbiljet op een reclame zuil en hij kon nog juist het woord „Schoon heidswedstrijd" lezen. Op de volgende zuil '.ag hij weer dat ze'.fde woord. Fred liet de ïuto stoppen en gaf Gaston opdracht uit te stappen en te gaan zien waar die wedstrijd gehouden werd. (Wordt vervolgd). Het weeftoestel, waarop het tapijt voor H. K. H. Prinses Juliana en Prins Bernhard door de Rotter- damsche vrouwen geweven zal worden, is gemonteerd. Op 2 November wordt de eerste knoop gelegd Tusschen de pieren te IJmuiden is Dinsdag een Scheveningsche logger vergaan. De kapitein en drie leden der bemanning zijn verdronken. Eenige der geredden te IJmuiÖen, waar zij gastvrij onderdak vonden Met de restauratie van de Waalsche kerk aan het Begijnhof te Haarlem is een begin gemaakt. De toren in de steigers Het Duitsche s.s. „Schwaben" raakte Dinsdag door den hevigen Zuidwester-storm nabij Hoek van Holland aan den grond. - Met behulp van vijf sleepbooten wist men het schip weer vlot te krijgen, waarna het den Nieuwe Waterweg is binnengesleept

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 9